Internationale politiemacht naar Egypte? Hongarije vertrapt ónder rode laars Vlucht, een volk achterlatend in de schaduw van de dood Eden stemt er mee in onder zekere voorwaarden; Israël tegen GEWELDDADIGE BETOGINGEN TEGEN COMMUNISTEN SANOSTOL MAANDAG 5 NOVEMBER JL^56 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT |Spoorbrug| BOEDA PEST [Hoofdkwortltr [Commun. Porti] [margareta i 3rugi Stoat» V. nSS gevongeni»f^ Pörlements gebouw jstodhu)"»] Amerikacmcl legotic iRodiot'.otion] Station Koclenfeld 4 KETTING BRUG 2 PETOEF! £RUG 3 EH.IZA5ETH BR. 4 vrijheids brug 5 VASOETI BRUG v.peltt 56178] „Verenigde Naties niet op tijd" (Advertentie) Premier Eden verklaarde in het Lagerhuis, dat Groot- Brittannië de Verenigde Naties heeft medegedeeld de militaire actie in Egypte te willen beëindigen, wanneer de V.N. een strijdmacht zendt om de vrede tussen Egypte en Israël te bewaren. Voorwaarde is, dat zo wel Egypte als Israël instemmen met het zenden van die strijdmacht. Onmiddellijk moeten evenwel Brits-Franse troepen tussen de strijdende partijen worden gestationeerd. Eden had overleg gepleegd met Australië en Nieuw- Een Canadees voorstel om binnen 48 uur een plan op te laten stellen voor de oprichting met tóestemming van de betrokken landen voor een internationale V\N.-strijdmaeht ter beëindi ging van de vijandelijkheden in Egypte, werd zaterdagnacht aangenomen met 59 tegen 5 stemmen bij 12 onthoudingen aan genomen. Israël zal geen politieke strijdmacht aanvaarden in het ge bied van de Sinai en alleen rechtstreeks met Egypte onder handelen. Evenmin zal Israël toestaan, dat Engeland of Frankrijk bases Vestigen in het gebied van Sinai. Men wil vredesverdra gen sluiten met Egypte, Jordanië, Syrië en Irak. Zeeland. Hij had goede redenen om aan te nemen, dat zij zijn verklaring toejuichen. in een televisie-uitzending zeide Eden nog, dat de Britse regering er voor zal zorgen dat de Israëlische troepen het Egyptische gebied zullen verlaten, wan neer de Brits-Franse strijdkrachten sleutelposities in de Suez-kanaalzone bezet zullen hebben. „Wij zijn tus senbeide gekomen omdat de Verenigde Naties dit niet op tijd konden doen". Nederlandse bemanningen van de „Statue of Liberty", een tankschip en Van het s.s. „Lemsterkerk" zijn naar Cairo overgebracht, nadat zij de Beliepen hebben moeten verlaten in het Suezkanaal. Moskou heeft in een scherpe nota aan Parijs en Londen geprotesteerd tegen de blokkade van de kusten van Egypte en andere landen aan de Mid dellandse zee. De Brits-Franse maat regelen worden een daad van „agressie" genoemd. De Franse minister van buiten landse zaken Pineau is zondagavond naar Londen gevlogen voor nieuwe besprekingen over de toestand in hét Midden-Oosten. Oud-premier Churchill heeft zijn steun verleend aan de gedragslijn der regerlhg- Eden. De Britse minister van staat Vóór buitenlandse zaken, Anthony Nut ting, is afgetreden omdat hij het niet oens is met deze regeringspöli- tiek, Volgens Reuter is de Israëli sche bliksemooi'log tegen Egypte afgelopen. De verduisterings maatregelen, die een week lang in Israël van kracht waren; zijn zondag afgeschaft. Vooruitgeschoven Israëlische troepen hebben de oostelijke Oe ver van het Suez-kanaal op ver_ scheidene punten bereikt. Andere Israëlische eenheden hebben de golf van Suez en de golf van Akaba bereikt, aan weerszijden Van het schiereiland Sinai. Het is nog niet bekend of de Israëlische troepen Zullen opruk ken tot het Suez-kanaal of