Zeeuws protest tegen verraderlijk optreden van Russen in Hongarije ZUID-BEVELAND GEEN GEMEENTELIJKE STEUN VOOR DE IJSCLUB ZEEUWSCH-VLAANDEREN MARKTBERICHTEN DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSS COURANT 5 OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING Vergadering verzond protest-telegram aan Nederlandse regering Honderden Zeeuwen hebben maandagavond ln het Concertgebouw te Vlissingen spontaan en hartstochtelijk geprotesteerd tegen het verraderlij ke optreden van de Russen in Hongarije, toen in deze zaal door vijf politieke partijen een protestvergadering werd gehouden. De belangstelling was zo overweldigend, dat er in het Concertgebouw geen plaatsen genoeg waren! Velen hurkten neer in de paden tussen de rijen stoelen, mannen en vrouwen stonden langs de wanden en een tiental belangstellenden had zelfs een plaatsje gezocht op de zijkanten van het. podium. Men kwam hier om te luisteren naar de korte, kernachtige en felle toespraken van vertegenwoor digers van v\jf politieke partijen. Veraohting en verontwaardiging klonk uit de woorden van de heren A. Schout (a.r.), lid van Gedeputeerde Staten, ir. G. P. M. Dikötter (k.v.p.), lid G.S., M.J. van Poelje (p.v.d,a.), lid G.S. en de Vlissingse raadsleden H. B. J. Knoop (v.v.d.) en H. van Rooijen (c.h.u.). Bij na nog duidelijker dan uit de toespraken, klonk het felle protest uit het stormachtige, bezielende applaus, dat keer op keer de speeches onderbrak. se volk. Deze vergadering dringt er bij de Nederlandse regering op aan alle dienstige maatregelen te nemen te bevorderen welke tot uit druk - „Met toenemende ontzetting hebben wij zondag allen kennis genomen van die afgrijselijke gebeurtenissen in Hongarije en het is daarom, dat wij hier, waar vrije meningsuiting moge lijk is, deze proteistvergadeiüng hou den", aldus burgemeester mr, B. Kolf f, die -de bijeenkomst presideerde, in zijn (inleiding. De heer A. Schout, die als eerste woordvoerder van de politieke par tijen het woord kreeg, wees er nog eens op, diat de Nederlanders ondanks alle politieke verschillen elkaar weten te vinden als de nood aan de man komt. Spreker vergeleek het vrij wor den van Hongarije met het afschud den van het Duitse juk ruim elf- jaar geledien in Nederland. „Er !s echter dit verschil", al dus de heer Sellout, „dat vuig ver raad opnieuw een eind gemaakt heeft aan de Hongaarse vrijheid!" Spreker achtte dit aanleiding ge noeg om alle betrekkingen met Rusland te verbreken. „Conferen ties met deze mensen zijn niet mo gelijk; wij kunnen alleen nog maar laten zien dat er een we reldgeweten is", zo zei de heer Schout. Ir. Dikötter vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat mensen dit aan men sen aandoen* Spreker achtte dit al leen verklaarbaar door de haat, die aangewakkerd is door het commu nisme. „Het zal offers kosten om hulp te bieden", aldus de heer Diköt ter, „maar God gaf ons het leven niet alleen voor onszelf". Spreker wees er op, dat er gebeurtenissen als deze nodig zijn om de vrije wereld wakker te schudden. Gevoel van onmacht De heer Knoop laakte fel het ge bruik van fosfoob ommen in deze laaghartige actie van de Russen. De primerend noemde spreker vooral 't gevoel van onmacht, dat zich mees ter maakt van allen die de vrijheid bezitten. „Het is de schuld van de vrije volkeren", aldus de heer Knoop, „dat geen instelling is geformeerd, die bij machte is op fe treden tegen deze wandaden." „Wij moeten fel onze stemmen la ten horen", zo sprak de heer Van Poelje, „opdat men