WENNEKER Gereformeerde Kerk van Goes nam tweede bedehuis in gebruik Zeeuwse Almanak OUDSTE PZC-CORRESPONDENT KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN :win HELIKOPTER S-58 C OOK VOOR ZW.-VLAANDEREN—ROTTERDAM «OUDE GEN EVER m Oxford Agenda PROVINCIALE Z B. B - U: W S B COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956.. HOOGTIJDAG VOOR KERKELIJKE GEMEENTE Dankbaarheid en blijdschap in de openingsdienst Het moderne kerkgebouw, dat de Gereformeerde Kerk van Goes aan de Bergweg in het oostelijk deel der stad deed verrijzen, ïs donderdagavond tot leven gekomen. In de ruime, moderne kerkzaal, welke door de smaakvolle lampen in een feestlicht baadde, hebben op deze avond honderden gemeente leden en genodigden getuigd van de grote dankbaarheid en blijdschap over het tot stand komen van dit nieuwe bedehuis. Maar bovenal heeft de kerke lijke gemeente zich bij deze officiële ingebruikneming van de Oosterkerk bezonnen op de taak, welke dit gebouw zal moeten vervullen: de wereld heenwijzen naar het ledige kruis, waarover het blijde licht van de opstan ding valt, zoals dr. C. Stam in zijn predikatie de gemeente voorhield. Terwijl het luidklokje met het randschrift: „Getrouw is, Die U roept" voor de eerste maal over de .nieuwe stadswijk beierde, vulde zich de kerkzaal met de gemeenteleden en genodigden, waaronder dè burgemees ter van Goes, mr. W. C. ten Kate, de wethouders J. J. van Melle en mr. H. B. Bouwman, alsmede vertegenwoor digers van zusterkerken. Reeds op deze eerste avond had men gebruik gemaakt van de mogelijkheid om de kerkzaal door het bijtrekken van de zij- en achterzaal met enkele honder den zitplaatsen uit te breiden. Nadat de dienst was geopend met het zingen van psalm 116 10 en 11, was eerst het woord aan de heer J. J. van Antwerpen als voorzitter van de commissie van beheer. Deze stelde met dankbaarheid vast, dat de gemeente een hoogtijdag beleefde, nu de wensen, geboren uit de noodzake lijkheid, reeds zo snel in vervulling waren gegaan. In 1950 liet het toene mende zielental van de kerkelijke ge meente reeds aanzien, dat er een tweede preekgelegenheid diende te komen. Toen met ingang van 1 februari 1953 begonnen werd met een zondagmor gendienst in de aula van het christe lijk lyceum, werd weldra de nood zakelijkheid van een tweede kerk nog duidelijker bewezen. Plannen werden gemaald, met als resultaat dit buitengewoon smaakvolle en doel matige gebouw, dat naast de kerk zaal met 350 zitplaatsen, nog een ach ter- en een zijzaal telt, welke op een voudige wijze bij de kerk getrokken kunnen worden, waarna dan uitbrei ding tol 650 zitplaatsen mogelijk is. Voorts heeft het complex een jeugd- zaal, een predikantenkamer en een commissiekamer, alsmede nog enkele dienstvertrekken. Een gebrandschilderd raam en en kele treffende -versieringen in de gla zen -wand drbgen er mede toe bij, deze kerk de juiste sfeer te geven. Met dankbaarheid memoreerde de f AflVRTtnit)F i heer Van Antwerpen de offervaardig heid van de gemeenteleden, die de verwezenlijking van de plannen mo gelijk maakten. „God geve ons, dat van deze kerk een licht moge uit stralen tot de wereld en velen hier door worden getrokken tot Zijn dienst", zo besloot deze spreker. Met het aanbieden van de sleutel aan de praeses van de kerkeraad, ds. R. A. Flinterman, droeg hij daarop het kerk gebouw over. Op zijn beurt aanvaardde ds. Flin terman het kerkgebouw, dat in de nieuwe stadswijk als kerkcentrum goede diensten zal bewijzen. Alle ne venactiviteiten