Grootse De Ruyter-herdenking het volgend jaar in Vlissingen y &blo sHlRTS BORDEN IN WATERWINGEBIED ZOUDEN NIET TE ZIEN ZIJN Smiths HR. SIS. ,MBVRG" AAN DE KON. MARINE OVERGEDRAGEN BOUW VAN RAADHUIS IN OOSTBURG AANBESTEED ZEEUWSE L.J.G. STELT ZICH GEEN GEMAKKF.I.I.IK TAAK P RO V I N C I ALE Z E E UW 8 E COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 VOLGENS VOORLOPIGE PLANNEN Vlootshow, openluchtspel en velerlei attracties Op ©en vergadering van de Vlissingse Middenstands Centrale in hotel Goes in de Scheldestad onder leiding van de voorzitter, de heer J. P. Ven- tevogel, heelt de heer G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale Zeeuwse vereniging voor vreemdelingenverkeer, enkele mededelingen gedaan over de herdenking in 1957 van het feit, dat Michiel de Ruyter voor 350 jaar ge boren werd. De heer Oskamp, die voorzitter is van het werkcomité De Ruy- terherdenking 1957, gaf allereerst een beschouwing over de resultaten van de Vlissingse zomershow in 1956. Het volgend jaar zal de werkzaamheid van dit comité, af gestemd zijn op de De Ruyter-herdenking. Het staat vast dat deze herdenking op breed nationaal niveau zal geschieden. De taak van. het werkcomité is om de plannen van de sub-comijté's te bundelen en indien noodzakelijk om mot. eigen, ideeën te komen. Het blbkt dat de landelijke overheid grote be langstelling heeft voor de De Ruyter- herdenking, terwgl men bezig is met de -samenstelling van een nationaal comité. Op 25 maart zal naar bekend een herdenkingsdienst in de Jacobs- kerk worden gehouden, waarin de hoófdvlootpredikant zal voorgaan, terwijl getracht zal worden een ver tegenwoordiger uit Hongarije te la ten komen. Te weinig is bekend, dat De Ruy ter op zijn 69ste jaar tijdens de zee slag in de straat van Messina een 20- tal Hongaarse predikanten bevrijdde uit Moorse gevangenschap. In de Hongaarse stad Debrecen staat een gedenknaald met de namen van de bevrijdde Hongaarse predikanten, waarin, herinnerd wordt aan deze daad van de Nederlandse vlootvoogd. Dit feit toont ook de menselijke kant in het leven van de grote zeeheld en het is begrijpelijk, dat men dit tot uiting wü laten k< denlong. in de" gelegenheid stellen de oorlogs bodems te bezoeken, hetgeen ook voor de buitenlandse toeristen een aparte attractie vormt. Voorts zal men ge tuige kunnen zijn van bijzondere de monstraties van de onderzeeboten, kikvorsmannen, helicopters enz. In deze week valt ook de eerste op voering van het openluchtspel op de Oude Markt. In juli zal voorts een cantate worden uitgevoerd door een groot aantal Vlissingse schoolkinde ren. Men is bezig met de voorberei ding van een grote schilderijen-ten toonstelling met betrekking tot het leven van Michiel de Ruyter, waar voor ook werken uit het buitenland komen. Deze tentoonstelling wordt l komen by deze her- Vloots how. i krtfgt men op 2 juli i Michiel de Ruyter te Na dit be gin de landing van vijf uur met springtij op de rede van Vlissingen. De vlootheld zal zich be vinden aan boord van de kruiser ,;De Zeven Provinciën". Hij begeeft zich vervolgens aan land en vertoeft daarna een week lang officieel in Vlissingen, Ook brengt hg een bezoek aan het huis van de gebroeders Lampsins op de Nieuwendyk, de opdrachtgevers van De Ruyter by zijn eerste handelstoch- ten. Het staat wel vast, dat de Ko ninklijke Marinierskapel de feeste lijkheden bij deze herdenking zal ko men opluisteren. Bij de vlootshow zullen, naar men verwacht, ook bui tenlandse oorlogsbodems aanwezig zijn. De schepen zullen door de 'sluizen gaan en ook de kruiser- „De Zeven Provinciën" zal in het kanaal bij het Eiland ligplaats kiezen gedurende Tgdens deze week zal men het publiek Vragen over oesterteelt Uit de Tweede Kamer Aan het voorlopig verslag door de Tweede Kamer over de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning is het volgende ontleend. Enkele leden wezen op het vraagstuk van een voldoende bemanning, wat de visserij betreft. Reeds nu ïs het in het hoogtijseizoen van de verse ha ring onmogelijk om de trawlervloot voldoende te bemannen. Nog bestaat de mogelijkheid, jongens aan te trek ken uit het IJselmeergebied en uit Zeeland. Doch er zal tevens in Noor wegen een internaat nodig zgn voor leerlingen van de visseryseholen. Enkele leden zouden gaarne ver nemen, op welke wijze de oesfcerlcwe- kers en oesterhandelaren schadeloos zullen worden gesteld voor de nade lige gevolgen, die z\\ door de uitvoe ring van het Delta-plan zullen onder vinden. De vaststelling van de minimum prijs voor verse en gezouten haring vormt aldus enkele leden tel- kenjare een bron van onrust, zowel in rederskringen als in de kringen van handel en industrie. Het is hun opgevallen, dat thans de minimum prijzen voor beide produkten voor dit vangstseizoen zijn verhoogd. In wel ke verhouding staan deze minimum prijzen tot de kostprijzen van deze produkten Nu dit jaar zowel een innamerege- ling als een exportreglementering voor do oesters is vastgesteld door het bedrijfschap voor vissergproduk- ten oude sty'), rees bij enkele leden do vraag of het verwachte surplus van oesters voor langere duur zal zijn dan wel of hier van een inciden tele toestand sprake is. Het ware in teressant hieromtrent de mening van deskundigen te vernemen. Conferentie in Bergen over IJsselmeervisserij Vrijdag 9 en zaterdag 10 novem ber zal in „De Zandhoeve" in Bergen (N.H.) een conferentie voor IJsel- meervissers worden gehouden. Na een Inleiding van drs. J. Floor zal worden gesproken over „Het rap port Van der Zaal", een rapport over de bestaansmogelijkheid der ÏJsel- meervissers. Oök uit Zeeland wordt een belangrijk aantal deelnemers verwacht. eerst in Amsterdam gehouden en daarna in Vlissingen. Prijsvraag. Aan het gemeentebestuur van Vlis singen is gevraagd een prijsvraag uit te schrijven onder de Nederlandse componisten voor het componeren van een De Ruyter-rhapsodie, De eer ste uitvoering zal geschieden door de Koninklijke Marinierskapel, terwijl men verwacht dat de Philips-gram- mofoonplatenindustrie hiervan een plaat zal laten maken. Het is de taak van de Vlissingse middenstand, zo besloot de heer Os kamp, om op deze mogelijkheden In te haken. Hij wekte op tot samenwer king op dit gebied om ooit een koop actie 'te organiseren, dié werkelijk af is. Op voorstel van de heer Ventevo- gel werd door de vergadering vervol gens besproken of men het ééns was met het principe-besluit om de beno digde gelden voor de zomershow door middel van een vaste bijdrage bijeen te brengen. De vergadering verklaarde zich ln principe akkoord met een vaste bij drage van tien gulden inleggeld en naar verhouding 5 of 7>/? gulden per maand per deelnemer. Bovendien kun nen alleen zij deelnemen, die lid zgn van een der middenstandsorganisa ties. In deze organisaties zal deze op zet later worden besproken. (Advertentie). KANTONRECHTER MIDDELBURG „Ik kan toch niet met mijn hoofd omhoog lopen" Voor een groot aantal mensen is het nog een bijzondere puzzel om aan de weet te komen of zij zich in het waterwingebied van het gemeentelijk waterleidingbedrijf Middelburg in ue omgeving van Vrouwenpolder op ver boden gebied bevinden of niet. Ook de waterbouwkundig opzichter J. A. v. d. G- uit Goes wandelde op 13 okto ber j.I. met zijn zoontje en twee van diens vriendjes op zijn gemak door dit prachtige duingebied. Een rijks politieman deelde echter mee, dat hij de wandelaars moest bekeuren, om dat zij zich op verboden terrein bevon den. Het gevolg was, dat v. d. G. woensdagmorgen terecht stond voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh. „Ik ben geen enkel bord met „verboden toegang" tegen gekomen", aldus verdachte,, wel toen de verbalisant