Zeeland het meest gemechaniseerde landbouwgebied in ons land Itvin <3.ijpe Zeeuwse Almanak ZENUWRUST AFSCHEID EN WELKOM IN HET BEJAARDENHUIS TE YERSEKE HOI; De Tand pasta van standing JHR. RUTGERS VAN ROZENBURG NU IN BESTUURSFUNCTIE Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 STATISTIEKEN WIJZEN HET UIT Oppervlakte tuinbouw liep terug Zeeland heeft de meest gemechaniseerde landbouw van alle Nederlandse provincies. Tot deze conclusie kan men komen aan de hand van de statistiekoijfers van het C.B.S. over de land- en tuinbouw in 1955. Met 135.730 ha, op het nog kleinere Utrecht na, de provincie met de minste cultuurgrond, heeft Zeeland bijvoorbeeld de meeste combines en aardappel- rooimachines. Ook met haar slordige vijfenveertighonderd trekkers laat zij veel grotere provincies als o.a. Groningen, Friesland en Overijssel achter zich. Al pleit dit mede voor de vooruitstrevendheid van de Zeeuwse boer, meer nog wordt met deze cijfers het vraagstuk van de nijpende arbeids voorziening in de Zeeuwse landbouw, met haar arbeidsintensieve gewassen, opnieuw geaccentueerd. Op verschillende bedrijven zou met name na de ramp van 1953 het tempo van de mechanisering zeker niet zo sterk zijn versneld, wanneer het arbeiderstekort de boer hiertoe niet zou hebben genoodzaakt. Daarnaast mag toch ook wel worden gesteld, dat Zeeland, bij uitstek een akkerbouwprovincie op vruchtbare zeeklei, in de Nederlandse landbouw tot dusver een min of meer bevoorrechte positie heeft ingenomen, wat de mo gelijkheid tot het doen van deze belangrijke investeringen moet hebben ver gemakkelijk. Ook het feit, dat de gemiddelde bedrjjfsgrootte in Zeeland 18 ha. is tegenover het landelijk 16 ha. zal wel een rede>n zijn, dat de me chanisatie hier sterker is dan in verschillende andere landbouwgebieden. Zeer sprekend voor de snelle toe neming van deze mechanisatie zijn de vergelijkende cijfers van 1950. Terwijl er in december van dat jaar 2766 land en tuinbouwtrekkers in Zeeland lie pen, was dit per mei 1955 reeds 4523, waarvan 3903 eigendom van de land en tuinbouwbedrijven. Slechts 163 wa ren er bezit van combinaties en 3 van coöperaties, terwijl er 454 trekkers van loonwerkers in bedrijf waren. Met 2331 6tuks gingen daarbij de pe- troleumtrekkers aan de spits, gevolgd door de dieseltrekkers met een aantal van 1435, die in vergelijking met 1950 het sterkst in aantal groeiden. Slechts 757 hadden benzine als brandstof. In gedeeld naar het wielsysteem winnen de trekkers met meer dan twee wie len. Hiervan liepen er 3696 stuks. Nog enkele cijfers over de werktuigen: in december 1955 waren er 823 motor spuiten (incl. nevelspuiten) in Zee land. Het aantal graammaaiers -zelf- binders liep van 2266 in 1955 terug tot 2123 in 1955, doch het „park" van de m aaid orsmachines (combines) nam verder toe, namelijk van 316 tot 548. In geheel Nederland zijn ér 1906 van deze machines. Er waren vorig jaar in onze provincie 140 sorteermachi- nes, exclusief graan- en aardappel- sorteerders. Het aantal aardappelrooi- machines nam in vijf jaar slechts toe van 1967 tot 2011. Zoals reeds eerder gemeld, is in vergelijking met 1950 minder grond in Zeeland beschikbaar voor de land bouw. In 1955 werd er 75 ha cultuur grond aan de agrarische bestemming onttrokken voor bebouwing, aanleg van bos, plantsoen, sportterreinen, enz. Door inpoldering, drooglegging enz. vermeerderde de oppervlakte