KAPPIE Kqif „THE DAMBUSTERS", BOEIEND EN INTERESSANT, IN REPRISE en de PNEUMASAURUS STEMMEN UIT DE KERKEN 't Zit vist vaster met VELPAFIN PROVISO J ALE ZEEVWSB COURANT ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 FILMS IN ZEELAND Edward G. Robinson in spannende gangsterfilm Het filmprogramma biedt voor de ko mende, dagen niet zo bijster veel op merkelijks, zij het dan dat de reprise v&n „The Dambusters" (Luxor, Vlis- singen) nog altijd de moeite van het aanschouwen zeker waard is. Het is d^ geschiedenis van het in de tweede wereldoorlog bef33md geworden bom bardement op de stuwdammen in o.m. de -Roer, uitgevoerd door een formatie Britse bommenwerpers. Dè. makers van de film zijn er in geslaagd deze historie op een zuivere, ook geschiedkundig waardevolle wij- zé!'pit'te-beelden. Ook de voorgeschie denis, liet ontwerpen van een speci- aar.sodrt. bom, kwam volledig tot zijn reojvt' én zó on tston d een mi et alléén interessant, maar ook in hoge mate boeiend filmwerk. Met in de hoofd rollen voortreffelijk spel"van Richard" Todd (als ëskadercommandant Guy Gibson) en-Michael Redgrave'als dè, aanvankelijk" nogal- bespotte, uitvin-r der var» dè speciaal voor net beoogde doel: geconstrueerde bom, Edward G. Robinson, de karakter speler .van formaat, excelleert ook weer in de spannende gangsterfilm „Jacht zonder genade" (Schouwburg- biQsóQOEf Middelburg), uitstekend ter zijde ge?iaan' 'door Alan. Ladd, die de rol-' .yertöjfct van 'een onschuldig ver oordeelde politieman, die na zijn straf tijd,''"'een'.'meedogenloze, jacht op de ware-"schuldige inzet Die ware schul dige" Is 'da'ti; een uitzonderlijk wrede gangster (Edward G.) Hoewel'hét ver haat. beslist niet .bijzonder oorspron kelijk' isv werd h'et vooral 'dank zij het sublieme spél van de beidehoofdrol-. Advertentie) Puskas gesneuveld? Volgens in Oostenrijk opgevangen berichten van- een in handen van de Hongaarse opstandelingen zijnde zen der zou de bekende voetballer Ferenc Puskas, die de rang van majoor in het Hó'iigaarse leger bekleedt, het leven verloren hebben by de straatgevech ten te Boedapest. Een bevestiging van dit bericht was evenwel niet te krggen. Middelburger Van Heel in nationaal B-elftal De aanvoerder en spil van de hockey club „Middelburg", Wim van Heel, is dooi- de technische commissie van de K.N.H.B. gekozen in het B-elftal, dat als laatste tegenstander zal fungeren voor het nationale hockey elf tal, dat binnenkort naar Melbourne vertrekt. Deze B-ploeg zal bestaan uit zes reserv.es, die in ons land blijven en drié oiid-internationals: Van .Heel, Ancion 'en Roepa e Krüize. Deze vete ranen spelen echter nog zeer actief mee in de competitie en zijn vaak de sterren van 't veld. Zij vertegenwoor digden ons land op de Spelen in Lon den en Helsinki. Van Heel blonk nog uit in de laatste wedstrijd van Mid delburg tegen Rapidity. Vlissingen-spil Barten gekozen in Zwaluwen-elftal .Piet" Barten, de spil van de eerste klas amateurvoetvalolub „Viissin- géin", is gekozen voor het Zwaluwen- elftal, dat op zaterdag 3 november op. het VUC-terrein in Den Haag een wedstrijd bij'kunstlicht spee't tegen hét Nederlandse militaire elftal. Ook iri/het Zwaluwenteam zal Barten de spilplaats bezetten. Het is de eerste maal, dat een Zeeuw in dit elftal zal meespelen; - vertolkers toch een uiterst boeiende rolprent. Liefhebbers van de edele zangkunst kunnen hun hart ophalen aan „Sere nade" (Alhambra, Vlissingen), waar in de populaire Mario Lanza al zin gend de hoofdrol vertolkt. Het