Minister Zijlstra: nieuw beroep op verantwoordelijkheidsgevoel Militaire manoeuvres op grote schaal zijn uit de tijd OVERHEID MOET MET ARTSEN GEZONDHEIDSZORG BESPREKEN ERRES VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 PROVINCIALS BSBUWSB COURANT 11 VERBOND VAN NEDERLANDSE WERKGEVERS Als beleid op lange termijn expansie van investeringen In een rede, die hij gisteren hield op de algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers te Arnhem, heeft minister prof. dr. J. Zijlstra opnieuw een lans gebroken voor het huidige prijsbe leid, dat hij beschreef als economisch en sociaal noodzakelijk en recht vaardig. Bovendien betoogde hij, dat ais beleid op lange termijn een gunstige verhouding van middelen en bestedingen niet moet worden geforceerd door bestedingsbeperking, maar door expansie van de mid delen. Expansie van de reële welvaart voor de brede lagen van ons volk, welke expansie een van de allereerste doelstellingen van het economisch beleid rtioet zijn. Expansie, zo vervolgde hg, van in vesteringen, welke de ruggegraat zijn voor kwantitatieve en kwalitatieve produktlviteitsontwikkeling; ontplooi ing van de overheidsvoorzieningen op al die gebieden, waar voor de gemeen schap een taak is weggelegd. Realise ring niervan vraagt steeds, maar met name In de nabije toekomst, de be reidheid het algemeen belang als lei dend gezichtspunt te aanvaarden en de openheid ten opzichte van elkaar om bij verschil van mening in rede lijkheid en nuchterheid elkaar te over tuigen. Op deze redelijkheid en nuchter heid zal in de komende maanden een zwaar beroep worden gedaan. Die redelijkheid en die nuchterheid zullen met name tot hun recht moeten komen in het gezamenlijk voeren van het beleid, dat in de ge- geven omstandigheden nodig is. mder dat „samen" verstond de minister regering en bedrijfsleven, waarbij hij zich met betrekking tot het bedrijfsleven realiseerde, dat beslissingen in de eerste plaats worden genomen door individuele ondernemers, maar waarbij toch ook in het kader van hun organi saties het algemeen belang een rol kan en moet spelen. Inderdaad Is de ondernemer pri mair verantwoordelijk voor zijn on derneming, maar in toenemende mate behoort hy zich daarbij tè realiseren, in welk kader van algemeen belang deze beslissingen moeten worden ge steld. Het is niet in de laatste plaats de taak van de organisaties om het aldus wijder gesteld ondernemerschap mogelijk te maken. In die zin heeft de regering ten behoeve van haar prjjs- stabllisatiebeleid met vrucht geappe- leerd aan dit modern opgevatte onder nemerschap. Hetzelfde beroep op ver antwoordelijkheidsgevoel gaat ook nit Satellietstaten en Raad van Europa De Nederlander F. J. Goedhart, die in de debatten der afgelopen dagen te Straatsburg van de westelijke mo gendheden gevraagd heeft, dat zij nog meer pressie op de Sowjet-Unie zullen uitoefenen om de vrije verkiezingen in de satellietlanden toe te staan, heeft in de politieke commissie op nieuw voor een actieve politiek der westelijke mogendheden gesproken. Het resultaat daarvan is, dat in de re solutie, die aan de assemblee vrijdag over de politieke situatie zal worden voorgelegd, ook een verzoek aan de regeringen der landen van de Raad van Europa zal worden opgenomen om tezamen met de Verenigde Naties de vrijheid der satellietlanden aan de orde te stellen. Bovendien zullen in de resolutie vrije verkiezingen in de sa tellietlanden worden verlangd. W. J. Twijnstra: remmen De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. •J. Twynstra, heeft in zijn jaarrede