dat zij posities zullen betrekkeu 16 km ton oosten hiervan, zoals de Engelsen en Fransen eisen. Do Egyptenaren Verloren 10 bri gades infanterie, 1 pantserdivisie, in totaal 17.000 doden, gewondon en gevangeüen. De Egyptische generaal-majoor, Joesef Abdoellah el Agroedi, thans krijgsgevangene bij de Israëli's, meent dat de nederlaag moet wor den toegeschreven aan do Engols- Franse luchtaanvallen op de Egyp tische vliegvelden. Hij kreeg geen steun Van de luchtmacht en geen versterkingen. Britse en Franse ma rine-eenheden hebben zaterdag de haven van Suez aangevallen. Een Brits fregat, dat in de golf van Suez opereerde, heeft een Israëlisch vliegtuig, dat zijn op treden hinderde, neergeschoten. Eon „Venom" van de Britse is niet teruggekeerd van de ope raties tegen Egypte, zo wordt uit Cyprus vernomen. Volgens 'Cairo zijn alle pijp- olieleidingen in dc landen van het Midden-Oosten opgeblazen. De gehele zondag stroomden troe pen uit Irak naar Jordanië, waar zij stellingen betrokken met de Jorda_ nlsche en Syrische eenheden. Men acht in Amman een aanval op Israël waarschijnlijk. Een clan destiene zender, die zich volgens be richten uit Parijs, „radio vrij Egyp te" noemt, heeft medegedeeld dat er een regering, bestaande uit „vrije «wwn11 - Egyptenaren1' is erkenning van de 'evormd. Men wil igyptische revolu tie en een waarlijk democratische regering, die breekt met de Sowjets. Aan boord van een Amerikaans schip zijn 16 Nederlanders uit Alex- andrië geëvacueerd. Er zijn nog 60 Nederlanders in Cairo én 18 bij de baggermolens in het Suez-kanaal. De Ruim honderd mijnwerkers gered. Vijf en negentig van de 113 onder de grond opgesloten mijnwerkers in de rrtijm NoVa Scota werden zondag levend aangetroffen door reddings ploegen. Er zijn nu 14 doden gebor gen. Velen van de mijnwerkers schenen nogal ernstig te zijn gewond, maar een woordvoerder zei, dat er min stens vijftig ongedeerd waren „om dat zij zo verstandig waren geweest plat op de grond in de gangen te gaan liggen en zodoende ontsnapten aan het gas." Iedere drié minuten kwamen er twee mijnwerkers uit de mijn. Zij za gen ér allemaal wel erg uitgeput uit en werden naar ambulances ge bracht. Zij hadden vanaf donderdagavond, nadat een geweldige ontploffing de grondwerken had vernietigd, meer dan 1600 m. diep ondêr de gl'ond op- «-'pten gezeten. Duizenden deelnemers aan ming te kubnen^ondefdrukken. Het geboüw is vannacht onder politiebe waking gebleven. Aan de achterzijde werd een pölitiebóot gestationeerd. De kreten „Weg met de communie ten" en „Russen donder op" waren niet van de lucht. Tot diep in de nacht bleven de demonstranten ac tief. Naar schatting honderdduizend mensen liepen intussen vannacht on der doodse stilte de route van de stil le omgang in Amsterdam: een spon taan opgekomen reactie op de af slachting van zovele Hongaren, die geen andere wens hadden dan vrij heid. Een menigte, aanvankelijk van enkele tientallen, later uitgroeiend tot honderden, nog later tot duizen den -Amsterdammers, heeft in de binnenstad gisteravond, naarmate het later werd heviger, zijn haat te genover de communisten, verwekt door dp gruwzame inmenging van de Russen in Hongarije, botgevierd op communistische centra in de hoofd stad. De politie moest tenslotte zélfs met met de blanke sabel tegen, de me nigte ingaan, die anders stellig het gebouw van „De Waarheid", te vens het communistisch, hoofdkwar tier in Nederland, Volkomen ver woest zoU hebben. Er werden hét