ver haal is niet bepaald overtuigend, rijke lijk gelardeerd met vals sentiment en suikerzoete scènes, maar het gaat ten slotte om Lanza, die o.a. fragmenten ten beste geeft uit opera's als Othello, La Bohème en Traviata. Hij speelt de rol van een eenvoudige arbeidersjon gen, die zich met veel vallen en op staan een carrière bouwt als zanger. „Sissi" (Grand, Goes) is een luchtig filmwerk uit het Oostenrijk, waar men „de goede, oude tijd" van kei zers, graven en baronnen nog steeds niet kan vergeten. Heel de zoetige sfeer van het oude Wenen, met de lieftallige Wiener Madeln, de lustig er op los zingende Wiener Sangerk-na- ben, het heeft alles een eigen plaats in dit werk van régisseur Ernst Ma- rischka. In de hoofdrollen Romy Schneider, Karlheinz Böhm en Magda Schneider. Zondagmiddag draait in Grand „Puntje "en Anton", volgens de recla me „een film voor iedereen tussen de 7 en de 77 jaar" en daar kan men het alleen maar roerend mee eens zijn. Het is een gezellige, vaak geestige historie over twee kinderen, naar een verhaal van Erich Kastner en op uit stekende wijze verfilmd. „You're never too young" (Electro, Middelburg) tenslotte is een film- klucht naar het aloude recept, met veel gooi- èn smijtwerk eri met in de hoofdrollen de bijna klassiek gewor den kluchtspelers Dean Martin en Jer ry Lewis. Het is alles onzin wat de klok slaat en lang niet altijd even vermakelijke onzin. 47. Het valt te begrijpen, dat de Meester, eènzaamr achtergebleven op het goe de schip Kraak, het le ven steeds minder aange naam begon te vinden. Da genlang zat hij nu reeds moederziel alleen aan boord en zijn humeur werd met het uur slechter. Stad en haven van Kantjapoeti vertoonden nog steeds de zezelfde troosteloos-verla ten aanblik en de mond voorraad was sterk geslon ken en de Meester zag de toekomst met bezorgdheid tegemoet. „Dat gaat maar de wal op, met z'n allen", mop perde hij nijdig. „Dat rent maar achter salamanders aan en laat een eerlijk zee man achter op het schip. Geen fatsoenlijke hap eten aan boord en het einde van de kolen in zicht. Hoe kan ik nou stoom houden als straks de kolenvoor- raad op is? En in heinde en verre geen sterveling te bekennen!" Met een ruk schoot de Meester op uit zijn droef geestig gemopper. Met wijd-open ogen van verba zing keek hij het stadje in, waar een haastige fi guur met een koffertje in de hand, voorbij holde. „Alle krakende krukassen!" mompelde dë Mees ter verbaasd. „Ik geloof warempel dat Rivaldi daar liep. Wat kan die nou hier te zoeken hebT ben?" Signor Rivaldi zocht en vond het telegraaf kantoor. Weinige ogenblikken nadat de Meester hem had zien voorbijsnellen zat hij reèds ijverig een seinsleulel te bedienen. De boodschap die de slginor via de machtige 'raddozendmasteh van Kant- Advertentie) Zonnewijzer voor generaal Baretta Een deputatie van de Koninklijke Luchtmacht heeft gistermorgen de scheidende luitenant-generaal A. Ba retta, chef van de luchtmachtstaf en zijn echtgenote een fraaie door J. F. Dqeve ontworpen zonnewijzer aan geboden. De opvolger yan generaal Baretta, generaal-niajoor H. Sphaper overhandigde een oorkonde betrek king hebbend op dit geschenk en wees in een kotté toespraak op de bijzondere belangstelling die de chef yan de luchtmachtstaf, steeds heeft getoond yóor het onder hém dienende 'personeel. „Het cadeau dat U heden wordt aangeboden, is daarom geen gewoon geschenk, doch is een door eigen mensen met liefde en toewijding ver vaardigd bewijs van dankbaarheid en erkentelijkheid