Omzet van de „Zecova" is weer verder gestëgen P. W. C. van Westen uit Oud-Vossemeer werd benoemd tot voorzitter AFSCHEID P. HENDRIKSE BIJ RESERVE-RIJKSPOLITIE 'join Zeeuwse Almanak IIIIAIU OEFENING RODE KRUIS IN VLISSINGEN WERD SUCCES Agenda 8 PROVINCIALE ZWE UW SE COURANT MAANDAG 29 OKTOBER 1956 ALGEMENE VERGADERING TE GOES De bestuursleden de leden van de raad van toezicht en de vertegenwoor digers van de leden, de z.g. ledenraad van de Zeeuwse Coöperatieve Vee Aan- en VerUoopvereniglng G.A. (Zecova), hielden In de „Prins van Oran je" te Goes hun jaarlijkse algemene vergadering. De aftredende voorzitter, de heer P. J. Bom te Colynsplaat richtte zich in z(|n welkomstwoord In het bijzonder tot de nieuwe voorzitter van de Coöpe ratieve Vleescentrale te Rotterdam, Ir. J. W. Hudlg, de Rijksveeteeltconsu- lent, ir. W. L. Harmsen, en dr. G. Wagenaar, de directeur van de gezond heidsdienst voor dieren, die hij van harte geluk wenste met zjjn benoeming tot hoogleraar in Utrecht. Tevens deed hij bij zijn openings woord een greep in de geschiedenis van de „Zevoca waarbij als bijzon derheid in het oog sprong, dat de ge brekkige administratie uit de startpe riode, momenteel elke vergelijking met die van een andere organisatie glansrijk kan doorstaan. Bij de behandeling van de jaarstuk ken bleek, dat er ten opzichte van 1954 een omzetstijging van 17 in verhandelde dieren en van 16 in geld valt te noteren. Êen batig saldo van f 3500.- kon aan de reserves worden toegevoegd. Over de voorge nomen statutenwijziging, die tijdens deze vergadering werd besproken, kon men niet stemmen, aangezien niet ge noeg leden aanwezig waren. In de plaats van de heer Bom, die op eigen verzoek aftrad als voorzit ter, werd benoemd de heer P. W. C. van Westen te .Oud-Vossemeer. In de vacatures, ontstaan door aftreden van de heren D. A. van Nieuwenhuyzen te Niéuw- en St. Joosland en Joh. v. d. Bijl te Zonnemaire werd voorzien door de verkiezing van de heren A. J. v. d. Bliksem sloeg op kerktoren De inwoneif van Sint-Jansteen werden vorige week donderdag opge schrikt door een geweldige donder slag, Iedereen was er van overtuigd dat de bliksem ergens insloeg, doch het duurde tot de volgende morgen eer de bewoners konden zien dat de bliksem op de kerktoren was inge slagen en wel boven aan de top aan het uurwerk. De elektrische installa tie in de toren werd totaal vernield. De schade wordt geraamd op 1500. Zeeuwse zaterdagvliegers te Goes bijeen In de „Landbouw" te Goes waren zaterdagmiddag de leden van de af deling Zeeland, van de N.B.V.Z. (Ne derlandse Bond van Zaterdagvlie gers) bij elkaar. Nadat de voorzitter, de heer S. Kodde te Veere in zijn openingwoord de in grote getale op- Sekomen postduivenhefhebbers wei- om had geheten, ging men over tot behandeling van de huishoudelijke za ken. Gesproken werd over het vlucht- programma. Hierbij bleek dat alle leden akkoord gaan met het door de desbetreffende commissie opgestelde programma. Na de pauze was er gelegenheid om onderling en met het bestuur over diverse suggesties en moeilijkheden met betrekking tot de duivensport van gedachten te wisselen. „In Zuivelland" trok circa 24.000 bezoekers De tentoonstelling „In Zuivelland", die te Middelburg werd gehouden van donderdag 18 tot zaterdag 27 ok tober j.l. is in totaal door ongeveer 24.000 belangstellenden bezocht. Vo