Russische bommen en granaten op vrijheidsstrijders in Hongarije Hoofdkwartier Franse communisten in brand Vage aanduiding van toekomstig beleid door minister Hofstra oi KLANKBORD DOMDBRDAQ 8 NOVEMBER 1959 P BO V IV O 1 ALB ZEBUWSB OOUBANT S REGERING WEIGERT WESTELIJKE HULP Het Wereldgebeuren Hongerende burgers van Boedapest durven niet op straat te komen Met artillerievuur, bommenwerpers en straaljagers hebben de Russen gisteren aanvallen gedaan op Dunapentele, een grote industriestad ten zuiden van Hongarije's gekwelde hoofdstad Boedapest. Volgens de vrije radio Racockzy hielden de opstandelingen echter dapper stand tegen de geweldige, gemechaniseerde overmacht. Russische tanks naderden gis termiddag de buitenwijken van Dunapentele uit drie richtingen. „Als de herkozen president van de Verenigde Staten in zijn tweede ambtstermijn de kant der verdrukten kiest, moge zijn stappen dan gezegend zijn", aldus radio Racockzy, die aan deze uitroep een verzoek om hulp verbond. Wij onderbreken onze uitzending thans om enige tijd deel te nemen aan de strijd op de barricaden, aldus de vrije zender. Later maakte de zender bekend, dat het verzet ook tot het bittere einde wordt volgehouden in de steden Kecskement, Palosca en Mohacs. Er zouden volgens andere berichten veldslagen woeden in het wgsten van Hongarije, in Pecs en in de nieuwe naoorlogse staalstad Stalinvaros (Stalinstad)die in Midden-Hongarije ligt. Woensdag in Wenen aangekomen Hongaarse vluchtelingen hebben medegedeeld dat de Hongaarse op standelingen in bepaalde delen van Boedapest nog steeds stand houden te gen een overweldigende Russische meerderheid. In de Hongaarse hoofd stad woeden branden, terwijl vele huizen vernield zijn. Gewonden en doden liggen door elkander op straat en niemand durft, uit angst door de Russen beschoten te zullen worden, de straat op te gaan, om de ge kwetsten te verzorgen. In totaal is tot nu toe een zeshon- derdtal Hongaarse militairen over de Hongaarse grens uitgeweken. Sinds het, nu vijf dagen geleden, afkondigen van het uitgaansverbod in Boedapest, zijn de winkels geslo ten geweest. De Hongaarse, hoofdstad wordt door een algehele uithongering be dreigd. Reeds voor het uitbreken van de opstand baarde de levensmidde. lenvoorziening zorgen. De bevolking zit bijeen In de huizen, zonder eten en vaak zonder brandstoffen. Politieke kringen in Belgrado hebben meegedeeld, dat de secre taris van de Joego-Slavische am bassade, in Boedapest ernstig ge wond is door een op hem afge vuurde Russische tankgranaat. De secretaris stond achter het raam van de ambassade naar voorbijrijdende tanks te kijken, tot een van deze tanks plotseling in het wilde weg het vuur open de. Een van de granaten trof de ambassade en kort daarna over leed de secretaris, Milenko Mi- lovanow, aan zijn verwondingen. De voormalige Hongaarse premier, Ferenc Nagy, is dinsdagavond uit Zürich naar Parijs en New.York vertrokken, vastbesloten zoveel mo gelijk V.N.-afgevaardigden te over tuigen van de noodzaak van een po litiemacht der Verenigde Naties voor Hongarije. Ferenc Nagy werd in 1947 door de communisten uit zijn functie verdreven. De Sowjet-rege- ring heeft, voor zover bekend, nog niet geantwoord op de resolutie van de algemene vergadering der Ver. Naties, waarin beëindiging van de strijd, terugtrekking van de Sowjet- troepen uit Hongarije en toelating van V.N.-waarnemers wordt geëist. Nog geen contact met Alfred van Sprang in Boedapest Over Alfred van Sprang, de N.C.R. V.