welke ook in dit ge bouw ontwikkeld kunnen worden, zullen echter ondergeschikt moeten zijn aan de Dienst des Woords en der Sacramenten. Alleen als de gemeen te trouw is in haar opkomst naar de kerkzaal, zullen de activiteiten in de nevenzalen ook goed tot hun recht komen, aldus ds. Flinterman. Achtereenvolgens werden daarop door de ouderlingen de bijbel op de kansel neergelegd en de attributen voor de sacramentsbediening, name lijk het doopvont en dé broddséhaal en beker onthuld. De eerste predikatie; in de niéuwe kerk werd gehouden door dri C. Stam, die na het lezen van psalm 122, de gemeente bepaalde bij het Sfchrift- woord uit 2 Kronieken 7 3 „ïoen alle Israëlieten het vuur en de'l^er- lijkheid des Heren op het huis zagen neerdalen, knielden zij met het;/aan- gezicht ter aarde op het' plavplsel, bogen zich neer en prezen den Here: Want Hij is goed, want Zijn goeder tierenheid is tot in eeuwigheid".. Dankwoord. Dr. Stam sprak dankwoorden tot allen die zich bijzonder hebben in gespannen voor de stichting van dit gebouw, doch de diepste dank gaat uit tot God, die de harten bewoog en de krachten schonk. Het belang rijkste bij de ingebruikneming v§p dit kerkgebouw is de vraag hoe Gp3 hier woont en waartoe Hij Zijn ge meente brengt. Het nieuwe kerkge bouw met zijn vele licht verschilt sterk met de vroegere kerkbouw. De nieuw-testamentische kerk leeft éch ter bij het ledige kruis/waarover hét blijde licht van de opstanding vélt. Als dit het middelpunt is in de ere dienst, is een lichte kerk ook op haar plaats. Met deze getuigenis1 van -het volbrachte werk, waaraan het teken van het ledige kruis zal herinneren, moet de gemeente ook* vanuit dit (Vervolg op pag. 7) !lllllllllllllllllllllllllllll!llllllilll|||||l||||||||||||||||||||||||||||||||j|il|il||||||[ H Een interieur-foto van de nieii- fl we gereformeerde kerk in H Goes-Oostwelke donderdag- H avond officieel 'in gebruik werd genomen. (Foto P.Z.C.) 1 Gouden eremedaille Oranje-Nassau voor M. KloostermanWolf aartsdijk Het oudste lid van het correspondentencorps van de Provinciale Zeeuw se Courant, de heer M. Kloosterman, die meer dan vijftig jaar de plaatse lijke, berichtgeving van Wolphaartsdijk voor ons blad, voordien de Goese en Middelburgse Courant, verzorgde, heeft per I november jl. zijn taak als zo danig neergelegd. Zijn grote verdiensten voor de gemeenschap, ook in an dere functies, zijn beloond geworden met toekenning van de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Donderdagmorgen heeft de burgemeester van Wolphaartsdijk, dc heer B. H. G. ter Haar Romeny, in een speciale afscheidsbijeenkomst in café-hotel Ossewaarde deze konink lijke onderscheiding aan onze zeer verraste medewerker uitgereikt. Nü de bijna 82-jarige heer Klooster man metterwoon Wolphaartsdijk heeft verlaten, moest hij zij het no de het correspondentschap neer leggen. Ook heeft hij per 1 januari a.s. ontslag gevraagd als lid van de In stelling voor Maatschappelijke Zorg, voorheen het burgerlijk armbestuur, waaraan hij ruim 25 jaar medewerk te en daarbij de laatste negen jaar als voorzitter optrad. Met de directeur van de Prv. Zeeuwse Courant, de heer VAN BLIKSEMACTIE slachtoffers in Hongarije te helpen! Zo werd in het Zeeuws-Vlaamse Slnt- Jansteen een bliksemactie gehouden. Het resultaat mocht er zijn! Niet min der dan 1123.70 werd prompt bij eengebracht. Maar dat was nog niet eens het enige. Oök verzamelde rnen éen flinke Dartij granen, terwyl er verder een aantal pakketten met kle ren werd