PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRITS-FRANS INGRIJPEN VERWACHT Nasser verwierp ultimatum en vroeg Ike en Boelganin hulp In de Sinaï-woestijn wordt hard gevochten Overheid bij een heeft zakelijk belang bloeiend toerisme de BILT ENGELS-FRANS VETO TREFT AMERIKAANSE RESOLUTIE 199e jaargang no. 258 Dagblad uitgave van de llrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 31 olct. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zlerikzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. Explosieve ontwikkeling van /sraëlisch-Egyptische krijg ENGELAND EN FRANKRIJK hebben aan de strijdkrach ten in de Sinaï-woestijn, Israël en Egypte een ultima tum gesteld: wanneer voor hedenochtend half zes de vijandelijkheden niet gestaakt zouden zijn zouden sterke Britse en Franse eenheden ingrijpen en een aan tal belangrijke punten in de zone van het Suezkanaal bezetten: Ismailia, Port Saïd en Suez. President Nasser heeft dit ultimatum gisteravond onmiddellijk verwor pen. Hij waarschuwde de Engelsen en Fransen, dat, wanneer zij Egypte binnenkomen, er gevochten zal worden. Diplomaten in Londen waarschuwden ook: vele communistische „vrijwilligers" staan klaar om Communisten dreigen Egypte hun vrijwilligerste zenden Met name de Britse troepen zijn al volkomen in alarmtoestand ge bracht. Op Malta was gisteren een zeer grote activiteit waarneembaar. Soldaten gingen, in volledige oorlogsbepakking, afscheids-liedjes zin gend door de straten van Valeria en werden ingescheept in landings vaartuigen. De gehele dag werden van Cyprus Britse commandotroe pen met onbekende bestemming per vliegtuig weggevoerd. De Britse admiraliteit heeft alle koopvaardij- en passagiersschepen gedwongen het gebied van het Suezkanaal en de Egyptische en Israëlische wate ren te verlaten. Eden deelde het besluit om het ultimatum te stellen gisteravond mee in een zitting van het Lagerhuis. Van Labour-zijde was er felle kri tiek. Bij stemming werd het regeringsbeleid met 270 tegen 218 stem men goedgekeurd. fcie afgekondigd. In grote steden moet 's avonds verduisterd worden, de ha ven. van Alexandrië en dev liegvelderi zijn gesloten. Ook in Syrië en Soeadi- Arabië wei'den de strijdkrachten gis teren gemobiliseerd. Alle Arabische staten hebben Egypte hulp toegezegd Men waoht slechts op een seintje van president Nasser om „in te springen". In de Veiligheidsraad is gisteren de Israëlische aanval het onderwerp van een spoedbespreking geweest. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge drong er by Israël op aan de vijandelijkheden te staken en de troe pen terug te trekken. Hij veroordeel de de Israëlische handelwijze in een resolutie. De Russische afgevaardigde Sobolew sloot zich bij de Amerikaan aan. De Britse en Franse afgevaar digden bepaalden zich er toe te wij zen op de verklaring die door Eden in het Lagerhuis werd gegeven. Tot de besprekingen waren ook vertegen- Egypte ie hulp te snellen, wanneer Engelse en Franse troepen het land binnenkomen. Engeland en Frankrijk hebben Egypte ook nog ver zocht troepen in de zone van het Suezkanaal te mogen legeren, tijdelijk, voor de bescherming van de interna tionale waterweg. Waarnemers in Londen menen te weten, dat de Brits-Franse strijdkrachten in elk geval hedenmorgen Egypte binnentrekken, wanneer daarvoor toestemming is gegeven of niet. Egypte heeft Eisenhower en Boelga nin verzocht tussenbeide te komen om de Brits-Franse invasie te elfder ure nog te voorkomen. betrokken partijen President Eisenhower van de Vei:- enlgde Staten heeft, zich gister avond laat persoonlijk tot Eden en Mollet gewend en verzocht in de kwestöe af te zien van gebruik van geweld. Eden heeft onmiddel lijk