-verslaggever, die voor de gezamen lijke omroepverenigingen reportages heeft verzorgd van de opstand in Hon garjje, is tot op heden niets bekend. Het laatste contact tussen Van Sprang en Hilversum kwam tot stand in een telefoongesprek op zondagoch tend 4 november, toen hjj meedeelde, dat Boedapest onder vuur lag van Russische tanks. Op dat moment bevond Van Sprang zich in het gebouw .van het Neder landse gezantschap, ongeveer 25 ki lometer buiten Boedapest. Men neemt aan, dat hij zich thans onder bescherming van de diplomatiek on schendbare Nederlandse gezant be vindt en het juiste moment afwacht voor zijn terugkeer naar Nederland. In samenwerkmg met het ministerie van buitenlandse zaken en de rijks voorlichtingsdienst stelt de N.C.R.V. alles in het werk, Alfred van Sprang per telefoon of telegram te bereiken, maar zelfs door de diplomatieke diensten was er tot dinsdagmiddag geen mogelijkheid van Boedapest uit met de buitenwereld in verbinding te komen. MET WIE? In Los Angeles werd mevrouw Florence Berson tot vijf dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het verstoren van de orde. Zij belde haar man minstens zestig keer per dag op de zaak op. Ze ver klaarde dat als volgt: „Ik wilde al leen maar weten hoe het met hem ging". STICK. In het Westduitse plaatsje Hamm werd juffrouw Schössler door haar patroon ontslagen uit haar be trekking als winkelbediende, omdat ze weigerde lipstick te gebruiken. Ze ging een proces tegen hem aan, dat ze glansrijk won. Vervolgens zocht ze een nieuwe betrekking: in een warenhuis ging zij lipsticks verko pen. De Sow jet-premier Boelganin heeft zijn Indiase collega Nehroe in ant woord op diens nota verzekerd, dat de Sowjet.regering met de Hongaar se regering over de terugtrekking van haar troepen zal onderhandelen „als vrede en orde zijn hersteld", zo is woensdag in Nieuw-Delhi bekend gemaakt. Radlo-Boedapest heeft woensdag hulp van het westen afgewezen. Het zei de Sowjetregering evenwel dank voor haar belofte tot hulp. „Onze trots verbiedt ons, enige hulp van de kapitalistische landen te aanvaar den", aldus de radio. Engeland zal een voorstel van Pa kistan, om een internationale poli tiemacht naar Hongarije te sturen, in de Verenigde Naties steunen. Herstel van Suezkanaal duurt minstens een maand Een directeur van de vroegere Suezkanaal-maatschappij heeft in Londen verklaard, dat het tenminste een maand zal duren voor een schip door het Suezkanaal zal kunnen va ren. De Egyptische vertegenwoordiger in de Verenigde Naties heeft 't Brits- Franse voorstel om technici van de gecombineerde Brits-Franse strijd krachten onmiddellijk te laten be ginnen met het vrijmaken van het Suezkanaal, gisteren verworpen. Ver nomen wordt, dat secretaris-generaal Hammarskjöld de Skandinavische lan den polst over de mogelijkheid, dat Skandinavische technici de oprui mingswerkzaamheden overnemen van de Engelsen en Fransen. Ook aan Nederland zou volgens een onbeves tigd Reuterbericht uit Kopenhagen zijn gevraagd, te helpen. Twee Nederlandse bladen in Indonesië .verboden. Het invoeren en verspreiden in In donesië van twee Nederlandse week bladen, de „Katholieke Illustratie" en de „Wereldkroniek", is verboden. Een desbetreffend besluit van minis ter-president Ali Sastroamidjojo is woensdag in het Indonesische staats blad afgekondigd. Beide weekbladen zouden „voortdurend trachten mate riaal te verzamelen om de naam van Indonesië te besmeuren". De nummers van 5 mei en 2 juni van de „Katholieke Illustratie" en van 17 maart van de „Wereldkroniek" wor den genoemd, waarin artikelen' zijn voorgekomen, die Indonesië „belaste ren". Van de redacties van beide weekbladen vernemen wij, dat deze artikelen tot onderwerp hadden het proces wijlen Leon Jungschlager en de reis van Soekarno naar de V.S. Jonge betogers bestormden gebouw Het hoofdkwartier van de Fran se communistische partij in Parijs is gisteravond door een grote me nigte jongelui bestormd en in brand gestoken. Dit gebeurde nadat een menigte van 20.000 personen een protestmars was begonnen bij de Are de Triomphe. Spoedig maakten zich duizenden jonge mensen uit de betrekkelijk rustige demonstratie los om het communistische hoofd kwartier te bestormen. Een sterke knokploeg van de com munistische partij had voor" het grote gebouw post gevat, maar zij werd on middellijk verstrooid. De betogers sloegen de mét ijzer beslagen eiken deuren van het hoofdkwartier in en begaven zich de trappen op, waar zij en passant nog