VLISSINGSE RAAD WERKTE OMVANGRIJKE AGENDA AF WALCHEREN Waar zijn onze schepen? PREDIKBEURTEN u J L i> A 1 ZONDER MEER AANVAARD Voorstellen r.-k. u.I.o. naar B. en W. voor preadvies De Vlissingse gemeenteraad heelt in de vergadering van vrijdagmiddag nog een omvangrijke agenda afge werkt, waarbij evenwel minder be langrijke besluiten zonder meer wer den vastgesteld. Een verzoek van de K.N.A.C. om toe te treden als buitengewoon lid, zulks tegen een contributie van hon derd gulden per jaar, werd afegewe- zen. De verzoeken van het r.-k. kerk en schoolbestuur om medewerking te verlenen tot de stichting van een r.k. u.I.o., werden in handen van B. en W. gesteld ter uitbrenging van een pre advies. Benoemd werden tot tijdelijk lerares in de naaldvaltken aan de gemeente lijke industrie- en huishoudschool te Vlissingen de dames mevr. P. M. Vis serKlaassen te Vlissingen en mevr. W. F. HeijboerDe Ridder te Middel burg. Het voorstel inzake de kasgeldle- ningen werd aanvaard, evenals de voorstellen tot het huren van een deel van het P.T.T.-gebouw aan de Ste- nenbeer ten behoeve van de gemeen telijke woningdienst, de organisatie B.B. en de stichting Sportbelangen Vlissingen alsmede om ten behoeve van de haringaanvoer van de N.V. Haven van Vlissingen met ingang van 1 januari 1956 voor de tijd van 10 jaren te huren een tweetal perce len grond, gelegen op de landtong tus sen de eerste en de tweede Binnen haven. Aangekocht werd de grond met op stal aan de Lange Zelke no. 45 en de ondergrond van het pand Lange Zel ke no. 39 van de heer E. C. van De venter, voor de som van 2800. Ook de andere aankoopvoorstellen werden aanvaard. Benoemd wei-den tot tijdelijk leraar aan de gemeentelijke avondschool te Vlissingen de heren X. Bakker, A. W. van Boa-ren, W. Brizee, A. A. Daa- men, J. Hulleman, C. A. Kamermans, J. de Munck, A. A. Swennen, W. de Widt, A. A. den Besten, H. J. Boon, M. J. Dourlein, H. de Groot, A. Rid- dersma, J. Dekker, J. W. G. Leeflang en J. Looise, allen te Vlissingen, als mede de heer W. M. Janssen te Oost en West-Souburg. Aangaande de benoeming van de heer P. B. van Tilburg te Goes tot tijdelijk leraar aan deze avondschool meende de heer J. Marijs (a.r.), dat deze wel de volledige bevoegdheden bezait doch blijkens het antwoord van de wethouder van onder-wijs, de heer Poppe, was dit niet het geval. Hij werd tijdelijk aangesteld. De heer J. van den Hof werd voor Ihet tijdvak van 1 oktober 1956 tot 1 februari 1957 aangesteld op arbeids overeenkomst als secretaris-rent meester van het Gasthuis. De verschillende subsidie-voorstel len werden eveneens zonder meer aanvaard. Voor de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie in de garage van de reinigingsdienst aan de Paar de-straat werd een krediet verleend van 12.000. Aan de IJsclub Vlissin gen werd een bijdrage a fonds perdu verleend van 1500 in de bouwkosten van een clubhuis en 600 voor het plaatsen van een afzetting van riet matten rondom de ijsbaan. Herbenoemd werd tot lid in het al gemeen bestuur van de stichting in ternaat De Ruyterschool, mevr. P. J. Sareis van Rhijn, directrice der ge meentelijke industrie- en huishoud school. Aan liet bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek te Vlissingen werd een bijdrage verleend van maxi maal 4000 in de kosten voor de ver betering van het interieur van de bo venzaal van het pand Bellamypark no. 43. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel om aan de ondersteunden in de gemeente Vlissingen een verho ging toe te kennen ran 6 over het 2e halfjaar 1956 in de vorm van een uitkering ineens. ,Mercurius" werkt mee aan ledenwerfactie Rode Kruis Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis, dat in juli van het volgend jaar wordt gevierd, wordt er onder leiding van de kringsecretaris, de heer A. D. Constandse te Middelburg, een intensieve ledenwerfactie in Zee land gevoerd. De toneelvereniging „Mercurius" heeft zich bereid ver klaard om hieraan mee te werken en om onder de naam „De Rode Kruis- spelers" op verschillende plaatsen in onze provincie het toneelstuk „Het witte legioen" van Maarten van Vucht op te voeren. De regie is in handen van de heer J. Wever. Onlangs is het gezelschap in Hoek gestart en in de afgelopen week bracht het een bezoek aan Nieuw en St. Joosland en Domburg. Voor de maand november staan op het pro gramma Rilland-Bath, Wemeldinge, Yerseke, Waarde, Hansweert, Krui- ningen en Krabbendijke. In de maan den januari tot maart worden ook andere delen van het gewest bezocht. Deze uitvoeringen leveren, evenals det raditionele filmtournees, waarmee ook al werd begonnen, een niet on belangrijke bijdrage aan de propa ganda voor hét Rode Kruis. Reumafonds schenkt tien mille aan Godshuizen De voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Reumatiekbestrijding, tevens voorzitter van de stichting „Nationaal Reumafonds", de heer P. L. Stal, heeft vrijdag in Amsterdam bekendgemaakt, hoe men zich de voorlopige verdeling van de netto opbrengst ad f 2.062.000 van de in 1955 gevoerde reuma-actie had ge dacht. Het doel van de actie was „verbete ring en zo mogelijk uitbreiding te be werkstelligen van behandelingsmoge lijkheden van reumapatiënten, o.a. door het aanschaffen van reumabed den en verdere outillage., die voor 'n doelmatige behandeling nodig is." Voor dit doel krijgt het bestuur van de Godshuizen in Middelburg een be drag van f 10.150 uitgekeerd. Het geld zal eind december of begin januari op een jubileumvergadering in Utrecht worden overhandigd. Concert Zeeuws Kamerkoor en Zuidzands dameskoor In de ned. herv. kerk te Oostburg concerteerden donderdagavond het „Zeeuws Kamerkoor" uit Middelburg en het dameskoor „Juliana" uit Zuid- zande, beide koren onder leiding van Cor Schijve. Gommert de Kok, orga nist van de ned. herv. kerk te Kapelie en de sopraan Saartje Wage uit Zuid- zande, verleenden hun medewerking Het programma werd begonnen met een aantal geestelijke liederen, mis- gedeelten en psalmen, uit de periode van 1400 tot 1700. Organist De Kok speelde o.m. variaties op thema's van Henry Purchell, Jac. Bonset, Pachel- bel, en het „Noël" in G groot van Daquin. De Kok begeleidde Saartje van Wage bij haar solo en voorts het koor in het „Ave Verum Corpus" van Mo zart. Tonny van Lare was solist in Handels Sonate no. Ill voor alt-blok fluit. Na het optreden van het Zuidzands dameskoor voerde het Zeeuws Ka merkoor het „Paternoster" van An- driessen uit. De heer Koole geïnstalleerd als secretaris der A.M.V.J. Deze week is In het A.M.V.J,-ge bouw te Amsterdam de heer W. J. Koole kandidaat in de theolie, tot voor kort in Middelburg woonachtig, ge ïnstalleerd als secretaris voor het geestelijk en cultureel werk van de Algemene Maatschappij voor Jonge ren. Aanwezig Waren het hoofdbe stuur en de stemgerechtigde leden. De voorzitter van het hoofdbestuur, jhr. mr. E. W. Röell vergeleek het A. M.V.J.-gebouw en het werk, dat van uit dit gebouw door de heer Koole zal worden verricht, met een stoplicht op het Leidseplein. In het jeugdgebouw wordt de jonge mens even tof staan gebracht om na te denken over de be stemming van het leven. De nieuwe A.M.J.V.-secretaris zei, daf 't er in de tegenwoordige tijd meer dan ooit om gaat de mens en zijn bestemming te ontdekken. Tenslotèt spraken nog de algemeen-secretaris, ds. W. L. Jens en de heer j. Hesseling namens de stem gerechtigde leden. Aanrijding liep goed af Vrijdagmiddag omstreeks half vier kwam vlak bij de spoorwegovergang op de Nieuwlandsweg te Middelburg 'n personenauto, komend uit de rich ting Goes en bestuurd door de heer W. J. R. uit Rotterdam, te slippen. Op dit moment naderde uit de rich ting Middelburg een vrachtauto, be stuurd door de heer A. K. uit Vlaar- dingen. De personenauto schoof ge vaarlijk in de. richting van de vracht auto, die geladen was met ijzeren staven. Met grote tegenwoordigheid van .geest wist de chauffeur van de vrachtauto zijn wagen echter tot stil