rige week zaterdag was de drukste dag, toen waren "er namelijk 4000 be zoekers. De organisatoren noemen het bezoek aan Middelburg dan ook Uitstekend geslaagd. Graaf te Nieuwerkerk en J. A. Hanse te Arnemuiden, kandidaat gesteld resp. door de afdelingen Schouwen- Duiveland en Walcheren. Om de afde ling Noord-Beveland te vertegen woordigen kwam de heer P. J. Bom als gewoon lid in het bestuur terug. Het huidige dagelijks begtuiir van de „Zecova,rzlet er nu als volgt uit: voorzitter, de heer P. W. C. van Wes ten, vicc-voorz., de heer A. J. v. d. Graaf en secretaris de heer A, J. Sa- lomé-Verhage uit Groede. Tot lid van de commissie van toe zicht werden gekozen de heren A:. M. Kloot te St. Maartensdijk en L. by de Vaate te Bruinlsse. Als adviserend be stuurslid werd ir. A. E. Bruyning lier- benoemd, terwijl ir. A. M. Geuze als zodanig werd benoemd. Verder kwam het bestuur met twee voorstellen. Voor uitbreiding van zaken zal het krediet bij de Boeren leenbank te 's-Heer Arendskerke van f 150.000.gebracht worden op f 250.000.en de jaarlijkse contri butie van de leden op f 10.Na de afwikkeling van de huishoudelijke.za ken, hield ir. Hudig een korte cause rie over de positie en de betekenis van de Coöp. Vleescentrale en over de ont wikkeling van de vee- en vleesmafkt in verband met het vrijgeven van 'de bacon-export naar Engeland. Nadat de heren Van Westen eri Van Nieuwenhuijzen dank hadden 'gé bracht aan de scheldende voorzitter voor het vele werk, dat hij in het voor deel van de „Zecova" heeft verricht, sloot de nieuwe voorzitter de verga ring. '- NA 49 DIENSTJAREN Onderscheiding en vele geschenken Adjudant P. Hendrikse uit Sint- Laurens kwam bijna woorden tekort, toen hy mejfc een tafel vol geschenken voor zich, zijn superieuren, collega's en „leerlingen"' bedankte voor de vele woorden en blijken van waardering, welke hem bij zijn afscheid van de reserve-rjjltspolitie zaterdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes werden toebedeeld. Ondanks zij 69- jarige leeftijd had deze grijze oud gediende nog graag een tijdje willen meelopen, zo vertelde hij, want de vraag wat nu te gaan doen, lag hem zwaar. Maar a|s men, zoals adjudant Hendrikse, 43 dienstjaren bij de rijks politie en nog eens bijna 6 jaren bij de reserve-politie achter de rug heeft, daarbij door heel Zeeland gezworven heeft en niet minder dan zeven stand plaatsen heeft gehad, dan wordt het. toch tijd om plaats te maken voor een jongere kracht. „Want heus, je hebt het niet ca deau gekregen. Integendeel, mei. nauwgezette uitoefening van je taak en mét hart en ziel, ben je van de laagste trede tot de hoogst bereik bare opgeklommen", merkte de dis trictscommandant, majoor W. H. van Ballegoijen de Jong in zijn afscheids woord op. Hij zag het als een bewijs van dankbaarheid, dat de vele aan wezige reservisten uit het district Zeeland boven de Westerschelde, deze afscheidsbijeenkomst zelf hadden ge organiseerd. Als blijk van waardering voor de altijd prettige aamenwerking met de scheidende adjudant, bood i majoor Van Ballegoijen de Jong, de j hoer Hendrikse een boekwerk aan. De officier der rijkspolitie le klas majoor F. M, C, Offermans uit Den Haag meende, dat als er in Neder- land 300 Spartanen zoals Hendrikse zouden zijn, ons vaderland wel ver- overd was voor de rijkspolitie. Na- j mens de inspecteur-generaal