weet, dat eens de afrekening voor het Kremlin zal ko men." Velen hebben, aldus spreker, in de afgelopen maanden de illusie gekre gen, dat democratie en communisme vreedzaam naast elkaar kunnen le ven. Deze bloedige les heeft echter geleerd, dat wij de bewapening niet kunnen verminderen. De enige weg is, dat. Europa zich hecht aanéénsluit. Zolang er slavernij en armoede bij de nabuurlanden heerst, klaagt dit onze welvaart aan, aldus "de heer Van Poelje. De heer Van Rooijen zei, dat het meeleven met de Hongaarse vrijheids strijders en slachtoffers van de bloe dige onderdrukking te verklaren is uit het feit, dat men nog verantwoor delijkheid voor zijn naaste voelt. Met de wens, dat God een andere geest ih de Kremkn-leMers zal brengen, be sloot de heer Van Rooijen. Protest-telegram Tot slot stemde de vergadering door een enthousiast applaus in met een protest-telegramdat gezonden zal worden aan de Nederlandse rege ling en dat voorgelezen werd door burgemeester Kolft. Dit protest luidt: „Vele honderden Vlissingse mannen en vrouwen, te Vlissingen op 5 november -1956 bijeen in een door de gezamenlijke besturen van de vijf democratische politieke partijen georganiseerde vergadering, brengen hun hartstochtelijk protest tot uiting tegen het in bloed smoren van het streven naar vrijheid en der mooratisch recht van het Hongaar- Goes Film op instuifavond In het kader van de grote instuïf- avonden van de hervormde jeugdraad te Goes werd zaterdagavond in de christelijke kleuterschool de film „Verloren grenzen" („Lost Bounda ries") vertoond. Wika D. E. Hiensch leidde de film in. en wees op het probleem van de blanke neger. Het verhaal berust op ware gegevens. Er werd voorts gewe zen op enkele esthetische en psy chologische momenten in de film. Ongeveer 130 jongeren volgden met veel belangstelling de vertoning van deze uitstekende speelfilm. Aan het eind van de avond wees wika Hiensch op het slot van de film, waarin zo duidelijk naar voren kwam, t Evangelie alle mensen gelijk stelt, van welk ras of welke natïona- Twr j 00'c mogen zijn. Met dankgebed werd deze eerste grote mstyifavond besloten. king bremgetn de gevoelens- van af schuw tegen heit mensonterende op treden in Hongarije en welke hulp en steun kunnen bieden zoveel en waar dit mogelijk is." Tijdens deze vergadering bedekte een Hongaarse vlag het spreekge stoelte. Middelburg Herdenkingsdienst voor Hongaarse volk Tot besluit van de nationale dag van rouw over de gebeurtenissen in Hongarije werd maandagavond in de Nieuwe Kerk te Middelburg een kor te herdenkings- en biddienst gehou den, waarin voorgingen dr. H. v. d Linde, herv. predikant te Middelburg en da. W. J. Meister, geref,. predikant in deze stad. „Wij moeten deze dienst niet houden om het Hongaarse volk te gedenken", zo sprak dir. Van der Linde, „maar om deze dag in ons hart te griffen, zodat wij hem nooit meer vergeten". Vervolgens las de predikant psalm 73 (de psalm van de vrede) en Johannes 16. Ds. Meister sprak een gebed uit, waarin hij God smeekte zich te erbar men over het zo zwaar getergde Hon gaarse volk. Vele vragen bestormen ons, zo zei ds. Meister. Maai" God wil niet altijd een antwoord geven. Een ding weten we, aldus de predikant, dat God in Jezus Christus altijd de zelfde is, ook in tijden van onderdruk king. Met de coupletten zes en veer tien van 't Wilhelmus werd deze dienst besloten. Bjj die uitgang werd gecol lecteerd voor de hulpverlening aai de slachtoffers in Hongarije. RAAD MIDDELBURG Politie krijgt t.z.t. 6 pct-gratificatie