PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT smss noivinuMC utumc mwwwi amm Engels-Franse aanval op Egypte MACHTIG LUCHTOFFENSIEF INGEZET Overal ongerustheid, bitterheid in V.S. Hr. Ms. „Limburg" overgedragen aan de Koninklijke Marine Bommen vielen op Cairo, Ismailia,Port Said, Suez en Alexandrië BERICHTEN OVER LANDINGEN ZIJN NOG NIET BEVESTIGD D. HAMMARSKJOELD DREIGDE ONTSLAG TE ZULLEN NEMEN KRUITVAT HET MIDDEN-OOSTEN V. H LEGER" I VERBONDEN 0< I MILITAIRE VER >YRIEi Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum Adjunet-hoofdred.: G. A. de Kok. van 1,—„Brieven of adres AEONNEMENISPHIJS s! co„t WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureau's: VHssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorttstr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Zierlk7.ee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. Twee telegrafisch overgebrachte foto's van de strijd in het Midden- Oosten. Boven: oprukkende Israëli sche infanterie in de Sinaïwoestijn. De rook is afkomstig van de nevel- bommen, die voor dekking moeten zorgen. Onder: een gepantserde rups auto op het punt van vertrek naar liet strijdtoneel in de woestijn. (A.N.P. tele foto.) Engeland en Frankrijk hebben gisteravond Egypte aangevallen. Honderden vliegtuigen onder verenigd commando lieten hun bommen vallen boven Caïro, Port Said, Suez, Ismailia en Alexandrië. Radio Caïro deelde mee, dat na de eerste bomaanval in Caïro ze ven doden zijn gevonden. Hoewel de berichten zeer spaarzaam doorkomen kan worden opgemaakt, dat de aanvallen vooral gericht zijn op vliegvelden, mili taire depots, opleidingscentra voor leger en luchtmacht etc. De Britten hadden tevoren de Egyptenaren ge waarschuwd van de vliegvelden vandaan te blijven. Meermalen kwamen gisteren berichten binnen, dat En gelse en Franse troepen in de zone van het Suezka- naal zouden zijn geland. Gisteravond deelde de Russische vertegenwoordiger In de Veiligheidsraad mee, dat volgens de hem ten dienste staande inlichtingen de Britten en Fransen be zig waren met landingen op de Egyptische kust. Deze berichten zijn evenwel van geen enkele zijde bevestigd. De Engelsen en Fransen hebben Cyprus tot hoofd kwartier van hun aanvallen gemaakt. Er is een verbod uitgevaardigd 't eiland te verlaten. Telegraaf- en tele foonlijnen zijn uitsluitend voor militaire doeleinden be schikbaar. Er is een strenge censuur ingesteld. Vanaf de basis Cyprus zijn ook de bombardementsvluchten gemaakt. Opperbevelhebber van de Brits-Franse troe pen is generaal sir Charles Keightley. De Franse vice- admiraa! Barjot is benoemd tot plaatsvervangend op perbevelhebber. Op Cyprus heerste gisteren koorts achtige activiteit. Tientallen transportvliegtuigen ver trokken met para-troepen. Commando's vertrokken per schip. Een enorme vloot ligt gereed nabij het Suez- kanaal' Het offensief werd'ingezet, kort nadat de Engelse premier Eden in het Lagerhuis een verklaring had afgelegd. Hij stelde, dat de actie zou worden ondernomen, teneinde de strijdenden, Israël en Egypte, tot een bestand te dwingen en om het Suezkanaal te beschermen, aan gezien de Israëli's tot op minder dan zestien kilometer genaderd wa ren. De Conservatieven juichten Eden toe, maar Labour riep„Aftre den". Eden betoogde dat het ging om een zaak van leven of dood, dat ligt voor de Ver. Staten wel wat anders. Gaitskell oefende namens de oppositie felle kritiek uit en besloot een motie van afkeuring van het beleid van de regering Eden in te dienen,die heden in behandeling komt. Britse piloten van de zware bommen werpers verklaarden, dat hun actie succesvol was geweest. Ze vlogen by helder weer op grote hoogte. John Slater, een piloot uit de Tweede We reldoorlog vertelde, dat hij met der tig seconden vertraging boven -zijn doel, een vliegveld ten oosten van de Nijldelta aankwam. Zijn bommen richtten strategische schade aan. Tegenstand werd niet ontmoet. Het vliegveld verweerde zich met lucht afweergeschut. Een Franse woord voerder kenschetste de aanval met brisant- en brandbommen als „het be gin van de operaties". Waarnemers verwachten spoedig actie van lucht landingstroepen, die de voorhoede zou den moeten vormen van infanterie en pantsertroepen. De Egyptische radio neeft bekendgemaakt, dat men geen duimbreed zal wijken. T roepenmacht. De oorlogstoebereidselen vinden voortgang. In Southampton wordt een complete vloot in staat van pa raatheid gebracht. In