PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Invasie in Egypte aanstaande STAD BOEDAPEST IN STAAT VAN VERDEDIGING Voor Zeeland is thans de „860" in aanbouw Bombardementen maakten baan vrij ISRAËL HEER EN MEESTER Gevaar vanuit Jordanië Hongaars- Russisch akkoord DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 261 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: "W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-boofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS IS CCnt per mm. Minimi p. advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's! Vllsslngen, Walstr. 50-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 648 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zlerlkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. De Hongaarse regering heeft vrijdagavond Hongaarse legertanks opdracht gegeven zich op te stellen voor het parlementsgebouw in Boedapest en de opritten van de bruggen over de Donau, nadat berichten waren ont vangen, dat Russische troepen de stad steeds dichter naderen. Heel Boedapest wordt door het Hongaarse leger in staat van verdediging gebracht. Een grote actie van de Russen te gen Hongarije zou op handen zijn. Steeds meer Sowjet-eenheden trekken Hongarije binnen. Naar het schijnt is het hoofddoel Boedapest. Er waren reeds berichten over aanvallen op de steden Miskolc, Tokay, Szol- nok en Debrecen. Een algemene mobilisatie van het Hongaarse leger zou gelast zijn. Straalbommenwerpers van de Russen kwa men bij Zahony over de grens. Sterkten van de opstandelingen zouden zijn gebombar deerd. Ruim zeshonderd Russische tanks zijn de grens over getrokken, alsmede twee pant- sertreinen. Stations, wegen en vliegvelden zijn bezet. Aan de grens met Oostenrijk zijn Russen geposteerd. In drie nota's heeft de regering Na- gy ten krachtigste geprotesteerd bij de Russische regering tegen de nleu- Een Britse regeringswoordvoerder zei gisteravond, dat een invasie in Egypte binnen enkele uren te ver wachten was. Weliswaar werd deze mededeling door andere woordvoerders later tegengesproken, maar vele tekenen blijven erop wijzen, dat een inval aanst aande is. Radio-Cyprus kondigde de aanstaande inval gistermiddag officieel aan. De Britten en Fransen com pieteren steeds meer hun geweldige landingsvloot, die voor het Suezkanaal klaar ligt. Gisteren vonden weer hevige bombardementen plaats. 120 Egyptische vlieg tuigen werden op de grond vernield, radiosations werden buiten bedrijf gesteld en legerplaatsen bestookt. Luchtwaarnemingen hebben aangetoond, dat het met de meest geperfectioneerde, Engelse en Franse tanks en kanonnen bewapende invasieleger krachtige tegenstand zal ondervinden. Er werden namelijk gro te troepenconcentraties rond het Suezkanaal waargenomen. De inleidende bombardementsvluchten hadden ten doel vitale punten van de Egyptische verdediging murw te beuken. De verbondenen achtten deze opzet volledig geslaagd: de Egyptische luchtmacht werd geheel uitgeschakeld, vele verbindingen verbroken, en nervositeit en wanorde onder de tegenstanders gezaaid. Een grote aanval werd gistermiddag onderno men op „De stem van Arabië", het radiostation bij Cairo. Het is sindsdien niet meer in de ether geweest. Voor iedere aanval werd de burgerbevolking gewaarschuwd. Volgens Egyptische opgave zijn er evenwel toch meer dan honderd doden gevallen. De verbondenen meldden geenv erliezen. De Franse minister Pi- neau vloog gisteren voor overleg met Eden over het Kanaal. Men neemt aan, dat toen de beslissing voor een invasie is gevallen. Israël heeft bekendgemaakt het schiereiland van Sinaï thans vrijwel geheel te beheersen. De stad Gaza capituleerde gisteren, hef belangrijke knooppunt van wegen Aboe Ogeila werd veroverd en de eilanden Tiran en Senabahir in de Rode Zee Werden ingenomen. De opruiming van de laatste verzethaard is nog slechts een kwestie van enige dagen. De jood se orthodoxe leiders hebben dispensatie gegeven om op~de sabbat door te vechten. De Israëli's zouden 15.000 tegenstanders gevangen genomen hebben. Ongeveer honderd tanks, 500 kanonnen en grote voorraden munitie en olie zyn in hun handen gevallen. De verovering van Gaza legt voor Israël de weg open naar het Suezkanaal. Inmiddels zijn echter Syrische tanks en