DENEN BEDWONGEN „ORANJE" (2-2) Door doelpunt van Appel leidde Nederland al na twaalf minuten Publiek protesteerde overdreven NEDERLAND IS DE INZINKING NOG STEEDS NIET TE BOVEN PUSKAS: „DANK VOOR HULP AAN HONGAARSE VOLK MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlands elftal besteedde veel aandacht aan spelopbouw Het Deense voetbalelftal, dat de destijds juist gereor ganiseerde Oranje-ploeg anderhalf jaar geleden een onaangename verrassing bezorgde door ons reeds als winnaar gedoodverfd team een gelijk spel af te dwin gen, heeft thans de zesde achtereenvolgende zege van het Nederlandse elftal in een uitwedstrijd in de weg gestaan- Wederom bevochten de Denen 'n gelijke score, ditmaal met 22. Het was voor de onzen een nogal mager resultaat, na de voorafgegane presta ties tegen veel sterkere geachte landenploegen. Niet temin waren de meeste spelers en officials tevreden over deze uitslag, zo kort na de verpletterende 0—6 Wy zullen de laatsten zijn om hierover waarderend te oordelen. Er kwa men grofheden voor, die niet door de beugel konden ei. het is te betreuren, dat enkele van onze spelers zich tot een dergelijk onbeheerst optreden lieten verleiden, waardoor zij al gauw voor de gehele ploeg de goodwill bij de toe schouwers verloren. Het Deense publiek is nu eenmaal amateurvoetbal ge wend en dan nog Skandinavisch amateurvoetbal. er inderdaad veel aandacht besteed aan de opbouw van het spel en toen kwam de ploeg tot een redelijk ni veau, dat zeker hoger was, dan in de laatste ontmoeting met de Belgen te Antwerpen. Maar de onmiskenbare inzinking, die zich bij de aanvang van dit internationale seizoen openbaarde, is men nu nog allerminst te boven. De techniek was over het algemeen behoorlijk en de wilskracht verliet de Oranjemannen ook in dit treffen niet. maar het plaatsen en vooral het ploegverband liet vaak veel te wen sen over. nederlaag in de oefenwedstrijd tegen de London com bination. Het Deense publiek is beslist ontevreden over het treffen tussen de nationale ploeg en het Ne derlandse elftal. Niet zozeer wegens de uitslag (2— 2) als wel over het door de Nederlanders vertoonde spel. Dat was, naar Deense, amateuristische opvatting, veel te hard. Inderdaad heeft onze ploeg, kort voor de rust en enige tijd daarna, toen het ernstig door het snelle en voortdurend „flitsende" Deense team be dreigd gevoelde, herhaaldelijk naar de „oude" wa pens: lichaamskracht en destructie, gegrepen. Aan de andere kant waren de ove rigens wel begrijpelijke Deense voelens (onze spelers waren over het algemeen forser gebouwd en groter van stuk) wel wat overdreven. Een houding bijvoorbeeld die tegenover onze doelman Landman, een zeer sportief voetballer, werd aangeno men, kon ook zeker niet door de beu gel. Dat een deel van het. publiek de werkelijke overtredingen niet van 'n sportieve schouderduw kon onder scheiden, was wel erg jammer. Land man is daarvan het slachtoffer ge worden. Even kwalijk, zo niet kwalij ker kon het genoemd worden dat de Zweedse scheidsrechter Andersson, die in zijn kijk op het spel enkele ma len de plank flink mis sloeg, zich soms-door de gedragingen van de toe schouwers liet beïnvloeden, hetgeen voor een internationaal arbiter niet bepaald een aanbeveling is. Een en ander verklaart intus sen nog wel eens duidelijk, dat on ze ploeg nog niet voldoende kan steunen op zijn technische vaar digheid. Zodra er even ernstig ge vaar dreigt, geraakt het construc tieve voetbal op de achtergrond en worden de oude methoden van af breking en met kracht „er tegen aan" weer te hulp geroepen. Dat dit tegen de Deense amateurs no dig was, pleit voor deze zelfde amateurs, die trouwens op 21 ok tober tegen de Zweden een bij zonder eervol resultaat (1—1) had den geboekt. Het Nederlandse