SCHRIKBEWIND HEERST IN HONGARIJE Opstandelingen zouden maandag parlementsgebouw hebben bezet Geen diplomatieke breuk met Sowjet-Unie OORLOGSCORRESPONDENT BIJ BRITSE LUCHTLANDING KLANKBORD "j WOEN8DAO f NOVEMBER 1958 PROVINCIALS Z B E U W S E COURANT 8 Vluchtelingen, die de Oostenrijks-Hongaarse grens te Fürstenfeld, in Zuidoost-Hongarije, zijn overschre den, hebben medegedeeld dat de Hongaarse commu nistische veiligheidspolitie thans „een Wilde orgie van wraak" uitoefent. „Zij hangen de mensen aan de dichtstbijzijnde lan taarnpaal op", aldus verklaarde een vluchteling uit Kaposvar, in Zuidwest-Hongarije. Terwijl de gevangen genomen burgerlijke Hongaar se verzetsstrijders worden opgehangen, worden de Hongaarse militairen, die de strijd tegen de overwel digers hebben moeten staken, doodgeschoten. Vluchtelingen uit Kaposvar zeggen ook nog dat de veiligheidspolitie „iedereen, die ook maar in het minst wordt verdacht, gevangen neemt" en dat „een ieder, die in de huidige vloed van beschuldigingen als revo lutionair wordt genoemd, automatisch wordt opgehan gen". Radiostation doet beroep op westen om spoedig hulp te verlenen Radio-Vrij Europa, te München, maakt melding van een oproep van het in handen der opstandelingen zijnde omroepstation van Rakoczy, waar dinsdag, te 10.35 uur, een beroep op het westen werd gedaan om hulp te verlenen. „Het Sowjet-leger blijf ongewapende mensen, vrouwen en kinderen aanvallen. De Russen werpen bommen op Rode Kruis-instellingen, zie kenhuizen en stations voor eerste-hulpverlening en zij verhinderen de verdeling van genees- en verbandmiddelen Op dit ogenblik is Dunapentele, het vroegere Stalinvaros, de enige Hon gaarse plaats, waar zich geen Russi sche troepen bevinden. Het kan, uit alle windstreken, over land en door de lucht worden bereikt. Laat aan valschermen wapens, ammunitie en levensmiddelen voor ons neer, en laat het internationale Rode Kruis Duna pentele als verdeelcentrum gebruiken, aldus het radio-station. Wij hebben een Sowjet-Russische eis tot overgave afgewezen. Wij zul len, zo nodig, tot onze laatste bloed druppel voor een vrij Hongarije te gen de buitenlandse invallers strijden. De tijdlimiet, ons door de Russen gesteld, loopt spoedig af. Daarna komt de aanval. Wij zijn bereid, wij verwachten hem. Laat neer wapens, munitie, medicij nen, verbandmiddelen en voedsel, maar doe het nu, onmiddellijk, doe het nu, onmiddellijk.." Hierna stierf de stem van de om roeper weg. Volgens radio-Vrij Europa waren er dinsdag nog drie zenders der rebellen in de lucht, namelijk de omroepsta- tions Rakoczy, Roka en Gzo Konai. Volgens een door radio-Rakoczy, voor het uitvallen van dit station, ge geven heruitzending van radio-Roka, die weer door radio-Vrij Europa werd overgenomen, zouden de opstandelin gen maandag j.l. in Boedapest suc cessen hebben geboekt en zij zouden zelfs het parlementsgebouw hebben heroverd. United Press meldt dat een 150 Hongaarse soldaten, die zich bij het verzet hebben aangesloten, het nog steeds uithouden in de Hongaarse grensplaats Hegyeshalom, 60 kilome ter ten zuidoosten van Wenen. Rus sische troepen namen op een afstand van eén halve kilometer blijkbaar 'n afwachtende houding aan. Volgens de jongste, te Wenen ont vangen berichten, houden de Hon gaarse opstandelingen nog steeds stand nabij de uraniummijn bij P.ecs, in Zuidwest-Hongarije en op andere plaatsen, al is de voornaamste tegen stand door de Russische overmacht gebroken. Mgr. Jean Rodhain, secretaris van een r.