voor hetgeen U voor hen hebt gedaan", zo zeide generaal Schaper. Tenslotte bracht nij me vrouw Baretta nog hulde voor de steun, die zij steeds voor haar man is geweest en overhandigde hij haar een boeket rozen. ,Ook wanneer de zon niet schijnt van deze zonnewijzer de warmte uitstralen die yan het pgy^onepl yan de Koninklijke Luchtmacht op mij is uitgegaan", zo zei generaal Baretta in zijn antwoord. Oostenrijk eerde mr. G. J. van Heuven Goedhart In het Oostenrijkse vluchtelingen kamp Spittal onder Drau, 'zijn vrij dag 20 woningen voor vluchtelingen in gebruik genomen. Deze woningen, die tot nagedachtenis van de Hoge Commissaris der V.N. voor. vluchte lingen de „Van Heuven Goedhart Siedlung" zullen heten, zijn gebouwd en ingericht met Nederlands geld. De inwijding van de woningen geschied de door de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, de heer O. Hel- mer, die namens zijn regering woor den van grote en warme waardering sprak voor de persoon en het werk van mr. Van Heuven Goedhart. Kind door auto overreden en gedood Vrijdag is te Herveld (Retuwe) een driejarig kind, in een onbewaakt ogenblik, de weg opgelopen. Hét kwam terecht onder een bestelauto en werd op slag gedood. en pijn weg- wrjjven met DAMPO Landbouwschap over de Europse douane-unie Op basis van het rapport van de commissie-Spaak worden sedert enige maanden in Brussel besprekingen ger voerd tussen overheidsdelegaties van de zes landen der Europese Gemeen schap voor Kolen em Staal, Men werkt aan de opstelling van een ontwerp verdrag voor een Westeuropese" Douane-unie. Nu de bedoelingen van bepaalde landen zich geleidelijk duidèiijkér in het openbaar beginnen af te tekenen, heeft het landbouwschap het nood zakelijk geacht zijn standpunt ten aanzien van dezg aangelegenheid na der te formuleren en bekend te ma ken. Bijzondere waarde moet volgens het landbouwschap worden gehecht aain de door het rapport-Spaak gehul digde stelling, dat de algemene bepa lingen van het verdrag op de land bouw van toepassing zullen moeten zijn. Het moet als strijdig met de verwe zenlijking van een gemeenschappelij ke markt worden beschouwd, wan neer de deelnemende landen op het terrein" van de in- en uitvoer van agra rische produkten een blijvende^ al thans langdurige autonomie 'zouden behouden, waardoor zij op dit terrein zelfstandig maatregelen zouden kun nen blïjvén treffen. Wanneer met namé door middel van maatregelen aan de grens, de prijzen van voor de landbouw belangrijke grtfndstpifen, zoals voedergranen tot een hopg niveau, zouden .worden op getrokken, zou dit vooi* de zo gevoe lige -Nederlandse agrarische export, speciaal naar niet-deelnemende lan den, zëer ernstige gevolgenhebben. Met ngdruk rppét vpprts volgens het landbouwschap worden afgewezen de invoering van een bijzondere pre ferentie, welke yan Franse zijde in de vorm van longterm.'cpntracten evenals vroeger nu wordt geëist. Gerechtelijk vooronderzoek trambanen R.T.M. Naar aanleiding van het ongeval, dat zich op 10 oktober j.l. op de spoor baan van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij op de Dordtsestraatweg heeft voorgedaan, heeft de officier van justitie, mr. H. van Buuren, de rechfer-comipissaris gevraagd een gerechtelijk vooronderzoek in te stel len, dat zich zal moeten uitstrekken tot allé trambanen yan de R.T.M. op IJsselmonde, de Hoekse Waard, Voor- ne-Putten en Goérée-Overflakkee. Mr. Van Buuren heeft de rechter commissaris verder voorgesteld, prof. ir. K. H. C. W. van der Veen, buiten gewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft en oud-medewer ker van Weg en Werken van de Ne derlandse Spoorwegen, als deskundi ge de trambanen te laten onderzoe- :en en hierover rapport uit te bren gen. Nederlander aangehouden in Indonesië Nederlander Elias Niehof aangehou den. Hij wordt er van beschuldigd een Nederlander te hebben ontvoerd en munitie te hebben verschaft aan de Daroèl Islam. De naam van de ontr voerde Nederlander- is niet bekendr gemaakt. Zijn initialen zijn J. v. B. Niehof wordt er van beschuldigd v. B. te hebben ontvoerd, daar hij deze er van zou hebben verdacht zijn on dergrondse handelingen aan de Indo nesische veiligheidsdienst te hebben meegedeeld. Niehof is een voormalig officier van de Koninklijke Landmacht. Hij zou de heer Schmidt, die de vorige week tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld, nebben gekend. (Slot van pag. 3) de beroeping is geschied. Daarna wordt gebeden, in de ene gemeente dat de predikant die beroepen is, aan deze roeping gevolg mag geven en in de andere gemeente, indien men hem een goeie yindjt, dat hij mag blijven. Er zjjn heel wat kostelijke verhalen, juist over dat beroepingswerk in om loop en deze alleen zijn reeds een te ken dat er hier iets hapert. Wanneer ds. Bos er over schrijft, is het waar lijk niet voor de eerste keer dat zulks geschied. Hoeveel voorstellen zijn er in de loop der jaren al niet gedaan om hier verandering te brengen. Ze zijn alle op niets uitgelopen, omdat ger vreesd werd dat de zelfstandigheid van de gemeente zou worden aange tast wannéér enige instantie buiten AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Plotseling scherpe koersdaling Nederland 1951 (3%) 13% fa- 93'ib. Nederland 1948 (3%) 87% 88% Nederland 1955 (3%) 87% 88' Nederland 1947 (3%) 3 90% 90% Nederland 1937 3 86% 86 Dollarlening 1947 3 pet. 93% 93% Investeringscertificaiten 3 92 92 Nederland 1962-64 3 91% 91% Nederland N.W.S. 2% 60% 1. 66 Ned. Indië 1937 A 3 90 89% Nat. Handelsbank 107 107 Ned. Handelmij. 180% 177% A.£.U. 228% 227 Bergh's en Jurgens 270 270 Calvé-Delft 328 321% Kon. Ned. Hoogovens 329% 327 Ned. Kabelfabnek 295 295 Phlilps 290% Unilever 395% 300 Wil ton-Feij enoord 330 Kon. Petroleum Mij. 801% 794% Amsterdam Rubber 73% 74% Holland Amerika Lijn 191 191 Kon. Paketvaart 157% 155 Rotterdamse Lloyd 165% 165 Ned. Scheepvaart Unie 164% 164% Stv. Mij. Nederland 185 185% H.V.A. 95 93% Dell Mij. ■V105 104% Bank van Ned. Gem. 4% 99 98% Van Berkels Patent 126 126 Centrale Suiker 216 213% Kon. Mij. De Schelde N.B. 210 210 New York Central 40% Pennsylvania 23% 23% Anaconda 75% Bethlehem Steel 167% 163% General Motors 46% 46% Intern Nickel 101% 99 vltkvrije koudlijm Vin CETA BEVER FEUILLETON t groeit DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM Hildreth antwoordde niét. Ze had immers geen" ogenblik aan komedie spelen gedacht. Ze vroeg zich af, wat Paul's mening over Iris zou zgn ge weest eh of hjj zich ook zo vlug aan haar zou hebben toevertrouwd, "zijn kinderlyke-trots zou hebbèn prijsge geven. Ze dacht van niet en was er daarentegen zeker van, dat Iris de jongen nu af moe zou zijn geweest.