my er opmerkzaam op maakte". Het bleek echter, dat zich langs het pad, waarover de wandelaars zich begeven hadden, een helling bevond, Twintig meter van het paadje verwij derd stónd een bord op die helling op een hoogte van ongeveer vier meter, kookwekkers noodzakelijk in iedere keuken vanaf f 14.25 (Slot van pag. 1) gebruikelyke ceremonieel; een hoorn signaal, het hgsen van de vlag, com- mandovlag en geus, waarby tamboers en pijpers de Vaandelmars ten gehore brachten, waarna de Maiinierskapel het Wilhelmus speelde. De commandant van de „Limburg" hield vervolgens een toespraak, waar in hij' om. betoogde, dat deze onder zeebootjager het eerste oorlogsschip is van die naam, maar dat niettemin de traditie van de Koninklijke Marine blijft. Ook wees hg op de morele ver plichtingen ten aanzien van „De Schelde die tussen.de eerste en de tweede wereldoorlog 17 oorlogssche pen, bouwde, waai-van twaalf onder zeeboten, om de „Limburg" goed te „beheren", zeker wanneer het onver hoopt nodig zou worden daadwerke lijk in actie te, komen. Hierna steldé kapitein-luitenant ter zee Van Geen zijn eerste officier, het hoofd van de machinekamer, de offi cier van de technische dienst en de chef d' equipage aan de bemanning voor, waarna een driewerf hoera werd uitgebracht op H.M. de Koningin. „Trots". De commissaris der koningin in Limburg, dr. Houbcn, die vervolgens het woord voerde memoreerde o.m.. dat de Koninklijke Marine voor liet Nederlandse volk zowel in het verre, als in het jongste verleden een begrip is geweest en in dit verband citeerde hy de woorden, eens door Michiel Adriaanszoon de Ruyter gesproken: „Waar de Heren Staten hun vlag be trouwen, zal ik myn leven wagen". Hij verklaarde, dat heel Limburg er trots op is, dat dit schip van de Koninklijke Marine onder de naam van zijn provincie vaart en ook dr. Houben gewaagde van dankbaarheid voor het feit, aat prinses Beatrix de doopplechtigheid van deze oorlogsbo dem had willen verrichten. Woorden van lof had spr. voor de scheepsbou wers, waarna hij namens de provincie Limburg als geschenk een scheeps- bet aanbood, met als inscriptie de volgende woorden: „Onder Gods be scherming, veilige vaart". Twee le den van Gedep. Staten van Limburg „onthulden" het geschenk, dat bedekt was met de Limburgse vlag. Hierna bood de heer Kapsenberg namens „De Schelde" een accordeon aan, symbolisch voor een aantal in strumenten, dat tevens door de maat schappij ten geschenke was gegeven ten behoeve van 'n te vormen scheeps- orkest. In zijn toespraak bracht hij nog dank aan commandant Van Geen en zijn medewerkers, die bij de bouw van de „Limburg" tegenwoordig zgn geweest en daarbij adviezen heb ben verstrekt. Dankwoord Tenslotte sprak de kapitein-luite nant ter zee Van Geen nog een dank woord, waarby hij speciaal de Com mandant Zeemacht verzocht zijn gro te erkentelijkheid te willen overbren gen vOOr net door H.K.H. prinses Beatrix aangeboden geschenk. Met 'n Imp. N.Y. Thabur Oen Haa* R-U-I-M-T-E-L-1J-K HOREN dronk, uitgebracht in de longroom, werd Hr. Ms. „Limburg" „ingewijd". Naast de reeds genoemden waren bij deze plechtige overdracht nog aanwezig de commissaris der konin- g'n in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de asembroot,. leden van Gedep. Staten van Limburg en burgemeesters uit die provincie, de president-directeur der Staatsmijnen, dé heer H. H. Wem- mers, de plaatsvervangend Chef Ma rinestaf, de commandeur A. H. J. van der Schatte Olivier, het lid van Gedep. Staten van Zeeland, de heer A. Schout de griffier der staten, mr. J. M. Pilaar de commandant Maritieme Middelen Vlissingen, kapitein - ter zee N. W. Sluyter, de luitenant-kolonel A. Kor net, garnizoenscommandant van Mid delburg, de directeur van het Ned. Loodswezen te Vlissingen, kapitein ter zee C. ter Poorten, de burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff en voorts nog vele militaire en burger lijke autoriteiten van de afdeling Ma terieel van het ministerie van marine. Tot besluit verenigde men zich aan een lunch in hotel „Britannia". Gunning aangehouden Woensdagmiddag om 12 uur werd ln een lokaal van de openbare ulo school te Oostburg door het archi tectenbureau J. A. Wentink uit Baarn, namens het gemeentebestuur van Oostburg, in het openbaar aan besteed de bouw van het nieuwe raadhuis te Oostburg. Er werd door 27 aannemers ingeschreven. Er werd apart ingeschreven voor het raad huis en de politïe-afdeling. maar de gunning zal geschieden in ma9sa. De gunning werd aangehouden. Voordat tot aanbesteding van de herbouw van het in 1944 door de oorlog verwoeste gemeentehuis kon worden overgegaan, heeft het ge meentebestuur Yieel wat moeilijkhe den, zowel wat de voorbereiding van de bouw zelf, als de huisvesting van de gemeentesecretarie betreft, moe ten overwinnen. Zo is de secretarie in de 12 jaren na de bevrijding reeds zes maal verhuisd. Aangaande de bouw besloot de raad in zijn verga dering van 29 juli 1952, nadat zich hieraan voorafgaande reeds een ge heel aparte geschiedenis had afge speeld, aan de architect J. A. Wen- tink te Baarn opdracht te geven tot het maken van een schetsplan voor een nieuw te bouwen raadhuis. Het "eerste voor-oütwerp van deze archi tect werd door het gemeentebestuur gunstig aanvaard. Nadat door het gemeentebestuur, met aan het hoofd haar burgemeester, mr. K. Hoekza- ma, en de architect zowel onderling, als gezamenlijk op diverse bureaus en bij verschillende instanties, vele besprekingen waren gevoerd en ook enkele nieuw-gebouwde raadhuizen in andere gemeenten waren bezich tigd, en daarnaast rekening gehou den werd met de verkregen adviezen van o.a. het registratiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, de inspecteur van de ge meente- en waterschapsarchieven in Zeeland en de districtsinspecteur van het brandweerwezen te Breda, werd in januari 1954 het definitieve plan VORMING EN VOORBEREIDING Jaarvergadering op 10 nov. m De Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland heeft zichzelf bepaald geen gemakkelijke taak gesteld! Want in de statuten van het L.J.G. kan men lezen, dat het doel van deze gemeen schap is „het ontwikkelen en vormen van de plattelandsjongeren, voor zo ver samenwerking mogelyk blijkt, op maatschappelijk, cultureel, sociaal- economisch, vaktechnisch en lichame lijk gebied en daarby mede de voorbe reiding op de hen wachtende taak ln' gezin, beroep, organisatie en maat schappij". Zo men ziet, geen simpele opgave De L.J.G. Is nu bijna elf jaar bezig dit doel na te streven. Wel was de landbouwjeugd in deze provincie ook reeds voor de oorlog georganiseerd in de vereniging „De Zeeuwse jonge landbouwers", die toen een onderdeel was van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, maar tijdens de oorlog ver dween deze jeugd-organisatie. Na de bevrijding staken de landbouwjonge- ren de hoofden echter weer bij elkaar en zo onstond in november 1945 de L. J.G. Ditmaal legde men echter vooral de nadruk op de „zelfwerkzaamheid"; met andere woorden: men was dus niet langer aangesloten bij de Z.L.M., al bleef vanzelfsprekend wel het con tact met deze landbouwmaatschappy bestaan. Ondertussen is de L.J.G. een grote gemeenschap geworden, want niet minder dan ongeveer achthon derd jongeren hebben zich aangeslo ten. Wat doet men nu ln de L.J.G, om de uitgebreide en hoge taak, die men zich gesteld heeft, na te stre ven? In de verschillende streken (Zeeland telt er zeven) organiseert men spreekavonden, waarop in le zingen verschillende onderwerpen behandeld worden. Ook stelt men studiegroepen samen, die vele pro blemen bespreken. Verder houdt men zaaiwedstryden en sportda gen, terwijl verschillende streken een eigen orkestje