zijn kabinet bijeen geroepen ter bespreking van de Egyptische afwyzing en het verzoek van Ike, die zelf, enkele dagen voor de ver kiezingen, zijn campagne geheel onderbroken heeft wegens de cri- tieke situatie in de wereld. In Egypte is een algemene mobilisa- Nieuws Het brengen van betrouwbaar nieuwsover de toestand in Hon garije en Polen is een moeilijke zaak. Het gaat om twee landen waar een communistisch regime bestaat en öf dat nu een regime is met veel of weinig sympathie voor Moskou, het is en blijft een regime, dat niet de ge bruikelijke, vrije berichtgeving toe laat, welke in de democratisphe lan den yan het Westen bestaat. Zo kon het gebeuren, dat maandag de meeste Nederlandse kranten opti mistische berichten brachten over de geslaagde vrijheidsstrijd van de Hon garen en dat dinsdag 't doorsijpelen de nieuws uit Hongarije veeleer re den tot pessimisme gaf. Er is geen bevredigende controle op dit nieuws, dat temidden van ernstige verwarring ontstaat en dat vermoedelijk toch wel sterk,, gekleurd" wordt door de genen, die het laten uitlekken. Het is daarom-geboden zowel het nieuws over de toestand in Hongarije met grote reserve te beschouwen. Eerst wanneer in deze landen onaf hankelijke, buitenlandse reporters 'n vrije berichtgeving zouden weten te organiseren, kan men verzekerd zijn van nieuws, dat op feiten is geba seerd. Zover is het thans niet en het ziet er wat Polen betreft helemaal niet naar uit, dat het spoedig zover zal komen. Immers de nieuwe leider van de Poolse regering is een even verbeten communist als zyn voorgangers. Vermoedelijk kan hetzelfde gezegd worden van de Hongaarse pre mier Nagy, die zich met zijn ro de regering nog altijd staande weet te houden in Hongarije. Blijft hij op enigerlei wijze aan het bewind, dan zal waarschijnlijk niet eens bekend worden hoeveel doden er bij de revolte in Boedapest zijn ge vallen en welke groepen tegen Mos kou in strijd zijn gegaan. Leugen en waarheid zullen op vaar dige wijze dooreengemengd worden om de revolte te laten doorgaan voor een actie van het „rode proletariaat", dat opnieuw de overwinning zal heb ben behaald. Dit klinkt triest voor degenen, die vurig hopen, dat er meer vrijheid zal komen voor de volkeren achter het ijzeren gordijn, maar het is de droe ve werkelijkheid. Die vrijheid wordt niet geboren door overschakeling van „linkse" op „rechtse" communisten. Zij kan alleen ontstaan na een aftocht van de Rus sische troepen en. na het houden van vrije verkiezingen. (Vervolg op pagina 3)., woordigers van toegelaten. De Egyptenaar Loefi wilde een ver oordeling van Israël, een ophouden van alle hulp aan dat land en de ver wijdering van Israël uit de Verenigde Naties. De Israëlische afgevaardigde Ebba Eban zei, dat het er Israël om gaat de Egyptische zelfmoord-com mando's uit te roeien. De Britse ambassade in Caïro heeft de in Egypte aanwezige En gelsen aangeraden indien moge lijk zo spoedig mogelyk uit het land te vertrekken. „Uw leven zal in gevaar komen wanneer ge blijft", aldus de aanbeveling. Ook de Franse, Amerikaanse en Cana dese ambassades alsmede de consu laten van Nederland en België hebben dergelijke raadgevingen doen uitgaan of herhaald. Honderden Amerikanen en Euro peanen verlieten ook gisteren Egyp te, waar in de grote steden enkele malen luchtalarm voorkwam. Kolonel Nasser heeft gisteren de ambassa deurs van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk by zich ontboden voor een onderhoud. Pearson, de Canadese minister van Amsterdamse jeugd helpt Hongaarse kinderen Op alle openbare en protestants christelijke scholen in de hoofdstad is op initiatief van het comité „Amsterdam helpt Hongarye" geld ingezameld voor de aankoop van