PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowiet-dreiging in het Midden-Oosten BILT Britten onthullen Nasser-komplot Wanhopige vrijheids worsteling der Hongaren weer opgelaaid Zeeland verwacht thans 700 Hongaren Russen zonden Arabieren lawine van wapens en instructeurs GROTE OORLOG VOORBEREID )E VERWACHT... 199e jaargang - no. 268 Dagblad uitgave van de £irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 PZC Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef- 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2: Zierikzee. N Bogt-Kisti M. telef. 26. Vóór het BritsFranse ingrijpen in het Midden-Oosten hadden de Russen aan Egypte en Syrië voor f 2.000.000.000 aan wapens geleverd en talrijke technici naar deze landen gestuurd, om een strijd voor te bereiden van Nasser tegen het westen, waarbij en passant Israël van de kaart zou worden geveegd. Een witboek van de En gelse regering over dit SowjetNasser- komplot zal kinnen 24 uur worden vrijge geven, aldus verneemt United Press uit zeer betrouwbare bron. De bedoeling van het lugubere plan zou zijn geweest een grootscheepse oorlog in bet Midden-Oos ten, waardoor een RussischArabische binding tot stand zou moeten worden ge bracht. De wankele wapenstilstand in Egypte werd gisteren gedurende vier uur onderbroken. De Egyptenaren openden het vuur. Drie uur lang gingen ze voort, toen begonnen de Britten en Fransen te vuren, waarna het spoedig rustig werd. Intussen krijgt de politiemacht van de Verenigde Naties gestalte. In Napels kwamen de eerste soldaten uit Denemarken, Noorwegen en Columbia aan, die door Zwitserse vliegtuigen spoedig naar Egypte zullen worden overgebracht, indien de commandant, generaal Burns althans tot overeenstemming kan komen met de Egyptische macht hebbers, hetgeen tot nu toe niet gelukt is. Het troepencontingent zal totaal ongeveer 6000 man bedragen. De overbrenging van deze troepen wordt in de westerse hoofdsteden wel zeer dringend geacht, aangezien de Russen gisteren opnieuw een ernstig drëigement hebben laten horen. Ze zouden duizenden uit stekend getrainde „vrijwilligers" naar het Midden-Oosten sturen, wan neer de Israëlische en Brits-Franse strijdkrachten niet ogenblikkelijk zouden worden teruggetrokken. Daar kwam bij, dat communistisch China bekend maakte ook bezig te zijn met niet minder dan een kwart miljoen „vrijwilligers" uit te rusten, voor de „vrijheidsstrijd der Egyptenaren". het vervoer van soldaten, 500 kanon nen van verschillend kaliber, afvuur- inrïchtingen voor raketten, mijnen en radar- en radio-toestellen. De Egyp tische marine ontving voorts twee torpedojagers, vier mijnenvegers, 20 motortorpedoboten en een onbekend aantal kleinere schepen. Een Russi sche duikboot was naar Egypte on derweg om dienst te doen bij de Egyp tische marine. Het Kremlin zond ook een aanzien lijke hoeveelheid oorlogsmaterieel naar Syrië. Dit land ontving minstens 100 middelzware tanks, 100 grote pantserwagens, ongeveer 100 moder ne kanonnen van verschillend kaliber en tal van andere noodzakelijke mate rialen voor een moderne oorlog. VS. waarschuwen Het is zeker dat er ongeveer dui zend technici en instructeurs uit Rus- Tijdens het weekend is het duidelijk geworden, dat de verbondenen lang niet de hele Egyptische luchtmacht op de vliegvelden hebben kunnen vernie tigen: vele toestellen van Russisch makelij liet men nog tijdig uitwijken naar andere Arabische landen. Het plan voor een Russische in terventie wordt met het uur dui delijker. De Engelse regeerders hebben vorige week hierop reeds gezinspeeld. Er werd toen ge- r sproken over „buitengewoon ge vaarlijke