- Waarschijnlijk zou ze dadelrjk met Jolin Granger slaags zijn geraakt en zo:snel mogelijk de terugreis naar En geland hebben aanvaard. i,Wat heeft Joh Wren uitgevoerd?" Tot haar eigen verhazing kon ze die vraag er nu heel kalm uitbrengen. ik weet het al; U zei, dat hij geld yan U gestolen had". Hij had gespeculeerd en gepro beerd snel rijk te worden, ter wille van een of ander dom kind, dat uit Engeland zou komen om met hem te H$dreth huiverde even en kreeg opnieuw het land aan de Grote John, maar vroeg toch verder, qmdat ze él- les'wilde weten. „En eit "-or hij alles?" .jOch 'iri werd ontdekt. Hij was heozychiig, weet je. O, hij had geld genoeg en al een huis gebouwd; bij behoefde niet te stelen, maar toog met èen heel stel anderen naar de grens van de Verenigde Staten we wonen dicht bij de staat Maine om daar zijn geluk te beproeven. Jon was verzeild geraakt in een troep lui, die gewoon waren het geld om zich heen fe strooien, op alle mogelijke manie ren te „gokken'! en zwarte handel in buitenlandse valuta te drijven. Bij hen vergeleken was hij een onnozele hals, maar misschien zou hij 't op de duur wel hebben klaargespeeld als hij zijn kastekorten wat langer had kunnen dekken". „Wie heeft de fraude ontdekt?1' vroej* Hildreth zachtjes. in, juist en U-was big, dat U hem naar de gevangenis kon sturen; dat zijn carrière geruïneerd was, niet. waar „Ja", herhaalde de Grote John met gedempte stem, „Dat was ik". „Maar niet zozeer om wat hij had gestolen „Een bagatel", klonk het rpi™'""'1' tend. „U deed het om dat geval i i vie, is het niet" John knikte. „Goed geraden, dal moet ik zeggen. O, Wren was een aar- cjige jongen, een echte pretmaker en J tep, dat ik een hoge dunk van je heb, heel populair, maar per slot van reke ning een zwak karakter". „En U hebt geen genade met de zwakken". „Mijn zin vopr genade wordt er niet beter op als het zulke lui betreft". „Ik vind U hardvochtig en wreed. Misschien zult U ook eens genade of medelijden behoeven en erom vragen, maar „Dat kan lang duren. Je vergist je erg in me, als je denkt, dat ik ooit om genade zou smeken." „En U hebt geen ogenblik meer ge dacht aan het meisje met wie Jon Wren had willen trouwen." „Zeker wel. Mgn grootste bezorgd heid gold juist haar; ik wilde niet, dat zé met zo'n deugniet zou trou wen. Iemand die vóêr zijn huwelijk al een speler was, zou waarschijnlijk nooit eens rustig bij de haard kunnen zitten en er zijn pijpje roken. Hij heeft haar getelegrafeerd, dat zé thuis moest blijven en dit was al zal zij het er wel niet mee eens ge weest zijn het verstandigste wat hij haar kon raden. Nu is hij voor drie of vier jaar opgeborgen en dat is precies zoal§ het moet. Ik zou niet graag willen, dat het zoontje van mijn broer zag hoe zijn moeder „O, ik haat JJ.! Ik heb nooit iemand "Uitmoet, die zo hardvochtig, zo egois- •!§ch', zo Zp voltooide de zin niet, maar stond ip, de handen tegen haar lichaam ge drukt! De Grote John klopte zijn pijp in de palm van zijn hand uit. „Je kunt moeilijk van me verwach- nietwaar?" merkte hij pp. „Alleen omdat ik het mijn stervende broer heb beloofd, liet ik je hierheen ko men en uitsluitend terwille van de jonge Paul zal ik je laten blijven. Misschien dat je in deze nieuwe om geving, dit gezonde klimaat, tussen de hoge sparren en dennen, tot rust zult komen", glimlachte hij. „Heb je niet méér dan je bekomst van dat andere bestaan? Per slot van reke ning is er meer en beter in het leven dan wat jij als liefde hebt be schouwd." „Heus? Wat geeft U het recht over liefde te praten? Ik geloof niet, dat U ooit „Niet?" De Grote John glimlachte nu niet meer. „Jjj gelooft dus dat ik nooit heb liefgehad dat wilde je immers zeggen? Och, het hangt en kel èn alleen ér van af, wat je liefde noemt en voor zo ver ik weet, lopen jouw en mijn opvattingen daarom trent nogal uiteen." „O, ik heb er genoeg