PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILl V.N.-leger op weg naar Egypte, spanning duurt editer voort Nagy zocht toevlucht bij gezant van Tito Schouwen, werkgelegenheid... en het „uur-U" BOTSING IN UDEN KOSTTE ZES PERSONEN HET LEVEN 199e jaargang - no. 269 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f L—..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 5 tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. 24, telef. 26 HAMMARSKJÖLD GAAT MET NASSER PRATEN Aanmeldingsbureaus voor vrijwilligersin Rood-China De Egyptenaren zijn akkoord gegaan met het stationeren van een contingent troepen van de Verenigde Naties op hun grondgebied, zij het onder een aantal voorwaarden. Zo wensen zij niet, dat hnn soe vereiniteit (over het Suezkanaal) in het gedrang komt; ze eisen de onmiddellijke terugtrekking van de vijandelijke troepen. De eenhe den van de Verenigde Naties-generaal Burns zullen in de loop van de dag in Egypte aankomen. Ook secretaris-generaal Hammarskjöld reist vandaag naar Cairo voor besprekingen. De berichten wijzen er intussen op, dat de spanningen in het Midden- Oosten hoegenaamd niet verminderen. Rusland maakte bekend, dat vijftig duizend „vrijwilligers", meest veteranen uit de tweede wereldoorlog, klaar staan. Radio-Moskon roept telkens weer de Arabieren op geen olie aan de „westerse agressors" meer te leveren, al moeten de installaties ervoor opge blazen worden. Er zijn aanwijzingen, dat er Russen in de Sin ai-woestijn aan Egyptische zijde hebben gestreden. Engelse radio-luisterdiensten op Cy prus hebben een sterke toename opgemerkt van Russische code-uitzendin gen naar het Midden-Oosten. De plannen voor vermindering van de Ameri kaanse strijdkrachten is voorlopig van de baan. Westelijke waarnemers hebben re den om aan te nemen, dat er in het Kremlin verschuivingen gaande rijn, die in de huidige explosieve situatie weliswaar nog niet naar voren treden, omdat er een soort bestamd-in-nood is gesloten, maar die toch maarschalk Zjoekow en oud-minister van buiten landse zaken Molotow meer op de voorgrond zouden brengen. De ge beurtenissen in Hongarije en de oor- logs-opruiïng in het Midden-Oosten acht men van deze koerswijziging ge volgen. De „Frawda" schreef gisteren, dat de Russen niet passief zouden toe kijken, wanneer „koloniale mach ten aan het plunderen slaan". Communistisch China stelde giste ren in het gehele land aanmel dingsbureaus voor „vrijwilligers" open. Naar verluidt zou men in China bezig zijn een vrijwilligers-leger van 250.000 man uit te rusten. Chi na schonk Egypte ook een belang rijk bedrag. Saoedi Arabië kwam met een schenking van 200.000 Egyptische ponden. In het Britse lagerhuis is gisteren ACHT DODEN OP DE WEG Onder de slachtoffers zes militairen en twee burgers. Vyf militairen en een burger zijn gistermiddag tengevolge van een bot sing tussen een personenauto en een vrachtauto te Uden om het leven ge komen, een zesde militair werd zwaar gewond en een zevende licht. Het ongeluk is omstreeks kwart over twaalf gebeurd. Een als taxi ge bruikte vierpersoons auto, bestuurd door de heer S. uit Gemert, waarme de zeven militairen naar de vliegba sis Volkel werden vervoerd, kwam in botsing met een militaire vrachtauto uit Harderwijk. De gevolgen waren verschrikkelijk: vijf militairen die zich in de personen auto hadden bevonden waren gedood, evenals de chauffeur van deze auto. Deze wagen werd totaal vernield. Om het leven zijn gekomen: de "32- jarige, gehuwde, tijdelijk wachtmees ter F. de V., uit Sittard; de 21-jarige