cultuurgrond vorig jaar cchtcr met 204 ha. Zeeland, dat per 1 januari 1956 to taal 253.909 ha groot was, bestond toen uit 150.095 ha cultuurgrond, de tuintjes voor eigen gebruik e.d. in begrepen. Voorts 1026 ha bos, 77 ha riet en biezen, 10.847 ha woeste grond, 4811 ha wegen buiten de bebouwde kom, waarvan 1092 ha op dijken, 1880 ha dijken zonder wegen, 497 ha spoor- en tramwegen, 76.500 ha wa teren (breder dan 5 meter) en 8176 ha andere oppervlakten. Advertentie) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedia en rustig- Van de cultuurgrond werd in 1955 zoals algemeen bekend is, het groot ste deel, n.l. 102.333 ha met akker bouwgewassen beteeld, waarmee zich 11.827 bedrijven bezig hielden. Met 41.793 ha namen daarbij de granen de grootste oppervlakte in. Daarop volg den de knol -en wortelgewassen, voor namelijk aardappelen en bieten met 28.068 ha, terwijl verder voor Zee land de peulvruchtenteelt met 16.942 ha en de oliehoudende- en vezelge wassen met 11.858 ha evenzeer een belangrijke plaats innemen. De tuinbouw gaf opnieuw een te ruggang te zien, n.l. van 9102 ha in 1954 tot 8225 ha in 1955. Eensdeels moet dit worden gezien als een direct gevolg van de gevoerde rooi-actie. Er werden namelijk in Zeeland 88 ha appels, 34 ha peren, 24 ha pruimen en 8 ha kersen gerooid, waartegen slechts een nieuwe aanplant van 82 ha, voor namelijk appels (66 ha) en peren (13 ha), staat. Andersdeels vindt de ver mindering haar verklaring in een scherpere omlijning van de tellings voorschriften en een nauwkeuriger opgave door de fruittelers. Er waren in 1955 totaal 3948 ha pit- en steenvruchten in Zeeland. Voorts 363 ha klein fruit, 1012 ha groenten, 1180 ha zaaiuien, 211 ha vroege aard appelen, 199 ha bloembollen en -knol len (100 ha in 1954!), 11 ha bloem kwekerijgewassen, 65 ha boomkwe- kerijgewassen en 1217 ha tuinbouw- zaden. De veestapel welke in een akker bouwprovincie als Zeeland uiteraard geen overwegende rol speelt, is in het- voorgaande jaar toch weer iets voor uitgegaan. Zo groeide de rundvee stapel op de 6305 bedrijven van 78.147 in 1954 tot 79.739 stuks in 1955. De varkensstapel op de 7118 bedrijven nam toe van 23.585 tot 26.699, het aan tal schapen van 10.517 tot 11.775 (op 764 bedrijven). Het aantal landbouwpaarden nam daarentegen weer verder af, n.l. van 14.867 in 1954 tot 13.304. die in totaal op 5006 Zeeuwse bedrijven werden gehouden. Hiervan waren er 10.079 van drie jaar en ouder, wat ook al weer bijna 800 minder was dan in '54. In vergelijking met '54 liep ook de kippenstapel iets terug, n.l. van 376.429 tot 371.874. Misschien is het verder nog interessant te weten, dat er vorig jaar 2600 geregistreerde eendjes in de Zeeuwse wateren zwom- WYNAND FOCKINK EXTRA IR (40%) per [iter f 8,75 (37,5%) per liter f 7.60 Paardenkeuringen In de komende maanden zal in Zee land weer een druk programma van paardenkeuringen worden gehouden. De keuringen van de achttienmaan- ders zijn vastgesteld op 4. 