ontwikkelingen" en „wij kwamen tussenbeide om een oor log te voorkomen". De Britten danken in deze kwestie vele inlichtingen aan de Franse ge heime dienst, die ze aan de Algerijnse opstandelingenleiders ontfutselde. In Londen gaan geruchten, dat Eden een goed-gefundeerde aanklacht tegen Nasser voorbereid. Het hele plannetje van de Russische „vrijwilli gers" zou zijn bekokstoofd na de naasting van het Suezkanaal. toen de Britten en Fransen dreigden in te grijpen. Nasser kreeg van het Krem lin van tanks tot torpedojagers en van straaljagers tot raketten en ka nonnen, een hele oorlogsvoorraad, thuisgestuurd. Van die voorraad is heel wat ver nietigd in de laatste dagen, maar de Russen vullen steeds weer aan. Naar de vliegvelden van andere Arabische staten zijn straalja gers en -bommenwerpers overge vlogen, waarvan het westen zelfs het bestaan niet kende. Oorlogstuig Dit ls wat Nasser zeker van achter *t IJzeren Gordyn ontving: 50 straal- bommenwerpers van het type Hyus- hin 28js, minstens 100 straaljagers van de types 15 en 17 Mig, ongeveer 800 tanks van de midden- en zware klasse, waaronder een groot aantal T- 34'sn, 100 grote pantserwagens voor op het vliegveld, van Oslo aan boord van een Amerikaanse vliegende vrachtwagen"die hen naar Italië zal brengen, vanwaar zij met een Zwit serse machine door zullen gaan naar het Midden Oosten. Deze Noorse sol daten vormen een deel van de „po- litietroepen" van de V.N., die naar Egypte zullen gaan. Nederlanders en Denen ruimen obstakels op De Verenigde Naties hebben de werkzaamheden tot opruiming van de obstakels in het Suezkanaal op gedragen aan L. Smit en Co*s Inter nationale sleepdienst te Rotterdam en aan „a/s. Em Zola. Svitzers Bjer- gïngs-entreprise" te Kopenhagen. L. Smit en Co's internationale sleepdienst zal haar deel van de werkzaamheden uitvoeren tezamen met haar dochteronderneming W. A. van den Tak's bergingsbedrijf N.V. te Rotterdam. De Nederlandse en Deense fir ma's zullen in nauwe samenwerking handelen en als eerste stap zal een groep bergingsdeskundigen, be staande uit drie Nederlanders en drie Denen zich in V.N.-verband naar Egypte begeven, teneinde de situatie op te nemen en zich een in druk te vormen welk materieel en personeel nodig zal blijken te zijn voor de opruimingswerkzaamheden. land bezig waren de Egyptenaren voor een oorlog klaar te stomen. Na het BritsFranse ingrijpen zijn on- ;eveer 300 Russen en Tsjechen uit Igypte gevlucht, vermoedelijk naar de Soedan. Egypte hreft zoveel oor logsmaterieel uit Rusland ontvangen, dat de grote aantallen „vrijwilligers" wanneer ze verschijnen onmiddellijk volledig bewapend kunnen worden. Het is zelfs zo, dat bepaald oorlogs tuig door de Egyptenaren en Syriërs niet eens kan worden bediend. plannetje van de „vrijwilligers" was blijkbaar langdurig en zorgvul dig voorbereid. De Amerikanen hebben gisteren andermaal duidelijk gemaakt, dat zij niet zullen dulden, dat Rusland de „vrijwilligers" naar de wapens laat -rijpen. De regering van de Verenigde itaten heeft tegelijkertijd laten we ten, dat ze zich met alle wettige mid delen zal verzetten tegen het vertrek van Amerikanen, die aan welke zijde dan ook in het Midden-Oosten zouden willen gaan vechten. Arabische radio stations hebben Israël gisteren ge dreigd, dat de Arabieren met steun van de Sowjet-Unie de jonge staat van de aardbodem zullen vagen. Nederlanders in veiligheid Naar wij van de zijde van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag vernemen, zijn zondag elf Nederlanders veilig uit Boedapest in Wenen aangekomen. Het zijn de journalisten Baljon, prof. Greitema, Eerdmans, Sand- berg, Hofland (met echtgenote) en Van Sprang, en vier particulieren, onder Mie de heer Wichers van de K.L.M. en echtgenote en mej. Ger- rlts. De naam van de vierde parti culier is nog niet bekend. Boelganin wil praten De premier van de Sowjet-Unie Boelganin heeft zich uitgesproken voor een bijeenkomst van de rege ringsleiders van de Grote Vier en India in Zwitserland. Eisenhower, de Amerikaanse pre sident heeft zaterdag bekendge maakt dat hij de wereldproblemen niet in een dergelijke bijeenkomst, maar in de Verenigde Naties opge lost wil zien worden. Eden heeft gezegd waar ook heen te willen reizen en wie ook te willen ontmoeten om een oplossing voor de huidige crisis te vinden. Frankrijk en India hebben zich nog niet defini tief uitgelaten. Generaal Maleter zou zijn ontsnapt Hongaarse vluchtelingen, die zon dag in het Oostenrijkse grensplaats- je Klingenbach zijn aangekomen, hebben meegedeeld, dat generaal Pal Maleter, bijgenaamd „de held van Boedapest", zaterdag uit Russische gevangenschap is ontsnapt en zich bij een groep opstandelingen heeft gevoegd. Maleter was minister van defensie in het laatste kabinet van Nagy. Israël wil Gaza behouden De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, heeft in een rede op de partij vergadering van de Mapai-partïj ver klaard, dat Israël de veroverde streek van Gaza wil behouden. Een zegsman van het Israëlische leger heeft verklaard, dat in de Sinaï -campagne veel werd buitgemaakt: 7000 ton ammunitie, 100 tanks, waarvan 40 in uitstekende conditie en de rest nog te herstellen. 50 pro cent was van Russische makelij. 100 bren carriers (in slechte conditie), een compleet mobiel radarstation (zeer modern), 200 artillerie-ka nons, militaire depots, waarvan één ter waarde van 38 millioen gulden en drie olieopslagplaatsen, met drie millioen liter benzine elk. RODE KRUIS-COLONNE WERD TOEGELATEN Janos Kadar tracht met handvol beloften vertrouwen te winnen Premier Janos Kadar van Hongarije deed gisteren een wanhopige poging om het vertrouwen van het Hongaarse volk althans gedeeltelijk terug te winnen. Hjj ging praten met de (al of niet gearresteerde) opstandelingen premier Imre Nagy. Kadar hield gisteren ook een radiorede, waarin hij de Hongaren vrijwel alles beloofde wat Nagy aan maatregelen had aange kondigd, als ze maar naar hem wilden luisteren. De ware wanhoop van Hongarije woont overigens in de harten der vrij heidsstrijders, die gisteren opnieuw een dag doormaakten van vechten zon der goede wapens en zonder veel eten. Heel wat van het verzet is gedurende de laatste dagen leeggebloed, maar op verscheidene plaatsen laaide de stryd- met-doodsverachting voor de overwinning van de vrijheid weer op. Men vecht door, vergeefs hopend op daadwerkelijke steun uit het westen. Volgens betrouwbare ramingen zijn in Boedapest 15.000 Hongaren en 5.000 Russen om het leven gekomen. Het aantal gewonden schat men tus sen 60 en 80.000. Kadar zei voor radio-Boedapest, dat de orde nu byna was hersteld. Al leen in Boedapest noemde hrj de toe stand nog ongunstig (uit deze stad teruggekeerde verslaggevers bericht ten, dat in de enorme puinhoop vrij wel geen onbeschadigd huis meer overeind staat. Kadar kwam met de volgende beloften: 1. een „volksdemocrati- sche" regering; 2. over terugtrek king der Russische troepen zal worden onderhandeld; 3. verte genwoordigers van alle partijen zullen worden toegelaten in alle sectoren van het openbare leven; 4, het Kossuthwapen wordt defi nitief weer in de Hongaarse vlag opgenomen; 5. de legeruniformen zullen niet meer van Russische snit zijn; 6 schoolkinderen mogen vrij kiezen welke vreemde talen ze