PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Boelganin waarschuwt Engeland en Frankrijk PARACHUTISTEN LANDEN IN SUEZZ0NE Port Said: Egyptenaren vragen aan Britten en Fransen wapenstilstand Hongaren in Zeeland in bange vrees BILT STAD AAN KANAAL OMSINGELD „Strijdmacht van V.S. en Russen" 199e jaargang - no. 263 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. Premier Boelganin van de Sowjet-Uni.e heeft maandag Engeland en Frankrijk gewaarschuwd, dat de Sowj et-Unie vastbesloten is, tezamen met andere landen van de Verenigde Naties „de agres sie in het Midden-Oosten te verpletteren en daar de vrede te herstellen". Deze waarschuwing was vervat in boodschap pen van de Sowj et-premier aan zijn Britse en zijn Franse ambtgenoot, sir Anthony Eden en Guy Mollet, welke missives op de ambassades van En geland en Frankrijk werden overhandigd. Maarschalk Boelganin richtte ook een bood schap aan premier David Ben Goerion van Israël, waarin eveneens wordt aangedrongen op „beëin diging van de agressie". Ben Goerion werd mee gedeeld, dat de Sowj et-ambassadeur te Tel Aviv wordt teruggeroepen als waarschuwing voor Israël. De inhoud van de boodschappen aan Londen en Parijs werd bekendgemaakt op een inderhaast bijeengeroepen persconferentie op het Russische ministerie van buitenlandse zaken. In deze boodschappen wordt de vraag gesteld, wat de positie van Engeland en Frankrijk zou zijn, als zij zouden worden aangevallen door een „machtiger staat, die alle soorten destructieve wapens be zit". Hieraan voegt Boelganin de waar schuwing toe, dat „dergelijke wapens kun nen^ worden aangewend niet door middel van vloot- en luchtstrijdkrachten, maar door de techniek van raketwapens". Engelse en Franse parachutisten zijn gisteren in de zone van het Suezkanaal gedaald om de komende in vasie te dekken en bruggehoofden te bezetten voor de onderweg zijnde aanvalsgolven. Gistermiddag kon de Britse premier sir Anthony Eden reeds de debatten in het Lagerhuis onderbreken om bekend te maken, dat een staking van het vuren was gelast in de omgeving van Port Said en dat de gouverneur en de militaire be velhebber van Port Said onderhandelden over over gave. Ook het Franse ministerie van defensie deed een dergelijke mededeling. Zij werden échter door dè Volgens de Egyptische regering zijn in Cairo 350 Franse krijgsgevangenen aangekomen. Het Egyptische bericht, dat tijdens de'aanval op Port Said zeven toestellen van de luchtlandingsvloot, alle met voorraden aan boord, door de Egyptenaren waren neergeschoten, is door de Engelsen tegengesproken. Alle toestellen zouden, hoewel in enkele gevallen be schadigd, op hun bases zijn teruggekeerd. Franse troepen bezetten de waterwerken, twee bruggen en twee we gen ten zuiden van Port Said, met hét doel de Egyptenaren in de stad de terugtocht af te snijden. Britse valschermtroepen bezetten intussen het vliegveld buiten de stad. Een tweede golf van parachutisten landde in het gebied van Foead, tegenover de ingang van hef kanaal aan de an dere zijde van Port Said. Premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft gisteren aan president Elsenhower van de Verenigde Staten een boodschap gezonden, waarin hy samenwerking tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in de Ver-, enlgde Naties voorstelt om de aanval op Egypte een halt toe te roepen, zo meldde radio-Moskou. Premier Boelganin maakte geen melding van de boodschap, die president Eisenhower hem zondag over de Hongaarse kwes tie zond. Boelganin stelt in zjjn brief aan Eisenhower „een gemeenschap pelijke Russisch-Amerikaanse marine-strijdmacht voor, gesteund door de Verenigde Naties, als een veilige garantie die de agressie tegen Egypte zal stuiten". De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met 57 stem men voor by 19 onthoudingen (waar onder de Sowjet-Unie, Frankrijk en Engeland) besloten een opperbevel van de Verenigde Naties voor een in ternationaal leger in te stellen om een staking der vijandelijkheden in Egyp te te „bewerkstelligen en te controle ren''. Canada, Noorwegen, Denemarken, Finland, Pakistan, Nieuw-Zeeland en Egyptenaren tegengesproken. De Egyptische regering sprak van de algehele vernietiging van de luchtlan dingstroepen Als basis voor deze aanval diende het eiland Cyprus, waar voortdurend vliegtuigen op stegen, volgeladen met parachutisten. De bevelhebber van de Brits-Franse troepen, generaal Keightley; heeft gisteren op een persconferentie in Nicosia verklaard, dat zowel de Franse als de Britse parachutisten „zwa re gevechten moeten leveren". Zes Franse soldaten werden gewond. Dreiging van derde wereldoorlog Radio-Moskou deelde tevens me de, dat de Sowjet-minister van bui tenlandse zaken, Sjepilow, een no ta heeft gezonden aan de Veilig heidsraad. Daarin stelt de Sowjet- regering voor, dat de Ver. Naties een bestand binnen twaalf uur eisen. Als Engeland, Frankrijk en Israël dit V.N.