KAPPIE en de PNEUMASAURUS „puisje in f ^jroen NOORMANNEN VAST AAN KOP HOOFDPLAAT TROK TERUG PIET ROOZENBURG EN BOM WONNEN EERSTE PARTIJEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 De pittige „n iet te" zware shag! DE ERKENDE VAN KOSSEM» KWALITEIT FEUILLETON DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM De deur was gesloten, maar ze wist er wel raad op, want ze herinnerde zich het oude huis van de Wrens aan de oever van de rivier in Saint-Ninian, waarvan de sleutels ook altijd zoek of vergeten waren. Ze droeg een tuinstoel tot het por tiek en klom er op, waarna ze langs de bovenrand van net deurkozijn voel de. Daar vond ze het gezochte. „Ik wist het wel", zei Hildreth triomfantelijk. „Een mens doet, waar hij ook is, altijd precies hét zelfde." Ze opende de deur, die gemakkelijk naar binnen draaide en ging over de. drempel van haar nieuwe tehuis haar tehuis, ofschoon het haar zo wreed was ontnomen. In de hal bleef ze lange tijd staan, alleen maar om zich heen kijkend, terwijl ze alle bij zonderheden terdege opnam het donkerblauwe vloerkleed, de zeld zame en prachtige structuur uit hout van de Douglas-spar vervaardigde deuren, trappen etcetera, het donker glimmende meubilair in het met den nenhout beschoten eetvertrek en het behaaglijke comfort der eveneens door een boog van de hal gescheiden huiskamer. „O, het zou verrukkelijk zyn ge weest", dacht Hildreth; „Alles wat een vrouw maar kon verlangen. Jon zal terugkomen; h'ij moet! Dit alles is voor ons en we moeten hier samen wonen. Na verloop van tijd komt hij zeker." Na verloop van tijd, zijn straftijd! Er lagen nog jaren voor haar, einde loos lange jaren, omdat ze die alleen zou moeten doorbrengen. Hopeloos lang ook, want ze kon immers onmo gelijk weten hoe het allemaal zou af lopen. Zou Jon ooit terugkomen om een nieuw leven te beginnen? Had hij hier niet voorgoed afgedaan, nu hij eigenlijk alles had bedorven Hildreth trad de huiskamer binnen, waar het zien van Jons boeken, een paar pijpen en andere voorwerpen haar opnieuw pijnlijk trof. Er was ook een boek met gedichten bij, dat ze hem indertijd had gegeven. Ze nam het op en las wat ze op het schutblad had geschreven: ..Voor Jon van Hildreth, Kerstmis 1938- Denk veel aan mij wanneer ik verre ben Heel verre in het stille land Ze hadden samen het mooie gedicht in hun oude 'Saint-Ninian gelezen, des zomers aan de rivier benedenstrooms van de eerwaardige kerk, des winters voor de helder opvlammende haard in de studeerkamer van haar oom. Toen dacht nog geen van tweeën aan wat de komende jaren hun zouden bren gen: Teleurstelling, bitterheid, droe ve, meedogenloze, totaal veranderde tijden. Hildreth legde het boek neer en bleef een poosje stil zitten schreien in een der grote leunstoelen bij de haard van grijze natuursteen. Het helgoude zonlicht stroomde de kamer binnen door het grote venster, van waaruit men een schitterend gezicht had op.de rivier en de heuvels, maar ook op het helderblauwe uitspansel, slechts hier en daar wit bewolkt. Onwillekeurig vlogen haar gedachten terug naar' het troosteloze moerasland met de ge vangenis, de eentonige uitgestrekt heid van poelen, dijken en modderige rivieren, die Jon van achter de tralies, symbolen der onvrijheid, dag op dag aanschouwde. Dit had hun trouwdag moeten zijn! Ze bekeek oók de rest van het huis: de glimmend-witte keuken, 'de slaapkamers met meubilair van prachtig Canadees esdoornhout, het groenbetegelde bad. „Ik zal alles hebben behalve de bruidegom", dacht ze. „Alles, behalve zijn liefde en kameraadschap. Het was voor mij gebouwd, dit droomhuis en het lijkt niet meer dan billijk, dat ik erin ga wonen. O, er zullen, denk ik, wel vrij wat treurige ogenblikken zijn, maar ik zal Paul bij me hebben, de jaren zullen voorbijgaan en ten slotte zal Jon zich bij me kunnen voegen". Dat lieve kleine huis! Zelfs