Honderdvijftig leden op honderd plaatsen in de Tweede Kamer -**PFfff Elektronisch rekencentrum in DuitslandEuropese primeur Esso) extra! kjiïri.n PHILIPS „Infraphil" MEN VERWACHT, DAT DE SINT GOED BIJ KAS ZAL ZIJN Met Esso bent u beter uit WINTER GRADE ZATERDAG 3 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZBBUWSB COURANT 17 VOLKSVERTEGENWOORDIGING IN VERDRUKKING (Advertentie) Verhouding tussen aantal leden en grootte bevolking is losgelaten (Van onze parlementaire redacteur) Het wordt dringen in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Er is plaats voor honderd afgevaardigden, doch dinsdag komen er vyftig by, zonder dat het aantal zitplaatsen is vermeerderd. Van 6 november af zul len althans voorlopig drie volksvertegenwoordigers in de banken zitten, die elk voor twee leden bestemd zijn. In elk geval beleeft ons land op 6 november een belangrijk moment in zyn parlementaire geschiedenis: uitbreiding van het aantal leden van de Staten-Generaal. We moeten 68 jaar teruggaan om een soortgelijke ge beurtenis te kunnen registreren. De grondwetsherziening van 1887, die zyn slotfase vond in de plechtige afkondiging van de nieuwe Grondwet op 30 november 1887, vergrootte toen namelyk het aantal Tweede-Kamerleden tot honderd en het aantal leden van de Eerste Kamer tot vyftig. Binnen vier maanden moesten nieu we verkiezingen worden gehouden. Daardoor werd het 1 mei 1888, vóór de voorzitter van de ministerraad de „troonrede" kon uitspreken voor het uitgebreide parlement. Opnieuw achtte de regering ver- meerdgring van het aantal Kamerle den nodig na de tweede wereldoorlog. Trouwens al eerder was hier en daar een visje uitgeworpen om vergroting van de Staten-Generaal te verkrij gen. In 1951 is er in het parlement over gedelibereerd, doch de regerings voorstellen konden niet de vereiste meerderheid verwerven. De onlangs afgekondigde grondwetswijziging brengt nu toch de noodzakelijk ge achte uitbreiding. Het is moeilijk uit te maken, welk aantal volksvertegenwoordigers een land precies nodig heeft. Aanvanke lijk heeft men in Nederland een ze kere relatie gelegd tussen de groot te van de bevolking en het aantal Kamerleden, doch daaraan is niet altijd de hand gehouden. Bij de jong ste vergroting van ons parlement heeft deze relatie niet de doorslag gegeven. Men had er andere motie ven voor. De toenemende bemoeiingen van de overheid hebben de taak van de Staten-Generaal veel inge wikkelder en omvangrijker ge maakt. De Kamerleden indivi dueel en de Kamer in haar ge heel zijn daardoor zwaarder be last geworden. Bovendien nemen de Kamerleden tegenwoordig veel meer deel aan internationale conferenties dan weleer. Vaak is daardoor een deel van de afgevaardigden aan de gewone, parlementaire werk zaamheden onttrokken. Tenslotte is men van oordeel, dat de leden zoveel mogelijk het contact met de maatschappij moeten onderhouden. Een te ge ring aantal Kamerleden belem mert dit contact. Bij vergelijking met het buiten land blijkt, dat het ledental der Sta ten-Generaal in Nederland laag is, zelfs na de verhoging, die nu haar beslag heeft gekregen. In alle landen met ongeveer hetzelfde inwonertal als Nederland is het aantal parle mentsleden aanzienlijk groter. Alleen in de staten met een bevolking van meer dan 100 miljoen zielen zijn de parlementen in verhouding tot het bevolkingscijfer, wat het ledental betreft, zwakker bezet. Het buitenland Tegenover een aantal afgevaardig den van 100 (dat wordt dus 150) in de Nederlandse Tweede Kamer gel den de volgende cijfers voor de over eenkomstige instellingen in dit rijtje landen: België 202; Engeland 640; Frankrijk 586; Noorwegen 150; Zweden 230; Denemarken 149 Fin land 200; Portugal 180; de Sow jet- Unie 400; Zwitserland 187; de Ver enigde Staten 435; Zuid-Afrika 148 en Australië 75. Als ons land zich had willen hou den aan de vroeger gehanteerde maatstaf van één Kamerlid op zo veel inwoners, dan zouden we nu al lang veel meer afgevaardigden moe ten hebben. Nederland hééft echter de gulden middenweg willen bewan delen. Toen na de bevrijding van de Franse overheersing Van Hogendorp Hui dg enezing Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. zijn schets voor een grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden