Caffi** GRANT Denemarken-Nederland moet met zorgen worden tegemoet gezien CAPTAIN GRANT ZWEMMER ROSE VERBETERDE WERELDRECORD m METER 4- SPORh- DONDERDAG 1. NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 16 Vtrzamel de 180 scheept- plaat/es. Een prachtig album is in de maak. Cor van der Hart en Bram Appel de enige overgebleven ex-profs (Door ir. A. v. Emmenes.) Mén herinnert het zich ongetw^feld nog levendig hoe hier te lande de stemming was toen op 13 maart 1955, dik anderhalf jaar geleden, de Deense ploeg in Amsterdam op bezoek zóu komen. Dat zou, zo meende men, een inmaakpartijtjè vaii het zuiverste water worden. In voorgaande oefenwedstrijden had men een weergaloze wederge boorte van ons nationaal voetbalelftal meegemaakt. De uit het bui tenland teruggekeerde profs hadden het spel op een voor onze be grippen ongekend hoog niveau gébracht. Té elfder ure wérd Wilkes nog uit Valencia opgetrommeld om op de middenvoorplaats de ploeg te versterken. Wat zouden die arme Denen, amateurs gebleven in de professionalistische stroom der tijden, daartegen beginnen? Stellig weet men het nog: het werd een voor ons zeer teleurstellend gelrjk spel (11). Nadien is natuurlijk b\i herhaling gebleken, dat onze prestaties toch in derdaad veel beter waren geworden, ai zyn er diverse wedstrijden ge weest na afloop waarvan men, on danks behaalde overwinningen, zijn teleurstelling niet kon verbergen. Er zijn mooie prestaties geweest, zoals de 41 zege op Zwitserland en voor al de onvèrgetelijke 21 overwin ning op Duitsland te Düsseldorf en verder mag men niet voorbij zien aan het feit, dat; onze nationale ploeg thans al vjjf uit-overwinningen in successie heeft behaald. Maar on danks dat alles moet men vaststellen dat de grandioze technische verbete ring van het spel, die men algemeen had verwacht, tot dusver is uitgeble ven. Eén ding mag wél eens uitdrukke lijk worden vastgesteld: de uit het buitenland gerepatrieerde spelers hebben zich niet op hun hoge peil kunnen handhaven. Geen wonder trouwens! In Frankrijk speelden zij entrainden zij als volledige profs, kwamen zij in wedstrijden uit waarin nogal wat beter werd ge speeld dan hier te lande. Hier wer den zij mogelijk ot> enkele uitzon deringen na semi-profs en men VOGES terug heeft het aan hun spel kunnen mer ken.'Nochtans vormden juist deze spelers al die tijd de kern van ons elftal, al was hun aantal in. de laat ste wedstrijd, te Antwerpen tegen België, al tot vier gedaald. Een paar meer Èn nu, voor de wedstrijd tegen Denemarken te Kopenhagen, heb ben zich maar twee hunner ge handhaafd: Cor van der Hart en Bram Appel. Wij kunnen het ge voel niet van ons afzetten dat wij er in de gegeven omstandigheden nog best een paar meer hadden kunnen gebruiken. Welk een verschil overigens met de vorige wedstrijd tegen de De nen! Toen hadden we De Munck, Schaap, Van der Hart, Timmer mans, Wilkes en De Harder in ons midden en ook Rooscnbürg en Steenbergen, die nadien een keer hebben meegespeeld, waren dispo nibel. En het mag dan zijn, dat het spel juist in die wedstrijd tegen Denemarken zo teleurstelde, een feit is, dat de fel geladen Denen een morele voorsprong hadden, die zij op kranige wijze hebben uitge buit. En evenmin te ontkennen is, dat die ex-profs in de volgende wedstrijden een geweldige verster king bleken. Wij voor ons zouden er De Munck (om een of andere onbe kende reden uit het elftal gelaten) Schaap en Wilkes er nog wel graag bij hebben gehad, al ont veinzen ook wij ons niet dat de keuze-commissie niet aan verjon ging van het team lean ontkomen. Wij hechten, juist in een uiterst moeilijke wedstrijd als deze, veel aan ervaring en met genoemde spelers zou de ploeg daaraan rij ker zijn geweest dan nu het geval Aan de andere kant kunnen de morele factoren nu in ons voordeel zijn. De Denen steeds nog amateur gebleven, zullen er weliswaar ernstig naar streven de semi-profs uit Hol land te verslaan, maar onder de on zen bevinden zich strijdvaardige krachten, die deze Deense pogingen met succés kunnen verijdelen. Kan men zich voorts heenzètten over de klap, dié de zware 6—nederlaag tegen de London Combination ons voetbalprestige heeft toegebracht, dan kan misschien die oefenwed strijd juist nuttig zijn geweest. De spelers moeten immers het gevoel met zich omdragen, dat zij wat goed hebben te maken. Stijgende lijn Óver ónze verdediging hébben wij; ons niet al te zeer ongerust te ma ken. Landman.: heeft,-.