troepen, op verzoek, binnengetrokken in Jordanië. Israël vreest een aanval van die zijde niet, want na het verslaan der Egyptenaren heeft men de handen vrU om iedere vyand af te weren. In de V.S. zyn wapenleveringen aan Israël en Egypte verboden. Halt? /*\p welk tijdstip moet men aan dic- ltators een halt toeroepen, wan- v-x neer zij bezig zyn hun internati onale aspiraties te verwerkelijken ten koste van andere volkeren Het antwoord op deze vraag ligt voor vele mensen uiterst eenvoudig. Zjj geloven, dat de organisatie van de Verenigde Naties dit tijdstip moet vaststellen. Deze volkerenorganisatie zou zo sterk moeten zijn en zoveel gezag moeten bezitten, dat zij dictators tot de orde kon roepen en een aanvaard bare internationale rechtsorde zou kunnen handhaven. Zo sterk is echter die volkerenorga nisatie niet. Zij deed zich in de achter liggende jaren kennen als een praat college, dat geen daadwerkelijk gezag had en dat herhaaldelijk zeer afkeu renswaardige beslissingen nam. Wanneer men op dit ogenblik ver trouwen zou stellen in de Verenigde Naties, zou dat alleen maar getuigen van een idealistisch-optimistische ge moedsgesteldheid die geen aankno pingspunt heeft bij de harde werke- V andaar, dat de Israëli's deze week naar de wapens grepen om de dodelijke ring, die de Egypti sche dictator Nasser rond hun land legde, tijdig te doorbreken. Hadden ze vertrouwd op de Verenig de Naties, dan zou over één jaar de Is raëlische staat vernietigd worden door de Arabieren. Men zou daarna in New York een diep-ontroerde motie van afkeuring hebben aangenomen over de slechtheid van dictator Nas serom zich vervolgens te verlie zen in debatten over de consolidatie van de nieuw geschapen toestand. Het is volkomen begrijpelijk dat Israël daarop niet heeft gewacht en dat het dwars tegen de Verenigde Naties in heeft toegeslagen toen het tijd stip daarvoor gunstig was. Een soortgelijke opmerking zou men kunnen maken over de Frans- Engelse actie tegen Egypte. Noch in Engeland, noch in Frankrijk kon men er op vertrouwen, dat de Verenigde Naties een aanvaardbare oplossing zouden vinden voor de Suezkanaalkwestie. Men moest eigen rechter spelen, wilde men niet als bedrogen en bena deelde partij uit dit conflict komen. Dat is dan nu gebeurd en het heeft velen in Engeland en ook daarbui ten pijnlijk getroffen. Die velen geloofden, dat men nog voort moest gaan met praten en dat de onderhandelingsmogelijkheden niet waren uitgeput. Hier gaat het om een gebruikelijke denkfout, die men in de mocratische kringen maakt, wanneer het dictators betreft. Men hoopt steeds weer dat dictators door onder handelingen zullen veranderen van in zicht en men grijpt die (ijdele) hoop aan om noodzakelijke daden uit te stellentotdat het te laat is. In de Egyptische kwestie is nu eindelijk een daad gesteld, die niet te laat kwam en noe men over die daad ook moge denken, zij getuigt in elk geval van een juist inzicht in de dictators mentaliteit. Het spijtige is dat steeds weer blijkt hoezeer de organisatie van de Verenigde Naties te kort schiet... Men laat dictator Nasser rustig het Midden Oosten in vlam zetten, men laat behoudens wat Rode Kruis hulp het Hongaarse volk in de steek, dat in een hopeloos gevecht is gewikkeld tegen de communistische dictatuur Dit is wel een zwarte week geweest voor de organisatie, die opgericht was om gewapende internationale conflicten te voorkomen!! V.S. willen Polen helpen De Amerikaanse regering heeft yol- gens de perssecretaris van het Wiitte Huis James Hagerty een voorlopig aanbod voor economische hulp aan de nieuwe Poolse regering gedaan. De Poolse regering heeft hier nog niet op gereageerd. Het aanbod werd via de Amerikaanse ambassadeur te Warschau gedaan. druppel bloed. In Boedapest zyn vol gens de berichten de voedselvoorra den gering. Kardinaal Mindszenty en kolonel Paul Maleter (de held van Boedapest) hebben dringend ge vraagd aan het westen om morele en materiële steun in deze kritieke mo menten voor het Hongaarse volk. Na- gy heeft gisteren een kernkabinet ge vormd, waar de ministers, die niet het vertrouwen van het volk genoten uit zyn verdwenen. De Verenigde Staten hebben de Hongaren gisteren hulp in voedsel en medicamenten ter waarde van bijna Hongarije