Goede gang van zaken bij N.V. „De Schelde" Zeeuwse Almanak MINDER LANDBOUWGROND IN ZEELAND BESCHIKBAAR van O -- tot KRING MIDDELBURG VAN K.V.P. VERGADERDE IN TERNEUZEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWBE COURANT DINSDAG 30 OKTOBER 1956 Orderportefeuille aanzienlijk uitgebreid De directie van de Kon. Mi). „De Schel de" te Vlissingen verstrekte de volgende tnssentlldse mededelingen betreffende de gang van zaken. De resultaten op de afgesloten orders over de eerste negen maanden van 1956 kunnen bevredigend worden genoemd. De volgende opdrachten werden o.a. met goed gevolg afgeleverd: het motorvrachtschip „Kinderdijk", groot 7200 ton d.w., bestemd voor de Holland- Amerlka LUn te Rotterdam; het motor- passagiers-vrachtschlp „Tampomas" van 4000 ton d.w., bestemd voor de Neder- landsche Scheepsbouw Export Centrale, Den Haag; 2 Schelde- Sulzer scheepsdie- selmotoren, type 8TD48; een aantal tand wielkasten voor overbrenging hoofdver mogen koopvaardijschepen; enige tand wielkasten en turblnegroepen voor mari neschepen; een aantal omkeerbare schroef installaties en diverse kleinere opdrachten. Bejaarde wielrijder werd door auto aangereden Op de rijksweg tussen Eede en Aardenburg reed de 82-jarige E. Z. uit Eede op zijn fiets in de richting Aardenburg. Toen hij zonder richting aan te geven een zijweg insloeg, werd hij door een achterop komende personenauto, bestuurd door de 32- jarige J. R. uit Eede, gegrepen en tegen de grond gesmakt. Dokter J. Hage uit Aardenburg verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Oostburg noodzakelijk. Vermoedelijk heeft Z. een been of heupbeen gebroken. Amateurfilmers bijeen De Zeeuwse vereniging voor ama teurfilmers houdt op vrijdag 2 novem ber een bijeenkomst in café-restau rant „Beursgebouw" te Vlissingen. Het pro.gramma vermeldt onder meer eein Scheldefilni en het werk van de heer J. Vader. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het artsexamen de heer Th. Kuypers te Kloosterzande. (Advertentie). Brandwonden Kloosterbalsem zuivert en ge- neest de wond, bevordert de groei van een nieuwe huid. Kloosterbalsem V "geen goud zo goed" Sinds 1 januari 1956 is het ons mogelijk gebleken de orderporte feuille verder uit te brèiden. Aan grote opdrachten werden o.m. ont vangen: 4 tankers van 32.000 ton d.w.; 3 motortankers van 19.000 ton d.w.; enige Schelde-Sulzer scheepsdieselmotoren en een aan tal tandwielkasten voor overbren ging hoofdvermogen; 2 hogedruk landstoomketelinstallaties. Door bovengenoemde aanvulling van onze orderportefeuille ls een goede be zetting van ons bedrijf gewaarborgd tot 1961. Gezien de resultaten over de eerste ne gen maanden van 1956 kan, Indien zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen, worden venvacht, dat ook de re sultaten over het gehele boekjaar 1956 bevredigend zullen zijn. Filmavonden van de Ned. Reisvereniging De Nederlandse Reis Vereniging organiseert in de komende maanden een filmavondtournee door Neder land onder het motto „Duitsland-Va kantieland". Er zullen op deze avon den een aantal zeer fraaie kleuren films van West-Duitsland worden vertoond. Ook in Zeeland zullen deze films te zien zijn, n.l. op 26 novem ber a.s. in Oostburg, op 27 november in Terneuzen, op 17 december voor de afdeling Walcheren in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Advertentie). epan een slagveld - Gloeiend vet in Uw koekepan. U bereidt daarin de heerlijkste gerechten. Maarheel wat vita minen sneuvelen op dit slagveld. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10! Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N V. PHILIPS-ROXANE PHARM.-CHEM. IND. „DUPHAR" Deel van gevaarlijke deklast verloren Tengevolge van het stormachtige weer heeft het Duitse motorvaartuig „Khenus 55", dat op weg was van Duitsland naar Antwerpen, maandag middag omstreeks half drie tussen de Witte Tonnenvlije (Oosterschelde) en Wemeldinge een gedeelte van zijn deklast verspeeld. De lading bestond uit een aantal vaten met zeer brand bare inhoud. Openen of met vuur er bij komen is daarom levensgevaarlijk. Ook waren onder de yerloren gegane lading enkele vaten chloor. Vermoe delijk zullen de vaten in de omgeving van St. Maartensdijk aanspoelen. Bevorderd Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen is, gerekend van 1 januari 1956, bevorderd tot administratief ambtenaar C 1ste klasse in vaste dienst bij het rijksarchief in Zeeland, te Middelburg, j. de Kuijpér, voordien administratief ambtenaar C 2de klas se bij voornoemde instelling. AANTAL PACHTERS NEEMT AF ■j Vergroting van de bedrijven Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceerde de statistiek van de land- en tuinbouw 1955. Daaruit blijkt hoezeer de beschikbare hoeveel heid landbouwgrond in Zeeland af neemt. Bedroeg de oppervlakte land bouwgrond In 1950 nog 140.715 ha, die oppervlakte was in 1955 afgenomen tot 135.730 ha. Deze gronden waren in 1950 ver deeld over 16.789 bedrijven en in 1955 over 12.924 bedrijven. Uit de statistiek blijkt voorts, dat het aantal eigenaren van lanbouw-" gronden afneemt evenals het aantal pachters, maar dat het grondbezit van de eigenaren-boeren in omvang toe neemt. De in eigendom aan boeren toebe horende grond had in 1950 een totaal oppervlakte van 42 128 ha en dc ver pachte gronden hadden een opper vlakte van 98.287 ha. Tn 1955 was de imn MEEK PLEZIER In Sluiskil zullen de huisvrouwen met nog meer plezier in de keuken aan het werk gaan, want deze plaats is nu gedeeltelyk aangesloten op het gasnet van de cokesfabriek! Burge meester P. L. D. J. van Oeveren was helemaal uit Axel naar Sluiskil ge komen om in de „vogelbuurt" aan de oostzijde van het kanaal Gent-Ter- neuzen de eerste gaskraan open te draaien. Hy deed dat in tegenwoor digheid van vele autoriteiten. Het was overigens niet de enige officiële daad, die verricht werd. Uit Terneu zen was loco-burgemeester, de heer M. de Vos gekomen, die de eerste gasvlam ontstak. VEILIGER. In Axel heeft men het verkeer weer wat veiliger gemaakt. Op druk ke oversteekplaatsen heeft men voor de voetgangers de zogenaamde „zebra's" aangebracht „voor de voetgangers betekent dit", zo voor spelt men ons, „als het snelverkeer hiermee rekening houdt, een be langrijke verbetering, RESTAURATIE 't Mannetje dat in Middelburg moeizaam de trein beklom was al héél oud. Misschien had hij Napoleon nog. wel meegemaakt. Hij sukkelde verstrooid het restauratierijtuig in en werkte zich daar moeizaam ach ter een tafelblad. Toen de kelner verscheen toonde de bejaarde reizi ger minzaam z'n kaartje en dacht daarmee aan al z'n verplichtingen wel voldaan te hebben. Hetgeen een misverstand was. „Wat of meneer gebruiken wilde", vroeg de ober. Meneer begreep het niet. Was ver moedelijk in de loop der vele jaren wat achterop geraakt bij de snelle ontioikkeling van het vervoerswezen en de daarmee gepaard gaande uit breiding van comfort. Zijn gedach- tengang moet even eenvoudig als lo gisch zijn geweest: ik heb een kaar tje, ik zit en ik mag meerijden. 