„Steun eigen woningbezit voor arbeiders zoals woningwetbouw" mmoRD j Huidig beroepingswerk is niet verantwoord in deze tijd BRITSE BLADEN BERICHTTEN ONJUISTHOESSEIN VERMOORD j Zonnig maar vrij koud ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 PROVINCIALa ZEEUWSE COURANT MR. WYTEMA OP BENELUX-GEMEENTENCONFER ENT IE In België voor ieder een huis, maar daar klaagt men over kwaliteit In Utrecht is gisteren de derde tweejaarlijkse Benelux-gemeenteconferen- tle geopend. Dit congres, dat georganiseerd wordt door de vereniging van Belgische steden en gemeenten en de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, staat in het teken van het woningvraagstuk. Speciaal wordt de aan dacht van de ruim 350 gemeentebestuurders gericht op de vraagstukken rond de bevordering van het eigen woningbezit en de bouw en exploitatie van gemeentewege. 3ïr. H. T. Wytema, burgemeester van Alkmaar, besprak in het bijzonder het vraagstuk rond de bevordering van het eigen woningbezit. Volgens mr. Wytema verdient eigen woningbezit voor arbeiders en daar mede geljjk te stellen zelfstandigen gelijkwaardige overheidssteun als bij woningwetbouw. Voor andere groepen dient men, volgens hem, de premie regeling te handhaven. Terecht is volgens mr. Wytema de financiële overheidssteun voor eigen woningbezit in het besluit „Bevorde ring eigen woningbezit" gekoppeld aan technische voorlichting en bij stand. Louter financiële hulp van de overheid miskent volgens nem het element dat het hier om volkshuis vesting gaat. Door de blijvende band tussen de bewoner en de woning, heeft het eigen woningbezit naar de mening van de heer Wytema, een sterkere tendentie tot verhoging van de kwaliteit der woning. Eigen woningbezit. mits financieel voldoende aantrekkelijk, is volgens mr. Wytema, een positieve factor ten gunste van het inhalen van de rela tieve achterstand in Nederland met betrekking tot de woningkwaliteit. De burgemeester van Wesembeek- Oppem, graaf B. de Grunne, had voor dit congres een preadvies uitge bracht, waarin hij een overzicht geeft van het huisvestingsprobleem in Bel gië en de rol, die de openbare instan ties hierin spelen. Volgens graaf De Grunne kan men in België niet van een werkelijke huis vestingscrisis spreken, vooral wan neer men de toestand vergelijkt met die van andere landen, zoals Enge land, Frankrylc, Zweden en Neder land. Het feit, dat men het hulshuur- beleid in België heeft kunnen ver zachten zonder ernstige sociale sto ringen te veroorzaken, wijst er vol gens hem op, dat het wicht bijna is bereikt. Er zijn voor de gehele bevolking woningen beschikbaar. Kwalitatief noemde graaf De Grunne de toestand minder goed. Het merendeel van de woningen dateert van voor 1918. ter wijl de uitrusting van de woningen te wensen over laat. Bij een telling in 1947 bleek bijna 71 procent van de woningen niet over een rioolaansluiting te be schikken, 91 procent had geen badkamer en 51 procent geen stromend water. Gelukkig, aldus graaf De Grunne, is er vooruitgang te bespeuren Unieke plaats (Slot van pag. 1) mensteliling van in- en uitvoer van voedsel, grondstoffen en industriële produkten, gekoppeld aan een veel vormig diensten- en kapitaalverkeer. "Van het behoud en de versterking van die positie hangt het af of Ne derland, dat nu her dichtstbevolkte land van de wereld is, zijn welvaarts peil kan handhaven en verhogen. Dit waren enkele grepen uit de rede van prof. De Vries en iedere Nederlander moet daarvan toch wel met voldoening kennis nemen. De positie van Nederland is in West Europa uniek en zij is ook even wichtig. Vanzelfsprekend zal het inspanning kosten om die positie te behouden of te versterken, maar er is niemand, die niet beseft dat alleen bij onafge broken activiteit een gunstige positie behouden kan blijven. Is die activiteit er, dan is er reden tot optimisme en dan behoeft men zich niet al te veel aan trekken van de mensen met de opg-eheven vinger. Prot. De Vries eindigde zijn rede met een aansporing tot samenwer king, die op het juiste doel gericht is. Wij zijn tenslotte een klein land. En wij moeten ons niet nerveus ma ken omdat we niet zoveel kunnen doen als grote landen. Wij kunnen ons ook de luxe van gebrek aan eensge