stand te brengen. Indian dit niet ge beurd was, zou de personenauto to taal in elkaar gedrukt, zijn. De perso nenauto raakte nu de voorzijde van de andere auto, zodat deze aanrijding beperkt bleef tot materiële schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Officiële publikaties MIDDELBURG WIJZIGING ALGEMENE POLITIEVERORDENING B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de Algemene Po litieverordening dier gemeente bij be sluit van de gemeenteraad is aangevuld met artikel 29c luidende: Het is verbo den om overjarige ruigten op terreinen, langs wegen, bermen, slootkanten, wal len of dijken af te branden tussen l april en 1 september. Deze aanvulling is aan Gedeputeerde Staten van Zeeland medegedeeld blij kens hun bericht van ontvangst van 9 oktober 1956, no. 3630287, 3e afdeling. Middelburg, 25 oktober 1956., Middelburg Schoolgeld van f 12 voor openbaar kleuteronderwijs Voorstel van B. en W* B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om over te gaan tot de vaststelling van een verordening op de hpffing en invordering van school gelden aan de gemeentelijke scholen voor kleuteronderwijs. Het school geld bedraagt per leerling en per schooljaar 12. Tegen het inschake len van de leidsters en de hoofdleid sters der kleuterscholen bij de in ning hebben B. en W. ernstige bezwa ren. Hun taak moet zich beperken tot het leiding geven aan de leer lingen en wat met de school verband houdt. Dat zij daarnaast geldelijke verantwoording dragen acht het col lege onjuist. Indien meer dan een kind uit het zelfde gezin 'n openbare of van rijks wege gesubsidieerde bijzondere kleu terschool bezoekt, wordt het verschul digde bedrag op een daartoe strek kend verzoek van de schoolgeldplich- tige voor het tweede en volgende kind verminderd met de helft. Voorts is er vrijstelling mogelijk beneden een bepaald inkomen. Bij het ontwerpen van deze regeling is terwiile van een uniforme regeling aansluiting ge zocht bij de bepalingen van de school- geldwet. Het college is er bij zijn voorstel van uitgegaan, dat de schoolgelden zullen worden ingevor derd door middel van aanslagbiljet ten. Vervolgens stellen B. en W. de raad voor om afstand te doen van het recht van hypotheek op een gedeelte van het kadastrale perceel sectie A. no 2181, ter grootte van ongeveer 68 ca, gelegen aan het Molenwater. De C.V. Wasserij Zeeland te Middelburg wenst namelijk voor het rechttrekken van de grens tussen haar eigendom sectie A. 2181en liet, daarnaast lig gende perceel, dat eigendom is van de N.V. Zeeuwse Confectiefabriek, deze strook van 68 ca aan laatstgenoemde fabriek te verkopen. Bedoelde strook grond moet vrij van hypothecaire in schrijvingen worden geleverd, waar toe de wasserij de medewerking van de gemeente verzoekt. Verder wordt voorgesteld om een krediet van 2986,70 beschikbaar te stellen voor de openbare lagerè school C voor de aankoop van leermiddelen 2386.70) en essenaars met stoelen 600)., Op verzoek van 't bestuur van de school der Ned. Herv. Gemeente aan de Zuidsingel stelt 't college voor om Intocht Sint-Nicolaas op zaterdag 24 november Evenals de vijf voorgaande jaren heeft het Sint-Nicolaascomité te Mid delburg het voornemen om ook dit jaar een feestelijke intocht van Sint- Nicolaas en zijn gevolg in de Zeeuw se hoofdstad te organiseren en wel op zaterdag 24 november a.s. Het behoeft wel geen betoog, dat 'n dergelijke gebeurtenis, wil deze op een behoorlijk peil staan, geld kost. Temeer nu diverse kosten aanmerke lijk gestegen zijn. moet het comité op zoveel mogelijk belanghebbenden een beroep voor financiële medewerking doen. Dit gebeuren zal in Middelburg weer heel wat mensen, ouderen en jongeren, op de been brengen en veel belangstellenden van buiten de stad trekken. Ook dit jaar zal het comité er naar streven, dat de gehele intocht vóór half vier des middags zal zijn afgelopen, zodat er ruimschoots tijd vóór het publiek zal overblijven .om te winkelen in inkopen te doen. De moeilijke strijd der protestanten in Spanje Collecten De te Grijpskerke gehouden collecte voor het Rode Kruis heeft 143.40 opge bracht. Lezing door ds. Cignoris Penella Men kan in Spanje van alles zijn, behalve protestant. Hoewel de Spaan se regering weet, dat de Spaanse pro testanten de wetten van het land eer biedigen, wenst de R.K.