Tonelen in Boedapest herinneren aan de tweede wereldoorlog Mr Lips, Mieke Boumans opvolger: Geen ogenblik geaarzeld ONRUSTBARENDE TOENEMING VAN ALCOHOLISME IN ZWEDEN LAND VAN MIST EN REGEN HEEFT GEBREK AAN WATER DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 WEG MET DE RUSSEN, WEG MET DE COMMUNISTEN.... Vijftienjarig meisje stak drie Russische vrachtwagens in brand (Van een speciale verslaggever.) BOEDAPEST, 30 Oktober. Slechts enkele uren nadat de nationa- listiscehe troepen besloten om met de regering-Nagy onderhandelin gen te beginnen, is in belegerd Boedapest, een geschonden stad, op nieuw gevochten. Tegen het middaguur werden snelle en langdurige vuurwisselingen gehoord, die afkomstig waren van een gevecht tus sen de AVH (geheime politie) die zich niet wil overgeven, en opstan delingen-eenheden. Het speelt zich af nabij het oostelijk station, waar de geheime politie zich verschanst heeft. Het vuur van kleine wapens wordt soms overstemd door de artil lerie die aan beide zijden in de srijd is gebracht. Er hebben echter geen eenheden van de Bussen of van het Hongaarse leger, aan deze acties deelgenomen. De strijd rond de Killian-kazerne is afgelopen omdat de Russische troepen uit die omgeving teruggetrokken zijn. Kort na de middag ging een groep mensen, voorafgegaan door een in het zwart geklede vrouw, die haar zoon verloren had bij de gevechten in Boedapest, naar de Stalin-avenue, leuzen schreeuwend als „staakt allen, weg met de Rus sen, weg met de communisten". Een ordelijke menigte vroeg in de Cai Utca de portier van het Russische cultureel bureau de sleutels. Toen die er niet bleken te zijn, drong de menigte de kantoren binnen en Verwoestte daar wat voor hun handen kwam. Propa- gandabiljetten, grammofoonplaten boeken, papieren, vlogen de ramen uit en vormden op de straat eén grote brandstapel. Ter wijl er mensen omheen dansten en zongen, stak een man, met plech tige gebaren een Russische vlag in brand, en een portret van Lenin. Overal waar Ik stop geven men sen mij briefjes voor verwanten in het Westen. Zij vragen het laatste nieuws. „En wanneer zal Amerika ons helpen, inplaats van maar te praten Waar niet gevochten wordt ligt Boedapest dood behalve dan op ae plaatsen waar in noodwinkels brood en melk uitgedeeld worden. Maar geen andere winkels, kantoren of zaken zijn open. Dozijnen, zelfs honderden coml- té's zijn overal in de stad opge bloeid. Ze drukken allemaal hun eigen gestencilde krant, en heb ben allemaal hun eigen eisen. Al lemaal eisen ze vrije verkiezin gen, het wegsturen van de Rus sen en bestraffing van de geheime Eolitie. De mensen geloven dat al ien de geheime politie de rege ring nog steunt, en verantwoor delijk is voor het voortzetten van de strijd. Er zijn comité's die geëist heb ben dat de AVH als een misda dige organisatie zal worden ge brandmerkt, en dat alle leden er van automatisch als misdadigers zullen worden berecht. Ze zeggen dat de geheime politie daarom doorvecht Boedapest is een waanzinnige stad geworden. Van de ene straat naar de andere gaand weet je nooit wat je er zult vinden. De Russische tanks op de Donaukade hebben gezel schap van de Hongaarse Donau-pa- trouille. Maar je ziet ook een wui- Schoolhoofden klagen over onvoldoende bezoldiging. In een open brief aan alle hoofden van scholen die nog geen lid zijn van de vereniging, vraagt de Vereniging van Hoofden van Scholen aandacht voor het feit, dat volgens haar de hoofden van scholen zeer onvoldoen de bezoldigd worden. Nu de regering heeft besloten een belangrijke salarisverhoging aan de hogere ambtenaren toe te kennen, acht de vereniging de tyd gekomen, dat ook de positie der hoofden van scholen verbeterd wordt. In dit ver band vestigt zij er de aandacht op, dat 'n onderwijzer met twee bijakten aan een ulo-school f 1170 per jaar meer verdient dan een schoolhoofd, die ook vaak in het bezit van twee of meer bijakten is. In de brief wordt voorts gezegd, dat thans ook de hoofden van de orotestants christelijke scholen tot oprichting van