-T&U--.. speren, ruimschoots verdiend en behoeft in topvorm voor de beste doelverdédi- gers niét onder tê "doen, zodat wij maar hopen dat de Rotterdamse Hagenaar die topvorm in de Deense hoofdstad zal bereiken. Van der Hart heeft gelukkig de stijgende lijn weer te pakken en de Engelse manager Ted Drake sprak als zijn mening uit dat onze landgenoot de beste stopperspil van het continent kan worden als hij... zijn slordig heidjes achterwege laat. Wiersma en Kuijs zijn spelers, wier optreden sterker wordt naar mate de omstandigheden moeilij ker zijn. Geen technisch grote sterren, maar geestdriftige en strijdvaardige verdedigers. In dit opzicht heeft men ook aan Noter- mans en Klaassens goede steun pilaren, al blyft het onze mening dat men Schaap niet had mogen vervangen, vooral ook met het oog op de spelopbouw. Onze voorhoede zal althans wat ruggesteun hijzonder goed kunnen ge bruiken. Wij weten, eerlijk gezegd, niet goed wat wij aan onze voorhoede hebben. Appel was, hoe men het ook bekijkt, tegen België de match-win ner. Abe Lenstra was het tevoren te Lausanne tegen Zwitserland en na dien herhaaldelijk bij Sportclub En schede, doch te Antwerpen zeer be paald niet. Falen Appel en Lenstra allebei,, danblijft er toch eigen lijk niet veel over. Wij hebben alle respect voor de technische kwalitei ten van de jonge Rotterdammers Bosselaar en Mo'ulijn, in wier Voet baltoekomst wij onvoorwaardelijk blijven geloven én wij juichen de herverkiezing van Voges, wiens spel tegen Zwitserland wij hoger aansloe gen dan menig ander daar aanwezige Nederlander, van harte toe, maar de allure van een Wilkes en ook van een Timmermans juist in vorm geko men hébben zij nog 'lattg niet en het zal de vraag zijn of zij Appel en Lenstra in deze moeilijke strijd vol doende kunnen Steunen. Denemarken heeft nog zes spelers over van de wedstrijd te Amsterdam, wat gunstig afsteekt tegen het bij ons overgebleven viertal Wiersma, BRAM APPEL ex-prof Van der Hart, Kuijs en Lenstra. De Denen, met hun technisch verdienste lijke en van grote lichamelijk vaar digheid getuigende spel, hechten dus veel waarde aan de routine van hun spelers met aanvoerder rechtsbinnen Lundberg, medicus en journalist, aan het hoofd. Al die Hansens en Jensens en anderen hebben al vaak blhk ge geven dat met hen niet te spotten is, laatstelijk nog in Stockholm, waar zjj tegen Zweden gelijk speelden. Na de oorlog wonnen zij drie van de vjjf te gen Nederland gespeelde wedstrijden, te Kopenhagen in september 1952 toen ons voetbal midden in de zware depressie verkeerde echter slechts met 2, Abe Lenstra was toen ook van de partij, verder van onze tegen woordige ploeg niemand meer. Voor enige optimisme aan onze kant is er volstrekt geen reden! Het gevoel, dat Ons nationaal elftal de dalende lijn te pakken heeft, kan niemand van zich afzetten. Hopelijk brengt Kopenhagen een wending ten tgps&êl..... NEDERLAND Handbalwedsfrijden Tijdens het afgelopen weekeinde werden de volgende adspiranten- handbalwedstrijden gespeeld in de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Verbond. Adspiranten A: Marathon IWalcheren I 170; Olympus IWalcheren H 18—0: Olympus HMarathon n 9^-0. Ad- spiranten B: De MeeuwenLuctor 11—0; ODIVolharding 4—0. (Advertentie) TIMSTRA CPeeHijk Friese beschuit overheerlijk i .vrr\\ Stoom op met Voot U, verwende virginia-roker, heeft CAP TAIN GRANT de staatsietrap uithangen. AH aboard - en geniet van een zeldzaam lekkere Virginia. EXTRA: op elk pakje een mooi scheepsplaatje in prachtige kleuren! Kies goed gezelschap! Vertrouw op Consolini wierp de speer meer dan 100 meter ver. Ondanks de beslissing van de inter nationale