MAATSCHAPPELIJK WERK OP WALCHEREN BESPROKEN DE VEILING IN KRABBENDIJKE WORDT WEDEROM UITGEBREID INDUSTRIE-UITBREIDING GAAT VLISSINGEN NIET VOORBIJ AFDELING IN ZEELAND VAN D'OPRECHTE AMATEUR PiR TOURINGCAR .,DE PELIKAAN" Gebr. Van Fraassen Zonen De Provinciale Zww Courant WINTERMANTELS. Wiien BOBBE ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUW B B OOU RANT 11 PLAATSELIJKE COMMISSIES BIJEEN Ook algemene problemen kunnen ter tafel komen Donderdagavond kwamen de plaat selijke commissies van de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging op het platteland van Walcheren ln eerste gezamenlijke ver gadering bijeen in het Nederlands Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee (Slot van pag 1 den komt n.l. binnenkort gordijnstof in frisse kleuren en spreien mét klei ne patroontjes versierd. Daar ln de geschiedenis, vooral de meest recente, het eiland enkele malen van alles verstoken was, wórden er regelmatig voorraden aangelegd van kolen en propaan- gas, terwijl juist boven de ingang een groot apparaat gebouwd wordt met accu's die lange tijd voor nood verlichting kunnen zorgen. Geheel ondergronds is er dan nog een bomyrye schuilkelder. Bij de in richting van het laboratorium en bij de keuze van alle installaties wórdt nauwlettend rekening ge houden met de exploitatiekosten bij één eventueel tekort aan per soneel. Uit het tegenwoordige ziekenhuis in Nóordgouwé gaan 'slechts de ver- plegingsartikelen en enkele toestel len rriee naar het nieuwe ziekenhuis. Bedden, kasten e.d. blijven staan en kunnen wellicht dienst doen bij de verwezenlijking van de plannen, hier van een tehuis voor ouden van dagen van te maken. Geheel apart in de tuin is een gara ge en mortuarium het lijkenhuisje gebouwd, waar ook ontplofbare stoffen kunnen worden opgeborgen. Rechts van het eigenlijke ziekenhuis vanuit Zierikzee gezien, is een laag gedeelte. Hier komen de keukens, een eetzaal tevens huiskamer voor de zus ters. een dito eet- en huiskamer voor het huishoudelijk personeel en enkele opslagruimten. Zusterhuis. Het tweede grote gebouw is het zus terhuis. 'Gelijkvloèrs zullen hier de eerste verpleegsters en de hoofdzus ters wonen. In de hoek op het zuiden komt een eigen flat voor de directri ce. Op de eerste verdieping krijgen dan de leerling-verpleegsters en het huishoudelijke personeel hun kamers en de gediplomeerden zullen op de tweede étage bivakkéren. Ir. Mos van de Nederlandse Heide maatschappij kreeg dp npdi—ch' een beplantingsplan te maken, dat ak koord is verklaard en door de ge meente Zierikzee zal worden uitge voerd- In Zweden was er nog wat geld over van de boomplantactie en voor dit bedrag zijn enkele honderden bo men voor de weg naar het ziekenhuis aangekocht. De heer Dermout vertelde tenslotte nog dat bij de bouw een systeem van begrotingsbewaking was ingesteld, zodat élk bijwerk apart moest worden aangenomen. Wanneer de bouw klaar is kan de gehele prijsberekening ge lijk volgen. Deze methode van werken trouwens de géhele inrichting van het gebouw heeft van vejè zijden de aandacht getrokken en het ziekenhuis in Zierikzee wordt model voop veel dergelijke projecten. Bestuur. De heer van Emden is als directeur van het Nederlandse Rode Kruis meer op de hoogte van de administratieve en bestuursaangelegenheden van het ziekenhuis, dié de patiënt weliswaar niet veel interesseren, maar voor een goede gang van zaken, tot in de fines ses geregeld moeten zijn. In de bin nenkort te houden vergadering van de raad van bestuur zal de benoeming" van de nieuwe geneesheer-directeur aan de orde komen Het verdere per soneel maakt de verhuizing uit Noordgouwe naar Zierikzee mee. Uit drukkelijk steide de heer van Emden vast dat; hoe jammer liet ook is dat de stad Brouwershaven niet mee doet, de gemeenten bjj de nieuwe regeling er zeker typt slechter mee worden. Er ziin ci^pn'ljk drie verschillende, bestttwslic'lfl-o.