enige partijfunctiona rissen naar beneden wierpen. Op de eerste verdieping werd een geweldig vuur gesticht van stoelen en papieren, vloerkleden en gordijnen. Uit de ramen wierpen de demonstran ten een lawine van papieren, stoelen, bureaus en partijportretten. De brand kon door de brandweer onder controle worden gebracht, na- Tijdens een buitengewone algemene vergadering van het Nederlands Olympisch Comité in Den Haagis bekendgemaakt, dat er geen Neder landse ploeg zal deelnemen aan de Olympische Spelen in Melbourne. Het hoofdbestuur van het N.O.C. tijdens deze historische vergadering: v.hn.r. de heren C. Kerdel, ir. A. Paulen, jhr. L. J. Quarles van JJfford, dr. J. Linthorst Homan en generaal-ma- joor C. F. Pahud de Mortanges. Dr. J. N. van Houten is niet zichtbaar op deze foto. dat politiemannen zich een weg had den geslagen door de betogers, die de brandweerlieden tegenhielden. De eer ste en tweede verdieping van het hoofdkwartier aan de Place de Cha- teaudun zijn uitgebrand. United Press meldde gisteravond, dat ook het gebouw waarin het com munistische partijorgaan l'Humanité wordt geredigeerd en gedrukt in brand Is gestoken. In handen van de voorzitter van de Tweede Kamer legden dinsdagmiddag de meeste nieu- s we Kamerleden de eden of verklaringen en beloften af. De foto geeft een beeld van 'n gedeelte van de Kamer tijdens de eedsaflegging van de Ka merleden. Betogingen in Djakarta tegen Britten en Fransen Duizenden woedende demonstran ten hebben gisteren aanvallen gedaan op de Franse en Britse ambassades in Djakarta, waarbij zij stenen gooiden, de Franse en Britse vlaggen omlaag haalden en het Britse voorlichtings centrum vernielden. De incidenten volgden op een mas sabijeenkomst, die was georganiseerd als protest tegen de Franse en Britse acties in Egypte. Een aantal demonstranten baande zich mét geweld een weg naar het Britse voorlichtingscentrum, waarvan zij alle ruiten braken, en de boeken en tijdschriften im brand staken. De brandweer wist het vuur onmiddel lijk te blussen. Nieuwe directeur voor de stenografische inrichting (Van onze parlementaire redacteur). Tot directeur van de stenografi sche inrichting van de Staten-Gene- raal is in de vacature van de kort geleden overleden lieer Rletjens be noemd de heer H. van de Velde, tot dusver onderdirecteur. Tot onderdi recteur werd benoemd de heer C. Venema, tot dusver stenograaf bij de stenografische inrichting der Sta. ten-Generaal. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft dit in de woensdagmiddag gehouden vergade ring van de Kamer medegedeeld. Belgen schorsten cultureel akkoord met Russen op De commissie van buitenlandse zaken van de Belgische Senaat heeft woensdag, na een toespraak van mi nister Spaak, eenstemmig besloten de regering uit te nodigen het cultu reel akkoord tussen België en de Sowjet-Unie, dat de vorige week door Spaak in Moskou is getekend, voorlopig niet in toepassing te bren gen, in verband met de gebeurtenis, sen in Hongarije. Jhr Sandberg uit redactie. Naar wij vernemen heeft de Am-< sterdamse uitgever G. A. van Oor schot, de directeur der Amsterdam se gemeentemusea, jhr. W. J. B. H. Sandberg, verwijderd uit de redac tie van het door hem uitgegeven verzameld werk van dr. Johan Brouwer, aldus meldde Het Parool dinsdag. De heer Brouwer was na melijk een tegenstander van de dictatuur. Uit in deze courant gepubliceerde uitlatingen van de heer Sandberg en uit mededelingen die hij telefonisch aan de heer Van Oorschot deed, bleek zijn standpunt ten aanzien van de vrijheidsstrij ders in Hongarije dermate dubieus, dat de heer Van Oorschot hem niet langer beschouwde als iemand die in deze redactie-commissie zitting behoorde te hebben. Ook de heer Sandberg stelde er prijs op zich terug te trekken. Volgens gisteren in Djakarta ont vangen berichten is een Nederland se onderwijzeres, mevrouw F. Kol- mus, zondagavond in haar huis in» Pangkalpinang op Banka vermoord. Mevrouw Kolmus was onderwijze res op een Nederlandse