elftal heeft, wan neer we de gehele wedstrijd bezien, niet slecht gespeeld. Afgezien van de periode kort vóór en na de rust, werd Jaap van der Sande weer in Nederlandse turnploeg. Voor do turnvvedstrijd tussen do herenteams van Nederland en België, die zondag 11 nov. a.s. in de dieren tuin te Den Haag zal worden gehou den, bestaat de Nederlandse ploeg uit de volgende turners: J. Blitz, G. Sallé (beiden Amsterdam), W. Groe- neveld (Den Haag), G. van Galen (Enschede), Jaap van der Sande (Vlissingen) en Klaas Boot (Alk maar). Illllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bram Appél is ook zondagmid- s dag in de wedstrijd van het Nederlandse elftal tegen Dene- i marken weer de goalgetter ge- s weest: heide doelpunten nam hij voor zijn rekening! Hier scoort hij op de befaamde ma- §i nier de gelijkmaker (22). Op de foto ziet men van litiks naar rechts de Deense doelvcr- i H dediger Jörgensen, Appel, Ove Hansen en Larsen. Zwaluwen-elftal versloeg militaire ploeg met 4-3. Spil Barten beheerste centrum Op het VUC-terrein in Den Haag speelden de Zwaluwen zaterdag avond een lichtwedstrijd tegen het Nederlands militair elftal ten bate van het Koningin Wilhelmïnafonds. Het is een uitstekende wedstrijd ge worden, die in hoog tempo werd ge speeld, met vlotte combinaties aan weerszijden. De Zwaluwen wonnen met 43. De grote verrassing was wel het hoge peil, dat de elf amateurs van De Zwaluwen, die toch voor het eerst met elkaar speelden, wisten te be reiken. De militairen (profs), die reeds op elkaar waren ingespeeld, bleken lange tijd zelfs niet opgewas sen tegen deze ploeg en slechts in de slotfase wisten zij een overwicht te krijgen. De verdediging van De Zwaluwen, waarin rechtsback Van Bruggen van DFC schitterde en Piet Barten van Vlissingen het centrum beheerste, gaf echter weinig goede kansen weg. In de eerste helft hadden de Zwa luwen beslist-het beste van het spel en Verhoeven van Lugdunum opende de score na een goede pass van Van Ham (Zeeburgia). In de 35ste mi nuut zorgde Luyten (NAC) voor de gelijkmaker, maar nog voor de rust werd het 3^—1 voor De Zwaluwen door de Kreek (Feyenoord) en Ver hoeven. Na de rust kwamen de militairen er beter in en in de 20ste minuut verkleinde Nagtegaal (DOS) de ach terstand met een fraai schot. Tien minuten later kwam zelfs de gelijk maker, toen v. d. Heuvel een schit terend opgezette aanval feilloos af werkte (33). De militairen druk ten nu stevig door, doch tot scoren kwamen zij niet. Vijf minuten voor het einde kwam het beslissende doel punt van Verhoeven (43). PolenFinland 50 Te Krakau heeft het Poolse voet balelftal zondag met 50 van Fin land gewonnen. De ruststand was 2—0. Zierikzee maakle reis naar RWB niet tevergeefs. Van het toch al kleine competi tieprogramma is heel weinig terecht gekomen. In de derde klasse C gingen beide vastgestelde wedstrijden door. De strijd tussen de nummers 1 eu 2, WSCVeerse Boys, eindigde in een puntenverdeling (1I), waardoor WSC zijn kleine voorsprong heeft weten te behouden. Zierikzee maakte het reisje naar RWB en bevocht eveneens een gelijk spel (33), waardoor een puntje meer afstand werd genomen van hekkesluiter Schutters. In de stan- denlijst kroop RWB door dit gelijke spel naar de derde plaats. Voor de rest deden zich geen verschuivingen voor. De beide in de derde klas D vast gestelde wedstrijden werden even eens gespeeld. De semi-plaatselijke strijd tussen RKFC en Meto werd in het voordeel van eerstgenoemde beslist (20), waardoor Meto naar de negende plaats verhuisde en de Bergenaren opschoven naar de vijfde. Steen behaalde zijn eerste puntje in de thuiswedstrijd tegen Zeeland Sport (11). De Vlissingers klom men hierdoor van de negende naai- de zevende plaats, terwijl Steen hekke sluiter