én n.l. de ragd van ad vies, gev^rmp1 door de burgemeesters van het eiland, de raad van bestuur en een da^ebikc bestuur Dit laatste wordt genrendeerd door de burge meester van Zierikzee. In de raad van bestuur, on'angs door ir, F. C. C. ba ron van Tuyll van Zuylen geïnstal leerd. hehhen o.m. zitting dr.'P. Bolt, voorzitter, luitenant-generaal A. G. J. M. F. vap f,Pr Kroon, ondervoorzit ter, mr D. C P de Hoop Scheffer. penningmeester mr. J. A. Heyse uit Middelburg de heer van Emden zelf en uit d° e.i'and-°"emeenschap mevr. N Boot-Fokker nn de herpn H. Uyl, dr. G. A. M. Rten°"er. S. W A. Lau- rense. A M don Boer, H K. Michae- lis, S. Franekp -«r G. F. Lunsingh Tonckens mr F Th Dnckmeester en N. A. van W"k Een bijzonderheid is nog dat er van het Rode Kruis een verzoek is R-pdaan aan jhr, mr. A. F: C. de Casembroot. commissaris der koningin in Zeeland, het ere-voorzit- terschan te hekleden. Tot dusver heeft deze nieuwe, hestuursindehng blijk ge geven doelmatig te werken, temeer daar a"e plaatsen door de adviescom missie ip de geleeenheid ziin het be stuur eevraae"d of uit eigen bewe ging. hepaalde tins te geven. Een be- lansrnke steun hii de verwezenl'ikine van het ziekenhuis, was het feit dat er eigenivk a' voor de ramn bij het Rode- Kruis plannen bestonden voor een nieuw streekziekenhuis. Op 6 mei 1954 ging de eerste paal voor de fundering van het ziekenhuis de grond in, eind april 1955 legde de Zweedse koning de eerste steen van het gebouw en in mei 1957 dus pre cies 3 jaar na de bouwaanvang, zal de opening van het Zweedse Rode- Kniiszlekenhuls in Zierikzee, de af sluiting betekenen van een groots bouwwerk dat hoge eisen aan archi tect en aannemers stelde, maar bo venal een besluit zal zijn van een hulp verlening die ln de historie haar weer ga vrijwel niet vindt. Koffiehuis te Middelburg. Na het le zen van Philippenzen 4 vers 4 tot 9 en het gebed sprak de voorzitter der stichting, ds. L. H. W. Theunissen, ln zyn welkomstwoord de wens uit, dat deze bijeenkomst de start zou zjjn voor herhaalde en verdiepte ontmoe tingen in het belang van het maat schappelijk werk op het platteland van Walcheren. Ds. Theunissen zette uiteen, dat het by de oprichting der plaatselijke commissies van het be gin af de bedoeling geweest is om de ze ter plaatse een vertrouwelijk raad- pleegcentrum te doen zyn voor de werkster ten aanzien van het maat schappelijk werk. voor een onderdeel, namelijk de ge- Dat in de praktijk tot dusver slechts zinsverzorging, de aandacht is ge vraagd, is naar spreker meedeelde, voortgekomen uit de niet voldoende personeelsbezetting der stichting. De huidige bezetting is nog minimaal, maar laat het eindelijk tpe, dat de plaatselijke commissies het gehele maatschappelijk werk kunnen aan pakken. Deze taak vordert van de commis sies de nodige zelfbeperking in het be wustzijn, dat voor dit werk opgeleide krachten nodig zijn. Wanneer deze plaatselijke commissies dit kunnen opbrengen, zal hn werk de eigen omgeving ten goede kunnen komen. Tot besluit betoogde