zindheid en coördinatie niet veroor loven. Bovenal wij kunnen ons de luxe van stilzitten niet verloorloven. WAT ZE ZEGGEN. De Franse schrijver Frangois Mauriac: De Franse natie leert haar grootheid kennen aan de leegheid, die haar af wezigheid telkens veroorzaakt. De filmster O. W. Fischer: Complimen ten zijn investeringen: Zij eisen geen kapitaal en leveren meestal hoge rente op. VAN NATURE. Deze reclame tekst van een New Yorkse opticien garandeert voor jaren de verkoop van brillen: „De vorm van de men selijke oren en de plaats, waar zij zich bevinden, bewijst, dat zij van nature bestemd zijn, om brillenbeu- gels te dragen" ANDERE TIJDEN. De beroemde Franse schrijver en regisseur Sacha Guitry moest in eigen persoon naar het belastingkantoor om zijn (aan zienlijke) belastingzaken af te doen. Toen hij daar tot overmaat van ramp nog moest wachten, verzuchtte hij: „De Zonnekoning heeft er zelfs niet van gedroomd, om Molière in de belasting aan te slaan". bij de woningen, gebouwd door de Nationale Maatschappij voor goedkope woningen. Graaf De Grunne concludeerde ten slotte, dat het woningbeleid in Ne derland en België zeer verschillend is. Als oorzaak hiervan noemde hij het verschil in de economische politiek en het temperament van beide bevol kingen. Tenslotte vroeg graaf De Grunne zich af, of het, Aan Belgisch stand punt uit, niet wenselijk zou zijn, dat de gemeenten in de mogelijkheid zou den worden gesteld een nog actiever en meer rechtstreekse rol te spelen Inzake de sociale huisvesting. Eigen bezit: 28 procent van de huizen in Nederland Voor vier-vijfde: bedrijfswoningen De directeur-generaal van de volks huisvesting ir. H. m. Buskes, heeft op de gisteren te Wieringenverf ge houden vergadering van de provin ciale contactcommissie Noord-Hol land gesproken over het regeringsbe leid op het gebied van de woning bouw in het algemeen en de bevor dering van het eigen woningbezit in het bijzonder. Spreker herinnerde er aan dat sinds 1930 de bevolking met 36 pet. is toegenomen en het aantal woningen met 35 pet. Het aantal fa milies evenwel is gestegen met 54 pet. Het woningtekort bedraagt daardoor op dit ogenblik 200.000. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn goedkeuringen verleend tot een gezamenlijk bedrag van 891 mil joen gulden. Over dezelfde periode van het vorige jaar was dit 646 mil joen gulden. Per jaar wordt thans meer dan een miljard gulden in de woningbouw geïnvesteerd (alle kos ten inbegrepen). Wat het eigen bezit betreft: het blijkt dat 28 pot. der woningen in Nederland eigen woningen is. Het vijfde deel daarvan is normale wo ningen, vier vijfde deel bedrijfswonin- Een bericht van een Amerikaans persbureau dat koning Hoessein van Jordanië zou zijn vermoord, stond gisteren met grote koppen in de Lon- dense avondbladen en heeft de koers van de oliefondsen op sommige beurzen tijdelyk beïnvloed. Het bericht ls later wel tegengesproken, maar te laat voor de kranten. Eén Londens avondblad had zelfs koning Hoesseins levensgeschiedenis in de verleden tijd afgedrukt. De Jordaanse ambassade in Londen kreeg van de chef van het koninklijk kabinet in Amman te horen, dat de koning rustig zat te werken en het uitstekend maakte. Het betrokken persbureau noemde als bron het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het bericht zou hebben ontvangen van een Franse diplomatieke missie in het Midden-Oosten. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit intussen tegengesproken. Hij zei dat men hem naar de geruchten had gevraagd en dat hij had gé- antwoord, die niet te kunnen bevestigen. Buitenlandse journalisten, die by het kuninklyk paleis te Amman om inlichtingen over de geruchten kwamen, kregen de koning zelf te zien. „Zo, hier ben ik", zei de koning glimlachend tot hen. „Geen moeilijkheden voor repatriërende Ambonezen" Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren berichten uit Ne derland tegengesproken waarin wordt gezegd, dat Ambonezen, die naar In donesië wensen terug te keren, zeker moeilijkhe'den zouden ondervinden na terugkeer in Indonesië. De woord voerder zeide, dat Ambonezen, die uit Nederland in Indonesië terugkeren, onder de zorg vallen van de regering, in samenwerking met de Molukse so ciale organisaties. Intussen heeft een dagblad op Ternate, de „Penghubung" onlangs een beroep gedaan op de re gering een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de Ambonezen, die wensen te repatriëren. Het blad schrijft te vrezen, dat opstandige R. M.S.