mocht hij „de trouwe dienaar van het va derland" het zilveren insigne, dat al leen aan buitengewoon geoefende re- d. Reserve-wachtmeester A. a Kreeke van Nieuwdorp sprak mens alle reservisten „zijn adjudant" toe, die hij nu voor de laatste maal in uniform zag, „Het werken onder U was een genoegen", aldus de wacht meester, die als dank voor de prettige samenwerking een cassette met vul pen en yulpotlood aanbood. „Ook uw vrouw zullen we niet vergeten; we zuilen-haar een bloemenmand toezen den", zo deelde de heer Van de Kree ke nog mede. Tevens rlchte deze nog een woord van welkom tot de nieuwe adjudant A. M. de Pu.yor uit Vlissin- gen. De laatste spreker was eep persoon lijke vriend van adjudant Hendrikse, n.l. zijn colloga uit Zeeuwsch-Vlaan- deren, reservo-adjudant C. M: Fokker uit Axel. Deze herinnerde nog' eens aan-de vele diensten die zij beiden in cle buurt van de Ooster-Sehelde hadden gelopen. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bij elkaar: Voor reuma-bestrijding „Bethesda" in Vlissingen: f 25.390.— Het Prot. Chr. ziekenhuis „Bethes da" in Vlissingen ontvangt van de opbrengsten bijeengebracht door de grote nationale actie ten bate van de reuma-bestrijding 25,390. Dit werd medegedeeld op een pers conferentie in Amsterdam, waar de voorzitter van liet nationaal reuma fonds. dr. L. P. Stal, de verdeling bekendmaakte. Orgelbespeling in de Vlissingse Jacobskerk De orgelleerlingen van de Zeeuwse Muziekschool gaven zaterdagavond in de Vlissingse Jacobskerk een or gelbespeling, waarvoor vrij grote be langstelling bestond. Na een kort openingswoord door de directeur der school. Henk Stam, werden werken uitgevoerd van Bach, Walther, Pa- chelbel, Buxtehude, Andriessen, Loeillet Kunc, Franck en Mendels sohn. Deze bespeling werd gegeven door de,, dames Riek Kars, Rie Eenkhoorn, Leny de Graaf en de heren C. J. Barth, L. S. Jonker, M. G. Eversdijk, L. Suurmond, J. Scheele en A. C. Flipse. Over het algemeen was het werk van deze negen organisten, al len leerlingen van Piet Broersc, zeer Loodsenkorps wordt uitgebreid Aan het bericht over uitbreiding van het loodsenkorps in 1957 zie de krant van zaterdag j.l. kan nog worden toegevoegd, dat officieel wordt vastgehouden aan de thans bekende eisen voor de adspirant- loodsen met dien verstande, dat de. eis van 4 jaar vaartijd niet altijd wordt gesteld. Men zal namelijk ge val voor geval bezien maar ander zijds toch niet beneden de eis van drie jaar vaartijd kunnen gaan. Schip bleef steken Het motorschip „Spes", schipper Pikaart, geladen met suikerbieten, ls op de Molenplaat in de Wester schelde onihooggevaren en blijven steken. De sleepboot „Holland" wist het schip tegen hoog water vlot te., slepen, waarna de reis kon worden voortgezet'. Dodelijk ongeval in St. Maartensdijk Zaterdagmorgen is de 53-jarige landarbeider Joh. Boogaard uit St. Maartensdijk op het Kapoenhofweg- je in deze gemeente aangereden door een vrachtauto, bestuurd door de heer Th. uit St. Annaland. De heer Boogaard, die per rijwiel was, werd vrijwel op slag gedood. Het slacht offer was gehuwd en had vier kin deren. VAN TOT TWINTIG JAAR. In Rilland-Bath is er op bescheiden wijze feest gevierd. De hervormde vrouwengroep ..Dorcas" aldaar be stond namelijk twintig jaar en men heeft deze mijlpaal in de historie van de afdeling niet onopgemerkt voor bij laten