geschonken. RISICO De rederij van het Damco-schip is kennelijk niet gewoon enig risico te nemen. Dezer dagen kwam een schip van deze rederij op de Waal in aan varing met het Belgische motorschip „Constant". Om zekerheid te hebben, dat de Schade vergoed zou worden, liet de rederij van de Damco het Bel gische vaartuig door een deurwaarder uit Middelburg ih Hansweert aan de ketting leggen. Zodra het zeker is, dat de schade betaald zal worden, mag het schip verder varen. INLICHTINGENDIENS T.... Bij de molen ih Cadzand stond een beiaard man, moeizaam op een stok geleund,, bij de bushalte. Toén het vervoermiddel stopte maakte hij aanstalten om binnen te tredenmaar de chauffeur weerhield hem. „Waar is de reis heen?", infor meerde hij belangstéllend. De aan* staande téistig&r ónthuldé z'n reisdoel. „Dat dacht ik aV', antwoordde de chauffeur. JU aar dan kun je beter thuisblijven, want je schoonzoon is er niet" De oude heer keek verrast op. „Nou, dan blijf ik maar hier", sprak hij berustend, klom de bus weer uit en riep nog opgewekt „en wélbedankt hoor". Kijk, dat is een vorm van dienst verlening, die men maar zelden aan treft! Een volmaakte inlichtingen dienst ten gerieve van het publiek. ANKER Ook In Wemeldlnge was er Iets met een schip aan de hand. Want bjj het binnenvaren van de buiten haven van dit Bevelandse plaatsje verloor het tankschip „Feldberg" (schipper C. Th. Cleplek) z^n ach teranker. Dat is 'n behoorlijk ver lies en de schipper stelde dan ook met man en macht alles In het werk om dit nuttige apparaat te rug te vinden. Alles liep goed af, want uit Weméldinge schrijft men ons: „HU had het voorrecht het anker zelf te kunnen opvissen, zo dat met enige vertraging de reis voortgezet kon worden". FEEST I Tot slot wat feestelijke berichten! Voor het eerste verplaatsen we ons naar 's-Heer-Arendskerke, want daar was de heer J. Pik gisteren 25 jaar in dienst van deze gemeente. Het was in de gemeenteraadsvergadering van 14 oktober 1931, dat besloten werd om de heer Pik als volontair tot de ge meentesecretarie toe te laten. De heer Pik, die thans de rang van commies heeft, werd in 1938 benoemd tot amb tenaar van de burgerlijke stand. Met ingang van 16 september 1946 werd hij bovendien gemeente-ontvanger. FEEST II Feestelijk is ook het bericht, dat ons uit het Bevelandse Driewegen be reikt. Daar zal dinsdagavond vrolijk heid heersen, want, dan is het echt paar Jan de Bue (81 jaar) en Adria- na de BueSchuite (84 jaar) precies zestig jaar getróuwd. Bijzonderheden over nieuw Sabena-toestel Op de lijn BrusselZeeuwsch-Vlaan- derenRotterdam v.v- zal in de loop van november ook de helikopter S 58. C door de Sabena in gebruik worden genomen. De S-58 C helikopter wordt, evenals zijn voorganger, de welbeken de S-55 wentelwiek, vervaardigd door de „Sikorsky Aireraft" te Bridge-; port, Connecticut in de Verenigde Staten van Amerika. Deze S-58 C is heel en al aangepast' aan het geregel de commerciële passagiers-vervoer. De S-58 C is, precies zoals de S-55', een éénmotorig toestel, gedreven door één enkele hoofdrotor en een staart- rotor ter opheffing van het draaiings koppel. Het lichaam toont gelijkenis- met een kleine DC-3, waarvain dip vleugels weggenomen zijn. De totale lengte, zonder rotor, is 14.50 m. Het landingsgestel bestaat uit twee voorwielen en een naar alle zijden wendbaar achterwiel. De Wright „Cyclone" motor ont wikkelt een maximum vermogen van 1525 PK, die het toestel in staat stelt alle specifieke helikoptèrbewegingen uit te voeren: zoals de stationaire vlucht, d.i. volledige stilstand in "de lucht, het achteruit vliegen, zijwaarts vliegen, enz., en de start met de voorgeschreven veiligheidsmarge met een maximum gewicht van 5750 kg. D werk op het j f Advertentie *A ZACHT EN BELEGEN constructie, is- een. vergrote uitgave van ,.