't Was anders. ,J)it is een „restau ratie" vieneer", sprak de kelner ge duldig en toen was het misverstand volkómen. want afwezig antwoordde opa: ,.Ik moet nog verder, ik moet naar Goes". Waarmee voor hem de zaak was afgedaan. SCHOOL. We blijven nog even in Axel, want uit dit Zeeuws-Vlaamse plaatsje wordt gemeld, dat de nieuwe lagere school in Zoute Spui (gemeente Axel) op vrijdag middag 2 uur zal worden geopend. Direct na de officiële opening en ook 's avonds mag iedereen de school bezichtigen. Met ingang van maandag 5 november zal de school worden gebruikt. Het nieuwe gebouw is een „drieklas- sige school". Vanaf de school is naar de provinciale weg Axel- Terneuzen een verbindingsweg met trottoir aangelegd. BENZINE. Op het landbouwbedrijf van de heer K. Kik in Bruinisse heeft een fiks vuurtje gewoed. Men weet het zo langzamerhand wel: met benzine moet men voorzichtig omgaan. Op dit landbouwbedrijf raakte de ben zine echter in brand, toen men de tank van een tractor ging vullen met deze vloeibare brandstof. Terzelfder :ijd repareerde men een accu, waarbij een vonk in de benzine oversprong. Met een aantal natte zakken kreeg men het vuur niet geblust. Het lukte pas de brand te smoren, toen men twee brandblusapparaten ge bruikte. Inmiddels was de tractor toen al grondig uitgebrand. SCHOONHEID. De Hagenaars hebben ook kennis kunnen maken met de schoonheid van Schouwen-Duiveland. Voor de vereniging „Mercurius" werd de be- Het was een goede reclame voor dit eiland, want er waren niet minder dan ongevéer tweehonderd bezoe kers. Dé heer Boot gaf een boeiende toelichting. eigendomsgrond gestegen tot 48.203 ha en de verpachte gronden warén verminderd tot 85.527 ha. Het aantal boeren-landeigenaren daalde van 1950 tot 1955 aanmerkelijk en wel van 5406 tot 4835, waaruit dui delijk de tendenz tot vergroting van de-bedrijven spreekt. Het aantal pachters verminderde van 11.383 tot 8089. Over de periode van 1850 tot 1955 steeg in Zeeland het boeren-grondbezit van 30 procent der totale oppervlakte aan cultuur grond tot 36 procent. Deze eigenaren- boeven bezaten in 1950;- 32 procent van de bedrijven en in 1955: 37 pro cent. Binnenbrand in houten noodwoning te Goes Snel optreden voorkwam erger Door snel doortastend optreden van de Goese brandweer is maandagmor gen een begin van brand in de houten noodwoning Heernisseweg 117, be woond door de familie I. Verburg, nog tijdig bedwongen kunnen worden. Hierdoor kon worden voorkomen, dat het vuur naar buiten sloeg, wat met de stormwind welke woedde, in het barakkendorp Klein Finland niet zon der gevaar zou zijn geweest. De brandweer werd omstreeks elf uur gealarmeerd door de buren, die doordat de zolders van deze barakken in elkaar lopen, een zware rookont wikkeling hadden waargenomen. De vrouw des huizes in de betrokken wo ning bleek namelijk niet thuis en ver nam eerst later, terwijl zij ergens op koffievisite was, dat er brand in haar woning was. Nadat de brandweer de voordeur had geforceerd, werd in af wachting van het uitleggen van de slangen, het vuur met behulp van een droogpoederapparaat teruggedron gen. Door ramen en deuren zoveel mogelijk gesloten te houden, gelukte het om uitbreiding van de brand te gen te gaan. Nadat nog water