in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad van de Ver- Naties kwam gisteravond om 23 uur Ned. tijd bijeen om de Hongaarse kwestie te bespreken, zo is officieel in New-York bekendgemaakt. tachtig miljoen gulden aangeboden. Men zou later indien nodig nog meer kunnen krijgen. Alle familieleden van het personeel van de westerse lega ties in Boedapest zijn gisteren naar veiliger oorden overgebracht. De Rus sen hadden donderdag reeds een der gelijke maatregel genomen. In de Hon gaarse hoofdstad zijn ijverige na speuringen bezig in het oud-hoofd kwartier van de gehate veiligheids politie. Men neemt aan. dat de kop stukken van deze organisatie, onge veer 100, zich samen met een 200 po litieke gevangenen zich hier in een geweldige onderaardse bunker bevin den. Radio Moskou heeft gisteravond de westelijke landen van interventie in Hongarije beschuldigd. „Vijanden van het volk" zouden binnengesmokkeld worden onder het mom van hulpver lening. De Frans-Britse actie in de Suez- kanaal-zone heeft tot gevolg dat Syrië de diplomatieke betrekkin gen met Engeland en Frankrijk verbroken heeft. Syrische troepen werden onder Egyptisch bevel ge steld. In Jordanië is de algemene mobilisatie afgekondigd. Uit Londen en Rome kwamen be richten, dat verscheidene Arabische staten president Nasser verzocht zou den hebben af te treden. Deze zyn ech ter tegengesproken. Alle eigendom men van Britse en Franse onderdanen in Egypte werden op last van de re gering in Cairo in beslag genomen. De Britse en Franse banken werden bezet en de tegoeden verzegeld. In Li- bye werden twee Britse kazernes en een benzine-pijpleiding door bomaan slagen getroffen. De Britse technici 50 in totaal die voor het onderhoud van de voor malige Britse bases in de zone van het Suezkanaal zorgden, zijn geïnter neerd. Eden overlegde in Londen met zijn voornaamste raadgevers en lunchte met Churchill. Besproken werd de motie van de algemene vergadering in de Verenigde Naties, waarin er op werd aangedrongen het vuren onmid dellijk te staken. f 175.000 op giro 777 Gisterochtend was de stand op giro rekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis 175.000. De totale waarde van dé reeds gestuurde en de binnenkort te verzenden goederen aan de getroffenen in Hongarye be draagt een half miljoen gulden. Britse troepen van liet ko- m ninklijke korps pioniers, gaan Li aan boord van de „Empire Fowey" met bestemming „er. m ji gens in het Middellandse Zee- gebied. jjf iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Naar vrijdagavond laat in door gaans welingelichte Hongaarse kringen werd vernomen, zijn Honga rije en de Sowjet-Unie tot overeen stemming gekomen over de vorming van een gemengde commissie ter be spreking van de terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Hongarije. Toen dit bekend werd, nam de spanning in Boedapest af. De men sen bleven bij hun radio's zitten, in de hoop een bevestiging van het be richt te horen. Inrichting van nieuwe veerboot nu bekend IN KINDERDIJK BOUWT men voor Zeeland op de werf van J. en K. Smit nummer achthonderdzestig! Dat is de nieuwe provinciale en voorlopig nog naamloze boot voor liet tra ject Vlissingen-Breskens, een schip van honderdtwee meter lengte en een breedte van achttien meter. Wél een boot, waarmee de provincie voor de dag kan komen! Naar schatting zal men daarmee de helft meer auto's kunnen overzetten dan thans het ge val is met de „Juliana" en de „Bern- hard". En het aantal passagiers, dat met de nummer achthonderdzestig naar de overkant kan,bedraagt om en de bij tweeduizend. De uiterlijke vormgeving echter is bijna gelijk aan die van de huidige ferry-botên, op één merkwaardige uitzondering na: in- plaats van één, worden er twee schoorstenen aangebracht, één aan stuurboord en één aan bakboord, zo- als dat thans ook by de 3Ioerdykpon ten 't geval is. Maar de vorm van de schoorsteen is weer gelijk aan die van de „Juliana" en de „Bernhard". Br is nog een punt van overeenstem ming, namelijk de snelheid. Op de proefvaart wordt, zestien mijl geeist en bij de uitoefening van de dienst veertien en een half, een snelheid, die ook nu de ferryboten op Vlissingen- Breskens hebben. Maar door de aan leg van de nieuwe haven te Breskens wordt het traject iets korter, zodat aan tijd gewonnen