ds. Theunissen, dat dit werk slechts op levensbeschou welijke basis kan worden gedaan en van ieder een innerlijke verandering vraagt om maatschappelijk te hande len. Bevorderen aanpassing Hierna sprak mej. A. J. Dieperink, eerste maatschappelijk werkster der stichting, over „Het werk der plaatse lijke commissies". Na te hebben ge wezen op de wordingsgeschiedenis van het hedendaags maatschappelijk werk, dat er van uitgaat, dat elke hulp tekort schiet, wanneer de gehol pene niet is aangepast aan de inge wikkelde maatschappij, wees mej. Dieperink er op. dat het kernpunt van het maatschappelijk werk ligt in het bevorderen van deze aanpassing. Naast de eerbied voor de menselij ke persoonlijkheid moet er bij dit werk eerbied zijn voor de mens als lid van de gemeenschap. Verder dient niet vergeten te worden, dat de eigen lijke oorzaak van de nood niet dezelf de behpeft te zijn als die waarvoor hulp wordt ingeroepen, hetgeen spreekster met enkele illustraties ver duidelijkte. Vpor de behartiging van het maatschappelijk werk, dat zo in gewikkeld is en specialisatie op aller lei gebied kent, is voorts ruimte voor het werk van plaatselijke commissies van vrijwilligers. Dit zowel ter aan vulling van het bestaande tekort aan maatschappelijk werksters als ook ter bevordering van samenwerking en niet in het minst tot het opsporen van de concrete nóden en zo mogelijk ook van het ontstaan van deze noden. Daarmee is ook de werkwijze van de commissies, naar mej. Diepe rink uiteenzette, bepaald. In de voorlopig vastgestelde twee maandelijkse werkbesprekingen zullen de commissies onder lei ding van de maatschappelijk werkster zich niet alleen hebben bezig te houden met individuele gevallen, maar polt kunnen daar. algemene problemen ter tafel ko men, zoals b.v. drankzucht, kip- derbescherming, woningnood, enz., terwijl voorts ook aandacht aan bepaalde acties, zoals huis vrouwen- en kinderuitzending, kan worden geschonken. By de hierop volgende bespreking, waaraan velen deelnamen, deelde de TELEFUNKEN stijl en perfectie sinds 1903 je Lie uitbreiding van de veiling te H Kapelle-Biezelinge is bepaald s= geen overbodige luxe. Ter il- lustratie diene, dat in 1955 op M één dag het record werd be- liaald van 16.000 „verwerkte" kisten; vorige week vrijdag na- teerde men 19.000 kisten en s donderdag waren het er 17.000, ee hetgeen deze aanblik opleverde. (Foto P.Z.C.) 1 llllllllllllllllllllllllllllllllllim voorzitter mee, dat de voorlopige vor ming van plaatselijke commissies door de stichting definitief zal worden aangepakt en verder uitgebreid tot die plaatsen, waar zulk een commis sie nog niet is gevormd. Ook werd nog naar voren gebracht dat de stichting plaatselijk de nodige bekendheid zal geven aan de doelstellingen en het be staan van de commissie. Na dankge bed, door ds. S. van Wouwe werd de ze geslaagde vergadering gesloten. BOUW VAN fllEUWE FUSTLOODS Meer ruimte voor de luchtgekoelde bewaring De veilingvereniging Krabbendyke en omstreken heeft in dei donderdag- mynzaal gehóuden gemene vergadering ewone al- besloten. 