gemaand tot afremming van de hoogconjunctuur. Zowel de overheid, ondernemers als arbeiders zullen zich beperkingen moeten opleggen, aldus de heer Twynstra, die erop wees, dat de over heid geen enkele maatregel aan het bedrijfsleven zal mogen opleggen zonder de hand in eigen bozem te steken. De produktiviteitsstijgi ng zo ver volgde de heer Twynstra, heeft de laatste jaren een dalende tendens, waarbij 'de factor arbeid het knel punt is. Alleen de invoering van ar beidsbesparende methoden zou daar om een oplossing kunnen brengen; daarvoor zijn investeringen nodig. De industrie, zo concludeerde de heer Twynstra, moet daarom aan de ge zondmaking van het economisch be stel meewerken door haar uitgaven zoveel mogelijk te richten op die in vesteringen, die arbeidsbesparend werken. Bij de afremming van de conjunc tuur zal ook de consumptie een bij drage moeten leveren 65 van de nationale bestedingen vallen bin nen het gebied der consumptieve bestedingen zo meende de heer Twijnstra, die er zich van bewust was, dat deze beperking psy chologisch en politiek niet het ge makkelijkst ligt. Hij constateerde daarbij echter, dat een rem op de stijging van het verbruik niet dat te genwerkende gevolg heeft, dat 't be perking der industriële investerin gen met zich meebrengt. Spreker meende voorts, dat wanneer het mo gelijk zou zijn voor het komende jaar tot stabilisering van lonen en salaris sen te komen, het bedrijfsleven daar tegenover een stabilisering van het prysniveau zal moeten stellen. Hij pleitte in dit verband voor overeenstemming tussen werkge vers en werknemers en overeen stemming met de regering, die de uiteindelijke verantwoording i draagt. naar de werknemers en hun organi saties. Zo is een verantwoordelijk en verantwoord loon- en prijsbeleid te voeren, zij het nu geruggesteund door een bestedingscorrectie, die juist in samenhang met dat loon- en prijsbeleid geen ramp behoeft te zijn. Eén ding, aldus de minister moeten wy ons goed realiseren. Wanneer de groepsvorming in onze maatschappij ertoe leidt, dat deze groepen econo misch en politiek (en soms ligt in eco nomische zwakte politieke kracht) tot de tanden gewapend elkaar te lijf gaan ter handhaving en verbetering van hun aandeel in het nationale in komen, is dat de zekere weg naar in flatie. Daarmede wilde hy niet zeggen dat een zodanig probleem, het verde lingsprobleem, niet op enig ogenblik tereent wordt gesteld. „Ik pleit er slechts voor, dat met een open oog de gevaren worden gezien van een ont wikkeling, die een zegen, maar ook een ramp voor ons volk kan worden. Merkwaardig jubileum op Woerdense najaarsmarkt Op de jaarlykse najaarsmarkt in Woerden is woensdag een merkwaar dig jubileum gevierd. De 85-jarige veehandelaar W. Hoogendoorn uit Zwammerdam, een goede bekende van aanvoerders en handelaren op el ke veemarkt in Nederland, werd door burgemeester H. H. C. Vos van Woer den gehuldigd, omdat hy onafgebro ken 75 jaar lang op deze najaars markt tegenwoordig was geweest. Burgemeester Vos noemde de heer Hoogendoorn, die ook woensdag nog achttien dieren verhandelde, een sie raad voor het veehandelaarskorps vanwege zy'n grote vakkennis, zyn on kreukbare eerlijkheid en zijn nimmer aflatende humoristische kijk op de dingen. Namens het gemeentebestuur werd de jubilaris een ingelijste foto van de jaarmarkt aangeboden. Advertentie in New York Times over zaak-Schmidt Woensdag is in de New York Times een advertentie verschenen van het Jungschlagerfonds, waarin een be roep wordt gedaan op de „openbare mening van de vrije wereld" tegen het