willen leren; 7. de veiligheidspoli tie zou worden ontbonden. De verzetsstrijders in Dunapentele wisten geweldige Russische aanvallen af te slaan. Ze dreigden in laatste in stantie, de uitgebreide ijzer- en staal fabriek aldaar te zullen opblazen. Ook in enkele andere plaatsjes hou den de verzetsstrijders, onder zwaar Russische vuur, vol. Op het eiland Csepel in Boedapest blijven de gevechten ook voort gaan. Nationalistische arbeiders wisten daar zaterdag 14 Russische tanks in brand te steken, na ze met olie en benzine te hebben bespoten. Het lij delijk verzet in Boedapest is zeer groot. De Hongaren dragen openlijk hun vaderlandse kleuren en maken anti-Russische opmerkingen. In de provincie Györ zijn gisteren de gevechten weer in volle hevigheid opgelaaid. De westerse verslaggevers hebben verteld, hoe de Hongaren in hun zo moeilijke situatie steeds opnieuw blijk geven van een grote liefde voor het westen, die elke Engelsman of Amerikaan beschaamd doen staan. Mensen, die in de rij staan voor hun broodrantsoentje, juichen telkens wanneer zij naar een westerse vlag zien. „Wanneer komt U ons helpen?" is de altijd weerkerende vraag. De journalisten, die gedurende (Ie oorlog op verscheidene fronten waren, zei den nooit iets gezien te hebben, dat erger was dan de weloverwogen, per- vei'se, nutteloze vernielzucht der Rus sen in Boedapest. Voor het „uit roeien" van een enkele scherpschut ter werden hele huizen en kantoorge bouwen in puin geschoten, waarbij soms tientallen mensen omkwamen. De prachtige stad van vroeger is als met een reuzenhand tegen de aarde Tijdens anti-communistische i relletjes in Wenen hebben de- monstranten de rode ster los- gerukt van het Russische oor- 'logsgedenkteken op 't Schwar- i zenberg-plein en deze vernield na er een triomftocht mee door de stad te hebben ge- maakt. De ster in handen vam de, me- 1 rendeels jonge, demonstranten. Aanleiding tot, de relletjes was de viering door de Russen van de 89ste verjaardag van de ok t ober-revolutie. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiür Vierentwintig schrijvers traden uit PEN-centrum Zij wensfen verdergaande maatregelen tegen communisten Tijdens een zaterdag te Amster dam gehouden buitengewone leden vergadering van het PEN-centrum voor Nederland is na langdurige dis cussies een resolutie aangenomen, waarin het lidmaatschap van het PEN-centrum voor Nederland ontoe laatbaar wordt verklaard voor hen, die het optreden van-de U.S.S.R. in Hongarije voorstaan, goedkeuren of verontschuldigen. De leden, die niet aan het gestelde in deze resolutie voldoen zullen wor den geroyeerd. Vierentwintig schrij vers zijn uitgetreden uit het PEN- centrum, omdat zij deze motie welis waar sympathiek vinden, maar ver der willen: het PEN-centrum geheel willen ontdoen van communisten en sympathisanten. De uitgetredenen zijn: Simon Car- miggelt, Maurits Dekker, David de Jong, H. A. A. R. Knap, Henri A. Ett-, Adriaan Morriën, Max Nord, M. A. Szekely-Lulofs, Max Dendermon- de, J. J. Klant, Manuel van Loggem, Adriaan van der Veen, Reinald Kui pers, H. A. Gomperts, Aart van der Werfhorst, S. P. Huygens, Pierre H. Dubois, Max Schuchardt, J. W. SchulteNordholt. H. Wielek, mevr. E. J. HannemaVan Maasdijk. H. G. Cannegieter en Jan Spierdijk. gedrukt een rokende stinkende puin hoop, waartussen de lijken dooreen liggen. Een Rode-Kruis-konvooi uit Oosten rijk, bestaande uit vyftien vracht auto's is gisteren in Hongarije toe gelaten. Zaterdag kwamen nog een 2000 vluchtelingen over de Oosten rijkse grens, Het was het meest tragische con tingent tot nu toe: vrouwen en kin deren van wie de mannen gesneu veld, gefusileerd of gevangen geno men waren. De Hongaarse regering heeft medegedeeld, dat het verzoek van (le secretaris-generaal der Ver enigde Naties Hammarskjöld om V.N.