bezitten. Bij dit alles vergeet men ook de ontspan ning niet en zo kon het dan ook ge beuren, dat de landbouwjongeren enige t(jd geleden een jjsrevue be zochten. Een moeilijkheid in de L.J.G. is, dat de leeftijdsgrens voor de leden ruim gekozen is: vijftien tot dertig jaar. Het spreekt vanzelf, dat de belangstel ling van een vijftienjarige dikwijls anders gericht is dan de interesse van jongeren in de leeftijd van twintig tot dertig jaar, terwijl er ook wel enig verschil in de problemen bestaat. De ervaring heeft het bestuur echter ge leerd, aat men hier niet regelend be hoeft op te treden, maar dat de ver schillende leeftijdsgroepen zich in de praktijk; zelf wel scheiden. Men raakt verder een tere zaak als men spreekt over de „sociale sprei ding". Nog niet overal Is men er van doordrongen, dat behalve de zonen en dochters van de boeren ook de kinde ren van de landarbeiders lid kunnen zyn van de L.J.G. Nu men echter vak technisch zo langzatnerhend we! weet, waaraan men toe is, krygt men ook steeds meer aandacht voor maat schappelijke problemen als de „sociale spreiding". Ondertussen staat er voor de L.J. G. een belangrijke gebeurtenis op sta pel, want op zaterdag 10 november wordt in het „Schuttershof" tc Mid delburg de jaarvergadering gehouden, 's Ochtends worden de huishoudcliike zaken afgewerkt er. 's middags is 'het openbare gedeelte aan de beurt. De middagvergadering zal onder meer worden bezocht door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. terwijl ook de heer C. Phiiipse van Gedeputeerde Staten aanwezig zal zgn. Verder zullen B, en W. van Middelbur»- vertegenwoordigd zijn. Nadat om twee uur de algemeen voorzitter, de heer L. v. d. Linden uit Kortgene de vergadering zal hebben geopend, speelt het L.J.G.-orkest uit Hoek. Daarna houdt de heer F. Th. van der Maden, medewerker van het Centraal Planbureau een causerie over „Verleden, heden en toekomst der doeleinden van de sociaal-econo mische politiek". Om vier uur zal de „Camere van Rhetorica" uit Hulst een opvoering geven van het Franse toneelstuk „Jeugd", dat geschreven Is door Claude André Puget. aan de raad voorgelegd. Nadat een uit de raad benoemde commissie nog advies over het plan liad uitge bracht, werd dit in de vergadering van 30 juni 1954 met 7 stemmen voor en 4 stemmen tegen aangeno men. Met goedvinden van het col lege van gedeputeerde staten van Zeeland besloten burgemeester en wethouders op 21 maart 1956 aan de architect opdracht te verstrekken tot het bcstedingsklaar maken van het raadhuisplan. Nadat de raad bij besluit van 30 mei 1956 de financiering van de her bouw bij een begrotingswijziging binnen het raam van een sluitende begroting 1956 opnam, werd via goedkeuring van gedeputeerde sta ten hierop bij besluit van 19 juni 1956 fiat voor de bouw verkregen. De laatste benodigde goedkeuring, de z.g. rijksgoedkeuring, werd oj> 18 september 1956 verkregen. Met de voltooiing van dit moderne bouwwerk, hetwelk zal verrijzen op de hoek Nieuwstraat en Zuidzandse- straat, zal naar alle waarschijnlijk heid de herbouw van de stadskern kunnen worden afgesloten. De uitslag van de aanbesteding was als volgt: R. F. M. Verstraeten en Zn., Oost burg, f417.000 f90.000 'f 507,000: Firma W. en B. Christi- aansen, Oostburg, f441.000 f79.000 f520.000: Firma P. Voet, Kloosterzande, f 432.000 -f- f91.000 f523.000; Firma I. de Bliek, Schoondijke, f442.600 -f- f80.400 f 523.ÖÖ0; N.V. BouW- en Beton- m&atschappil V.h. P. Knols, Maas tricht, f465.000 -|- f83.000 f 548.000; Gebrs. De Bonth, Nieuw- Kuijk (N.