ongehuwde dienstplichtige slodaat H. H. S. uit Obbicht (L.), de eveneens 21-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat P. T. S. uit Creijl (gem. Hee- ze) (Nbr.), de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat M. H. M. B. uit Wessem (L.) en de 18-jarige onge huwde beroepskorporaal M. L. W. F. uit Maastricht. Laatstgenoemde drie behoorden tot de Koninklijke Lucht macht. Zwaar gewond is de 20-jarlge dienstplichtige korporaal T. P. H. van H. uit Maastricht; lichtge wond is de 21-jarige beroepskor- Het Amerikaanse vliegdekschip Yorktownwordt op de marinebasis Alameda in Californië in staat van paraatheid gebracht voor een tocht naar het westelijk deel van de Stille Oceaan. Sinds de strijd in het Mid den-Oosten is uitgebroken heeft de Amerikaanse redering een groot deel van de vloot in staat van paraatheid gebracht als voorzorgsmaatregel. poraal P. H. A. L. uit Maastricht, beide van de Koninklijke Lucht macht. Een burger en een militair zijn ln de nacht van zondag op maandag om het leven gekomen bij een botsing op de rijksweg tussen Hoevelaken en Voorthuizen. Tijdens zware mist botsten twee el kaar tegemoetkomende personenau to's op elkaar. De bestuurder van een der wagens was op slag dood. Zijn medeinrittende werd zwaar ge wond. In de andere personenauto za ten zes militairen van het leger kamp Nun speet. Deze wagen kwam in een siloot naast de weg terecht. Al le gewonden zijn naar een ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Tijdens het vervoer overleed een der militai ren aan rijn verwondingen. Bij dit ongeval werden gedood de 28-jarige G. S. uit Vlaardingen en de 22-jarige dienstplichtige soldaat K. S. uit Heemstede. De naam van de zwaar gewonde burger was nog niet bekend. De zwaar gewonde militairen waren de 21-jarige dienstplichtige soldaat F. G. van S. uit Den Haag en de dienst plichtige soldaat H. S. uit Beverwijk. De beide andere inzittenden werden minder ernstig gewond. bekendgemaakt, dat drie pompsta tions van de Iraq Petroleum Company door eenheden van het Syrische leger rijn verwoest. De premiers van Indonesië, Birma, Ceylon en India rijn gisteren in Nieuw Delhi bijeengekomen ter bespreking van de situatie in het Midden-Oosten. In Duitsland hebben de grote olie- en benrineleveranciers het voornemen de prijzen in verband met de huidige crisis te verhogen. Het is nog onzeker cf in Nederland de aardolieprodukten gedistribu eerd zullen worden. De overheid voert hierover wel overleg, waar bij men een bonnenstelsel in prin cipe reeds verworpen heeft. Meer voelt men ervoor eventueel de ver kopers der produkten in hun toe wijzing te beperken en hen bij voorbeeld (zoals in Engeland ge beurd) 90% van hun gebruikelijke afname toe te wijzen. Groot Brittannië heeft de kwestie in het Midden-Oosten tot na toe f 200.000.000 gekost. De Engelse fi nanciële positie is hierdoor nog ver slechterd, Een Britse minister heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat het niet in de bedoeling ligt het pond- sterling volgend jaar te devalueren. Kadar wil geen V.N.