PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT AMERIKANEN HERKOZEN EISENHOWER Egypte eist terugtrekking van troepen. EdenGeen denken aan Democraten behaalden echter meerderheid in het Congres Noodlanding in weiland bij Nieuwdorp DRIE MINUTEN STILTE UIT ROUW EN PROTEST 199e jaargang-no. 265 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent pel mm. Mtnlm. p. advertentie t 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max. 8 regeisi 23 cent p. regel met een minimum van f 1,—. „Brieven of adre:- bureau v. d. blad" 25 cent meer Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bureau's: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Temeuzen, Brouwerijstr. 2: Zlerlkzee. N. Bogerdstr. 24. telef. 20 M[;êÈ Dwight D. Eisenhower is door het Amerikaanse volk herkozen als president. Gistermorgen vroeg heeft zijn Democratische tegenstander, Adlai Ewing Stevenson, zijn verlies toegegeven in een telegram, waarin hij Ei senhower met de herverkiezing gelukwenste: „Wij zijn niet Republikeinen of Democraten, maar Amerikanen. Wij geven ons volledig rekenschap van de grote moei lijkheden, waarmee uw regering te kampen heeft en als Amerikanen verenigen wij ons, om U het grootst mogelijke succes in de komende jaren toe te wensen". President Eisenhower, vice-president Ninon en hun echtgenoten tonen hun vreugde over de herverkiezing. (Tele foto) Eisenhower hield een overwinningstoespraak in de grote zaal van het hotel te Washington, waar de Re publikeinse partij haar tijdelijk hoofdkwartier had in gericht. De stembusuitslag was naar hij betoogde een triomf voor het „nieuwe republikanisme". Hij doelde hierbij op de liberale en internationalistische stroming in de partij. „Ik zal al mijn krachten blijven inzetten ten dienste van de 168 miljoen Amerikanen in de Verenig de Staten en van de vrede in de wereld", aldus besloot hij zijn toespraak. Resolutie inzake V.N.-poIitiemacht aangenomen De Algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft woensdagavond met 64 stemmen, by twaalf onthou dingen hekplan voor de oprichting van een internationale politiemacht voor het Midden-Oosten goedgekeurd. Er waren geen tegenstemmers. Vervolgens werd ook de Afrikaans- Aziatische resolutie aanvaard, waar in wordt aangedrongen op de onmid dellijke terugtrekking van'de Britse, Franse en Israëlische troepen uit Egypte. De stemverhouding was 65 stemmen voor, een tegen (Israël) en tien onthoudingen. Tunesië Iaat geen Franse militairen meer toe Het Tunesische ministerie van bin nenlandse zaken heeft woensdag het Franse passagiersschip „Ville de Tunis", dat 500 Franse militairen De centrale organisaties van werkgevers en werknemers, sa menwerkende in de Stichting van de Arbeid, hebben zich gis termorgen beraden op de oproep van het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen en het Internationaal Christe lijk Vakverbond om hedenmorgen in de gehele vrije wereld het normale leven enkele minuten te onderbreken als blijk van rouw, als uiting van medeleven met het Hongaarse volk en als fel protest tegen het optreden der Sowjet Unie in Hongarije. Na gepleegd overleg en in overeenstemming met de regering roept de Stichting van de Arbeid alle Nederlanders op om he den (donderdag) des ochtends van 3 minuten voor twaalf uur tot des middags twaalf uur de arbeid te onderbreken, alle wer ken, alle verkeer stil te leggen en volstrekte stilte in het gehele leven in acht te nemen. Het spreekt vanzelf, dat een uitzonde ring dient te worden gemaakt voor werk aar machines, die niet kunnen worden stopgezet. De Stichting van de Arbeid vertrouwt dat het gehele Neder landse volk deze oproep zal volgen. De regering heeft kennis genomen van de oproep van de Stichting van de Arbeid en wil deze gaarne ondersteunen. Ook de Nederlandse Spoorwegen zullen het advies van de Stichting van de Arbeid volgen en hedenmorgen drie minuten stilte in acht nemen. De treinen zullen van drie minuten voor twaalf tot twaalf uur stilstaan. NA HET STAKEN VAN HET VUREN Demonstratie van vertouwen Duidelyk is gebleken, dat Eisenhowers overwinning