PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opstandelingen beheersen thans grote gedeelten van Hongarije Tunesiërs kregen bevel „zich dood te vechten" Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee mei '57 in gebruik BILT Vandaag.-. 199e jaargang - no. 255 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f - Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) 23 cent p. regel met een minimum van l.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 35 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. PINEAUDIT ZAL OOK IN RUSLAND GEBEUREN Wellicht wordt Russische inmenging voor Verenigde Naties gebracht Onder de opstandige Hongaarse arbeiders is gisteren een algemene staking uitgebroken. Voor zover uit de verspreide berichten van rei zigers, die uit Hongarije terugkeren, is op te maken, zijn de opstan delingen bezig, alle grote verbindingen tussen Boedapest en het wes ten af te snijden. Boedapest is nog steeds het toneel van bloedige in cidenten; volgens verscheidene ooggetuigen zijn in het openbaar zo wel Russische soldaten als verzetsstrijders opgehangen. De regering heeft standrecht afgekondigd: Iedereen die zich gewapend op de openbare weg bevindt, zal ter plaatse worden neergeschoten. Intus sen werd echter een nieuwe oproep van het partijbestuur uitgezonden, volgens welke allen, die vóór gisteravond tien uur de wapens neer legden, vrijuit zouden gaanDe opstand breidt zich uit in bijna alle provincies. In verscheidene streken zijn de opstandelingen heer en meester. Ongeveer zeshonderd gewonde Hongaren zijn vrijdagavond te Nickelsdorf (Oostenrijk) binnen gekomen om daar medische hulp te ontvangen. Ook zouden ongeveer zeventig doden over de grens zijn gebracht. Het onafhankelijke Weense avond blad „Der Kurier" meent te weten, dat in Boedapest een voorlopige re volutionaire regering is gevormd. Volgens dit blad heeft een officier donderdagavond door een defensie- comité van deze regering onderte kende vlugschriften van het balkon van de legerdrukkerij te Boedapest geworpen. De vlugschriften bevatten een verzekering van de „revolutio naire regering", dat „de zaak van de Hongaarse onafhankelijkheid en vrij heid zal zegevieren". Een delegatie van Hongaarse arbei ders, die door premier Nagy is ont vangen, heeft de eis gesteld dat de Unieke plaats Voor het Verbond van Ned. Werk gevers te Arnhem heeft prof. dr. E. de Vries gesproken over het wereldbeeld 1956 en de toekomst van Nederland. Hij hield een rede, die vol was van gezond optimisme en daarop mag wel eens even bijzonder de aandacht worden gevestigd. Optimisme is in het goede jaar 1956 nogal een schaars artikel m verga deringen van grote landelijke organi saties. Er is druk met de waarschu wend opgeheven vinger gewerkt en uit den treure is gezegd, dat het Ne derlandse volk thans in (betrekkelij ke) welvaart leeft, maar dat zorge lijke tijden te wachten staan, schijnsel zijn ze weinigC,ohu .a-p- Diit soort „waarschuwers" is er door de eeuwen heen geweest en als verschijnsel zijn ze weinig interessant, maar ze waren dit jaar toch wel erg talrijk in Nederland en het is daarom goed dat him zwartgallige uitlatingen worden geneutraliseerd door een do sis optimisme als prof. de Vries te Arnhem aan dc Nederlandse werkge vers toediende. ij zag voor het Nederlandse volk niet slechts een toekomst, maar zelfs een toekomst, die veelbelo- H Nederland, zo zei hij, ligt aan verkeerskruispunt in Europa alleen vanwege zijn belangen overzee. Die vormen het natuurrijk complement van onze plaats op het Europese vas teland. De eeuwen door is er grote span ning geweest tussen beide. Vaak is de schaal