Afdeling Zeeland van Woningraad besprak urgente problemen KAPPIE WALCHEREN EXPOSITIE VLAAMSE KUNST IN VLISSINGEN GEOPEND en de PNEUMASAURUS MAANDAG 29 OKTÜBEK 19ÖL PROVINCIAL,*; Z E E U W E COURANT 6 LEDENVERGADERING IN VLISSINGEN Onderhoudsnormen te laag en de inundatie-schade niet geregeld zin Britannia in Vlissingen werd zaterdagmiddag de algemene ledenverga dering gehouden van de afdeling Zeeland van de Nationale Woningraad. Twee onderwerpen vormden het hoogtepunt der besprekingen n.l, de veel te lage exploitatie-normen voor onderhoud en algemene onkosten en de trage afhandeling der inundatie-schade, welk vraagstuk na meer dan tien jaar nog steeds niet door de regering tot een oplossing werd gebracht. Algehele restauratie kost 4000 gulden pér woning en deze kosten gaan de financiële draagkracht der vereniging verre te boven. Wanneer, zo vroeg men, zal er in Den Haag nu eindelijk eens begrip komen voor dezn urgente zaak? De druk bezochte vergadering werd geopend door de voorzitter der fede ratie, de heer A. C. van.de Velde uit Vlissingen, die er o.m. op wees, dat men in Vlissingen een uitstekende plaats vindt om te vergaderingen. Hij herinnerde aan het zo geslaag de congres deze zomer van de Na tionale Woningraad, waarover het hoofdbestuur zeer tevreden was. Men stond aanvankelijk wat huive rig tegenover experiment om op Walcheren ec. '00 congresbezoekers onder te brengc., maar dit is geluk. De secretaris de heer J. Marijs uit Vlissingen, las de notulen der vorige vergadering voor, welke werden goed gekeurd, waanna de penningmeester, de heer W. C. L. de Ruijter te Mid delburg, een overzicht gaf van de in komsten en uitgaven, welke voor re kening der federatie kwamen voot de financiering van dit congres. Hoewel vele afdelingen helaas niets bijdroegen werd toch door een zeven tal een bedrag van in totaal 1480. afgedragen. Er bleef een batig saldo van 64.87 over, welk bedrag in de afdeli'ngskas werd gestort. Het hoofd bestuur was zeer verheugd over de ze financiële steun hoewel de voor zitter het betreurde, dat niet alle afdelingen hebben bijgedragen. Zes procent. Naar aanleiding van een circulaire van het hoofdbestuur om aan het per soneel der woningbouwverenigingen de zes procent loonsverhoging uit te keren, adviseerde de voorzitter alle Zeeuwse afdelingen daaraan te vol doen, hoewel dit. uit de te krappe onderhoudssubsidie zal moeten wor den betaald. De loonfactor mag echter geen sluit post zijn op de begroting. Ter vergadering werd nog weer eens vastgesteld dat het onmogelijk is uit de subsidie de kosten van een voudige herstellingen te betalen. Het hoofdbestuur heeft een open oog voor deze moeilijkheden en heeft herhaaldelijk in Den Haag op verho ging van de onderhoudsnormen aan gedrongen. Er zal thans een oommissie worden ingesteld, die bestaan zal uit leden van het hoofdbestuur en leden uit de provinciale federaties om te komen tot een deskundige, objectieve bere kening van de onderhoudskosten. De vergadering wees als vertegenwoordi ger van Zeeland de heer W. de Rid der te Vlissingen aan. In de vergadering van het congres werd breedvoerig gediscussieerd over een voorstel van het bestuur tot het aangaan van een overeenkomst met het Verbond van Christelijke woning bouwverenigingen, o.m. tot het beta len van de helft der contributie, het welk uiteindelijk met handopsteken werd aangenomen. Vele afgevaardigden noemden deze stemming onwettig, waarna het be stuur een referendum hield onder de afdelingen, waarvan de uitslag was, dat 96 vóór en 48 afdelingen tegen het voorstel waren. Het bestuur verheelt zich niet dat de wijze waarop deze beslissing tot stand is gekomen een onbevredigende indruk kan achterlaten. Het bestuur stelt ér daaróm prijs op mede te delen;-dat dit punt in de algemene ledenvergadering