-k. hulpverleningsorga nisatie, heeft in Parijs gezegd dat hij de kinderen van 10 en 12 jaar met wapens en op barricaden heeft gezien in enkele Hongaarse steden. Volgens zijn laatste in lichtingen was de toestand in de ziekenhuizen van Boedapest „rampzalig". Meer dan de helft van de 15.000 Hongaarse vluchtelingen in Oosten rijk is al verzekerd van een voor lopig onderdak in andere landen van West-Europa Als een snelle reactie op het be roep, dat door het bureau van de ho- ge-commissaris voor de vluchtelingen van de Ver. Naties was gedaan, kon gisteren worden medegedeeld, dat België er in heeft toegestemd, 4000 Hongaren in het land onder te bren gen, Zwitserland 2000, Zweden 1000 en Nederland 1000. Frankrijk en Ita lië hebben de aangelegenheid „in gunstige overweging" genomen, waar bij uit Frankrijk wordt gemeld, dat 't zelfs overweegt zijn grenzen open te stellen voor een onbeperkt aantal Hongaren. Arrestaties. Radio Vrij Europa maakt melding van berichten van Hongaarse com. munistische omroepstations, waarin mededeling wordt gedaan van het instellen van bewapende politiegroe- pen in steden met districtsgerechts hoven. Deze speciale politie-afdelin- gen zullen, in opdracht van de mi. nister van binnenlandse zaken, voor lopige arrestaties verrichten. Onder meer zullen worden gearresteerd: alle leiders van organisaties der so ciaal-democraten, van de partij der kleine boeren en van andere bur- jniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijii H Een vrachtauto met Hongaar- M se vrijheidsstrijders, een Hou- s witzer met zich mee voerend, overschrijdt de grens van Oos- tenrijk bij het plaatsje KI in- genbaeh. De Hongaarse strjj- fl ders konden de druk van de aanstormende Russische troe- pen niet langer weerstaan en weken uit naar de vrije wereld. gerlijke partijen en zij die leden van de geheime staatspolitie hebben gedood of gewond, of betrokken zijn geweest bij dergelijke daden. De ar restaties zullen worden uitgevoerd door de nieuwe politie-afdelingen, welke zullen worden samengesteld uit boeren en arbeiders, die door de revolutionaire raad zijn aangewe zen. Zij zullen in hun taak door de Sowjet-Russische militaire politie worden bijgestaan. Een andere zender berichtte dat de Russen hun geschut op de heuvels in Oud Boeda hadden opgesteld, en vandaar de stad beschoten. Alle mannelijke Hongaren die ouder dan 15 jaar waren, werden samengedre ven. In Pest werd nog gevochten, en overal elders schoten de Russen op al wat zich bewoog. |lllilllllilllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllilllllllllllllllilllllllllllllllllllll| I Het rood-wit-groen j 1 wijkt niet voor i Sowjetster j ff Van Hongaarse zijde wordt gemeld dat Sowjet-Russische z: officieren Hongaarse soldaten H en grenswachten te Pornoapa- ti, in Zuid-West-Hongarije m jf opdroegen hun kokardes ïrt de m rood-wit-groene kleuren der revolutionairen te vervan- Zp §j gen door de Sowjetster, die vroeger op hun hoofddeksels ff prijkte. De Hongaren weiger- m eë den dit, waarop de Russen niet verder aandrongen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Mollet en Adenauer zijn het eens over Euratom Frankrijk en Duitsland hebben gis teren in Parijs volledige overeenstem ming bereikt inzake de plannen voor de Euratom en de Gemeenschappelij ke Europese Markt. Dit is bekendge maakt door Maurice Faure, de Fran se staatssecretaris van buitenlandse zaken. Het akkoord werd bereikt tijdens een onderhoud tussen de Duitse bonds kanselier Adenauer en de Franse pre mier Mollet in het hotel Matignon te Parijs. Volgens Faure zullen de door Fran se en Duitse experts uitgewerkte de tails van Euratom en Gemeenschap pelijke Markt thans spoedig aan de vier andere leden van beide projecten worden voorgelegd. Die andere leden zijn Italië, België. Luxemburg en Ne derland. EGYPTENAREN MET MODERNE WAPENS Parachutisten niet onder de indruk van Egyptisch vuur Peter Wood, oorlogscorrespon dent van United Press, heeft gis teren na het aanbreken van de dag de actie van Britse