was gegeven, bleek het gevaar snel gewe ken. Waarschijnlijk door een vonk uit de schoorsteen als gevolg van de stormachtige wind, bleek een cra- paud in brand te zijn geraakt. Toen de brandweer binnendrong, hadden de vlammen zich reeds aan het pla fond meegedeeld. Kmderverlp.min^ng Uit de staatscourant van 29 okto ber blijkt, dat in het .tijdvak van 14 tot en met 20 oktober 79 gevallen van kinderverlamming met verlammings verschijnselen zijn aangegeven, 20 ge vallen van kinderverlamming zonder verlammingsverschijnselen en 12 ge vallen zonder nadere aanduiding. In Zeeland werden twee gévallen met verlammingsverschijnselen geconsta teerd namelijk in Burgh en in Vlissin gen, terwjjl één geval zonder verlam mingsverschijnselen is aangegeven in Cadzand. AANTAL PUNTEN AANGEHOUDEN Reeks stemmingen en herstemmingen De kring Middelburg van de Katho lieke Volksparty hield zaterdag in ho tel „Des Pays Bas" te Terneuzen een drukbezochte algemene vergadering, die wegens ziekte van de voorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, werd gepre sideerd door de heer E. Poppe. Er werd een reeks stemmingen en her stemmingen gehouden in verband met de verkiezing van leden van het krlngbestuur en van leden en plaats- Vervangende leden voor de partijraad en de bestuursraad. Wegens het ver gevorderde uur moest een' aantal voorstellen van de afdeling Aarden burg inzake bejaardenzorg in West Zeeuwsch-Vlaanderen, een b.l.o.- school' voor dat district, de Schelde- veren en de landbouwpolitiek, als mede de bespreking van verschillende politieke vraagstukken worden aan gehouden tot een volgende kringver gadering, die, naar de voorzitter me dedeelde, op korte termen zal worden gehouden. In zijn openingswoord herinnerde de heer Poppe aan de laatste verkie zingen, die voor de kring een vooruit gang met 2,4 procent opleverden en m dit verband bracht hij hulde aan het kringbestuur en aan de propagan daleider, de heer E. Lansu. De hierna volgende verkiezing van een voorzitter leverde geen moeilijk heden op, daar mr. dr. A. J. J. M. Mes, de enige kandidaat, bij acclamatie werd herkozen. Als kringsecretaris werd met op één na algemene stemmen de heer E. Lansu te Aardenburg, herkozen. Bij de vervolgens gehouden verkie zingen van leden en plaatsvervangen de leden voor het kringbestuur, de partijraad en de bestuursraad, die on geveer drie uren in beslag namen, werden door de verschillende afdelin gen vele kandidaten genoemd. Het,resultant was tenslotte, dat tot leden 'vah 'Het krlhebéstuur Wetdën gekozen de heren Th. Adriaanssens, Hulst; M. Wijffels, IJzendijkc; C. Vcr- donck, Goes; J. van de Voorde. Sluis kil; E. van Ruymbeke, Nieuw-Namen en P. C. Mechelinck, Terneuzen. Een bestuursvoorstel, om mede in verband met de consequenties van de uitvoering van het deltaplan voor Schouwen-Duiveland, een adviserend lid uit Zierikzee aan het bestuur toe te voegen, werd tenslotte aangehou den tot de volgende kringvergadering. In principe bleek de vergadering het Straathelasting verhoogd Ten derde male heeft de gemeente raad van Middelburg uitvoerig ge debatteerd over de uitbreiding van de brandweer en de daarmee gepaard gaande verhoging van de straatbelas ting. Aan deze discussie werd deelge nomen door de heren L. J. Breel (p.v.d.a.), B. A. Hesselink (v.v.d.), M. Wattel (a.r.) en J. S. Hoek (a.r.). Loco-burgemeester Kögeler beant woordde uitvoerig de sprekers, waar na het voorstel