van 1958 opnieuw aan de ordé komt. Inundatie. Grote ontevredenheid bleek te be staan over de langzame afhandeling der inundatie-schade, welke de ver enigingen voor grote moeilijkheden plaatst. Rapporten van de. verschillen de afdelingen zijn thans naar de Na tionale Woningraad verzonden, die deze met de minister zal gaan be spreken. Het hoofdbestuur zal al het mogelijke doen afhandeling van deze kwestie te bespoedigen. Daarna kwamen de activiteiten der woningbouwverenigingen ter sprake en de mogelijkheid tot meerdere bouw. Uit verschillende afdelingen werd vernomen, dat het gemeentebe stuur de verenigingen de grootst mo gelijke vrijheid laten, terwijl de me dewerking goed te noemen is. Een ander geluid liet Middelburg horen, waar het gemeentebestuur conservatief is, aldus het commentaar, en op het standpunt staat, dat de ge meente bouwt al hebben de verenigin gen de plannen ontworpen. Na afbouw mogen deze dan wel voor de exploitatie zorg dragen. Hoe wel dó gemeente Vlissingen aan de bouwverenigingen de grootst moge lijke medewerking verleent is de wo- ningwetbouw daar volkomen in het slop geraakt, daar deze al hun grond, welke zij in optie hadden en waarvoor al plannen gemaakt waren, hebben moeten afstaan ten behoeve van de halve premie-bouw. De voorzitter noemde dit een on houdbare toestand en tot financiële schade der arbeiders. De bouwver enigingen zijn het kind van de re kening. Besloten werd aan het hoofdbestuur kennis te geven van de ontevreden heid over deze gang van zaken. Aanvullende subsidie voor restauratie Oostkerk Tien procent van f 122.100 Het college van kerkvoogden der Ned. herv. gemeente te Middelburg heeft B. en \V. verzocht om een aan vullende subsidie uit de gemeentekas in de kosten van restauratie van de Oostkerk. Het subsidieverzoek valt in twee delen uiteen: a: verhoging in ver band met de stijging van de geraamde kosten tot f 122.100; b: verhoging van het gemeentelijk aandeel in de kosten van 10 tot 20 pet. De oorspron kelijke raming (uit 1953) bedroeg f 94.300, maar tengevolge van de stij ging van lonen en materiaalprjjzen is dit bedrag vei'hoogd tot het reeds ge noemde. B. en W. stellen voor dit deel van het verzoek in te willigen dooi de gemeentelijke subsidie te bepalen op 10 pet. van de restauratiekosten met een maximum van 10 pet. van f 122.100 is f 12.210. B. en W. blijvem het betreuren, dat het college van kex-kvoogden in 1953 geen gebruik heeft willen maken van het aanbod om de kosten van deze restauratie vóór te financieren tegen een redelij ke rentevergoeding. Tegen inwilliging van verhoging van het gemeentelijk aandeel van 10 tot 20 pet. hebben B. en W. bezwaren. De financiële positie van de gemeen te is van dien aard, dat het college dit niet wil voorstellen. Bovendien zijn B. en W. van mening, dat de herv. ge meente in staat moet worden geacht om het voor haar rekening blijvende deel der kosten zelf te dragen. Ver- moedelijk zal voor rekening van de kerkvoogdij blijven een bedrag van f 31.467, daar de subsidie van het rijk f 70.818 bedraagt en van de provincie f 7605. B. en W. stellen de raad dan ook voor om afwijzend op dit deel van het verzoek te beschikken en wijzen er tenslotte op, dat zij zich op het standpunt stellen, dat een subsidie van 10 pet. voor deze doeleinden in het algemeen voldoende moet worden geacht. Middelburg Bezoldiging politie wordt door het rijk geregeld B. en W. van Middelburg antwoorden op adres In een aan de gemeenteraad ge richt adres geeft de plaatselijke tio-organisaties in Middelburg uiting commissie van de centrale van poli- aan de grote teleurstelling, die er on der het politiepersoneel zou heersen in verband met het feit, dat aan hen de 6 pet salarisverhoging niet met ingang van 1 juli 1956, maar met in gang van 1 september 1956 werd toe