-aanhangers zich onder de Ambo nezen kunnen bevinden, die uit Ne derland terugkeren. De eerste groep Ambonese gezinnen is zoals gemeld 4 oktober in Djakarta aangekomen. Na korte tijd in Djakarta te hebben ver toefd, zijn zij naar hun geboorteplaat sen in de Molukken vertrokken. Noorderlicht waargenomen Op talrijke plaatsen in ons land, vooral in het noorden, heeft men vrij dagavond een prachtig Noorderlicht kunnen waarnemen. Waarnemers be schreven het licht als een rode gloed, die rich versmalde tot een rode vlek, waardoor toen van onder naar boven gele schichten schoten. Daarna ver toonde rich een felle rode streep, die onder een hoek van ongeveer 45 gra den van de horizon tot het zenith liet». Desa foto, een van de eerste van de bloedige opstand in da M Hongaarse hoofdstad Boeda- i§ pest, laat zien hoe de bewoners van een straat in de portieken van de huizen en achter de §f H hoek van een straat samen- gedromd staan. iIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïï Pianist Walter Gieseking in Londen overleden Professor Walter Wilhelm Giese king, de befaamde Duitse concert pianist, is vrijdagmorgen in een Lon dens ziekenhuis overleden. Gieseking was 60 jaar. Walter Gieseking was een van de bekendste pianisten van deze tijd. Hij had zich in het bijzonder toegelegd op de vertolking van moderne wer ken, maar was evenzeer thuis in de klassieken. Geboortig uit Lyon als zoon van een Duitse arts, leerde hij op vierjarige leeftijd al piano spelen. Op 26-jarige leeftijd maakte hij zijn eerste buitenlandse tournee en sinds dien heeft hij de hele wereld op zijn concerttournees bereisd. Omdat hij in nazi-Duitsland en tijdens de oorlog in bezet Europa was blijven optre den, mocht hij ca de oorlog niet meer in het openbaar spelen, doch in 1947 is dit verbod opgeheven. Twee jaar later verklaarde de Amerikaanse re gering hem voor geheel gezuiverd. Tijdens na-oorlogse bezoeken aan Mel bourne en New York betoogden jood se organisaties tegen hem. In 1952 werd hij lid van het Franse legioen van eer. Het Wereldgebeuren Ras-acteur Johan Valk in Den Haag gehuldigd In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag is de acteur Johan Valk, ter gelegenheid van zijn veertigjarig toneeljubileum op zeer hartelijke wijze gehuldigd. Aan.de eigenlijke huldiging op het met véle bloemstukken gevulde to neel -was een opvoering voorafgegaan van „Ornifle", de komedie van Jean Anouilh, in een vorige seizoen door de Haagse Comedie vele malen opge roerd. Johan Valk speelt daarin de l-ol van Machetu, de vriend van Or nifle (Paul Steenbergen). De Haagse wethouder van onder wijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijndrecht, noemde Johan Valk een ras-acteur. Van vele stukken, die men heeft gezien, zal men zich ajtijd de rollen herinneren, die Valk daar in vervulde.Hij heeft als leerschool de praktijk gehad. De wethouder booa een groot bloemstuk aan. Tal van andere sprekers volgden. Cees Laseur sprak niet als direc teur maar namens het werk-comité. Na een geestige toespraak overhan digde hij aan Johan Valk het album met de handtekeningen dergenen, die aan het huldeblijk een geschenk onder couvert hadden deelgeno men. Fie Carelscn bood namens de col lega's een statief voor een filmtoe stel en een tele-lens aan. Een Amerikaanse straalbommenwer- per van het type B-47 is donderdag bij de start te Lake Charles (Louisiana) ver ongelukt. De vier bemanningsleden zijn om het leven gekomen. STEMMEN UIT DE KERKEN Er zijn diep-ingrijpende maatregelen nodig In „Enigheid des Geloofs" heelt ds. F. L. Bos, als we het wel hebben, een Geformeerd predikant een balletje opgeworpen over de wenselijkheid van het solliciteren van een predikant wanneer hij gaarne naar een bepaalde ge meente zou trillen worden beroepen. Dit is geen gewoonte en zeker niet in kringen voor wie „Enigheid des Geloofs" geschreven wordt.. Het is nl. een blad voor „de Gereformeerde gezindte". Daarin werken