-besluit zouden ne geren, zouden de leden der Ver enigde Naties hun strijdmachten, volgens artikel 42 van het hand vest, ter beschikking moeten stel len van het handvest. Sjepilow ver klaarde, dat de Sowjet-Unie bereid is, lucht- en zeestrijdkrachten naar Egypte ten zenden „om de vrede te herstellen". Boelganin zeide nog, dat het conflict in het Midden- Oosten tot een derde wereldoorlog kan uitgroeien. President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft een beroep ge daan op koning Hoessein van Jorda nië, om met de Verenigde Naties sa men te werken, teneinde een verdere verspreiding van de vijandelijkheden in het Midden-Oosten te voorkomen. Engeland en Frankrijk hebben in een gemeenschappelijke mededeling aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, meege deeld, het denkbeeld van een interna tionale politiemacht voor het Midden- Oosten te aanvaarden. De militaire actie in het Egyptische gebied zal ech ter voortgaan, tot ook Israël en Egyp te toestemmen, zo kondigden Enge land en Frankrijk aan. Israël heeft de j Naties gevraagd, de Egyptische mededeling inzake bereidheid tot me dewerking aan een staking der vijan delijkheden te aanvaarden „mits de aanvallende legers hun operaties be ëindigen te verduidelijken. Columbia hebben al troepen aange boden. Het Brits-Franse hoofdkwartier op Cyprus heeft maandagavond bekend gemaakt, dat de Egyptenaren te Port Said de voorwaarden voor een capi tulatie hebben afgewezen. Twintig minuten tevoren had het hoofdkwar tier gemeld, dat de Egyptenaren met de voorwaarden akkoord waren ge gaan. Kinderen vluchten zonder geleide Onder de talrijke vluchte lingen die uit Hongarije in Oostenrijk zijn aangekomen, bevinden zicli veel kinderen zonder geleide. Sommigen heb ben kaartjes om de hals met opschriften als: „Zorg voor onze kinderen, wij blijven vech ten tot het laatste! Volgens een niet-officiële schatting zijn zondag 15.000 vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. De stroom nam af naarmate de Russen het toezicht aan de grens ver scherpten. In Stiermarken worden speciale kampen in gericht voor Hongaarse mili tairen die de grens over ko- Egypte aanvaardt politiemacht Egypte's minister van buitenland se zaken Mahmoud Fawzi heeft de Ver. Naties ervan in kennis gesteld, dat Egypte de resolutie van de as semblee der Ver. Naties inzake de zending van een internationale po litiemacht aanvaardt. Egypte heeft gisteren bèkendge- maakt, dat de Fransen en Britten een groot aantal zware bommen op de woonwyken van Port Said hadden la ten vallen. „Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is buiten gewoon groot, vooral doordat duizen den onder het puin werden bedolven. De slachtoffers zijn voornamelijk vrouwen en kinderen". Daar tegen over is van Franse zijde gezegd, dat aan de troepen opdracht was gegeven, de burgerlijke eigendommen en de be volking te ontzien. BEREID VUREN TE STAKEN. Israël heeft de V.N. maandagavond In kennis gesteld van zijn „bereidheid om In te stemmen met een staken van het vuren". LAATSTE NIEUWS DE TOESTAND IN MIDDEN-OOSTEN V.S. zullen Russisch optreden het hoofd bieden De Amerikaanse regering heeft maandagavond verklaard, dat elke poging Russische strijdkrachten in 't Midden-Oosten te gebruiken, op Ame rikaanse tegenstand zal stuiten. Aldus werd van de zijde ran het Witte Huis verklaard in antwoord op een brief van de Russische premier aan de Amerikaanse president, waar in werd voorgesteld dat de V.S. teza men met de Sowjet-Unie 'n militaire actie zou voeren om „de agressie in Egypte stop te zetten." Egypte roept Aziatische en Afrikaanse landen te hulp Een woordvoerder van de Egypti sche delegatie bij de V. N. heeft maandagavond aangekondigd, dat Egypte de Aziatische en Afrikaanse landen verzocht heeft militaire bij stand aan Egypte te verlenen. Na er de nadruk op te hebben legd, dat Egypte „niet voldoende mld delen heeft voor zjjn verdediging' vraagt Boelganin In welk opzicht ee raketaanval op Engeland ên Frank- rjjk zou verschillen van de „aanval door Groot-Brittannlë en Frankryk op Egypte, dat vrjjwel onbewapend ls". De maarschalk waarschuwt Eden en Mollet, dat „de oorlog ln Egypte naar andere landen kan overslaan en zich kan ontwikkelen