een vereniging van hoofden van christelijke scholen wil len komen, om de behartiging van hun belangen in eigen hand te nemen. MISBRUIK ONDER DE JEUGD Door Russell Jones van United Press. De strijd heeft in Boedapest tone len achtergelaten die hèrinneren aan de tweede wereldoorlog. Alle huizen en gebouwen rondom de, verwoeste Kilian-kazerne zyn beschadigd. Op de straten liggen uitgebrande vracht auto's, omvergereden kanonnen, af geknapte voedingsdraden van de tram, dode Russen en hopen krijgs- afval. Op de hoek van de Jozsef ring en de Ulloi straat staan drie verlaten Russische tanks. Een eindweegs voorbij de hoofd poort van de Kilian kazerne staat een Stalintank. Het torenluik ligt -open, er hangt een verkoold Rus sisch lichaam halverwege uit. Ver derop staan twee stukken rijdend ge schut op tank-affuiten, die de ka zerne bewaken. Ze zijn bemand door jongens van 15 tot 18 jaar. Om de hoek staan drie Russische vrachtwagens, alle drie met een stuk geschut (75 mm) er achter uitge brand. Zy vielen ten offer aan een vijftienjarig meisje, dat alle drie de vrachtwagens met Molotov-cocktails in brand stak. In de goot, onder een Hongaarse vlag, ligt het stoffelijk overschot van het meisje. Op de vlag is een briefje gespeld. „Hier is een meisje van 15 jaar ge storven, maar niet vergeefs. Alle Hongaren betreuren haar dood. Dood aan de Russen, dood aan de commu nisten''. Op korte afstanden van elkaar staan schildwachten van de nationa listen, gewapend met machinepisto len, die de voorbijtrekkende menigte in beweging houden. Illlllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bij de Prins Bernhard-kazerne te Amersfoort vond de start plaats van de tweedaagse jeep- rit door Nederland en België voor onder-officieren, georga- niseerd ter gelegenheid van het tweede lustrum van de militai- re commissie voor automobiel- en motorwedstrijden. De foto laat zien hoe de depotcomman- i dant, kolonel Hoytema van Ko- nijnenburg, het startsein gaf l voor de eerste deelnemende jeep. Veertig jaar rantsoenering had geen enkel resultaat (Van onze Zweedse correspondent) Een matig mens Is zyn vryheid waard inderdaad. Maar als we deze stelling consequent willen doorvoeren, dan moeten we vaststellen, dat de mensen ln Zweden hun vrijheid toch bepaald NEET waard zyn. Want sinds daar op 1 oktober van het vorige jaar de verkoop ,van alcoholische dranken na een byna veertigjarige periode van rantsoenering werd vrygegeven, heeft het alcoholverbruik zulke onrustbarende vormen aangenomen, dat er van matigheid beslist geen sprake meer is. Men zou zelfs kunnen spreken van een catastrofale toestand op het gebied van alcoholisme en van een steeds verder om zich heen grypende volksziekte. Reeds een korte wandeling door de straten van Stockholm, Gothenburg of andere grote steden kan voldoende zijn om waar te nemen welke rol al cohol speelt'in het leven van de Zwe den. Tientallen kunt ge er tegen ko men, laveloos, aangeschoten of „on der invloed", bijna allen éven lastig en hinderlijk, zodat het voor vrouwen en meisjes onmogelijk is om, zich des avonds na negenen nog alleen in de binnenstad te bevinden. Zowel in Stockholm als in Gothenburg worden er volgens officiële gegevens niet minder dan gemiddeld honderd perso nen per dag opgepakt wegens open bare dronkenschap. Tijdens de week einden of op feestdagen zoals Kerst mis, Pasen of Midzomeravond, is dit aantal dikwijls nog dubbel zo groot. Parken en plantsoenen worden op zomeravonden niet meer bevolkt door vrijende en verliefde paartjes, maar door „supgubbar", kerels van allerlei leeftijden die er op een bank of tussen de struiken hun „renat", hun brande wijn liggen te drinken. De politie houdt er speciale parkpatrouilles op na die enkele malen per dag de par ken moeten doorzoeken om al die „supgubbar" te verwijderen. Veel helpt het niet, want zodra ze in de cel hun roes hebben uitgeslapen en een nieuwe voorraad brandewijn hebben aangeschaft, zijn ze weer te vinden in een ander park. Als er in 't Rasunda- stadion naby Stocholm