Kamer van Koophandel Zeeuwse Eilanden nam begroting 1957 aan Aspirin*) Witte tanden - frisse adem met COLGATE! KAMER VAN KOOPHANDEL Z.-VLAANDEREN IN 1955 MIST „ONTLUISTERDE" DE WEEKMARKT IN OOSTBURG Agenda PROVINCIALE Z E-E U W HE O V U R A N '1' DÜlNUiUKJJAU 1\U ViuivLDüat ltio6 E.TJ. RAPPORTEERT OVER DELTAZAKEN Alle leden herkozen Tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden heeft de voorzit ter, de heer C. A. Kammeraad uit drukking gegeven aan de gevoe lens van deernis en medeleven met het Hongaarse volk, dat hunk*, rend naar vrijheid door een verra derlijke aanval van een niets ont ziende overweldiger werd neerge slagen en vertrapt. Er werd enige minuten stilte in acht genomen ter bezinning op deze vreselijke be proeving. In deze vergadering, die woensdag werd gehouden in hotel de Korenbeurs te Goes, werd besloten een fruitmand en een brief te zenden aan de vice- voorzitter, de heer W. Maljers, die herstellende is van een ziekte. Daarna werd het nieuwbenoemde lid, de heer C. Hoek, geïnstalleerd als werknemer-lid van de Kamer. Na afdoening van enkele formele agendapunten werd de begroting 1957 vastgesteld. Deze begroting wyst een lnkomsten- f Advertentie) heeft een krachtige pijnstil lende werking, die blijkens recente onderzoekingen ook niet door combinaties met andere stoffen kan worden verhoogd. Elk Aspirin*)-tablet is voorzien van het merk het symbool van vertrouwen Er bestaat geen Aspirin'-ronder Bayerkrui miniiiwiiwihiT Gedeponeerd hmdelxnerk bedrag van f 136.620.aan, terwyl de uitgaven f 110.120.belopen, zodat er een batig saldo geraamd kon wor den van f 26.500. Zowel de gehele begroting als de afzonderlijke posten werden zonder discussie goedgekeurd. In verband met periodiek aftreden op 1 januari 1957 werd een verkiezing gehouden voor het vervullen van de komende vacatures. De volgende le den werden herkozen (subs, geko zen) Ir. J. P. Eerdenis van Berlekom (Mij. voor Nijverheid en Handel), J. Lodder (Chr. Besturenbond), C. F. v. d. Peijl (Mij. voor Nijverheid en Han del), J. Balkenende (Handelaren ln granen enz.), M. A. van den Hoek (Ned. Aardappelhandel), K. v. Ever- dingen (Mij. Nijverheid en Handel), W. P. J. Baars (Chr. Middenstand), C. Hoek (Bestuurdersbond N.V.V.), L. J. van 't Westende (R.-K. Midden stand), J. Steutel (Bond Smedenpa troons), L. I. Verwer (Hocres en Ho- recaf), M. D. A. Geuze (Wegtran sport), J. H. Roose (Makelaars scheepsbevrachting) en J. Germing (Geld- en Effectenhandel). Voor zover aanwezig, namen de her benoemde leden hun herbenoeming aan. Tot lid van de commissie winkel sluiting werd als lid-werknemer geko zen de heer C. Hoek. Soc. ec. raad Bij de rondvraag, wenste de heer K. J. van Loo de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad geluk met zijn benoe ming tot lid van de Sociaal-Economi sche Raad. Het is een eervolle benoe ming en het verheugt spr. dat de heer Kammeraad deze benoeming heeft willen aanvaarden. De voorzitter dankte voor deze vrien delijke woorden en verklaarde, dat hh deze zware taak zo goed mogelijk zal vervullen. In antwoord op een vraag van de .'er A. M. Zuijdweg-Burger over het Inleggen van een vroege Dinsdagmor- gentrein ten behoeve van hen, die van Zeeland uit naar de Rotterdamse markt moeten, deelt de heer K. van Ever dingen mede, dat deze kwestie de aandacht zal hebben na de elektrifica tie van de Zeeuwse spoorlijn. Het Deltaplan De heer W. P. J. Baars informeert hoe het staat met het werk van de Deltacommissie en met de aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland gegeven opdracht. De voorzitter en de secretaris der Ka mer, de heer A. S. de Jonge delen me de, dat onderzoekingen worden ver richt en dat de resultaten door het E. T.I. regelmatig aan het bestuur van de Kamer worden meegedeeld. Er is een complex van vraagstuk ken. De behandeling daarvan zal veel tijd vergen. Overigens is de Delta wet nog niet eens in de Staten-Gene- raal aangenomen. 