-waarnemers De Hongaarse marionettenregering, onder aanvoering van Kadar, heeft maandag de Verenigde Naties doen weten dat geen waarnemers van de V.N. in Hongarije zuilen worden toe- De Zondebok.... H Hammarskjöld, de secretaris- generaal der Ver. Naties, heeft H maandag in New York tijdens H een persconferentie het volgen- -j§ de antwoord gegeven op de vraag of er enig gevaar bestaat 1 H dat hij de zondebok der V.N. zal worden door hetgeen de laatste M weken is geschied: „Ik verze- ker U dat ik graag de zondebok zal zijn als dat op enigerlei wij- Is ze de zaak van de ver. Naties ten goede zou komen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliy Minder subsidie voor Nederlands Kamerorkest. De stichting „Het Nederlands Ka merorkest" zal van de gemeente 's-Gravenhage 30.000 subsidie krij gen. Zij had voor 1956 een subsidie van 50.000 verzocht. Joego-SIavië uit de Veilieheidsraad. De Joegoslavische regering heeft er Hammarskjöld, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, van op de hoogte gesteld, dat het per 31 decem ber uit de veiligheidsraad treedt om dat Joego-SIavië vorig jaar bij ver kiezing toezegde, slechts een jaar in de veiligheidsraad zitting te zullen nemen. Joego-SIavië werd verleden jaar eerst na de 36ste stemming ge kozen. Kroesjtsjew c.s. in Boedapest? Imre Nagy en andere leden van de Hongaarse i emocratische regering, die door de Russen werd afgezet, heb ben een toevlucht gezocht op de lega tie van Joegoslavië in Boedapest. Twee redacteuren van het Hongaarse jeugdorgaan en prof. Tamae Nagy, deken van de Karl Marx-universiteit in Boedapest, alle drie communisten, die op dezelfde legatie veiligheid had den gezocht zyn enkele dagen geleden bij het verlaten van het gebouw door Russen gearresteerd. Kroesjtsjew en andere Sowjet-leiders zouden in Boedapest aangekomen zijn om regelingen vast te stellen, die Hongarije weer stevig vast zouden klinken in de Sowjet-slaverntf, aldus meldden Rus- sel Jones van United Press, Endre Marton van Associated Press en Ro nald Farguhar van Reuter gisteren gezamenlijk uit Boedapest. In hun bericht seinden rij, dat de. hopeloze strijd nóg wordt voortgezet. Dè U.P. correspondent Cavendish be richtte gisteren, dat de stemming ten opzichte van het westen bij een aan tal vrijheidsstrijders zeer bekoeld is, omdat ze zich door het westen bedro gen voelen: alles is gedaan wat men hen aanbevolen heeft: de dictatuur is afgeschud, het werk ligt stal, bloed, veel bloed heeft gevloeid, maar nu la ten de westersen in wie men zulk :n onwrikbaar vertrouwen had de Hon garen lafhartig in de steek. Een van Nagy's ministers heeft in een verklaring, die hij op de nood lottige zondag 4 november opstel de gezegd, dat het westen beter 't risico van een derde wereldoorlog zou kunnen nemen en nu Honga rije met macht te hulp komen, dan maar rustig af te wachten, de dap pere vrijheidshelden in de steek te laten en weten dat die oorlog toch on af wendbaar nadert. De drie verslaggevers meldden, dat, hoewel de geweren in Boedapest zwij gen, de Hongaarse vrijheidswil en het Hongaarse verzet ongebroken zijn. Openlijk op straat geven de verkom merde mensen uiting aan hun haat tegen de communistische slavendrij vers. De mensen zwoegen zielig rond tussen de volslagen ruïne van wat 'ééns een prachtige stad was. De verslaggevers werden door Rus sen geweerd van de Joegoslavische ambassade, waar ze met Nagy wilden spreken, hoewel ze in het bezit wa ren van door de regering-Kadar on dertekende stukken. De intellectuelen van Boedapest, de club van schrij vers, journalisten, toneelspelers en docenten en de jongerenorganisaties hebben gisteren heftig geprotesteerd tegen de arrestatie van de bovenge noemde personen. De gehele groep van intellectuelen in Boedapest heeft gisteren zijn mi nimum-eisen gesteld aan de (vrijwel onzichtbare) regering-Kadar. Zij wenst een neutraal Hongarije, waar uit de Russische troepen zo gauw mo gelijk zouden moeten verdwijnen, waarin het socialisme de "grondslag zou moeten rijn van een staatsbestel, dat