RODENT EAU DE COLOGNES Wettelijke regeling afbetaling uit sociale overwegingen wenselijk Aanval op Port Said: ellendig schouwspel VERDELG GUERILLA-TACTIEK VAN HET VERZET IN HONGARIJE Iedere droppel ademt frisheid! Iedere droppel - kwaliteit! MASCOTA EAU DE COLOGNE "CTKOlNISCh WASSERTWF Q LO C«NeÊ/SfsEW*47IT DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 P R O V I N C 1 A L E Z E E U W 8 E C O U R A N T SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD OVER AFBETALING Invullen inlichtingenformulieren dient verplicht te worden gesteld (Van onze parlementaire redacteur.) Hoewel de gewoonte om op afbetaling te kopen !n Nederland niet EO verbreid is als in Amerika en een aantal andere Europese landen, vraagt zij toch nog steeds de aandacht, ook van de overheid, omdat in sociaal opzicht een aantal nadelen aan het afbetalingssysteem ver bonden zijn. De noodzaak van een regelend ingrijpen wordt al lang gevoeld. Onlangs zijn enkele wettelijke maatregelen getroffen ter beteugeling van het afbetalingswezen, doch daarmede waren de problemen niet opgelost. Een commissie van onderzoek onder voorzitterschap van mr. W. F. Lichtenauer heeft een schets opgesteld voor een ontwerp van wet ter nadere regeling van het afbetalingsbedrijf. Over deze schets heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, verleden jaar aan de Sociaal Economische Baad een advies gevraagd. De S.E.R. heeft zich uitvoerig van zijn taak gekweten en nauw keurig de verschillende aspecten van het af betalingswezen onder zocht. Hij bestudeerde de ontwik keling van het afbetalingswezen in Nederland, de sociale en algemene economische aspecten, de conjunc turele aspecten, de afbetalings overeenkomst, het afbetalingsbe drijf en de uitvoering van de wet op het afbetalingsbedrijf. De S.E.R. komt tot o.a. de vol gende conclusies. Het moet partijen vrijstaan al dan niet eigendomsvoorbehoud te maken en te aanvaarden; beide vormen, de eenvoudige koop en verkoop op afbe taling en de huurkoop, kunnen wor den gehandhaafd. De raad ziet geen voldoende reden om te eisen, dat alle overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling, waarbij geen eigendomsvoorbehoud wordt gemaakt, worden aangegaan bij een akte. Deze eis zal indien de colportage niet wordt verboden wel dienen te worden gesteld voor het sluiten van deze overeenkomsten door tussenkomst van een colporteur. Indien geen akte wordt opgemaakt moet de koper een koopbon worden gegeven, waarop, behalve de om schrijving van het gekochte artikel, moeten worden vermeld: de prijs bij verkoop tegen contante betaling, het totaal van de vergoedingen voor het verleende krediet, de gehele koop prijs bij verkoop op afbetaling, het bedrag dat bij de aankoop moet wor den betaald en het plan van afbeta ling. Voor de verkoop op afbetaling worde geen vergunning vereist. De verkoper op afbetaling zal zich als zódanig moeten laten in schrijven bij de kamer van koop handel en fabrieken binnen wel ker gebied zijn bedrijf is of wordt gevestigd. Voor het optreden als afbeta lingsfinancier worde een vergun ning vereist vanwege de met de uitvoering van de wet belaste mi nister. Advertentie rat en muis met Britse troepen hebben een luchtlan ding uitgevoerd boven Egypte. De foto geeft een overzicht van de dalende manschappen en voorraden. Strafbaar dient te worden gesteld de ondernemer, die ep lichtvaardige wijze afbetalingsovereenkomsten pleegt af te sluiten of verkopen op afbetaling pleegt te financieren, waarvan övercreditering het gevolg is. In de wet dient te worden bepaald, dat de ondernemer geen goederen op afbetaling mag verkopen dan nadat voor hem een inlichtingenformulier betreffende de kandidaat-koper is in gevuld en de kandidaat-koper door ondertekening van een op