luchtlandings troepen tegen Port Said meege maakt. Hij seint er over: ZWAKKE GESLACHT. De Brazili aanse dames spelen het voetbalspel met vuur, ze spelen goed en vech ten en passant hun huwelijkstwisten uit. Bij de inwijding van een stadion in Niterol won een dames-elftal met 63 van een herenteam. De mid denvoor van de „mannen" liep een stevige trap onder de onderkant van zyn rug op, hem toegediend door een vrouwelijke verdediger, zijn echtge note. WAT ZE ZEGGEN. De grijze schrij ver Somerset Maugham: Mijn levens lot was het, dagelijks twee dingen te moeten doen, waar ik een hekel aan had: opstaan en naar bed gaan. De filmster Clark Gable: Het vervelende van grijs haar aan de slapen is, dat men het niet krijgt wanneer het iemand goed staat, op z'n vroegst twintig jaar later. Onmiddellijk na het krieken van de dag kwam de luchtlandingsar mada boven Port Said aan. Spoe dig was de lucht gevuld met witte, zwarte, groene en kakikleurige parachutes en brak de hel los. De Egyptenaren schoten op ons met fack-fack, machinegeweren en zelfs met geweren. De tanks der Egyp tenaren wachtten met vuren tot wij op de grond waren: toen scho ten zy geweldige hoeveelheden gra- naten op ons af. De Egyptenaren hadden zich in gegraven en zover het oog reikte zag ik ze hun wapens leegschieten op de Britten aan hun valscher men. Zij waren overal. De Britten lieten zich evenwel niet door het ontzetten de geraas van die honderden vuur monden demoraliseren. Kalm ontde den zij zich na de landing van hun pa rachutes en onmiddellijk trokken zij schietend op naar de verkeerstoren van het vliegveld, het afgesproken verzamelpunt. Onderweg namen zij hun doden en gewonden op en droe gen die met zich mee. Het aantal ge wonden was- groot. Hospitaalsoldaten liepen af en aan met draagbaren, ter wijl de paratroopers doorgingen met schieten op de zich fel verdedigende Egyptische troepen. De meeste gewonden werden in 't stationsgebouw van het vliegveld bij eengebracht, terwijl het derde batal jon aan de rand van het vliegveld nog strijd leverde tegen een over macht van vijf tegen één. Tijdens de bloedige strijd bleek Tweede Kamer met 150 leden (Van onze parlementaire redacteur) Voor het eerst was de Tweede Ka mer dinsdag bijeen met het vergro. te aantal leden. Zij begon in haar oude samenstelling van J00 leden. Toen bleek dat, de geloofsbriev van de vijftig nieuwbenoemde leden in orde waren, ging de voorzitter, dr. Kortenhorst, tot hun installatie over. Er waren 49 nieuwe leden aanwe zig, die allen in handen van de voor zitter de voorgeschreven eden of be loften eed of verklaring van zui vering, eed of belofte op de grond wet en eed of belofte van trouw aan het statuut van het koninkrijk aan de koningin aflegden. De nieuwe leden stonden in een recht hoek voor de voorzitter. Na de plechtigheid wenste dr. Kortenhorst allen geluk met hun benoeming en hij verzocht hun „in ons midden plaats te nemen". Dat is de gewone uitdrukking voor zulke gevallen. Nu verwekte zij vrolijk heid, want het aantal zitplaatsen is nog niet uitgebreid en de nieuwe le den moesten op de voor twee afge vaardigden bestemde, toch al smal le bankjes tussen twee „oude" leden plaatsnemen. Daarna waren de nieuwe parle mentariërs getuige van de herden king van de slachtoffers in Honga rije door de voorzitter en de minis, ter-president de redevoeringen werden door de K.R.O. uitgezonden van de aanneming zonder discus sie en zonder hoofdelijke stemming van dertien wetsontwerpen tot wij ziging van begrotingen en begro tingshoofdstukken van vorige dienst, jaren en van tien wetsontwerpen tot naturalisatie van 109 vreemdelin gen. alsmede van de algemene finan ciële beschouwingen over de rijks begroting van 1957. Mutaties in het Poolse leger Drie Russische generaals zullen geen deel meer uitmaken van het Poolse leger. Dit is maandagavond laat in Warschau bekendgemaakt. Deze drie zijn generaal Michaikin, generaal Soechof en de divisie-gene raal Diominof.