gebouw in ïn de vooravond werd de etalage Van de boekhandel Pegasus ver woest.' Later begon men met keien te gooien naar de Russische legatie. Van een lichtziiil met fo- toYs van Hongarije bleef niet veel over. Uit hét aangevallen gebouw Felix Meritis gooide men uit een hoger ge legen verdieping met stenen terug. Hierdoor werd een jongeman vrij érnstig aan het hoofd gewond. De po litie voor het gebouw van „De Waar heid" moest versterkingen laten pogingen gedaan brand te steken. Op verzoek van Joegoslavië werd 'n spoedzitting van de algemene verga- deting van de Verenigde Naties bij eengeroepen om de Israëlische aan val op Egypte bespreken. Voor de aanvang van de vergadering luister den de Egyptische ambassadeur OmarLoufti zittend midden) en zijn assistenten mèt gespannen ge zichten,naar tiCee leden van de Rus- 8ische delegatie (rechts), waarvan de foto een beeld geeft. Verontwaardiging in Nederland. (.Slot van pag. 1) Het verlangen doortrilt ons volk om iets te doen. We kunnen ech ter de Hongaren in hun worste ling tegen de overweldiger niet helpen. Mochten we straks nog iets kunnen doen dan zal het Ne derlandse volk zich stellig tot het uiterste inspannen. Onze bewon dering en deelneming is voor hen, die alles offeren en alles Wagen voor vrijheid. Het Hongaarse manmoedig pogen zal een lichtend voorbeeld voor de wereld blijven. Vervolgens sprak de heer Koersen. K.V.P.-lia van de Tweede Kamer. „Het bijna ondenkbare onmenselijke is gebeurd", zei hij. De stervenskreet van het Hongaarse volk is ons allen door het hart gegaan. „Diep uit ons hart komt de bede, dat het licht der vrijheid ook in Hongarije Weer een maal moge breken door de diepe duisternis waarin land en vólk thans zijn gehuld, want vrijheid is de adem Qods en het leven der mensen", al dus besloot de liberale leider, prof. P. J. Oud zijn rede. Tenslotte spra ken nog E. Vermeer en de Hongaar se predikant Is. Tuschy. De Nederlandse radioprogramma's werden gisteren gewijzigd. In plaats van lichte muziek werd ernstige mu ziek uitgezonden. Voor de Russische ambassade in Den Haag werd gede monstreerd. Een studente wierp een steen door een ruit. Politie zette de ambassade af en herstelde de rust. In Maastricht, Leeuwarden, Am sterdam, Arnhem, Rotterdam en Eindhoven worden vanavond protest meetings gehouden. Het gebouw van „De Waarheid" in Den Haag is door talrijke jóngeren met stenen, die zij uit het plaveisel van de Prinsengracht trokken, beko geld. Alle ruiten zjjn gesneuveld. By de boékwinkel Pagasus gebeurde het zelfde. Bij vechtpartijen werd een agent gewond. Ook van het E.V.C.- gebouw werden ruiten stukgegooid, ok in Utrecht kwam het tot derge lijke relletjes, evenals in Rotterdam. Het veteranenlegioen Nederland „diep geschokt door de verraderlijke aanval" verzoekt de Nederlandse be volking vandaag halfstok te vlaggen. De regering bereikten talrjjke tele- grammeh van organisaties. Bidtoch ten werden georganiseerd. iSlot van pag. 1) over de Oostenrijkse grens, velen we ken ook naar Joego-Slavië uit. Öp an dere plaatsen verschansten enkélè Hongaren met lichte wapens zich om zich tegen de Russen dood te vechten. Naar schatting tussen 30 en 40 wes terse journalisten zijn In Boedapest achtergebleven, onder hen zijn eöigê Nederlanders. Op Amerikaans verzoek kwam gistêrèn de Veiligheidsraad In New York bijeen. Dé Russische handelwijze werd op de schérpste wijze veroordeeld. Een Ameri kaanse resolutie, waarin de Rus sen werd gevraagd de