in geblikte melk voor de Hongaarse Kinderen. De bedoeling is om nog de ze week een eerste zending naar Hon garye te sturen. Het comité heeft zich met het Nederlandse Rode Kruis in verbinding gesteld om tot de meest effectieve hulpverlening te geraken. buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt dat Canada de voorgenomen levering aan Israël van 24 Sabre- straaljagers nader zal bezien. Radio- Moskou heeft gisteren de beschuldi ging geuit, dat de Israëlische aanval nauw verbonden was met de bedoe ling van de westerse mogendheden het Suezkanaal weer in handen te krygen. De Britten hebben op Cyprus een krachtige ï-adiozender gerequi- reerd ten behoeve van het doorgeven van officiële mededelingen. Tot het stellen van het ultimatum aan Israël en Egypte is besloten gis terochtend, nadat Mollet en Pineau naar Londen waren overgevlogen voor overleg met Eden en Lloyd. De Franse staatsman Mendes France heeft een conferentie van de Grote Vier over de situatie in het midden óósten voorgesteld. De goudprijs in Frankrijk liep gisteren opmerkelijk op. Op de Londense beurs werden flinke koersdalingen genoteerd. Mr. A. A. M. Struijcken tot minister benoemd Bij koninklijk besluit van 29 okto ber is aan mr. A. A. Struijcken eervol ontslag verleend uit zijn functie als gouverneur van de Nederlandse An tillen. Met ingang van dezelfde datum is hij benoemd tot vice-minister-presi dent, minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Om de wegen te blokkeren ■plaatsten de opstandelingen een spoorwagon op een kruis- punt in de Hongaarse hoofd- m stad. Waarschijnlijk werden reeds 9 vliegtuigen neergeschoten Van de fronten In de Sinaï-woestyn komen zeer verwarde berichten. Dui delijk is geworden, dat de Israëli's vannacht het Suezkanaal tot op enkele kilometers genaderd waren. Boven het kanaal woedden gisteravond vuur gevechten. De Egyptische strijdkrachten, uitgerust met moderne strijdmid delen en ondersteund door tanks en straalvliegtuigen van Russische make lij hebben echter krachtig teruggeslagen. De Israëlische aanval heeft ver scheidene spitsen. Volgens berichten is het gisteravond tot een grote veld slag gekomen in het hart van de woestyn. Volgens Egyptische verklaringen zouden daarbij aan delsraeli's ver nietigende verliezen zijn toegebracht. Van Israëlische zyde komen evenwel andere meldingen. Gistermiddag werd gemeld, dat de Israëli's erin geslaagd waren, door stotend langs de kust van de Middel landse Zee net belangrijke kruispunt van wegen El Kusseima in handen te LIMBURGSE V.V.V.-DIRECTEUR IN CADZAND Najaarsvergadering van V.V.V's in West Zeeuwsch-Vlaanderen Li een boeiend en scherp geformuleerd betoog over de economische betekenis van het vreemdelingenverkeer heeft drs. P. Heggen, direc teur van de prov. V.V.V. in Limburg de dinsdag in Cadzand gehouden najaarsvergadering van de V.V.V.'s in West Zeemvsch-VIaanderen een inhoud gegeven, die uitging boven het gewestelijke karakter van deze bijeenkomst. De heer Heggen illustreerde zijn betoog met een aantal argumenten voor het verlenen van overheidssteun aan het toerisme. „De overheid", aldus drs. Heggen, „is direct geïnteresseerd bij een goed florerend vreemdelingenverkeer, om dat diezelfde overheid Heel heeft aan het bedrijfsleven, dat mede van het toerisme profiteert." In dit verband noemde hij met name het vervoers wezen (Ned. Spoorwegen, busonder nemingen en openbare nutsbedrij ven. „Een stad als Knokke ver bruikt voor zijn neonverlichting ten dienste van de vreemdelingen een aanzienlijke hoeveelheid elektriciteit" zo gaf spr. als voorbeeld, waarna hij er als het ware „en passant" nog op wees, dat een groot gedeelte van via het toerisme verkregen inkomen