de elektrische klokken liepen nog ge ruisloos door, de uren aanwy zend voor niemand. Ze sloot de deur ach ter zich, legde de sleutel weer op zijn plaats en liep de tuin in. De tuin, zo als ze zich hadden voorgesteld, het uit platte stenen gevormde terras, zelfs de zonnewijzer met de Latijnse inscriptie: „Horas non numero1 nini serenas". Ze hadden de idee ontleend aan een essay van de bekende schrijver Haz- iitt: „Aan een zonnewijzer. Ik tel de uren niet tenzij ze vrolijk zijn". Maar dagen zouden volgen op da gen, zonneschijn op schaduw, smart op vreugde en hij zou ze niet meema ken. Een poosje bleef ze wandelen tus sen de bloemen en plukte een klein bosje vergeetmijnietjes, dat ze op haar japon bevestigde. Toen, na cir ca een uur te zijn uitgeweest, ging ze dezelfde weg terug. Weer bij de hut van de Indianen gekomen,- zag ze niemand op de met houtvezels bestrooide drempel. Onge twijfeld hadden die beide mannen de tuin en het gazon van Jon's huisje zo keurig in orde gehouden zij waren ook met hem bevriend geweest. Paul wachtte haar thuis op de trap bij de voordeur met aan elke kant eén grote St. Bernard-hond. (Wordt vervolgd) de Rotterdammer Bom tegen de Ita liaan .Panölli,..-Na twee uur spelen waren er pas 18 zetten gedaan, zo dat hier de eerste tijdeontrole nog wel een ernstig woordje meesprak. De 13-voudige kampioen van Ne derland, Keiler, had de Fransman Diohis als tegenstander en zoals wij van onze landgenoot gewend zijp, 'kwam hij-met een fraaie opzet voor de dag, waarin de Fransman echter standhield. J. M. Bom (Ned.) E. Fanelli (Italië) 20; P. Roozenburg (Ned.) J. Merono (Marokko) 20; M. Navarro (Algiers) M. Verleene (België) 11; C. Cournier (Frank rijk) J. Armzand (Suriname) 20; Ir. G. E. va,n Dijk (Ned.) M De3lauriers (Canada) 11; - N. Verpoest (België) M. Hisard (Frankrijk) 11; R. Forclaz (Zwit serland) L. T. King (China) 02, M. Dionis (Frankrijk) R. C. Keller (Ned) 11; A-. Verse (Frankrijk) W. Huisman (Ned.) 1—1. (Advertentie) Bondsdipioma's - afstandsmarsen Voor het bbndsspeldje/diploma:-af- standsmarsen van het K.N.G.V. slaagden van de gymnastiekvereni ging „Achilles" te Middelubrg 26 meisjes en 6 jongens. Om voor het onderscheidingsteken in aanmerking te komen, moesten de meisjes mini maal 72V2 km en de jongens 87% km afleggen in vastgestelde tijden. De geslaagden zijn: Meisjes: B. de Leeuw (4 x), J. Poppe (4 x), K. Steijn (3 x) D. Ac- da (3 x). I. Wigard (3 x), N. Bodbijl (2 x), K. Pleijte (2 x), H. Neufe- glise (2 x), J. Mulder (2 x), I. de Klerk (2 x), L. den Hollander (2 x), H. van der Linde (2 x), A. Preister (2 x), W. van Hemert (2 x), D. van Doesburgh (2 x), W. van Halen (2 x), N. Leenhouts (2 x), W. Hoek, M. Kwekkeboom, R. Ca.ljouw, E. Acda, L. Leinse, M. de Kam, R. But, Bep de Leeuw, -E. Seits (allen voor de le Jongens: H. Roose (2 x), J. Groe- neveld, W. Hozee, B. Vermeulen, N. Smith, M. Jacobs (allen voor de eer ste maal). Oriënteringsrit bij avond van M.C. „De Zeeuwen" De motorclub „De Zeeuwen" te Middelburg hield dit weekeinde de laatste voor het clubkampioenschap tellende oriënteringsrit. Dit was een avondrit over een afstand van 70 km door Walcheren. Er waren slechts elf deelnemers, van wie er nog vijf uitvie len. De uitslag luidt: 1. W. Flipse, 2. J. Damman, 3. P. Baan. 4, P. Aar- noutse, 5. P. Louws, 6. C. Crucq. W. Flipse wist door deze overwinning be slag te leggen op de fraaie wisselbe ker als clubkampioen 1-956. Groede 5 4 0 1 8 15—5 Aardenburg II 4 3 0 1 6 1712 Zeeland Sport IV 4 2 1 1 5 14—9 IJzendijke 4 2 1 1 5 9—10 Zuidzande 5 2 0 3 4 15—15 Monsterzege. Hierna werden alle wedstrijden afgelast tot de 3e klasse B, waar drie van de vijf ontmoetingen door gang vonden. In de eerste plaats valt hier de monsterzege van Axel III op Rapenburg II in het oog, want een 150 zege is toch niet ge woon meer te noemen. Ondanks dit alles