fjfin Fel Middelburgs protest tegen schending Hongaarse vrijheid I 3'90 I BRYLCREEM BRYLCREEM BRYLCREEM I JO FIBRE VRACHTRIJDER IN BORSSELE VEROORZAAKTE AUTOBOTSING 55 5" „«Pfwisjeht t Qroeu BRYLCREEM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 IN BURGERZAAL VAN STADHUIS Naast verontwaardiging opwekking om slachtoffers hulp te bieden Honderden Middelburgers en ook velen van buiten de Zeeuwse hoofd stad waren woensdagavond naar de Burgerzaal in het stadhuis te Middel burg gekomen om te protesteren tegen de verraderlijke schending van de Hongaarse vrijheid door de Russische overmacht van troepen en staal. Vijf gezamenlyko politieke partijen in de hoofdstad hadden deze protest- vergadering uitgeschreven. In korte en kernachtige toespraken gaven de vertegenwoordigers van de politieke partijen en van het gemeentebestuur uiting van hun verontwaardiging. Maar ook opwekking tot hulp klonk uit de woorden van loco-burgemeester A. J. Berenpas en de heren L. A. Schenk (v.v.d.), die deze avond presideerde, L. J. van 't Westende fk.v. p.), mej. dr. Rita de Bruyn Ouboter, secretaresse van het partijbestuur der P. v. d. A., J. A. van Bennekom (a.r.) en mr. P. van Empel (cJi.). Meermalen werd het protest van de toehoorders onderstreept met een spontaan applaus. nissen in Hongarije. „Wij horen in het nieuws spreken van premier Ka- dar. Maar Janos Kadar is geen pre mier, hij is een verrader", nep spre ker uit. Na 1944 hebben wij ons kun nen oprichten door de steun van ve le landen. Juist die steun heeft ons gebracht tot de hulp aan Hongarije. Juist daarom staat ons kleine land op de voorste rij". In zijn inleiding wees de heer Schenk er op, dat ons volk in *940 zekerheid had, dat er een einde aan de ellende zou komen. „Maar de Hon garen hebben dit niet. Zij weten niet wanneer de vrijheid komt. Wij kun nen slechts ons medeleven tonen en voor hen bidden", aldus de heer Schenk. „Als een hecht blok wil de Middel burgse bevolking vanavond proteste ren tegen de monsterachtige vernie tiging van een volk, dat strijdt voor zijn vrijheid", zo begon loco-burge meester Berenpas. Satanisch en ver raderlijk noemde hij de aanval van het communistische monster. „Ook t gemeentebestuur protesteert mee, met grote deernis vervuld", zo besloot de heer Berenpas. Dwazen waren wij De heer "Van 't Westende merkte op, dat wij verrast, verbaasd en opge lucht waren, toen de Hongaren hun vrijheid schenen terug te krijgen. „Dwazen waren wij om te blijven ge loven in die vrijheid", zei de heer Van 't Westende. „De vierde novem ber zal een zwarte dag zijn in de ge schiedenis van Hongarije, maar de Hongaarse moed zal op een stralend witte bladzijde beschreven worden". „Maar er is ook schuld aan onze kant. Mogen de dictators angst heb ben voor het verlies aan macht, wij hebben angst voor het verlies van ons rustig bestaan. Wat wij moeten doen is onze saamhorigheid groter maken, elkaar steunen, offers brengen, elke actie steunen, die gericht is op de ver steviging van een vrije wereld en in dien mogelijk Hongaren verzorgen". Mejuffrouw De Bruyn Ouboter ver geleek het verzet in de mens als een vloeistof in een ketel onder druk. Het protest blijft. Spreekster ontkende' ten stelligste, dat het verzet en de protesten niet zouden helpen. Ook Rusland is aangewezen op contact met andere landen en wie, zoals on der meer de soldaten, iets heeft ge proefd van de vrijheid, wil er meer van weten. ,,De revolutie van het Hongaarse volk heeft bewezen, dat de dictator kon overwonnen worden. De opstand is met geweld neergeslagen, maar het verzet blijft", aldus dir. De Bruyn, die er verder op wees, dat dit verzet weerklank moet vinden. Zij noemde het beschamend, dat wij zo machte loos staan. „Maar één ding kunnen we wel doen: Dat is onze eigen demo cratie versterken". De heer Van Bennekom trok een parallel met de ellende van ons volk zestien jaar geleden en de gebeurte- televisieverpakking S 2 grote potten voor EES