Ged. Staten hebben de raad van Middelburg medegedeeld, dat zy er bezwaar tegen hebben, dat aan de Middelburgse IJsclub een renteloze lening uit de gemeentekas wordt ver strekt voor de inrichting van de ijs baan. In de gistermiddag gehouden vergadering van de raad, waar deze mededeling by de ingekomen stukken op de agenda prijkte, vroeg de heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) hoe 't nu met de uitvoering van de IJsclub- plannen zal gaan. Men heeft nu een terrein, waarop géén water kan wor den gespoten en waarop géén ver lichting is aangebracht, zodat bij eventuele vorst weer wel op de ves ten zal moeten worden geschaatst. En de kwaliteit van het ijs op de vesten is niet altijd even goed, want die is mede afhankelijk van de bemaling door de polder Walcheren. Ook de heer L. A. Schenk (v.v.d.) stelde vra- ïn in deze geest. De voorzitter, wethouder J. W. Kögeler, las de betrokken brief van Ged. Staten voor en daaruit bleek, diat dit college zijn bezwaren grondt op de financiële situatie van de ge meente Middelburg en op het feit dat tot dusver een gemeentelijk begro- tingsbesiuit was uitgebleven. „Dus om de IJsclub te helpen zullen eerst die -begroting sluitend moeten maken. Er blijft ons niets anders over op diït ogenblik dan het aanne men van een afwachtende houding totdat wellicht wèl geholpen kan worden", aldus de voorzitter. De heer Schenk begreep de bezwaren van Ged. Staten niet. „Het gaat toch niet om subsidie, maar om een renteloze lening?" De heer Kögeler evenwel zette uit en, dat het de vraag is, of de IJs club te zijner tijd in staat zal zijn tot terugstorten van het bewuste bedrag 3000), terwijl in elk gevai het renteverlies voor rekening van de gemeente komt. SCHOOL C. Bij het verlenen van een extra leer middel enkrediet ten behoeve van school C vroeg de heer Hubregtse 't college of het, iradien mogelijk op korte termijn, aan 't schoolgebouw vooimeningen wilde doen uitvoeren, o. a. 't verlagen van de ramen,. De voor zitter kon geen definitieve toezegging doen, maar verklaarde te willen na gaan of wellicht voorzieningen mogé- lijk zijn vóórdat aan de uitvoering van de urgentaelyst scholenbouw wordit begonnen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over een adres van mr. M. A. Terwoert, ingediend bij die raad namens de heer J. van den IJssel, over de vestiging van een garagebedrijf in het voormalige koleaipakhuïs Nieuwstraat 38. B. en W. hadden op dit verzoek af wijzend beschikt, doch de aanvra ger was bij de raad in beroep ge komen. Aan de discussies werd deelgenomen door de heren M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.), P. H. Geers (p.v.d.a.), J. S. Hoek (a.r.), I. van Loo (p.v.d.a.), W. P. J. Baars (c.h.) en wethouder Van 't Westende. Alle zakelijke en per soonlijke kanten van deze aange legenheid werden uitvoerig be sproken, waarna tot stemming werd overgegaan. De raad wees tenslotte het verzoekschrift af met 3 stemmen tegen (Geers, Van Loo en Van 't Westende, welke laatste een minderheid in B. en W. met betrekking tot deze kwes tie vormde. POLITIE EN 6 Vejh gedachten werd vervolgens ge wisseld over een adres van de plaat selijke politieorganisaties over de 6 die overeenkomstig de rijksrege ling voor de politie pas op 1 septem ber ingaat eh niet, zoals bij het ge- meentepersoneel, op 1 juli. De heren M. Watted (a.r.), L. A. Schenk v.v, d en Hubregtse p.v.d.a.) pleitten voor een gratificatie, waarna wet houder Berenpas uiteenzette, dat B. en W. grote waardering hebben voor het