PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAHT BILT Rede van Nagy: Russen moeten weg Waarnemers: verzet zegeviert Jordaniërs staken een Frans gebouw in brand Zeeuws kampioen ook winnaar van „nationale" te Rilland Russen verlaten Boedapest POLITIE MAAKTE BLOEDBAD VAN VERBROEDERINGSFEEST 199e jaargang -no. 256 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-lioofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; ±r. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven o£ adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlissingen, "Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuaen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee, N Bogerdstr, VRIJHEIDSSTRIJD IN HONGARIJE DUURT VOORT. Opstandelingen (met zeven divisies) stelden ultimatum aan communisten Om half zes gisteravond heeft de Hongaarse minister-president Imre Nagy voor Radio Boedapest meegedeeld, dat het vuren gestaakt wordt, de Russische troepen zich onmiddellijkvande gevechten in Boedapest zul len distanciëren, onmiddellijk over terugtrekking der Russische troepen uit Hongarije onderhandeld zal worden, de geheime staatspolitie ontbonden en het leger gereorganiseerd zal worden, de vijftiende maart als natio nale feestdag hersteld wordt en het communistische staatsembleem door een historisch wapen vervangen zal worden. De rede van Nagy betekent volgens waarnemers, dat het verzet de overwinning heeft behaald. AI eerder had de regering haar strijdkrach ten opdracht gegeven, de opstandelingen niet meer aan te vallen. „Het is niet waar, dat wat in Hon garije gebeurd is, een „contra-revo lutie" was. Het is een democratische beweging, die door ons gehele volk gegaan is en die onze onafhanke lijkheid wil handhaven, de enige grondslag van een socialistische de mocratie", zo sprak Nagy. „Hoewel enkele reactionaire elementen zich bij deze nationale beweging hebben Het Hongaarse nieuwsbureau meld de in de afgelopen nacht, dat de Rus sische troepen begonnen zijn Boeda pest te verlaten. Radio-Boedapest meldt dat de op standelingen op het Szena-plein, de laatstem <ffie oog vochten, het vuren hebben gestaakt. Zij hébben zich ak koord verklaard met de regerings verklaring. De Hongaarse radio heeft een com muniqué van het ministerie van bin nenlandse zaken omgeroepen, waarin wordt meegedeeld dat, gezien de ver betering van de toestand, het uit gaansverbod vandaag zal worden ver licht. De bevolking van de hoofdstad mag zich van 9 tot 16 uur op straat bevinden. Radio-Boedapest heeft de gebeurte nissen voor het eerst „de nationale opstand van het Hongaarse volk" ge noemd. Voor Tiet hoofdkwartier van de Rus sische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties in New York heeft een grote groep in de V. S. verblij vende Hongaren een protest-demon stratie gehouden tegen het gebruik van Russische tanks en vliegtuigen in de strijd tegen de opstandelingen in Hongarije. De foto toont een huilende vrouw, die een bord draagt, waaraan een zwar te sluier is bevestigd en ivaarop te lezen staat: „De roden moeten uit Hongarije" aangesloten, kan niet ontkend woi> den, dat in de loop van deze strijd onze democratische eenheid gebo ren is". Nagy deelde medé, dat de onder handelingen met de Sowjet-Unie over het terugtrekken van het Russische leger uit Hongarije onmiddellijk zul len beginnen. De Hongaarse regering, aldus Nagy, heeft besloten de onmid dellijke terugtrekking van het Russi sche leger uit Hongarije te verzoèken en voor te stellen, dat Hongaarse een heden, bestaande uit het Hongaarse leger en de arbeidersmilitie de taak, in het land de orde te handhaven, zul len overnemen. De communistische regering van Imre Nagy aanvaardt de steun van zowel het westen als het oosten, aldus deelde radio-Boedapest gis terenavond mee. De radio zei, dat de ministerraad gisteren bijeen kwam en de hulp aanvaardde, die Hongarije was aangebodendoor Rusland, Joego-Slavië, Oost-Duits- land, Polen, Zwitserland, de Ver enigde