met invulformulier naar EEE Vlissingen Middelburg Kaderconferentie in Goes van Zeeuwse A.R.J.O.S. Bij de nationale organisatie der ARJOS leeft reeds lang de overtui ging, dat .het gewenst is om het werk te intensiveren en het resultaat ervan te vérgroten door meer contact tussen en voorlichting van het kader. Op verzoek van het landelijk hoofdbe stuur zal de Zeeuwse ARJOS op za terdag 24 november a.s. des middags om drie uur in de nieuwe geref. Oos- terkerk te Goes een kaderconferentie beleggen. Op deze conferentie zal dr. Veerman voorlichting geven over ac tuele, principiële en praktische vraag stukken, waarna mejuffrouw Van Leeuwen allerlei organisatorische problemen zal toelichten. Verder wordt medegedeeld, dat met ingang van 24 november a.s. mejuf frouw I. Bol te Yerseke is benoemd tot secretaresse van het provinciaal bestuur, in plaats van mejuffrouw J. de Buck uit St. Laurens, die voor de ze functie bedankt heeft. „Maar helpen wij de Hongaren door ramen van het gebouw van de „De Waarheid" stuk te gooien?", vroeg de heer Van Bennekom zich af. „Het is beter dat wij elk contact met hen, die in enigerlei mate te maken hebben met het communisme, verbreken". In dit verband bracht spreker hulde aan de Olympische sportmensen, die een offer brachten. „Wat U moet doen is bidden, offeren en uw politieke partij steunen. Toon, dat gij uw vrijheid waard zijt", besloot de heer Van Ben nekom. Als laatste spreker wees mr. Van Empel er op, dat de drang tot hulp verlening de machteloosheid kan ver zachten. „Men kan onze hoop niet wegnemen, dat de vrijheid ook eens voor het Hongaarse volk komen zal", zo sprak mr. Van Empel. „Maar dan moeten wij onze lauwheid afleggen, onszelf hervormen. Het enige, waar voor wij kunnen zorgen, is niet ver deeld te zijn", besloot mr. Van Empel. De vergadering werd ook bijge woond door de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. KANTONRECHTER MIDDELBURG Onoplettendheid bij het inrijden van zijstraat Er reden woensdagmorgen vier miniatuur-autootjes over de groene tafel in het kantongerechtsgebouw te Middelburg, Mr. J. Moolenburgh, de kanton rechter wilde namelijk precies weten hoe de autobotsing tussen de vrachtrU- der A. van T. uit Borssele en zyn plaatsgenoot A. Z., landbouwersknecht, verlopen was. Op de negende juli j.l. was Van T. in zijn vrachtauto de West singel opgereden. Daar hy een zijstraat wilde inslaan, reed hy eerst naar de linkerzijde van de rijweg om zyn wagen in een gunstige positie te brengen. Tijdens deze manoeuvre kwam hij ln botsing met een achter hem rijdende personenauto, bestuurd door Z. „Ik had de personenauto niet gezien", ver klaarde T. ter zitting. „Maar het is toch levensgevaarlijk als U niet ziet wat er vlak achter U rydt", merkte de kantonrechter op. Volgens de verklaring van Z. had deze achter de vrachtauto gereden met een vaart van ongeveer 20 km. Toen Z. merkte, dat de vrachtrijder stopte, reed hij met dezelfde snelheid langs hem. Van T. had zijn; wagen toen al naar voren gedraaid en reed met de linkervoorzyde van zijn auto tegen de achterkant van Z.'s wagen. De kleine auto's moesten er aan te pas komen om aan te tonen, dat Van T., die op een verhard gedeelte haast de rijweg reed, de achter hem komen de wagen, die zich op de rijweg'-be vond, gezren móet hebben. De ambte naar van het O. M. mr. Th. Lebret, was er van overtuigd, dat de gehele schuld bij de vrachtrijder lag en eiste een boete van f 35.of 7 dagen met toewijzing van de civiele vordering van f 88. De raadsman van Van T., mr. W. F. F. Vermeulen uit Utrecht, verklaarde, dat de snelheid van de personenwagen groter moet zijn geweest dan 20 km. Verder geloofde pleiter, dat Z. vlak achter de vrachtauto moet hebben ge reden, omdat de chauffeur van deze auto de achter hem rijdende wagen in het andere geval gezien móet hebben. De kantonrechter merkte echter op, dat de personenwagen eerder zicht baar geweest moest zijn, indien deze harder dan 20 km gereden zou hebben. Het kan niet anders of de fout moet door Van T. gemaakt zijn, conclu deerde mr. Moolenburgh. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot f 25.of 10 dagen met toewijzing van de civiele vordering. Mooi weer.. Advertentie DE NIEUWSTE, MODERNSTE, STOFZUIGER RjjtON-RX* vanlB gemakken voorzien ^445^ véél beter - véél goedkoper De schilder J. H. Q. uit Vlissingen was op 21 oktober bh Serooskerke ge verbaliseerd omdat hij het rijbewijs van zyn motor op verzoek van een wachtmeester niet kon tonen. Omdat het zulk mooi weer was, had hij zijn leren jas thuis gelaten. „En daar zit mijn bewijs in", verklaarde hij tegen de verbalisant. Bij nader, onderzoek bleek hij echter in het geheel geen rij bewijs te bezitten. Ter zitting ver klaarde verdachte, dat hij het niet als leugen bedoeld had. Hij was echter bang, dat de politieman het verder rij den zou verbieden en hy moest toch met zyn vrouw en kirid naar huis. Geld voor de bus had hij niet. De amb tenaar vond het helemaal niet netjes dat verdachte de politieman voorgelo gen had. Hij eiste een boete van f 30 of 6 dagen, waarvan de kantonrechter f 20.of 10 dagen maakte. De groentehandelaar J. W. te Mid delburg had op 19 oktober des avonds om ongeveer Kwart over zes op de Sel8singel gereden, zonder dat zijn groentewagen was voorzien van een voor- en achterverlichting. „Het was op de veiling wat laat geworden", verklaarde W., „en ln november neem ik pas mijn lantaarns mee. „Met de haven in zicht kreeg ik een bon", ging hy verder. „Maar U was de gehele ha ven reeds onverlicht „doorgereden", merkte mr. Moolenburgh op. Mr. Le bret eiste tweemaal f 15.of twee maal drie dasren. Het vonnis luidde tweemaal f 10.of tweemaal 5 da gen. Mevr. A. v. M.-K. reed op 27 augus tus j.l. op de Edisonweg te Vlissingen op een fiets, die niet voorzien was van een brandend achterlicht. Daar mevr. van M. zelf geen fiets heeft, was een buurvrouw zo vriendelijk geweest om verdachte een fiets te "lenen, daar zij snel een boodschap moest doen. „An- tnnn ilr altiid" vprklnnrdo - C. M. van U. had twee overtredingen begaan. Ten eerste had hij met zijn driewielige motorbakfiets op de Nieuwenaijk zo hard gereden, zodat hy niet meer tijdig kon stoppen. Het gevolg was een aanrijding met een personenauto. In de tweede plaats reed hy zonder geldig rijbewijs. Hij had wel een kaart, maar die was verlopen. „Waarom zat U dan op de bakfiets", wilde de kantonrechter weten. „Om dat het mijn boterham is" verklaarde verdachte. „En waarom reed U tegen de auto aan", was de volgende vraag. „Omdat deze geen stoplichten voerde toen hij stopte. Het was nogal glad, zodat ik er net tegen gleed". Tegen de verbalisant had verdachte echter verklaard, dat hy op een da me moest letten. Toen hy bemerkte dat de voor hem rydende auto tot stil stand kwam, was het al te laat. De ambtenaar eiste tweemaal f 20.of tweemaal 4 dagen. Voor het eerste feit. vonniste de kantonrechter met f 15.of 6 dagen, voor het tweede met f 20.of 10 dagen. Zonder de ver eiste voorverlichting reed A. C. K. uit Souburg door de Badhuis straat te Vlissingen. Tijdens de zittin{ van 17 oktober had K. verklaard, da. hy altijd met stadslichten rydt. Bij na der onderzoek was echter gebleken, dat het ene stadslicht zwakker brand de dan het andere. Hij was er toen pertinent van overtuigd, dat beide koplampen op het moment van de be keuring licht uitstraalden. De kan tonrechter hield de zaak aan om de verbalisant te horen. Deze verklaarde gisteren, dat beide lampen absoluut niet brandden. Wel de achterverlich ting. K. werd bij verstek tot f 15.