0 W esterscheid e De heer C. F. van der Peijl wijst er op, dat de Kamer vertegenwoordigd was bij de laatste .hearing", welke de Raad voor de waterstaat in Zeeland hield. Spr. vraagt nadrukkelijk aan dacht voor de vaste verbinding met Zeeuwsch Vlaanderen in het kader van het Deltaplan. Hij heeft de indruk dat de Rijkswaterstaat weinig oog heeft voor dit denkbeeld. Toch zal er een vaste verbinding moeten komen, wil het Deltaplan in Zeeland goed functioneren. Gezien de verwachte uitbreiding van het verkeer tot 1970, is het uitge sloten, dat het verkeer naar en van Zeeuwsch Vlaanderen met veerboten onderhouden kan worden. De voorzitter, deelt mede, dat de Kamer ook in wat dit vraagstuk be treft, diligent is. De heer C. Hoek bespreekt de as pecten van de werkvoorziening in Zeeland, wanneer de cultuurtechni sche werken goeddeels achter de rug zijn en het Deltaplan nog niet in uit voering is. Spr. vreest voor een leem te in de werkgelegenheid en voor wegtrekken uit Zeeland. De voorzitter en de heren C. Balke nende en M, D. A. Geuze zien dit an ders. Men zal de ontwikkeling moe ten afwachten nu het handwerk meer en meer verdwijnt en de mechanisatie voortgaat. Onder dankzegging voor de pretti ge discussie sluit de voorzitter de bij eenkomst. VAN TOT DORADO,. Voor de sportvissers in het Zeeuws- Vlaamse Cünge en omgeving hebben we goed nieuwsDeze geduldige sport lieden krijgen maar zo duizend kü brasem en zeelt. De vis is beschikbaar gesteld door een vereniging met een weidse naam: de Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij te Utrecht. De plaatselijke Hengelaars vereniging kreeg al deze vis toegewe zen. Maar dat ls nog niet alles! Want binnenkort denkt men ook nog dui zend kilo karper te krijgen, die dan ook zal worden ..gepoot". Voor de hen gelaars wordt Clinge zo langzamer hand een waar dorado.... KOSTBAAR. We blijven nog even over de vis NETJES Ze zaten vóór in de bus. Mama, sa men met twee dochtertjes, op weg van Middelburg naar Vlissingen. De meisjes bestudeerden met aandacht diverse in het voertuig aangebrachte mededelingen over reisgidsen en an dere zaken en zo ontdekte een van beiden ook een bordje, dat haar bij zondere aandacht trokZe las de tekst zorgvuldig spellend voor Meis jezorg "dat men je blijft respecte ren". Prompj, wendde ze zich tot mama. „Wat is datRespecteren?". Moeder, met iets vinnigs in haar stem, als zag ze het gevaar al drei gen, antwoordde kort: ,J)a'je altijd netjes mot. blieve"! Dochterlief was bepaald niet onder de indruk. Ze was alleen maar erg 'verbaasd en met een wereld vol on geloof in haar ste?ti gaf ze terug: „Geldt dat dun niet voor jongens?..." .Nee", sprak mama beslist, „dat geldt niet voor jongens. Alleen vo.or meisjes". En daar was de zaak mee afge daan. Dochterlief keek nog wat schuw naar dat dreigende bordje, maar zweeg. Een probleempje méér meetorsend in haar jeugdig leventje en vermoedelijk wat jaloers op de jongens, die niet netjes hoeven te blijven... doorbabbelen. Want vermeldenswaard is ook dat de vissers van de Urk 104 in hun haringnetten éentonijn ter brachten. Het bleek een kostbare vangst, want het dier werd verkocht voor éen gulden vijftig per kilo. VERLICHTING. In Axel is men maar druk met de stadsverfraaiïngNu is men begonnen met het plaatsen van de verlichlingsma-sten in de Prins Hendrikstraat en de Pironstraat. Trouwens, op alle plaatsen waar in Axel nog van gasverlichting wordt gebruik gemaakt, komt een mo dernere verlichting. Het eerst zal volgens de plannen, de „rondweg", waarover het doorgaand verkeer komt, van deze verlichting, die, zoals men ons schryft, „aan de eisen des tyds is aangepast", wor den voorzien. WATERPEIL. ken en waterleidingen door de hevige regens belangrijk gestegen. Vooral de kreken rond Axel moeten een belang rijk grotere hoeveelheid water ver werken dan normaal. Zodra de noord westenwind. die de afvoer van het water in de Westerschelde bij Terneu- zen belemmert, draait, denkt men in enkele dagen het peil