'P- nieuw een kwart deel van de embal- lageloods te doen Inrichten tot lucht gekoelde bewaarplaats en tevens om tot bouw van een nieuwe fustloods oyer te gaan. TOELICHTING OP DE VRAGEN In een toelichting op de vragen van heer Ei G. Vader, hef raadslid van Vlissingen wordt gezegd: Het is zonder meer duidelijk, dat de uitvoering van het Deltaplan voor geheel Zeeland gevolgen van velerlei aard met zich zal brengen. Het ligt voor de hand, hierbij voor Walcheren en dus ook voor Vlissingen te denken aan betere verbindingen. Niettemin mag men niet uit het oog- verliezen, dat gedurende de uitvoering van het Deltaplan welke naar schatting 25 jaar zal vergen de be volking van ons land met rond 40% of wpl 4 miljoen zielen zal stijgen tot 14 miljoen, volgens een becijfering yan het C.B.S. Aannemende dat de bevolkingstbe- neming over de provincies zal worden verdieeld naar verhouding van hun te genwoordig inwonertal, betekent dit. dat de bevolking van Zeeland in d:ie 25 jaar zal stijgen van 260.000 tot 375,000 zjelpri. Wanneer men echter bedenkt, dat die randstad Hplland reedis bedenkelijk dicht het verzadi gingspunt heeft beredlct, lijkt 't niet ongerijmd te verwachten dat die indu striële uitbreiding, welke na Brabant ook reeds zuidoost Friesland (Drach ten) en Drente (Ernmen) heeft ont dekt, ook Zeeland zal weten te vin den. Het ligt in de rede, te veronderstel len. dat de industriële uitbreiding de neiging zal vertonen, zich te kristal liseren rond een bestaande industrie kern. Hieruit volgt, dat Vlissingen aan de mond van de Westerschelde (welke nog zeer onlangs door een wa terstaatkundige als" een poten tiële tweede Waterweg is aange merkt) benijdenswaardige kansen voor de toekomst bezit. Dat deze kan sen niet mogen worden onderschat moge blijken uit het feit, dat de PPD- Zuid-Holland verwacht, dat Helle- voetsluis thans een onbetekenend plaatsje van circa 2000 inwoners in 1980 (dus over 25 jaar) waar schijnlijk 100.000 inwoners zal tellen (rapport „Randstad en Delta",, blz. 38). yy Sinds vrijdagavond heeft Zeeland thans ook een afdeling van de stich ting „d'Oprechte Amateur", die zich ten doel stelt het amateurisme op het gebied van zang, toneel, cabaret, enz. te „stimuleren, te leiden en te verhef fen". Hiertoe was or in „De Prins van Oranje" te Goes een vergadering, waarin tal van vertegenwoordigers van diverse verenigingen aanwezig waren. In het bestuur vau de afdeling Zeeland, die groepen zal krygen op Walcheren en Zuid-Beveland en waar schijnlijk ook op Schouwen, hebben voorlopig reeds zitting gekregen de heren J. H. Tammlnga en P. Romyn uit Goes; A. B. Holster uit Hansweert en H. Mennes uit Middelburg. edoeld was voor de Bevelan- den, Schouwen-Duiveland en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en op 5 novem ber a.s. zal worden gevolgd door een vergadering in Middelburg voor Wal cheren en West Zeeuwsch-Vlaande- ren. stond onder leiding van de heer J. v. d. Meulen Bosma uit Goes. Deze zette in het kort uiteen, dat de stich ting weliswaar is ontstaan uit het werk van de A.V.R.O. voor het ama teurisme, maar nu volkomen zelf standig is. De vice-voorzitter van de stichting, mr. H. Smedes uit Den Haag, schetste niet alleen de werkwijze van de stich ting, maar wees vooral ook op het nut van een samenbundeling van de amateuristische krachten. De stichting wil in de afdelingen bijeenkomsten organiseren, waarin de amateurs op verschillend gebied in qrr.r n-TiT mrr dé UiWflpren'- den. Uiteindelyk wordt dan een 7-tal ge kozen, dat de afdeling vertegenwoor digt op concoursen met andere afde lingen. Ook is daarbij de mogelijkheid van een optreden voor de radio niet Uitgesloten. Dit iaar heeft de stichting een frootscneepse actie ontketend, ten ate van het nationaal fonds ter be strijding van de kinderverlamming de diverse afdelingen zullen voeringen worden gegeven, waarby voor de medewerkenden dan het wed strijdelement zal worden ingescha keld. De kampioenen zullen namelijk in een grote slotavond op 12 april '57 te Amsterdam mededingen naar het landskampioenschap. By de bespreking van een en ander Ier vergadering bleek, dat men ook jn ?