éie der S-55 en. draagt vier bla den. Hét geheel heeft een doorsnede van ongeveer 78 meter, terwijl de ro tatiesnelheid aan de uiteinden der bla den méér dan 800-km/u bedraagt! De staartrotor heeft eveneens vier bla den en bezit voldoende kracht om de helikopter als een windwijzer om zijn as. te doen draaien. De militaire eisen van operationele wendbaarheid overtreffen namelijk verre de norma le eisen van de handelsluchtvaart, waardóór de constructeurs genood zaakt- waren de beide rotors van deze helikopter uit te rusten met bestu ringsorganen van z^er opmerke lijke kwaliteiten: de kolos van bijna 6 ton kan zwenken met de souplesse van een ballerina! De cabine is ingericht; voor nccomo- datie van 12 passagiers, in twee ge scheiden compartimenten, ieder toe gankelijk dooi* een aparte toegangs deur, teneinde het in- en uitstappen te bespoedigen. Deze beide compar timenten hebben elk twee rijen van drie tegenover elkander geplaatste zetels, die breder en comfortabeler zjjn dan die der S-55. Twaalf grote vensters verschaffen de passagiers een bijna ononderbro ken gezichtsveld, waardoor een reis per hélikopter een uitermate toeris tisch genot biedt. De gèluiddemping is tot het maxi mum Opgevoerd, dat overeen te bren gen is met het toelaatbare gewicht. De ^automatische „airconditioning" is even volmaakt als in de normalê vliegtuigen." De Sr58 C helikopter wordt door één pilóot bestuurd: de kruissnelheid is 180 km pér uur De maximumsnel heid bedraagt ongeveer 210 km per uur. Bevordering De wafchtmèester der rijkspolitie in de gemeente Körtgene, de lieer A. W. Koppèhhól te Colrjnsplaat met terug werkende, kracht vanaf 15 juli 1956 bevorderd tot wachtmeester le kl. Het oudste lid van het corres pondentenkorps van de Provin ciale Zeeuwse Courant, die meer dan 50 jaar de plaatse lijke berichtgeving van Wol phaartsdijk voor ons blad, voordien de Goese en Middel burgse Courant verzorgde, werd wegens zijn grote ver diensten voor de gemeenschap, ook in andere fucties, onder scheiden. Hij ontving de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas sau. De burgemeester van Wol phaartsdijk, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, reikte hem deze onderscheiding uit. (Foto P.Z.C de heer W. Leertouwer, waren da om op deze bijeenkomst o.m. ook het college van B. en W. van Wolphaarts dijk alsmede de heer D. Vleugel, lid van de Instelling voor Maatschappe lijke Zorg, tegenwoordig. Burgemeester Ter Haar Romeny heeft er aan herinnerd hoe de heer Kloosterman met onverdroten ijver en op succesvolle wijze meer dan 50 jaar als plaatselijk correspondent voor de P.Z.C. werkzaam is geweest. Altijd op zijn post om van de talloze verga deringen in Wolphaartsdijk eèn ob jectieve verslaggeving te verzorgen, heeft de heer Kloosterman een ver trouwenspositie bekleed. In zijn toe spraak herinnerde de burgemeester verder aan het werk van de scheiden de als lid van het B.A., later de Instel ling voor Maatschappelijke Zorg. Hoewel in' laatstgenoemde kring nog afzonderlijk afscheid van de heer Kloosterman zal worden genomen, dankte spreker hem toch namens B. en W. nu reeds-voor wat hij in deze functie in het belang van de gemeen te heeft gedaan. „U