Herman Teirlinck: Deze prijs hebt gij vooral aan Vlaanderen gegeven JIMMY en de Spoken van Siakenborgh KAPITEIN P. KLOOSTERMAN NA 45 JAAR NOG „IN DIENST maandag 29 oktober 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE OOÜRANT S UITREIKING PRIJS DER NEDERLANDSE LETTE REN. Belgisch minister over bekroning van eenheid Nederlandse letteren In de rede, die de Belgische minister van openbaar onderwijs, de heer Leo Co Hard, zaterdag heeft gehouden bij de uitreiking van de Prjjs der Neder landse letteren in de Ridderzaal in Den Haag, heeft deze er om te beginnen op gewezen hoe de eenheid van taal tussen Nederland en Vlaanderen nooit is verbroken. De heer Collard memoreerde hoe de Vlamingen door dik en dun hun taal hebben verdedigd en als Franstalige Belg, als minister over twee cultuurgebieden, bracht hij graag een warme hulde in deze aangele genheid aan zijn Vlaamse landgenoten. In dit feest zag hij werkelijk de be kroning van de eenheid der Nederlandse letteren, daarenboven wilde hij het als symbool beschouwen van de waarachtige toenadering tussen twee naties. Sprekende over de aanbeveling van de jury zei de heer Collard, dat hij Herman Teirlinck voldoende kende om te weten dat hg verschillende gro te Nederlandse schrijvers evenwaar dig beschouwt ten aanzien van de normen die een internationale Jüry kaïn aanleggen. „Het wil me voorko men, waarde Hei-man Teirlinck, dat gij in de Nederlandse letteren zowel de traditie als het moderne experi ment vertegenwoordigt; zowel de stil le dromer thuis, te Beersel, als de ac tieve bezieler van de eenheid der Noord- en Zuidnederlandse letterkun de. Om uw innerlijke waarde en om de voorname rol, die gij, over de gren zen heen, speelt in dit dierbare delta land, wens ik U, tegelijk officieel esn persoonlijk, uit ganser harte geluk", zo besloot de heer Collard. Mr. H. J. Reinink, voorzitter van de Nederlandse afdeling .van de gemeng de technische commissie ter uitvoe ring van het Nederlands-Belgisch Cultureel akkoord, meende deze dag, waarop voor het eerst in de geschie denis van beide koninltrijken een schrijver gehuldigd wordt als de f rootste in het Nederlands taalgebied, e mogen zien als de bekroning van het werk van de commissie van tien jaren, de tien jaren die verlopen zijn sinds het Nederlands-Belgisch Cul tureel akkoord tot stand kwam. Naar do volgende spreker, JuMen Kuyrpers, voorzitter van de Belgische afdeling van de gemengde technische commissie ter uitvoering van het Ne derlands-Belgisch Cultureel Akkoord1, opmerkte lijkt nu het ogenblik geko men om, in plaats van korte, vluchti ge bezoeken, in plaats van een of twee lezingen, een systeem van verblijven op langere termijn op te bouwen, waarbij gedurende een maand, twee maanden of langer Nederlandse en Belgische hoogleraren in de geschie- Swift overspeelde zwak Overkanters met 14—0 Zeer duidelijk komen in de derde klas van de K.N.K.B. een sterke kop groep en een zwakke staartgroep naar voren, en even duidelgk is het, dat Swift tot de sterke groep behoort en Overkanters tot de zwakke zus jes want de Middelburgers wonnen met 140. In alle onderdelen van het spel waren de Overkanters de minde ren van Swift. Vooral de dames van Swift waren in alle opzichten beter, getuige de negen doelpunten, die ze voor hun rekening namen. Atletisch waren de Rotterdammers wel behoor lijk, doch wat tempo betreft en ver der technisch en tactisch kwamen ze veel te kort, en uiteindelijk is het dan geen wonder, dat