weer tot een normale hoogte te kunnen terugbren gen. Günter Hasse (links) en Peter Sietz na hun geslaagde noodlanding op 't weiland b\j Nieuwdorp voor hun toer stel. (FOTO P.Z.G.j Noodlanding bij Nieuwdorp (Slot van oae 1) de mannen zagen, wanneer ze af en toe door het wolkendek konden kij ken. Nu, op hun gemak rond de tafel, bij de familie Van der Meulen, maak ten de vliegers er helemaal geen ge heim van, dat ze behoorlyk in angst hadden gezeten. Ze vlogen voorbij een vrij groot schip. De enige redding was misschien nog in de omgeving daar van te landen, zo dachten ze. „Ja, tot dat we Goddank weer land zagen'?, vertelde Peter. „Ik heb toen weer maar direct onze noodseinen afge meld". Later hebben zy telefonisch Schiphol nog van hun voorspoedige noodlanding in kennis gesteld, om te voorkomen, dat ei' schepen zouden worden uitgezonden om hen te gaan zoeken. Bij de familie Van der Meulen, waar zo plotseling twee gasten in let terlijke zin uit de lucht kwamen val len, gaf dit onverwachte bezoek wel wat bijzondere drukte, maar de man nen vonden er een goed onderdak voor de nacht. Vandaag, wanneer het weer op klaart, zullen ze weer opstijgen. Eerst willen ze dan naar Knocke vlie gen om brandstof bij te laden om daarna hun zo op bijzondere, maar ook gelukkige wijze, onderbroken vliegtocht naar Dlisseldorf voort te zetten. (Advertentie) Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper- muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame s.;y schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorlovend COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Arbeidsmarkt in Zeeland Volgens opgave van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland bedroeg liet totaal aantal wei'kzoekenden in deze provincie op 1 november j.l. 666. Mannelijke werk zoekenden stonden er per genoemde datum in totaal 570 ingeschreven. Van dit aantal waren er 242 geheel werkloos, 29 waren werkzaam op aanvullende objecten, terwijl 299 mannen op GSW-objecten arbeid ver richtten. Van werkgeverszijde wer den in totaal 887 aanvragen voor mannelijk personeel ingediend. Het totaal aan vrouwelijke werk zoekenden bedroeg in Zeeland 96. Hiervan waren er 52 geheel werk loos en 44 niet-werkloos. In deze pe riode werd eveneens een groot aan tal aanvragen van werkgevers ge boekt, namelijk 287. Zeeuwen reden tegen elkaar op de Antwerpsesfraatweg Op de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom nabij de Langeweg botste een auto bestuurd door J. V. uit Rilland Bath tegen een vracht auto met aanhangwagen, bestuurd door P. J. uit Krabbendijke. De aan rijding ontstond doordat V., die uit de richting Bergen op Zoom kwam gereden, een geparkeerd staande auto passeerde, die in enigszins schuine stand met het linker achter wiel op de keibestrating stond. J. kwam met zijn auto uit de richting Zeeland. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Beide wagens liepen schade op. De be stuurder van de geparkeerde auto is terstond na de aanrijding wegge reden, zonder zijn identiteit bekend te maken. De politie stelt een onder zoek in. Uitbreiding veilinggebouw Sint-Maartensdijk Het veilinggebouw van de veiling vereniging „Sint-Maartensdijk en Omstreken" zal worden uitgebreid. Op voorstel van het bestuur besloot de vereniging daartoe met algemene stemmen op een buitengewone ver gadering, die werd gehouden onder voorzitterschap van de heer L. A. Hage. Het gebouw werd in 1950 gesticht, maar door de grote bloei van de ver eniging was het reeds spoedig te klein. De voorbereidingen voor de uitbreiding zijn reeds in zo'n verge vorderd stadium, dat weldra tot "aanbesteding kan worden overge gaan. De bouw zal geleid worden door de heer W. Bruynooge, archi tect te Schoondijke. Op voorstel van de heer C. Priem Wzn. werd voorts besloten f 100 te schenken aan het Nederlandse Rode Kruis voor hulp aan Hongrije. Personenauto botste tegen stilstaande vrachtwagen Woensdagmorgen omstreeks ne gen uur is op ae