van", zei Hil dreth, ,meer dan genoeg. Vertelt U me eens, zal ik U dikwijls ontmoeten als we eenmaal in uw huis, Woola- stook, zijn?" „Niet dikwijls, stel je gerust. Maar ik ben wel in de buurt. Mgn werk ligt tem.idden van de grote bossen, maar ie zult in jnïin luns wonen. Ten zij „Tenzij wat?" (Wordt vervolgd) Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.63%—10.63%, New York 3.82%3.82%. Montreal 3.937/8—3.94 Parijs 1.0815—1.0825, Brussel 7.60% -7.60%, Frankfurt 90.80%—90.85%, Zürlch 86.86%86.91%, Zür-ich (vr. francs) 89.23%—89.28%, Stockholm 73.40%—73.45%, Kopenhagen 54.94— 54.99. Oslo 53.14—53,19, Milaan 60.62% —60,67%, Japanse verr. dollar 3.78A —3.7813, Turkse verr. dpllar 3.80% 3.80%. WW\\*WVWWVWVWWW Kennecott 126% 126% Republic Steel 53% 53% U.S. Steel 67% 67% Shell Union 77% 77% Tide Water 37% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 99% 99 Breda 1954 94% 94% Eindhoven 1954 99% 99 Enschede 1954 94% Den Haag 1952 I 107% 107% Den Haag 1952 II 105% 106 Rotterdam 1952 I iqg% 109 107 112 182 A.N.P--c-E-S. BEURSINDICES. 24/10 25/10 26/10 Intern, concerns 286.13 283.45 280.44 Industrie 162.43 161.32 160.41 Scheepvaart 174.11 170.53 168.74 Banken 131.53 129.73 127.78 Ind. fondsen 102.87 102.60 102.24 Algemeen 211.29 209.30 207,32 BEURSOVERZICHT. Wallstreet was donderdag onregelma tig en merendeels lager gestemd maar desondanks was de stemming aan het Damrak over het algemeen wat beter. Niet dat een belangrijke koersstijging Viel waar te nemen maar er leek enige grond in de markt te zitten en er ging in sommige hoeken wat meer om dan vorige dagen. Het zag er aanvankelijk dan ook naar uit dat de week besloten zou worden met een Iets vriendelijker verloop. De hoofdfondsen, piet name Kon. Olie, lagen goed prijshoudend en wisten zich goed te handhaven. Olie be woog zich boven de 8 maal pari koers op 803 en AKU werd verhandeld op 230. Unilever had een hoogste koers van 396 en Philips \yas na zwakke opening in herstel in gevolge dekkingsaankopen. lotseling in de tweede helft van de beurs werd een scherpe koersdaling ge constateerd voor de internationale fond sen. Dit gebeurde op geruchten volgens welke koning Hoessein van Jordanië zou zijn vermoord. Hoewel een bevestiging tijdens beurstijd nog niet verkregen werd trad een zodanige verkoopneiging op. dat een scherpe koersdaling ontstond waar door b v. Olie inzakte tot 795, AKU tot 226%. Philips tot 295 en Unilever tot 390 De markt verkeerde In een onzekere situatie en gaf daarvan duidelijk blijk. 1-Iet slot kwam dan ook op het laagste punt van de dag. Scheepvaart was stil en weinig 'veranderd Aandelen H.A.L. wis ten hun aanvanke'iike koerswinst niet te behouden. Cultuurfondsen lusteloos. Staatsfondsen iets beter voor de kortlo pende soorten Prolongatie 3% procent. de gemeente zich met het beroepings werk zou bemoeien. Wanneer het tus sen een predikant en zijn gemeente niet goed botert, is men er spoedig genoeg bij om er anderen van buiten de gemeente bij te halen, Praktisch gebeurt het heel weinig dat men vóór een beroeping het oordeel vraagt van andereu, bijv. van hen die in de clas sis leiding geven aan het kerkelijk werk of dat men zich wendt tot de kerkvisitatoren. Nu stelt ds. Bos voor dat d'e moge lijkheid vaji solliciteren wórdt open gesteld. Dan weet de kerkeraad te vo ren dat een beroepene bereid is te ko men en de mogelijkheid van een be dankje wordt gering. Op deze wijze wordt „de verkiezing en beroeping veel serieuzer. Ze wordt dan juist werkelijk