Swift in deze wed strijd ook niet tot grote hoogte kwam en er ook nog wel enige zwakke mo menten waren, die in de komende zwaardere wedstrijden wel eens nood lottig kunnen worden. Met de rust had Swift reeds een 6 0 voorsprong door doelpunten van mejuffrouw M. de Voogd, P. Eiff, me juffrouw L. Meliefste en mej. N. Va der (2 maal), terwijl Schreuders een strafworp benutte. Na de rust wist Swift met doelpun ten van P. Eiff, mej. C. van Renen, mevrouw Bruggeman, Schreuders, mej. Vader, C. van Leerdam en me juffrouw Voogd (2 maal) de stand op 140 te brengen. Swift zal er goed aan. doen, deze wedstrijd als een oe fenwedstrijd te beschouwen voor de komende zware uitwedstrijd tegen ODO te Dordrecht. Door de 40 zege. die Merwede op Unicum behaalde, staan thans drie clubs aan de leiding, namelijk Mei-we de, Swift en Unicum. Jozsef Czermak vermist De Hongaarse kogel slingeraar Jos- zef Czermak is na straatgevechten, welke op het ogenblik in Hongarije voorkomen als verminkt opgegeven Czermak stond als een van de favo rieten genoteerd voor de Olympische spelen te Melbourne. De jonge kogel- slingeraar was een pupil van de oud wereldrecordhouder Nemeth, een landgenoot van hem. De leerling over trof de leermeester, want bij de spe len te Helsinki behaalde Czermak niet alleen de gouden medaille, maar lig was tevens de eerste atleet die de ko gel meer dan 60 meter ver slingerde. Met die prestatie veroverde hij het wereldrecord, dat sedert 1948 op naam van Nemeth had gestaan. Een andere sportman, Nemedek, werd bij de straatgevechten gedood. Nemedek maakte in 1952 deel uit van de Hongaarse ploeg voor de moderne pentathlon bij de Olympische spelen. Amerikanen verlaten Midden-Oosten De Amerikaanse regering heeft zon dagavond laat bekendgemaakt dat Amerikaanse onderdanen werd aan geraden om hun gezinnen uit het Midden-Oosten te laten vertrekken tot de nieuwe dreiging van oorlog voorbij is. denis, litteratuur, de taalkunde, de rechten elkaar zouden vervangen en eikaars onderwijs aanvullen op gebie den waar verschillen of leemten be staan. Daarbij .zouden ook hun assis tenten betrokken worden, de leid wetenschapsfigniren van morgen. .,Gij hebt thans willen toegeven dat ik, in de sporen van een Gezelle, een inloop ongeveer heb voltooid, en dat een litteraire gelijkwaardigheid daar door aan het licht is gekomen, die voorgoed de Moerdijk overbrugt" zo sprak Herman Teirlinck in zijn slot woord. „De grote prijs der Nederlandse let terkunde hebt gij aldus goddank, meer dan aan mij aan Vlaanderen toe gekend, zodat mijn moederland, met het weergaloos middeleeuws verleden weer levendig in het heden aantreedt en medeverantwoordelijkheid opeist in de uitstraling van Nederlands litte raire schoonheid over de wereld". De prijs werd uitgereikt door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, die een telegram voorlas, dat Koningin Juliana van haar vakan tie-oord uit aan de bekroonde letter kundige had gezonden. In dit tele gram sprak onze vorstin haar harte lijke gelukwens aan Teirlinck uit voor de onderscheiding, die hem was toegevallen. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Nederlands-Belgisch Cultureel Akkoord is de minister van het openbaar onderwijs van België, de heer L. Collard, benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau. De Nederlandse minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, mr. L. M. J. Th. Cals, werd be noemd tot Grootkruis in de Kroon orde van België. Veroveringen van vrijheidsstrijders SITUATIE IN HONGARIJE \Joeao Sïavie - asEai.i Volgens de gegevens die gister middag beschikbaar waren, hebben de Hongaarse opstandelingen vijf belangrijke centra in handen, en is het zeer waarschijnlijk dat zij nog andere gebieden eveneens onder hun controle hebben gebracht. Vast in hun bezit zijn de sector Gyoer-Sopron in Noordwest-Honga- rije, nabij de Oostenrijkse grens; Sint Gotthard, de meest westelijke punt van Hongarije, nabij de plaats waar de Oostenrijkse en de Hon gaarse grens samenkomen met die van Joego-Slavië, Magyarovar, 130 km ten westen van Boedapest, aan de grote weg naar Wenen, Miskolc, in het Noordoosten bij de Tsjechi sche grens, en Szolnok, 130 km ten oosten van Boedapest. Dan zijn er nog vijf gebieden die de opstandelingen als onder hun be heer hebben genoemd, voor welke „claim" redenen zijn om ze te aan vaarden: Duna Foldvar, aan de Do- nau, 80 km ten zuiden van Boeda pest en een punt vanwaar de gehele Donau-scheepvaart beheerst kan worden; Debrecen, een grote stad op 195 km ten oosten van Boedapest, nabij de Roemeense grens; Szeged, een grote stad op 150 km ten zuid oosten van Boedapest, nabij de Joe goslavische grens en Pees, ongeveer 150 km zuidelijk van Boedapest, Nina zeker naar Melbourne Nikolai Romanov, de leider van het Russische comité voor de sport, heeft thans bevestigd, dat de discuswerp ster Nina Ponomareva, die bekend is geworden door de „hoedjes-affaire" in Londen, zal deelnemen aan de Olym pische spelen in Melbourne. eveneens tegen de grens met Joego slavië aan. De opstandelingen hebben ook de Hongaarse olievelden bezet. Dit be tekent, dat de Russische gemotori seerde eenheden en tanks moeite zul len krijgen met de voorziening van brandstoffen, die nu van ver zullen moeten worden aangevoerd. In de Ridderzaal in Den Haag H heeft de Nederlandse minister M van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen, mr. J. M. L. Th. H Cals, zaterdagochtend de prijs M der Nederlandse letteren 1956 uitgereikt aan de Brusselse auteur Herman Teirlinck. De foto geeft een beeld van H het overhandigen van de prijs, p Linies minister Cals, rechts p p Teirlinck. p liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Giro 777: hulp aan Hongarije Het Nederlandse Rode Kruis heeft 2160 sets bloedplasma, een hoeveelheid voldoende voor onge veer 1000 getroffenen, aan het Hongaarse Rode Kruis gezonden. Bovendien is de speciale girore kening no. 777 van het Nederland se Rode Kruis te Den Haag thans opengesteld voor de aankoop van verdere medicamenten voor Hon- Uit vele landen wordt hulp aan Hongarije aangeboden. De Liga van Rode Kruisvereni gingen had zaterdag te Genève me degedeeld, dat het Hongaarse Ro de Kruis om hulp heeft verzocht voor 10.000 tot 50.000 mensen. De Liga heeft dadelijk een inter nationale oproep voor medicamen ten en levensmiddelen doen uit gaan. BEGONNEN BIJ „VOLKSWEERBAARHEID" Nu toegevoegd aan de Nationale Reserve De wandelkerk van de Ned. herv. kerk in Nisse bood vijfenveertig jaar geleden zo eenmaal per week 's avonds een niet alledaagse aanblik. Er marcheerde dan 'n 8-tal jongeman nen in stramme houding en vaandrig de Jong liet zijn commando's door de holle ruimte klinken. Leden van de vereniging „Volksweerbaarheid", te- Israël: Gedeeltelijke mobilisatie begint Israël zal gedeeltelijk mobiliseren, zo wordt officieel in Tel Aviv bekend gemaakt. De maatregel wordt geno men met het oog op ïraakse troepen concentraties