gaan. Voor de viering be stond grote belangstelling en zo waren er ook afgevaardigden van de vrou wengroepen uit Zoutelande en Waar de. die in het bijzonder werden ver welkomd door mevrouw E. C. den Engelse—Hol, presidente van „Dor cas" in Rilland-Bath. Namens de hervormde kerk voerde ds. C. den Engeise het woord. Hij sprak over „De hand aan de ploeg", waarna de rest van het programma, dat bestond uit toneelstukjes, zang en spel, werd afgewerkt. De bezoekende afdelingen gaven een fraaie plant en een boek ten ge- schenke. VLEK Op het schrift, dat Marietje uit Terneuzen bij haar onderwijzer inle verde, zat een vlek. 't Was een slor dig gezicht en vermanend sprak de meester dan ook: ,JUarietje, kom es hier. Wat is dat voor een vlek?" Marietje tvist het niet. Meester, hardnekkig speurend naar de oorzaak, bracht het cahier aan sr'n neus, snoof er aan en zei, met een stem vol afschuw: ,,'t Lijkt wel je never!" Marietjenieuwsgierig geworden, berook op haar beurt het schrift en nep in opperste verbazing: „He. zo ruikt pappie soms ook", O, die heerlijkekinderlijke oli- schuld. FRAAI RESULTAAT. In Axel is een fraai resultaat be reikt met de zogenaamde „envelop pen-actie", een geldinzameling ten ba te van restauratiewerkzaamheden aan de toren van de hervormde kerk. Er werd een bedrag bijeen gebracht van niet minder dan 2.878,49, met inbe grip van een anonieme gift, groot 100.—. De restauratie van de toren werd onlangs voltooid. De opbrengst van de actie vormt een belangrijke bijdrage in de kosten. OPPASSEN. Oppassen blijft altijd de boodschap, wanneer de mens zich van technische hulpmiddelen bedient, want een on geluk pleegt nu eenmaal nog altijd in een klein hoekje te zetelen. Dat ondervond ook weer de heer Joh. L. F. te St.-Annaland tijdens dorswerk- zaamheden met een „combine".1 Hij verwondde zijn rechterhand aan deze gecompliceerde machine en moest zich onder doktersbehandeling stel len. IN 'T GOUD, Tot slot van deze revue der kleine dagelijkse dingen dan weer een fees- telijk bericht en wel uit Axel, alwaar het echtpaar M. Wieland—Oppeneer, in de buurtschap Vaartwijk, zijn gou den huwelijksfeest vierde. Voor deze gebeurtenis bestond veel belangstel ling van familie, vrienden en beken den. Zeeuws kampioen winnaar „nationale" in Rilland (Slot van pag 1) Na afloop werden in café ..de Koop handel" te Krabbendijke de prijzen uitgereikt. Een der juryleden, ir. J. C. Glerum uit Wagenins'en maakte de uitslag bekend, waarna de heer A. Hartman uit Groningen aan de winnaar, de heer A. van Dijke, de wisselbeker overhandigde. Voorts waren er me dailles voor de vijf eerstgeplaatsten, De grootste pechvogel, de heer D. Ba- rendregt uit Rozenburg kreeg een kastje sigaren. De heer A. Dijke won als de beste Zeeuwse ploeger ook een beker van de Ford. Aan het slot sprak de lieer Hartman woorden van dank aan allen, die aan het organiseren van deze wedstrijd op enigerlei wijze hadden medege werkt. De volledige uitslag wag als volgt: 1 A. van Dijke, Wolf aartsdijk, 348 p. (max. te behalen aantal was 400); 2 J_ Breure, Dinteloord, 321 p; 3 W. de Lint, Zevenbergschenhoek, 318 p; 4 C. C. de Jager, Wolfaartsdijk 315 p: 5 J. Mulder, Coevorden, 312 p; 6 N, D. Barendrecht, Rozenburg 294 p; 7 en 8 W. Nugteren. Hoofddorp en H. J. H. Holtkamp, Enschede, elk 290 p; 9 D Barendregt, Rozenburg, 275 p; 10 