gekend. Bovendien zou er ongerust heid heersen, omdat net personeel thans niet meer weet waar het ten aanzien van zijn bezoldigingsrege ling aan. toe- is, aangezien de ene keer wel endé andere keer niet de rijksregeling van toepassing is. De. kern van de ..zaak is, aldus B. en W„ dat ten aanzienvaii. dé rege ling van de bezoldiging'van het poli tiepersoneel geen enkel gemeentelijk orgaan enige bevoegdheid bezit. De bezoldiging van dit personeel wordt geregeld door het rijk en isvoor rijks- en gemeentelijk personeel ge lijk. De bevoegdheid ten aanzien .van het toekennen van een vorsttoelage lag wel in handen van de gemeente. Hiervoor werd namelijk geen alge mene, voor het gehele politieperso neel geldende regeling getroffen, maar aan het rijkspersoneel werd op grond van een bepaling] in het poli- tie-ambtenarehregiement een grati ficatie toegekend. Dit konden dus de gemeenten ook doén. Indien de ge meente, aldus- B. en W., had beslo ten om aan de politie deze toelage toe te kennen, onder uitsluiting van het ander deel van het gemeenteper- soneel, dan zou men van recht van aantasting van de rechtszekerheid kunnen spreken. B. en W. stellen de raad dan ook voor op de gestelde vragen te ant woorden, dat voor de algemene rege ling van de bezoldiging van het poli tiepersoneel uitsluitend het rijk com petent is, waardoor vanzelfsprekend nimmer een gemeentelijke regeling van toepassing kan zijn. Verder ver keert de gemeente in de onmogelijk heid de bedoelde 6 procent salaris verhoging voor het politiepersoneel te doen ingaan op 1 juli, omdat zij ten aanzien van de regeling van de bezol diging niet bevoegd is. Wel voelen B. en W. ervoor om over de gaan tot toekenning van een gratificatie, waardoor de bedoelde niet uitge keerde verhoging over een tijdvak van twee maanden zou worden ge compenseerd. Het college wil de be slissing echter aanhouden, totdat de begroting van het ministerie van bin nenlandse zaken behandeld is. Van onze adverteerders De heer Castenmiller won Sir Edwin-etalagewedstryd De eerste prijs van de Sir Edwin- etalagewedstrijd, die was uitgeschre ven door de firma E. H. de Waal uit Amsterdam is met „algemene stem men" en met lof toegekend aan de heer P. J. C. Castenmiller, die met de etalages van het herenmodehuis „Pe- ca" aan de Lange Delft-hoek Segeer- straat te Middelburg aan deze edele strijd had deelgenomen. De heren K. de Waal, P. Eijmans, en W. J. de Nagtegaal, die de voltalli ge jury vormden, kwamen zaterdag* morgen in gezelschap van de heer H. Baggen naar Middelburg om deze hoofdprijs aan de heer Castenmiller uit te reiken. Met een sympathiek toe spraakje overhandigde de heer de Waal de prijs onder couvert aan de trotse winnaar. Het verheugde de heer De Waal bijzonder, dat de eerste prijs in Middelburg terecht gekomen was,;vooral omdat de heer Castenmil ler de etalages zelf ingericht had; Voor mevrouw Castenmiller was er eveneens een geschenk, terwijl ook 't personeel niet vergeten werd. De heer Castenmiller sprak een dankwoord. Aan deze wedstrijd hadden 125 win keliers deelgenomen, waarvan vijf in Zeeland en ongeveer twintig in Am sterdam en evenzoveel in Rotterdam. Reeds èerd'er won de heer Castenmil ler hoofdprijzen voor etalagewedstrij den, zodat hij op dit gebied een „ge duchte tegenstander" is. Oecumenische dienst Woensdagavond 31 oktober a.s. wordt in de Nieuwe Kerk te Middel burg, uitgaande van het Nederlands Bijbelgenootschap, een oecumenische dienst gehouden ter herdenking van de hervorming. Deze dienst wordt ge leid door ds. H. Johannes, Luthers ?redikant te Vlissingen en ds. P. van il, geref, predikant te Middelburg. De bijeenKomst begint om half acht en zal ongeveer half negen geëindigd zijn. Verder wordt medewerking ver leend door het dubbelkwartet onder leiding van de heer