doorgeslagen naar een over wicht van de vloot, van de overzeese belangensfeer. Terecht, toen het zee schip technologisch en economisch zo zeer vooruit kwam op landtransport. Modern verkeer langs de weg en door de lucht, beide eerst ontwikkeld in de twintigste eeuw, stellen ons in staat een nieuw evenwicht te vinden. Nederlandse investeringen overzee, wereldhandel en in toenemende mate Nederlandse diensten op het gebied van verkeer en transport, maar ook technische diensten in een groeiende veelvormigheid geven Nederland een unieke plaats in Europa. Meer uniek dan in de tijd vóór de overdracht van de soevereiniteit in Indonesië. Want wij zijn een maritieme mogendheid gebleven zonder te grote magnetische binding aan een klein deel van de we reld overzee. Daarin verschillen wij van België. Frankrijk en Portugal. En zelfs het Verenigd Koninkrijk is door de investeringsbehoeften van Afrika en Australië in sterke mate gebonden. Maar onze maritieme be langen hebben Nederlandse steun punten in handel en bedrijf overzee, in vele landen. Daarin verschillen wij van Noorwegen, dat zich vrijwel be paalt tot vervoerdiensten voor ande ren De bijzondere positie van Neder land overzee steunt op innige relaties met het achterland. Maar in niet mindere mate op ons eigen produk tie-apparaat De Nederlandse landbouw en indu strie hebben beide een grote behoef te aan grondstoffen, brandstof en hulpprodukten. Als goede klant van landen overzee kunnen wij er ook markten vinden voor eindprodukten, en merkwaardigerwijze eveneens van landbouw ën industrie. Nederland is dus maar niet alleen doorvoerhaven of handelsstad. Weinig landen evena ren Nederland in evenwichtige sa- Vervolg op pagina 3i Deventenaar worgde zijn vrouw De 53-jarige De J. te Deventer heeft gistermiddag na een twist zijn eveneens 53-jarige echtgenote door worging van het leven beroofd. De dader ls in hechtenis genomen. De officier van justitie by de arron dissementsrechtbank te Zutfen en de substituut-officier hebben te Deventer de dader verhoord. Protesfbijeenkomst inzqke Schmidt uitgesteld De protestbijeenkomst, die het be stuur van het Jumigschlagerfonds ge- organisceerd had voor zondag 28 ok tober in het concertgebouw te Am sterdam, is uitgesteld tot dinsdag 27 november (eveneens in het concert gebouw). Sowjet-troepen per 1 januari aan staande worden teruggetrokken, aldus heeft radio-Boedapest gemeld. Nagy verklaarde, dat deze eis gerechtvaar digd was en beloofde dat eraan vol daan zou worden, aldus de radio. Behalve deze eis werden er nog twin tig andere gesteld. Er gaan geruchten, dat de defi nitieve aankondiging van een re geringswijziging zo lang op zich laat wachten, omdat Nagy voor nemens zou zijn, een aantal popu laire niet-commundsten erin op te nemen. Er worden namen ge noemd zoals die van Zoltan Tildy, de vroegere president. Volgens te Londen ontvangen berichten heeft donderdagmorgen een groep Hongaren, die zich toe gang tot het gebouw van de Britse legatie te Boedapest had verschaft, een beroepgedaan op de Verenig de Naties. Het contact van de wes telijke ambassade's met hun hoofd steden is inmiddels verbroken. De Verenigde Staten bespreken met Groot-Brittannië, Frankrijk en andere landen of het mogelijk en raadzaam is, de toestand in Hongarije voor de Verenigde Naties te brengen, zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken vrijdag meege deeld. Met onderzoekt ondermeer, of de aanwezigheid van de Sowjet-troe pen in Hongarije in overeenstemming is met de bepalingen van het Ver drag van Warschau en of de kwestie voor de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties dient te