KLANKBORD Nog bloedige strijd in Boedapest VAN SMART EN MEDELEVEN" ISRAËL VERBIEDT VEROVERD GEBIED VOOR VN-WAARNEMERS VIER ROOFOVERVALLEN IN NACHTELIJK AMSTERDAM „ONZE HARTEN ZIJN BOORDEVOL DINSDAG 8 NOVEMBER 1068 PROVINCIALE ZEEUWS B- COURANT a Russen vuren op ziekenhuizen Blijkens mededelingen yan 'n nog vrije zender in Hongarije werd er gistermiddag in het achtste district van Boedapest een bloedige slag geleverd tussen een leger van opstandelingen en Russische tanks. De opstandelingen hebben gezworen, te zullen strijden tot de laatste ademtocht. De bewoners van het achtste district hebben zich in loopgraven en achter barricaden verschanst met mortieren, tommyguns en hand granaten die zy van het Hongaarse leger hebben gekregen. De Noordduitse radio-omroep, de grootste van Duitsland, heeft gister avond in een bijzonder nieuwsbulletin bekendgemaakt dat de Russische troepen die het verzet pogen te bre ken in Boedapest, met mortieren het vuur hebben geopend" op ziekenhui zen van het Rode Kruis. Tal van artsen en verpleegsters zouden zijn gewond. Het Hongaarse Rode Kruis, dat dit per radio bekendwiaakte, deed een dringend beroep op de vrije wereld, tegen de Russen op te treden. Hoewel de bewoners van het acht ste district buitengewoon heldhaftig strijden, is hun strijd hopeloos. Ieder uur rukken de Russische tanks verder op. De diappere bewoners van het achtste district zijn ten dode opge schreven, tenzij er militaire hulp komt, aldus de vrije zender, die zich radio-Roka noemt, oftewel De Vos. In dit district bevindt zich ook de Kiliankazerne, waar de opstandelin gen de voni-gé week onder leiding van kolonel Pal Maleter moedig stand hielden tegen de Russen. Volgens radio-Roka achtten de Russen zich blijkbaar nog niet sterk genoeg om het wanhopige DOORNROOSJE. In het Ameri kaanse plaatsje Providence zag- de onderwijzer tot zijn grote ontsteltenis dat een zesjarig leerlingetje plotse- voorover neerzakte in de bank. Hij greep ogenblikkelijk de telefoon, belde de politie, een ambulanceauto en een dokter. De dokter was het eerste pre sent. „Maalkt U niet zo dik, meester", zei deze, „het meisje is alleen maar in slaap gevallen. T.V.-TRAGIEK. De filmster Robert Montgomery heeft op een stille ma nier de aftocht moeten blazen uit het Witte Huis. Tot nu toe had hij een prachtige baan: hij studeerde name lijk met president Eisenhower al diens televisietoespraken in. Maar nu heeft Montgomery verteld, dat hij de televi sietoespraken van Ike ook zelf schrijft. Daarom is hij zo stil verdwe nen. "SÉ verzet in het achtste district te breken: op het vliegveld van Boe dapest kwamen tal van leger vliegtuigen aan met troepenver- stcrkingen voor dé strijdende een heden in de Hongaarse hoofdstad. In schrille-tegenstelling met de ont zettende strijd in dit district, zond de communistische zender van Boeda pest onafgebroken lichte muziek uit. Vólgens radio-Roka zwermen de Russen als mieren over Boedapest u-it. Met name in het district Nepliget en bij het oosterstation is het zwart van de Sowjet-soldaten in hun slob berige uniformen en gewapend met lichte machinegeweren. De gehele Hongaarse natie smeekt om hulp, aldus radio-Roka in haar laatste korte uitzending. Sindsdien werd het station niet meer gehoord. Het radiostation van het Westduit- se Rode Kruis dat dn Nickelsdorf aan de Hongaars-Oostenrijkse grens is in gericht, heeft maandagochtend om vijf minuien voor twaalf een bericht van de Westduitse Rode Kruis-trein in' Boedapest ontvangen, waarin ge zegd werd: „Wij worden aangevallen. Leve Duitsland, leve Oostenrijk", al dus meldt de socialistische „Welfcpres- se" in Wenen. Daarna zijn geen be richten van de trein meer ontvangen. Loon voor hulp aan Hongaren Het personeel van het Staatsdrukke rij- en uitgeversbedrijf heeft besloten geen uitlatingen van communistische Kamerleden, die beledigend zouden zijn voor de Hongaarsè vrijheidsstrij ders; in de Handelingen op te ne men. Om-dat zij -als drukker van het par lement niet zelfstandig mogen be sluiten hun medewerking te weige ren aan het doen verschijnen van het •communistische gedeelte van de ka merstukken