Leijnse. Als orga nist treedt op de heer Jan Rijn. Jeugdvoorstellingen Het Salzbui'ger Maxionetten Thea ter geeft hedenmiddag (maandag) om half twee en drie uur twee jeugd voorstellingen in de Schouwburg te Middelburg. Opgevoerd worden de „Notenkrakersuite" van P. I. Tsjai- kowski en het „Concert in Schön- brunn" van W. A. Mozart, Vlissingen Hoofd-machinist De heer P. W. Stroo, die vroeger te Vlissingen woonde, werd met ingang van 1 oktober benoemd tot hoofd-ma chinist bij de Provinciale Limburgse Elektriciteits Maatschappij te Roer mond. School in Nieuwerkerk geopend Dankbaarheid was do grondtoon an de vele toespraken die zaterdag middag In Nieuwerkerk gehouden 7-ün bij de officiële ingebruikname van de christelijke nationale school door de inspecteur van het Christelyk Nationaal Onderwijs, de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg. Deze. opende de school symbolisch tijdens een bijeenkomst in de kerkzaal van de gereformeerde kerk. In de school onthulde wethouder S. Overbeeke 'n gedenksteen. Vergadering K.A.V. Vorige week hield de afdeling Vlis singen van de K.A.V. een vergade ring in het Ariënsgebouw aan de Beursstraat, ter opening van 't win- tex-programma. De avond stond on der leiding van mevrouw KintPica- vet. Als gast was aanwezig de heer Sanderse, bloemist in Middelburg, die een causerie hield over het schikken van bloemen, opmaken van bloem- stukies enz. Tevens vertoonde de heer Sanderse enige lantaarnplaatjes. De presidente dankte de spreker voor zijn causerie en deelde mede, dat de volgende vergadering een breishow zal worden gehouden. Kinderboekenweek Van 31 oktober tot 7 november a.s. wordt in heel Nederland de Kinder boekenweek gehouden. In de jeugdbibliotheek' van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Vlissingen wordt in het kader van de Kinderboekenweek een Indianenver haal, getiteld „De buffeldans" verteld voor kinderen van 8 jaar en ouder op donderdagmiddag 1 november om 3 uur. Dit jaar staat deze boekenweek nl. in het teken van de Indiaan. In vele jeugdbibliotheken hebben de kinderen Indiaanse voorwerpen gemaakt zoals hoofdbanden, totémstokken, kettin gen e.d. die samen met de boeken die in do jeugdbibliotheek over dit onder werp aanwezig waren, worden ten toongesteld. In Vlissingen was er ech ter bij de kinderen niet genoeg be langstelling voor het maken van deze vooi-\verpen, zodat er geen tentoon stelling georganiiseex-d Icon wordon. Het verhaal dat in alle Nederlandse jeugdbibliotheken wordt verteld, heeft tot doel, evenals de tentoonstel ling, de kinderen begrip by te brengen voor de zeden en gewoonten der In dianen, die zoals meestal wordt ge dacht niet alleen bestonden uit heit scalperen van blanke kolonisten. Donderdagmiddag 1 november zal er na het vertellen van het verhaal in de Vlissingse jeugdleeszaal hersen gymnastiek worden gedaan, Alle kinderen, ook die geen lid zyn, zijn van harte welkom. Gapinge Vergadering N.C.V-B. Vorige week hield de afdeling Ga pinge van de N.C.V.B. haar derde jaarvergadering onder leiding van de, presidente, mevrouw Spoelstra. Op het programma van deze avond ston den zang en voordrachten, waarna door twee dames een schetsje opge voerd werd, getiteld „Juffrouw Pie- tersen werd geïnterviewd". Een pakjesverkoop ten bate van het Mag- dalenafonds bracht f 23.50 op. De pre sidente besloot deze gezellige avond met dankgebed. Officiële publikaties MIDDELBURG. GEMEENTEREKENING 1953. B. en W. van Middelburg maken be kend. dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van de bedrijven en diensten over het dienstjaar 1953 ter gemeentesecretarie (afd. financiën) voor een ieder ter le zing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift algemeen ver krijgbaar zijn gesteld. Middelburg 27 oktober 1956. UIT VERZAMELING-VOLK AERT