langs de Jordaanse grens en omdat Jordanië deel uit maakt van een gemeenschappelijk opperbevel onder leiding van Egypte. President Eisenhower heeft er zon dag bij de premier van Israël, Ben Goerion, op aangedrongen, niet te doen dat de vrede in gevaar kan brengen. Er zullen met spoed bespre kingen met Frankrijk en Engeland over de toestand in het Midden-Oos ten worden gevoerd. Eisenhower goed gezond Acht artsen hebben zondag ver klaard, dat de gezondheid van presi dent Eisenhower uitstekend is. Er zijn geen tekenen waar te nemen van gebreken als gevolg van zijn hart aanval in 1955 en zgn operatie van dit jaar. 45. Het was die dag vrij somber. Er dreven grijze, dreigende wolken over Drogenbeek en af en toe viel er 'n stevig buitje. Daardoor was het duisterder in het kasteel Stakenborgh dan anders overdag. Burgemees ter Propjes en brigadier Willem Wabbel begonnen hun onderzoekingstocht met loden schoenen. De burge meester deed nog zijn best de angst die in zijn hart woonde een beetje te camoufleren. Hij trok een quasi- opgewekt gezicht en hij floot een deuntje tussen zijn tanden. Maar de brigadier liet duidelijk blijken dat de vrees hem flink te pakken had. Hij klapperde zo luid ruchtig met zijn gebit, dat de burgemeester er nog zenuwachtiger van werd dan hij al was. „Als lk maar met naar de kelders toe moet", zei brigadier Wab bel. Daar is laatst die Amerikaanse toeriste naar bin nen gesleurd en als lkMaar hij kon niet verder spreken, want aan het eind van de gang ging blijk baar een deur heel langzaam open. De scharnieren ver oorzaakten een ellendig piepend geluid, dat de beide bezoekers hogelijk verontrustteZij grepen elkaar vast om wat steun aan elkaar te hebben. „D-d-daar z-zal je "t h-h-hebben", stotterde Wabbel. „D-d-daar k-komen ze al a-aan." Nu, helemaal ongelijk had de brigadier niet. Terwijl zij voelden hoe hun haren langzaam recht overeind gingen staan, zagen zij aan het eind van de gang een harig monster met valse gele ogen naar hen staan loeren. „Dede weer wolf" Huistere Willem Wabbel. „We.... we zijn ver loren FEUILLETON „puisje m i Qroew DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 10 „Ik kom daar juist op eenüdee. Het huis, dat Wren voor zgn aanstaande bruid heeft gebouwd, staat leeg. Het is nu eigendom van de firma, dat wil zeggen van mij. We hadden er een hypotheek op. Misschien wil je er wel in wonen?" Hildreth sloeg even de hand aan haar keel. Dit was wel het aller wreedste wat hij haar had gezegd. Te wonen in het huis, dat ze als bruid had moeten betreden, elke dag te le ven tussen alles wat Jon voor haar had samengebracht. In zijn brieven had hij het huis, de tuin, het meubi lair enzovoorts uitvoerig beschreven. „Ik weet het niet", antwoorde ze. „Ik zal eens „Ja, het is m.i. niet meer dan bil lijk, dat je het een en ander eerst eens wilt zien, maar ik geloof wel, dat het je zal bevallen. Ik moet toe- feven, dat Wren zijn beste beentje eeft voorgezet toen hij de zaak voor zijn bruid in gereedheid bracht-." „Is het nodig dat U er over praat?" „Nu, je schgnt er belang in te stellen en bovendien heb je er recht op alles te weten. Hij was vroeger im mers zo met je bevriend en dacht waarschijnlijk nog vaak aan je. Mis schien kun je hem op de een of an. dere dag daarginds nog wel eens be zoeken", ging John voort met zgn hoofd in de richting van de gevange nis wijzend. „O, ditmaal niet. Hg ls er nog niet lang genoeg om zich te heb ben aangepast. Bij zijn proces