liepen de Axelaars wat uit, terwijl ook hun doelgemiddelde flink wat aangedikt werd. Hulst III wees het op gelijke hoogte prijken de Steen III voorlopig terug (31), terwijl Hontenisse UI en Ria W U eerlijk deelden (11). De stand: Axel IU 5 4 0 1 8 34—4 Koewacht U 4 3 0 1 6 17—6 Hulst III 4 3 0 1 6 26—13 56. „Der prutseri! Der knoelerl.' Der onmogelijke waanzin!" ka-eet de geleex- hem te sussen. „Houd U toch eens wat in bedwang. We komen er heus wel ach ter hoe die landhaaien dat beest hier hebben gekre gen!" Maar professor Jodelahi- tl was niet meer te hou den., „Ik eis der direkteur! Onmiddellijk!" riep hij schel. En toen aan zijn eis niet dii-ect gehoor werd ge geven zette het heertje, nog vóór iemand hem had kun nen weerhouden, zich met één hand af op het muur tje en sprong kloek de arena in. Dit bracht de nodige ont steltenis teweeg onder de Lutjewierders. De leergie rige bevolking, die tot nu toe ademloos had staan griezelen, sloeg in verschrikte verbazing het op gewonden heertje gade. De dames slaakten hoge gilletjes en de heren volgden met intense spanning deze ontwikkeling. Béneden in de arena veerde de professor, met een voor zijn leeftijd ongedachte lenigheid, neer op de zanderige bodem. Driftig drukte hij zijn hoedje wat vaster op het hoofd. „Zwendelarij!" glide hij met overslaande stem. „Dat zullen wij dan 'nmaai zien! In naam der we tenschap!" Toen greep hij met vaste hand zijn wandelsto-k als een wapen voor zich uit. Onder éwonden kreten stormde de klei- op de pneumasaurus af. nu, volgde met ingehouden zich voor hun ogen afspeelde.. Juniorenvoetbaluitslagen De uitslagen van de dit weekeinde gespeelde juniorenwedstrijden voor de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. lulden: groep A I: R.C.S. A IVlis- singen A I 22; groepB VII: Aar denburg B IBreskens B I 33; Oostburg B IOostburg B II 110; groep B IXl Sluiskil B IAxel B I 0—7; Spul B I—Tern. Boys B I 0—2. (Advertentie) KLEIN AFDELINGSPROGRAMMA Aardenburg I nestelde zich vlak achter Groede Het is maar een bedroevend klein aantal wedstrijden, dat van het om vangrijke zondagprogramma over gebleven is. Nog een paar van der gelijke weekeinden en we voetballen een jaar achter elkaar. Toch is er in de eerste klasse A, behoudens de twee wedstrijden, die wel gespeeld werden, een behoorlijke verschui ving teweeggebracht. Dat kwam doordat Hoofdplaat zich terugge trokken heeft, zodat er thans nog negen ploegen in de strijd zyn. Wat het programma van zondag betreft, won Noormannen op het nippertje van Volharding '32 (43). De West- kappelaars hadden liun elftal voor de rust flink door elkaar gegooid, maar toen zij zagen, dat dit geen succes had, speelden zij na de thee toch maar weer in de oude opstel ling. Zij staan door deze zege en door de twee punten, die Lewed. Boys moest afstaan uit de wedstrijd tegen Hoofdplaat, stevig en ongesla gen aan de top van de lijst. Vogel waarde volgt op een afstandje. Thans speelde liet gelijk tegen Schoondijke, waarmee overigens be wezen is, dat de bezoekers wat aan kracht- ingeboet hebben, wat nog niet wil zeggen, dat men de presta tie van Vogelwaarde moet onder schatten. De stand in de eerste klasse A is thans (met afvoering van de tegen Hoofdplaat gespeelde ontmoetin gen) Noormannen 4 4 0 0' 8 187 Vogelwaarde 6 2 3 1 7 14—12 Walcheren 4 2 115 17—5 Lewed, Boya 2 2 0 0 4 62 Kruiningen 3 2 0 1 4 65 Schoondijke 5 1 2 2 4 15—20 Robur 2 0 111 4—5 Domburg 4 0 13 1 7—13 Volharding '32 4 0 0 4 0 4—22 In de reserve 1ste klasse ging ook een wedstrijd door. namelijk die tussen Steen II en Zeeland Sport III. De Vlissingers werden royaal winnaar met de cijfers 51, het geen hun de tweede plaats die Vlissingen IV moest afstaan ach ter Luctor n opleverde. Steen n zakte een plaatsje en staat thans op de zesde plaats, terwijl de vijfde is ingenomen door Goes m, dank zij een relatief