politiekorps, maar de betrokken regeling staat nu eenmaal niet toe, dat de 6 voor de politie reeds, van 1 juli af wordt uitgekeerd. B. en W. zijn echter bereid tot het verlenen van een gratificatie overeenkomstig het bedrag, dat de politie thans moet missen. De heer Berenpas wilde daar toe ondanks aandrang uit de raad nu nog niet besluiten. De uitein delijke beslissing hierover kan pas worden genomen, nadat de begroting van binnenlandse zaken in de Kamer is behandeld, zo betoogde hij, omdat pas dan vaststaat of de regering blijft vasthouden aan 1 september. Doet zy dit wel, dan komen B. en W. met een voorstel tot het verlenen van; oen gratificatie aan de politie. Inza ke de onderwijzers, die in een soort gelijke positie verkeren, kon de wet houder echter geen enkele toezegging doen. Tijdens deze vergadering werd een groot aantal voorstellen z.h.s. aan vaard, o.a. een verhoging subsidie voor de restauratie van de Oostkerk. De heer Kögeler deelde mede, dat het medisch onderzoek, dat de bur gemeester in Groningen heeft onder gaan, een gunstig verloop heeft ge had. Begin volgende week wordt ipr. dr. Bolkestedn weer in Middelburg verwacht, waar hij zijn ambtsbezig heden zal hervatten. RAAD ZUIDZANDE Sluitende begroting voor dienstjaar 1957 Gemeentevlag vastgesteld Tijdens de openbare vergadering van de gemeenteraad van Zuidzande, die vrijdagavond werd gehaudey, tao- den B. en \V. de gemeentebegroting voor 1957 aan, die op de gewone dienst in inkomsten en uitgaven een bedrag van f 187.425,91 aangeeft, met een post voor onvoorziene uitga ven ad f 807,09; de kapitaaldienst geeft 'n nadelig saldo van f 60.770,83. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Advie zen van de Vereniging -voor Neder landse Gemeenten, betreffende con trole van kas en boeken van de ge meente-ontvanger en controle leges- kas. waarbij alles in orde werd be-< vonden, werden voor kennisgeving aangenomen. Aan het daarvoor in -aanmerking komend gemeente-personeel zal de beken de 6 -uitkering worden ver leend met ingang van 1 juli 195Q. Het besluit tot verzekering van gemeen tegelden tegen benadeling met de Fraude-Risico-Onderlinge te 's-Gra- venhage, werd voor onbepaalde tijd verlengd. Afwijzend werd beschikt op ver zoeken öm subsidie van de K.N.A.C. de Stichting Bevordering en Exploi tatie van r.-k. Vlassersscholen in Zeeuwsch-Vlaanderen, de'Bond tegen het schenden door het Vloeken van Gods Heiligen Naam, de verschillen de instellingen voor militaire tehui zen, de Johanna Stichting te Arnhem en de Federatie van Verpleeginrich tingen voor langdurige zieken. Aan de gemeente Middelburg zal een subsidie worden verleend tot het bedrag van de netto kosten per leer ling, die de openbare opleiding tot* kleuterleidster volgen aan de rijks kweekschool. Met betrekking hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten adhaesLe te betuigen aan het besluit van de raad der gemeente Oostburg om de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen te verzoeken de subsidiëring door het rijk van een openbare opleiding tot kleuterleidster in Zeelana te willen bevorderen. De subsidie aan de Ver eniging van Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers in W. Zeeuwsch Vlaayderen zal met ingang van 1956 worden gebracht vap 2 op 4 cent per inwoner per jaar. Op voorstel van B. en W, besloot de raad de gemeente- vlag voorlopig vast te stellen over eenkomstig het advies van de Hoge Raad van Adel. De vlag zql er als volgt uitzien: geschuind van links naar rechts: wit,*blauw, wit