5 en 6 de cember a.s., resp. in Oosthurg, Hulst en Goes. De verplichte hengsten keuringen zijn op 22 januari te Axel, 23 januari te Oostburg en 24 januari te Goes. De centrale hengstenkeuring voor Zeeland is bepaald op 7 februari. Op 28 januari d.a.v. zal de afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" in algemene vergadering bijeenkomen. Rotterdams Toneel brengt „Eva Bonheur" Donderdag 8 november a.s. geeft het Rotterdams Toneel in het Ledelthea- ter te Oostburg een voorstelling van het toneelspel in drie bedrijven van Herman Heijermans „Eva Bonheur". Op vrijdag 9 november wordt deze opvoering herhaald in de Schouw burg te Middelburg. Beide voorstel lingen beginnen om acht uur. In de hoofdrollen ziet men onder meer Nell Koppen (Eva Bonheur) Coba Hel ling, Thera Verheugen en Wim van den Brink. Chr. Bond Schoenwinkeliers in Zeeland opgericht Tijdens een bijeenkomst in Goes werd besloten tot de oprichting van een Zeeuwse afdeling van de Chr. Bond van Schoenwinkeliers. Het doel van deze afdeling is haar leden de no dige voorlichting te verschaffen, ter wijl zjj anderzijds haar stem kan doen gelden in het hoofdbestuur, daar de voorzitter hiervan tevens lid is. Voorts kunnen de leden alle proble men aangaande hun bedrijven aan het bestuur voorleggen. Het bestuur zal dan trachten hiervoor een oplos sing te vinden. Het voorzitterschap berust bij de heer Jac. Allewijn te Middelburg, terwijl het secretariaat verzorgd wordt door de heer W. Ver burg te Goes. Tijdens een bijeenkomst die woens dagmiddag in het tehuis voor be jaarden Vredelustte Yerseke werd gehouden, is door het stichtingsbe stuur en de bewoners afscheid geno men van de ouders van het tehuis, de heer en mevrouw F. Meeuwse Bliek, terwijl tevens de nieuwe ou ders, de heer en mevrouw A. Bouw manHuissen, werden geïnstalleerd. Foto links: Namens het stichtings bestuur bood de secretaris de heer C. J. de Jonge, het scheidende echt paar een radiotoestel aan. Foto rechts: De heer en mevrouw Bouw man kregen al b\j het begin van hun loopbaan te Yerseke door het be stuur een fraai schilderij aangeboden. (Foto P.Z.C.) VAN TOT „TERNEUZEN - LICHTSTAD" Terneuzen wordt weer „lichtstad!" Dat gebeurt ditmaal ter ere van de goed-heillge Sint-Nicolaas. Het be sluit om de feestverlichting in het centrum van de stad aan te brengen werd genomen door de stichting „Terneuzen - Lichtstad". Zo moge lijk zal ook de Westkolkstraat weer worden ingeschakeld, terwijl men verder met de zakenlieden in de Nicuwstraat contact wil opnemen voor een gelijktijdige verlichting. Van een uitbreiding dèr verlichting zal dit jaar echter geen sprake kun nen zijn. De reden is heel simpel: er is geen geld voor! De leden der stichting „Terneuzen - Lichtstad" zullen overigens toch wel in hun bui del moeten tasten, want voor de be strijding van de onkosten (stroom- leverlng, aanbrenging, verlichting en eventuele reparaties) wordt een be roep op hen gedaan. AANVAL Uit Schoondijke bereikt ons een krijgshaftig bericht! „Zaterdag 3 november", zo schrijft men ons, „zal EINDERS Papa ontkende niet eens. Ten over- staan van een ieder, die het maar horen wilde gaf hij het was in Ar- nemuiden volmondig toe, toen zijn driejarig dochtertje op straat op hem kwam toerennen met de openhartige vraag: .J'apa, eie vlooienf" Ja, hij had vlooien. Véél zelfs. Een bejaard vrouwelijk ingezetene van Amemuiden hoorde deze merk waardige dialoog hoofdschuddend aan en sprak toen meexcarig tot de huisvader: Einders je kan der niks an vertelle. Ze verraje aólles!" De man keek verrast op, toen drong het vreemde van de situatie tot hem door en haastig gaf hij een verkla ring. Hij was op watervlooien uit ge weest. Voor het aquarium.... het comité, dat een bazaar organi seert om de plaatselijke muziekver eniging in uniform te steken, zijn aanval beginnen met een oliebollen actie". Stel U echter gerust, er wordt niet geworpen, er wordt alleen zich niet met alleen tot de kom van maar verkocht. „Deze actie beperkt zich niet alleen tot de gemeen te, maar ook de buitenwijken zullen in de oliebollen-aanval worden betrokken", zo weet men ons nog te berichten. Vanzelfsprekend verleent het muziekkorps medewer king bij deze actie. VISSERIJ. De problemen van de visserij zullen vrijdag 9 en zaterdag 10 november in „De Zandhoeve" te Bergen (N.