weer terugvloeit in de staatskas door middel van inkomsten- en loonbelas tingen. Tevoren had hij er o.m. zijn ver wondering over uitgesproken, dat het toerisme als inkomsten- (en wel vaart) bron tot dusver nog in grote mnte verwaarloosd is. Op het ge bied van marktanalyse en registratie van gegevens zijn bijvoorbeeld nog eerst sinds korte tijd stappen gezet en dientengevolge beschikt men nog slechts over spaarzame exacte ge gevens. Niettemin achtte hij het dui delijk, dat het toerisme wel degelijk van eeh groot economisch belang is, hetgeen spr. aan de hand van enkele voorbeelden uiteenzette. Vervolgens schetste hij voor welke groepen dit belang geldt. Zo noemde hij vanzelfsprekend de hotellerie en aanverwante bedrijven, maar daar naast de leveranciers van die bedrij ven (zoals zelfs meubelfabrikanten e.d.), voorts samenvattend het gehele bedrijfsleven en tenslotte de overheid om de hiervoor genoemde redenen. Uit dit laatste meende de heer Heg gen te mogen constateren, dat de V.V. V. niet slechts recht heeft op subsi die, maar in feite op bijdragen, die diezelfde overheid (onverschillig of dit rijk. provincie of gemeenten be treft) als investeringen zou moeten beschouwen. „De overheid steunt ook de gedupeerde landbouw", zo stelde spr. het; „op dezelfde wijze zou men het toerisme moeten beschouwen wanneer die tak van nijverheid on verhoopt met calamiteiten te kampen zou hebben." Tenslotte beval hij als maatregelen om het in deze tijden, dank zij ook de sterk ontwikkelde sociale voorzie ningen (vakantietoeslag!) bloeiende vreemdelingenverkeer te consolide ren, een intensieve propaganda aan, die dan „gespreid" gericht zou moe ten zijn. Niet slechts op een bepaalde streek of een bepaald land, maar zo zo breed mogelijk, gezien ook de con- junctuurgevoeligheid van het toeris- ...e. „Verwaarloos daarom ook uw ei gen landgenoten niet", aldus drs. Heg gen, wiens betoog in dit gezelschap van vertegenwoordigers uit V.V.V.- kringen veel weerklank vond. Ontvangst. Tevoren was het uitgebreide g el- schap door het gemeend natuur van Cadzand ontvangen in het vereni ging. "ebouw „Het Zwin", alwaar de bu: emeester van Cadzand en Retran- chement, de heer J. A. Leenhouts, ee.i welkomstwoord had gesproken. Hierin wees hij er o.m. op. dat de sa menwerking in West Zeeuwsrh-Vlaan- deren op het gebied van het vreem delingenverkeer in eon goede richting gaat en dat dit streven mede was ge boren uit een initiatief van de voor malige voorzitter van de V.V.V. in Cadzand, de héér P. A. Vermeulen. „Het toerisme neemt in West Zeeuwsch-Vlaanderen grote vormen aan", aldus spr. „en hier ligt ook een taak voor de plaatselijke overheden." Als voorzitter van de streek-V.V.V.'s beantwoordde de heer P. M. Moste uit Groede dit welkomstwoord en hij krygen. Te middernacht werd op deze plaats hard gevochten. De zwaarste fevechten woedden bij Nahkla, waar e beide legers elkaar ontmoetten. Israëlische valschermtroepen zijn op die plaats volgens berichten uit Cai ro omsingeld door een Egyptische overmacht en vechten zich dood. In de loop van dinsdag zijn ook de beide luchtmachten volledig in actie gekomen. Egypte meldde een verkenningsvliegtuig en vijf straal jagers van Israël te hebben neer- f.'eschoten. Het is zeker, dat Egyp- e drie toestellen verloren heeft, mogelyk zyn het er nog enkele meer. De laatste berichten uit Jeruzalem maken melding van een nieuwe aan val der Israeli's vanuit de Gaza- strook. Boven Caïro en enkele andere Egyp tische steden, evenals boven Tel Aviv werd gisteren luchtalarm gegeven. In beide landen zijn verduisteringsvoor schriften van kracht geworden. Volgens officieuze, maar geloof waardige Israëlische bronnen zyn de E&yptische