Strijd on middellijk te staken, werd door Sowjet-veto getorpedeerd. De V.S. verzóchten daarna om een spoed- b ij een komst van de algemene ver gadering van de V.N. om half elf gisteravond begon die bijeen komst. (Advertentie) IN SOPRON HARTSTOCHTELIJK VERWIJT AAN WESTEN Waarom langer leven in wereld die materialistisch denkt? (Vervolg van pag. 1.) Wij hebben tot de laatsten behoord, die het Vergund was een blik te werpen in bet land, dat nog hoopte op zijn vrijheid. Een sfeer van gespan nen afwachting en bedreiging was merkbaar, waarin drie elementen onwe zenlijk schenen: De lachende Hongaarse soldaten bij him machinegeweren, de kinderen, die nieuwsgierig en opgewonden de buitenlandse auto's be stormden en chocolade en sigaretten vroegen en de helwitte luister van 't Hongaarse land met de stralende zon op de besneeuwde berghellingen. Sopron, dat we aandeden, is een stad van 40.000 inwoners met ongeveer 1100 studenten. De plaats was gevangen in de ban van nervositeit en vreemde bedrijvigheid, die geen bepaald doel scheen te hebben. Overal lag het werk stil. De winkels waren gesloten. Alleen Voor dè zaken in levensmid delen dromden groepen sleohtgekle- de vrouwen samen. De stad maakte een armelijke indruk. De straten waren slecht onderhouden. Ze zaten vol gaten. In het centrum toonde men |ons vol trots de brokstukken van 'het omvergehaalde gedenkteken voor 'de 1945 gesneuvelde Sowjetsoldaten. Dit gedenkteken en het huis vart de I communistische partij zijn de objec ten geweest van een jarenlange haat. l De revolutie in Sopron was vreed zaam verlopen. Maar zowel het par tijgebouw als het Sowjetgedenkteken Vertoonden de sporen van de haatuit- barsting der bevolking. De opstand in Hongarije is vooral een hartstoch telijke zaak van de jeugd geweest. jOök in Sopron hebben de universitai- re jongeren het sein gegeven. Zij hielden een ordelijke demonstratie. Do gebeurtenissen elders in het land waren voor de communistische func- tlonnarissen voldoende om hun posi ties ter beschikking van de studen ten en arbeidsraden te stellen, Vier honderd leden van de A.V.O., de vei ligheidspolitie, konden door het Hon gaarse leger in arrest worden gesteld. Toen de leden van de A.V.O. ge vangen waren genomen, kozen de arbeiders en studentenraden ge zamenlijk een nationale raad van 4-5 leden. Uit deze raad werd een uitvoerend comité van 10 leden gevorm'd, dat op zijn beurt een president, wezenlijk een burge meester kóós. De premier van Hongarije In bal lingschap heeft aangedrongen op het tussenbeide komen van een V.N.- sfcrijdmacht. In de gehele wereld heeft men met grote afschuw van de Russische lugu bere gewelddaad kennis genomen. Radio-Vatlcaan zei gisteravond „De kanonnen, die vandaag in Hongarije bulderden, hebben de mislukking van het communisme verkondigd''. De Italiaanse linkse socialistenlei der Nennl zei: „Wij zijn zeer beangst door de tragische ontwikkeling". „Moskovieten, moordenaars van Hongarije", stond op de borden, die demonstranten in Bonn met zich voer den. In vele Europese grótê steden Werden protestdemonstraties gehou den. In verschillende hoofdsteden werd verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Rusland geëist. De Frartse minister van buitenland se zaken, Pineau, verklaarde voor de radio, dat „geheel Frankrijk, evenals de regering, hulde brengt aan de moed en het martelaarschap van een Vöik, dat bereid is té stefVêh voor zijn onafhankelijkheid". De minister sprak er zijn spijt