democratische methoden bezigt en rekening 1 udt met de nationale tradities Men protesteert tegen alle terreur en willekeur. De eerste Rode Kruis voorraden zijn gisteren in Boedapest aangeko men. Mogelijk zullen vandaag nog 38 vrachtwagens, waaronder Nederland se uit Oostenrijk naar Boedapest mo gen vertrekken. De honger in Boeda- Wat gebeurt er na de herverkaveling? WIJ HEBBEN het reconstruc tie-rapport Schouwen-Duiveland weer eens uit de kast gehaald. Daarover zijn in het verleden niet altijd even prettige dingen gezegd, maar dat neemt niet weg, dat er in dit boek toch wel vele behartens- waardige opmerkingen worden ge maakt. Zo is er bijvoorbeeld een hoofdstuk over de arbeidsmarkt, waarin wordt betoogd, dat in de komende vijftien jaar het rap port dateert van 1953 de toe voer op de arbeidsmarkt van Schouwen-Duiveland op ongeveer 1400 mannen kan worden gesteld. Weliswaar kunnen hiervan de eer ste tijd nog velen worden opge vangen door de herstelwerken, maar zo zegt het rapport „na verloop van enkele jaren zal toch dit cijfer in zijn volle omvang aan het daglicht komen". Na verloop van enkele jaren... Dan zal dus voor de werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland het „uur-U" aanbreken en zal blijken of deze werkkrachten op eigen eiland aan het werk kunnen of naar elders zullen moeten verhuizen. De vraag is echter: wanneer valt precies dat uur-U? De heer D. Goudriaan, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Zierik- zee. heeft voor ons op een folio-vel een paar berekeningen gemaakt en wanneer men die bekijkt, dan vraagt men zich niet zonder zorg af of soms dit gevaarlijke tijdstip, al niet is ge passeerd. Want die cijfers op dat fo lio-vei van de heer Goudriaan zijn al lesbehalve gunstig! Het gemiddelde werkloosheidcijfer per maand bedroeg in het jaar vóór de ramp (1952) 168, liep in 1954 terug tot slechts 15. maar is nu over 8 maanden van 1956 ge rekend al weer opgelopen tot 88! En tegelijkertijd neemt het aantal streekarbeiders, dat op dit ogenblik werkzaam is bij de cultuurtechnische werken liet herstel! steeds meer af, namelijk van een maandgemiddel- de ad ^90 in 1954 tot 600 in 1956. En dat, terwijl op de herverkavelde boe renbedrijven de landbouwmechanisa- Af\\<WVWVVW*W\*\***V^ Zorgen over nabije toekomst in Noord- Zeeland (l) tie en -rationalisatie versneld zijn of worden toegepast, zodat hier steeds minder arbeiders geplaatst kunnen worden. „Voor de ramp was hier op'elke 7 hectare één paard" vertelde de heer Goudriaan, „nu is er maar één meer op 49 ha!" Een dergelijk cijfer geeft t<_ ch wel een goede il lustratie van de snelle mechanisa tie in de landbouw. Nog enkele sprekende cijfers in verband met dit onderwerp: in 1930 kwam men op Schouwen-Duiveland aan een gemiddelde van 4070 mannelijke arbeidskrachten in de landbouw, m 1952 van 3600, een teruggang dus, die zich bovendien bleef voort zetten, want thans is dit aantal slechts 2400! Géén wonder, dat de ambtena ren van de arbeidsvoorziening zich bezorgd afvragen, hoe het op dit eiland zal gaan als over 2 a 3 jaar de cultuurtechnische werken op 't eiland achter de rug zijn en de agrarische werkers in de landbouw niet meer terecht kunnen. Gemid deld zullen er dan 600 mannen vrij komen, zo berekende de heer Gou driaan, waarvan er naar schatting slechts circa 350 in de landbouw (of in andere sectoren) geplaatst kunnen worden, zodat tenslotte 't te verwachten overschot op niet minder dan 250 moet worden be groot. Dat is een aanzienlijk groter aanbod dan er vóór de ramp be stond, bijna het