tot een derde wereldoorlog". Hjj wijst er op, dat de Sowjet-rege- Relletjes bij „Waarheid"- gebouwen De politie van Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Hilversum en Rotter dam, heeft gisteravond scherp op moeten treden tegen jongelieden, die betogingen hielden voor de gebouwen en kantoren van de „Waarheid" in deze gemeenten. Stenen werden naar de gebouwen geworpen. In Den Haag werden agen ten, marechaussees, paarden en jeeps bekogeld met straatvuil, glas en ste nen. In Amsterdam liepen enkele agenten licht letsel op. ring de Verenigde Naties en de Ver enigde Staten reeds heeft voorgesteld, „tezamen met andere leden-staten van de Verenigde Naties vloot- en luchtstrijdkrachten te gebruiken om een einde te makeii aan de oorlog in Egypte". „Wy zyn vastbesloten door middel van geweld de agressie neer te slaan en de vrede ln het Midden-Oosten te herstellen. Wij hopen, dat U in dit kritieke ogenblik de nodige wijsheid zult tonen en de noodzakelijke con clusies zult trekken", aldus Boel ganin. In het Oostenrijkse Klingenbach, een van de weinige open punten in de Hongaars-Oostenrykse grens, kwam zondag een oude vrouw aan, die on dersteund moest worden door een Oostenrijkse soldaat. Goese sprak met Mevrouw P. SteenpoorteKeiler, Hongaarse van geboorte, voor de kaart van Hongarije, zoals het vroe ger was (FOTO P.Z.C Boedapest „SERVUS, PIROSKA, tot mor genmiddag Dat waren de laatste woorden, welke zaterdag avond helder en bemoedigend van uit het verre Boedapest via de te lefoon doorklonken in de huiska mer van het echtpaar Steenpoorte- Keller aan de Westwal te Goes. Pi- roska Keiler, die zevenentwintig jaar geleden met een kindertrans port uit Hongarije naar Nederland kwam en hier haar tweede vader land vond, had gesproken met een ■>ude buurjongen „Het enige wat voor ons nog be langrijk is, is dat we onze neutra liteit krijgen. Doe daar in Holland allemaal je best voor zei de man aan de andere kant van de lijn tot zijn vroegere buurmeisje, waarmee hij als jongen van der tien jaar in de huurkazerne, waar zij woonden, musiceerde en zong. Zo zit mevrouw Steenpoorte thans met dè'O „opdracht", welke haar zwaar, zeer zwaar op de schouders drukt. Wat kun je als machteloze cnkclinp beginnen? De laatste week zit zij vrijwel onaf gebroken aan de radio. Gretig ver slond zij alle nieuws dat de binnén- en buitenlandse zenders in een einde loze stroom doorgaven. Nieuws dat de gehele vrije wereld hoop gaf en., weer tot vertwijfeling bracht. Scher per dan ooit komen bij mevrouw Steenpoorte in deze dagen de jeugd herinneringen naar voren. De prille jeugd, in een „wondermooi land", zo als zij verzuchtend opmerkt. Maar méér nog zijn de gedachten bij haar ouders, die gekomen van het platte land uit een arme boerenfamilie, zich in Boedapest opwerkten tot kleerma kers en nu nog hard moeten werken voor hun levensonderhoud. Zij denkt ook aan haar getrouwde zuster en broeder met hun gezinnen. Wat is er van hen geworden? Zaterdagavond kon mevrouw Steen poorte de spanning niet langer ver dragen. Verwijlend in haar wereld van herinneringen had zij onlangs in een brief aan haar ouders nog eens geïnformeerd naar de oude buurjon gen, waarmee zij op regenachtige zon dagmiddagen in de ouderlijke woning zo gezellig had gemusiceerd en gezon gen. Van de groene Hollandse deken, die Piroska als meisje van acht jaar na haar eerste bezoek aan ons land had meegebracht, maakte moeder dan een „toneeltje". De jongen, die zo goed viool kon spelen, is intussen musicus geworden. Moeder zond onlangs een foto van deze jeugdvriend en tegelijk ook een visitekaartje met zijn adres en zijn telefoonnummer. Hem eens proberen te hellen, dat was de enige mogelijkheid om op korte termijn iets van haar ouders en verdere familie te vernemen. Tien minuten nadat het gesprek was aangevraagd, rinkelde reeds de telefoon aan de Westwal. „Hier, Boedapest voor U", zei de tele foonjuffrouw alsof zij een gesprek met Schouwen of een ander niet- geautomatiseerd deel van Neder land tot stand bracht. Aan de andere kant had de telefo nist kennelijk op ongeveer dezelfde manier een gesprek met Hoiland aan gekondigd. De Boedapester musicus had het onmiddellijk begrepen! Dat kon niemand anders dan Piroska (Vervolg op pag. 11) DE VERWACHT. VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen. Matige tot krach tige wind in hoofdzaak tussen west en noord-west, ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON EN MAAN' 7 november Zon op 7.48 onder 17.03 Maan op 12.09 onder 20.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1