beter doelgemiddel de. De stand aan de kop is hier: Luctor' II 5 4 1 0 9 19—6 Zeeland Sport IU 4 3 0 1 6 146 Vlissingen IV 5 2 2 1 6 12—12 In de tweede klasse A rehabi liteerde Aardenburg n zich vol komen van de vorige week gele den nederlaag tegen Groede en door de 61 zege, die het op de naaste concurrent IJzendijke be haalde, namen de mannen uit Aardenburg thans weer bezit van de tweede plaats met even veel verliespunten, maar een wedstrijd minder gespeeld, dan Groede. IJzendijke zakte af naar de vierde plaats. Noormannen II bleef de rode lantaarn dragen, want Zuidzande nam de volle winst uit Westkapelle mee naar huis (35). De Zeeuws-Vlamin gen sprongen hierdoor van de achtste naar de vyfde plaats. De stand aan de kop: Rini Mondeel van E.M.M. won „Vijverloop" bij junioren Voor de derde maal in succesie hield de atletiekvereniging „Nurrni" uit Bodegraven haar „Vijverloop", waaraan werd deelgenomen door meer dan 100 lopers. Bij de senioren klasse A, die 3000 meter moesten, af leggen, zegevierde J. Vergeer voor de derde achtereenvolgende maal, zo dat hij definitief in het bezit kwam van de fraaie wisselbeker. Aan de race over 1800 meter voor A-junioren namen ook twee EMM- atleten deel. En niet zonder succes: Rini Mondeel ging namelijk uit een veld van 20 lopers als eerste over de finish in de tijd van 5 min. 19.2 sec. Tweede werd J. Drinkwaard van „Pro Patria". George Christiaanse, die sinds korte tijd aan wedstrijden deelneemt, behaalde een eervolle ne gende plaats. Zijn tijd bedroeg 5.53 min. Terneuzen UI Philippine II Steen IH Hontenisse III Ria W II Rapenburg II 3 2 0 1 4 16—11 4 2 0 2 4 20-t—18 4 2 0 2 4 8—9 4 1 1 2 3 6—12 5 113 3 11—24 5 0 0 5 0 2—43 WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN speeld. De stemming was zeer ge drukt en zelfs het feit dat juist door deze gebeurtenissen onze troef, Piet Roozenburg, toch nog aan de start verscheen, kon het geheel niet red den. In deze eerste ronde ging de mees te belangstelling uit naai- de partij die gespeeld werd tussen onze land genoot Van Dijk en de Canadees De- slauriers. 'Vanaf de eerste zet werd door onze invallers sterk op het. creëren van spanningen gespeeld," waarbij hij door zijn tegenstander aardig werd gesteund. Na een twin tigtal zetten was de stand dan ook volkomen onoverzichtelijk. De Parijse Chinéës King was in zijn hotel in slaap gevallen en moest uit zijn bed gehaald worden, zodat hij 'een kwartier te laat aan zijn bord kwam. Maar hij bleek toen goed uitgeslapen, hetgeen te zien was aan een listige manoeuvre waarvan de Zwitser Forclaz reeds bij de 13de zet slachtoffer werd en met een bord vol stukken" theore tisch verloren was. De Marokkaan Meróno, die voor het eerst aan een dergelijk toernooi meedoet, moest meteen de vuurdoop ondergaan tegen Piet Roozenburg. Heel erg onder de indruk daarvan bleek hij niet te zijn. Rustig voor zijn bord, speelde hy zijn eigen opvatting door, ook toen Roozenburg druis op zijn stelling begon uit te oefe nen. De Benjamin van het toernooi, de Belg IT.* Verpoest, moest het opne-. men tegen de nieuwe kampioen van Frankrijk, de student in de rechten Hisard, met een artistiek baardje,, die nog veel belooft. Hisard vervul-' de de agressieve rol en had in 25 zetten een heel wat groter gedeelte' van het bord in zijn bezit, dan hem toekwam. Uitgesproken yoordeel I had de Fransman toen echter niet. Zeer traag verliep de'partij van Van Dijk en Huisman speelden gelijk. De strijd om de hoogste damtitel vlug maandagmiddag om 5 uur aan in het Carltonhotel te Amsterdam. Ook dit toernooi ging gebukt onder de zo tragische wereldgebeurtenis sen. In de eerste plaats miste men de Russische deelnemers en verder waren alle andere deelnemers wel zeer sterk onder de indruk van wat er zich in Hongarije heeft afge- Advertentie) Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8