beslissend, wat ze anders helemaal niet is". „Ik waag het er dan ook op te poneren, dat het beroe- pingswerk meer dn zijn diepe geeste lijke betekenis tot zijn recht kan ko men, indien men predikanten laat solliciteren, dain wanneer men de te genwoordige praktijk handhaaft. „Bo vendien. welk een trjd- en geldverspil ling wordt op deze wijze in ..die jacht op de beste dominé's" niet uitge spaard! Aldus ds. Bos. Wij geloven niet dat het euvel dat hier steekt, met de mogelijkheid van solliciteren verholpen is. We. geloven zeQfs niet dat deze mogelijkheid het beroepingswerk enigszins anders zal maken. Wat moet er staan in zulk een sollicitatiebrief? Alileen ma'ar de mededeling dat dé sollicitant Voor een beroep in aanmerking wenst te ko men? Geboortejaar en gemeenten die hij reeds gediend heeft, kan" immers iedere kerkeraad in een kerkelijk handboek naslaan. Maar dan? Dan begint het gewone beroepingswerk. Laten we zeggen dat er 10 sollicitanten zijn voor één va cante plaats. Dan zal - een kerkeraad of vergaAiering van ieden moeten gaan uitzoeken. En wie zegt dat men gebonden is aan de sollicitaties? In het burgerlijk leven gebeurt het tin* mers ook dat er iemand benoemd wordt buiten de sollicitanten bm. Die mogelijkheden zullen er bij het beroe pingswerk van de kerk ook wel moe ten wezen. We zijn allerminst tegen het solaciterem en we nemen ook aan dat „nuchtere eerlijkheid en oprecht heid" zo veel meer gewaarborgd zijn. We menen echter dat het euvel hier mee niet verholpen zal worden. We geloven dat hier veel dieper-in- grijpende middelen nodig zijn. Heel het beroepingswerk zal grondig moe ten veranderen. Er is geen bedrijf dat zo onverantwoordelijk en on-econo- mïsch met zijn werkkrachten omgaat» als dat bij de kerk het geval is. Dat een kerk in haar geheel en dat een synode als haar hoogste bestuurs lichaam er niets mee te maken heeft wie er in een bepaalde gemeente be roepen zal worden, is toch wei erg. Het gebeurt dat een predikant wordt weggehaald van een plaats, waar hij naar algemeen oordeel, nog beter een naar jaar zou kunnen blijven. Maar krijgt nu dit aanlokkelijke beroep; Het gebeurt ook dal een predikant in een gemeente wordt beroepen, die, naar bevoegd oordeel, ipi juist niét geschikt is voor die gemeente. We geloven dat er een kerkelijke instan tie moet komen, die mede leiding geeft aan het beroepings\verk. Deze instantie zal in ieder geval meer moe ten zjjn dan een adviescollege. Zij zal, indien liet nodig is. een knoop moeten kunnen doorhakken. Zo ook alleen kan er een ruiling van nredi- kanten tot stand komen. Komt hiermee nu de zelfstandigheid van de plaatselijke gemeente niet in gevaar En zal de kerk dan niet de bisschoppelijke richting heen,drijven Dit zijn natuurlijk vragen die onmid dellijk opduiken. Hoe presbyteriaal wij ook mogen zijn, we gelóven dat het met het beroepingswerk in zijn huidige vorm niet kan voortgaan zon der grote schade van de kerk'. Wan neer men hieraan veranderen wil, zal het radicaal moeten gebeuren en dan kan het wel eens zo iets zijn als wan neer een operateur en been afzei om het lichaam gezond te maken Maar hiervoor zijn de kerken, wier leden sympathie koesteren voor „Enigheid dés geloofs", nog niet rijp. Advertentie 'ale opbouwjtollen Voor oen voorspoedige ontwikkeling van beenderslelsel en gebit. In menig gezin krijgt van jong tot oud Scott'i Emulsion. Daar kunnen te tegen een stootje in het slechte jaargetijde EMULSION

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8