is gebleven. Aardenburg en Rja gaven elkaar in de vierde klas H ook al niets toe door de buit eerlijk te delen (2—2). Aardenburg won daardoor twee plaatsen. Ria bleef de rode lantaarn torsen, maar knabbelde toch een stukje van zijn achterstand weg. Bij de reserves noteerde Zeeland Sport II een goede beurt door in Ter- neuzen met 16 te winnen van Ter- neuzen H. Deze zege werd beloond met de derde plaats op de ranglijst. Voor de Nederlandse doelman is de interlandwedstrijd tegen Denemar ken geen prettig duel geweest. Hij werd enkele malen door het publiek uitgejouwd. Hij raakte hierdoor zo geïntimideerd, dat hij zelfs een blun der maakte. Óp de foto ziet men hoe de bal door zijn handen glipt en de doellijn passeert. Op de achtergrond de Deense rechtsbuiten Jörgen Han sen. Rotterdams elftal speelde gelijk tegen Bondsploeg (1-1) Keeper maakte doelpunt In Rotterdam is zaterdagmiddag voor ongeveer 9000 toeschouwers de traditionele wedstrijd tussen een Rotterdams team en een Bondselftal om de gouden onafhankelijkheidsbe ker met 11 onbeslist gebleven. Met de rust leidde de Bondsploeg met 1—0. Ofschoon het Bondselftal zeker niet meer dan een gelijk spel verdiende, zon het deze wedstrijd gewonnen heb ben, indien de scheidsreohiter geen vergissing zou hebben gemaakt. Kort na de rust n.l. trapte keeper Van de Wint na een doelsehop de bal uit de handen tot in het eLrafsohopgebied van de Rotterdammers. Zonder dat iemand de bal aanraakte stuitte het leer over de voor zijn doel opgestelde Sparta-keeper Van Dijk om vervol gens m de touwen te belanden. Een geldig doelpunt dus. De scheidsrech ter keurde het desondanks af In de laatste seconde voor de rust in een periode van Rotterdams over wicht, maakte Angeoent na een snel le ren echter nog een mooie goal. De kwaliteit van dit doelpunt werd ech ter overtroffen door de kopbal van Cor van der Gijp, die languit vallen de een voorzet van zijn clubgenoot Bak benutte. Dit gebeurde 6 minuten voor het einde, na een klein half uur van vergeefse Rotterdamse aanval len, B.K.C. degradeert op verzoek naar 3e klas Slechts één wedstrijd van het Zeeuws koifbalprogramma is ge speeld, namelijk die tussen Dë Poel en Scampolo II, waaruit de bezoe kers als overwinnaar te voorschijn, kwamen 01)Toch viel er nog een beslissing. Het Breskense BKC heeft namelijk verzocht om automatisch naar de derde klas te mogen degra deren, hetgeen door het bestuur van de ZKB is toegestaan. BKC speelt dus geen degradatiewedstrijden, zodat er in totaal met vijf ploegen wordt gespeeld om twee plaatsen in de tweede klas. Het bekende Hongaarse voetbalteam „Honved", waarvan Puskas aanvoer der is, bevindt zich momenteel niet in Hongarije. Dit elftal was zondag nog in Wenen op doorreis naar Span je, waar een wedstrijd gespeeld moest worden voor de Europ-beker. Ferenc Puskas, die majoor is in het Hongaarse leger, heeft met een de legatie van zyn club een bezoek ge bracht aan het Oostenrijkse minis terie van buitenlandse zaken in We nen. Hij bracht de dank over van de Hongaarse sportlieden aan Oosten rijk, voor de hulp, die dit land heeft verleend aan de gewonde Hongaren en aan het Hongaarse volk. Puskas verklaarde, dat de naam „Honved" het Hongaarse woord Na rust namen Denen door fout van Landman en penalty 2-1 voorsprong Nadat aanvoerder Roel Wiersma met zijn Deense collega Knud Lundberg vaantjes hadden uitgewisseld, gaf de Zweedse scheidsrechter Andersson het aanvangssignaal. Na enkele verkenningsacties over en weer kwamen Jens en Jörgen Hansen tot een bepaald gerichte aanval, waaruit onze doelman Landman een eerste schot te verwerken kreeg, zonder dat het hem veel in spanning kostte. Onze tegenstanders behielden een licht overwicht, dat in de 9e niinunt werd onderbroken door een