van vernieuwing van het brandweermateriaal z.h.s. werd aanvaard. Over de verhoging van de straatbelast.ing bleek een stemming noodzakelijk, waarbij de heren B. A. Hesselink en L. A. Schenk zich tegen het voorstel verklaarden Bij de aanvang van de raadsverga dering deelde de voorzitter mede, dat burgemeester Bolkestein op medisch advies in het Universiteitsziekenhuis te Groningen is opgenomen voor on derzoek. Hij sprak de hoop uit, dat dit onderzoek een gunstige uitslag zou opleveren. Orgariisfe benoemd Mejuffrouw N. Dekker is met in- ang van 1 november benoemd tot or- ganiste van de Nederlands hervorm- Kerk hield vrijdagavond haar maan de heer J. Blok. daarmede echter vrij algemeen eens te kunnen zijn. Tot leden van de partijraad werden gekozen de heren E. Lansu, Aarden burg; Th. Andriessen, Ovezande en J. van de Voorde, Sluiskil; en tot plaats vervangende leden de heren Ch. Buk- kens. Sluis, C. Verdonck, Goes en E. Poppe, Graauw en Langendam. De heren Th. Adriaanssens te Hulst en E. Lansu te Aardenburg werden vervolgens tot leden van de bestuurs raad gekozen en als hun plaatsver vangers koos de vergadering de heren Ch. Bukkens te Sluis en w. Colsen te Sas van Gent. Bij enkele kandidaat stelling werd de secretaris, de heer E. Lansu. aangewezen als plaatsver vangend lid van het partijbestuur. Bij de hierna volgende behandeling van het ontwerp-reglement voor de afdelingen, gaf de heer Lansu een toe lichting op enkele punten die veran dering brengen in net huidige afde lingsreglement en wees hij er onder meer op, dat hier de propaganda in de afdelingsbesturen worat ingescha keld, hetgeen van groot belang is voor de te voeren propaganda gedurende de komende vier jaren. Verder deelde de heer Lansu mede, dat op 24 novem ber a.s. te Bergen op Zoom een propa- gandadag voor de kringen Middel burg en Tilburg wordt gehouden. De bespreking van de contributie verhoging, welke in verband staat met het uitgeven van een contactblad gaf de heer Poppe aanleiding tot het geven van een financieel overzicht, waaruit bleek, dat de ontvangsten van de kring hebben bedragen f 15.039,03 en de uitgaven f 14.351,98. Verder deelde hij mede, dat door de partijraad gratis folders worden ter beschikking gesteld, waarin de nood zaak van de contributieverhoging wordt uiteengezet. Aan het slot van de bijeenkomst werd nog het woord gevoerd door de heer J. M, A. C. van Dongen, die wees op het prettig verloop van deze vergadering en hij sprak de wens uit, dat dit ook in de toekomst, in het be lang van dé provincie Zeeland, zo zal zijn. Th. L. Stubbé overleden In de vroege morgenuren van zon dag 28 oktober 1956 is te Sas van Gent overleden de heer Th. L. Stub bé, in de leeftijd van 77 jaar. De heer Stubbé was tot aan zijn dood als procuratiehouder verbonden aan de meelfabriek „Walzenmolen" N.V. te Sas van Gent, bij welk bedrijf hij ge durende 56 jaren als boekhouder is werkzaam geweest. De heer Stubbé werd door H.M. de Koningin onder scheiden met de ere-medaille in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De plechtige uitvaart zal geschieden in de parochiekerk van O.L.'Vrouw Hemelvaart te Sas van Gent op woensdag 31 oktober 1956 des morgens te 10 uur. (Advertentie i Amerikaanse boerenmeisjes hebben hier veel geleerd... „We hebben veel ge leerd". Dat is de con clusie van Beverly Bishop (23) uit Sher wood Wisconsin en Diane Dameron (20) uit Marianna Arkan sas. de