haar oorsprong vindt in het grote persoonlijke gezag en het aanzien die zijn figuur by het Ame rikaanse volk geniet. Want de democraten behaalden èn in het Huis van Af gevaardigden èn in de Senaat de meerderheid zy het slechts een, naar verwachting, zeer nauwe in laatstgenoemde instelling zodat zich, voor het eerst in deze eeuw, het feit zal voordoen dat een republikeinse president z(jn ambt aanvaardt met een door democraten beheerst congres. Het is tevens de tweede maal in de twintigste eeuw, dat een republikeinse president voor een tweede ambtstermijn in het Witte Huis terugkeert. Opgemerkt werd, dat Eisenhower overal een aanzienlyk grotere meerder heid heeft gekregen dan de Republikeinse parlementskandidaten, van wie sommigen de oude lijn volgen. Van het begin van de stemmentelling af had Eisenhower de leiding. Het feit, dat Pennsylvania, California en Massachu setts Republikeins stemden werd door de Democraten als de bezegeling van hun nederlaag opgevat. Eisenhower kreeg o.m. de 45 kiesstemmen van de staat New-York, het grootste kiesmannencollege. In deze staat werden meer dan anderhalf miljoen stemmen op hem uitgebracht. Hij nam ook de leiding in Illinois, de thuisstaat van Stevenson, en in de landbouwstaten van het Midden-Westen, waar de Democraten vanwege de ontevredenheid der boe ren op een overwinning hadden gerekend. De overwinning van Eisenhower is zo groot, dat zij waarschijnlijk eens en voor altijd de hoop van Stevenson, op het Witte Huis te komen, de bo dem heeft ingeslagen. De overwinning van Eisenhower is een duidelijke be vestiging van het vertrouwen van het volk in zijn houding ten aanzien van de twee grootste kwesties, die door Stevenson aan de orde zijn gesteld; de nationale verdediging en de buiten landse politiek. De grote meerderheid heeft de vrede en welvaart volgens 't recept van Eisenhower gesteund. De Democratische leider in de se naat, Lyndon B, Johnson, gaf deze vi sie op de nederlaag van zijn partij: Op een ogenblik van gevaar heeft het Amerikaanse volk bij stemming be sloten, zijn president te steunen en de wereld te laten zien, dat Amerika eensgezind is. Iedere andere twistap pel werd daarvoor op de achtergrond geschoven. Er worden geen plannen gemaakt voor veranderingen in het kabinet- Eisenhower. De president heeft ver klaard, dat de zieke minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles op zijn post zal terugkeren als zyn dokters het daarmee eens zyn. Eisen hower, die niet op het overwinnings feest van zyn partij verscheen voordat Stevenson formeel verklaarde dat hy zich verslagen voelde, had een brede glimlach terwyl zyn woorden her haaldelijk door applaus werden onder broken. Maar zyn stem trilde van emotie. President Eisenhower heeft de leiders van de republikeinse en de mocratische partij in het Congres uitgenodigd, vrijdag op het Witte Huis te komen voor een gedachten- wisseling over het Midden-Oosten en de algemene toestand in Mid den-Europa. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, verklaarde dat de presi dent „voor het ogenblik" niet van plan is, het congres in buitenge wone vergadering bijeen te roepen. Te middernacht waren de volgende stemmen geteld in 140.915 van de 154.865 stembureaus: Eisenhower 32.618.050 stemmen; Stevenson 23.634.815 stemmen. Bij incidenten in Brussel 87 rijkswachters gewond Bij de incidenten, tussen de rijks wacht en studenten, die dinsdagmid dag in Brussel voorvielen door de Hongaarse kwestie, zijn 87 rijks wachters gewond. Zeven van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Twee zijn er vrij erg aan toe. Er werden bovendien 20 paarden gekwetst en 35 voertuigen beschadigd, waarvan er 2 buiten gebruik zijn. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1HI I Gelukwens van dr. Drees aan Eisenhower De minister-president dr. W. Drees heeft de volgende geluk wens gezonden aan president Dwight D. Eisenhower van de Verenigde Staten: „Gaarne wens ik U van harte geluk met de nieuwe ambtsperiode welke U tegemoet gaat. De il bijzondere banden die U in het verleden zo sterk met Europa en met Nederland hebben ver- bonden, rechtvaardigen de ver- wachting, dat de Verenigde s Staten in de komende jaren opnieuw versterking zullen zoeken van de bestaande bond_ genootschappelijke verhoudin- 1 gen". n Illlllllllllllllllllllllllllll Dreigde een breuk in hel Britse kabinet? William Clark, de perschef van de Britse premier Eden, heeft ontslag gevraagd. Clark, één der naaste me dewerkers van de premier, keurde de politiek van de regering ten opzichte van het Midden-Oosten af. Zoals ge meld, is vorige week de minister van staat voor buitenlandse zaken Antho ny Nutting om dezelfde reden afge treden. Het Britse liberale avondblad „The Star" meldde dat een machtige groep ministers dinsdag aan premier Eden de eis had gesteld, onmiddellijk de strijd in Egypte te beëindigen, aangezien de veronderstellingen, waarvan men voor het militaire op treden was uitgegaan, onjuist waren gebleken. „Het blijkt nu, dat de breuk in het kabinet aan de dag zou zijn ge treden door het aftreden van ver scheidene ministers, als Anthony niet had ingebonden", aldus „The Star". Israëliërs blijven in Sinai De Egyptische afgevaardigde Omar Loefti, heeft gisteren in de al gemene vergadering van de Verenigde Naties meegedeeld, dat Egypte de strijd zou voortzetten, tenzij de Brits-Franse troepen teruggetrok ken worden. „Port Said wordt „belegerd". De strijd duurt daar nog voort", aldus Loefti. De Egyptische afgevaardigde ontkende, dat Is- mailia en El Kantara door de Brits-Franse troepen waren bezet. Tij dens een vergadering van het Franse kabinet had premier Guy Mollet gisteren verklaard, dat dc Frans-Engelse troepen in Egypte de stad Ismailia hadden ingenomen voordat de wapenstilstand met Egypte van kracht werd. De Britse premier Eden antwoordde op vragen van een Labourlid in het Lagerhuis, dat „wij niet denken over terugtrekken van onze, noch van de Franse troepen, tenzij en totdat er een V.N.-politiemaclit is, die het van ons overneemt". Een woordvoerder van het geallieer de hoofdkwartier op Cyprus verklaar de woensdagavond, dat de geallieer de troepen nu het noordelijke deel van het Suezkanaal, ongeveer een kwart van de totale lengte van 160 kilome ter, beheersen. In de verklaring van generaal Keightley werd gezegd, dat Britse patrouilles voor het bestand een punt ongeveer anderhalve kilome ter ten noorden van El Kantara had den bereikt. In een schriftelijke ver klaring aan de pers deelde generaal Keightley mede. dat „er sedert het be stand van kracht werd, geen gevech ten in de Kanaalzone zijn geleverd". g< „maar ik zou er niet te veel nadruk op willen leggen". De wapenstil stand, aldus Eden, is van kracht tenzij onze troepen worden aange vallen. Onze strijdkrachten zijn niet van plan nog verder op te ruk ken. Davind Ben Goerlon, de premier van Israël, heeft gisteren in het parlement gezegd, dat Israël vastbesloten is, de 60.000 vlerkante kilometer veroverd gebied te'behouden. HU zei dat dit ge bied byna driemaal zo groot is „als Mist speelde sportvliegers parten De landbouwer Chiel van de Meulen (midden) en zijn echtgenote met hun gasten, die letterlijk onverwacht „uit de lucht kwamen vallen (FOTO P.Z.C.) PETER SEETZ (29) UIT LONDEN en Günter Hasse (31) uit Kre- feld hebben woensdag het avontuur van hun leven meegemaakt. Een uur lang hebben ze in dichte mist met hun sportvliegtuig voor de Wal- cherse kust boven zee rondgezwalkt. Op 16 meter hoogte scheerden zij over 't water om nog iets te kunnen zien. Op zoek naar land, dat ze maar niet konden vinden. De brandstofvoorraad begon al bedenkelijk te minderen. Nog voor 'n goed half uur vliegen. Sietz zond over de ra dio noodseinen uit en bijna hadden ze het besluit genomen om een noodlanding op zee te maken in de nabijheid van een schip, toen zij plotseling land ontdekten. mis", (lacht Gliiel. Hij begon met de lichten van zijn trekker te knipperen en met armbewegingen wees hU hen de weg naar het even verderop gele gen weiland. Als een spelletje haasje- over nam piloot-instructeur Hasse keurig een prikkeldraadafrastering, om daarna zijn toestel zonder een schrammetje op het weiland