Het is niet gemakkelijk om lanje protestant te zijn in Scotland Yard bestrijdt misdaad in Londen met „geesten-eskadron" C J Sp< NALEVING IS TOT DUSVERRE IN HET ALGEMEEN REDELIJK 00K KLEIN BOERENBEDRIJF KAN RENDABa ZIJN VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 IMPRESSIES UIT HET HUIDIGE SPANJE (III) Men mag geen eigen scholen bouwen; huwelijk moeilijk of onmogelijk (Van een reisredacteur) Wanneer tegenwoordig de zaak van de vryheld van godsdienst principieel in het geding gebracht wordt, komt steeds Spanje aan de orde. De protes tanten zijn dan geneigd de behandeling van hnn Spaanse geloofsgenoten als typisch rooms-katholiek te beschouwen, terwijl de r.k. zich er meest toe bepalen de feiten te ontkennen of af te zwakken, en overigens steeds weer opmerken, dat deze feiten geheel uit de eigenaardige verhoudingen in Span je verklaard moeten worden. Het laatste kan natuurlijk nooit ontkend worden, maar het maakt een vreemde indruk, wanneer men bjj deze verklaring blijft staan. De huidige positie van het rooms-katholicisme in Polen en het geruchtmakende geval van kardinaal Mindszenty in Hongarije kunnen ook gemakkelijk door een historische uiteenzetting duidelijk worden gemaakt, maar hier knopen de rooms-katholieken er dadelijk wèl een verontwaardigd protest aan vast. Waarom dat ook niet te doen, als het om Spanje of Columbia gaat Inderdaad, het Spaanse karakter en de Spaanse geschiedenis verklaren heel veel. Het typisch Spaanse extre misme openbaart zich ook ten opzich te van de geloofsuiting. Spanje is niet alleen het land van ae beruchte In quisitie en van de auto-da-fe's, ook niet alleen het land waar de protes tanten als de meest verdoemenswaar- dige ketters worden beschouwd de Spaanse hiërarchie heeft zich inder tijd tegen de toelating van Ameri kaanse officieren gekant, omdat er wel eens veel protestanten onder zou den kunnen zitten maar evenzeer Door J. Piebenga. het land van het anti-clericalisme on der een groot deel van de burgerij en de arbeiderswereld. Hier zijn tijdens de burgeroorlog tal van kerken in brand gestoken en geestelijken en nonnen door de eigen Spanjaarden vermoord. Spanje is groot geworden door de .Katholieke Koningen", het heeft Arabieren, Moren en joden bevochten, overwonnen en verdreven, het heeft werelddelen veroverd en vreemde volken soms uitgezogen en soms uit gemoord. De r.-k. kerk stond daarbij vrijwel steeds aan de kant van de ko ningen en machthebbers; omgekeerd trouwens niet minder. De kerk lijkt in Spanje haast het gehele leven te beheersen; niet al leen de opvoeding, de censuur en het universitaire onderwijs zyn voor het allergrootste gedeelte in haar handen, maar haar economi sche macht is bijzonder groot. Het Franco-regime heeft er voor ge zorgd, dat er heel wat staatsgelden naar de kerk afvloeien. Totalitarisme Het rooms-katholicisme neemt, In Spanje telkens weer de vorm van een geestelyk totalitarisme aan. De ortho doxie was er zo trots en zo radicaal, dat er menigmaal een tegenstelling ten opzichte van Rome gegroeid is. Eerst de laatste jaren lykt dat te ver minderen, al zal van dit land uit toch ongetwijfeld naar een steeds conse quenter ontwikkeling van de Maria- leer worden gestreefd. Dat de jezuïe- een 'n typisch Spaanse orde een groeiende invloed in Spanje hebben, wordt door niemand ontkend. Volgens betrouwbare bronnen controleerden deze ordegeestelijken nog geen halve eeuw geleden reeds een derde deel van het kapitaal in Spanje. Heeft de negentiende eeuw de ont plooiing van het anti-clericalisme in Spanje gezien, na de burgeroorlog speelt de r.