-In totaal zijn hiermee tot dusver 32 hogé Russische "officie ren in het Poolse leger door Polen vervangen. Er werd voorts nog een aantal be noemingen bekendgemaakt. Tot de Polen, die in het opperbevel worden opgenomen, behoort brigade-generaal Marian Graniewski, die assistent van de chef van de generale staf wordt. Brigade-generaal Tadeusz Kunicki krijgt het bevel over de artillerie. Zes kolonels en drie majoors, die enige jaren 'geleden werden ontslagen, zijn gerehabiliteerd en weer in het leegr opgenomen. Een van hen is majoor Witold Lokuciewski, die 't bevel voerde over 't bekende escadrille 303 van de Britse luchtmacht tijdens de luchtgevechten ter verdediging van Engeland in de tweede wereldoorlog. Tegenstanders van Gomulka komen voor het gerecht. De Poolse openbare aanklager Ma rian Rybicki heeft maandag bekend gemaakt, dat er een openbaar proces zal worden gevoerd tegen mannen „in belangrijke posities, die er van beschuldigd worden het bewys, op grond waarvan indertijd de thans in ere herstelde Poolse partijleider Go mulka tot gevangenisstraf werd ver oordeeld, „m elkaar te hebben gezet". Het Wereldgebeuren dat de Egyptenaren waren uitge rust met moderne,. Russische SU- 100's kanonnen van 100 mm. die 'n grote vuurkracht hebben. Daar mee dunden zij de- gelederen van het derde bataljon reeds aanzien lijk uit, terwijl de mannen nog aan hun valschermen bengelden. Voorts waren er, dat vertelde mij de com mandant van het derde, brigadier Mike Butler, veel meer tanks dan was verwacht. Wij vorderen nu slechts lang zaam, zo besloot Peter Wood zijn verslag. Nederland bereid aanstonds 1000 vluchtelingen op te nemen Tanden tonen Wanneer in de Algemene Verga dering van de Verenigde Na ties de Canadees Lester B. Pearson zijn stem verheft, dan is het gehoor aandachtiger dan bij menig andere spreker. Dat komt niet alleen, doordat Pearson een redenaar van formaat is, ondanks zijn wat „ma gere" hoge stemgeluid, maar ook, omdat men weet dat hy het als oud voorzitter wél meent met de volke renorganisatie en dat hy uitwegen ziet, waar anderen denken door bar ricades omringd te zijn. Aan het brein van de Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester B. Pear son, is ook het idee ontsproten, om naar het Midden-Oosten een inter nationale politiemacht te sturen. Zijn voorstel werd aangenomen met 57 stemmen (waaronder Nederland i, geen tegen, bij negentien onthou dingen (waaronder Engeland, Frank rijk, Israël en de landen van het communistische bloki. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöd, is onmiddellijk aan het werk gegaan om zo'n Inter nationale strijdmacht op poten te zetten. De Algemene Vergadering heeft Pearsons landgenoot, generaal E. L. M. Burns, hoofd van de orga nisatie der V.N. voor toezicht op net Palestijnse bestand, tot opperbevel hebber benoemd. De officieren zullen worden gerecruteerd uit landen, die fjeen permanent lid zijn van de Vei- igheidsraad (Verenigde Staten, Sow jet-Unie, Engeland. Frankrijk en Nationalistisch China). Een der bezwaren van de Engelse minister-president, sir Anthony Eden tegen het optreden van de Verenigde Naties was, dat men in dit college de Egyptische dictator Gamal Abdel Nasser wel verwijten kon ma ken, maar hem niet met machtsmid delen tot de orde kon roepen. Aan zulke overwegingen moet het toe te schrijven zijn, dat Engeland tenslotte, in de kwestie van het Suezkanaal, het heft zelf in handen heeft geno men en begonnen is, eigen rechter of beter gezegd: eigen politie-agent te spelen. Pearsons denkbeeld, om de Verenigde Naties