-H.) worden bespro ken! Er zal dan namelijk een conferentie voor IJsselmeervis- sers worden gehouden. Vooral het „Rapport-Van der Zaal", dat handelt over de bestaansmoge lijkheid der LJsselmeervissers, zal worden besproken. Ook uit Zeeland wordt op deze confe rentie een belangrijk aantal deelnemers verwacht. DOKTER. Vele bewoners van Koudekerke zullen zich ongetwijfeld dokter Drij- ber nog wel herinneren. Deze arts- in-ruste te Overveen (Pernambuco- laan 3) viert zaterdag zijn zeventig ste verjaardag. De laatste twintig jaar was dokter Drijber arts in Bloemendaal. Daarvoor bracht hij ongeveer twintig jaar in Koudeker ke en Zoutelande door, waar hij een praktijk had. Velen in Zeeland zul len hem nog niet vergeten zijn. Dat bleek ook op 7 april 1.1. toen deze arts afscheid van zijn patiënten nam. Daarbij was n.l. ook een vertegen woordigster uit Koudekerke aanwe zig „VREDELUST IS EEN GROOT GEZIN" Tal van geschenken Het was voor de bejaarden van het rusthuis „Vredelust" te Yerseke woensdag een pijnlijke en tegelijk een vreugdevolle dag. Want tezamen met een groot aantal genodigden na men ze in de serre van het tehuis af scheid van vader en moeder Meeuwse —Bliek, en even later begroetten ze met grote spontaniteit hun nieuwe verzorgers, de heer en mevrouw BouwmanHuissen. De dankbaarheid uitte zich bij de oudjes zowel als bij het bestuur en de verdere autoritei ten in tal van geschenken en goede wensen voor een gezegende levens avond. „Vredelust" is een groot gezin, aldus de voorzitter van het bestuur, de heer C. Ilirdes. Spreker meende, dat de taak, waar van de heer en mevrouw Meeuwse zich 19 jaar lang, met opoffering van veel, zo buitengewoon goed hebben gekweten, wel hun levenswerk ge noemd mocht worden. Als blijvend aandenken overhandigde de secreta ris, de heer C. J. de Jonge, die de scheidenden zijn dank overbracht voor de altijd goede onderlinge samenwer king, hen een radiotoestel. De loco-burgemeester van Yerseke, de heèr P. de Koeijer, vond het af scheid van de heer en mevrouw Meeuwse een mijlpaal in de geschie denis van het rusthuis. Hij kon dan ook naméns de gemeenteraad zijn er kentelijkheid. uitspreken voor de vele moeite, die het echtpaar zich iri de achter hen liggende periode had ge- J. Mesu overleden In de ouderdom van 77 jaar is woens dag te Goes overleden de heer J. Me su, oud-leraar van de rijkslandbouw- winterschool, aldaar. Geboortig uit Nieuw en St. Joosland, was de heer Mesu daar aanvankelijk bij het lager onderwijs werkzaam. Als een der eer ste bezitters van de landbouwakte gaf hij verschillende landbouwcur- sussen op Walcheren, waarna om streeks 1917 zijn benoeming tot le i-aar aan de rijkslandbouwwinter- school te Goes volgde. Ongeveer 25 jaar heeft bij daar verschillende vak ken gedoceerd. Door zijn minzaam optreden heeft de heer Mesu zich daarbij ook vele vrienden verworven. troost. De heer C. Staal was de tolk van de inwoners van „Vredelust" toen hij de vertrekkende vader en moeder dank zegde voor de uitstekende ver zorging. Hij bood een Delftsblauw wandbord aan. Bij monde van ds. H. R. J. Reyenga gaven de plaatselijke predikanten blijk van hun dankbaarheid voor de prettige samenwerking ondervonden op het terrein van de geestelijke ver zorging, speciaal bij de bezoeken aan de oudjes en de wekelijkse bijbel lezingen, en niet te vergeten voor de persoonlijke band, welke er in de loop van de jaren was gesmeed. MOEILIJKE TAAK Dokter M. C. Polderman zag het als een moeilijke taak van de rusthuis- ouders, om de niet altijd aangename orders van de medici aan de patiën ten over te brengen. „Maar U beiden hebt hem goed volbracht", zo voegde hij er aan toe. In zijn antwoord op de vele goede wensen, stelde de heer Meeuwse het als een vaststaand feit,, dat, wie niet bekend is met het rusthuiswerk, zich moeilijk de talrijke beslommeringen van de verzorging kan voorstellen. Maar, zo betoogde hij, het vertrouwen dat wij van vele zijden,- en wel in het bijzonder van de bejaarden hebben ondervonden, heeft onze taak aan merkelijk verlicht. Na een korte pauze met een verfris sing volgde de officiële installatie van de nieuwe conciërge en zijn vrouw. De heer Hirdes sprak de wens uit, dat het jonge paar zijn leven in dienst van de bejaarden mocht stellen. Hij hoopte, dat de heer en mevrouw Bouwman met hun theoretische ken nis, opgedaan als verpleger en ver pleegster, resp. te Den Haag en Ber gen op Zoom, in „Vredelust" een sfeer van hartelijkheid en vertrouwen mochten scheppen. De voorzitter riep de inwoners op hieraan mee te wer ken, zodat hun levensavond nog vol van zonneschijn en liefde zou zijn.. Als huwelijksgeschenk bood het be stuur de jonggehuwden een schilderij aan. Nadat de loco-burgemeester, ds. Reyenga, de heer Staal en de secre taris van het bestuur in hartelijke bewoordingen de nieuwe verzorger en zijn vrouw een welkom hadden toegeroepen, dankte de heer Bouw man alle sprekers voor hun vriende lijke woorden. Tube 95-70ci POLDER WALCHEREN VERGADERDE Afscheid mr. Van Lynden van bestuur en personeel In een spoedeisende buitengewone algemene vergadering van de Polder Walcheren, die woensdag in het Pol derhuis te Middelburg gehouden werd, heeft de vergadering aan de griffier jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozen burg, ontslag verleend in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de polder. De aftredende voorzit ter. mr. dr. K? W. Graaf van Lynden, dankte jhr. Rutgers van Rozenburg voor de diensten, die hij als griffier aan de polder bewezen heeft en wen ste hem voorts geluk met zijn benoe ming. „Na een periode van acht jaar administratief beheer aanvaardt U thans bestuursverantwoordelijk-, held", aldus mr. Van Lynden". maar als hoofd van het bestuur krijgt "TJ een ambtenarenkorps, dat voor zijn taak berekend is". Mr. van Lynden wenste de nieuw benoemde voorzitter toe, dat hij in goede harmonie met hulp van het per soneel nog vele jaren de belangen van de polder zou mogen behartigen. „Ik hoop, dat U evenveel plezier van deze functie mag hebben als ik gehad heb" zo besloot mr. Van Lynden. Mr. Rutgers vain Rozenburg dankte vervolgens de commissarissen en de raden voor het in hem gestelde ver trouwen en vertrouwde op aller me dewerking in de thans volgende ja ren. die ongetwijfeld moeilijkheden met zich zullen brengen. Ook dankte hij