Staten en Oostenrijk. Tevoren was van andere zyde be richt, dat Russische versterkingen uit het noorden en oosten Hongarye bin nenstroomden. Driehonderdvjjftig tanks uit Roeme nië en de Oekraïne zouden onderweg zyn naar Hongarye. Twee hooggeplaatste leiders van het verzet hadden in een exclusief in terview met United Press aan de Oos tenrijkse grens verklaard, dat geheel West-Hongarije, evenals „alle delen van het land waar geen Russen zijn" in handen van de opstandelingen wa ren. De opstandelingen verklaarden voorts, dat zeven Hongaarse divisies hun zijde hadden gekozen, en dat de ze klaar stonden om de Russen te be strijden. Twee correspondenten van Reuter, die nabij Nickelsdorf een onder houd hebben gehad met opstandelin genleiders, hebben van laatstgenoem den vernomen, dat zij menen dat in Boedapest 't vuren is gestaakt „doch niet omdat wij verslagen zijn, maar omdat wij gewonnen hebben. „In de westelijke provincies aan de Oosten rijkse grens zouden de Russen, naar de opstandelingen zeggen, van hen afhankelijk zijn wat betreft levens middelen. De Russen zouden deze krij gen op voorwaarde, dat zij niet van wapens gebruik maken. Nagy had 's morgens voor Boedapest een „staakt het vuren" afgekondigd. De troepen mochten slechts terug schieten, wanneer zij werden aange vallen. Kurt Neubauer, speciaal corres pondent van United Press, die zich bij de nationalistische troepen in Gyoer, Hongarije, bevindt, meld de dat de Hongaarse nationalisten de ogenblikkelijke terugtrekking hadden geëist van de Russsiche troepen en de vestiging van een democratie naar westers type. Een woordvoerder voor de nieuw-ge- vormde nationale raad, die weste lijk Hongarye beheerst, had ver klaard dat de nationalistische troe pen naar Boedapest zouden optrek ken als de Russische terugtocht niet gisteravond om acht uur be volen was. HET DRAMA VAN MAGYAROVAR Verraderskus van officier (Van een speciale A.N.P.- verslaggever) Iu het kleine Hongaarse stadje Magyarovar, ongeveer twintig kilo meter van de Oostenrijkse grens, is de opstand een drama geweest. Oog getuigen van dit drama zijn in Nic kelsdorf aan de Oostenrijkse grens aangekomen om het te vertellen, huilend van woede en met bevende stem. Eergisteren is het gebeurd. Man nen, vrouwen en kinderen van Ma gyarovar trokken naar de plaatse lijke kazerne, de nationale driekleur meedragend. Zij gingen verwijdering eisen van het communistische sym bool van de kazerne. Een vrouw'liep voorop. Het optreden der soldaten wekte vertrouwen. Een officier van de veiligheidspolitie kwam naar bui ten. De vrouw ging op hem toe en praatte met hem. De anderen zagen, hoe zij elkaar daarna kusten. De vrouw beduidde haar mede-demon stranten nadérbij te komen. Uit de kazerne kwamen ongeveer twintig leden van de veiligheidspolitie. En op het ogenblik dat de verbroedering zou beginnen, trok de officier een handgranaat uit zijn gordel en wierp die tussen de demonstranten. Tegelijkertijd gaf hij bevel te vu ren. Uit twintig machinepistolen werden de betogers beschoten. Toen enkele minuten later het kazerneter rein was schoongeveegd, lagen er vijftig doden en meer dan tweehon derd gewonden. Later stierven nog veertig mensen aan hun verwondin gen. Dat was de balans van de op stand in Magyarovar: 90 doden, bij na tweehonderd gewonden. Het kleine hospitaal kon de stroom gewonden niet aan. Er waren niet voldoende verbandmiddelen, niet vol doende medicamenten. Hongaarse artsen reden naar de grens om in Wenen medische uitrusting te halen. Dat was 's nachts. De volgende och tend was de opstand in Magyarovar een voldongen feit. Toen zijn de of ficier van de veiligheidspolitie en een H Met twee Dakota's vanaf het H vliegvled Valkenburg heeft het Nederlandse Rode Kruis zater- dag 2160 sets bloedplasma ver- zonden naar Wenen, vanuit welke stad de partij verder zal worden vervoerd naar Honga- j= H rije, waar ongeveer 1000 ge- troffenen ei-mee kunnen wor- den geholpen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliy Groningse kustvaarder zonk, kok vermist Op twintig mijl afstand van het Deense eiland Moen, tussen de zuid punt van Zweden en de Noordduitse kust is de Groningse kustvaarder „Tinda" na een aanvaring met het Deense schip „Birte" gezonken. De „Tinda", een 281 ton metende kust vaarder van de rederij D. Veenma uit Groningen, had zeven opvaren den aan boord, van wie de „Birte" er zes heeft kunnen redden. De 19-jari- ge kok, A. B, uit Drachten, wordt echter nog steeds vermist. De „Birte", een vrachtschip van 1841 ton en eigendom van de rederij Holm en Wonsild te Kopenhagen, was onderweg van Gdynia naar Ant werpen. De geredden zijn de kapitein M. B. en zijn echtgenote mevr. B. G., de stuurman A. O., de machinist B. J., en de matrozen J. B. en A. A. N. Democratische eisen van Oostduitse studenten Volgens het Westberlijnse blad „B.Z." hebben studenten van de Humboldt-universiteit te Oost-Ber- lijn geëist, dat toestemming wordt gegeven voor een massabijeenkomst, waarbij vrijelijk zou mogen worden gesproken over de gebeurtenissen in Polen en Hongarije. Ook zouden zij de onmiddellijke afzetting van de eerste partijsecretaris Walter Ul- bricht hebben geëist, alsmede demo cratische hervormingen in Oost- Duitsland. van zijn mensen in het openbaar op gehangen. Volgens een Duitse vrouw, die zaterdag te Nickelsdorf is aange komen, hebben Russische solda ten donderdag te Miskolc het vuur geopend op een groep vreed zame betogers. Minstens tachtig personen, voor het merendeel kin deren, zouden zijn gedood. Verder zei zij gezien te hebben, dat een hooggeplaatste communist achter een vrachtauto door de straten werd gesleept totdat hij bezweken was. Zij lijk werd opgehangen aan het Stalin-monupient. Staking in hele Arabische wereld Gisteren werd een 24-urige staking gehouden van de Atlantische Oceaan tot de Perzische Golf. De staking, die de luchtvaart, het spoorwegverkeer, het tram- en busvervoer trof in Egypte, Libanon, Syrië, Soedan, Jor danië, Irak, Libye, Marokko, Tunis en Algerije, bedoeld als protest tegen de arrestatie van vijf Algerijnse op standelingenleiders door de Fransen. Bioscopen, theaters, cabarets en eet- gelegenheden waren gesloten. De vaart door het Suezkanaal werd niet door de staking gehinderd. In de Jordaanse sector van Jeruza lem heeft een menigte Jordaniërs zondag het Franse consulaat in brand gestoken. Jordaniërs hebben ook de Franse ambassade in Amman in brand pogen te steken. Volgens de eerste berichten zijn zestien mensen gewond door schoten van de politie op de betogers in Je ruzalem. Een lid van de Franse vei ligheidsdienst zou zich onder de ge wonden bevinden. De Franse consul zou echter ongedeerd zijn. In Am man zijn tenminste zeventien gewon den gevallen. In Syrië heeft zondag de regering in Aleppo de noodtoe stand afgekondigd nadat een menig te een Franse school en andere in- Kardinaal Wyszinski in vrijheid gesteld Kardinaal Wyszynsld is in vrijheid gesteld. Volgens een officiële mede deling van de Poolse regering is de kardinaal teruggekeerd in zijn vroe gere functie, primaat van de Poolse katholieke kerk. Saarakkoord getekend De Franse en de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Christian Pineau en Heinrich von Bnentano, hebben zaterdag te Luxemburg het Frans-Westduitse akkoord getekend, waarby Saarland weer in de Bondsre publiek wordt opgenomen. stellingen in brand had gestoken. Volgens een officieel communiqué is één dode te betreuren en zijn 25 tot 30 mensen gewond bij botsingen met de politie. De Syrische regering heeft een nieuwe gouverneur in Aleppo benoemd en drie ministers daarheen gezonden. „Ondermijnende elemen ten", aldus een Syrische verklaring, hadden misbruik gemaakt van een protestbetoging tegen de Franse po litiek in Noord-Afrika. De vijf dinsdag j.l. door de Fran sen gearresteerde leiders van het Al gerijnse verzet zijn naar Parijs over gebracht, waar zij in de „La Santen- gevangenis zijn opgesloten. Toestand in Hongarije