— of 3 dagen veroordeeld, hetgeen ook de eis was. „Uurloon-actie" bij N.V. „De Schelde" in Vlissingen De beide kernen van het personeel der n.v. Kon. My De Schelde heb ben dinsdag j.l. vergaderd. Deze ver gadering was in de eerste plaats be legd om te spreken over de hulp aan de noodlijdende Hongaren. Naar wy vernemen hebben de beide personeels- kernen besloten een bedrag van een uur loon ter beschikking te stellen van het Nationaal Comité hulpverle ning Hongaarse volk. De directie van „De Schelde" heeft dit bedrag verdubbeld en als eerste afdracht kon daardoor een som van f 10.000 worden overgemaakt aau genoemd comité. Zodra de totaal-opbrengst van deze uurloon-actie berekend is zal nog een verdere afdracht volgen. C.J.V.F.-leidster? werden in Goes geïnstrueerd DaaT de handenarbeid op de bijeen komsten van de C.J.V.F.-af deling en tegenwoordig een belangrijke plaats inneemt, is het nodig dat de leidsters op dit gebied goed zijn geïnstrueerd. Daarom organiseert het provinciaal bestuur jaarlijks een tweetal voor lichtingsdagen in Zeeland. Zo waren dan in „De Prins van Oranje" te Goes woensdag verschillende leidsters van de Bevelanden en Schouwen bijeen, onder leiding van mevrouw H. V. Cor netDuvekot uit Goes, om voorge licht te worden over pitriet, raffia, touw en stroband en de bewerking hiervan. Naar hartelust hebben de dames met dit handenarbeid-materiaal ge- experimenteerd en onder meer tafel matjes en bloembakjes vervaardigd. Aan de hand van talrijke tentoonge stelde voorbeelden konden zij ook hun vaardigheid beproeven op de meer ingewikkelde werkstukjes, zo als de paarden en kamelen van raffia en touw. Ongetwijfeld heeft deze instructie- dag, die vandaag (donderdag) voor de leidsters uit Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen te Middelburg wordt ge houden, er toe bijgedragen om de ani mo voor handenarbeid op de afde- linigsvergaderingen te vergroten. Advertentie) Urker kotter tijdens mist op stenen berm gestrand Tijdens een zeer dichte mist is de Urk 68 van schipper Klaas Rompkes woensdagochtend bij laag watër on der de Belgische kust bij Knokke op een stenen berm gevaren. Het schip een van de kotters, die van Bres- kens uit ter visvangst gaan was geladen met 29 ton harmg. Het heeft ongeveer vijf uur vastgezeten, maar kon bij opkomend' tij op eigen kracht vlot komen. De reddingboot uit Bres- kens, de „Presidèrit J. V. Wierdsma", was uitgevaren, maar heeft geen dienst hoeven te doen. ders loop ik altijd' Van M. Toen zij van huls verklaarde mevr. huls ging brand de het lichtje nog, maar daarna had zij er niet meer naar gekeken. De boete was een gulden of een dag, na dat de ambtenaar f 3.of 2 dagen ge- eist had. De Vlissingse colporteur-bezorger FEUILLETON DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 19 „O, mammie", riep hy, „waarom hebt U my niet meegenomen? Toen ik wakker werd, ben ik naar uw ka mer gerend, maar U was al weg en ik werd bang, dat U weer naar En geland was gegaan". „En jou alleen had gelaten, myn jongen?" „Neen", hernam hij vrolijk glimla chend, en een beetje trots, ,7U zou me niet in de steek laten. Ik heb Ajax dit is hij en Gelert over U verteld. Ze willen U de hand druk ken". Heel ernstig nam Hildreth de def tig naar haar uitgestoken poten in haar handen, terwijl Paul verheugd toekeek. „Zou je graag met mij in 't huisje van Jon Wren willen wonen, Paul?" „O, ia, li/et is een aardig huisje. Kent U het al Is U er soms ge weest?" „J, ik ben er vanmorgen heenge- wandeld. Je vriend Peter Wonjohn heeft me de weg gewezen". „Het is een betoverd huisie in de bossen", fantaseerde Paul. „Ik ben er dikwijls gaan kijken toen het ge bouwd werd. Ik heb altijd ernaar ver langd, daar te wonen". „Dan is het afgesproken", zei Hil dreth opgewekt. „We kunnen morgen verhuizen". „Zo vroeg al?" klonk het. De Gro te John stond bovenaan de stoep zyn pijp te roken. „En weet je zeker, dat netje daar zal bevallen?" „O, zeker. Ik „Ja, ik hoorde toevallig, dat je het al had bekeken. Nu, als liet je bevalt, mag je 't hebben; Ik geloof dat je al les wat je nodig hebt daar zult vin den. Wren heeft op geen geld geke ken; jammer genoeg ook niet op an dermans geld „Kwam het daardoor „Och, het kwam erbij", antwoordde de grote John droogjes. „Hij kreeg de van ouds bekende