op stelde, hield hij rekening met het bestaan van één Kamer met een aan tal leden van één op de 25.000 zielen. Aangezien ons land toen ongeveer 2 miljoen inwoners telde, zou dat neer gekomen zijn op 80 leden. De grond wet van 1814 bepaalde echter in ar tikel 56, dat die ene Kamer uit 55 leden zou bestaan. De grondwet van 1815, die geheel pasklaar gemaakt was op de ver eniging van België met Nederland, schreef twee Kamers voor. De Twee de Kamer zou uit 110 leden bestaan, waarvan 55 Noord-Nederlanders en 55 Zuid-Nederlanders. Als gevolg van het verschil van inwonertal tussen de beide landen, had Noord-Neder land hierdoor één afgevaardigde op de 36.000 zielen en Zuid-Nederland één op de 62.000 zielen. De Eerste Kamer zou volgens de grondwet van 40 tot 60 leden tellen. Nadat zich in 1839 de afscheiding van België had voltrokken, kreeg Nederland in 1840 een nieuwe grond wet. Wat de beide Kamers betreft, paste men eenvoudig een halvering van het aantal zetels van vóór de afscheiding toe. De Eerste Kamer moest dus van 20 tot 30 leden tellen en de Tweede Kamer eigenlijk 55. Aan het hertogdom Limburg, omvat tende de oude staatse steden Maas tricht en Venlo en een deel van de voormalige zuidelijke provincie Lim burg, werden evenwel drie zetels toegewezen. Het aantal Tweede Ka merleden bedroeg van 1840 af dus 58. De grondwet van 1848 stelde het aantal Eerste Kamerleden vast op 39. Omtrent de Tweede Ka mer werd bepaald, dat het getal der leden vastgesteld zou wor den naar de grootte der bevol king: voor iedere 45.000 één. De uitwerking van dit voorschrift bracht de wet van 4 juli 1850, regelende „het Kiesregt èn de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer mitsgaders den rooster hunner -aftreding." Men kwam dus tot een variabel aantal Tweede-Kamerleden, doch in 1878 kwam hierin verstarring. Na dit jaar bleef de grondwettelijk en wettelijk vereiste uitbreiding ach terwege. Dat dunrde tot 1887, toen de Tweede Kamer op honderd en de Eerste Kamer op vijftig zetels kwam. De verhouding tussen het aantal afgevaardigden en de grootte der bevolking werd dus geheel losgela ten. Wat dit betekende bewijzen en kele cijfers. In 1889 was er één lid op 45.114 inwoners; in 1909 één op 58.582 inwoners; in 1989 één op 88.340 inwoners en in 1949 één op 100.268 inwoners. Nu de Tweede Kamer 150 leden gaat tellen, ig de verhouding terug gebracht tot één zetel op 67.000 in woners of één op 38.000 kiezers. Spierreumatiek Philips „Infraphil'* weg pijn! PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij verstuikin gen, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winterhan den en -voeten. Zeventig jaar getrouwd Het echtpaar Bloksma, wonende Kloosterlaan 120 te Winschoten, zal maandag 5 november 70 jaar ge trouwd zijn. De heer Bloksma, ge boren te Sneek, heeft in de loop van zijn leven verschillende beroepen uit geoefend. Zijn eigenlijke beroep was draaier. Hij is nu 91 jaar, zijn echt- fenote 90. Beide oudjes zijn nog zeer ras. De vrouw doet al het huishou delijke werk nog zelf. Het echtpaar Bloksma heeft 9 kinderen gehad, van wie er nog 6 in leven zijn. Verder hebben zij 24 kleinkinderen. Sabena tien keer per week naar Keulen Gisteren is bij de Sabena de win- terdienstregeling ingegaan. De heli- kopterdienst BrusselLuikMaas trichtKeulen worden tien maal per week gevlogen; vier maal per week wordt deze dienst doorgetrokken naar Bonn. Japans vissersvaartuig nabij Sendai gezonken Het Japanse vissersvaartuig „Hyoei Maroe" is nabij Sendai op het eiland Hondo op een golfbreker gestoten en gezonken. Van de 45 op- varendèn worden er 38 vermist. Ze ven vissers wisten zich te redden. Sowjet-geleerden hebben de meest nauwkeurige klok ter wereld geconstru eerd, zo maakte radio-Moskou heden be kend. Het Is een „atoomklok", die slechts één seconde voor of achter gaat lopen In 300 jaar. ALOM ACTIE VOOR HET AVONDJE Aan speelgoed alleen zeker voor 50 miljoen gulden (Van een speciale verslaggever) Het wordt dit jaar geen goedkope Sinterklaas, als we de handel mogen geloven. Want 'deze handel, die onze wandel op de voet volgt, weet dat er geld onder de mensen zit en ook dat dit er voor de vijfde december uit zal komen. Eigenlijk is alles al in kannen en