mr. v. Lynden voor de prettige sa menwerking, die nooit tot conflicten Tot slot betoogde mr. Rutgers van Rozenburg, dat hij dit nieuwe ambt miet enthousiasme aanvaardt. „Ik zal datgene trachten te bereiken wat voor de polder het beste is". Vóór de behandeling van de ontslag aanvrage werd de heer. J. Koene te Kunsttentoonstelling Ter gelegenheid van het vijfen twintig-jarig bestaan van de boek en kunsthandel Bikker in de Bad huisstraat te Vllssingen, zal een ten toonstelling van schilderijen van A. Pihl worden gehouden. Vrijdag 2 no vember zal de tentoonstelling ge opend worden om vier uur des na middags door de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff. De tentoon stelling zal geopend zijn tot 24 no vember op werkdagen van 912.30 uur en van 2—uur, behalve op dinsdagmiddag. Aanbesteding Door het bestuur der woningbouw vereniging „Gemeenschappelijk Be lang" te Vlissingen is heraanbesteed de bouw van 65 woningwetwoningen in Tuinstad en van 24 woningwetwo ningen aan de Van Dishoeckstraat. Ingeschreven werd als volgt: D. van der Poel, Oudelande 65 woningen f 825.064, 24 woningen f 353.555; P. Hobbenbrouwers, Bergen op Zoom, resp. f 742.000 en f 352.000; B. Ste- gink. Vlissingen. f 825.000 en f 359.000; De Munck en Petri, Vlis singen resp. f 781.400 en f 347.400; J. A. Letzer, Vlissingen, alleen inge schreven voor de 24 woningen f 363.000. De gunning werd aange houden. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 7 en 10. Maatregelen in de PJI.S.-woonoorden Om herhaling te voorkomen van de ongeregeldheden, veroorzaakt door Ambonezen, bewoners van de P.M.S.- woonoorden, heeft de Nederlandse overheid maatregelen getroffen, ge grond op het vreemdelingen-regle ment. Deze maatregelen gelden voor ge heel Nederland. Do Ambonezen In de ze woonoorden zullen worden gecon troleerd op medegebrachte goederen, terwyl zij in het bezit moeten zijn van een aparte vergunning om het kamp vla de hoofdingang binnen te gaan of te verlaten. Deze vergunning kan worden verstrekt door de burgemees ter van de plaats, waar een dergelijk woonoord Is gevestigd, als hoofd van de politie. In Middelburg geschiedt deze af gifte door de commissaris der politie. Deze voorzorgsmaatregelen gelden zowel voor vrouwen als mannen, waarbij als leeftijdsgrens 16 jaar is genomen. Bovendien dienen de Ambo nezen in deze woonoorden, wanneer zij zich daarbuiten bevinden, de ver gunning steeds bij zich te dragen. Schip van ankers geslagen Het SpaSnse stoomschip „Cabo Huertas" sloeg op de rede van Vlis singen nabij Nieuwesluis van zijn an kers en liep aan de grond. De sleep boten „Scaldis", „Adriaan Letzer" en Van der Taks bergingsvaartuig voe ren ter assistentie uit. doch behoefden geen dienst te doen. Het schip kwam op eigen kracht vrij. Het zal in Vlis singen worden gerepareerd. Meliskerke tot raad van het bestuur beëdigd. De heer Van Lynden stipte aan, dat de heer Koene, die sinds '47 commissaris van de ongebouwde ei gendom geweest is, een zeer grote belangstelling voor de belangen van de polder heeft. Spreker hoopte, dat de heer Koene nog vele jaren als raad in het bestuur voor de polder werk zaam zou mogen zijn. Benieuwd. Tot de heer A. P. Koster, die in vérband met het bereikgen van de 70-jarige leeftijd als raad aftreedt, zei mr. Van Lvnden, dat er geen tijd vain weinig zorgen geweest is. De verstandhouding was echter altijd buitengewoon eoed. ..Ik