over Uit, dat „de V.N, en zekere regeringen er de voor keur aan hebben gegeven in de afge lopen dagen kostbare uren te ver spillen om hét gèzicht té rédden van de Egyptische dictator, bedrijver Van veelvoudige agressie en prediker van de heilige oorlog". President Eisenhower heeft zondag éen dringende boodschap aan premier Boelganin gezonden, waarin hij deze vraagt de Sowjet-troepen uit Honga rije terng te trekken. Het Amerikaanse staatshoofd gaf uitdrukking aan zijn „ontzetting en ontsteltenis" over de Sowjet-aanval op Hongarije. Hartstochtelijk heeft hij ons ge vraagd, waarom het Westen geen stappen heeft gedaan. Diplomatieke stappen om Hongarije té hulp te ko men. „Als liet maar om olie en geld ging", zei hij verbitterd. „Niet ideeën en idealen regeren dc Wereld, maar „business" en „WirtSchttft." Het volk staat alléén tegenover 3000 tanks. Weldra zal de moed in de schoenen zinken. Waarom zou lk nog langer leven in êên wereld, die materlaiiatiHoh denkt?" Wij weten niet wat er van dr. En dre en zijn naaste medewerkers la geworden, noch van de stad Sopron met de haat van vierhonderd opge sloten communisten. Wij hébben met c^en gesprex van drie Kwartier, sloten communisten, wg hebben met dat wij met deze burgemeestér, dr. het gaspedaal op de plank de wijk T-alïllc TünAra löAAon ttrii t™ a 11. Tak als Endre hadden, zullen wij ons hele leven lang niet meer ver geten. Dr, Endre was de archivaris van Sopron. Met partijpolitiek heeft hij zich nooit opgehouden. Hij is óók burgemeester geweest van een klei ne Hongaarse plaats, voor de Russen kwamen. Een 50-jarige man met 'n scherp gesneden gezicht, een intel lectueel en een ideelist. Onder een uiterst dun vlies van zelfbeheersing trachtte hij zijn emoties te verber gen. In zijn grote hoge werkkamer, waar wij met hem spraken, drong géén geluid door. De kamer had dub bele deuren. De radio speelde. „Ik moet muziek horen", zei dr. Endre. Wy hoorden BeetlioVens vioolconcert. De. leiding van deze gevoelige, dienst bare, boven de partijen staande pa triot, een uitgesproken vaderlands lievende natuur, moet wel haar stem pel hebben gedrukt op de ommekeer in Sopron. Het moet de persoonlijke invloed van deze man in de weten schappelijke sfeer van deze stad zijn geweest, (he tot gevolg heeft gehad, dat de revolutie nier netjes kon ver lopen, zo netjes, dat hij door de vier honderd A.V.O.-mannen op te sluiten en voor de volkewoede be bewaren, toch wellicht zijn doodvonnis heeft getekend. Leden van Rode Kruis heeft hij Verzocht het verblijf van zijn gevan genen te inspecteren. Wij willeb heil als mensen behandelen", zei hij. genomen naar de grens. In Altenburg waren 28 journalisten door de komst van de Russen verrast. Elk contact met hen ontbreekt. wy moeten erkennen, dat wij met angst in het hart naar het vrije Öostenryk zijn gestoven, zo hard als onze auto maar wilde en de be sneeuwde hellende weg het toeliet. Maar yoor ons gevoel was het een smadelyke vlucht, omdat wy een dapper volk achterlieten in de da len van de schaduwen des doods enkele buien. Half tot zwaarbewolkt met en kele buien. iMative tót krachtige en langs de Waddenlriist tijdelijk harde noordwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON en Maan 6 november 2k>h op 7.46 onder 17.05 Maan op 11,29 ondeir 19.53 het héérlijke leverrraanproduct. (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Ook deze maand - elke dag - Geei Uw Kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5