kruiken voor het heerlijk avondje. De magazijnen van de meeste waren huizen zitten al tot berstens toe vol en de spijs voor de onvervalste boter letters is al gedraaid Het wachten is eigenlijk alleen nog maar op de Sint zelf. Wat de handel betreft, de man van het speelgoed zei desgevraagd, dat de Sint hem nu al boven het hoofd groei de. Hij en vele van zijn collega's heb ben hun Sint-Nicolaas-orders in juni en juli al thuisgekregen. Men komt handen tekort om aan de ongewoon grote vraag naar speelgoed te kunnen volaoen. Nederland, het welvarende Neder land, dat geld uitgeeft bij de gratie van de drie of zes procent, werpt zich op het speelgoed, aldus onze (Advertentie) Niet onder woorden te brengen, wat u denkt, wanneer midden op een kruispunt uw motor afslaat. Dit kan u bij kit en vochtig weer op de-meest ongewenste momenten gebeuren. Want door de snelle verdamping van de benzine koelen de metaaldelen van de carburateur sterk af. Bij dergelijke weersomstandigheden slaaf de waterdamp uit de lucht als ijs neer op sproeier of smoorklep. Gevolgenminder motorvermogen, hoger benzineverbruik en afslaan van de motor. Tank Esso Extra Winter Grade, de „winter"benzine bij uitnemendheid met een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtvedies, lager benzineverbruik en de motor slaat niet af. zegsman, die zich aan de voorspel ling waaigde, dat de nationale speel goedindustrie er in elk geval van ver zekerd kan zijn voor tenminste vijf tig miljoen aan de Sint te leveren. Er wordt nu reeds aangenomen, dat de bestedingen in deze sector tenmin ste twintig procent hoger komen te liggen dan vorig jaar. Er zal een groot assortiment aan huishoudelijk speelgoed op de Smterklaasmarkt verschijnen. Wasmachientjes waarin de jonge dochter eigenhandig de pop- penkleertjes kan doen, maar ook de ijskoude ijskastjes. Vast staat al, dat de elektrische trein dit jaar de oude vertrouwde speelgoedtreln, die met de hand moet worden opgewonden, geheel zal verdringen. Ook de poppen van papier-maché zullen het veld rui men en wel voor die van sponsrubber. In de wereld van banket, koek en speculaas zijn de verwachtingen niet minder hooggespannen. Ook hier staat men aan de vooravond van het feest en er heerst een drukte van be lang. Er zijn al tonnen amandelspijs voorgedraaid. Op deze manier, die van het voordraaien via de spijsfa- brieken, kan ook de in tijdnood gera kende banketbakker aan zijn alfabet komen. Met die echte boterletter is het dit Jaar overigens een ietwat pijn lijk geval. Door een slechte oogst (in Italië) is de kostprijs van de zuivere amandelen namelijk verdubbeld. De letter die vorig jaar nog 4.50 kostte zal nu ineens op rond 7 ko- Ook de charmante en smakelijke diertjes van marsepein, die hun weg naar de kinderschoen In de regel wel weten te vinden, gaan er nu op ach teruit. We merkten namelijk een al- lene tendens om deze figuurtjes lichter te maken dan vorig jaar. Door ze wat in te krimpen behoeven ze niet zo duur uit te vallen. stop bij de blauw/witte Esso pomp TECHNISCHE EVOLUTIE Een gedeelte van de elektronische reken-apparatuur. In het midden het controlepaneel met enkele honderden toetsen en hendels, die de operateur voor het geven van, instructies aan het elektronische brein ten dienste Staan. Het brein is ondergebracht in de grote stalen kast tegen de achter wand. Rechts het archief, waarin miljoenen gegevens op magneetband worden bewaard en op verwerking wachten. Technisch wonder ontlast de mens van routine-arbeid (Van een bijzondere correspondent.) Niet minder dan rond 700 personen uit 15 landen, onder wie leiden de figuren uit het zakenleven, de wetenschap, de overheid en voorts ook de pers, de laatste ten getale van 200 ietwat verbijsterde corres pondenten, waren in Frankfort aan de Main getuige van de inbe- drijfstelling van de grootste elektronische calculatiemachine, die Europa tot dusver heeft gekend. Stelt U zich voor: een apparatuur die een plaatsruimte van ruim 1000 m2 vergt en die met een enkele druk op de knop in de tijd van één seconde elfduizend gecompliceerde opdrachten feilloos uitvoert. De Remington Rand Univac, zoals de elektronische getallenvreter officieel heet, is doende ons duidelijk te maken, dat een nieuwe tijd is