ZUIMEVELMD Hansweert Aanvaring Vrijdagmiddag kwamen het bin nenvarende motorschip Rea en het uitvarende motorschip Res Nova voor de haven van Hansweert met elkaar In aanvaring. Beide schepen liepen belangrijke schade op. De rijks politie te water stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Waardering bij G.S, voor initiatief in Scheldestajl Vooraanstaande persoonlijkheden uit het Zeeuwse culturele, ambtelijke en economischer leven hebben zater dagmiddag blijk gegeven van hun belangstelling bij de officiële opening van de tentoonstel ing over Vlaamse kunst in het Stedelijk museum te Vlissingen. Burgemeester mr. B. Kolff kon in zijn Inleidend woord on der andere verwelkomen de heer G. A. Giltay Veth van het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen, die de minister vertegen woordigde, de heer A. Schout, lid van gedeputeerde .staten, vice-voor- zitter van de stichting Zeeland voor maatschappelyk en cultureel werk, de heer J. E. Boonstra, vice-consul van België, wonend in Vlissingen, alsmede de familie VV. Volkaert uit Mechelen, die haar medewerking ver leende by het tót stand komen dezer tentoonstelling. - In een beschouwing over de bete kenis van deze expositie, welke tot 18 november is geopend, werd reeds het een en ander vermeld over de vooi-geschiedenis van de organisatie van deze tentoonstelling. Burgemeester Kollf herinnerde aan deze voorbereiding, waarby hij dank bracht aan de familie Volkaert en de kunsthandel Martinet en Michels uit Amsterdam, die zorgde voor het ter beschikking stellen van werken van Edgard Tytgat. Het verheugde mr. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Scheveningea: J. W. Kersten te Genemuiden en W. Hage te Nunspeet. Beroepen te Aagtekerke: J. B. Bel te Krabbendijke; te Moerkapelle: A. H. Honkoop te Goes. Bedankt voor Kampen: H. van Gllst te Dlrksland. Intrede ds. P. Homburg Zondagavond deed ds. P. Homburg zijn intrede in de gereformeerde kerk te Vlissingen, na in de morgendienst in zijn ambt bevestigd te zijn door ds. A. Verschoor. Tot tekst had ds. Verschoor geko zen Joh. 1 29, „Zie het Lam. Gods, dat de.zonde der wereld wegneemt", en Joh. 3 30, „Hij moet wassen, maar ik minder worden". Na de be vestiging zong de gemeente ds. Hom burg staande Gezang 8 3 (gewij zigd) toe. In de avonddienst preekte ds'. Hom burg over Colossenzen 4 3 en 4. „Biddende ook voor ons, dat God ons de deur des woords opene, om te spre ken de verborgenheid van Christus, om welke ik ook gebonden benop dat ik die moge openbare, gelijk ik moet.spreken". „Het evangelie bindt, - prediker en gemeente samen", aldus spreker, ,,èn de. dienaa-r heeft de plicht de gemeen te te wijzen op het Lam Gods, Zijn opdracht is het evangelie te brengen niet alleen in de kerk, maar ook daar buiten", aldus ds. Homburg, die er o.m. nog op wees, dat de kerk mid den in de wereld moet staan en niet op een zijspoor. De predikant herin nerde er voorts aan, dat-er-thans veel beroering is in de wereld en dat aL- les wijst op de komst van Christus. „Moge de kerk Hem biddende ver wachten", aldus ds. Homburg. Namens de gemeente sprak ver volgens de scriba van de kerkeraad, de heer C- van Altem, een welkomst woord tot de nieuwe predikant. Spr. merkte o.m. op, dat de predikant veel werk wacht, niet alleen ïm zijn wijk, maar ook daarbuiten. Hij zegde hem de medewerking van de kerkeraad toe, waarna hij ds. en mevrouw Hom burg 's Heren zegen toebad. Vervol gens zong de gemeente de nieuwe pre dikant staande toe het tweede deel van Gezang 29; „Vader, sla hem steeds In liefde gade". Nadat een vertegenwoordiger van de classis Middelburg een woord van welkom had gericht tot ds. Homburg, sprak deze nog enkele persoonlijke woorden tot kerkeraad, gemeente, ver tegenwoordigers yarn andere, kerkge nootschappen en van het gemeente bestuur, onder wie burgemeester mr. B. Kolff, wethouder W. Poppe en de gemeentesecretaris, de heer A. de Bijl. De dienst werd beëindigd met het zingen van Psalm 72 11 en het uit spreken van de zegen. 