vonnis van Schmidt. In de adverten tie wordt gezegd, dat nog 14 Neder landers zich in de Indonésische ge vangenissen bevinden, op soortgelijke beschuldigingen als tegen wijlen Jungschlager zijn ingebracht, name lijk samenzwering tegen de Indonesi sche regering om deze omver te wer pen. Schmidt werd veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf voor een beweerde misdaad, „die hy niet had begaan en ook niet kon hebben be gaan", aldus de advertentie in de New York Times. Klacht op congres Kon. Ned. Mij. Bevord. Geneeskunst Wanneer er bepaalde maatregelen zyn, die men om politieke of economi sche redenen op het gebied van de gezondheidszorg wil nemen, dan moet men zich daarbij rekenschap geven van de repercussies die dit voor de geneeskunst zal hebben en daarover met de artsen overleg plegen. Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst, de heer W. J. Royaards, in de rede, die hij gisteren heeft ge houden op het congres van de maat schappij te Nymegen.. De arts leeft in een veranderde we reld, heeft te maken met een veran derende geneeskunst en daar komt nog bij dat het aantal hulp zoekende mensen en de frequentie, waarin door dezen hulp wordt gezocht, zo sterk is vergroot, dat men by gebrek aan een beter woord van massaliseiing dei- geneeskunst zou willen spreken. Daarbij is er ook nog een nieuw en geenszins klein probleem ontstaan van de hoge kosten der geneeskundi ge hulpverlening. Het economisch facet wordt bij de geneeskunst van steeds groter be lang en schept daarmee een nieu we problematiek. De geneeskunst en haar beoefenaren kunnen him werk de economische factor, niet meer over het hoofd zien. Op deze veranderingen moet de arts zich scherp bezinnen in het belang van een goede plaatsbepa ling voor de arts in het maat schappelijk leven, omdat onzeker heden en vragen daar voorkomen waar vroeger stabiele zelfverze kerdheid bestond, zo betoogde de heer Royaards. De geneeskunst meent in de geestqs- worsteling van ons tijdperk, waarin wordt gezocht naar een nieuw even wicht in de verhouding tussen indivi du en gemeenschap, een afzonderlijke plaats in, omidat in de verhouding arts-patiënt een bijzondei' sterk ac cent zal moeten blijven vallen op het individuele in deze relatie, zo betooj de de heer Royaards. Daarom hebben arts en Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst ook het recht en de plicht te verlan gen, dat men betreffende maatregelen op 't gebied van de gezondheidszorg met de artsen uitvoerig overleg pleegt, en rekening houdt. Een gang van za ken, waarvan helaas moet worden ge zegd, dat die in het verleden niet al tijd plaats vond, zo voegde spreker daaraan toe. Kosten levensonderhoud opnieuw gestegen Het centraal bureau voor de sta- tfesfciek heeft de prijsindexcijfers voor het levensonderhoud per 15 september 1956, op basis 1951 100, samenge steld. Het totaalindexcijfer (inclusief belastingen) «teeg van medio augus tus 1956 tot medio september 1956 van 108 tot 109. Het indeoccyfer voor voedingsmid delen liep met 1 punt op. Binnen deze up vertoonde het cijfer voor groen eer belangrijke stijging. Voorts jen de prijzen van peulvruchten vrij sterk. Het indexcijfer voor fruit daalde daarentegen, terwijl ook de pryaen van aardappelen iets terug liepen. Bij de niet-voedingsmiddelen steeg het indexcijfer voor de groep „wo ning" met 2 punten voornamelijk als gevolg van een stijging van de brand- stoffenprijzen wdnterprijzen Het indexcijfer voor kleding en schoeisel liep met 3 punten op. Dit houdt vooral verband met de over gang van de zomerkleding