en in de rechterboven- en de linkerbeneden hoek een blauwe letter Z. Bij de rondvraag zei de voorzitter, naar aanleiding van gestelde vragen door de heren J. Dubois en J. A. van Hou te, dat B. en W, wensen iets aan het binnen-onderhoud van de wo ningwetwoningen te kunnen laten doen. Het door het rijk beschikbaar gestelde bedrag voor deze woningen is echter niet toereikend ln verband met het vele buitenverfwerk. RAAD IJZENDIJKE Waarom geen rijwielpad langs weg naar Schoondijke De raad van IJzendyke jtwam in een spoedeisende vergadering bijeen ter behandeling van een voorstel van B. en W. tot intrekking van een raadsbesluit van 26 juni 1956 betref fende uitgifte in erfpacht van grond in de Prinsesssenstraat, waarbij de grond werd uitgegeven ad 11 cent, welke niet door G-S. werden goedge keurd en tot het thans uitgeven van de grond ad 34 ct. per ca, ofwel tot verkoop van grond tegen f 8.50 per m2. Wethouder Doens zei dat dit een vervelende kwestie is daar aan de ge gadigden de grond is toegezegd ad 11 cent. Gok de andere leden waren deze mening toegedaan. Na uitvoeri ge gedachtenwisseling kwam er een voorstel om de grond uit te geven ad 25 cent en voor de beter gelegen grond wat meer te vragen zodat de gemeente dan toch aan zijn trek komt. Het betrof hier de percelen langs de Veste. Aan G.S. zal een toelichting wor den gegeven hoe men aan dit- bedrag is gekomen. Van de woningbouwver eniging in Gost-Zeeuwsch Vlaanderen was een aanvrage voor de bouw van 5 grote en 6 kleinere woningen onder bepaalde voorwaarden. De voorzitter zei dat dit de enige manier is om woningen te' krygen. De huurprijs zou komen ongeveer op f 9.en f 10.50. Gok de raadsleden voelden hier wel wat voor, zodat werd besloten hier over eens nader in een vergadering te worden ingelicht. In de rondvraag informeerde de heer A. Dellaert hoe het komt, dat langs de nieuwe weg IJzendijke Schoondijke geen rijwielpad komt. Gok de heer C. Riemens vond het on verantwoord langs deze drukke ver keersweg. De voorzitter stelde voor om een schrijven aan de gemeente Schoondijke te richten om gezamen lijk een actie te voeren om alsnog te proberen een rijwielpad te krijgen. Terneuzen Tweede-Kamerlid sprak voor P. v. d. A. De P.v.d.A. in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen hield zaterdag in „La Belle Vue" te Terneuzen een voor lichtingsmiddag, die onder leiding stond van de heer C. v^n Bendegem. Het Tweede Kamerlid, mr. Ten Ha gen uit Nijmegen hield een inleiding over het onderwerp „De kabinetsfor matie". De heer Ten Hage ging KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te IJsselmuLden (toez.) J. G. Abbringh te Oosterwolde Gld. Bedankt voor Otterloo: M. Ottevajn- ger te Leiden. Aangenomen de benoeming tot vi caris te Hardenberig L. K. Bos vic. te Kuinre die bedankte voor d'e benoe ming tot vicaris te Alphen a.d. Rijn. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-D elfs haven (als ©vang. predikant): H. J. Kouwerihovem te Heinkenszand. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Oegstgeest-Valkenbur; R. Brands te Bergentheim. VEEMARKT ROTTERDAM Aanvoer ln totaal 1.746. Vette koelen en ossen 1151. Varkens 595. Prijs in cents per kg. Te kw. 2e kw 3e kw le kw 2e kw 3e kw Vette koeien 300—310 288—298 270—278 203 201 198 Vette koelen, aanvoer ruimer, handel lui, iets teruglopende prijs. Varkens (lev. gew.) aanvoer iets meer, handel goed, prijzen wat hoger. MARKTBERICHT VLAS 5 november. Waterrootvlas: lage soor ten van 1.40 tot 1.60, middensoorten tot 1.90, best