-Br.), f 466.094 f 90.000 f556.094; N.V. Korteweg Bouw maatschappij, Breda, f 479.000 f84.250 f563.250; Gebrs. Krie- ckaert, Hengstdijk, f 478.000 -f- f87.000 f565,000; F. Leenhouts, Sluis, f481.000 f92.000 f573.000; A. F. Boogaard, Sluis, f480.000 f94.000 f574.000; Duraco, Den Haag, f483.000 -f f92.000 f575.000; N.V, Vlaande ren Bouwbedrijf, 's-Hertogenbosch, f493.000 f82.000 f575.000; P. F. Barra en Zn., Oostburg, f496.645 f78.355 f575.000; Firma Van der Bent en Zn., Wassenaar, f484.500 f 92.500 f577.000; N.V. v.h. Te Pas, Enschede, f 484.000 -f- f95.000 f579.000; Bouw- en Bo- tonmaatschappij „Te Rauw", Kerk- driel, f487.000 f95.250 f 582.250; Bouwbedrijf „Vlissingen", Vlissingen, f497.250 -f f85.000 f582.250; N.V. K. J. de Winter, Rot terdam, f490.000 -f f92.400 f582.400; Westlands Bouwbedrijf, Huizen, f500.000 f83.000 f583.000: C. J. Leijten, Zevenbergse- hoek, f493.000 -f- f93.000 f 586.000; Gebrs, Luijten, Zevenber gen, f492.750 -f f95.250 f 588.000; Firma Suikerbuijck, Bre da, f494.000 -f f97.000 f591.000: P. Hoppenbrouwers, Bergen op Z„ f502.000 f93.000 f595.000; J. la Gasse, Koudekerke, f 513,500 -f- f 85.000 f 598.500; Gebrs. Van der Poel, Terneuzen, f515.000 -I- f93.000 f608.000: I. A. Bossand en Zn., f 608.845; Martens en De Ruijsschor, Hoofdplaat, f584.000 f92.000 Oostburg, f520,845 f88.000 f 676.000. zo verklaarde v. d. G. „En ik kan toch voor mijn plezier niet steeds met mijn hoofd omhoog lopen om .te zien of er een bord met „verboden toegang staat", merkte verdachte op. Mr. Moolenburg wilde echter het fijne van de zaak weten en besloot, dat er een tekening en foto's van het gebied moesten komen. Tgdens de Singelloop in Goes op 13 oktober stond een hoofdagent van po litie op de kruising Oostsingel-Voor straat het verkeer te regelen. Uit de Voorstraat, waarvoor op dit moment een stopverbod gold, kwam P. T. uit Goes op zijn bromfiets gereden. Hij reed langs een tiental personen, die reeds stonden te wachten en stopte vlak voor de uitgestoken ann van de politieagent. „U moet eerder stop pen", zei deze tot hem. „U behoeft niet zo tegen me tekeer te gaan, an dei's zal ik me eens beklagen bij uw. chef" antwoordde T. „En doe nu. uw... (ander woord voor hand) wég, want anders rijdt ik eir dooi*" voegde hy ér nog aan toe. De kantonrechter wilde van de poli tieman weten of het zo reg was1 dat T. voor de andere mensen ging staan. Volgens mr. Moolenburgh ge beurt dit wel vaker, vooral wanneer men haast heeft. De agent merkte echter op, dat hii T. bekeurd had om dat hij zo'n grote mond opzette. Bo vendien was hij tegen een dame ge- reden. Later had verdachte tegen de" agent gezegd dat hij het onzin vond te moeten stoppen voor enkele hard lopers. Van zijn brutale woorden had hij echter spijt. De ambtenaar van het O.M., mr, Lebret, achtte een duidelijke correc tie noodzakelijk, want men moet niet met do gezagsdionaren bekvechten. Hij eiste 15 of 3 dag'en. De leant on rechter veroordeelde verdachte by. verstek tot'/ 10 of 5 dagen. Op 11 oktober jl. was de fouragehan- delaar C. de V. uit Oostkapellc op de rijksweg bij Amemuiden verballseerd omdat hij tijdens een dichte mist zon der de vereiste voorverlichting had tereden. Tot bij Lewedorp had ver achte regelmatig met groot licht gereden. In deze gemeente moest hg enkele zaken afwikkelen en op de doorreis naar Vlissingen was hg tus sen een colonne auto's terecht gelto men, zodat hij dacht geen licht nodig te hebben. Bovendien kon hg toen niet zien, dat het zo erg mistte, „Ik" ben 'steeds in de colonne blyven ry- den", aldus De V., zodat ik geen ge-' vaar voor het verkeer opleverde. De ambtenaar meencle, dat verdachte, niettemin de koplampen had moeteil aansteken. Mr. Lebret eiste een boete van 25 of 5 dagen. De kantonrech ter liet het bij 15 of 6 dagen. Kernachtig. In ronde en kernachtige Nederland se bewoordingen had de vertegen woordiger W. M. G. uit Eindhoven; aan de adjudant, op het Middelburgse; politiebureau meegedeeld wat hy over de waehtsverbodborden op de. Potten-' markt in de hoofdstad dacht. „Ut kan niet anders zeggen, dan dat deze bor den allemachtig beroerd zijn nango- bracht", zei