heeft hij vreselijke bedreigingen aan ons adres geuit. Hij was compleet een woesteling." Hildreth begaf zich in ellendige stemming langzaam naar haar ka mer. Ze wenste nu maar, dat ze nooit met dit dwaze avontuur was begon nen, al ging het haar wellicht zelfs meer aan dan Iris Gwynn. Ze draaide de lampen niet op, maar bleef zitten luisteren naar Pauls zachte, gelijkmatige ademhaling en naarmate haar ogen gewend raakten aan het zwakke licht van de sterren, zag ze steeds duidelijker zijn bleke langwerpige gezichtje en de blonde lokken op het hoofdkussen. Eerst toen ze in de verte een klok twaalf hoorde slaan, stond ze op van de stoel bij het venster, waar ze uren had gezeten, starend naar het plein voor de herberg. Ze had ge hoord, dat John Granger zachtjes haar deur voorbij liep. Hij had, dacht ze, even geaarzeld en zou misschien als hij licht had gezien, een ogenblik naar Paul hebben gekeken. Ja, ongetwijfeld hield hij veel van de jongen en was zo goed voor hem als een vader maar kon zijn, dat moest ze erkennen. Paul had nog he lemaal niet over zijn vader gespro ken en uit alles bleek, dat de Grote John steeds nummer één voor hem was geweest. Hildreth stelde zich Stephen Granger voor als een zorge loos, luchthartig mens, iemand die op zijn manier wel van zijn kind had gehouden, maar de zorg en verant woordelijkheid voor dat kind graag aan anderen had overgelaten. „Zachtmoedig" had de Grote John zgn broer Stephen genoemd. Welnu, dan was hg ook niet opgewassen ge weest tegen een feeks als Iris Gwynn. Waarschijnlijk had Iris hem zoveel mogelijk geld afgeperst, maar in de hele wereld was geen geld genoeg om er haar tot een huiselijk leven mee te bekeren. „Paul zou het niet goed bh' haar hebben gehad", was Hildreths laatste gedachte voor ze insliep met het kleine warme lichaampje behaaglijk als een jong hondje tegen haar aangedrukt, „ik zal hem tenminste meer liefde kunnen geven dan zij het ooit zou kunnen als die lui me er gelegenheid toe laten." Toen Hildreth in een kamer vol zonlicht ontwaakte, zag ze de grote blauwe ogen op zich gevestigd. Een ogenblik kruisten hun beider liefde volle blikken elkaar. Toen begroef hij zijn hoofdje tegen haar schouder en riep uit: „Slaapkop! U is een slaap kop, mammie. Het is tijd om op te staan. De Grote John staat altijd vroeg op." „Je houdt veel van de Grote John, nietwaar Paul Bunyan"" vens aanstaande lotelingen, kregen daar hnn militair vooronderricht en onder hen was de landbouwerszoon P. Kloosterman zeker niet de minst enthousiaste. Hii had interesse voor de wapenrok, welke hij thans na vijf enveertig jaren nog draagt. En met ere! Het is intussen kapitein Kloos terman geworden, die nu wel een van de zeer weinige of mogelijk wel de enige man van „Volksweerbaarheid" is, die nog in actieve militaire dienst is. Kapitein Kloosterman, die momenteel op het districtsbureau van de Natio nale Reserve in Goes werkzaam is, hebben we gevraagd nog eens iets te vertellen van „Volksweerbaarheid", een instituut dat wel enige overeen komst vertoonde met het tegenwoor dige „Steun Wettig Gezag". De ver eniging „Volksweerbaarheid'in 1902 opgericht had zo ongeveer tot doel 't aankweken van het nationaal gevoel en de sportiviteit. De afd. Nisse had ook een schietvereniging, waarvan de jonge Kloosterman al sinds 1910 een lid was, dat zijn mannetje stond. Als jongeman van achttien jaar haalde hij op tweede pinksterdag 1911 met het hoogste aantal punten zijn eerste dagmedaille. Toen