-waarnemers in Hongarije toe te laten „in overweging is genomen". Maar huisvesting in kampen staat nog niet vast De voorzitter van de interdeparte mentale commissie voor de hulp aan Hongaarse vluchtelingen, prof. mr. E. O. baron van Boetzelaar, deelde ons gisteravond mede, dat het nog altijd in de bedoeling ligt de Hongaarse vluchtelingen tijdelyk onder te bren gen in D.AAV. kampen. Er gaan na melijk geruchten, dat van dit plan was afgezien. Weliswaar wordt thans overwogen of deze mensen op andere wyze gehuisvest kunnen worden, b.v. in pensions enz., zoals ook met ge- repatrieerden uit Indonesië gebeurt, maar daarover zal pas vandaag een beslissing worden genomen. Ook staat nog niet vast, wanneer precies de door Nederland op te nemen vluchtelingen zullen vertrekken. In elk geval zal wel in de loop van deze week een groep van ca. 500 personen aankomen. De commissaris der ko ningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, die zaterdagmiddag tjjdens een vergadering van d:e L.J.G. eveneens het vluchtelingenprobleem aanroer de, verzocht diegenen, die Hongaars spreken, zich met de burgemeester van hun woonplaats in verbinding te stellen. Inmiddels beginnen de plannen voor huisvesting van de Hongaarse vluchtelingen in de Zeeuwse kampen Stoof polder (bij Bruinisse), Burg- sluis, Biggekerke en Aagtekerke vaste vormen aan te nemen. Het de partement van Sociale Zaken heeft de huisvesting opgedragen aan het provinciaal bureau huisvesting van de rijksdienst aanvullende werken. De kampen van deze dienst bieden naar een voorlopige raming plaats aan ongeveer 700 tot 800 personen. Hoewel nog geen definitief aantal bekend is, verwacht men, dat ruim 700 Hongaren in deze kampen onder gebracht kunnen worden. Alle gezinnen zullen onderge bracht worden in de kampen op SchouwenDuivelandStoofpolder en Burgsluis dus. Het kamp Stoof polder biedt plaats aan twaalf grote of 24 kleine gezinnen of eenheden. Men kan momenteel nog niet spreken van een gezin, daar het goed moge lijk is, dat een groep van kennissen I te bij elkaar wenst te worden onder- I ie gebracht. Zo is het dus ook mogelijk I om een vrouw met één of meer kin deren het gezin zonder de man tot een eenheid aan te vullen met fa- milieleden en of kennissen. Men kan uiteraard eerst beslissen wanneer de groepen gearriveerd zijn. NIEUWE INVENTARISSEN Het kamp te Burgsluis biedt plaats j aan 28 tot 36 gezinnen of eenheden, terwijl er in Oude Tonge achttien ge zinnen gehuisvest kunnen worden. Het grootste deel van de kampen is inmiddels reeds in gereedheid ge bracht. Hierbij ondervindt de D.A.W. een overweldigend aanbod tot hulp van de zijde der gemeentebesturen en de bevolking. Zelf heeft de dienst spe ciale aandacht besteed aan de kam pen op SchouwenDuiveland. De in ventarissen zijn namelijk geheel ver nieuwd; dus nieuwe tafels, stoelen, bedden, enz. Men heeft alles in het werk gesteld om de Hongaarse mede mensen met alle gerief te ontvangen om het ze zo aantrekkelijk mogelijk maken. Elk gezin of eenheid krijgt beschikking over twee kamers. De alleenstaande mannen en 'ongpns zullen worden onderge- Srucht in de kampen in Biggeker ke en Aagtekerke, waar plaats is (Vervolg op pag. 7) PLAATSELIJK MIST Overwegend zwaar bewolkt maar geen regen van betekenis. Plaatse lijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. /.ON EN MAAN 13 november Zon Maan op 7.58 op 14.32 onder 16.54 onder 2.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1