30 oktober Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. 0.11 1.75 12.47 1.53 5.07 5.38 6.09 5.48 1.51 1-64 1.81 1.10 1.33 17.41 18.13 18.43 18.11 18.32 48. De dappere Ebonlto's hadden Kappie, de Maat, Okki en professor Jodelahi- ti begeleid op hun tocht naar de stad. Het gezel schap. dat met de zoute- haring-etende pneumasau- rus slechts traag" vorderde, was nu het Ebonito-dorp genaderd en het opperhoofd maakte zich gereed om af scheid te nemen van de vreemdelingen. „Mij Mallekorso, groot hoofd van stam van Ebo nlto's!" begon de vooraan staande krijger. „Mij zeg gen vaarwel tot Groot Scheepshoofd, tot Kleine Scheepsknecht en tot Ge leerde Haringmam Ebonl to's voeren Groot Nieuw Medicijnman met Rokende Geestenbezweerder mede naar stamdorp voor doden van volgende geesten! Vaart wel! Hoela!" „Wat zijn dat ja voor sakkerse landhaaien-manie ren?" voer Kappie uit te gen het opperhoofd, dat reeds- op het punt stond te vertrekken. „Mijn stuurman hier houden? Komt niets van In, man! Die klont gaat met mij mee!" Met enige stemverheffing herhaalde het opper hoofd nu zijn voornemen om de Maat, als monster- doder voorgoed aan zijn staf toe te voegen. Maar nu mengde de professor, die het gesprek met stij gende verontwaardiging had gevolgd, zich tn de woordenwisseling. Het zinde hem geenszins, door het opperhoofdGeleerde Haringman te worden genoemd. Opgewonden naderde hij het tweetal. „Der onwetenschappelijke waanzin!" riep hij toi het opperhoofd. „Der Rokende Geestenbezweerders! Bah! Der pneumasaurus ls slechts te vangen met der zoute harink. Ziet daar!" Hij wees trots naar Okki die het monster zoet hield met de zilte vis. Het duurde enige tijd vóór dat Mallekorso kon worden overtuigd van de ge ringe bruikbaarheid van de Maat als monsterbe- strijder, Kappie vond tenslotte de oplossing door de hoofdman de pijp van de stuurman als afscheids geschenk aan te bieden. Dit nu maakte de krijger zeer gelukkig. „Mij Mallekorso, groot hoofd van st3m van Ebo- mto's", sprak hij de pijp met een plechtige grijns tussen de lippen geklemd. „Mij aanvaarden Roken de Geestenbezweerder van Groot Scheepshoofd en bieden hem in ruil twee fraaie slagtanden aan. Mallekorso nemen afscheid van dappere witte krij gers. Vaart well Hoelal'i tegenheid van de herdenking van f tienjarig beslaan van het Nederlands- Belgisch cultureel akkoord deze ex positie te organiseren. De burge meester bracht dank aan het minis terie van onderwijs, kunsten en we tenschappen. de Belgische staat, het en provinciaal bestuur van Zeeland voor de verleende financiële mede werking. De heer A. Schout, lid van gede puteerde staten' van Zeeland, die de tentoonstelling opende in zijn kwali teit van vice-voorzitter van de stich ting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, toonde zich verheugd dat men thans in Vlissingen deze ex positie kan organiseren. Juist to (le" ze randprovincie aan de grens met België is een dergelijke expositie op haar plaats. De heer Schout wees er in het bijzonder op, dat wij in Nederland op het gebied van kunst en cul tuur veel kunnen leren van onze Belgische vrienden. Ook in de tijd van onze gouden eeuw beleefde men in België reeds een bloei op dit gebied en daarna is men ons voorgegaan door de steun, welke in het land van oirze Zuiderburen aan kunst en cultuur werd ver leend. Op geestige wyze herinner de de heer Schout er aan, dat de belangstelling in ons land nipt al tijd uitgaat naar tentoonstellingen van deze strekking en bil wees er tenslotte op, dat het op het gebied van de kunst in de eerste plaats aankomt op het