G. J. H. Tieberink, Boekelo, 262 p; 11 B. P. v. d. Zwaag. Wieringerwerf 259 p; 12 W. Punt, Zevenbergen 258 p; 13 G. Tepper, Rolde 239 p; 14 A. de Wit, Cothen (U.), 208 p; 15 J. Doeser Cothen, 199 p. In uiterste concentratie is hier de heer B. P. v. d, Zwaag uit Wieringer werf aan het werk tijdens de nationa le treklcerploegwedstrijd van de P.J. G.N.die-zaterdag in de Bathpoldér te Rilland-Bath werd gehouden. (Foto F.Z.C.) „Teruglopend bezoek aan exposities in Zeeland" Ina Rahuseu en F. J. Drukker exposeren in Middelburg Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael, van Veere, opende zater dagmiddag in de zaal van boekhan del Van Benthem en Jutting te Mid delburg de tentoonstelling van wer ken van Ina Rahusen uit Haarlem en F. J. Drukker uit Den Haag. Voor de opening sprak de heer B. P. Carrière een welkomstwoord tot de genodigden en dankte jhr. Den Beer Poortugael voor de bereidwillig heid om deze tentoonstelling tc ope nen. Voorts wees de heer Carrière op het teruglopend bezoek aan exposities in Zeeland, hetgeen zeer teleurstel lend is. Deze teruggang heèft tot 'ge volg, dat de in Zeeland vertoevende kunstenaars wegtrekken, terwijl zij, die buiten Zeeland wonen hun werken niet willen exposeren. De heer Car rière hoopte echter, dat deze tentoon stelling dit dreigend gevaar zou lo genstraffen. Burgemeester Den Beer Poortu gael concludeerde in zijn openings woord, dat deze expositie bewijst, dat er nóg geestelijke banden bestaan tussen Ina Rahusen en Veere, waar I Advertentie). Friese beschuit PER KABELBAAN OVER DE SLUIS Groot aantal vrijwilligers was bijzonder actief „Doet het nog' zeer Met een ernstig gezicht stelde de vrouwelijke vrijwil ligers van het Rode Kruis deze vraag aan de man, die, languit liggend op het terrein van de S.II.V. nabij Vlis singen, voor gewonde moest door gaan. De man antwoordde echter niet, waarop de verplegende dame het briefje van de „gewonde" nogmaals nakeek of er ook opstond „Kan niet spreken". Kennelijk vergiste de man zich, want zij las alleen „Wond on der linker schouderblad, lucht komt naar binnen". De wond was luchtdicht afgesloten en de patiënt was dus ge reed om naai; het noodhospitaal ver voerd te worden. Hij werd op de brancard gelegd en weggedragen naar het gereedliggende marine- communicatievaartuïg, dat voor de overtocht zorgde. Aangekomen by de kade achter het station werd de pa tiënt naar de centrale post op het eerste perron gebracht, waarna hij verder vervoerd werd naar het nood hospitaal in één der gebouwen van de N,V. Haven van Vlissingen. Zaterdagmiddag was het station van Vlissingen en de omgeving hier van herschapen in een oorlogsgebied waar een aantal „gewonden" lag te wachten op een 175-tal mannelijke en vrouwelijke Rode Kruis-vrywilligers om verpleegd te worden. De Kring Zeeland van het Rode Kruis hield na melijk een oefening op dit terrein. Voor de aanvang van deze oefening was een aantal „gewonde burgersv' verspreid over het terrein van de S. H.V. en het havenhoofd. Iedere ge wonde had een briefje, waarop de zij vroeger gewoond heeft. De burge meester vond het frappant, dat twee elkaar onbekende kunstenaars beiden met werken uit Spanje komen. „Toch verdraagt het werk, waarin do geest wel degelijk tot uitdrukking gekomen is, elkaar uitstekend", aldus Veere's burgemeester, die tot slot verklaarde, dat 'het werk van deze „Westerse twee" belangwekkend genoemd mag worden. Van Ina Rahusen zijn er litho's en tekeningen uit Haarlem, Parijs en Spanje. Drukker zond tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen in. De tentoonstelling, die elke werkdag geopend is van negen tot zes uur, is te bezichtigen tot ën met 10 novem ber a.s. Produkischap voor zuivel In het bestuur van het produkt- schap voor zuivel werd als secretaris benoemd de heer P. C. Minderhóud, te Voorburg, vroeger in Zeeland woonachtig. Geen aankoop van oesters bij kwekers Door de vlotte walverkoop en de toenemende export zal de stichting aankoop oesters per 1 november geen aankopen doen hij de kwekers. Ook de verplichte inlevering van 30 pet. van het verkochte aantal oesters is voorlopig uitgesteld tot 15 november a.s. Op deze datum zal de situatie op nieuw bezien worden door de oester adviescommissie. De 25 pet. heffing bij verkoop gaat gewoon door. Ook de minimumgewichten van de con- sumj)tieoesters blijven voorlopig ge- aanduiding van zijn kwetsuren ver meld stond. Gebroken armen en benen.' kwamen natuurlijk veeil voor, maar' bovendien waren er ook mensen met een gebroken knieschijf, een piaag- bloeding, een ernstige hoofdwond enz. De Rode-Kruis-vrijwilligefs stonden. edhter voor niets. Rap werden de ge wonden verbonden en gespalkt en. naar de centrale post op het. perron gedragen. Na een voorlo pig onderzoek konden zij vervoerd worden naar het noodhospitaal. Hier waren enige „helpsters" en „helpers" bezig bloedtransfusies toe te dienen met kimsbbloed. Aan deze oefening, die onder lei ding van colonne-commandant J. Stumphius stond, namen zoals ge zegd 175 mannelijke en vrouwelijke Rode Kruis-vrywilligers deel. De meesten kwamen uit de verschillende gemeenten op Walcheren, maar onder hen bevonden zich ook mensen uit West Zeeuwsch-VIaanderen en Beve land. In het nood-hospitaal, dat ge leid werd door de le luitenant me vrouw M. A. Teurlings-Bouwens uit Middelburg, waren enige tientallen helpers en helpsters druk in de weer met de verpleging van de gewonden. Kabelbaan Een spectaculair onderdeel van de oefening was ongetwijfeld de kabel baan, die gespannen was over één der sluizen en met behulp naarvan de ge wonden van 't havenhoofd verwijderd Het was niet eenvoudig de instal latie te bevestigen en de gewonden zonder ongelukken van de ene kant naar de andere te doen verhuizen, maar de Rode Kruis-martnen hebben zich op uitstekende wijze van hun taak gelcweten. De gewonden kwa men zonder noemenswaardige ge beurtenissen bij de centrale post aan. De centrale post, dienstdoende als doorgangsstation, bestond uit énige door de N.S. beschikbaar gestelde treinstellen, waarin de gewonden een voorlopig onderzoek ondergingen. Per Rode Kruis-wagen werden ze dan naar het noodhospitaal gebracht. Er volgde nog een nabespreking in het gebouw „Scheldekwartier" over de resultaten dezer oefening. (Advertentie). Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! VANDAAG. Middelburg Electro: „You're never too young", (a.l,), 19 en 2i.is .uur: Provin ciale Bibliotheek: Belgische boeken tentoonstelling, 10—12.30 en 13.30—18 uur. Vlï3singen Alhambra: „Serenade", (14 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „The dam- busters", (14 Jr.), 20 uur. Goes Grand: „Sissi", (ai.),'18 en 21 uu?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2