worden ge bracht. Aan de grens Volgens Poolse persberichten uit Hongarije heeft een aantal Russische militairen partij kozen voor de Hongaarse opstandelingen en zich aangesloten bij een contra-revolutdo- naire regering, dde in Noordoost- Hanigarije zou zijn gevormd. In War schau zijn onbevestigde berichten ontvangen over „zwaar vuur" bij de Slowaaks-Hongaarse grens. Uit Slo wakije zelf werd „grote onrust" ge meld. In Oost-Duitsland worden de com munisten voortdurend tot waakzaam heid gemaand. Vijftien Belgen, die vrijdagmiddag uit Boedapest te Nickelsdorp aan de Oostenrijks-Hongaarse grens zijn aan gekomen, dachten, dat de provincies in het westen van Hongarije in han den van de opstandelingen zijn. Aan vele huizen wapperde de Hongaarse vlag, waaruit men de communistische ster had weggeknipt. Andere reizigers die uit Hongarije de Oostenrijkse grens bereikten schatten, dat in de revolutie tot nu toe tussen de 2000 en 3000 mensein zijn omgekomen. De Franse minister van buiten landse zaken, Christian Pineau, heeft gisteren gezegd: „Wij hebben grote verwachtingen, dat de evolutie, die thans in verscheidene communistische landen plaats vindt, zich vroeger of later ook in Rnsland zal voltrekken". Marokko: kabinet dient ontslag in In Marokko en Tunesië houdt de gespannen toestand aan, die ont staan is doordat een vliegtuig, waar mee vijf leiders van de Algerijnse verzetsbeweging op weg waren van Rabat naar Tunis, enige dagen gele den door de Fransen werd onder schept. Tengevolge van nieuwe aanslagen in het gebied van Meknes en Port Lyautey steeg vrijdag het aantal do den onder de Europeanen in Marok ko tot naar schatting 45. Te Meknes woonden zesduizend Europeanen de begrafenis bij van 22 slachtoffers van eerdere ongeregeld heden. Onder deze doden bevonden zich drie Italianen, vier Portugezen en twee Spanjaarden. In dit gebied werden vier boerderijen aangevallen en enige werden in brand gestoken. Bij Port Lyautey werden twee boer derijen en twee winkels door brand verwoest. De teruggeroepen Marokkaanse ambassadeur in Parijs, Abderrahim Boea Bid, verklaarde bij aankomst te Rabat, dat de breuk tussen Ma rokko en de huidige Franse regering onherstelbaar schijnt te zijn. Te Pa rijs verklaarde minister Pineau ech- OMVANGRIJK EN MODERN PROJECT Opmerkelijk doelmatige en ook esthetisch verantwoorde inrichting In het voorjaar van 1957, juister gezegd één der eerste dagen van de maand mei, wacht Zierikzee een groots festijn. De grootste rampgift van het buitenland zal dan eigendom worden van SchouwenDuiveland bij de opening van het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis, dat langzamerhand In het bouwplan Malta zyn voltooiing nadert. De president van de wereldliga van Rode-Kruisverenigingen en leden van het corps diplomatique zullen de opening bijwonen. Het ziekenhuis dat met voor Nederland nieuwe installaties wordt uit gerust, zal enige weken voor de openingsdatum in mei in gebruik worden genomen, zodat by de officiële opening alle afdelingen en diensten al op volle kracht werken. De directeur van het Nederland se Rode Kruis, de heer A. van Em- den en de heer C. Dermout, door Nederland en Zweden belast met het algehele opzicht over de bouw, hebben ons iets verteld over de totstandkoming en de inrichting van dit project. De entrée omvat o.m. een ruime hal met een garderobe. De Zweedse bezoekers in Nederlandse ziekenhui zen hebben nooit begrepen, waarom er geen garderobe voor de familie leden van verpleegden in een hospi taal is; het Zweedse gebruik is in Zie rikzee overgenomen. Direct naast het trappenhuis links, vlak tegenover de administratiekamer, komt een