op de win- terkleding. De wdnterklearng is nl. t.o.v. de basisperiode minder sterk in prijs gedaald dan de zomerkleding. De stijging van de uitgaven voor consumptieve doeleinden veroorzaak te tevens een stijging van de index cijfers voor de posten, waarvan de hoogte samenhangt met het voor aan schaffing van het goederen- en dien stenpakket noodzakelijke loon. De stijging van het indexcijfer voor „ver zekeringen en belastingen" moet hier aan worden toegeschreven. Aanbesteding ringdijk sluizen Haringvliet De aanbesteding van de bouw van de ringdyk om de bouwput voor het sluizencomplex in het Haringvliet is niet, zoals abusievelijk was opgegeven op 16 december, maar op 18 december. (Advertentie) Heeft U plannen voor een wringer? Let dan vooral op da kwa&teit wast alléén een werkelijk goeds wringer garandeert 0 een zorgvuldige wasbehandeling. Bovendien is de kwaliteit bepalend voor de leveneduur van een wringer. Koopt daarom bij Uw wasmachine of voor U*v wrtBgerbok een Want ElfOSwringers zijn: geheel van aluminium en daarom volkomen roestvrij. uiterst sterk veo constructie ea modem van vormgeving En wat zeer belangrijk is: de EflRES wringer heeft nylon-geroerd* lagers, die daardoor prectiech onverslijtbaar zgn. De ERRE8 wringers bieden nog zeer vele andere i Laat U zich eens voorlichten door Uw handeleer of i een folder by R.S. Stokvis A Zonen N.V. Afdeling Electrische Huishoudelijke Toestellen. Erres wringers zijn verkrijgbaar In een grote en kleine uitvoering, prijs vanaf f. 65.35 S. Stokvis Zones M.T. SOLDATEN IN DUITSLAND (III) Oefenen in Duitsland wordt voor Nederlandse landmacht duurder (Van een speciale verslaggever) Ergens tnssen München-GIadbach en de Nederlandse grens ligt een uitgestrekt militair kamp, dat in tegenstelling tot de meeste in stellingen van die aard volkomen open is. Komt U er bij toeval langs in uw particuliere auto dan zal niemand U beletten er naar binnen te rijden om alles en nog wat te bekyken. De militaire geheimzinnigdoe nerij heeft hier plaats gemaakt voor gezond verstand. Het kamp heeft dan ook het karakter van een tninstad: er wonen 12.000 personen, d.w.z. leden van de vaste staf met hun vrouwen en kinderen; zij hebben er normale woningen met een tuin voor en achter, voorts scholen, kerken, winkels, restaurants, clubgebouwen, sportvelden, bioscopen, een schouwburg, een bibliotheek, kortom alles wat tot de normale uitrusting van een kleine stad behoort. Dit kamp (of deze stad, zo ge wilt) draagt de naam H. Q. Nor- thag, hetgeen wil zeggen: hoofd kwartier van de noordelijke leger groep. Zoals bekend zijn de Navo- strijdkrachten in drie groepen in gedeeld, de noordelijke, de centra le en de zuidelijke. Tot de noorde lijke behoren Britse, Nederlandse en Belgische divisies. Vandaar, dat de staf en het perso neel van Northag eveneens is sa mengesteld uit deze drie nationalitei ten. De plaatsvervangende chef-staf van Northag is de (jonge) Neder landse brigade-generaal A. V. van de Wall Bake. Er woont en werkt ook Duits personeel op de terreinen van Northag. Het is derhalve een typisch Europese nederzetting, een stuk in tegratie in de praktijk. Uiteraard is het een viertalige nederzetting, maar dat levert in de praktijk geen of wei nig bezwaar op. Er is bv. een Neder landse lagere school en voor de Ne derlandse middelbare scholieren gaat er dagelijks een bus heen en weer naar Roermond. De Nederlandse en vele Britse gezinnen onderhouden trouwens een levendig contact met die stad. Op zaterdagmiddag doen vele Northag-bewoners er hun inkopen. Sommige dingen