Algiers zou den 50.000 man Franse troepen worden ingescheept, waaronder eenheden van het vreemdelingen legioen. Op Cyprus worden steeds meer strijdkrachten aangevoerd. Het meer dan 38.000 ton metende Eisenhower V.S. blijven afzijdig President Eisenhower heeft gister avond in een radio- en televisieuit zending tot het Amerikaanse volk verklaard dat Amerika „zich niet in het conflict in het Midden-Oosten zal mengen". Jonge mijnwerkers van de Staats mijnen en van de mijn „Oranje-Nas- sau" waren tegeniooordig bij de overdracht van Hr. Ms. „Limburg", de by de N.V. Kon. Mij. ,£>e Schelde" in VHssingen gebouwde onderzeeboot jager. Zij gaven aan deze plechtig heid wel een bijzonder Limburgs cachet. Foto P.Z.C.) Franse s_ duizenden den-Oosten vertrokken, De Britse minister Selwyn Lloyd heeft gisteren in het Lagerhuis ont kend, dat er voor de aanval van Israël contact zou zijn geweest tussen Enge land en de Israeli's. Eden overlegde gisteravond laat met sir Winston Churchill. Het Franse parlement heeft de Brits-Franse actie goedge keurd, Noodtoestand In Jordanië, de Libanon en Syrië is gisteren de noodtoestand afgekon digd. In de Engelse en Franse ambassa des in Caïro en de Egyptische ambas sade in Londen werden gisteren de geheime documenten verbrand. Men verwacht, dat de diplomatieke be trekkingen tussen Engeland en Egyp te verbroken zullen worden. Canada heeft de wapenleveranties aan Israël stopgezet. De Amerikaanse regering heeft al haar onderdanen reizen naar het Mid den-Oosten verboden, Amerikaanse oorlogs- en transport schepen zyn ter beschikking gesteld voor de evacuatie van Amerikanen uit Israël en Egypte. De Amerikanen in Egypte hebben het advies gekregen zoveel mogelijk in hun huizen te blij ven. Er zyn maatregelen genomen om het personeel van de Verenigde Naties zo snel mogelijk van de bedreigde punten weg te laten halen. De Verenigde Staten hebben een al gemeen advies voor de scheepvaart uitgegeven het gebied van het Suez kanaal te mijden. Nederlandse en Bel gische arbeiders hebben Egypte ver laten. Spoedzitting van algemene vergadering Ver. Naties Dag Hammarskjoeld de secretaris generaal van de Verenigde Naties heeft gisteren in de Veiligheidsraad gezegd, dat hy zijn ontslag zal indie nen, wanneer zyn beleid inzake het Midden-Oosten niet geaccepteerd wordt. In de verwerping van de moties door het Brits-Franse veto tijdens de bijeenkomst van dinsdagnacht zag 'UJ een teken van- wantrouwen in het door hem gevoerde beleid. De vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Frankrijk en Rusland haastten zich gisteravond onmiddel lijk na deze verklaring hun vertrou wen in het beleid van Hammarskjoeld te betuigen. Na een lange zitting werd vannacht om 1.21 unr een resolutie van Joego slavië aangenomen om een spoedzit ting van de algemene vergadering der Verenigde Naties bijeen te roepen ter bespreking van de Israëlisch- Egyptische krijg en de Frans-Britse interventie daarbij. Deze spoed-vergaderïng zal don derdagochtend om 10 uur beginnen. Egyptisch fregat in grond geboord Britse marine in actie De Britse admiraliteit heeft mede gedeeld dat een Egyptisch fregat door een Britse kruiser tot zinken is gebracht. Kremlin veroordeelt de aanval In alle lagen van de Amerikaanse regeringsvtereld heerst onverholen bit terheid over het feit, dat de Engels-Franse beslissing de zone van het Suez kanaal te bezetten werd genomen buiten Ce Verenigde Staten om. Onver bloemd verklaart men dat het bondgenootschap met Engeland en Frankrijk onder de zwaarste druk staat sedert zijn bestaan. Dalles heeft zijn misnoe gen niet onder stoelen of banken gestoken. Engeland en Frankrijk wordt verweten achterbaks gehandeld te hebben en Amerika willens en wetens onkundig te hebben gelaten. Dulles en Eisenhower confereerden gister avond samen. Ingelichte kringen zeiden, dat zij buitengewoon ontstemd waren. Meegedeeld is, dat Eisenhower persoonlijke brieven aan Eden en Mollet heeft geschreven. Overigens kwam het bericht dat de V.S. hun mi litaire steun aan Engeland en Frankrijk niet zullen onthouden. Zware gevechten nog aan de gang De Israëlische strijdkrachten zijn in hun offensief het Suezkanaal op minder dan 16 kilometer genaderd. In de Sinaï-woestjjn vonden op verschei dene plaatsen bloedige botsingen plaats tussen eenheden van de beide legers. Vooral by Aalboe Ogeila zijn hevige gevechten gerapporteerd. De Is raëliërs zouden hier door de Egypti sche linies zijn heengebroken. Een an der Israëlisch succes was het afsnij den van de Gaza-strook van Egypte. De Israëliërs hebben ook kans ge zien om de Egyptische onderzeeboot Ibrahim voor de Israëlische kust te veroveren. De ongeveer 250 opvaren den wei-den gevangen genomen. Egypte maakte bekend tien vijan delijke vliegtuigen te hebben neerge schoten. De Israëliërs zouden zes Egyptische toestellen hebben neerge haald. PLECHTIG CEREMONIEEL IN VLISSINCEN Staatsieportret als geschenk van prinses Beatrix voor opvarenden Met het gebruikelijke plechtige ceremonieel is woensdag Hr. Ms. onder zeebootjager „Limburg", gebouwd by de n.v. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, aan de Koninklijke Marine overgedragen en in dienst gesteld. Deze plechtigheid kreeg wel een bijzonder Limburgs cachet dank zij de aanwezigheid van de commissaris der koningin in Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben, een deputatie jonge mijnwerkers van de Staatsmijnen en van de „Oranje Nassau"-niynen en dank zij het feit. dat de commandant van de „Limburg", jhr. P, L. M. van Geen, een Limburger van geboorte is. De overdracht werd opgeluisterd met het optreden van de Marinierska pel, die zich aan de Houtkade, tegenover het raadhuis had opgesteld. Rond twaalf unr arriveerden auto riteiten en genodigden aan boord van de „Limburg", waar op het achterdek de gewapende wacht stond opgesteld en waar zich het ceremonieel van overdracht en in- dienststelling voltrok. In de ver schillende toespraken werd er met eerbied en dankbaarheid aan her innerd, dat het HJK.H. prinses Beatrix is geweest, die Hr. Ms. „Limburg" op 5 september 1955 doopte en te water liet. De com mandant zeemacht in Nederland, schout bij nacht G. B. Fortuyn, las een brief voor van de particu liere secretaresse van de prinses waarbij 'n staatsïefoto van H.K.H. prinses Beatrix werd aangeboden aan de commandant van de „Lim burg", die dit zo persoonlijke ge schenk in grote dankbaarheid aanvaardde. Namens de n.v. Kon. Mij. „De Schelde" voerde als eerste een der di recteuren van deze maatschappij, ir. C. Kapsenberg, het woord. In zijn toe spraak wees spr. er o.m. op, dat de „Limburg" op deze dag werd overge nomen door de Staat der Nederlan den en daarmee bezit werd van het Nederlandse volk. Hij zeide het op ho ge prijs te stellen, dat „De Schelde" in de gelegenheid v,-as geweest die gel den goed te besteden door het bou wen van een zo moderne, aan alle eisen van de huidige tijd beantwoor dende onderzeebootjager. De heer Kapsenberg noemde ae „Limburg" als een voorbeeld van de uiterste con sequentie, die met de tegenwoordig ter beschikking staande technische middelen bereikt kan worden. Hij sprak er verder zijn vreugde over uit, dajt „De Schelde" een zo belangrijk aandeel heeft in de bouw van Neder landse oorlogsschepen en herinnerde met erkentelijkheid aan de door 'prin ses Beatrix verrichte doopplechtig heid. In dienst. De Vlagofficier Materieel, schout bij nacht W. J. Kruys nam het schip vervolgens namens de minister van marine over en stelde het ter beschik king van de Commandant Zeemacht, de schout bij nacht G. B. Fortuyn, die op zijn beurt kapitein-luitenant ter zee Van Geen opdroeg het schip in dienst te stellen. Dit gebeurde dan met het (Vervolg op pag.10) De Russische regering heeft de aanval scherp afgekeurd. De agressors, aldus Moskou dragen de verantwoordelijkheid voor de ge vaarlijke consequenties van hun daden. De Russen zien in de aan val der Israëli's een voorwendsel van de Britten en Fransen om ou de koloniale denkbeelden bot te vieren. Engeland en Frankrijk zouden Israël aangemoedigd heb ben. Men vraagt om onmiddellijke maat regelen van de Veiligheidsraad. Rus sische diplomaten in Londen lieten doorschemeren, dat het Kremlin de onschendbaarheid in de toekomst van Israël wel zou villen garanderen, ten einde vrede in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. Men maakt er geen geheim van dat Moskou zeer onge rust is en niet rechtstreeks in een oorlog zou willen worden betrokken. Een officiële correspondent van het Sowj et-nieuwsagentschap Tass heeft gisteren in Jeruzalem de dreiging van optreden van communistische „vrij willigers" herhaald. (Vervolg op pagina 3j. MINDER KOUD Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN' 2 november Zon* op 7.35 onder 17.12 Maan op 7.24 onder 16.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1