-staatskerk, dat zij worden beschouwd als onge wenste elementen, die zelfs beschul digd worden marxist of commu nist te zijn. Maar ondanks deze on derdrukking en hun armoede blijven de ongeveer 20.000 protestanten vol houden in hun werk, om de Span jaarden het evangelie te verkondigen. Dit vertelde vrijdagavond ds. Mario Cignoni Penella, predikant te Barce lona, tijdens een bijeenkomst in de geheel bezette kerk der geref. ge meente aan de Segeerstraat te Mid delburg. De titel van de lezing was „Boodschap van een kerk onder het kruis aan de vrije christenen van Ne derland". Momenteel maakt deze Spaanse predikant een tournee door Neder land, georganiseerd door de stichting „De Spaanse Evangelische zending". Ook in Middelburg is een voorlopig comité gevormd van deze landelijke stichting, waardoor het mogelijk werd dat ds. Cignoni kon spreken. In dit comité is de gehele geref. gezindte vertegenwoordigd. Nadat ds. Cignoni verteld had hoe hij er toe gekomen was om het evangelie in Spanje te verbreiden, besprak hij de geestelijke groei en de uitbreiding van de gemeente des Heren in Spanje tegen de hardvoch tige inquisitie in. Hoewel ook in Span je de strijd ontbrand was tegen de corrupte r.k.-kerk, had de reformatie er niet veel succes. In 1868 kregen de Spaanse protestanten godsdienstvrij heid, maar in de periode van 1873 tot 1931 werden zij slechts schoorvoetend geduld. „De r.-k. geestelijkheid wil nu een maal niet hebben, dat zij volledige godsdienstvrijheid hebben, zoals dit in andere protestantse landen het ge val is", aldus ds. Cignoni. Ds. Cignoni vertelde, dat na 1931 niettemin bijbels verspreid werden, ondanks de grote moeilijkheden, maar de Spaanse burgeroorlog maak te een eind aan het zendingswerk. Toch waren er duizenden mensen, die tijdens de oorlog, toen alle kerken gesloten waren, om bijbels vroegen. Toen de socialisten wonnen, hebben de rooms-katholieken hun eigen zege verkondigd en hun kerk werd staats kerk. Alle protestantse kerken wer den gesloten. Maar door huissamen komsten hebben zij besloten om het werk van Christus voort te zetten. Met veen groot aantal voorbeelden maakte ds. Cignoni de moeilijke strijd van de Spaanse protestanten duidelijk. Dit met grote aandacht gevolgde betoog werd vertaald door de heer C. Neeser, „Fellow of the Evangelical Preacher's Association" in Londen. De samenkomst stond onder leiding van ds. W. J. Meister, geref. predi kant te Middelburg, die tevens een kort welkomstwoord sprak. Prof. Verlinde sprak voor Natuurkundig gezelschap De eerste lezing van het Natuur kundig Gezelschap te Middelburg werd gehouden door prof. dr. J. D. Verlinde uit Leiden. Deze had als on derwerp „Virussen als verwekkers van besmettelijke ziekten". Sommige ziekten worden veroorzaakt door bac teriën, andere, zoals influenza, pok ken. mazelen, kinderverlamming, ro de hond en mond- en klauwzeer door virussen, aldus prof. Verliiide. Terwijl bacteriën gekweekt kunnen worden in een levenloos milieu, vermenigvul digen virussen zich alleen in levend milieu. Er zjjn buitengewoon kleine virussen met afmetingen van bijv. tien millimicroner zijn er ook die onge veer de grootte van een bacterie heb ben. Prof. Verlinde merkte óp, dat men nog steeds geen afdoend antwoord heeft gevonden op de vraag of virus sen levend of dood zijn. Een bacterie tast de cel aan de buitenkant aan; een virus dringt er in, vermeerdert zich daar en vernietigt zo de cel. Het blijkt zeer moeilijk te zijn om de virus té bestrijden; er zijn geen geneesmidde len bekend, die een directe werking hebben op de ziekteverwekkende vi rus. Het inspuiten met zogenaamde entstoffen