-k. kerk weer de allerbe langrijkste rol. Het concordaat met de paus, dat in 1953 gesloten werd, heeft deze kerk weer in een buitengewoon bevoorrechte uitzonderingspositie ge plaatst. Worden er thans in Madrid duizenden bijbels in beslag genomen, dan kunnen de rooms-katholieken al tijd zeggen, dat niet de kerk maar de staat daar de handen in heeft gehad. Heeft trouwens Franco indertijd zelf Te Washington in de Verenig- de Staten heeft Prins Bern- hard de „Willem de Zwijger- prijs" uitgereikt. De prijs was toegekend aan de heer Don Cook, chef van het Londense bureau van de N. Y. Herald Tribune. V.l.n.r. Luke Carroli, redacteur buitenland van de N.Y. Herald Tribune, die na- mens de heer Cook de prijs in ontvangst nam, prins Bern- hard en de Amerikaanse minis- ter van buitenlandse zaken, n John Foster Dulles. niet verklaard, dat het zijn bedoeling was het negentiende eeuwse liberalis me definitief te verslaan Van meer dan een zijde hebben wij overingens horen bevestigen, dat de r.-k. kerk langzamerhand een ietwat andere koers inslaat. Het feit, dat niet lang geleden een aantal Baskische priesters zich achter de stakende arbeiders heeft geplaatst, werd hoog aangeslagen, evenals de groei van het sociaal be sef onder de jonge priesters. De „New York Times", die over deze kwestie onlangs een boeiend arti kel heeft gepubliceerd, formuleer de het zo, dat de r.-k. kerk zich vrij snel van de vijftiende naar de twintigste eeuw beweegt. Of daarmee ook de onverdraag zaamheid jegens het protestantisme zal verdwijnen Wij moeten het eerst nog zien. Zoals voor een goed protes tant de Mariaverering in Spanje niet alleen volkomen onevangelisch maar zelfs heidens lijkt, zo staat een Spaans rooms-katholiek vol ofschuw jegens het protestantisme. Op een bevolking van nog geen dertig miljoen zijn er naar schatting een 25.000 protestan ten, van wie twee vijfde van buiten landse herkomst. Deze kleine groep vertegenwoordigt echter een vorm van ernstige, het hart van het geloof rakende kritiek op de rooms-katholie- ke kerk, die kennelijk niet wordt on derschat. Het Is overigens niet plezierig en gemakkelijk om in Spanje protestant te zjjn! Zij ontberen elke wettelyke status en mogen geen kerkelijke ei gendommen onderhouden, noch eigen scholen bouwen, noch op een eigen begraafplaats begraven worden. Het huwelyk wordt hun moeilyk of onmo gelijk gemaakt en een maatschappe lijke carrière is voor hen praktisch uitgesloten. Zjj worden als atheïsten en revolutionairen beschouwd en dien overeenkomstig behandeld. Dodelijk ongeval op de Bergen op Zoomse kermis Donderdagmiddag omstreeks half vijf is het 14-jarig dochtertje van de familie Schot uit Bergen op Zoom op het kermisterrein aan de Grote Markt' uit een draaiende molen gevallen. Een dokter verleende eerste hulp en liet het meisje met een auto naar huis vervoeren. Later op de avond verer gerde de toestand van het kind en is het, vermoedelijk tengevolge van in wendige bloedingen, overleden. DE AFBETALINGSBESCHIKKING Overheid blijft gang van zaken nauwkeurig volgen Over de Inhoud van de afbetalingsbeschikking is met het bedrijfsleven uitvoerig overleg gepleegd. Dit overleg geschiedde met de vertegenwoor digers van belanghebbenden in industrie, groothandel en detailhandel, als mede van de uiteindelijke gebruikers en grotendeels met inschakeling van de organisaties van het bedrijfsleven. Dit delen de minister en de staats secretaris van Economische Zaken mede in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. In verband met de geuite vrees, dat de beoogde afremming illusoir zou zijn, omdat het afbetalingskrediet zich zou verplaatsen naar de particu liere geldschietbanken, de betaalze- gelkassen en de volkskredietbanken, wordt medegedeeld, dat de Neder landse vereniging voor gezinskrediet, de Nederlandse vereniging van be taal- en spaarzegelkassen, alsmede de Nederlandse vereniging voor volks kredietwezen en woekerbestrijding, waarby be zo juist genoemde instel lingen nagenoeg alle zijn aangesloten, bereid zijn gebleken zich acnter het door de regering gestelde doel te Elaatsen. In circulaires-aan hun leden ebben zij hierop gewezen en verzocht geen