wordt. Doch deze kostbare minuten zijn weer nodig omdat laden en lossen van dit grotere schip meer tijd vergt. Men krijgt enigszins een idee van de afmetingen^ wanneer men die vergelijkt met die van de „Julia na". Zo wordt de breedte van de middelste rijbaan negen meter der tig, doch by de „Juliana" is die slechts zes meter. De twee zyba- nen krygen een breedte van drie meter vijftien, terwyl die by de twee tegenwoordige boten maar twee meter dertig is. De doorrij- hoogte is nu drie meter veertig, doch op de nummer achthonderd zestig zal die vier meter twintig bedragen: Vooral voor de vaak hoog opgetaste vrachtwagens met landbouwprodukten is dit van het grootste belang. Bovendien zal de ze nieuwe boot meer gewicht kun nen toestaan: alle auto'9 die op de weg worden toegelaten, kunnen llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Honderdentwee meter op Vlissingen-Breskens dan overgezet worden. Ook dit be tekent een verbetering, want bjj de „Juliana" moeten vrachtautobe stuurders nog altyd rekening hou den met een maximum van 30 ton. T rottoirs. Het zal voorts de automobilisten deugd doen te vernemen, dat in de nieuwe boot zowel in de middelste rij baan als in de beide gangen trottoirs komen. Voorts worden uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om brand te voorkomen. Er komen bij voorbeeld op het rijdek installaties voor vier watergordijnen om een eventuele vuurhaard direct te local i- seren, terwijl voorts een aantal brand- blusstations worden aangebracht, die voorzien zijn van brandblusapparaten, schuimbluswagentjes enz. Zes salons. Voor de passagiers komen vier grote salons op het promenadedek en twee benedendeks. De laatste bieden elk plaats aan honderd pas sagiers; die op het promenadedek aan resp. drie en negentig en acht en negentig reizigers. Wandelende hofmeesters echter zullen verdwij nen: elke salon krijgt een groot zelfbedieningsbuffet, een soort ca- fétaria-systeem, waar de passa- .(Vervolg op pag. 7) KORTE PREDIKATIE WERELDOVERWINNING „Wie is het die de wereld overwint, dan die gelooft, dat Jezus de Zoon van God is". ji Joh. 5 5. Het is geen kleinigheidwaarvan hier sprake is: de wereld overwinnen! Wie kan dat? Wij met ons menselijk bestaan en daartegenover de grote wereld? Dat is immers in flagrante tegenstelling met elkaar Als kerkelijke mensen over 't be grip „wereld" sprekendan vatten ze daarmee samen wat buiten de kerke lijke samenleving staat en men denkt dan daarmee klaar te zijn. Maar dan vergeet men vaak dat dit begrip veel dieper grijpt. Want de Bijbel verstaat onder wereld ons eigen leven, zoals dat door de zonde is aangetast. Dan dragen we die „wereld" dus ook mee in alle verhoudingen van ons leven. En van die wereld geldt nu, dat ze overwonnen moet worden, d.v:.z. ons oude bestaan moet ontwapend! Maar wie is zo machtig, dat hij hiertoe in staat is? Wie houdt die wereld in z'n hart radikaal ten onder? Immers niemand is er, die deze in z'n oude bestaan breekt! Toch wel! Eén slechts is er van wie het geldt, dat Hij „de wereld" heeft overwon nen, n.l. Jezus Christus. Hij is vlees geworden en in de zondenood van dit leven ingedaald. Hij, Die de dood ver nietigd heeft kan alléén zeggen: ,Jk heb de wereld overwonnen"En 't grote van die ovemvinning door Hem is, dat Hij dat niet voor zich gedaan heeft, maar dat Hij daarin zijn kin deren, die de Vader Hem gegeven heeft, doet delen. Zo is Christus' over winning ook hun overwinning. En als U vraagt: hoe kan dat Dan geeft de tekst 't antivoord: door het geloof, dat Jezus de Zoon van God is. Door het geloof is er de overwin ning der wereld. Wanneer Gods kerk bij 't licht van Zyn Woord geen raad meer weet niet haar eigen leven, maar daarbij Christus als wereld triomfator voor ogen houdt dan ligt voor haar ia Hem de „wereld" dood! In Hem is ze meer dan overwinnaar! Deelt U dan ook in die overwin ning? Weet het, buiten Jezus is in uw leven de overwinning aan de ivereld, dat betekent: eeuwig sterven. In Christus door het geloof is de zege praal over de wereld aan U, en dat betekent: eeuwig leven. Tholen. J. de Hoed. Opklaringen maar ook hier en daar wat regen en op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen oost en noord. Lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1