Lenstra-Appel-Mouljjn combinatie, waarby doelman Jörgensen het schot van de Rotterdammer nog met do voet kon stoppen. Het was de eerste werkelyk gevaarlijke Nederlandse actie, die de inleiding zou blijken tot een meer tastbaar resultaat. Eerst werden Appel en Moulijn nog gedwarsboomd door Ove Hansen, daarna brachten zij het in de 12e minuut wederom tot een hoekschop. Bosselaar nam die bekwaam, precies op het hoofd van Bram Appel, die de bal hard tegen de grond in het doel kopte. Het was een weinig spectaculaire goal, welke wel enigszins voor rekening kwam van keeper Jörgensen, die zich niet bepaald tactisch had opgesteld en die er-daardoor weinig meer aan kon doen (01). Dit doelpunt werd dus niet, zoals de verslaggever Aad van Leeuwen tijdens de radio-uitzending verklaarde, gescoord door Bosselaar Een pracht van een kans op een tweede doelpunt kreeg onze ploeg in de 27e minuut, toen Notermans de En- schedeër Voges aan het werk zette en deze een prachtige hoge voorzet los liet. Appel stortte zich in een lijf-aan- lijf duel met doelman Jörgensen, die opzij werd geduwd. Maar de bal stuit te tegen de paal en back Larsen kon met een ferme trap opluchting bren gen. Joelend eiste het Deense publiek vlak voor de rust een strafschop, toen middenvoor Petersen achtereenvol gens een duw in de rug kreeg van één van onze verdedigers en vervolgens half- en=half op dc rug kwam te lig gen van een zich oprichtende Land man. Maar de Zweedse arbiter vond daar geen aanleiding toe. Het Neder landse veldoverwicht duurde nu on verminderd voort, maar als het op schieten aankwam drie maal richt te o.a. Bosselaar verkeerd viel er niet te juichen. Onplezierig De tweede helft begon erg onplezie rig voor Wim Landman. Het Deense publiek, dat zijn woede niet kon ver kroppen over de penalty, die het naar zijn mening was ontgaan, ontving on ze keeper toen hij het veld opkwam, met een fluitconcert. Er werd vervol gens gefloten bij elke gelegenheid, dat Landman zich opmaakte om de bal uit te trappen. Deze intimidatie is, naar hij la ter toegaf, niet langs onze doel man heen gegaan. Toen in de 6e minuut linkshalf Jörgen Olesen, na een combinatie met linksbuiten Paul Pedersen een laag, slap schot afvuurde, kreeg Landman de bal vallende wel te pakken, maar hg liet het leer, precies op de doellijn, enkele centimeters scnieten, zodat Olesen zijn eerste doelpunt uit al zijn 22 interlandwedstrijden had gemaakt (11). Het was de grote verdienste van de Deense amateurs, dat zij in deze psy chologisch gunstige periode door stootten. Na een in de 13e minuut in het middenveld door Olesen genomen vrye trap tegen Notermans, won aan voerder Lundberg glansrijk 't duel met Klaassens. En de van het schot van Lundberg geschrokken linksachter Kees Kuys sloeg de bal bewust met de hand neer. Nu was er geen twijfel mogelijk: penalty. De Deense kijkers jubelden. En zij brachten Lundberg (36 jaar en 39 interlands) een ovatie, toen hij de ploeg uit een feilloos ge nomen strafschop een 21 voor sprong bezorgde. Hard. spel De Denen bestormden nu als het ware de Nederlandse veste. De ern stige dreiging bleek, toen Paul Peder sen een fotografenstoeltje, vlak naast de goalpaal omver kegelde. Onze voor- waartsen probeerden met grof ge schut te antwoorden, waarbij nogal eens op de „ouderwetse" manier van de lichaamskracht gebruik werd ge maakt. Het nog altijd geprikkelde Deense publiek toonde verontwaar digd loeiend zijn afkeuring, onder an dere tegen de rorsgebouwde Appel, en ook Landman had het nog steeds ge daan. Nederland kreeg In de 31e minuut een vrije schop toegewezen en Abe Lenstra, die tot dusverre- sterk had teleurgesteld, kweet zich op een voor treffelijke wijze van deze taak. Hy zond de ba) haarscherp langs de baan, die een opening