en de Handelingen dei- Stat en-Generaal, wensen zij te verkla ren, dat zolang de C.P.N, nog in de Staten-Generaal -is vertegenwoordigd, zij geen loon meer wensen te ontvan gen voor hun.staatsrechtelijk gedwon gen medewerking aan gratis propa ganda voor het communisme. Dit loon zal bestemd worden voor hulp aan -de Hongaren. M Aan cle Hongaars-Oostenrijkse grens hij het 'plaatsje Prosion J| komt een landbouxotractor vol- geladen met vluchtende Hon- H gaar.se vrijheidsstrijders aan. A De onderste foto geeft 'n beeld van de laatste fase van de H strijd in Hongarije: de foto jj| toont een legervrachtivagen M met mitrailleur en beladen met jonge vrijheidsstrijders, p die opereren in het gebied, van s Sopron in Hongarije, vlak bij de Oostenrijkse grens. Russische schepen worden niet gelost Rotterdamse havenarbeiders, die moesten beginnen mét de lossing van twee Russische schepen, welke met stukgoed geladen in de Rijnhaven la gen, hebben geweigerd dit werk uit te voeren. Bij de toegangswegen naar Downing- st'reet in Londenwaar de ambtswo ning van premier Eden is gevestigd kwam het zondag tot een treffen tussen een politiemacht en een gro te groep demonstranten tegen het beleid van Engeland ten aanzien van het Nabije Oosten. Vele arresta ties werden verricht. In tal van gemeenten -in ons land zijn maandag protestde monstraties, stille tochten en bidstonden gehouden na het Russische ingrijpen in de vrij heidsstrijd van het Hongaarse volk. Vele bijeenkomsten droe gen vaak een ontroerend ka rakter. Het hart van de hoofd stad, de Dam,'voor het konink lijk pa-leis, stroomde gister avond over: het was te klein om de vele tien-duizenden Am sterdammers te bevatten. Ra dio en televisie zonden de bij eenkomst, door de democrati sche politieke partijen, de drie vakcen-tralen en de Stichting van de Arbeid georganiseerd uit, zodat heel Nederland de massale nationale demonstratie kon volgen. De demonstratie begon om 8 uur met orgelspel, dat vanuit de Nieuwe Kerk door luidspre kers over dé Dam weerklonk. Daarna beklom burgemeester mr. J. d'Ailly het spreekge stoelte en sprak een korte ope ningsrede uit. Mr. H. W. van Doorn, lande lijk voorzitter van de K.V.P., zei d-n zijn toespraak: „Wij vrije burgers in een vrij 1-and moeten de weg gaan van het brandend verzet, van onze waardige maar felle protesten, van onze heilige belofte iedere d-ag weerom naar buiten te brengen, dat de v.rije wereld deze schande niet mag verdra gen". „Terwijl radio-Moskou zondag mededeelde, dat de orde in Hongarije was hersteld, bloed de Boedapest uit duizenden wonden", riep daarna de voor zitter van -het C.N.V., de heer M. Ruppert. „Inderdaad, dat is de orde van Moskou en zo is het niet alleen met het woord orde, maar met het hele M bolsjewistische woordenboek". Hij riep de Nederlanders op voor Hongarije te bidden, de hulpacties te steunen en de vluchtelingen te herbergen. „Onze harten zijn boordevol van smart en medeleven. Wij zijn vervuld van afschuw over zóveellaagheiden schaamte- loos verraad", aldus de voor- zitter van het N.V.V., de heer g H. Oosterhuis, die tenslotte de massa opwekte niet te veel kri- tiek uit' te oefenen op de Ver- enigde Naties, omdat juist dat de Ver, Naties zou verzwak- ken. Mr. H. van Riel, lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. s zei: „Uit de ervaringen van de afgelopen dagen heeft men ge- p leerd, dat macht zonder recht is als een vampier, die bloed zuigt en dat recht zonder macht als een wind is, die snel verwaait. Spreker riep op tot H samenhang met de krachtige p vrije volken van het westen, onder wie de V.S., en tot. een- dracht. p Over deze eendracht sprak ook de voorzitter van de K.A. B., de -heer J. A. Middelhuis. p Ten-slotte werd nog het woord p gevoerd door -het Tweede Ka- merlid van de Pant ij van d-e Arbeid, de heer J. H. Scheps. „We moeten niet rusten voor de zon weer straa-lt over Hon- garije", zo riep de heer Scheps p uit. Direct daarna ontblootten de If duizenden het. hoofd en zongen twee coupletten van -het Neder- landse volkslied. Spontaan M klonk de kreet „Leve de vrij- p .heid". Luid galmde de bijval p