vlas tot 2.40. Dauwrootvlas: la ge soorten van 1.20 tot 1.5Q, middensoor ten tot 1.75, best vlas tot 2. Breekvlas: van 0.75 tot 1.40, naar gelang van kwali teit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 0,50 tot 0.85. De markt is slechts weinig veranderd. Door de gespannen internationale toe stand waren verschillende vlassers niet bereid hun vlas af te geven tegen de bestaande prijzen. Er werden minder partijen verhandeld dan yorige week, voor het merendeel tegen iets hogere prijzen, doch het prijsverschil bedraagt slechts enkele guldens. Breekvlas wordt wat meer aamgeboden, prijzen weinig veranderd. De aanvoer van dauwroQt- vlas blijft klein, de meeste partijen wer den verkocht. De produktie van gezwin gelde lokken wordt groter, prijzen on veranderd. VEILING „KAPELLE-BIEZELINGE EN OMGEVING" KAPELLE 5 nov. Goudreinette H 75-85 32.70— 33.30, H 65-75 22.60—22.80, II exp. 16.80— 17.10, II 13.90, K 22—22.30, fabr. 15.50— I. Jonathan H 75-80 45, H 70-75 42.60, H 65-70 35.30, H 60-65 31.50, II exp. 17, II 14, K 22, fabr. 9.40—9.80. Sterappel ST 65 47, ST 55-65 38, H 65 47, H 55-65 33.20, II 13, K 24, Cox Orange Pippin H 70-75 70, H 65-70 75, H 80-65 65, H 55-60 43, II 80, Glorie van Holland H 65-75 35, H II 26, fabr. 15. Franse Reinette H 75 22, H 65-75 20, K 19. Notarisappel H 75 33, H 65-75 31, II 15, K 24, fabr. 15. Comtesse de Paris H 65 30—30.60, H 55-65 24-80—25.40, II exp. 13.20, II 8.50, K 18.70, fabr. 9. Zwijndr. Wijnpeer ST GO 31, ST 50-50 27, H 60 31, H 50-60 25, II 8, K 23, fabr. 8^. N. Poiteau H 65 17, H 55-65 15. Pondspeer H 75 21, H 65-75 22. n 18. K 16. St. Remy II 75 24.40— 24.70, H 65-75 26.60, II 21, IC 219.90—22, fa- brieks 18.10—18.40. Gleser Wildeman I 60 45, H 50-00 34—37,'II gl—27, K 31—30, fabr. 15—18. Kleiperen I 25, II 11—18. Zoete Ermgaard I 43, II 31—32, fabr. 21—22. Gron. Kroon I 27. Brederode I grof 35, I 31. Doyenne du Cornice I 80, K 68. Zoe te Rode Ribbeiimg II 29. B. Clairgeau I 31, fabr. 16. Le Curee K 15, f. 9. Kroet- appelen 7—8.40. Kroetperen 6—6.10. Val Goudreinette 11. Druiven I 122—125. Groenten: Bloemkool 10—19. Sav. kool 7—12. Prei 23—25. Knolselderij 4—6 60. Witte kool 5%. Boerenkool 8. Rode kool 13. Andijvie 7. Kroten 14. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 5 november. Aardappelen: Bintjes, bonken 11.6011.90, Idem gr. 8.90. Koop- mans Blauwe, grote 12.70. Eerstelingen, bonken 11.90, idem grote 8.90. Fruit: Jonathan K 13—22, F 14—17. Gol den Delicious H I 70-80 38, 60-65 36, K 14. Gron. Kroon H I 60-65 34. 55-80 24, K 15. Cox Orange Pippin H I 55-60 47, K 26— 51, F 28. Goudreinetten stand. 85-90 37, 75-85 31—33, 65-75 25—26, H H 18, K 18—33, F 12—14, Zoete Ermgaard stand. 60-70 47— 54. Glorie van Rolland H I 65475 36. Lom bards Calville K 10—17. All. Pippin H I 70-80 3738, 60-70 27, H II 20. Doyenne du Cornice K 49—71. Leglpont K 26—37. Con ference K 35. Comtesse de Paris K 29. Zwijmdreohtse Wijnpeer K 13, H II 17. Kraaipeer K 29-t30. Tomaten 23—74. Groenten: Bloemkool A 31—70, B 23— 43, C 14—18. Komkommers C 10. Andijvie 7—14. Prei 15—19. Uien 10—14. Witlof 86— 1.21. Spruiten 38—76. Veldsla 65. Sla 3— 17. Spinazie 47—49. Dubb. Pr. l.ii. Snij bonen 1.84. Sav. kool 10—16. Rode kooi 5—18. Witte kool 5—6. Boerenkool 5—12. Bospeen 13—39. iyaspeeri 28-rt2. Breek- peen 10—14. Boskröten 16—19. Kroten kg. 9tïan VISMIJN VBERE november. 8487 kg. Exportgarnalen 133 287. 5 kg. Rot 93. 15 kg. Middel tong 135—412. 8 kg. Rpg 20—26. 