particuliere school in Pangkalpinang. FINANCIËLE BESCHOUWINGEN IN TWEEDE KAMER Verhoging van rentevoet gaat ten koste van de woningbouw Van onze parlementaire redacteur) Als algemene stelregel voor het toekomstige financiële beleid zal moeten gelden geen aanvaarding van verdere staatsuitgaven zonder dat daar tegen over een evenredige versterking van de middelen staat. De minister van fi nanciën, de heer Hofstra, heeft deze waarheid woensdagmiddag, tijdens de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1957 ver kondigd in de Tweede Kamer. Als de regering kans ziet in de koriiende ja ren inderdaad naar deze stelregel te leven dan is er althans dit gewonnen, dat de financiële moeilijkheden, waarvoor ons land op dit ogenblik geplaatst is, niet Vergroot worden. De bestaande moeilijkheden worden er niet door opgeheven. Over de wijze waarop dat zal dienen te geschieden hulde de mi nister zich in geheimzinnigheid. H\j wist het blijkbaar nog niet precies, al had hjj er wel enkele globale denkbeelden over. H(j wenste tijd om er over na te denken. Uitvoerig besteedde de bewindsman aandacht aan de financiële positie van ons land. Hij stelde daarbij op de voorgrond, dat een van de meest es sentiële punten van het regeringsbe leid moet zijn het gezond houden van ons geld. Er moeten maatregelen ge troffen worden tegen de overspan ning van de conjunctuur. Er bestaat enige bezorgdheid over de betalings balans en over de deviezenreserves. Op kernbasïs wordt het tekort op de betalingsbalans over de eerste drie kwartalen van 1956 geraamd op 408 miljoen gulden. Voor 1957 is de ver wachting zeker niet zodanig, dat zon der speciale maatregelen een ombui ging van de ontwikkeling kan worden" verkregen. Op zijn minst zou de posi tie van de betalingsbalans met 500 miljoen moeten worden verbeterd. Geen inflatie. Een inflatoire financiering wees hij af. Daardoor zal namelijk de woning bouw in het gedrang komen. Maar wat dan? Die vraag achtte de heer Hofstra niet gemakkelijk te beant woorden. Er zijn namelijk drie be langrijke problemen. In de eerste plaats dat van de nationale overbe- steding. In de tweede plaats dat van het gebrek aan evenwicht in de over heidsfinanciën en in de derde plaats dat van het tekort aan geld voor de rijksoverheid op de kapitaalmarkt. Vandaar dat de regering aan de S.E. R. een rapport gevraag® heeft over de bestedingen. In elk geval zo meen de de minister, staan wij voor een aantal beleidsbeslissingen, die geld zullen kosten. Een daarvan is het niet weder invoeren van de omzetbelasting op textiel. Dat kost ongeveer zestig miljoen gulden. Ook de landbouw zal in de toekomst meer kosten, vermoedelijk tussen de 250 en 300 miljoen. Daar tegenover dienen compenserende maatregelen ge troffen te worden, waarbij de overheid een belangrijke rol moet spelen. In deze tija van hoogcon junctuur achtte de minister het gewenst de vraag af te remmen. Een instrument om de bestedin gen te reglementeren is de rente voet. Als men de rente laat stij gen gaat dat echter ten koste van de zwakkere en niet van de ster ke ondernemingen. Die zwakkere is-de woningbouw. Daarom wees de bewindsman de renteverhoging af. De regering begrijpt, dat zrj in elk geval iets zal moeten doen; daarom geeft zij in overweging bezuiniging op verschillende nitgaven •'wis de Vertrouwensvotum Dwigt D. Eisenhower heeft dus de Amerikaanse presidentsverkie zingen voor een tweede' keer gewonnen; het volk heeft beslist, dat hij een nieuwe ambtstermijn van vier jaren mag vervullen. Deze beslissing betekent voor dc 66-iarige held uit de Tweede Wereldoorlog een motie van vertrouwen in het beleid, dat hij gedurende de afgelopen jaren als president heeft gevoerd. Kennelijk zien de Amerikanen in deze, door de grote gebeurtenissen van de Tweede Wereldoorlog gelouterde figuur, de aangewezen man om nu ook verder met ziin vaderlijke gezag en zijn te gelijk bemoedigende en kalmerende woorden op ogenblikken van span ning, voorop te gaan bij de