hebt zich zeer verdienstelijk gemaakt jegens de ge meenschap en bent trouw geweest in het volbrengen van uw burger plicht", zo besloot de burgemeester zijn toespraak. Hij deed daarop me dedeling van de toekenning van de koninklijke onderscheiding en speldde de heer Kloosterman dit eremetaal op de borst. Staande werd het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen. De heer F. B. den Boer, directeur van ons blad, uitte de dankbaarheid van directie, hoofdredactie en redac tie voor al het werk, da.t de heer Kloosterman in het belang van de krant en van Wolphaartsdijk heeft verricht. De koninklijke onderscheiding mag worden gezien als een erkenning van het vele belangrijke werk dat de heer Kloosterman in meer dan een halve eeuw als correspondent en in andere functies deed. De heer Den Boer deed zijn woorden van dank ergezeld gaan van een tweetal geschenken, namelijk de kleine draagmedaille behorende bij de koninklijke onderscheiding en een enveloppe met inhoud. Ontroerd dankte de heer Klooster man voor de hulde hem bereid. „Het afscheid valt me hard, want de krant is een stuk van mijn leven geworden" zo bekende hij. En al zal hij er thans niet meer aan meewerken, de P.Z.C. zal een wanne plaats in het hart van de heer Kloosterman blijven innemen! Advertentie J Gehoord en onthouden: „HÉ VAN PELT, DE HONDERDDUIZEND GEWONNEN?" „Als dat zo was dan zou ik het |e nóg niet vertellen, Hahal Maar hoezo honderd duizend!" „Je ziet er naar uit. kerel! Wat een pracht- costuum! Niéuw!" „Welnee. Heb ik al een hele tijd. Maar het Is wel een heel goed costuum. Fantastische pasvorm. En die stol. die bll|ft maar mooi..." „Ik zou er wat voor over hebben om het merk te weten." „Nou. kijk maar naar het etiket. Geroemd merk; Oxford!" Ook voor U KUNST „Slag om Diana" Vlissingen, „Britannia"; Toneel vereniging „Studio". MET EEN GEESTDRIFT, die werk te als een .verf rissen,d bad in de honds dagen heeft de toneelvereniging „Stu dio" gisteravond in „Britannia" te Vlissingen voor de Arbeiderskunst kring net blijspel „Slag om Diana" op de planken gezet. Het is helemaal geen opmerkelijk stuk; een blijspel met kluchtige ef fecten, zoals er vele zijn, maar de spelers hebben er onder regie van Joop van Hulzen dan ook let terlijk alles uitgehaald, wat er maar aan mogelijkheden inzat en zo werd het een sprankelende, van a tot z onderhoudende opvoering, waai- de talrijke toeschouwers intens van heb ben genoten. Het is een avond van onbekommerd plezier geworden en dat allemaal om Diana, „het kleine canaille", dat in een instituut, waar jongelieden de Franse taal studeren, met succes de vamp speelt. Harten veroverend en harten brekend, en vooral werkend volgens het aloude principe „verdeel en heers". Terence Raütïgan, de gee^elijke vader van dit stuk, plaatste in zijn verhaal enige kostelijke typen, van wie vooral de Franse leraar opvalt. De vertolking van deze rol was aan Ediuard Palmers wel toevertrouwd. Met waar mogelijk juist een tikkeltje overdrijving blies Palmers deze fi guur overtuigend leven in. Ingeborg Uijt den Bogaard had de niet zo dankbare taaie het „kleine ca naille" uit te beelden en hoewel zij van deze figuur nu niet direct een vamp-a-la-Marlène Dietrich wist te maken, was „het geheel" toch aan vaardbaar genoeg om te overtuigen. Waarmee niet gezegd wil zijn dat zij een „Dietrich" had moeten vertolken maar het zou in die richting nog nét iets meer kunnen gaan. Jan Velzeboer was de aangewezen figuur om de flegmatieke, wat naïeve jongeling