helpt meestal maar voor korte tijd, terwijl men met inactief vi rus nog geen bijster goede resultaten verkregen heeft. Men zou de weefsels immuun willen maken. Dit kan al leen met levend virus, dat dus betrek kelijk ongevaarlijk moet zijn, aldus prof. Verllnde, daar dit principe ook brj koepokinenting toegepast is. Tot slot besprak prof. Verlinde nog een andere mogelijkheid, namelijk het onderscheppen van de Infectieweg. Daarom wordt bij de bestrijding van de kinderverlamming de uiterste hy giëne voorgeschreven. Een zeer talrijk publiek luisterde met grote belangstelling naar de dui delijke uiteenzettingen van prof. Ver linde. Vlissingen Begrotingsvergadering Op woensdag 14 november zal de Vllssingse raad de begroting 1957 voor de gemeente in een operjbare vergadering aan een beschouwing on derwerpen. Aalsdyk 24 Djakarta. Aagtekerk 23 Aden n. Suez. Aardijk 26 New York. Adrian 24 Dar es Salaam. Apherat 24 B. Aires n. Paranagua Alnati 24 St.-Vincent. Alphacca 24 Santos n. B. Aires,, Almkerk 24 460 m. z. Kp. Palmas. Ameland 24 200 m. z.o. Abadan. Amsteldiep 24 Rotterdam. Amstelkade 24 510 m, w.n.w. Walvtsbaal. A..istelslot 22 Londen. Ball 26 Antwerpen. Bloemfontein 24 150 m. w. Kp. St.-Vincent Blommersdljk 24 Rotterdam n. New York Blitar 24 Cochin. Bussum 24 580 m. n.o. Sombrero eil. Caltex „The Hague" 24 Puerto la Cruz. Caltex „Pernis" 24 Punta Cardon n. Lands End. Calamares 24 Puerto Barrios. Colette 24 50 m. o.z.o. Kp. St.-Vlncent. Congokust 24 52 m. z.w. Finlsterre. Delfshaven 24 Emden. Delft 24 150 m. z.w. Ouessant. Drente 25 Perim. Dongedijk 25 Cristobal n. Antwerpen. Erkalin 24 Teignmouth n. Amsterdam. Fedala 22 Djibouti n. Massawan. Frans v. Seumeren 24 Holmsund. Friesland 25 Gdansk n. Hamburg. Gaasterland 25 Rio Grande. Gaasterkerk 30 Singapore verw. Grootekerk 25 Brisbane. Garoet 26 Tandjong Priok. Grote Beer 24 250 m. w. Sclllies Gouwe 25 Kp. Palmas n. Monrovia. Gumeekust 26 Takoradi. Harold 24 Frederikstad n. Huil. Heelsum 22 New Orleans. Hera 25 700 m. z.w. Flores. Houtman 24 200 m. z.o. Ceylon. Ivoorkust 25 Monrovia. Jacaranda 25 Rouaan. Joseph Frerlng 24 Rio de Janeiro. Kalinga 24 325 m. o.n.o. Aden. Kabylia 24 Mauritius. Kalydon 25 Rotterdam. Kara 25 Abadan. Kenitra 24 dw. v. Texel V.S. Kenia 24 360 m. z.w. Bermuda. Kinderdijk 24 360 m. w. Scillies. Kermla 25 Fredericia n. Rotterdam. Korenia 25 Rotterdam. Katelysia 24 Port Said n. Montreal. Kota Agoeng 25 Gibraltar. Kota Baroe 20 Philadelphia. Kyllx 24 Ouessant. Langkoeas 25 Singapore. Lekhaven 30 New Orleans verw. Leopoidskerk 30 Ummsaid verw. Limburg 24 Makassar. Lekkerkerk 26 Rotterdam n. Hamburg. Lemsterkerk 25 Genua n. Port Said. Lombok 28 Dar es Salaam. Louis Lantz 24 35 m. w.n.w. Freetown. Maasdam 25 New York n. Southampton. Maaslloyd 24 Suez. Macoma 26 Fremantle. Merwede 21 Sapele. Modjokerto 25 Suez n. Aden. Murena 29 Ceboe verw. Nestor 23 120 m. z.o. Jamaica. Noordam 27 New York n. R'dam. Oldekerk 25 Port Said. Oleander 22 New York. Oostzee 24 Djeddah. Oranje 25 Bombay. Ootmarsum 24 Houston. Orestes 24 Christobal. Owerkelk 24 Singapore. Parkhaven 27 Santos verw. Phrontis 20 Soerabaja. Pr. Alexander 24 Hamburg. Pr. Fr. Willem 24 Lizard. Purfina „Nederland" 25 Las Piedras t Genua. Reyniersz 24 Makassar n. Soerabaja. Rolula 25 Fayal. Rijndam 24 60 m. o.n.o. Cp. Race. Rijnkerk 26 Marseille. Rubicon 25 Brunsbuttel. Saroena 21 Hongkong. Schouten 25 Balikpapan n. Manilla. Senegakust 25 Amsterdam. Sigil 24 Samplt n. Balikpapan. Sibajak 24 160 m, n. Brisbane. Siblgo 21 Melbourne. Sunètta 24 600 m. w. Lands End. Stad Alkmaar 22 Brake. Stad Leiden 25 Port Said n. Antwerpen, Stad Schiedam 24 75 m. ö.n.ö. Kp. Dagata Sraat Cook 23 Mombassa. Straat Soenda 23 Penang. Tabian 22 dw. v. Djeddah, Tabinta 27 Amsterdam verw. Theobaldius 25 160 m. o. Bahrein Tjinegara 22 Kaapstad. Tjiluwah 24 Semarang. Utrecht 23 150 m. n.w. Menado. Van Noort 24 350 m. z. Manilla. Van Heutsz 23 Buleleng n. Probolinggo. Vasum 25 Rotterdam n. Mena al Ahmadl. W. Alton Jones 23 Philadelphia n. Pta. Cardon. Waterman 25 Arasterdam n. Kaapstad. Weltevreden 26 Tandjong Priok. Willem Ruys 25 Napels n. Gibraltar. Wonosarl 26 Suez. Willemstad 25 Amsterdam n. W.