aangebroken. Het routinewerk voor boekhouding, organisatie, administratie en wetenschap, dat overal ter wereld dagelijks miljoenen ten kantore voert, zal geleidelijk aan door de elektronische calculatie-machine worden overgenomen. En dit snel ler en met groter accuratesse dan de mens vermag. Waarheen dit leiden zal? De Westduitse minister voor Atoomza ken, prof. dr. ir. Siegfried Balke, die het elektronische rekencentrum in het Betelle-instituut in Frankfort of ficieel opende, durfde het aan, deze vraag onder ogen te zien. „Veel kantoorwerk, vooral dat wat onder de dagelijkse routine valt, is op de keper beschouwd mensonterend", zo zei hij. ..en daarom kan het nog wel eens gebeuren dat wij over enige tijd de elektronische calculator wer kelijk als een zegen zullen beschou wen. Tenslotte behoort het tot de taak van de mens om zijn arbeid zo veel mogelijk te vereenvoudigen en te vervolmaken. De computor is in dit opzicht niet het symptoom van een technische revolutie maar van een technische evolutie. Dit apparaat maakt het de mens mogelijk dat hij zijn tijd niet langer verdoet aan tijd rovende berekeningen, zodat hij thans meer dan voorheen de gelegenheid krygt om zyn scheppend vermogens aan andere zaken te wijden". Zo ziet de Westduitse atoommioister dus de gevolgen van de elektronische calcu lator. Toen wjj hem echter na de opening van het centrum vroegen of hy ooi van mening was dat de mens de vrij komende tijd metterdaad aan crea tieve arbeid zou besteden, gaf hij toe dat hierin zeker een van de grootste problemen lag waarvoor de toepas sing van elektronica voor vreedzame doeleinden de mens stelt. Als we straks geen raad weten met onze vrye tyd, of deze niet produktief be steden, ligt het. in elk geval aan ons zelf en bepaald niet aan de moderne middelen, die ons van veel geestdo dende arbeid ontlasten. Het vermogen van de calculatie- machine is wonderbaarlijk. Zij. kan alle vraagstukken oplossen, mits de ze voordat zij elektronisch .worden bewerkt, tot voor de machine bewerk bare cijfers en figuren zijn herleid. De uitkomsten van de herleiding, in een z.g. programma samengevoegd, worden dan op ponskaarten gebracht en kunnen in deze vorm door de ma chine worden opgenomen. De Univac kan de gegevens van 14.400 pons kaarten in een uur op magneetband overbrengen. Deze banden zijn dus de feitelijke inventaris van de gege vens. die op commando van de man achter het controlepaneel aan het elektronische brein kunnen worden toegevoegd en naar behoefte voor verwerking kunnen worden aange voerd. De bewerking is zeer veelzijdig; de machine kan sorteren, verge lijken, vermengen, samenvatten, tabelleren en ontleden en dit al les in duizelingwekkende snel heid. Men heeft b.v. vastgesteld dat de loonberekening en de voorraadadministratie voor een bedrijf met 10.000 man personeel met behulp van de calculatie machine wekelijks in vijf uur tijds kant en klaar kunnen wor den afgeleverd. Men noemt als maatstaf van de capaciteit het vermogen om per seconde 10.000 gegevens- op te nemen en te re produceren. Zo is dan het elektronische calcu- latiewonder ook voor Europa werke- De Franse premier Guy MoTlet, ge fotografeerd tijdens een bijeenkomst van de Nationale Vergadering, waar in hij de afgevaardigden mededeel de, dat de regering besloten had zo nodig in te grijpen in de strijd bij het Buezkanaal. lijkheid geworden. Het Westduitse bedrijfsleven zal hiervan ongetwijfeld een druk gebruik maken, zoals mi nister Balke ons verzekerde. En het Nederlandse bedrijfsleven? Er zyn al vier elektronische calculators in ge bruik bij grote Nederlandse onderne mingen, maar deze zijn van een aan merkelijk geringer capaciteit dan die welke thans in Frankfort is opge steld. Het enige dat wy over de Neder landse belangstelling aan de weet zyn kunnen komen, is dat het G.E.B. van de hoofdstad van een onzer oostelijke provincies binnenkort een belangrijke elektronische aanwinst krygt en dat het jaar 1957 voor ons land een „elektronische" verrassing zal inhou den, die de betekenis van de inge bruikneming van het centrum te Frankfort mogelijk nog zal overtref fen. Advert entte) Oude Vat Jenever f 6.40 ,ier liter Vraagt Vtc slijter!!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 15