twee Ameri kaanse boerendochters, die vier maanden op het. Nederlandse plat teland, o.a. in Zeeland, hebben geleefd en ge werkt. Zij hadden niet zoveel vertrouwen in het Ne derlandse boerenleven, toen zij op de heenreis waren. Nu zijn zij en thousiast. Op het Ne derlandse platteland is het leven veel gezelli ger en de familieban den zijn veel sterker dan in de Ver. Staten. De behuizing is soms wat minder, maar vaak gelijk aan die in hun land. In de huis- houdingen van de zes gezinnenwaar de meisjes verbleven, heb ben zij ook op het ge bied van de kookkunst het een en ander ge leerd, terwijl hun gast vrouwen weer typisch Amerikaanse dingen overnamen. De inten sieve teelten op de ak kers, het mooie vee, de Zuiderzeewerken, z oio el als de Van Goghverèameling op de Hoge Veluwe, de Rembrandttentoon- steUing als de moderne industrialisatie en de woningbouw hebben deze jongedames ten zeerste geboeid. Ieder van hen heeft 600 700 kleurenfo to's van het leven in ons land genomen. ZU zullen voor hun leef tijdgenoten in de V.S. lezingen houden over hun belevenissen hier. Dit was dan ook dc be doeling van hun be zoek, dat door de ..in ternationale uitwisse ling van boerenjcugd" was gearrangeerd. Diane en Beverlij gaan nu nog een korte va kantie in Zwitserland houden en komen na dien op 7 november naar Parijs aar zij m et dc 01 an e- rikaansr jmu <>s en meisjes, d pese bed. de gaste- van dr bassndeur Vuro- ■>kten 'kn zijn «anse aldaar. KUNST „Moederdag" Goes, „De Prins van Oranje"; „Nieuw Nederlands Toneel Gezelschap". DE SCHRIJVER VAN het blijspel „Moederdag", de Fransman Anclré Birabeau, heeft ontegenzeggelijk een oorspronkelijk idee gehad, maar daar is het voor een groot deel helaas bij gebleven. In de uitwerking van dat idee is hij niet zo heel ver gekomen en zo bleef „Moederdag" een vrij zwak stuk, dat de leden van het „Nieuw Ne derlands Toneel Gezelschap" in de gisteravond in „De Prins van Oranje" te Goes onder auspiciën van de Ar- belderskunstkring gegeven uitvoe ring, ook niet bijzonder onderhoudend konden maken. De acteur schreef een verhaal over een jongeman, wiens vader viermaal trouwde. De eerste vrouw stierf een jaar na de geboorte van de zoon; de drie andere volgden elkaar, na tek kens een echtscheiding, opgewekt op en zo kreeg zoonlief een nogal ver brokkelde opvoeding, waar tenslotte dan ook inderdaad brokken van ko men. Hetgeen de drie pleegmoeders, tevens ex-echtgenotes, weer bijeen brengt in het huis van hun voormalige „gemeenschappelijke" echtgenoot. Ziedaar het dankbare uitgangspunt voor menige dwaze situatie. André Birabeau heeft zich vermoedelijk ech ter te goed bevonden om er helemaal een klucht van te maken en dat had tot gevolg, dat hij in de uitwerking van zijn idee bleef steken. Er zijn ontegenzeggelijk geestige dialogen, maar teveel in de trant van ieder uur een theelepel en dat is voor een pretentieloos blijspel wel een wat lage frequentie. Ook al kan men en passant van enige kostelijke typen genieten. Die er overigens ook goed uitkwamen en daar zorgden dan o.a. voor regisseur en vertaler Ferd. Ster- neberg als de flegmatieke „zaken man", Marion Gobau als het moderne vrouwtje. Marie Hamel als de moe derlijke figuur en Bé Schenk als de doortastende dame. Aaf Bouber, nog altijd gevierd, mocht al direct een open doekje in ontvangst nemen. Zij had weinig moeite met haar typering van de dienstbode. Ton Kuyl, in de hoofdrol, voldeed