een voetbal wedstrijd is gespeeld, worden er na af loop ongeveer 1500 lege drankflessen op de tribunes aangetroffen. Men heeft laatst aan de hand van het gemiddelde aantal bezoe kers van het stadion uitgerekend, dat ongeveer elke vijfde toeschou wer tijdens de wedstrijd zit te drin ken. Natuurlijk geldt er een alge meen verbod voor alcoholische dranken in het stadion, maar de meesten storen zich daar niet aan, en wat kan de politie tenslotte be- finnen tegen de talloze övertre- ers Men kan toch bezwaarlijk iedere keer de tribunes gaan ont ruimen Er zijn de laatste paar weken stem men opgegaan om de vroegere rant soenering van alcoholische dranken weer opnieuw in te voeren. Welke goe de bedoelingen men daarmee ook heeft, komt het velen in dit land voor dat een gehele of gedeeltelijke droog legging van Zweden toch niet de meest geschikte methode is om het alcoholisme te bestrijden. Per slot van rekening heeft die veertigjarige rantsoenering die in oktober vorig jaar werd opgeheven, toch wel be wezen dat men met negatieve maat regelen niet ver komt. Anders zou men toch nu niet hebben te kampen met alcoholisme als volksziekte. Beter Iykt het, dat men de Zweden eens wat „drinkcultuur" by brengt, hen leert waar en wanneer gebruik van alcohol ongepast en onbeleefd is. Beleefdheid en wellevendheid zyn ar gumenten waarvoor de Zweden door gaans erg gevoelig plegen te zyn. H Nog een foto uit de vrijheids- g §e strijd in Boedapest waar re- §e bellen een stuk geschut in M brand hebben gestoken en Rus- sische soldaten dit trachten te redden terwijl de in de straat H lopende Hongaren het geen blik waardig keuren. llllllllllllllllllllllllllllllW vende Hongaarse matroos in een auto ryden, die gevolgd wordt door de langzaam meedraaiende kanon- en mihtrailleurlopeji van een Russi sche tank. Er lopen geruchten dat de Russen enkele mannen zijn kwijtgeraakt die naar de nationalisten zijn overgelo pen. Ergens schijnt men het lijk van een Russische kolonel gezien te heb ben. Zijn uniform was ontdaan van zyn epauletten, en de man droeg op zyn gelaat nog de kentekenen van een zware mishandeling met een ge weer. Maar net zoals het verhaal aat Russen zich als vrijheidsstrijders vermomd hebben is dit niet te ach terhalen De revolutie schijnt uitsluitend een aangelegenheid te zijn van de jonge mensen uit de arbeidersklasse. Van alle jongens en meisjes met wie ik vandaag gesproken heb is er niet een ouder dan 19 jaar. De meesten wa ren leerlingen van middelbare scho len. De meeste nationalisten hebben er, naar het schynt, bovendien geen idee van waarvoor zjj vechten. Er zyn er echter ook die na de wilde dagen een nog veel groter bloedbad ver wachten. In het Duna-hotel, waar de meeste buitenlandse journalisten wo nen, komen er dagelijks die vele ta len spreken en allemaal vragen een eind te maken aan de stryd. Maar zij zijn ouderen, zo goed als die andere toeschouwers oud z(jn. En zjj hebben niet meegevochten. Concentratie in de kunstmestindustrie Onderling contact tussen het Cen traal Bur. G.A. te Rotterdam en de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen heeft geleid tot het besluit gezamen lijk een nieuwe fabriek te stichten voor de vervaardiging van complete meststoffen. De nieuwe mengmestfabriek zal op Amerikaanse leest geschoeid en ge bouwd worden te Vlaardingen. INTERVIEW OP BANDOENGSE GOLFLINKS Ook zijn vrouw zegt: Het is zijn plicht om De Braai te verdedigen ENGELAND VALT DROOG. Geleerde wil onderaards reservoir uit rivier de Theems vullen Evenals de rest van Europa heeft ook Engeland een van de natste zomers uit zijn geschiedenis meegemaakt, maar toch dreigt in dit land van mist en regen een ernstig gebrek aan zoet water. Men heeft tot zijn schrik ontdekt, dat in de geïndustrialiseerde gebiedenvan Gr.