Atletiek Federatie, dat de nieuwe stijl voor het speerwerpen niet officieel gebruikt mag worden, gaan de uitvinders, de Spanjaarden, rustig verder met hun training in de rotatie stijl. Manuel Clavero kwam daarbij tot 89,66 meter, terwijl Salcedo de speer 83,80 meter ver wierp. Uit Italië kwam echter het bericht dat ook de Europese recordhouder discusweirien, Consolini, zijn, krach ten geprobeerd had op deZe wijze van speerwerpen. Bij hem vloog de speer meer dan 100 meter ver. WIERSMA (P.S.V.) (aanvoerder) NOTERMANS (Fortuna '54) BOSSELAAR VOGES (Sparta) (S.C. Enschede) LANDMAN (Schev. Holl. Sport) VAN DER HART KUYS (Fortuna '54) (N.A.C.) KLAASSENS (V.V.V.) APPEL LENSTRA MOT7LIJN (Fortuna '54) (S.C. Enschede) (Feyenoord) PETERSEN (Esbjergj PEDERSEN LUNDBERG OLENSEN (A.G.F.) NIELSEN (A.B.) (Horsens) HANSEN (Esbjerg) JöRGENSEN (A.B.) (A.B.) (Naestved) JENSÈN (A.B.) LARSEN (Köge) DENEMARKEN Tijdens de Australische Selectie wedstrijden te Melbourne hóeft de 17- jarige zwemmer Murray Rose hét wereldrecord op de 1500 meter vrHê slag verbeterd eh gebracht Op 17 min. 59.5 sec. Het officiële record staat sédêrt 29 Zweedse leiding bij Denemarken-Nederland De interlandwedstrijd Denemarken Nederland, op 4 november in Ko penhagen, zal worden geleid döör de Zweedse scheidsrechter J. E. Aaiders- son. De beide Zweden Eric Johansson en Eric Storck treden als grensrech ters op. (Advertentie) Voorkom on blni die innrbrind op do mitf. Mot Bonnloi. "Wacht niet tot uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wórdt. Smoor dat pijnlijk zuurbraiiden in dê kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies vóór U in drie verpakkingen: klein - gróter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en praktisch ofn bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct en zij zijn nog smakelijk oók. maart van dit jaar met 18 min. 5.9 Sec. op naam van de Amerikaan Gèorge Breên. Breen legde dé af stand op 14 oktober jl reeds af in de formidabele tijd van 17 min. 36.7 sec, dóch deze prestatie kon niet als we reldrecord worden erkend omdat Brèên de afstand toen in een 25 yards-bad zwom. „Natuurlyk is er in het Olympisch liochkeytoernooi een kans op verrassingen", zei Rein de Waal, coach van de Nederlandse hockeyploeg, toen hem gevraagd werd naar zijn opinie over de kan sen van onze landgenoten. „We moeten niet vergeten dat er uit de poule van vier teams slechts één naar de halve eindstrijden overgaat, zodat van de eerste wedstryd af alles op alles gezet moet worden om een zo gunstig mogelijke uitslag te berei ken. Een gelijk spel kan reeds een uitschakeling tot gevolg hebben". Het klonk als een waar schuwing, maar de man die het klaargespeeld heeft het nationale team dat slechts enkele jaren geleden een drastische verjongingskuur onderging, tot de topklasse op te voeren (nummer twee op de ranglijst van de FIH), liet er onmiddellijk op volgen dat zijn jongens op alles wa ren voorbereid. De wekelijk se conditietraining geduren de de laatste twee jaar én zelfs tweemaal per week in de laatste maanden onder leiding van Chris Berger, heeft onze hockeyers in een uitstekende vorm gebracht. Langzaam heeft Berger de conditie opgevoerd zódat de 17 wereldreizigers nu, ruim een maand voordat de spelen beginnen, byna in topvorm zijn. Bijna, want die hoogste top moet in Australië ko men» waar de jongens een week zijn voordat het hoc- keytoernooi begint. kaleidosrnop HARD. Coach De Waal heeft zich voor al ingesteld op de eerste wed strijden in de poulewaarin waarschijnlijk Australië, Ma- lakka en Kenya de tegenstan ders zijn. Hij heeft zijn contac ten overal uitgezet, zodat hij een inzicht heeft gekregen over de speelioijze van deze ploegen. Een van deze tegenstanders Australië b.v., staat bekend om zijn buitengewone hardheid. ,Madr", zo verzekerde De Waal lachend, „als het moet hebben wij ook een paar liarde jongens, die een stootje kun nen verdragen Rein de Waal heeft dé orga nisatorische voorbereidingen op zich genomenZo hééft hij in de heer McNeill, een Neder landse