het formu lier gestelde verklaring de juistheid van de vermelde gegevens heeft be krachtigd. Hierbij dient een uitzondering te worden gemaakt voor verkopen, waardoor de som, welke de koper aan de ondernemer uit hoofde van afbetalingsovereenkomsten verschul digd zal zijn een door de minister vast te stellen bedrag niet te boven gaat. 1 De wet bepale, dat 15 25 van de afbetalingsprijs contant moet wor den betaald. De verkoper dient de goederen, welke hij op afbetaling pleegt te ver kopen, Je voorzien van de prijs, wel ke geldt of zou gelden bij verkoop "~"en contante betaling. Je wet opene de mogelijkheid de vergoedingen vast te stellen, welke wegens verkoop op afbetaling ten hoogste mogen worden bedongen of aanvaard bóven de prijs bij vérkoop tegen contante betaling. De mogelijkheid moet worden ge opend het sluiten van afbetalings overeenkomsten met betrekking tot bepaalde goederen en diensten te ver bieden. HOPELOZE STRIJD GAAT VOORT (Van een onzer redacteuren) Nu voeren kleine gewapende groepen in Hongarije de strijd met list en behendigheid voort. Zij zoeken dekking verschuilen zich en overvallen Russische tanks en veiligheidspolities onverhoeds. De kracht van de Hongaarse jeugd, die in deze strijd vooraan gaat, jongens van 14 tot 18 jaar, moet men niet onderschatten! Zij zijn jaren lang getraind in de strijd tegen pantserwapens en de guerillataktiek. Dui zenden jonge mensen, studenten en arbeiders, brengen de lessen, die de communisten zelf hen leerden in praktijk. In alle grote bedrijven, in fabrie ken, kantoren en op universiteiten en de scholen voor voortgezet onder wijs 10 tot 18 jaar heeft de Hongaarse partisaanbond gewerkt. Door de communisten gestichte orga nisatie, die de jonge bevolking weer baar wilde maken. De partisaan be schikte niet over wapens, maar tij dens de cursussen werd met allerlei modellen aanschouwelijk onderricht gegeven. Ook de beginselen van de guerilla- techniek en tactiek werden ge leerd. Als uniform kregen de le den een soort B.B.-overall. Een politiek-communistische scholing- die met de achtjarigen op de la gere scholen begon, beoogde de jeugd tot 'n voor de communisten betrouwbaar deel van de natie om te vormen. Russisch werd reeds op de lagere scholen vanaf het tweede leerjaar on derwezen. Studenten en jonge arbei ders hadden vrijwel iedere avond bij eenkomsten. Eenmaal per week parti saan, een maal per week parfijver- gadering, op andere avonden scho lingscursussen. vergaderingen van de vakbond, en produktïebesprekingen. De communisten hebben op de Hon gaarse jeugd een zware druk gelegd niet minder op de arbeiders en boe ren. Zij pleegden op grote schaal roofbouw op de materiële en geeste lijke krachten van het volk. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije hebben de carnavalsvereni gingen in Limburg de feestelijkheden, die 11 november zouden worden gehou den, afgelast. De zenuwen waren tot het uiterste gespannen, toen na de anti-Russische demonstratie de uitbarsting kwam. Het is begrjjpeljjk, dat de jeugd voor aan ging. Haar vrijheidsdrang moest een uitweg zoeken. Z|j is het grote wonder van Hongarije geworden. I Advertentie) 4711 Steeds present Pittig Edel en beschaafd van geur Altijd lente-fris opwekkend Reuma-onderzoek in 52 plaatsen afgesloten Vocht lang niet altijd oorzaak van reuma Een reuma-team onder leiding van de reumatoloog R. de Gruaf is nu ruim 2 jaar bezig met de uit voering van een door de gezond heidsorganisatie T.N.O. gesteund onderzoek naar de frequentie van reumatische aandoeningen onder de Nederlandse bevolking, een onder zoek waarbij ongeveer 70 grote en kleinere gemeenten betrokken zijn. Naar dr. De Graaf op een gister morgen gehouden persconferentie mededeelde zijn tot nu toe 52 klei nere plaatsen