-Indië. IJssel 28 Rotterdam verw. Zeeland 23 Manokwarl. Zuiderkruis 22 Papeete a. Melbourne. Walcheren ZATERDAG 27 OKTOBER Kerkgenootschap der 7de dagsadven- tisten. Middelburg: 10 bijbelstudie, 11 ds. De Raad (H.A.); Vlissingen: 9.15 ds. Smit; 10.15 Bijbelstudie. Interkerkelijk avondgebed. Middel burg (Koorkerk): 8—8.30 uur; Vllss. (Engelse kjerk)7.308 uur. ZONDAG 28 OKTOBER 1956. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerkè: 10 ds. Theunissen ,2.30 ds. v. d. Windt; Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Doornen bal; Biggekcrke: 9.30 ds. Abbing, 2 ds. Wisse; Domburg: 10 en 7 ds. v. Willenswaard; Gapinge: 10 ds. Aal- ders; Grijpskerke: 10 ds. Wisse, 2.30 ds. Abbing; Kleverskerke: 2 ds. Otte; Koudekerke: 10 ds. Kloosterman, 10 jeugdkerk, 2.30 ds. Kwast; Vllss.str., 7 ds. v. 't Hoff; 't Zandt: 10 ds. Hoff man (H.A.i. 10.15 jeugdkerk; 7 ds. Hoffman (H.A. en Dankz.); Melis- kerke: 2.30 ds. De Groot:*Middelburg Oostkerk: 10 ds. De Boer (jeugd dienst); Engelse kerk: geen dienst; Koorkerk: 10 ds. v. d. Wall; Nieuwe kerk: 10 ds. v. d. Linde; 5 ds. Hovius, 7 ds. Aalders; woensdag 31 oktober: Nieuwe kerk7.30 hervormingsdienBt. Nieuw- en Sint-Joosland 10 ds. Van Haarlem, 19 (jeugddienst) ds. Wage- naar; Oost- en West-Souburg: 9 30 en 11 ds. Haitjema (dankzegging H. A.). 7 (jeugddienst) ds. Van Duv- ne; (Concordia) 9.30 jeugdkerk: Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Richard; Raadslid Koops nam afseheid De heer J. Koops (arb.), lid van de Vlissingse raad, vertrekt naar Zutphen, zodat hij zijn lidmaatschap van de raad heeft neergelegd. Op volger is 'de heer J. Steurrijs, wiens geloofsbrieven door de commissie uit de raad in orde werden bevonden. Burgemeester mr. B. Kolff zeide in een toespraak bij dit afscheid, dat de heer Koops reeds sinds 1953 lid van de raad was. Hij nam deel aan ver scheidene commissies, was lid van de Culturele Raad en zijn belangstelling ging ook voor een groot deel uit naar onderwijszaken. De burgemeester wenste de heer Hoops en zijn vrouw het allerbeste toe in de nieuwe woonplaats, waarna het scheidende raadslid met een kort woord dank zegde voor de ondervon den samenwerking in de jaren van zijn werkzaamheid als zodanig. Andere verkeersregeling in de Wolstraat De heer J. Marijs (a.r.) heeft in de Vlissingse raad aan B. en W. voorge; steld om de verkeerssituatie in de Walstraat door de verkeerscommissie nader te laten bezien ten einde de verkeersveiligheid te vergroten. Ofschoon de heer Marijs besefte, dat een en ander wel veel moeilijk heden met zich zal brengen is het misschien mogelijk een parkeerver bod voor bepaalde uren in te stellen of andere maatregelen te nemen. De voorzitter zegde toe het verzoek aan de verkeerscommissie en de commis saris van politie door te geven. Schoorsteenbrandje Uit de schoorsteen van de heer H. A. in de Paulus Potterlaan te Vlissin gen, kwamen vrijdagochtend om streeks tien uur dikkere rookwolken dan normaal. Het bleek, dat de teer- aanslag in de schoorsteen in brand was geraakt. Al gauw sloegen de vlammen eruit. De brandweer ver wijderde echter vakkundig de aan slag, zodat de schoorsteenbrand spoe dig gedoofd was. Nieuw- en Sint Joosland Vergadering Ned. Rode Kruis De afdelingen Souburg, Ritthem en Nieuwland van het Nederlandse Rode Kruis hield een propagandaavond in de zaal Pluijtnefs te Nieuw- en Sint Joosland. Na een kort openingswoord van de afdelingsvoorzitter reikte wet houder P. W. de Lange de medaille voor 10 jaar trouwe dienst uit aan het colonne-lid P. Abrahamse. De kring secretaris sprak hierna een propagan distisch woord. De Rode Kruis-spelers uit Middelburg brachten hét r.