-Brittannië de onverzadigbare dorst van de fabrieken groter is dan de huidige watervoorraden kunnen les sen. Het gevolg is tijdelijke droogte in een land, dat hoe paradoxaal dit ook klinkt bekend staat om zyn overstroomde laaglanden en eindeloze stortbuien. De oplossing ligt voor de hand: koppel de twee gebieden aan elkaar en het waterprobleem is opgelost. Tot nu toe hebben de Britten deze moge lijkheid echter volkomen over het hoofd gezien, aldus prof. Miller. De vraag naar water wordt nog steeds bestreden uit plaatselijke rivieren en bronnen. De enige mogelijkheid om definitief een einde aan deze moeilijkheden te maken is volgens de geleerde een ge controleerde verdeling, distributie dus van het water. Hij zag wel in dat het voor de ingenieurs een zware taak zou zijn om waiter aan te voeren van het noorden en het westen, maar ook andere wereldsteden gebruiken water, dat door middel van aquaducten over afstanden van honderden kilometers is aangevoerd. Overstromingen Wait het zakkende grondwaterpeil onder Londen betreft, ei- bestaat wei- fkans, dat dit door normale regen- aangevuld zou kunnen worden. Prof. Miller ontwierp daarom een peil te profiteren. De omgeving van opzienbarend plan om van het lage Londen wordt vaak door overstromin gen getroffen. „Als wij erin slagen het overtollige water van de Theems en zijn zijrivieren in het ondergrondse kalkreservoir te leiden en daar op te hebben wij twee problemen te- opgelost. Overstromingen zul- n voorkomen worden, terwijl het waterpeil onder Londen stijgt". In de laaggelegen zuidelijke oostelijke delen van Engeland z tegelijkertijd het grondwaterpeil doordat er onophoudelijk meer wordt afgetapt dan er bij komt. In de omge ving van Londen is dit zo erg, dat er geen nieuwe putten gegraven mogen worden zonder toestemming van de minister. Maar toch zakt ook het peil van het grote waterreservoir in de laag poreuze kalksteen onder de En gelse hoofdstad per jaar vijf meter. Op de jaarlijkse bijeenkomst van de Britse vereniging voor toegepaste wetenschap heeft prof. Austin Miller, van de afdeling geografie der Rea ding universiteit, verklaard, dat het voor de Britten, die altyd zo graag alles organiseren, hoog tijd wordt om hun watervoorziening eens te regelen. „Het is belachelyk" aldus prof. Miller volgens een artikel in de Christian Science Momtor „dat in een land waar gemiddeld meer regen valt dan gewenst of nodig is, nog droge streken zijn. Zoals de zaken er nu voor staan hebben het heuvelachtige westen en noorden van Groot-Britannië moeite om al het water, dat daar valt, kwijt te raken. Maar de geïndustrialiseerde en dichtbevolkte zuidelijke landstre ken vragen steeds meer water voor het huishouden, de industrie en de landbouw. (Van onze correspondent in Indonesië.) We treffen hem bij de „tee" van dê derde „hole" op de iets ten moorden van Bandoeng gelegen golflinks, vanwaar men zo'n over weldigend mooi uitzicht heeft op de stad en de omringende bergen. Mr. L. Lips, een nog jonge man, voor in de dertig, met een smal, bmingebrond gezicht, een even gebogen neus en ver inspringend ach terover gekamd haar. „Een ogenblikje", roept hy ons waarschuwend toe, als hij ziet dat we zonder meer de „tee" willen beklimmen, „denk om je hoofd!" Dan suist het hout neer in een flitsende zwaai en als een venijnig projectiel snelt de kleine witte bal weg in de richting van de circa driehonderd meter verder gelegen „green". „Loop ge rust even mee hoor; dan praten we tussen de bedrijven door wel wat, want daar kom je natuurlijk voor". Of hy niet geaarzeld heeft aan het verzoek van de Nederlandse ambas- ~e te voldoen, gezien de verre van plezierige ervaringen die de heer en mevrouw Bouman hebben opgedaan, willen wij weten. Maar de heer Lips ontkent lachend. „Neen", zegt hij, „in feite is het zo dat ik mij destijds zelf heb opgegeven om zo het nodig mocht blijken de verdediging van de Nederlandse arrestanten in Indo nesië op mij te nemen. Ik wil niet beweren dat het nu bepaald een on verdeeld genoegen is, maar ik stel op het standpunt dat je als advo- t zekere verplichtingen hebt te genover hen die een beroep op je doen en dat je als je die niet wenst na te komen beter je hele praktyk maar kunt opgaven. Ik mag natuurlijk niet op de feiten vooruit lopen