hij een jaar later moest loten voor de dienstplicht wa® hij minder gelukkig want hij lootte tot zijn spijt vrij. Toch kreeg hg in 1914 zijn zin, toen de mogelijkheid tot aan melding van mobilisatie-vrijwilliger werd opengesteld. In november 1915 werd soldaat Kloosterman in werke lijke dienst geroepen bij de wielrijders en is het niet verwonderlijk, dat hg het in 1919 bij zijn demobilisatie reals tot sergeant had gebracht. Het militaire „vale" bleef hem lokken en daarom maakte de rijwielhande laar Kloosterman in Nisse, zich daar na in zijn vrije tijd verdienstelijk als instructeur bij de Landstorm in Zee land. Bij de mobilisatie in 1939 ging adj. onderofficier Kloosterman weer in werkelijke dienst bjj het autobatal jon in Tilburg en Den Bosch, waar hij iet drama van de meidagen 1940 mec- Meer dan ooit sprak in de bezettings jaren het nationaal gevoel bij de heer Kloosterman. Hij gang in het onder grondse werk en wat hij daarbij presteerde verklaren het bronzen kruis en de persoonlijke dankbetui gingen van Eisenhower, Montgomery en Marshall voldoende. Na de bevrij ding is de heer Kloosterman de mili taire dienst verder steeds trouw kun nen blijven. Hij werd in 1945 geweste lijk commandant van de B,S. in Zee land werd in 1946 bevorderd tot eerste luitenant, kwam bij de gezagstroepen, om in 1948 bij de oprichting van de Nationale Reserve aan 't distrietsbu- reu te Goes te worden toegevoegd, met gelijktijdige bevordering tot ka pitein. Nog is kapitein Kloosterman niet aan zijn pensioen toe, maar intussen is hg reeds bezig om ook daarna zijn vrge tijd nog produktief te maken. Hij is namelijk bezig om de Zeeuwse schietbond op te richten. Vier afdelin gen, nl. op Tholen. Schouwen, Zuid- Beveland en Walcheren met 350 leden zijn er reeds, terwijl nog een 100-tal aspirant-leden, die het schieten ook zuiver als sport willen beoefenen, op punt staat ingeschreven te worden. Zo zet kapitein Kloosterman dus gedeeltelijk het werk voort van „Volksweerbaarheid", de vereniging, die voor hem de grondslag legde voor de verwezenlijking van zijn idealen. Met het mobüisatiekruis '14-18, het viuuja nu noemt kruis van verdienste van de Ned. U me ook Paul ïüunyan.' Ja. Ik houd Bond van Vrijwillige burgerwachten het meest van de Grote John nu pap- 611 P°k het ooriogshcrinnermgskruls pie er niet meer is. Maar ik houd ook §TesP- 40-4o houdt hij de beste het meest van U." herinneringen aan zijn succesvolle „Dat heb je keurig gezegd", her- militaire loopbaan, nam Hildreth. eveneens lachend. „Van wie houdt je daarna 't meest?" „Van Minota, toen ze nog niet naar de hemel was gegaan. Daarna van Gabriëlle, dan Denise, dan Hervey, Peter, Wanjohn en Solomon Bea, ver der Ajax en Gelert „Lieve help!" „Van Ajax en Gelert houd ik an ders. Het zijn honden, ziet U." Meteen sprong hij in bed op en neer en hief een Indiaans liedje aan, waar op hij Hildreth's verbijstering zien de onmiddellijk een met heldere sopraanstem gezongen Frans „chan son" liet volgen. „Wat een heerlijke jongen!" dacht Hildreth, terwijl ze toekeek hoe hij zich waste, zijn tanden poetste en een schone trui, blauw broekje en sanda len aanschoot, ,,'t Is alsof nu de ene deur gesloten is een andere open gaat. Jon werd me ontnomen, maar dit schattige kind werd me ervoor in de plaats gegeven, om het te verzor gen en lief te hebben". .(Wordt vervolgd) KAPITEIN P. KLOüS TERMAN ......nu 45 jaar „in dienst"..^,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5