Nieuwe Rijksweg te 's Heer-Arendskerke, ter hoogte van „Ankerveere" een personenauto in botsing gekomen met een stil staande vrachtauto. De bestuurder van de personeri- fauto, A. uit Middelburg, kwam met matige snelheid aangereden uit de richting Bergen op Zoom, maar ten gevolge van de dikke mist merkte hij de vrachtauto, die stilstond, te laat op. Uit de tegenovergestelde richting kwam de motorrijder E. uit Souburg. A. remde, slipte en botste met de rechterzijde van zijn auto te gen de vrachtwagen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De personenauto werd vrij ernstig be schadigd. „IN BLIJDE VERWACHTING" Dit boek van Dr. A. J. M. Lamers gratis bij aankoop van een Babyderm-Set, waarin poeder, zalf. olie. zeep, f 4.95. Voorradig In Apotheek en Drogisterij. JAARVERSLAG VERSCHENEN Voldoening over resultaat van gezamenlijk adres In het jaarverslag over 1955 van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt met voldoening vermeld, dat korte tyd na het verzenden van een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat door de samenwerken de Kamers van Koophandel en Fa brieken in Zeeland over de veerdiens ten, de reserveponton te Vlissingen werd hersteld, zodat de dienstrege ling tijdens de drukke zomermaanden vrij behoorlijk kon worden uitge voerd. Ten aanzien van de helikopterver binding AxelRotterdam v.v. wordt m het jaarverslag onder meer opge merkt, dat op 4 oktober de eerste vlucht AxelRotterdam kon worden uitgevoerd. Ondanks de minder gun stige periode waarin met de dienst werd begonnen, is gebleken, dat deze voldoende belangstelling trekt, welke ongetwijfeld nog zal toenemen, zodra de grotere toestellen in dienst komen. Het door de Stichting voor econo misch onderzoek der Universiteit van Amsterdam uitgebrachte rapport over de vraagstukken van het verkeer van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Ne derland kwam aan het eind van het verslagjaar gereed. Het ligt in de be doeling aan de inhoud van dit rapport een zo groot mogelijke bekendheid te feven, teneinde nogmaals de aan- acht inzonderheid die van de overheid te vestigen op het grote verkeersprobleem van het gebied der Kamer. Uit de uitslag van een door de Kamer gehouden enquête om te vernemen, of in haar gebied sprei ding van de arbeidstijden van fa brieken en kantoren gewenst wordt geacht ln verband met hin derlijke verkeersspitsen. is geble ken, dat momenteel nog geen be hoefte aan een nadere regeling bestaat. Naar. aanleiding van een verzoek van de Kring van werkgevers in de kanaalzone stelde de Kamer een rau- port op inzake de behoefte aan man nelijke arbeidskrachten in haar ge bied voor de naaste toekomst. Verder werd onder meer adhesie betuigd aan het streven om te komen tot oprichting van een U.T.S. voor Zeeuwsch-Vlaanderen Voor wat de administratieve werk zaamheden der Kamer betreft, ver- Stagnatie bij de veerdiensten. Woensdagochtend verspreidde zich over Zeeland een dichte mist, die de oorzaak was van vrij veel stagnatie op de veerdiensten van de Provinciale Stoombootdienst. De wekelijkse marktdag in Oostburg verloor veel van zijn luister, doordat vele kraam- eigenaren uit Brabant niet kwamen opdagen. Zowel in Kruiningen als in Vlissingen werden zy vele uren op gehouden. De anders zo drukke markt telde nu slechts 15 kramen te gen normaal 55. De drukte viel even wel niet tegen, terwyl de kooplust buitengewoon groot was. Pas na de middag trok de mist op, zodat om ongeveer twee uur alle veer diensten weer normaal functioneer den. Hoewel de meeste veren des mor gens nog één of meer diensten konden onderhouden, was dit niet het geval in Vlissingen, waar de eerste boot om 13.25 uur naar Breskens vertrok. Met twee boten werd daarna gevaren, zo dat de grootste drukte spoedig voor bij was. De verbinding tussen Terneuzen en Hoedekenskerke werd vrijwel nor maal onderhouden. Alleen de boot van 9.20 uur uit Hoedekenskerke viel uit. Hétzelfde was het geval in Zie- rikzee, waar