samen mensen nit .verschillende kerken die Gereformeerd, Calvinistisch trillen zijn. Op de eenheid des geloofs trillen zij nadruk leggen, hoewel zij behoren tot ver schillende kerken. Deze kring van „Enigheid des Geloofs" is dus juist die groep waar men mag verwachten dat de meeste nadruk tvordt gelegd op de „roeping" die een predikant moet hebben wanneer hij naar een bepaalde gemeente gaat. Officieel solliciteert hier een predikant niet. Er zijn natuur lijk tvel mogelijkheden dat hij dit onofficieel doet. Hij kan zijn naam door een ander laten noemen met een opsomming van zijn goede kwaliteiten daarby. Hij kan proberen in zijn vakantie in de begeerde gemeente of in een naburige te prekenHij kan nog vele andere dingen doen om de aan dacht op zich te vestigen of te laten vestigen, maar openlijk een brief te schrijven aan de kerkeraad van een vacante gemeente dat hij gaarne voor een beroep in aanmerking zou willen komen, zal hij niet- doen. Er zijn na tuurlijk uitzonderiugen die de regel bevestigen. Nu is ds. Bos van oordeel, dat de mogelijkheid van solliciteren heel wat gezonder en eerlijker zou zijn dan de tegenwoordige gang van zaken. Naar rijn mening staat hij die solliciteert i en hij die zonder sollicitatie een be- roep overweegt principieel gelijk. 1 ..Of het ja voorafgaat of volgt, veran- dert niets aan liet wezen van de be- roeping. De betrokkene is voor God verantwoordelijk ten aanzien van de I motieven, die bij hem een rol spelen". I De tegenwoordige ga.ng van zaken bij het beroepingswerk acht liij „ka- rakt erbedervend"Nadat eerst in een kerkeraad of een vergadering van le den der gemeente is bepaald aan wel ke onmogelijke-hoge kwaliteiten een te beroepen predikant moet voldoen, trekken „hoorcommissies" het land door. Gewoonlijk wordt het een lange reis, want dichtbij hebben ze meestal niets van hun gading kunnen vinden. Als vliegen op honing komen deze commissies af op enkele predikanten. wier namen al eens meer in de beroe- gingöberichten hebben gestaan. Er omt opnieuw een vergadering. Ver slagen van de preek, het bezoek aan de pastorie, het ooi-deel van kosters, onderwijzers en wie men maar meer te pakken heeft kunnen krijgen, wor den uitgebracht, waarna wordt over gegaan tot schriftelijke stemming en (Vervolg op nag 8) jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih (Van onze weerkundige l§ M medewerker) jË M In de koude noordwestelijke H s luchtstroming kwamen ook vrijdag nog tal van regen- en s hagelbuien voor. Inmiddels s breidt een gebied van hoge luchtdruk zich vrij snel over s West-Europa en Scandinavië uit. waardoor gisteren de ge il hele dag de barometer ook in ons land flink bleef stijgen. Ge- durende het weekeinde zal dit hogedrukgebied het weer bepa- len, waardoor er maar weinig buien meer zullen voorkomen g en het overdag vrij zonnig weer H zal zijn. Het blijft echter vrij koud met overdag temperaturen die nau- -welyks hoger dan 10 graden C. komen. Het na de tweede wereldoorlog ge heel gerestaureerde nationale mu seum in Boedapest is tot viermaal toe door de anti-Russische opstande lingen in brand gestoken tijdens de onlusten ran de afgelopen dagen, meldt Radio-Boedapest. Op de foto ziet men het museum, zoals het er na dc restauratie uitzag. Verzoek A. H. F. Fontein werd afgewezen De commissie voor de verzoekschrif ten uit de Eerste Kamer is van oor deel. dat het door dc heer A. H. F. Fontein ingediende adres geen nieu we gezichtspunten oplevert, welke een nieuw onderzoek naar zijn ontslag bij de koninklijke marine rechtvaar digen. Elf doden bij onlusten in Singapore Bij de onlusten, die zich de afgelo pen twee dagen te Singapore hebben voorgedaan, zijn tot dusver volgens officiële cijfers elf personen om het leven gekomen en 99 gewond. Er zijn 219 arrestaties verricht. Harde heersers De Rus Georgy Malenkow en Im- re Nagy hebben van oudsher enkele opvattingen met elkaar gemeen. Malenkow immers, oud secretaris van wijlen Stalin, begon in maart 1953 toen hij premier en secretaris van de Russische commu nistische partij werd, uit een ander vaatje te tappen dan Stalin altijd had gedaan. Hij wilde de krachten van het volk niet meer concentreren op de zware industrie alleen, maar ook de lichte