afgewerkt en wordt thans een aanvang gemaakt met het onderzoek in de grote steden zoals Den Haag, Amsterdam en Rotter dam. Het gehele onderzoek zal ip oktober 1957 worden gesloten, waar na de gegevens verwerkt zullen worden teneinde hieruit bepaalde conclusies te trekken. Op een vraag deelde dr. De Graaf nog mede dat uit een vroeger ingesteld onderzoek is gebleken dat 20 procent der be volking reumatische klachten heeft. Op hogere leeftijd is dit percentage zelfs 30. Het is niet zo dat mensen die aan de kust wonen meer last van reumatiek hebben dan die welke meer in het binnenland gevestigd zijn. Geble ken is ook dat vocht lang niet al tijd een van de oorzakeg van reu ma is, doch zeer vaak psychische achtergronden een rol spelen in deze volksziekte. Nenni geeft Stalinprijs aan Russen terug De Italiaanse linkse socialist Pie. tro Nenni heeft besloten de Staliri- vredesprijs die hem in 1952 is ver leend, terug te geven uit protest te gen de Sowjet-Russische daden in Hongarije. Concertgebouworkest: ruim een miljoen tekort Het bestuur van de stichting „Ne derlandse orkest stichting, geves tigd te Amsterdam", beherende het Concertgebouworkest heeft aan B. en W. van Amsterdam verzocht te willen bevorderen, dat aan de stich ting een subsidie zal worden toege kend ter tegemoetkoming in het ex ploitatietekort, dat geraamd wordt op f 1.075.000. B. en W. hebben naar aanleiding van dit verzoek de gemeenteraad voorgesteld de stichting voor het seizoen 19561957 een subsidie te verlenen van f 635.000. Het rijks subsidie kan, naar verwacht wordt, gesteld worden op ongeveer f 440.000. Nadat Nasser weigerde met overgave akkoord te gaan Drie dikke rookpluimen boven een flikkerend hart van vlammen Drie rookpluimen die driehonderd meter hoog tegen de lucht ston den, met aan him voet een flikkerend hart van vlammen, hebben dins dag de stervenspijn van Port Said verzinnebeeld. Ik zag dit, vliegend boven Port Said, de stad waar commando's van het Engelse korps mariniers 's ochtends aan land waren gegaan, en zich onder mij van huis tot huis een weg door de Egyptische verdedi ging vochten. Tussen de zeil- en roeiboten, pruttelden landingsvaar tuigen met versterkingen naar de wal. Urenlang heb ik boven het actieterrein gevlogen, als enige journalist, die heel dit verschrikkelijk schouwspel mocht zien. Het had voorkomen kunnen worden. Maandagavond was de gou verneur van de stad bereid tot overgave, waarmee hij de levens van de burgers had kunnen redden. Maar Nasser beval hem door te vech ten. Waarachtig, ik wenste dat hij het niet gedaan had. Want nooit, zal ik kunnen vergeten wat ik gezien heb. Toen het vliegtuig schuin over de als met een liniaal zo recht aaneen- gebouwde buitenwijken van Port Said vloog, zag ik duizenden door doods angst bevangen Egyptenaren vluch ten langs het El MansaJah-kanaal. Vrouwen met babies, mannen die kinderen met zich mee trokken, oude mensen met wapperende mantels allemaal renden zij langs die ene weg, om de slag, om de stad, om hun lot te ontlopen. Toen ons vliegtuig laag over ze heen scheerde, hoorde zij ons In nevenstaand artikel vertelt de U.P.-correspondent J. F. Thompson over zijn waarne- mingen tijdens een vliegtocht boven Port Said toen daar de H parachutistenslag in alle he- vigheid woedde. Hoewel het §j nieuws hiervan inmiddels door de loop der gebeurtenissen is achterhaald, leek ons dit oog- getuigeverslag toch belang- j= wekkend voor onze lezers. ^lllll'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllülllüllillllüir niet eens. De angst was ze de baas, en 2ij vluchtten als verdwaasd verder, keeds verder. Met maar één doel' ■aver mogelijk weg te komen van ort Said. Ik heb ze in kleine bootjes zien :'aan, zien samenpakken. Hónderden pensen in bootjes