hij. Verdachte bad de borden niet gezien en daarom zijn au to op dit, tot parkeren uitnodigende stadsdeel neergezet om enkele zaken in de Langeviele af te doen. Ter zit ting verklaarde G. nog, dat de. adju dant zon hebben toegegeven, dat de situatie op de Fottehmarkt onduide lijk is. Toch zijn die borden aanwezig, aldus de ambtenaar, die tegen de vertegen-, woordiger 4 of 1 dag eiste. De kan tonrechter bracht dit tot de helft te rug, zodat G. 2 moest betalen. Met alle vier de wielen van zijn be stelauto reed H. J. P. G. uit Goes op het linkergedeelte van de rijweg, toen hg een bocht van de rijksweg in de nabijheid van Goes doorreed. Toevallig stond er een op perwachtmeester van de rijles politie uit 's-Hcer Hendrikskinderen op deze plaats te kijkenDe ambtenaar eiste 15 of 3 dagen waarmee de. kantonrechter akkoord ging. Geen zegelsysteem, zesden de Zeeuwse bakkers Prov. vergadering te Goes De Zeeuwse bakkers, aangesloten bij de Nederlandse Bakkersbond, wil len niets weten van het voorstel van de stichting Kwaliteitsbakkers om een zegelsysteem in te voeren. Tot deze, naar zijn mening verheu gende conclusie, kwam de voorzitter, de heer II. GroenouWe uit Vlissingen, tijdens de dinsdagmiddag gehouden provinciale vergadering in zaal Kry- ger te Goes. Met het invoeren van een dergelijk spaarsysteem zou men weer terecht komen op het terrein van het cadeaustelsel, waardoor ook de overige middenstand benadeeld zou worden, zo was zijn mening. Nadat de huishoudelijke zaken wa ren afgedaan, kwam de secretaris van de landelijke bond, de heer A. Schoep uit Wassenaar aan het woord. In een vurig betoog wees deze de bakkers op de nadelige gevolgen van het ploegenstelsel in het midden- en kleinbedrijf. De nachtarbeid zal hele maal moeten verdwijnen, aldus spre ker, want vooral bij de bedryven met bakker-bezorgers kan dit de nekslag betekenen. Ook bestreed de heer Schoep de opvatting, als zouden de Aanvaring bij Vlissingen. Op de. rede van Vlissingen is het Nederlandse s.s. „Helder", dat met stukgoed onderweg was van Curap.no naar Antwerpen, aangevaren door het Russische stoomschip „General Paga- jan", dat in ballast van Rostock naar Antwerpen voer. Het Nederlandse schip kreeg -ter hoogte van ruim twee meter boven de waterlijn, een verticale scheur van circa twee meter lengte, terwijl onder water 't schip onder de kimkiel werd ingedeukt. Het Russ-ische schip liep geen schade op. Beide vaartuigen hebben de reis naar Antwerpen voort gezet. v eenmansbedrijven op de duur ver drongen wórden door de grootbedrij ven- Mits goed geleid, heeft het een mansbedrijf zeer zeker bestaansrecht. Hierbij mag vooral niet uit het oog worden verloren, dat het leveren vari goede kwaliteit, nog steeds het sterk-? sté wapen is tegen aanvallen op deze bedrijven. Spreker was er ook voor stander van om de boekhouding in eigen handen te houden. Na de pauze werden de talrijk op gekomen bakkers on deskundige eh onderhoudendo wijze voorgelicht, dooi* een drietal heren van een spijsoliefa- briek. Een inspecteur van deze fa briek, de heer J. Reekers uil. Breda, sprak over de huidige situatie in de Nederlandse bakkerij, Hi1 sprak als zgn mening uit, dat de bakkerij bij de vooruitgang van de middenstand, ten achter is gebleven. Met voorbeel den toonde hy aan, hoe hierin vcran-. dering kan worden gébracht. Verder onderstreepte hij bet belang van en quêtes onder de huisvrouwen over de kwaliteit. De heer C. Kemper, chef-patissier, liet met meegebrachte produkten zien, hoe groot het contrast is tus sen een bereiding met goede en min der goede grondstoffen. De laatste spreker, de heer F. Deiman, de- monstrateur van de fabriek, vestigde de aandacht, op de broodbakkerij én' de vele mogelykheden die daar zijn, door gebruik te maken van nieuwe machines.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6