neer te zetten. Wat wit om de neus van de doorgestane emoties stapten de vlie gers uit de cockpit, om toen aan de hand van de kaart, van Chiel v. d. Meulen te horen, dat zij onder Nieuw dorp op Zuid-Beveland waren terecht gekomen. Op weg van Southampton over België naar Düsseldorf..... „Op dat moment werden we voor de tweede maal geboren", zo drukte Hasse zich later uit. Het was nog potdicht en op 30 meter hoogte konden ze niets zien, maar net boven Nieuwdorp kwam er een Idein gaatje in de dichte wolken deken. Het was al na vijven en het begon aardig donker te worden, toen Chiel van de Meulen die nog met zijn trekker op het land was, het toestelletje lag zag overko men Driemaal draaide het vliegtuig ond en Chiel begreep, dat het. een noodlanding wilde maken. „Ik zag 2 naar dat klaverveld naast me kykei Als ze daarop terechtkomen, loopt 't In de gastvrije woning van de fami- lie A. G. v. d. Meulen op de boerderij Westhof aan de Schelpkreekweg trof fen we de fortuinlijk gestrande lucht reizigers aan. „We wilden terug naar Duitsland, nadat het nog maar twee maanden oude toestel in Southamp ton een inspectie had ondergaan", zo vertelde de Duitse sportvlieger-in structeur Hasse. De G.-AJVC., een eenmotorig Miles-Messengea sport vliegtuig, is namelijk eigendom van de mede-inzittende, Peter Sietz, een bur gerambténaar bij het Britse hoofd kwartier in München-Gladbach (W. Duitsland). Samen hadden zij een vliegtrip naar Italië en Frankrijk ge maakt en omdat het toestel er zestig vlieguren had opzitten, moest de nieuwe motor in Engeland worden gecontroleerd. Woensdagmiddag kwart voor één waren ze in Southampton gestart. De weerberichten waren goed. Er was wel wat mist over België, maar dat zou rond twee uur optrekken. De voorspellingen kwamen anders uit. Het was potdicht op het vasteland en de mannen konden geen huis of schoorsteen meer zien. Terug Daarom besloten ze terug te vlie gen in de richting van de zee en hier bij moeten ze boven de Scheldemon- ding zijn terechtgekomen. Water,, niets dan water, was het enige dat (Vervolg op pag. 2) hetjpondgebied van Israël een week Het Britse Foreign Office verklaar de dat Engeland en Frankryk ver wachten, dat de Israëlische troepen spoedig Egypte zullen verlaten. Radio-Peking heeft medegedeeld, dat meer dan een kwart miljoen Chi nezen zich als vrijwilliger hebben op gegeven om tegen Engeland en Frank rijk te vechten in Egypte. Twee Israëlische vliegtuigen die bo ven Jordaans grondgebied vlogen, werden volgens inlichtingen van het Jordaanse leger door luchtafweerge schut neergeschoten. De Brits-Franse troepen hebben bij de bezetting van Port Said iets meer dan honderd man aan doden en ge wonden verloren, zo heeft woensdag de bevelhebber van de Brits-Franse strijdkrachten bekendgemaakt. Een Israëlische generaal heeft dinsdag avond gezegd, dat Israël 150 doden en „minder dan twintig gevangenen" heeft verloren tijdens de geslaagde campagne in de Sinai-woest yn. De moefti'van Egypte heeft giste ren de „heilige oorlog" verklaard aan Frankrijk. Engeland en Israël. Derge lijke oorlogsverklaringen zijn in de loop der laatste jaren al tientallen ma len gedaan, zonder dat er in feite Iels gebeurde. Benzine 45 cent per liter Ook gedistilleerd wordt duurder De minister van financiën, de heer Hofstra, heeft gistermiddag in de vergadering der Tweede Kamer me degedeeld, dat de regering voorne mens is voor te stellen: ten eerste, het bijzonder invoerrecht voor ben. zine te verhogen van 16,75 per hectoliter op 24,25 en ten tweede de accijns op gedistilleerd te verho gen van 475 per hectoliter ad 50 percent op 596,50 per hectoliter. Naar wij vernemen zal de benzine prijs aan de pomp dan ongeveer 45 cent per liter worden. DE VERWACHT... Droog weer r Bwolking en f i de middag o LATER ZONNIG. met in de ochtend veel plaatselijk mist, maar m ae middag op de meeste plaatsen zonnig weer. Tot matig of krachtig toenemende zuidelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 9 november Zon op 7.51 onder 17.00 Maan op 13.09 onder 23.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1