èe|and sympathiek staat tegen over het werk van de stichting, waar mee elders in het land reeds bijzon dere successen werden geboekt. Wil men die kansen verwezenlijken dan zal men tijdig de nodige voor waarden, ook van die zijdie van Vlis singen zelf, dienen te saheppen. Het Deltaplan sluit reeds een verbetering van de verbindingen met het Zeeuw se achterland in, al kan men er van zelfsprekend naar streven, die verbe tering zo gunstig mogelijk te doen zijn, doch dit. hangt van hogere in stanties af. Het scheppen van industrie-terrein, de (dringend .noodzakelijke) verbete ring van de haven-outillage, de uit breiding; van de haven-complexen, de mogelijkheid tot ontwikkeling van een harmonische woongelegenheid heeft de gemeente geheel of althans ten dele in eigen hand. Op dit gebied zal de gemeente zelf derhalve vooral haai- activiteit dienen te ontplooien en daarbij blijk dienen te geven van een nipt slechts op de zeer nabije, doch vqoral ook op de verdere en verre toe komst gerichte visie. Daarbij is te be denken dat beoosten het kanaal de ruimte voor een industriële expansie aanwezig is. Vorig jaar was ook reeds een kwart van de emballageloods tót bewaar plaats met buitenluchtkoeling inge richt. De hiermee opgedane "ervarih- §en zijn zo gunstig geweest, dat er on er de leden hiervoor zeer veel bé- langstelling bleek te bestaan. Niet alleen pmqat de spreiding van het fruit hierfnee wordt bevorderd, maar voor de leden die op hun bedrijf geen plaats hebben is 't zeer aantrekkelijk voor 2 ct. per kg hun fruit in déze be waarplaats te kunnen opslaan. De kosten van deze nieuwe inrichting, die voor de herfst van j.957 géreed zal moeten zyn, worden geraamd op t 20.000.—. Nu dus opnieuw een deel van de em ballageloods aan haar oorspronkelijke bestemming wordt onttrokken en bo vendien de laatste ja;ei} steeds meer moeilijkheden werden ondérvonden om het uitbreidende fustpark te kun nen ophérgen, was l\et bestuur na rqp beraad met het voorstel tot bouw van een nieuwe fustloods gekomen. De laatste tijd moesten kisten bij te lers worden ondergebracht, wat uiter aard extra kosten met zien bracht. Men zal nu langs de eigen spoor lijn een open hangar van verzinkt staal doen bouwen, waarin 125.000 kisten kunnen worden opgeslagen. De kosten van deze nieuwbouw zyn begroot op 1 50.000.waar voor een lening zal worden aauge- f aan met de coöp. boerenleenbank e Krabbendyke, tegen een rente yaR 4 «net een looptijd van 20 jaar. De kosten voor de verbou wing van het gedeelte fustloods tot bewaarplaats zullen uit eigen mid delen worden bestreden. De nieuw bouw zal worden uitgevoerd onder directie van architect C. J. Klap uit Waarde, die ter vergadering ook een technische toelichting gaf. Aan de noordgevel van de nieuwe hangar zal zichtbaar voor de treinrei zigers, een bord worden geplaatst ipet de naam van de veiling. De directeur, de heer S. G. Noote- boom kon nog mededelen, dat deze week het omzetcijfer boven de twee miljoen gulden is uitgekomen, het geen na de ramp niet meer het geval (Advertentie) limniiiuiiii HA ZET FA BR IER EN TE ZEVENBERGEN Zeeuwse theologische studiedag in Goes Maandag zal in de consistorie van de Gereformeerde kerk te Goes de tweede Zeeuwse