leren zien van de betekenis van de verschillende stromingen. In dit verband, zo teerde ilien op een bijeenkomst van alle leerkrachten uit -Zeeland, is het ook van zo groot belang, dat de kinderen door goede reproaukties vertrouwd geraken met de kunst en liefde voor kunst en cul tuur wordt bijgebracht. Zich in het bijzonder wendend tot burgemeester mr. Kolff, besloot spreker met de ver- zekering. dat G.S. het bijzonder op prijs stellen dat men in Vlissingen niet ophoudt met het laten zien van de betekenis van de beeldende kunst. Daarna maakten de aanwezigen 'n rondgang over de expositie. De be langstelling voor deze opening was zo groot, dat men stoeten tekort kwam om de vele aanwezigen een plaats te kunnen geven. Dr. Berghuis over het rumoer rond Soestdijk Te Utrecht is zaterdag het Anti- Revolutionaire Partij-convent gehou den onder voorzitterschap van dr. W. P. Berghujs. De voorzitter van de a,-r. -Tweede Kamer-fractie, dr. J. A, H. S. Bruins Slot heeft het politie ke beleid van de anti-revolutionaire fracties besproken. Dr. Bruins Slot heeft zich hierbij beperkt tot het ge- tieke ontwikkeling in de laatste ven van een overzicht over de poli maanden. Dr. Berghuis heeft aandacht ge wijd aan het rumoer rond het ko ninklijk huis. Hetgeen, en de wijze1 waarop, is geschreven over beweerde persoon lijke moeilijkheden in ons konink lijk huis, heeft ons, aldus dr. Berg huis, diep in de nationale ziel ge raakt. Op dit sport publikaties was het Nederlandse volk allerminst be dacht. Men mag misschien van bui tenlandse bladen niet veronderstel len, dat zij nauwkeurig aanvoelen de tederheid van de relaties tussen het Oi'anjehuis en het Nederlandse volk, maar, zo zei hij, fijngevoeligheid kan men in veel van dit geschrijf met de beste wil van de wereld niet ontdek ken. Het is, aldus dr. Berghuis, mis schien ook teveel gevraagd van som mige bladen. Volgens hem is wel duidelijk geworden, hoe kwetsbaar en tege lijk weerloos koninklijke perso nen staan tegenover dit soort van sensationele berichtgeving. Het in 'de historie onder Gods be stel gesloten en in de moderne tijd bevestigde verbond tussen Oranje en Nederland verplicht, volgens dr. Berghuis, beide partners ertoe ervoor te zorgen, dat ae vorstin niet in een politieke discussie wordt betrokken. „God beware koningin en Neder land ervoor, .dat dit door de invloed of manipulaties van wie dan ook zou kunnen gaan gebeuren", zo besloot dr. Berghuis zijn bespreking over het rumoer rond het koningshuis. Eerste deel van Olympische ploeg vertrok naar Melbourne Met de KLM-superconstellation „Photon" is zondagavond om drie minuten over zes het eerste deel van de Nederlandse Olympische ploeg naar Melbourne vertrokken, t.w. de atleten Puck van Duyne-Broower, Di- ni Hobers, Henk Visser en Eef Ka merbeek, de directeur van het NOO, dr. W. van Zijll en de heer J. G. R. Grootewal, coack van de KNAU. Ver voor het vertrek stond de „Pho ton", het eerste vliegtuig van de K.L. M., dat naar Melbourne vliegt de normale dienst gaal tot Sydney en ook het eerste toestel, dat de vijf Olympische ringen op de romp vlak naast de ingang draagt, voor de ver trekhal. In de vertrekhal werd offi cieel afscheid genomen door familie leden en officials. Schippersvrouw verdronken Zaterdagavond is in het toeleidings- kanaal van de stuw in de Maas bij Belfeld de 57-jarige echtgenote van de Belgische schipper Beekmans uit Boom verdronken. De vrouw is overboord geslagen bij het vastmaken van 't schip de'„Mar tha", waarop zij en haar man voe ren. Een wel zeer tragische omstandig heid is, dat schipper Beekmans zijn eerste echtgenote door verdrinking verloor op de eerste reis. die hij als zelfstandig schipper maakte. Nu maakte hij de laatste reis met de „Martha",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7