lie'. om het hoofd van Appel te bereiken en onze middenvoor kreeg daardoor gelegenheid, in zijn tiende interlandwedstrijd (die hem le venslang een vry kaartje voor de thuiswedstrijden van de ploeg garan deert) ook zijn tiende doelpunt te sco ren (22). Het Nederlandse elftal leek nu alle beklemmende banden te hebben ver broken en rukte in alles-of-niets po gingen, soms met tien man naar vo ren. Appel brak in een voortreffelijke soloactie door een keten van drie ver dedigers, maar hij vond in het door Jörgensen verlaten doel rechtsback Larsen als een onoverkomelijke hin derpaal. Het herstel van de nationale ploeg kwam te laat. Een massale slotactie van de Ne derlanders, waarbij ook Van der Hart probeerde te doelpunten, had evenmin succes, zodat het bij een gelijk spel (2—2) bleef. voor leger veranderd zou worden in „Kispest", maar dat deze naam nu nog niet veranderd is, aangezien het leger zich eensgezind achter de op standelingen had geschaard in de strijd tegen de Russen en de veilig heidspolitie. Het is vanzelfsprekend onder de huidge politieke omstandig heden nog de vraag of „Honved" nog naar Hongarije zal terugkeren. Hongaren nog niet naar Melbourne. De Hongaarse Olympische ploeg is nog niet uit Puien naar Melbourne vertrokken. Er waren twee Franse vliegtuigen gereserveerd voor de Hongaarse ploeg. De vliegtuigen werden echter door de Franse rege ring „in verband met de toestand in het midden-oosten" gerequireerd. Men stelt alsnog pogingen in het werk om de Hongaarse deelnemers naar Melbourne te krijgen. Stemming nerveus. Er zijn thans ongeveer 600 deelne mers en 200 officials in het Olympi sche dorp, hetgeen vrij gering moet heten nu men nog slechts 2\s week voor de opening voor de boeg heeft. De stemming in het dorp is nerveus in verband met de situatie in Oost- Europa en rond het Suez-kanaal, en men vreest in Melbourne dat enkele ploegen zullen wegblijven. In sommi ge kringen is de stemming zelfs zeer pessimistisch Niet annuleren. Olympische officials hebben zon dagavond in Melbourne verklaard dat de spelen niet geannuleerd zullen worden wegens verkleinin gen of terugtrekking van ploegen. De voorzitter van het organisa tie comité Kent Hngkes en de di recteur-generaal van de spelen, sir Willam Bridgeford, zeiden dat de spelen op 22 november over eenkomstig de plannen zullen worden geopend. NOC beraadt zich over uitzending Nederlanders. In verband met de internationale toestand zal het bestuur van het Ne derlands Olympisch comité dezer da gen bijeenkomen en zich beraden over de uitzending van de Neder landse ploeg naar de Olympische spelen te Melbourne. Naar bekend zijn de vier atleten reeds naar Mel bourne vertrokken, maar was de reis van het grootste deel van de ploeg vastgesteld op zondag 11 no vember. Geen Russen en anders geen Nederlanders De hoofdbesturen van de Neder landse Christelijke Sport Unie en van de Nederlands Katholieke Sportbond, hebben zondagavond een telegram gezonden aan de secretaris-penning meester van het Nederlands Olym pisch comité, dr. J. N. van den Hou ten, in Wassenaar. De inhoud van het telegram luidt als volgt: „De Nederlandse Christelijke Sport Unie en de Nederlandse Katho lieke Sportbond, met ontzetting en diepe verontwaardiging bewogen door de verraderlijke moordaanslag op het volk van Hongarije, achten het in stryd met de Nederlandse eer en de menselijke waardigheid by de komende Olympiade de met bloed bevlekte Russische vlag door Neder landers te doen eren. Zy verzoeken uw comité mede rekening te houden met de opv oedkundige stellingen van De Coubertin en maatregelen te overwegen, welke zullen leiden tot uitsluiting van Russische deelname of terugroeping van de Nederlandse delegatie".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3