theologische studie dag worden gehouden. Óp deze studie* dag zal onder meer het woord wor den gevoerd dóór prof. dr. J. H. Ba- virick uit Amsterdam. Het onderwerp is „de preek als daad van zielszorg' De studiedag begint 's morgens om half elf! Trekkerploegwedstrijd in Rilland uitgesteld De landelijke trekkerploegwed strijd, welke de Plattelands Jonge ren Gemeenschap Nederland vrijdag middag in de Bathpolders te Rilland- Bath zou organiseren, is uitgesteld in verband mei de terreingesteldheiü door de zware regenval. Waarschijn- Ijjk zal deze wedstrijd thans van morgen elf uur worden gehouden. Vlissingen: derde zeehaven In de h^ven van Vlissingen, derde zeehaven in Nederland, arriveerde vrijdagmiddag het 2100e schip van het jaar. Deze eer viel te beurt aan het Noorse s.s. „Nyhali", 9063 fart.', dat de haven binnenliep om te bun keren. Het vorig jaar werd het 2100e schip in Vlissingen pas op 11 december geteld. Algemene vergadering kring Middelburg der K.Y.P. De agenda voor de algemene ver gadering van de kring Middelburg der K.V.P., die vandaag zaterdag in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen wordt gehouden, vermeldt onder meer de verkiezing van een voorzitter van de kring, zes leden van het kringbe- stuur, een kringsecretaris, drie leden voor de partijraad met plaatsver vangers, twee leden van de bestuurs raad met plaatsvervangers en een plaatsvervangend lid van het partij bestuur. Verder zijn door verscheidene af delingen voorsteilen gedaan o.m. inza ke een b.l.o.-sehool voor W. Zeeuwsch- Vlaanderec., bespreking van' een con tributieverhoging, de bejaardenzorg in West Zeeuwsch-Vlaanderen, de stich ting van katholieke verzorgingstehui zen, de Scheideveren en de landbouw politiek. is geweest. De inkomsten uit het fust vallen enigszins tegen. Het koel huis en de luchtgekoelde bewaar plaats zijn vol. Over de financiële uit komsten van de veiling kon een opti mistisch geluid worden vernomen, maar de arbeidsvoorziening ontmoet veel moeilijkheden. De aanvoer op de 2 november a.s. te hpytjeTi jublleumveiling zal niet té groot zyn. Men verwacht naast het gewone fruit ongeveer 3000 kisten verpakt fruit. Er zyn voor deze vei ling reeds verschillende pryzen be schikbaar gesteld. Tol en met 18 NOVEMBER iedere zaterdag, zondag en woensdag naar de WIENER EISREVUE MELODIEËN DER LIEFDE In het SPORTPALEIS TE ANTWERPEN. Prijs voor de reis uit Vlissingen en Middelburg, 5,— p. p. Uit Goes en omgeving 4,50 p. p. Wederom zorgen wij voor prima plaatsen in het Sportpaleis. BESTELT TIJDIG UW PLAATSEN IN GOES sigarenmagazijn P. Schipper, Bees tenmarkt, tel. 3133. Sigarenmagazijn H. Sinke, Grote Markt, tel. 2760. IN lYJIDDELBURG t?ameskaP8alon J. Boom, Gravenstraat, tel- 2288, IN VLISSINGEN sigarenmagazijn Ter geulen, lel 2341 en bij de ondernemers TOURINGFARBEDRUF „DE PELIKAAN" Papl Krugerstraat 21 - VLJSSINGEN - Tel. 217ij is verkrijgbaar aan dé itttfcMi VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES - BERGEN OP ZOOM .Kwaliteit .Creatie .Service BOBBE EN DE MODE GAAN HAND AAN HAND. Dit merkt U ook dit seizoen weer aan onze nieuwp collectie Ook voor U is er een aparte creatie Het is de moeite waard al die ejcclusieve -reaties eens te bekijken. Prijzen: 89,50295, Nieuwe modellen JERSEY DEUX-PIICES met 12-baans rok. KAZAK-BLOUSES in verschillende kleuren en modellen 79,50 en 89,50 Voor uw betere damesconfectie bij: UW MODEHUIS IN VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9