van de menigte over de Dam. llllllinilllllllllllllllllllllllllilllllill lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Stichting y. d. Arbeid vraagt toelating vluchtelingen De Stichting van de Arbeid heeft a-a-n de raad van ministers een tele gram gestuurd, waarin zij de regering verzoekt, op ruime schaal Hongaren in ons land toe te laten. „Het bedrijfs leven is bereid-hen zoveel mogelijk aan werk -te helpen", aldus het tele gram. Geen ontvangst van Russische ambassade in Kurhaus De n.v. Exploitatie Mij. Schevenin- gen bericht het volgende: „Delend in algemeen bestaande ge voelens In den lande heeft de raad van beheer van de n.v. Exploitatie Maat schappij Schevenin-gen besloten de lo kaliteiten van het hotel Kurhaus te Scheven-ingen niet ter beschikking te stell-en van de Russische ambassade voor het houden van de voorgenomen ontvangst op 7 november a.s.". f 30.000 op lot 3396 In de 532e staatsloterij is een prijs van f 30.000 gevallen op lot 3396. Samenwerking met „Intourist" opgezegd Naar aanleiding van het optreden van Rusland in Hongarije, heeft het reis bureau (Lissone-Lindeman), in Ne derland dat tot nu toe als vertegen woordiger in ons land voor het Russi sche staatsreisbureau „Intourist" op trad, de samenwerking met genoemd Russisch bureau opgezegd. Radio-Boedapest meldt dood van Gerö Radio-!Boeda.pest iheeft gemeld, dat Emö Gerö de voonm-alige secretaris- genei'aal van de Hongaarse commu nistische partij, ,,-op barbaarse wijze" door de Hongaarse opstandelingenis vermoord. Dulles maakt het goed De algemene gezondheidstoestand van John Foster D ulles is na de weg neming van een kankerachtig gezwel uit zijn ddlk-ke darm uitstek-end en de minister zal wellicht eerder dan ver wacht werd weer aan het werk gaan, aldus een mededeling van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington. DE STRIJD IN DE SINAI-WOESTIJN Reeds 5000 Egyptenaren gevangen genomen Te Jeruzalem werd gisteren verno men, dat Israël het op Egypte vero- verde gebied waaronder strook en stad van Gaza en de Sinai-woestijn als voor militaire waarnemers der Verenigde Naties verboden gebied beschouwt. Israël ontzegt, de Pales tijnse be stand scommissï e der V.N. verder het recht haar waarnemers naar dit gebied te zenden. Generaal-majoor Burns, het lioofd der Palestijnse besta ndscommissie, heeft niettemin aan vijf zijner waar nemers opdracht gegeven op him IK)sten -te blijven. De Israëlische troepen hebben Sjaram a-1 Sjeik, aan de ingang van de baai van Elaith, bij het ei land Tiran, veroverd. Reeds 5000 Egyptische gevangenen zijn on dergebracht in kampen in het zui den van Israël. Er worden nog steeds gevangenen aangevoerd. Honderden tanks, vrachtwagens en grote hoeveelheden munitie zijn door de Israëliërs buitge maakt. Van.Britse zijde is melding" ge maakt van inlichtingen volgens welke liet vernielen van Britse oliepijplei- din-gen dn Syrië het werk zou zijn ge weest van eenheden van het Syrische leger. Een woordvoerder van het Fo reign Office zei, dat de Blitse rege ling de Syrische verantwoordelijk (hield voor deze sabotage en het op houden van de oliestroom. Een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag te Londen verklaard, dat het Israëlische vliegtuig, dat zondag door een Blits fregat in de golf van Suez werd neer geschoten, het oorlogsschip had aan gevallen Hier past een eresaluut aan Pal Maleter, de held van Boedapest. Als kolonel van het Hongaarse leger leidde hij de opstandelingen bij hun aanval op de Kiliankazerne. waarin de Russen zaten. Heroïek was die strijd zoals er ontelbare voorbeel den van heldenmoed werden gegeven bij de felle uitbarsting van vrijheids zin in Hongarye. Nu de Russen zijn teruggekomen om de Hongaarse vrij heidsstrijd in bloed te smoren, hetgeen hun dank zij een overweldigende meer derheid is gelukt, zal de naam van Pal Maleter en waarschijnlyk ook zijn portret de Hongaren in een eventuele nieuwe tijd van tyrannie bly'ven in spireren. Hij werd immers de personi ficatie van Hongarije's vrijheids drang. Bovendien zal ieder, die in de toekomst de naam Maleter hoort, her innerd worden aan de verraderlijk