dubbele! Wat dan? En wat dan In sommige streken kan men in soortgelijke gevallen nog wel eens naar een hulpmiddel grij pen, zoals bijvoorbeeld de „aanvul lende werkgelegenheid", een instel ling, die voor ae oorlog de weinig- fraaie naam „werkverschaffing" kreeg en ook enige tijd het stempel „duw" kreeg opgedrukt. „Maar dat is een middel om seizoen-werkloosheid op te vangen", zo verklaarde ons de heer Van Dijk, 'le hoofdinspecteur- directeur voor de arbeidsvoorziening. „En het op Schouwen-Duiveland te verwachten aanbod is géén gevolg van het seizoen in de landbouw, maar (Vervolg op pag. 5) Een beeld, dat bij ons wrange s herinneringen oproept aan de bange tgd van de hongerwin- ter: lange rijen wachtenden H voor een leveyismiddelenwinkel in Boedapest. m Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii pest is erg. Alle graanvoorraden in het gehele land rijn door de regering in beslag genomen. Met de uitdeling van de door het Rode Kruis aange voerde voorraden zou vandaag een Be gin worden gemaakt. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Dag Hammarskjöld, heeft gisteren in New-York bekendge maakt, dat hrj twee commissies voor Hongarije heeft ingesteld. Een com missie van waarnemers en een inspec- tiegroep. Het wachten is nu maar op toestem ming om deze groepen naar Honga rije te laten vertrekken. Radio-Boe- clapest maakte van deze plannen van de zijde der Verenigde Naties gister avond uitvoerig melding. Men meent hieruit de conclusie te mogen trekken, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de commissies van de Verenigde Na ties inderdaad binnenkort in Honga rije zullen worden toegelaten. Uit ge zaghebbende bron worden grote Rus sische troepen-concentraties aan de Poolse grens gemeld. Werkloosheidsspook in Noord-Zeeland. WERKLOOSHEID MEN HAALT daarover tegenwoor dig een beetje geringschattend ie schouders op. Zeker, ruim twintig jaar geleden had dit voord een angstaanjagende riank en men sprak in die tijd celfs over „het spook van de werkloosheid". In onze dagen evenwel is deze spook-termino logie grotendeels op zolder ge zet, want voortdurend is er in Nederland sprake van 'n krap pe arbeidsmarkt. En daarom maakt men zich thans minder snel zorgen dan vroeger over een eventueel gebrek aan werk gelegenheid. Dat is ook in Zee land het geval, terwijl hier bo vendien nog een andere zaak speelt: men heeft immers uit zicht op grote waterstaatspro jecten. die betere verbindingen zullen scheppen en die aldus de vestigingsfactoren voor de in dustrie kunnen verhogen. Maar helaas, toch is hier althans in bepaalde delen van Zeeland de situatie niet zo zonnig en rooskleurig als men wel zou wensen en daarom zal op korte termijn raad gescnaft moeten worden voornamelijk op Schou wen-Duiveland en Tholen. IN EEN DRIETAL artikelen willen wij enkele vraagstukken rond de werkgelegenheid op de ze beide eilanden aan een nade re beschouwing onderwerpen, daarbij voorgelicht door de noofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zee land, de heer K. van Dijk, als mede door de heren D. Gou driaan, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau Zie- rikzee, en J. d'Hont, chef van 't nevenbureau Tholen. Het eerste van deze artikelen is hierne vens afgedrukt. DE VERWACHT. MINDER OPKLARINGEN. Veel bewolking met plaatselijk mist. Geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind tassen noord en oost. Iets konder dan gisteren. ZON EN MAAN 14 november Zon op 8.00 onder 16.52 Maan op 14.52 onder 3.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1