de dienst op Katseveer eenmaal kwam te vervallen. De boot van 11.00 uur vertrok namelijk om 14.00 uur uit Zierikzee. Dit was ech ter meer het gevolg van de lage wa terstand dan van de mist. Ook op KruiningenPerkpolder werd stagnatie ondervonden. De eer ste vier diensten, tot 6.50 uur konden normaal worden uitgevoerd, maar 't duurde tot 12.10 uur voor de beide boten weer werden ingelegd. Vooral ln Kruiningen was het toen zeer druk De veerdienst ZypeAnna Jacoba- polder gaf ongeveer hetzelfde beeld te zien. Van 9.30 tot 12.00 uur werd hier niet gevaren. De enige verbin ding te water, die geen hinder on dervond van de mist, was de veer dienst KortgeneWolfaartsdijk. In de avonduren konden de veer diensten, ondanks een lichte mist, normaal doorgang vinden. Alleen op de dienst VlissingenBreskens duurden de overtochten iets langer dan normaal, maar een ernstig be letsel was dat niet. (Advertentie) «'PA, y> y. neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver- zacht en geneest. ABDIJSIROOP^ meldt het jaarverslag onder meer, dat in 1955 in het handelsregister 498 zaken werden ingeschreven, terwyl 't aantal opheffingen 240 bedroeg. In totaal werden 1972 wijzigingen inge schreven en werden 1055 uittreksels en afschriften uit inschrijvingen in het handelsregister verstrekt. Het aantal ingekomen vestigings- aanvragen voor het kleinbedrijf be droeg in 1955 in totaal 265, terwijl één aanvrage van 1954 nog niet was afgehandeld. Verleend werden 237 vergunningen, geweigerd 11, terwyl 1 aanvrage werd ingetrokken en 17 aanvragen ultimo 1955 nog niet wa ren afgehandeld. De verlies- en winstrekening over het jaar 1955 toont aan lasten en bui ten een bedrag van 64.381,21. Het batig saldo bedraagt 116,83. In het jaarverslag is verder in ex- tenso opgenomen de door de voorzit ter der Kamer, ir. C. A. L. Horst maan, uitgesproken jaarrede en over zicht van het bedrijfsleven, terwijl daarin eveneens enige mededelingen worden gedaan over de arbeidsvoor ziening m het gebied der Kamér. Daaruit blijkt onder meer, dat op 1 januari 1955 de totale bevolking van het gewest 90.839 bedroeg, waar van 45.917 mannen en 44.922 vrou wen; de beroepsbevolking bestond uit 28.230 mannen en 6650 vrouwen. Naar aard en omvang is het de sec tor nijverheid, die voor de mannelijke beroepsbevolking de belangrijkste bron van werkgelegenheid te zien geeft. In orde van grootte volgt landbouw en daarna diensten. Uit liet verloop van de werkloos heid in 1955 blykt, dat de gemiddel de jaarlykse werkloosheid ten opzich te van 1954 een daling te zien gaf van 24 tot 21 werklozen per 1000 be roepsbeoefenaren. Deze ontwikkeling is voornamelijk veroorzaakt door de minder omvangrijke seizoenwerkloos heid. Het gemiddeld aantal personen, dat gedurende 1955 op aanvullende werken werkzaam was bedroeg 160. (Advertentie). Hel is pas'Zondag' mei Turkstra beschuit op Uw ontbijttafel FABRIEKEN TE LEEUWARDEN VANDAAG Middelburg Electro: „De man zonder ziel", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; (op brengst voorstellingen voor Rode Kruis voor Hongaarse slachtoffers): Provinciale Bibliotheek: Tentoonstel ling Belgische boeken 10—12.30 en 13.3018 uur; Van Benthem Jut ting: Tentoonstelling werken Ina Rahusen en F. J. Drukker 9—18 uur; Wöhler: Vergadering V.V.V., 20 uur; „De Vergenoeging": Causerie over Egypte, Anglo-Soedan en Israël, door Jhr. dr. J. C. Mollerus uit Haarlem. Domburg Badpaviljoen: „De misdaad van kapitein Stuart", (14 jaar), 20'u. Vlissingen Alhambra: „Hongaarse rhapsodie", (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „De hel van Silverrock, (14 j.), 20 uur; Kunsthandel Bikker: Tentoon stelling werken A. Pihl, 19—12.30, 14— 18 uur. Goes Grand: „Kalserwalzer", alle leeftijden), 20 u.: Boekhandel Sturm: Tentoonstelling Oude 'Zeeuwse Kunst, 9—18 uur; „De Landbouw": Vergade ring Kon, Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde (afd. Goes), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2