industrie, die consump tie-artikelen vervaardigt, wat meer ontwikkelen. Dat lag misschien in Malenkows persoonlijke aard; men weet dat hij een liefhebber van lek ker eten is. Maar waarschijnlijk hadden bovendien officiële rapporten hem doen weten, dat het volk nu ein delijk wel eens een betere levens standaard verlangde. Malenkows streven werd echter gedwarsboomd en in februari van het vorige jaar moest hij als premier zijn zetel rui men voor maarschalk Boelganin. Hij werd minister voor de elektrische centrales. Zijn partijbaantje had hij al in 1953 aan Nikita Kroesjtsjew moeten overdragen. In Stalins tijd was er maar één soort communisme, en daar hing het naamkaartje van Stalin aan. Maar tegenwoordig is telkens van twee soorten sprake: het stalinisme en daarnaast het titoïsme. Men zou misschien ook van een malenkow- isme kunnen spreken: het was al thans niet wegens titoïstische afwij kingen. dat Hongarije's premier Imre Nagy in mei van het vorig jaar moest aftreden, maar omdat hij in economisch opzicht net zulke opvat tingen als Malenkow had. De uitbrei ding van de zware industrie moest ook volgens hem wat worden ver traagd ten gunste van de produktie van consumptiegoederen. Nagy wilde nog verder,gaan: zo moest men naar zijn mening de collectivisatie van de landbouw en de socionalisatie van handel en ambacht niet verder door voeren. Geprobeerd moest worden, om weer economische betrekkingen aan te knopen met het westen. Een der eer ste maatregelen van Nagy was inder tijd de opheffing van dé concentra tiekampen en de vrijlating van tal rijke gevangenen en gedeporteerden. Dit alles maakte, dat Nagy die overigens de meeste jaren tussen de beide wereldoorlogen en ook in we reldoorlog II in liet stalinistische Rusland leefde de laatste jaren niet te boek stond als een stalinist en na zijn aftreding door de (com munistische) Petoefi-kring naar vo ren werd geschoven als een soort nationale martelaar. Deze martelaar heeft deze week, toen hij na het uitbreken van de Hongaarse opstand prompt als premier werd hersteld, meteen een beroep op de Russische troepen in het land gedaan, om in te grijpen. Dat was waarschijnlijk voor de Hon gaarse. communistische heersers de enige manier om zich staande te hou den; verscheidene berichten meldden, dat, wanneer hij de Russen niet te hulp riep, behalve de Hongaarse sta linisten ook de Hongaarse malenkow- isten en de Hongaarse titoïsten uit het zadel zouden worden gestoten. Maar ongetwijfeld heeft deze daad hem in het licht gesteld als een man die «reen aanspraak kan maken op de titel van nationale held. In allerijl heeft de communistische partij don derdag besloten, om nu de stalinisti sche eerste secretaris Ernoe Geroe op te offeren en in zijn plaats een nationalistische communist oftewel titoïst te benoemen; Janos Kadar, die van 1948 tot 1953 door toedoen van zijn medecommunisten in de gevange nis heeft gezeten. Het is echter klaar blijkelijk niet met de bedoeling om titoïsten aan het bewind te bren gen, dat vele Hongaren nu hun leven geven. Wat 't volk in grote meerder heid vurig verlangt, dat is de vrijheid; de afbraak van de communistische heerschappij. In Polen heeft de titoïst Gomulka, direct bij zijn machtsovername, een ferme houding gedemonstreerd tegenover de Russische partijgeno ten. Die heeft zijn prestige dus ver beterd en zal wellicht een tijdje zon der geweld te gebruiken het hoofd boven water kunnen houden, zonder direct te moeten wijken voor de vrij heidsdrang van het volk. In Honga rije hebben de nieuwe heersers het echter meteen al verbruid. Zij zoe ken nu kennelijk hun heil in een terugkeer naar de harde stalinisti sche politiek, gepaard met beloften van economische toegeeflijkheid. Gisteren deden in Moskou geruch ten de ronde, dat een Russische mis sie naar Boedapest zou zijn gevlogen onder leiding van Malenkow, die van beide verschijnselen de personificatie isAls hij inderdaad vertrokken is, zal Malenkow zich na de gebeur tenissen van gisteren nog wel even bedenken, voordat hij de Hongaarse grens over gaat. Want het is in Boe dapest noen daarbuiten veilig voor harde heersers. GEORGY MALENKOW geruchten over een reis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5