ben benieuwd hoe het met de polder zal gaan als wij er niet meer bij zijn" sprak mr. Van Lynden schertsend tot de heer Koster. „Ik twijfel echter niet aan de goede afloop". De heer Koster dankte het bestuur en het personeel voor de steeds on dervonden medewerking. Hij bracht naar voren, dat de leiding van mr. Van Lynden steeds zakelijk en vriend schappelijk gebeurd is. „Ik hoop, dat U van een welverdiende rust mag ge nieten", zei de heer Koster tot besluit tot de heer Van Lynden. Na afloop van deze vergadering werd tijdens een interne bijeenkomst van het bestuur en personeel afscheid ge nomen van mr. Van Lynden. Tijdens deze bijeenkomst werden onder meer hartelijke woorden gesproken door mr. P. Loeff, namens het dagelijks bestuur, jhr. Rutgers van Rozenburg namens het personeel in het alge? meen en ir. H. Visser, speciaal na mens de technische dienst. Van hét polderbestuur ontving mr. Van Lyn den een radiotoestel met tafel en van het personeel een prisma-kijker. Mr; Van Lynden sprak tot slot een dank woord. Militair uit Hontenisse lichtte ondergeschikten op Veroordeeld door krijgsraad „Het is een schandaal, dat IJ nog van .de karige soldatensoldij durfde afnemen" zei woensdagochtend de auditeur-militair bij de Krijgsraad te Velde west in Den 'Haag tegen de 31- jarige beroepssergeant R. P. V. uit Hontenisse, die zeventien gevallen van oplichting ten laste gelegd wa ren, terwijl hij er ook van verdacht werd een fiets, die hj) van een collega te leen had, te hebben willen doorver kopen. Sergeant V. was eerst als vrijwilli-, ger naar Indonesië gegaan, waar hjj enkele onderscheidingen had gekre gen. Terug in Nederland ging het met hem bergafwaarts en hrj meldde zich dan ook dadelijk voor Korea, waar hij opnieuw werd onderscheiden. Mede door gezinsmoeilijkheden stak hij zich na zijn repatriëring steeds dieper in des chulden. Tenslotte ont zag hij zich niet van dienstplichtige militairen geldbedragen te vragen, waarbij hij als reden opgaf, dat hij zijn portefeuille had vergeten en drin gend per trein weg moést. Dit geld, een kleine honderd gulden, besteedde hij op lichtzinnige wijze. De' raadsman, majoar Bakker, schetste verdachte als een ronde boe renzoon, die een ongelukkig huwelijk had gesloten en daarna met een a-so ciale vrouw in contact was gekomen. In tegenstelling tot de auditeur mili tair, die drie maanden gevangenis straf had geeist verzocht hij ontslag uit de militaire dienst en onder toe- zichtstellinig van de reclassering. De Krijgsraad maakte er na raad kamer zes maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en 'n proeftijd van drie jaar waar bij ontslag uit die militaire dienst werd verleend. tAdvertentie VANDAAG Middelburg Electro„Zwakheid uw naam Is vrouw" (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Prov. Bibliotheek: Ten toonstelling van Belgische boeken, 10—12.30 en 13.30—18 uur; Van Bent- hem en Jutting: tentoonstelling van werken van Ina Rahusen en F. J. Drukker, 9—18 uur. Vlissingen Luxor: „Comanche" (14 Jaar), 20 uur; Alhambra: „Deze vrouw is gevaarlijk" (18 jaar), 19 en 21 uur Openbare bibliotheek en leeszaal: opening kinderboeken week, 15 uur Britannia toneelavond Arbeiders Kunstkring: „Slag om Diana", 20 uur. Domburg Badpaviljoen: „Goud van Napels" (18 Jaar), 20 uur. Goes Boekhandel Sturm: tentoonstel- ling oude Zeeuwse kunst, 9—18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2