-k. to neelstuk „Het Witte Legioen" ten to nele. De afdelings-voorzitter was al ler tolk toen hg de spelers dankte voor het gebodene. In de pauze werd een verloting gehouden ter dekking yah de onkosten. Aan de heer Walra ven uit Souburg werd dank gebracht omdat hij 10 jaar lang elke week naar Nieuwland kwam om les te geven in E.H.B.O. Zowel de heer als mevrouw Walraven mochten een klein ge schenk in ontvangst nemen. Dokter Brons wees nog op het nut van de E. H.B.O.-cursus, waarna de afdelings voorzitter de avond sloot. Ritthem: 10 en 2.30 ds. v. 't HofSe- rooskerke: 10 ds. v. d. Windt, J.oO ds. Theunissen; S. Laurens: 10 en 2.30 ds. Kalkman; Veere: 10 ds. Ottc; Vllssin- ?en: St. Jacobskerk: 10 ds. de Groot. ds. Maas; Engelse kerk: geen dienst: Johanneskerk: 9.30 ds. Maas, 7 ds. de Groot; Havendorp: 10 ds. Kwast; Vrouwenpolder: 2 ds. de Boer (H.A.)Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelancio: 9.30 ds. VVage- ner, 7 ds. v. Dalen (jeugdd.). Egllse Wallonne. Middelburg: 10.30 l'Eglise Mennonite M. Ie Pasteur le Gras. Evang. op G.G. Vliss. Kazerne- Willem III: 10 en 5 ds. de Reuver. G.G.N. Middelburg (Veiling): 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden: 9.30, 2 en 6 leesd.; vrqdag 2 nov.: 7.15 n.m. ds. v. d. Ketterij. Gereformeerde Kerk: Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Schalkwijk; Domburg 10 dienst. 2.30 ds. Dondorp; Gapinge 9.30 en 2 ds. Spoelstra; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Elshout; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Dijkstra; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Poelman; Middelburg Hof- pleinkerk 9.30 ds. d. Boer, 2 cn 5 ds. van Til; Noorderkerk 9.30 ds. v. Til, 5 ds. d. Boer: Lüth. Kerk geen dienst; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld: Oostkapelle 10 en 2.30 cand. v. Rijn; Serooskerke 10 en 2.30 ds. van Wouwe; St. Laurens 10 ds. Boon. 2.30 ds. Verschoor; Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 drs. Verschoor, bev. ds. Homburg, 5 ds Homburg, intrede: Vrouwenpolder 10 en 2.30 ds. v. d. Wal: Westkapelle 9.30 ds. Dondorn, 2.30 ds. Boon; Zou- telande 10 en 2.30 leesd. Gereformeerde Gemeente: Aagte- kerke 9.3Ó. 2 en 6 leesd.: Arnemufden 9,30. 2 en 6 leesd.: Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6 30 ds. Verhagen; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Chr. Gereformeerde Kerk: Middel burg 9.30 en 3 leesd.Vlissingen 9.30, en 5 leesd. Ver. van Vrjjz. Hervormden: Vlis singen 10.45 dr. v. Royen. Evangelisch Lutherse Gemeente: Middelburg 5 ds. Johannes; Vlissin gen 10.15 ds. v. Woerden. Doopsgezinde Gemeente: Middel- hurg geen dienst; VlissingenlO mej. ds. d. Boer. Hersteld Apostolische Zendingsge meente: Vlissingen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Leger des Hells: Middelburg 10 heil.d., 4 openl.. 7 30 verloss. samenk. o.l.v. majoor v. d. Vase: Vlissingen 10 heil.d. 6.45 samenk. 7.30 verloss. sa menk. ö.l.v kapitein Eikenaar. Firma J. Leynse moderniseerde De huidige tijd eist modernisering. Dit is een eerste vereiste geworden, ook in de vlees- en vleeswaren- branche. De firma J. Leynse aan de Gravenstraat te Middelburg, heeft dit goed begrepen en haar zaak een grondige „restauratie" doen onder gaan, hierbij gebruik makend van èen der nieuw.ste snufjèB op koelge- bied. Bovendien is er voor Zeeland 'n unicum, namelijk een ïeven en een halve meter lange moderne openge- koelde frigidaire-verkooptoonbank, die aan alle eisen van de tijd voldoet. Het vlees en de vleeswaren liggen op aantrekkelijke wijze voor het ko pend publiek uitgestald, hetgeen in houdt, dat men een betere service gn een snellere bediening kan bieden. De eerste dageei zal de zaak nog wel meer op een bloemenwinkel dan op een slagerij lijken, daar zakenrelaties en vrienden de heer Leynse ruim be dacht hebben. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN. Middelburg: dokter C. F. Frumau, Groenmarkt 17, tel. 2635, Vlissingen: dok ter H. C. A. Dètmar, Badhuisstraat 25, tel. 2233 (de artsen Detmar en Van Dijk hebben van dienst gewisseld!). Koude kerke, Zoutelande en Westkapelle: dok ter L. Sloos, Middelburgsestraat 1. Kou dekerke, tel. 01185—231. Veere, Seroos kerke en Oostkapelle: dokter P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188276. Apotheken Middelburg: Hummelen, Markt 69, tel. 2134. Vlissingen: mevr. Tan —Meyer, Singel 60, tel. 2025. Collecten De Zeeuwse collecte heeft fn de ge meente 's-Heer-Arendskerke 157.13 op gebracht. De te Krabbendijke gehouden col lecte voor het Protestants Interker kelijk Thuisfront heeft 112.16 op gebracht. Gedurende de ledenwerf actie werden 91 nieuwe leden inge schreven. Marktberichten. VEILING MIDDELBURG. 27 oktober. Bintjes 8.8011, grote 8.70 —7.60. Koopm. bl. grote 10.50—11.40. Jonathan 65-75 45. 60-70 40. H I 60-70 25 —28. 80-65 24. K 13—15. F 8—10. Goudrei- netten 75-85 35—41. 65-75 28. H I 75-35 30, 75-80 30, 65-75 24, 70-75 31. 65-70 27. H II 19, K 25—26, F 17—20. Cox Orange Pippin H I 55-65 62, 55-60 54—64, H II 42—58, K 32-67, F 17—38. Allington Pippin K 17 —23. F 7—13. Laxton Superbe K 18—27, F 12. 'Glorie van Holland H I 75-85 40—41, 65-75 85—37. 65-70 35. H II 20—35, K 17— 26. Sterappels H I 55-65 34. Groninger Kroon H I 65-75 33, 55-65 26. K 16—22, H II 18. Zoete Ermgaard K 33. D. du Co rnice H I 65-75 77, 65-70 63, H n 62. K 41—60. Br. Alex. Lucas H I 75—85 39, H II 2021, K 14—22. Comtesse de Paris H I G5-75 39. 60-65 31, 55-60 25. K 25—63. F 38. B. Louise d' Avrancheï F 14—13. Conference K 2840. F 12—14. Zwijndr. wijnpeer H H 20. K 23. F 13. St. Remy H -I 65-75 23. 70 en boven 24. K 21—23. Bergamotten H I 60-70 24. Emille d' Heljst K 16. N. Poit. H I 65-75 22, 55-65 21. H II 15. K 20. Kraalperen F 25—30. Legipont K 32—35. Tomaten 2029. Ana nasmeloenen 8—36. Black Alicante 113 132. Golden Champion 138—140. Groenten. Bloemkool A 19—50, B 10— 18. C 8—10. Andijvie 7—16. Prei 10—19. Uien 9—13. Spruiten 22—79. witlof 122— 133. Sla 310. Spinazie 1343, Veldsla 22. Koolrapen 11—13. Dubb. prlnc. 86 149. Pronkbenen 40—76. Snijbonen 61— 179. Stokpr. 113—150. Savoyekool 5—14. Rodekool 7—15. Wittekool 3—5. Boerekool 47. Bospeen 20—26. Waspeen 2528. Peen kg 5—10. Boskroten 16—24. Kroten kg 12—32. VISMIJN TE VEERE. 26 oktober. Exportgarnalen, aanvoer 28 kg, 331—353. Tong. aanvoer 2 kg, 280. VEILING GOES. 28 oktober. Export- en tndustrleveiling. Cox A. Pippin h 70-75 78. h 65-70 76. h 60- 65 66. h 55-60 43. II 27. Goudreinetten 85- 90 39. 75-85 34, 65-75 25 60-65 30. h 75-85 33.30. h 65-75 24.90, h 60-65 19, II 15. k 20.80—21.10. f 15.80. Jonathan h 75-80 42, h 70-75 40, h 65-70 34. h 60-65 24. Glorie van Holland 75-85 42, 65-75 35.10—35.30. h 75-85 38. h 65-75 33.10—33.30, h 60-65 24. II 19. Sterappel h 55-60 41. II 23. Laxton Super be 75-80 46. 70-75 49. 65-70 42. 60-65 33, 55- 60 16, h 75-80 43. h 70-75 43. h 65-70 38, h 60-65 31, h 55-60 18. II 15. Br. A. Lucas 75-80 58, 65-75 55. 60-65 41, h 75-80 61. h. 65-75 56.10. h 60-65 40. II 20. Em. d' Heijst li 65-75 37, h 55-65 33, II 50-55 19. II 45-50 12. Zw. wijnpeer h 60-65 34. h 55-60 36.80, h 50-55 31.20, II 13. St. Remy h 75-35 25, U 20. D. du Cornice h 75-80 93, h 70-75 94, h 65-70 85. h 60-65 74, II 55-60 46. N. Poi- teau h 65-75 23, h 55-65 16, h 50-55 3.50, H 8. Jodenpeer h 60-70 8, h 50-80 13, II 65. Gewone veiling: Cox O. Pippin k 47-53. t 20—24. Gl. v. Holland k 28—30, f 17—21. Goudreinetten k 19. f 13, val 13, kroet 12.30. Jonathan k 26. f 17. Laxt. Su perbe k 25—28. f 12—17. Comtesse k 8— 13. Br. A. Lucas k 26—27. f 10—16. D. du Cornice k 58—77. f 39—56. Zwijndr. wijn peer k 18-18, f 8—10. St. Remy k 18—20. t 16—18. Pondspeer k 17—18, t 16. Drui ven I 130—136, H 106—133, IH 87. Groenten. Kropsla 6. Bloemkool 2549. Tomaten 64—76. Gr. Sav. kool 7—11. Ro dekool 6. Wittekool 4—9. Prei 24—25. Uien 3—10. Kroten 15—18, Andijvie 7—li. Peen 6—8. Veldsla 6—36. Spruiten 58. Dubb. pr. bonen 93—115. Pronkbonen 47—64. Wor telen 33. Selderij 7—9. Knolselderij 4—18.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3