nu in het Midden- Oosten „tanden" te geven, heeft ver andering gebracht in de toestand. Wat Eden de laatste maanden steeds heeft verlangd, en wat vele anderen, ook buiten Britannië, mét hem wensten, dat was een internationale zeggenschap over het Suezkanaal, om de vrije doorvaart te garanderen. Wanneer aan de oevers van het ka naal een internationale strijdmacht van fornjaat wordt gelegerd, dan wordt indirect deze wens al een eind- weegs vervuld. Het respect voor de Verenigde Naties als vredesorgaan heeft door Pearsons denkbeeld een nieuwe kans gekregen. Gelukkig is het felle dreigement v.an de Russische premier Boel ganin aan het adres van Enge land, Frankrijk en Israël pas geko men, nadat de Verenigde Naties Pearsons voorstel hadden aangeno men. En het voorstel van de Russi sche minister van buitenlandse za ken, Sjepilow, om de strydmachten van de leden der V.N. (waaronder de Russische in «het Midden-Oosten in te schakelen, kon door de Veilig heidsraad worden afgewezen, omdat er al aan de oplossing van het ge schil gedokterd wordt. Nu de Engel sen en de Fransen, de Egyptenaren en de Israëli's het vuren staken, doen zij dat dan ook niet, omdat meneer Boelganin dat zo nodig vindt. Laat de heer Boelganin eerst maar eens de hand in eigen boezem steken. Wat hij in Hongarije doet. is erger dan welk kolonialisme ook. Terwijl het optreden van Fransen en Engel sen in Egypte geen aanslag op de soevereiniteit van een vrij land is, maar een poging, vitale belangen te beveiligen tegen de willekeur van een Arabische dictator. Neen, wanneer Boelganin, Sjepilow en Sobolew. Russisch afgevaardigde in de Ver enigde Naties, praten over liet Mid den-Oosten, dan weet men dat zij al leen maar erop uit zijn. te vissen in troebel water. Maar het is zaak. te luisteren, wanneer Pearson praat. Geen culturele uitwisseling De minister-president, dr. W. Drees, heeft gistermiddag in een vergadering van de Tweede Kamer een rede uitgesproken, waarin hij het standpunt van de regering ten aanzien van de kwestie Hongarije heeft kenbaar gemaakt. Hy zei, dat de reactie bij het volk toonde, hoe diep het getroffen was door de berichten over de gebeurtenis sen in Hongarije. In Nederland leven wellicht nog sterkere gevoelens dan in andere landen, omdat de banden met Hon garije zo sterk zijn. Diepe bewon dering uitte spr. voor de helden moed der vrijheidsstrijders en hij getuigde van medeleven met de na bestaanden der slachtoffers. De heer Drees deelde daarna mede wat de regering reeds heeft gedaan in de Raad van Europa en de V.N. O.m. is een beroep gedaan op ver schillende landen met het oog op voorzieningen ten behoeve van Hon garije. De Raad van Europa moet z.i. zijn standpunt bepalen. Het was de bedoeling een bijeenkomst te vragen toen Hongarije nog vrij bleek te wor den. Het beeld is ten ongunste gewij zigd, maar de gezamenlijke landen zullen een standpunt t.a.v. de hulp aan vluchtelingen moeten innemen. Van de Raad van Europa kan een sterk stimulerende invloed uitgaan. De regering heeft zich bereid verklaard aanstonds 1000 vluch telingen op te nemen. Een inter departementale commissie is reeds doende. Het Rode Kruis heeft eerste hulp gezonden aan Honga rije toen het nog toegankelijk was. Thans gaat deze naar Oos tenrijk. Er is een nationaal conifté in op richting om de inzameling van geld te coördineren. Nagegaan wordt wat straks even tueel in Hongarije kan worden ge daan. Spr. keerde zich tegen negatief op treden tegen ambassades e.d. Aangedrongen is op Verbreking der diplomatieke betrekkingen met Rus land en de satellietstaten. De rege ring meent dat deze vraag bezien moet worden in het raam van Noord- atlantisch bondgenootschap. Het is z.i. ongewenst een weg te gaan, die anderen niet zullen volgen. De