uit te beelden. Hij deed zulks tot in details raak, zoals ook Han Surink zorgde voor een zuiver geschetste idealistische, intelligente jongeling. Dore Smit was een char mante, met grote vaardigheid ge speelde oprechte dochter des huizes en Ton Dalenoord en Frans Zuidinga voldeden eveneens uitstekend als bon vivant en ongekunsteld zeeman Marcel Steenbergen en Dïoky Bos tenslotte gaven hun bijrollen de juiste accenten. Tegen de frisse décors vam Frans Zuidinga is er een ongecompliceerd, met verve gebracht brokje toneel te zien gegeven," waar én „Studio" én de Stichting Arbeiders Kunstkring Vlis singen eer mee hebben ingelegd. Vanavond is er wederom een opvoer ring. v. B. Expositie Ina Rahusen en F. J. Drukker Middelburg: Kunstzaal Boek handel Van Benthem Jutting. IN DE KUNSTZAAL van de boek handel Van Benthem Jutting te Middelburg is tot en met 10 novem ber werk te zien van Ina Rahusen (te keningen en litho's) uit Haarlem en van F. J. Drukker (olieverven, teke ningen en aquarellen) uit Den Haag- De aquarellen van Brakker, domi neren op deze éxpositie, zowel in quantiteit als tengevolge van de rang schikking. De schilder toont zich een vaardig man, die de techniek van de aquarel goed beheerst en die met de regelmaat van een klok zijn indruk ken uit Frankrijk en Spanje vastleg de. Zo ontstond een ontegenzeggelijk wel boeiend „reisverslag" in beelden, bekwaam vervaardigd, maar'over het geheel genomen tóch wat gladjes en wat heel erg beheerst. Nergens wordt Drukker uitbundig en nergens ook vindt men het geringste spoor van de zuidelijke hartstochtne, zoals die toch ook in de landschappen leven. Het is zorgvuldig, vaak zelfs mooi werk, maar nooit meer dan dat. Voor zijn tekeningen geldt hetzelfde. Van Ina Rahusen bêkoxen vooral de litho's; deze speelse, geestige en vaak fijnzinnige werkjes maken de indruk alsof de kunstenares haar indrukken „in de vlucht heeft gegrepen" en on middellijk vastgelegd. Hetgeen dan gebeurd zou kunnen zijn met een schijnbare moeiteloosheid, die ver kwikkend werkt. Haar tekeningen* zijn zwaarder, conventioneler van toon en vooral daar, waai* zij de con- vemtie vasthield in typisch Hol landse toon domineren en dat had goed geslaagd. Dit „vakwerk" zonder meer Ligt haar klaarblijkelijk goed, maar speelde haar parten in de teke ningen, die zij in Spanje en Frankrijk (Parijs) maakte. Hierin namelijk, bleef die gedegen, karakteristiek Hol landse toon domineren en dat had ha d tot gevolg, dat men ook bij haar de lichtere, zuidelijke toets node mist. Rest nog een opmerking over een zevental olieverven van Drukker, waar ook weer dezelfde conclusie voor geldt: zwaar van toon, uit een bijna sombere na let geschapen en op die manier tezamen een harmonieus geheel vormend, een gave „serie", maar helaas weinig weerklank wek kend. V. B. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Duivels spel", (14 jr.), 20 uur: Electro: „De wereld veroordeelde haar", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Prov. Bibliotheek: Tentoonstelling Belgische boeken, 10 —12.30 en 13.3018 uur; Van Benthem en Jutting: Tentoonstelling werken van Ina Rahusen en F. J. Drukker, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „De glorie van het leven", (18 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Karavaan der verdoemden", (14 jr,), 20 uur; Beursgebouw: film avond Z.E.V.A.F., 20.30 uur. Goes Gx-and: „Ai'tistenbloed", (a.l,),20 Gent Koninklijke Opera: „Beatrijs",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2