op agenda V-raad De Veiligheidsraad heeft zondag, ondanks een protest van de Sowjet- Unie, besloten „de toestand in Hon garije" op de agenda te plaatsen, zo als verzocht door de Westelijke Gro te Drie. De Sowjet-afgevaardigde Sobolew was het er niet mee eens dat de voor zitter van de raad, de Fransman Cor- nut-Gentille, de raad had bijeengeroe pen zonder „een aantal leden, waar onder de Sowjet-Unie", te raadple gen. De omstandigheden rechtvaar digen zoveel spoed niet, zei hij. De V.S., Frankrijk en Engeland hebben om de spoedvergadering ver zocht met het oog op „de toestand in Hongarije, geschapen door het optre den van buitenlandse strijdkrachten die met geweld de rechten van het volk, bij het verdrag van 1947 ver kregen, onderdrukken". Italië heeft zich later achter dit verzoek ge schaard. De V.N.-afgevaardigde van Honga rije heetf verzocht aan het debat te mogen deelnemen. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllll P.J.G.N.-TREKKERPLOEGWEDSTRIJD Twee deelnemers uit Wolphaartsdijk naar landelijke selectiewedstrijd De landbouwer A. van Dijke uit Wolphaartsdyk, die enkele weken geleden voor de vierde maal het Zeeuws kampioenschap behaalde, heeft zaterdag middag in de Bathpolder te Rilland zijn hegemonie opnieuw bevestigd, door met een grote puntenvoorsprong als eerste te eindigen op de nationale trek- kerploegwedstrijd van de Platetlands Jongeren Gemeenschap Nederland. Zijn dorpsgenoot C. de Jager, die met hem de Zeeuwse kleuren in deze ede le kamp van vakbekwaamheid vertegenwoordigde, eindigde als vierde. Van de vijf P.J.G.N.-ers, die in het volgend voorjaar met vertegenwoordigers van andere landbouwjongerenorganisatïes aan de selectiewedstrijden om het landskampioenschap deelnemen, zullen er dus twee uit Zeeland afkom stig zijn. Hoewel vrijdag, toen de wedstrijdten, is het toc-h meegevallen. Over het moest worden uitgesteld wegens de vlakke polderland woei wel een kou- zware regenval, het weer ook voor za- dè wand, die het verblijf voor het niet terdag niet veel goeds deed verwach-1 itailrrjke publiek geen onverdeeld ge noegen deed zijn. Het bleef echter droog, zodat deze jaarlijkse nationale ontmoeting toch nog voortgang kon hebben. De wedstrijd, waaraan een vijftiental ploegers uit verschillende delen van het land deelnam, werd ge houden op een perceel klaver. Het was lichte grond, die vrij goed te be werken was, hoewel verschillende deelnemers met enige wateroverlast hadden te kampen. Omstreeks kwart over elf werd het startsein gegeven, waarop de ploe gers de beginvoor gingen trekken. Drie uur tijd hadden zij om hun blok van 30 are te ploegen. Met meer of minder succes, zoals de resultaten duidelijk lieten zien. De jury gaf bij haar beoordeling cijfers voor de be ginvoor, de aanstorting, de voren, de geploegde sneden, de dekking van groen, de eindvoor, het inzetten en uitlichten, en de algemene indruk. (Vervolg op pag. 2) Nederland en de opstand van het jj 1 Hongaarse volk 1 M Gevraagd naar de mening in H regeringskringen die men in- zake de ontwikkeling in Hon- garije huldigt, deelde men te H bevoegder plaatse het volgen- de mede „De regering beschikt nog niet over voldoende gegevens, H om zich een juist beeld te kun- nen vormen, doch het is be- grijpelijk, dat iedere ontwik- s keling, die de vrijheid, het II recht en de onafhankelijkheid van Hongarije bevordert, door §j het Nederlandse volk wordt toegejuicht". „In Nederland, dat in de loop van zijn geschiedenis zo |f menigmaal- tegen vreemde on- s derdrukking heeft moeten jl vechten, volgen volk en rege- ring de jongste gebeurtenissen M in Hongarije van uur tot uur H met grote spanning". F iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ DE VERWACHT. MEER WIND DAN GISTEREN. Veranderlijke bewolking met enke le buien. Matige, tijdelijk krach tige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 30 oktober. Zon op 7.33 onder 17.18 Maan op 03.34 onder 15.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1