77 kg. Onge sorteerde .vis 46—98. VEILING BJ3RGEN OP ZOOM 5 november. Andijvie 8—23. Bloemkool AA 40—89, A 22—74, B 22—57, C 10—27. Rode kool 12—19. Sav. kool 7—17. Witte kool 4—12. Bospeen 30—35. Waspeen 26— 46. Prei 12—20. Sla 3—12. Spruiten 39—1.38. Tomaten 20—68. Boerenkool 8-*j3, B. Alex Lucas 39. Legipont 42—52. St. Remy 18—24. Pres. Letruil 28—43. Sold. Labereur 2845. Sterappelen 16—39. Jonathan 25—39. Cox Orange Pippin 25—36. Gron. Kroon 12—34. Glorie van Holland 15—20. Goud reinette 17—36, Druiven 1.27. Noten 1.50— 1.90. VEILING V.V.Z.B. GOES 5 november. Export- en industrievei- l'ing. Sterappel H 65-75 44, H 55-65 31.20— 31.30, n 13.10—13.20. Goudreinette ST 75- 85 33, ST 65-75 24, H 75-85 31.80—32, H 65- 75 22—22.10, H 60-65 17.20, H 14.30, keuken 21.50—21.70, fabr. 15.70—16.20. Jonathan ST 75-80 45, ST 70-75 47, ST 65-70 46, ST 60-65 32, ST 55-60 18, H 75-80 43, H 70-75 42.50, H 65-70 36.70—38.40, H 60-65 33.20, H 55-60 18,50, II 1314. Glorie van Holland H 75-85 40, H 65-75 36—37, II 23. Cox O. Pippin ST 70-75 83—87, ST 65-70 75—84, ST 60-65 66-69, ST 55-60 46—50, H 70-75 81— 83, H 65-70 80, H 60-65 62—67, H 55-60 37— 48. Lomb. Calville H 70-80 28—34, H 60-70 27. Comtesse de Paris H 65-75 28.60, H 55- 65 23JO—24.30, II 50-55 13, II 8. Zwijndr. Wijnpeer H 60-65 31, H 55-60 28, H 50-55 24, II 9. St. Remy H 75-85 27, H 65-7f H 60-65 24, II 22. B. Alex Lucas H 75-85 57, H 65-75 51, H 60-65 35, II 15. N. Poiteau H 65-75 17, H 55-65 15. Gewone veiling: Cox Orange Pippin K 45—59, F 23—29. Glorie van Holland K 34, F 18—19. Sterappel K 24, F 13. Jonathan IC 22—23, F 13. Lomb. Calville K 21, F 16. Br. Alex Luoas K 23—31, F 14—18. D. du Cornice K 60—73, F 27—54. Zy/. wijnpeer K 15—16, F 7—9. St. Remy K 21—22, I 17—18. Comtesse de Paris K 18, F 8. Drui- ven 118—121, Groenten: Kropsla 4—6. Blqemkool A I 36—47, A H 40—45, B I 25—27, Afw. 16- 35. Gr. sav. kool 815. Rode kool 7—11. Uien 3. Prei 24—27. Andijvie 9—10. Witlof A II 7634, B H 56, Afw. 4257. Kroten 12—14. Knolselderij 10. Tomaten A 85, c 71—77. Peen 6. VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TERNEUZEN Sla 3.29-4. Bloemkool A 40, A afw. 23, B 26—40, B afw. 14. Knolselderij 0—9. Peen 15. Kroten 10, Andijvie 1518. Kro ten 6. Rode kool 8—16. Sav. kool 7—15. Witte kool 6. Breekpeen 13—14. Prei 18— 23. Spruiten 57—61. Tomaten A 26—27, B 20—24. Waspeen 32—33. Rapen 10. Cox Orange Pippin fabr. 20—21. Glorie van Holland huishoud II 26. Goudreinette huishoud II 13, fabr. 14—15. B. Alex Lu cas keuken 14, fabr. 8. St. Remy fabr. 14. uitvoerig op de achtergronden, wel ke bij de jongste kabinetsformatie een rol hebben gespeeld en wierp een terugblik op de verkiezingen van 1952 en 1956. Spreker wees er op, dat hier een strijd was tussen de twee grootste partijen en besprak vervol gens de pogingen van de verschillen de formateurs. By de kabinetsforma tie diende vooral voor de P.v.d.A. de brede basis voorop te staan, aldus spr. Voor wat betreft de fusie tussen de K.V.P. en de groep Weiter meende mr. Ten Hagen, dat daarmede het Trojaanse paard werd binnengehaald en dat daardoor de doorbraak werd bevorderd. Tenslotte besprak de heer Ten Ha- een nog de rol, welke de politieke par tyen bij de formatie hebben gespeeld en de zetelverhouding. Voorts wees hy er op, dat tussen minister-presi dent dr. Drêes en de P.v.d.A. geen sprake is geweest van verschil van uitgaven en de huurverhoging, mening, ook niet inzake de militaire Na de door de vrij talryke aanwezi gen met grote aandacht gevolgde in leiding werd nog geanimeerd van ge dachten