zijn in Nederland goedkoper. De taak van H. Q. North ag is: voorbereidingen treffen voor een eventuele oorlog. Dat is de taak van elk hoofdkwartier. Maar meen niet, dat men U zal inlichten over veldtochtontwerpen en dergelijke za ken als U er mocht binnenrijden. Va» de 12000 mensem, die er wonen, zijn err trouwens maar heel weinig, daarvan op de hoogte zy'n. Zij Eijn uiterst geheim en dat is maar goed ook. Minder geheimzinnig echter Is men ten aanzien van militaire oefe ningen. Het is duidelijk, dat divisies geoefend moeten worden, willen zij aan haar doel kunnen beantwoorden. Het regelen van die oefeningen be hoort ook tot de taak van H. Q. Northag. Voor die oefeningen beschikt het hoofdkwartier over een aantal uitge strekte terreinen in Duitsland: Hohns voor tankschieten, Todendorf voor luchtdoelartillerie. Munsterlager, Sennelager, Putlos. Vogelsang em Ha- meln. Men kan in die oefenkampen afwisselend Britse, Nederlandse en Belgische eenheden aantreffen en soms ook wel Deense, Franse, Noorse en Amerikaanse. De gebieden worden nl. wel eens ter beschikking gesteld van eenheden, die niet tot de noorde- ïyke legergroep behoren. Het kan ech ter zijn, dat mem daar een eind aan moet maken als straks ook de Duits» divisies om oefengelegenhei d komen vragen. Het is nl. niet zo, dat de Duitser» uitsluitend op eigen terreinen zullen oefenen. Dat zou ongewenst en on doelmatig zijn. Ongewenst, omdat d» Duitse divisies geïntegreerd dienen te worden in de Navo-strijdkrachtem; en ondoelmatig, omdat het beter is wei nig oefenterreinen regelmatig te ge bruiken dan vele terreinen af en to»-. Het oefenen in Duitsland is niet goedkoop. De kosten van het gebruik van het kamp Hohne bijv. belopen 5 miljoen pond sterling per jaar. Ne derland heeft voor 1957 ingeschreven voor 6 pet. van het aantal beschikba re schietgaten en zal dus 6 pet vaa dat bedrag moeten betalen. Dat is al tijd nog meer dan 3 miljoen gulden. Daar komen dan nog de kosten van het vervoer bij.. Oefeningen op zeer grote schaal ge lijk Battle Royal in 1954 zyn ook niet meer te verwachten, althans veel minder vaak dan voorheen. Er i9 er geen geweest, in 1955 en er is er ook geen geweest in 1956 en men zal er geen kunnen verwachten in 195". De reden ook hiervan is, dat men de Duitse regering niet meer kan laten opdraaien voor de kosten, gelijk tot dusver het geval was. Het nut van zeer grote oefeningen te velde wordt trouwens betwijfeld, omdat niet t« vermijden is. dat zeer vele mansehap- pen daarbij tot nietsdoen gedwongen zijn. Tuinbouwexpositie te Rotterdam in 1960 Rotterdam bereidt een nieuw eve nement voor. In de loop van dit jaar is contact gekregen met de Neder landse Tuinbouwraad en de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, die het voornemen hadden in 1960 een inter nationale tuinbouwtentoonstelling, welke anders in het buitenland zou worden gehouden voor de eerste maal in Nederland te organiseren. DaarbjJ kwam liet oog te vallen op Rotterdam. Inhalen verlet maandagen 24 en 31 december Dit jaar vallen 24 en 31 december tussen een zon- en een feestdag. Aan genomen mag worden, dat verschei dene bedrijven de arbeid op deze brugdagen stopzetten en het verlet willen laten inhalen. Teneinde hierin tegemoet te komen heeft de staatssecretaris van sociale zaken algemene vergunning verleend om de verzuimde uren tot een maxi mum van 17, onder bepaalde voor waarden door arbeiders van 16 jaar en ouder te laten inhalen in het tijd vak van 1 november 1956 tot 15 janu ari 1957.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7