heid van de Russen. Imre Nagy, de nationalistische com munist die naar voren werd ge schoven in de nacht, dat de opstand uitbrak, en die de anti-communisti sche opstandelingen al spoedig be- stempleden als een leugenaar, had zich als üe berichten niet bedrie gen de laatste dagen van de vorige week „gerehabiliteerd", niet in de communistische, maar in de gewone zin van het woord. Toen waren geen tegenstrijdighe den meer in zyn woorden, en zelfs klonk er uit zijn mond flinke taal, waaruit bleek dat hij in de eerste plaats als Hongaar, daarna pas als communist sprak. Of hij verantwoor delijk was voor het ingrijpen door Russische troepen in het begin van de opstand, mag men betwijfelen nu be kend is, dat hij een beroep op de Ver enigde Naties deed om de Russische inmenging te keren, en aankondigde dat Hongarije uit het militaire ver drag van Warschau zou treden, om in overeenstemming met de duidelijk naar voren gekomen wil van het volk, een neutrale koers te varen. Bovendien nam hij de held van Boe dapest, Maleter, tenslotte in zijn ka binet op als minister van defensie. En het was Maleter, die nog met de Rus sen onderhandelde over terugtrekking van hun troepen, toen de Sowjets zon dagmorgen hun lafhartige aanval in zetten. Zij zorgden ervoor dat één heldhaftig man hun niets in de weg zou leggen: De Hongaarse onderhan delaars, onder wie Maleter, werden meteen gevangen gezet. Nu de Hongaarse opstand door de Russen zo wreed is aangepakt, wordt terecht de vraag gesteld, wat tot dit nieuwe bewijs van harde Kremlin-politick heeft geleid en wat de gevolgen ervan zullen zijn. Heeft Nikita Kroesjtsjew, de eerste secreta ris van de Russische communistische partij, moeten erkennen dat het af zweren van de stalinistische principes niet doelmatig was Hebben Molotow, stalinist in hart en nieren, en andere Russische voormannen hem op een of andere manier opzij gezet? Of moet het harde ingrijpen van de Russen voornamelijk worden toegeschreven aan de grote invloed, die de legerauto- riteiten in het Kremlin hebben? Was het defensie-minister Zjoekows angst voor bressen in het Warschaupact, die heeft gevoerd tot het in brand steken van Boedapest? Het zijn vragen, waarop de toekomstige ontwikkeling een antwoord moet geven. Voor die toekomst weet men nu al vast, dat het Warschaupact minder om het lijf heeft, dan de Russen zou den wensen. Zoals in Hongarije zullen immers ook in andere Oosteuropese landen de officieren en soldaten meer voor de vrijheid dan voor het communisme voelen. Bovendien zullen mannen als Gomulka in Polen en Tito in Joego slavië zich wel tienmaal bedenken, voordat zij zich weer naar de Russen begeven om onderhandelingen te voe ren. Het geval-Maleter leert, dat een onderhandelaar bij de Russen niet veilig is. KOLONEL PAL MALETER verraderlijk gegrepen ONVEILIG WEEKEND IN HOOFDSTAD Amsterdam heeft een onveilig week end achter de rug: er werden niet minder dan vier overvallen gepleegd. De daders lopen allen nog vrij rond. Zaterdagavond werd een Amster damse taxichauffeur op de Velserweg door twee jongemannen, die achterin zijn auto zaten, aangevallen en ge dwongen te stoppen. Hij kreeg een klap met een stuk ijzer op het hoofd, maar verweerde zich heftig en wist te ontkomen. La ter werd bij Lisse de onbeheerde au to aangetroffen. Naar de jongeman nen, die in Lisse zijn gesignaleerd wordt gespeurd. Zaterdagnacht werd op de Nïeuwen- fl ijk een kapper door drie mannen overweldigd. Men roofde zijn porte feuille, die niets dan waardeloze pa pieren bevatte. In dezelfde nacht werd een late feestganger door een drietal mannen gedwongen in een au to te stappen. Men gaf hem enkele slagen in het gezicht en roofde zijn portemonnaie met f 150.Zondag nacht lokte een onbekende een ser veerster van een café mee in een au to. Daarin zaten nog twee mannen en een vrouw. Na een korte rit eiste men geld van haar. Toen ze dit niet wilde afgeven werd zij mishandeld. Men haalde f 160.uit haar portefeuille en zette haar de wagen uit. NATIONALE DEMONSTRATIE TE AMSTERDAM Het Wereldgebeuren Gevangen held

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5