gewisseld. K.Q.T. versloeg Sluiskil In hotel „Centraal" te Terneuzen werd een geanimeerde wedstrijd ge speeld tussen de daar gevestigde bil jartclub „K.Q.T." en de biljartclub te Sluiskil. De uitslagen luiden: G. van Damme (K O T.)H. Meert (Sluis kil) 113—106; B. van der EijkE. Kaas 71125; Ph. de BockA. Meert 12971; A. de FeijterA. van Pienbroek 23—80; F. Bracke—J. Kal lenfels 11538; S. LaurensJ. van Opdorp 3471; A. de JongJ. Wul- lems 49—42; J. AugustijnG. Wul- lems 45—26; P. Moes—F. Mollet 76 26; J. Jansens—F. Riddering 48 25; L. VermeulenTh. Neijt 5031. K.Q.T. behaalde in totaal 753 caram boles tegén Sluiskil 644. Het aantal matchpunten van K.O.T. bedroeg 16 en van Sluiskil 6. Algemeen gemid delde K.O.T. 3,67; algemeen gemid delde Sluiskil 3,14. Geslaagde opvoering van ,,'n Opzienbarende rechtspraak" In het Parochiehuis te Terneuzen gaf pater Henri de Greeve zaterdag avond "een opvoering van het door hem geschreven solospel 'n Opzienba rende rechtspraak", waarvoor veel belangstelling bestond. Na een openingswoord door de heer F. Hagenaar gaf pater De Greeve een toelichting op het solospel, dat in het bijzonder betrekking heeft op de Ma- ria-rverering door de rooms-katholie- ken. Op voortreffelijke wijze beeldde pa ter De Greeve vervolgens de verschil lende rollen uit die in het stuk voor komen. Verscheidene katholieken, uit alle rangen en standen, verhalen daarin voor een objectieve commissie bestaande uit humanisten epi soden uit hun leven, die hen tot de Maria-verering brachten. Tydens het spel droeg pater De Greeve eveneens voor uit Macbeth van Shakespeare en uit de werken van de priester-dichter Jacques Schreurs. De muzikale omlijsting van het so lospel werd aan de piano verzorgd door mevrouw Ex-Will ems, die na de pauze nog „Schmetterling" van Grieg en de Derde Wals van Chopin ten ge hore bracht. Pastoor Jos van Kampen sprak aan het einde van deze bijzonder geslaag de avond een dankwoord. STEEN Steen heeft een deel van de winst op een sterker spelend Zeeland Sport in de wacht gesleept. Zeeland Sport telde invallers voor Florusse, Schuit eri Klopmeijer. In de eerste helft had Zeeland Sport het beste van het spel, maar de voorhoede liefc enkele goede kansen door slecht schieten verloren gaan. Het duurde tot de 32e minuut eer een goede combinatie tussen links buiten Noest en linksbinnen Jansen met een doelpunt werd bekroond. In de tweede helft nam Steen het initiatief van Zeeland Sport over en zette het doel van Zeeland Sport on der druk. Toch kregen de Steen-voorwaartsen weinig kans, daar de Zeeland Sport- doelman Wim Leijnse meestal op de goede plaats stond. Toch moest hy in de 25e minuut een doelpunt toestaan. Toen hij een bal gemakkelijk met de handen kon onderscheppen, schopte hij de bal te gen een Steen-aanvaller op. waardoor Steen goedkoop aan de gelijkmaker kwam. Even voor het einde kreeg Zeeland Sport nogmaals de kans bei de punten mede naar Vlissingen te nemen, toen een keurige pass van rechtsbuiten Feenstra onbenut werd gelaten. Scheidsrechter Moss uit Ter neuzen leidde uitstekend. aison Legrand Overal ter icereld vraagt de goedgeklede man naar MALININE REGENJASSEN omdat cjeze regenkleding is, zoals ze moet zijn. KYNOCH, WENDSOR en ALBURY DEMI'S bezitten alle kwaliteiten die de moderne man eist. Snit en stijl zijn meesterlijk, gedistingeerd. In onze collectie treft U verder chique hoeden, sjaals en handschoenen! Prijzen demi's ƒ112,—ƒ225,—. Burchtstraat 14, Oostburg,telefoon,7$.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3