goed en Willy Zui deman, die inviel voor Manon Alving, presteerde het om van haar rol al lezend nog Iets te maken. In de bij rollen voldeden verder Louis Borel, Ger Smit en Betsy Smeets uitstekend. Weynand Grijzen had voor passende décors gezorgd. Maar nogmaals: ondanks deze over het algemeen goede, zij het soms wat vlakke typeringen, vermocht ook het „Nieuw Nederlands Toneel Gezel schap" dit wat traag voortkabbelende verhaal niet voldoende leven in te bla zen om te boeien. Vanavond wordt de opvoering her haald. v. B. S^lzburger Marionetten- Theater in Middelburg Uitvoering van „Die Zauberflöte" De Middelburgse Z.V.U.-leden en ook velen van buiten de hoofdstad hebben gisteren in de Schouwburg kennis gemaakt of zeer- zeker de ken nismaking hernieuwd met het Salz- burg-er Marionetten Theater, dat na een onderbreking van vijf jaar een aantal opvoeringen geeft in Neder land. Voor beide groepen toeschou wers is deze ontmoeting van de meest aangename aard geweest, want de uitvoering van Mozarts opera „Die Zauberflöte", die volledig werd ge bracht, was voortreffelijk. Reeds de zangstemmen stonden borg voor een prachtige avond, zodat deze unieke uitvoering niet alleen een- lust voor het oor, maar ook voor het oog werd. Twee uur lang hebben de poj-pen- mensen het p ek in de ban ge houden met dit tc - dat inge studeerd werd zoals het geschreven w?r* niet als grote o"-wa maar als magisch volksspel. Het Salzburger Marionetten Theater is hiervoor door zijn technische uitrusting en door het vertrouwd zijn met Mozarts muziek, als geschapen. Dat daarbij enkele pas sages van de muziek geschrapt moes ten worden, is begriioelijk, daar de mensenoge- de bewegingen van de kleine acteurs niet langer dan twee uur ingespannen kunnen volgen. De gracieuze beweeglijkheid van de noppen en de grote muzikaliteit van hunbespelers was opmerkenswaardig. De ritmische uitbeelding werd nog nauwkeuriger doorgevoerd dan op het gewone toneel, want de poppen behoeven noch op de dirigent, noch op hun ademtechn-iek te letten. Mees terlijk waren de aankleding en de belichting van het toneel, waarin ver der een voortreffelijke diepte ge- brrch' —as. Deze bekoorlijke poppen hadden de beschikking over uitstekend stemmen- materioal, namelijk de sterren van het Salzburger Festival, o.a. Irmgard Seefried, Wilma Lipp, Annelies Kup- ner, Anton Dermota en Josef Greindl. Voorts werkte mee het Staatsopera koor met begeleiding van het Weens Philharmonisch Orkest. Voor deze uitvoering mag men de Z.V.U. en het Marionetten Theater dan ook zeer da-'-baar zijn. 's-Middags gaven de marionetten twee jeugdvoorstellingen, waarvoor ev -= grote belar>"-teil- bestond, o- -<rd werdrn de „Notenkraker- suite" van P. I. Tsjaikowski en het „Concert in Schönbrunn" van Mo- Op 8 november gaan ze met de „Queen Ma ry" terug. VANDAAG Middelburg Electro „Goud van Na pels" (18 j.) 19 en 21.15 uur; Provin ciale Bibliotheek-tentoonstelling Bel gische boeken. 10—12.30 en 13.30—10 uur; Van Bentheim en Jutting-ten toonstelling werken Ina Rahusen en F. J. Dekker, 9—18 uur. Vlissingen Luxor, „Comanche" (14 j.) 20 uur Alhambra „Onder spervuur" (18 j.). Goes Grand „Puntje en Anton" (a.l.) 20 uur. Goes Boekhandel Sturm: Tentoonstel ling oude Zeeuwse kunst, 9—18 uur. Prins van Oranje: Arbeiders Kunst kring, uitvoering van het „Nieuw Nederlands Toneelgezelschap", 20 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2