verdere ontwikkeling van de Nieuwe Wereld. Dat zijn gezondheidstoestand het af gelopen jaar reden tot ongerustheid had gegeven, is klaarblijkelijk niet een factor van betekenis geweest bij de presidentsverkiezing. Evenmin kan dat worden gezegd van de kwes- tie-Nixon. Van democratische zijde was be toogd dat men aan vice-presi dent Richard (Dick) Nixon, af komstig uit de meest rechtse hoek in de Republikeinse partij, geen twee de ambtstermen moest gunnen, en dat men dus aan het team Eisenho werNixon steun moest onthouden. Zou Eisenhower immers om welke reden dan ook een tweede ambts periode niet geheel uitdienen, dan zou men aan de „isolationistische" rijkaards van de Republikeinse rech tervleugel zijn overgeleverd. Maar deze „dreiging" heeft de kiezers niet kunnen afbrengen van steun aan het Republikeinse tweemanschap. Respect voor de grote figuur Eisen hower heeft bij de beslissing van het kiezerscorps klaarblijkelijk de door slag gegeven. Door een in meerder heid Democratisch congres te kiezen, hebben de Amerikanen overigens er voor gezorgd, dat de Republikeinse president geen ultra-Republikeinse koers kan varen. ok de democratische kandidaat Stevenson is een man met vele bekwaamheden, die met Eisen hower één belangrijke trek, namelijk die van bedachtzaamheid, gemeen heeft. Hoe hij zich als president zou houden, kan echter niemand weten, terwijl Eisenhower de afgelopen vier jaar de kans had gekregen, te laten zien wat hij waard was. Daarbij komt dan nog de Amerikaanse afkeer van intellectuelen, die waarschijnlijk ook een factor van betekenis is geweest. Stevenson heeft dit jaar in de ver kiezingscampagne recht op de man af gesproken, maar men had niet vergeten, dat hij in 1952 zijn kritiek vaak in zeer fijnzinnige bewoordin gen goot, die zo geestig waren, dat menigeen er niets van begreep. Dat ook Stevenson een man van for maat is, bleek weer uit de ruiterlijk heid en sportiviteit, waarmee hij gis teren al vroeg in de morgen zrjn ver lies toegaf en zijn vertrouwen in Eisenhower uitsprak. De jongste gebeurtenissen in Hon garije en in het Midden-Oosten hebben op de Amerikaanse ver kiezingen ongetwijfeld ook grote in vloed gehad. Wat Hongarije betreft: Toen het leek dat de opstand slaag de, schreven de Republikeinen dat toe aan Eisenhowers politiek. Een ogenblik ontstond het gevaar, dat het ingrijpen van de Russen op jl. zon dag nu door de Democraten aan Eisenhowers politiek zou worden verweten, maar dat is kennelijk en zeer terecht niet gebeurd. Veeleer heeft men zich gerealiseerd, dat de Russen verraderlijk weten om te springen met de factor Macht. En men heeft door zrjn stem Eisenho wer gelijk gegeven, die met nadruk had vastgesteld, dat Amerika niet eenzijdig mag overgaan tot het af schaffen van proefnemingen met de waterstofbom; men mag immers niet aannemen, dat de Russen dan het zelfde zouden doenWat het Mid den-Oosten betreft zullen de Ameri kanen hebben begrepen, dat élke Amerikaanse regering in dit verkie zingsjaar min of meer besluiteloos zou zijn geweest. Dat tenslotte in de Verenigde Naties te elfder ure spij kers met koppen werden geslagen door de instelling van een interna tionale politiemacht heeft wellicht ook bijgedragen tot Eisenhowers ver trouwensvotum. DWIGHT D. EISENHOWER vaderlijke woorden bestedingen en de investeringen en de afschaffing van subsidies. In elk ge val zal bij de overheidsdiensten voortdurend op het betrachten van zuinigheid worden gelet. De com missie, die zal adviseren over de wij ziging van de comptabiliteitswet, zal ook de mogelijkheid bestuderen van de instelling van een apparaat, dat de Kamer zal bijstaan bij de doelma tigheidscontrole op de overheidsuit gaven. De verhoging van de accijns én het bijzonder invoerrecht op ben zine noemde de heer Hofstra minder bezwaarlijk dan het. herstel van de omzetbelasting op de textiel. De laat ste ligt namelijk veel meer in de cou- snmntieve sfeer van de bevolking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9