hockey-enthöusiast die in Melbourne woont, een 7i.it-' stekende medewerker -gevon den, die hem volkomen op de hoogte stelde van de Austra lische omstandigheden. Infor maties over de toestand van de velden, over het klimaat, over de capaciteiten van de Austra lische tegenstanders, heeft De Waal van deze jonge landge noot. TRAINING. Nog enkele weken zijn, er voor dat de ploeg op 11 november naar Melbourne vertrekt. Ook deze weken wordt nog inten sief getraind, twee maal per week, dinsdag en donderdags houdt Chris Berger de conditie op peil en zaterdags wordt in clubverband "op het veld ge traind. TOtJRNEE. De hockeyers maken na de Olympische spelen nog een tournee, zodat zy pas op 11 januari in Nederland terug Morden verwacht. Op 7 december vertrekken dé spelers uit Melbourne naar Sydney waar Zij twee dagen blijven. Dan volgt de vliegtocht naar Hongkong. Hiér zijn onze landgenoten van 11 tot 15 december. Van Hongkong gaat de reis naar Singapore (15 tqft 19 decem ber), en vandaar naar India. Na het drieweekse verblyf in India (van 19 december tot 8 januari) is Egypte aan de beurt. Verschillende officiële Iandenwedstryden worden tijdens deze tournee gespeeld en wel in Hongkong twéé, in India tenminste drie en tot slot in Cairo op 10 januari één tegen Egypte. Jeugdig Deens B-team tegen Nederland-B. Het Deense B-elftal, dat zaterdag 3 november a.s. te Utrecht tegen 't B-elftal van Nederland speelt, is als Volgt samengesteld: doel: Erik Lar- sen; achter Hohn Amdisen en Henning Hypdemöse; midden: Flemming Nielsen, Vagn Vesterlund en John Kramer; voor: Khud Petersen, Volmer Ejfaés, Óve Andersen, Erik Larsen en John Jensen. Réserves: Bent Koch, Poul Jertsen, HanS Jöergen Nielsen en Kaj Hansen. Deze spelers zijn vrijwel allen nog géén 23 jaar. Hongaarse ploeg naar Melbourne vertrokken Dé Hongaarse Olympische ploeg ls dinsdag pér trein uit Boedapest naar Praag vertrokken, aldus luidt een mededeling van de Hongaarse rege ring aan het internationaal Olym pisch comité. De reis werd mogelijk door speciale maatregelen van de re gering. zo werd verder verklaard. Zoals békend, had het I.O.C. maan dag een beroep gedaan op de Hon gaarse autoriteiten om een „Olym pisch bestand" af te kondigen, ten einde het vertrek van de sportlieden mógelijk te maken. Aan dit verzoek is blijkbaar gevolg gegeven. Voetbalwedstrijd COAK—Marine Op dinsdag 6 november wordt de jaarlijkse voetbalwedstrijd gespeeld tiissèn elftallen van de COAK uit Middelburg en de Marine uit Vlissin- gen op hét gemeentelijk sportterrein tè Souburg. De wedstrijd begint 's middags om kwart over twee. Kampioenschappen In de zaterdag gehouden najaarsver gadering van de afdleling Zeeland van de Nederlandse Bond Van Zaterdagvlie gers (N.B.V.Z.) werden o.m. de In het afgelopen vliegseizoen behaalde kam pioenschappen bekendgemaakt. Deze zijn door de volgende personen behaald: Vitesse: kampioen hok: 1 J. Quist, Öreischor: 2 Joh. van Stee, Yerseke: 3 Joh. Flikweert, Dreischor; i M. D. Wal raven, Middelburg; 5 E. Th. Zoeteweij, Yerseke. Kampioen duif: 1 M. Geuze. St.- Philipsland; 2 J. C. Berrevoets. Zierik- zee; 3 Joh. Flikweert, Dreischor: 4 Joh. van Stee. Yerseke; 5 j. van Es. Rilland. Pond: kampioen hok: 1 Joh. van Es. Yer seke; 2 C. de Köéijer, Yerseke: 3 J. J. van Oeveren, Yêrseke; 4 J. G. de Jager, Wöifaartsdijk: 5 K. Schroevers. Arnemui- den. Kampioen duif: 1 K. Schroevers, Arhèmuidèh; 2 D. v. Faasse, St.-Phllips- land; 3 J. G. de Jager, Wöifaartsdijk; 4 J. van Es, Rilland: 5 C. de Koeijer, Yer seke. Jonge duiven: kampioen hok: 1 J. Quaak, St.-Philipsland; 2 Chr. Everse, Yerseke: C. van Belzen. Arnemuiden; 4 Joh. Flikweert, Dreischor; 5 W. N. Pan- kow, Zlerikzee. Kampioen duif: l J. Quaak, St.-Phillpsland; 2 idem; 3 R. de Groot, Tholèn; 4 J. Praat, ld,; 5 C. Ver mast, Yerseke. Generaal kamp.: 1 C. de Koeijer, Yèrseke; 2 Joh. Flikweert, Dreischor: 3 J. J. van Oeveren. Yerseke; 4 j. _Quist, Dreischor; 5 Joh. van Stee, Yerseke. DEENSE AMATEURS STERKE TEGENSTANDERS (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11