tegel plateau, geheel in kostbaar Zweeds marmer uitgevoerd. Symbolisch zal hierop de levensboom worden uitge beeld, wortelden in het water en Cna- ritas de liefdadigheid aan de voet van de boom gezeten. Gelijkvloers, boven de reusachtige verwarmingskelders en technische installaties, vindt men bestuurska mer, röntgenkamer, de polikliniek ruimte en enkele werkkamers van het leidinggevend personeel. Voor de poli kliniek komt er aan de zijkant van het gebouw een geheel aparte ingang met wachtruimte. ter. dat de samenwerking tussen Franki-ijk en de voormalige protec toraten in Noord-Afrika onverzwakt kan worden voortgezet, als er geen „onherstelbare stappen" worden ge daan. Hij noemde de arrestatie van de Algerijnse leiders een „politie actie". In Tunesië kwam het vrijdag bij Boe Arkoeb tot een botsing tussen Franse militairen en Tunesische bur gers, waarbij vier Fransen en zes Tu nesiërs werden gewond. Het incident ontstond, doordat twee vrachtauto's met Franse verlofgangers bij Boe Arkoeb, veèrtig km van Tunis kwa men te staan voor een versperring van stenen, die door Tunesiërs werd bewaakt. De Fransen gingen verster kingen halen en niet behulp daarvan werd de doortocht geforceerd. Ook elders in Tunesië zijn weg versperringen opgeworpen, die door Tunesische troepen worden bewaakt. Deze eenheden hebben bevel gekregen zich „dood te vechten" om bewegingen van Franse troepen tegen te gaan. De Marokkaanse regering Si Bek- kai heeft vrijdag haar ontslag inge diend, zo is te Rabat bekendgemaakt. Het ontslag is door sultan Mohammed Ben Yoessef aanvaard. Een buitgemaakte Russische tank in de 'straten van Boeda- M pest. Bovenop Hongaarse op- standelingen, dia met een Hon- gaarse vlag zwaaien. llilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllf Mijnwerkers 1 km diep in bodem doorgedrongen Bij het „afdiepen" van de vierde Hendrik-schacht zijn schachtdelvere de 1000 meter grens gepasseerd. Het is voor de eerste maal. in de geschie denis van de staatsmijnen en tegelijk van de Nederlandse mijnbouw, dat mijnwerkers tot 1 km diep in de bo dem zijn doorgedrongen. Aangeno men wordt dat deze nieuwe schacht eind 1959 begin 1960 voor gebruik gereed zal zijn. Op het zuiden.. Op de eerste en tweede étage be vinden zich de patiëntenafdelingen. Alle kamers voor de zieken zijn op het zuiden geprojecteerd en de keu kens en verdere dienstvertrekken aan de andere zijde van de gang. Geschei den door het trappenhuis bevinden zich op de eerste étage de verlosafde- ling en de kamers voor besmettelijke zieken. Op de tweede étage zijn er dan kamers voor „interne" patiënten. Bo ven de kliniekingang is er een vrolijk en fris uitgevoerd bordes. Het gehele hospitaal zal 80 bedden tellen; op de klasse-afdeling is er plaats voor 12 patiënten en op de kinderafdeling ko men enkele boxen en 10 bedden. Ook hierbij zal slechts het nieuwste mate riaal worden gebruikt. Een bijzonder heid van de zalen is het geheel ver dwijnen van de eentonige witte kleu ren van bedden, muren en spreien, zo als in andere ziekenhuizen. Uit Zwe- Vervolg op pag. 11) Het nieuwe Rode Kruïsziekenhuis in Zierikzee, dat in mei 1957 in gebruik zal worden genomen en dat thans reeds een imposante aanblik oplevert. (Foto P.Z.C.) gedenkt prinses Sjahnaz, dochter uit het eerste huwelijk H van sjah Reza Pahlavi van Perzië met prinses Fawzieh, H zuster van ex-koning Faroek, haar 16e verjaardag. Zij zal dan tevens haar verloving met Ardeshir Zahedi, zoon van ge- H neraal Zahedi, de oud-premier van Perzië, vieren; s viert de Nederlandse ca- j barettier en voormalig tandarts Chiel de Boer zijn 60e ver- H jaardag. I MORGEN H is het 100 