die op misschien ■en of twintig passagiers berekend ■varen. Er waren mensen die In het .vater geduwd werden, en er waren •r, ook die, eenmaal aan boord van o n scheepje, probeerden anderen •raf te houden want veel van die lotjes schenen te gaan zinken. Wij vlogen over de geallieerde in rdevlool. Talloze schepen voeren aar. Slagschepen, grote grijze ge- /aarten die dreigend schenen door hun massawerking, fregatten ook, tot kleine hulpvaartuigen toe die dartel door het gewoel der grotere schepen schoten. Als ijzervijlsel op een blauw tafelkleed, lagen al die schepen voor de kust," als een keihar de schil rond de weke kern de transportschepen. Mijn hart stond bijna stil, toen ik, recht voor ons uit, Port Said ontwaarde. Er waren daar drie gebieden waar grote branden woedden. Grijs en bruin waren de rookwolken en dik, walj zwart was de rookkolom die de raffinaderijen van de Shell hing. Dartel en hels speelden de vlammen over de blokken moder ne flats, die zij verteerden. We vlogen laag over een gebied aan de waterkant, ongeveer twee hectare groot. Daar lag geen steen meer recht, en het enige dat erop wees dat hier mensen hebben ge woond waren de zwartgeblakerde rechthoeken. Verderop verschuilde de zon achter dik-zwarte rookkolom men, opstijgend van de brandende shell-raffinaderij. Dreigend, als tekenen uit een an dere wereld, dreven de zwarte rook wolken over de woestijn. We landden op het internationale vliegveld El Gamil. Toen wij uit het vliegtuig stapten werd ons oog ge troffen door een verpletterend beeld van vernieling. Overal om ons heen lagen de res ten van de luchtlandingsopei-atie veelkleurige parachutes, waarvan de kleur aanduidt wat zij ter aarde voe ren. alles verlaten door de mannen die van hier in actie renden. De reuk van bloed en rook over- heerste het gehele beeld. Ergens j hing een ondertoon van zout, overge- j waaid uit de zee. Het was een helse I geureneombinatie maar toch ver- i celden de parachutisten dat zij maar weinig slachtoffers hadden gehad. Een eindje verderop stond het sta tionsgebouw van de luchthaven. Het moet, in normale dagen, een aange naam verblijf zijn geweest, met palmbomen naast de ingangen. Maar nu ziet het er pokdalig uit, en een beetje door elkaar geschud. Achter de toonbank in het stations gebouw, waar vroeger de douaniers vroegen wat de reizigers aan te ge ven nadden, stond soldaat Philip Goldberg, met zijn stengun op ons gericht, klaar. Hij was de schild wacht daar. „Hoe ging de landing?"' vroegen we. „Nou, het was niet bepaald een picnick", zei Goldberg. (United Press) Waarschuwing tegen ,mee. dan normale aankonen" Het college van handel en indu strie in de levensmiddelenbranche meent in het belang van het Neder landse volk namens de branchegeno ten industrie, groot, en kleinhan del in de levensmiddelenbranche 't publiek erop te moeten wijzen, dat door de meer dan normale aanko pen van de laatste dagen hier er daar de voorraden in de winkels sneller zijn geslonken dan normaal. De industrie en de handel kunnen deze voorraden niet zo snel aanvul len als zij wel zouden willen, omdat er over de gehele linie personeels, schaarste bestaat Indien het publiek zich beperkt tot normale aankopen, hetgeen in zijn eigen belang dringend wordt aanbevolen, zullen de voorraden bin-, nen enkele dagen weer zijn aange vuld, aldus het college. Geen Nobelprijs voor de vrede De Noorse Nobelprijscommissie heeft niemand waardig bevonden, dit jaar de Nobelprijs voor de vre de te ontvangen. De Noorse Nobelprijscomissie maakte bekend, dat de vredesprijs van 1955. die dit jaar beschikbaar was met de prijs van 1956. in het geheel niet toegekend zal worden. De pry's van 1956 zal voor vol gend jaar gereserveerd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3