activiteiten te ontwikkelen, wel ke dit doel zouden doorkruisen. De minister en de staatssecretaris zullen de gang van zaken in deze sec tor echter nauwkeurig blijven volgen. Zij vinden hiertoe te meer aanleiding, omdat zich de laatste jaren in de sec tor der particuliere geldschietbanken een bedrijfsvoering blijkt te ontwik kelen, welke afwijkt van de traditio nele. Een verdere omstandigheid, die tot een nauwlettend toezicht noopt, Is het feit, dat er by som mige handelaren een neiging be staat om afbetallngstransacties geheel of gedeeltelijk met behulp van verleend krediet te doen plaatsvinden. Ofschoon de minister en de staats secretaris vertrouwen, dat met het grootste deel van de belanghebbenden in de genoemde sectoren steeds op vrijwillige basis zal kunnen worden samengewerkt, zijn zij van oordeel, dat mede uit een oogpunt van recht vaardigheid tegenover dat deel van de handel, dat wel onder de werking van de afbetalingsbeschikking 1956 valt een aanpassing van de geld- schieterswet en van de wettelijke re geling op de betaal- en spaarzegelkas sen ernstige overweging verdient. Zij zjjn hierover in overleg getreden met de minister van Maatschappelijk Werk. De naleving van de afbetalingsbe schikking is tot dusverre in het alge meen zeer redelijk. Directeur Openluchtmuseum met verlof gezonden Het departement van O., K. en W„ heeft, naar „Het Parool" meldt, dr. Wijnand Roukes, directeur van het rijksmuseum voor volkskunde het Ne derlandse Openluchtmuseum, onmid dellijk ingaand met ziekteverlof ge zonden. De heer S. H. Frederiks, oud-direc teur van de dienst plantsoenen, rei niging en landelijke eigendommen, tevens rentmeester van de stichting Het Gelders Landschap, is tijdelijk belast met de waarneming van het directoraat van het openluchtmuseum. Een der aanleidingen tot het besluit van het departement is gelegen in moeilijkheden tussen dr. Roukes en het museumpersoneel. Dr. Roukes is sinds 1948 directeur van het museum. Vuurtje van 100.000 Een elfjarige jongen in Maastricht heeft woensdag een vuurtje gestookt nabij een opslagplaats van pakken cellulose van de Koninklijke Neder landse Papierfabriek. Ongeveer 1000 pakken cellulose ter waarde van 100.000 zijn door vuur en bluswater verloren gegaan. De pakken lagen op geslagen onder dekzeilen op de kade van „het oude bassin" bij de Franse singel. Een oude Spaanse franciscaner monnik, mediterend in een prachtige kloostergang. Verklaring woordvoerder in Indonesië betreurd De woordvoerder van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging te Djakarta heeft na afloop van het strafproces in eerste aanleg tegen de heer Schmidt bevestigend geant woord op" een vraag, of de procesgang zelf correct was geweest. De regering betreurt deze verkla ring, omdat hierdoor een indruk kan worden gewekt, die niet alleen af wijkt van de gevoelens van de woord voerder, zoals deze in andere verkla ringen tot uiting zijn gebracht, doch ook in strijd is met de overtuiging van de Nederlandse regering, dat ook dit proces niet anders kan worden ge zien dap als een opzettelijke rechts verkrachting ter uitvoering van poli tieke doeleinden, welk onrecht in een eerder stadium aanleiding gaf tot de uitgave van de publikatie: „Admi nistration of justice in Indonesia". De regering zal na bestudering van het vonnis tegen de Nederlander Schmidt nader bekendheid geven aan haar oordeel over deze uitspraak, waardoor de onjuiste indruk, die door de mededelingen van de woordvoer der in binnèn- en buitenland kon wor den gevestigd, kan worden weggeno men. Aldus heeft de minister van buiten landse zaken geantwoord op de vra gen van het lid van de Tweede Ka mer de heer Van Rïjckevorsel over uitlatingen van een woordvoerder van het Nederlandse hoge commissa riaat, te Djakarta gedaan, inzake het strafproces tegen onze landgenoot '•Scltmidt. Zilverprijs verhoogd Gezien de