en mijn me ning geven over de vraag of myn aanstaande cliënten al dan niet schuldig geacht moeten worden aan het hen ten laste gelegde, maar neem nu eens zo'n man als De Braai, wiens zaak juist dezer dagen in behandeling is genomen. Die zit nu al sinds begin '54 on der arrest zonder dat hij ooit de kans heeft gehad zijn onschuld te bewijzen. Typewerk zou hij hebben verricht voor de in de omgeving van Madjalengka opererende ben den van de Daroel Islam, doch vol gens zijn eigen verklaringen en hij heeft me bij alles wat hem lief is bezworen dat dat de waar heid is heeft hij na zyn achtste jaar nooit meer een voet in die streek gezet. Hij ontkent dan ook hardnekkig ooit iets uitstaande te hebben gehad met de rebellen en als je het my vraagt is hij er ook bepaald de man niet naar om op eigen houtje een beetje opstan- delingtje te spelen. Daarvoor is hij bepaald niet het type. 't Is veeleer een dromer, die blij is als men hem zijn eigen weg laat gaan. Zijn vrouw en kinderen drie heeft hij er zitten in Holland; die zijn in 1955 op rijkskosten naar Nederland vertrokken en wonen nu in Tilburg. IN DE VOETSTAPPEN VAN VADER. Opnieuw striemt de zware „driver" door de lucht en wordt de kleine bal weggeranseld om byna honderdvijftig meter verder feilloos neer te komen op de gladgeschoren grasmat van de vierde „green." „In drie slagen, dat lap je 'm!" roept een in groene shorts en witte blouse geklede jonge vrouw, wier donkere haardos bijeen wordt ge houden door een felgele hoofddoek, en die ons van de tegenovergestelde kant is genaderd. „Even voorstellen, mijn vrouw Aike", zegt de jonge ad vocaat vlot. „Als je die nu zolang even gezelschap houdt, dan speel ik de resterende „holes" uit. Afgespro ken?" Afgesproken", stemmen wij in want zo krijgen we een mooie gele genheid iets meer te weten te komen over de heer Lips zelf. Tweeënder tig jaar is hij, gelijk zyn vrouw ons openbaart en behalve een verknocht golfer is hij ook een zeer enthousi ast zwemmer. Op 9 maart 1924 in Bandoeng ge boren, waar zijn vader een groot ad vocatenkantoor estierde, vertrok hij twee jaar later met zyn ouders naar Italië, waar het gezin Lips zich ves tigde in Rapallo niet ver van Ge nua gelegen. En hier bracht de jonge Leo Lips het grootste deel van zijn jeugd door. Hij doorliep er de mid delbare school, studeerde er interna tionaal recht en raakte er verzot op spaghetti. In 1947 promoveerde hy aan de Universiteit van Genua, doch ergens in zijn onderbewustzyn leefde het vage verlangen naar zijn geboor teland. En toen hij in 1949 zijn kans schoon zag, ruilde hij het zonnige Ita lië voor het nog zonniger Indonesië en begon na in 1950 zijn doctoraal te hebben gedaan in Indonesisch recht in de plaats waar eens zijn wieg stond ien advocatenkantoor, zodoende in de voetstappen tredend van zijn vader. ,En dat is eigenlijk alles", conclu deert Aike, die op onze vraag of zij niet bang is dat haar man gevaar zal lopen nu hy de verdediging op zich heeft genomen van de Nederlandse arrestanten, limlachend antwoordt: „Welnee, Leo is mans genoeg om op zichzelf te passen en het is toch ze ker niet meer dan een staaltje zyn plicht dat hij het doet?!" Onze 15-jarige landgenote Joan Haanappel in actie. Tijdens een pau ze in de internationale kunstschaats- wedstrijden op de Richmond-ysbaan in Londen. Stortingen op giro 777. De girorekening 777 van het Ne derlandse Rode Kruis, geopend voor de hulpverlening aan de getroffenen in Hongarije, is woensdag als e:adcij- fer van de eerste stortingen een be drag van 36.978 gulden geboekt. Daarnaast werden het hoofdbestuur door verscheidene bedrijven toezeg gingen voor bijdragen gedaan. Vice-admiraal b.d. J. B. Berck overleden Gisternacht is op 50-jarige leeftijd overleden vice-admiraal titulair van de technische dienst (b.d.) J. B. Berck oud-vlagofficier technische dienst en oud-hoofd van het bureau nieuw- Ibouw schepen van het bureau werk tuigbouw van de hoofdafdeling van het ministerie van marine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5