nade len Aan een dergelijke breuk achtte spr. /.eer groot. De regering meent, dat culturele demonstraties van Sowjetzyde in ons land niet moeten doorgaan. De regering meent, dat het Neder landse volk thans nog meer zal wor den doordrongen van de betekenis der vrijheid. Tevoren had de Kamervoorzit ter. de heer Kortenhorst, een rede uitgesproken, waarin hy o.m. zei: In de achter ons liggende dagen heeft het Nederlandse volk in al zijn lagen en geledingen spontaan en diepbewogen een uitweg ge zocht voor zijn opgekropte gevoe lens om de gruwelen, welke zich in Hongarije hebben afgespeeld. Het heeft in verontwaardiging de vuisten gebald, het heeft de handen smekend ten hemel gelieven, het heeft zijn protest uitgeschreeuwd en het heeft biddend geschreid om erbar men. Het Hongaarse volk.werd, met liet zonlicht van de eindelyke bevrijding nog' in de ogen, plotseling gedom peld in een afgrond van verraad, on gerechtigheid en barbaarsheid. Het hosanna was nog niet verstomd, toen het „kruisigt hen" de. vrijheidshelden ui de oren klonk. Wij hebben, de smaad, aan onze Hongaarse naasten aangedaan, on dervonden als een aanslag op onze eigen menselijke waardigheid en vrij heid. Wij, de vertegenwoordigers van een eveneens vrijheidslievend volk, zouden wel schromelijk tekort schie ten, wanneer wij onze stem niet zou den voegen bij die der duizenden in de. lande om getuigenis af te leggen van onze heilige toorn tegen de he meltergende aanslag op een fier en frank volk, dat in de geschiedenis der Christenheid het spits heeft afge beten tegen de satanische machten der duisternis. Wij staan niet geheel machteloos tegenover het onzegbaar leed van het uiteengereten Hongaarse volk. Wij kunnen helpen door gebed en offer. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllljj Interdepartementale commissie Zp Naar aanleiding van de toe- Cl lating door de regering van p duizend Hongaarse vluchtelin- gen, ls ingesteld de „Interde- jf Jf partementale commissie Hon- H gaarse vluchtelingen". Hierin 1 zijn vertegenwoordigd de de- jf partementen van buitenlandse zaken, justitie, maatschappelijk ff werk en sociale zaken en volks- gezondheid. s Ten behoeve van hen, die huisvesting willen verlenen aan M Hongaarse vluchtelingen wordt medegedeeld, dat schriftelijke aanbiedingen daartoe kunnen worden gericht tot het departc- ment van Maatschappelijk ff Werk, Binnenhof 7. Den Haag. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll^ Nee, wij zijn niet geheel machte loos: de zedelijke en geestelijke krachten zullen tenslotte zegevieren over bruut geweld. \Vy vertrouwen, dat ook de regering niet in gebreke zal blijven samen met de vertegen woordigers der andere vrije volken de wegen en middelen te zoeken om het gefolterde Hongaarse volk te hulp te snellen. De redevoeringen werden staande aangehoord. De tribunes waren stampvol. LESTER B. PEARSON ....men luistert naar hem.... Proces tegen De Braai. Het landgerecht te Madjalengka heeft op 5 november de tweede zit ting gehouden in het proces tegen de Nederlander De Braai, die beschul digd wordt van ondergrondse actie en steun te hebben verleend aan de Daroel Islam. Op de tweede zitting werd getuige Kamaloeding gehoord. voormalig commandant van de Daroel Islam. Getuige zei, dat hij één keer de leider van de Daroel Islam, Kartosoewirjo, had gezien, maar toen de rechter hem een aantal foto's toonde, waarbij ook die van de leider van de D.I. was. herkende hij hem niet. De rechter schorste de zitting voor een half uur, daar er gewacht moest worden op de komst van zes andere "•etuigen, die echter niet verschenen, ^ezegd werd, dat een van hen inmid dels gestorven was en dat de adres sen van 2 anderen niet bekend wa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5