Amerikaanse ma nier „zorg dat je rijk wordt" te pak ken. Maar zou je nu niet liever gaan ontbijten? En jij, Paul Bunyan, wil je me dus zo maar verlaten?" „O, U zult maar een klein eindje weg zijn, Grote John. Ik zal U elke dag kunnen zien; we zullen als 't wa re in een sprookjeshuis wonen". „Ja", glimlachte'de forse man. „en ik denk dat het ie goed zal doen. Bo vendien zal ik altijd in de buurt zyn om een oogje op je te houden". „Op jou ooklas Hildreth in zijn blik toen hij met hen naar de ontbijt kamer ging, waar Bervey en Garth zich te goed deden aan geroosterde niertjes en spek, terwijl Denise zwar te koffie dronk. „Hier zijn de nieuwe bewoners van Wrens huis", zei de Grote John: O, ja, nu ik eraan denkHij liep de kamer uit en kwam weldra met een bos sleutels terug, die hij naast Hil- dreth's bord legde. „De sleutels van je koninkrijk", zei hij. „Je kunt ook Yvette, een van onze meisj'es, krij- fen, die van wie Paul het meeste oudt, nietwaar Paul?" „Ik houd van Yvette" erkende Paul, „maar ook van Ajax en Ge lert". „O, ik stel me voor, dat die twee nu eens hier dan weer ginds zullen zyn". „Ik zou anders denken", mompelde Denise, „dat jij. die uit Londen komt, Iris, het vreselijk moest vinden om midden in de wildernis te wonen". „O, neen, ik ben altijd graag bui ten geweest". „Nu, dat zou ik helemaal niet van jou hebben gedacht. Och, we moesten zelf maar wat veronderstellen, want Stevie, die anders praats genoeg had, heeft ons nooit ofte nimmer óók maar iets over jou verteld", zei De nise. „Wat een zegen"; dacht Hildreth, „wat een gelukkig toeval! Als hij hun ook maar de oppervlakkigste be schrijving van Iris en haar levens wijs zou hebben gegeven, zou 't hun dadelijk zijn opgevallen, dat er Iets absoluut niet klopte. „Ik hoop, dat je niet al te slecht over me gedacht hebt", zei ze. Na haar bezoek aan Jon's huisje voelde ze zich opgewekter dan tevoren. „Je verwachtte toch zeker niet, dat het erg goed was, wel?" vroeg Deni se, haar Koeltjes aanziende. „Per slot van rekening „Houd maar op, Denise", kwam de Grote John tussenbeide. „We ma ken hier een nieuw begin". „Sinds wanneer stel jy zo'n ver trouwen in de aangeboren goedheid van je medemensen?" vroeg Denise bits, terwyl ze van tafel opstond. „Ik vind het allemaal glad verkeerd, van 't begin af aan trouwens. Je had Iris nooit naar hier moeten uitnodi gen en als ze enig gevoel van eigen waarde of fatsoen had gehad, zou ze ook niet zyn gekomen". „Nu is het genoeg", viel de Grote John haar met zulk een snijdende stem en zo'n donkere vermanende blik in de rede, dat Denise geen ver dere kritiek meer waagde. „Ik ben hier de Grote John en wat ik zeg ge beurt. Misschien handel ik verkeerd; dat zal dan spoedig blijken, maar ik heb het mijn broer beloofd en daar houd ik me aan. O, ga niet weg, eet je ontbijt op!" ging hij voort, zich tot Hildreth wendend, die eveneens was opgestaan. „Ik verzeker je, dat dit zich niet zal herhalen. En jij, Hervey, en jij Garth, ben. je 't niet met me eens?" (Wordt vervolgd) De grootste Sinterklaasverrassing komt niet uit Spanjemaar uit Engeland! Geef hem dit TELEVISIEGESCHENK ...geef uzelf én hem de kans* op echte TELEVISIETOESTELLEN (Philips 17 TX140 A waarde f 995.-) Mi de grote prijs in de TELEVISIEPRIJSVRAAG Alle Sinterklazen geven dit jaar het BRYLCREEM televisiegeschenk. Allemachtig leuk om te geven - enig om te krijgen. Dit „cadeau-met-kans-op-mecr" wordt het grootste succes van de Sinterklaasavond! DOE MEE! Koop zo'n aardige Set van twee potten BRYLCREEM. Vul de prysvraagkaart in. Wint u de hoofdprijs, dan gaat er een schitterend PHILIPS televisietoestel naar uzelf en naar degene, aan wie u de Brylcreem- set cadeau gegeven hebt. Voor f 3,90 twee grote potten Brylcreem plus de kansen op extra cadeaux GRATIS op de koop toe. Haast u- de v oor raad is beperkt.' the perfect hairdressing (Mt&lmd) M.Y. - fier*.- J«f- N-V- Amskrdom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4