verliezen sinds het begin der vijandelijkheden, aan doden en gewonden aanzienlyk. Er zijn echter nog geen cijfers bekendgemaakt. Volgens dezelfde bron zouden de Israëlische verliezen in verhouding gering zijn. Gemeld werd, dat de Egyptenaren gebruik maken van de modernste wapens, zoals raketten. Rebellen zouden kardinaal Mindszenty bevrijd hebben De Hongaarse dokter Imre Hersko- wits heeft gisteren in Milaan verteld, dat Joseph kardinaal Mindszenty door de anti-communistische opstan delingen in Hongarye bevrijd zou zyn. Herskowits beweerde dat hij dit vernomen had van een gewonde Hon gaar in het OostenrijksHongaarse grensgebied. Volgens deze gewonde verzetsstrijder zou de kardinaal don- bevrijd zyn uit een fort naby Boedapest. Hij zou onmiddellyk naar een „veilige schuilplaats" zyn over gebracht. Dr. Herskowits meende dat het fort, waarvan sprake is, de vesting Goe- doelloe bij de Hongaarse hoofdstad moet zyn. Amerikaans smaldeel met spoed uit Rotterdam weg Het Amerikaanse smaldeel (één vliegkampschip, zes destroyers en twee duikboten) dat maandag voor een vierdaags bezoek aan Rotterdam aankwam, is gisteren met spoed uit de Maasstad vertrokken in verband met de ernstige internationale toe stand. Met zoveel spoed geschiedde het vertrek, dat de commandant een he licopter moest charteren om terug aan boord te komen en dat tientallen Amerikanen, die buiten Rotterdam waren in Nederland achter bleven. De KLM heeft besloten voorlopig niet op Cairo en Tel Aviv te vliegen. Enkele diensten worden omgelegd. De Nederlandse rederijen nemen een afwachtende houding aan. De Kota Agoeng, zal niet door het Suez kanaal mogen varen dan na instruc- atie. Enkele schepen van de Maat schappij Nederland moeten om de Kaap varen. Verkeerscursus voor de Koninklijke Marine Het Verbond voor Veilig Verkeer is in overleg getreden met het minis terie van Marine teneinde te bevor deren, dat ook personeel van de Ko- ninklyke Marine in de gelegenheid %vordt gesteld, deel te nemen aan de schriftelijke verkeerscursus voor iedereen, zoals deze thans door het Verbond voor Veilig Verkeer wordt uitgegeven. Het is mogelyk om na het volgen van de cursus, die uit twaalf geïllustreerde lessen bestaat, een schriftelyke test af te leggen, waarna de geslaagden een certificaat zullen ontvangen. Israël aanvaardt ultimatum als Egypte het ook doet De Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad, die alle landen op wekt zich te onthouden van geweld en dreigementen in Egypte, is gister avond verworpen doordat Engeland en Frankrijk er him veto tegen uit spraken. De Amerikaan Dulles heeft zijn misnoegen uitgesproken over het Frans-Britse besluit militaire maat- ;elen in de Suezzone te nemen. Cisenhower zond dringende, per soonlijke boodschappen aan Eden en Japanners in Indonesië nog in staat van oorlog Een oud-officier van het Japanse le ger, die zojuist uit Indonesië is terug gekeerd, heeft gisteren gezegd, dat er nog twee compagnieën Japanse solda ten zijq, die niet weten, dat de oorlog is afgelopen. Zij houden rich schuil- (vervolg op pag. 5) op het eiland Morotai in Indonesië. Mollet met het verzoek de crisis in het Midden-Oosten vreedzaam op te lossen. Radio Jeruzalem heeft bekend ge maakt, dat Israël een wapenstilstand op grond van het Brits-Franse ulti matum zal aanvaarden, als Egypte dit ook doet. VERWACHT... AANHOUDEND KOUD Vrij veel bewolking en overwegend droog weer. Slechts enkele verspreid voorkomende opklaringen. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Zeer kond voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN 1 november. Zon op 7.37 onder 17.14 Maan op 6.09 onder 16.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1