jaar geleden, dat de Franse schrijver van reis- m verhalen Paul Ch. Ph. E. De- H leutre d'Ivoi, vooral bekend door zijn meermalen verfilmde werk „Les cinq sous de Lava- s H réde" (in het Nederlands ver- taald „Met een kwartje de we- e| reld rond") te Parijs werd ge- H boren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllllll Herman Teirlinck grootofficier Oranje-Nassau Ter gelegenheid van liet tienjarig bestaan van het Nederlands-Belgisch cultureel akkoord zijn bij koninklijk besluit benoemd tot: Grootofficier in de Orde van Oran je-Nassau, bij bevordering: Herman Teirlinck,letterkundige Commandeur in de Orde van Oran je-Nassau. bij bevordering: Emile Langui, directeur-generaal der Scho ne Kunsten en Letteren aan het mi nisterie van openbaar onderwijs te Brussel Commandeur in de Orde van Oran je-Nassau: prof. dr. W. de Kevser, hoogleraar aan de vrije universiteit te Brussel en prof. J. L. Pauwels, hoogleraar aan de kath. universiteit te Leuven, lid van de Belgische afde ling van de gemengde technische commissie ter uitvoering van het cul tureel akkoord. Minister Cals. heefl vrijdagmiddag op zijn departement de versierselen verbonden aan deze koninklijke on- iderscheidingen, uitgereikt aan de ge- KORTE PREDIKATIE „GODS BARMHARTIGHEDEN HOUDEN NIET OP, ELKE MORGEN ZIJN ZE NIEUW". Klaagliederen 3 29,23 Ztfn woord zou je in een boek dat Klaagliederenheet niet verwach ten. Wanhoop, rouw en bittere klach ten vervullen deze aangrijpende lie deren, waarin geroepen wordt uit de diepte, tot God, Die soms zo onbe grijpelijk tégen ons lijken kan. Maar als de klacht is uitgezegd hevig en onverbloemd dan valt er een stilte. Een.stilte ivaarin een nieuw geluid van omhoog wordt gehoord. God spreekt in Zijn barmhartigheid: ,J)aar zij licht", en het wórdt licht. Door 'n scheppingsdaad van God ligt plotseling het diepe dal van lijden en dood in de volle zon: „Gods barm hartigheden houden niet op". Wat wél ophoudt, dat is de nacht, de rouw, de schijnbare overmacht van zonde, lijden en dood. Wat ophoudt is de wanhoop, het bittere verdriet. Zij heb ben maar tijdelijke macht in Gods wereld en over Gods kinderen. Als zij hun uiterste macht getoond hebben en ulles is uit, dan blijft Gods eeuwige barmhartigheid, die zegt: „Zie Ik maak alles nieuiv". En de wanhoop wijkt voor het vertrouwen dat zegt: Goed is het in stilheid te wachten op het heil des Heren". Het verdriet wordt overstraald door Gods liefde, die tronen droogt en hoofden opricht en die het ons geeft te erkennen: groter dan de Helper is de nood toch niet. Elke nieuwe morgen die God doet opgaan uit de nacht, is een token van Gods scheppende barmhartigheid, die de dood te sterk is, die de schaduwen verdrijft en ons einde wacht tot Zijn nieuwe begin. Wat hebt U vóór U als de dag be gint f Dezelfde zorgen als gisteren, het ou de verdriet, de blijvende strijd, de grauwe en vaak zo moeilijke werke lijkheid f Zeker maar midden in ons oude leventje ligt elke dag een fonkelnieuw geschenk uit Gods eeu wigheid op ons 'te wachten. Gods barmhartigheid, nooit oud of versle ten. of óp, nooit vanzelfsprekend, maar glanzend en nieuwspeciaal voor vandaag door de Vader voor ons bereid. Hebt U dat vanmorgen al ge zien Vlissingen m. de Boer DE VERWACHT... KOUDE OCHTEND. Zonnige perioden en slechts in de kustgebieden nog enkele verspreide buien. Overwegend zwakke wind. Koude ochtend, morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als gis teren. ZON EN MAAN 8 oktober. Zon op 7.30 onder 17.21 Maan op 00.56 onder 14.47 9 oktober. Zon op 7.31 onder, 17.10 Maan op 02.15 onder 15.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1