hogere zilverprijs in Amerika en Engeland is ook in Am sterdam de zilvernotering verhoogd. Volgens mededeling van H. Drijf hout en Zoon's. edelmetaalbedrijven n.v. bedraagt de zilverprijs met in gang van 25 oktober, 112.30117.80 (was ƒ111.50—117.per kg fijn. De goudprijzen^ zijn onveranderd geble ven. C. MERTENS OVER LANDBOUWPROBLEMEN Moeilijkheden gevreesd over landarbeidersionen De landbouwparagraaf In de recen te regeringsverklaring heeft in de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond nogal verontrusting verwekt. Dit verklaarde de voorzitter van deze bond, de heer C. G. A. Mer- tens, gisteren tydens een bespreking met journalisten in Den Haag. De K.N.B.T.B. schraagt de „reke ning" van het Landbouwschap, die on langs ten aanzien van de tot dusver gevoerde landbouwpolitiek werd ge presenteerd. In deze rekening zyn de eigenaarslasten, de waardering van de bedrijfsleiding, de beloningen van de arbeid voor de boer en diens wer kende gezinsleden (z.l. noodzakelijk hogere) beloning van de landarbei ders vervat. Hetgeen betekent, dat op de totale landbouwproduktie circa 350 miljoen gulden per jaar meer kosten ln rekening zouden moeten worden gebracht, dan thans het geval is. Boer verwaarloosde vee boete van 150 Overeenkomstig de eis van de pro- 'Cureur-generaal heeft het gerechtshof te Amsterdam de 51-jarige veehouder R. P. uit Monnikendam veroordeeld tot een geldboete van 150.In de strenge vorstperiode van dit jaar had deze landbouwer vee, dat hij van de eigenaars in vruchtgebruik had ge kregen, onvoldoende onderdak en voedsel verschaft. De dieren werden door een veearts in een sterk verma gerde toestand aangetroffen. De koeien stonden op een kale vloer in een stal, waarvan dak en wanden gro te gaten en scheuren vertoonden. NIEUWE METHODE LEVERT SUCCES OP „Hallo G.H. - Hier 62. Overval op geldtransport beraamd voor morgen Een belangrijke rol in de thans door Scotland Yard ingezette veld tocht tegen de benden van de Londense onderwereld speelt het zoge naamde geesten-eskadron, een kleine groep geheime agenten, die de taak op zich hebben genomen, als „vijfde colonne" in de misdadigers- wereld te werken en op grond van hun informaties zo mogelijk vóórdat misdaden worden uitgevoerd, de politie te waarschuwen. Scotland Yard ontkent begrijpelijkerwijs het bestaan van deze „geesten" en is tot geen mededelingen over hen bereid; toch is het een publiek geheim, dat zij er werkelijk zijn, zo schrijft de „Frank furter Allgemeine Zeitung". Aan het eind van de oorlog moest de Londense politie het hoofd bieden aan een golf van misdaad, welks kopstukken vaak deserteurs van de geallieerde legers hij Scot land Yard nog niet hekend waren. De toenmalige chef van het „Cri minal Investigation Department" (CID), Rondald Howe, zocht daar om naar nieuwe methodes. Hij was geen beroepspolitieman, maar een enthousiaste en oplet tende lezer van detectiveromans en misschien was hij juist daarom bij zonder geschikt om methodes uit te werken, die nu niet bepaald als orthodox bekend stonden. Hij had in Oxford klassieke talen gestu deerd, was later advocaat gewor den en toen bij de criminele re cherche gekomen. Het duurde niet lang of hij werd. de chef van die dienst. politieagent te vormen. Moed, zei vertrouwen, zelfstandig handelen en aanpassingsvermorgen waren de eisen. De nieuwe opsporingsambte naren moesten zich helemaal losma ken van de wijdverbreide voorstel lingen van detectives met pruiken en valse snorren. Ook het moderne tvpe van een „gemiddelde burger" met regenjas en grijze vilthoed overtuig de niet meer. De „geesten" moesten in de Londense cafe's en danszalen kind in huis zijn en mochten in krin gen van de onderwereld niet de minste twijfel aan hun echthek' la ten opkomen. Na zorgvuldige selectie van alle geschikte kandidaten, stelde Howe een strikt geheime lyst samen van dertig mannen en vrouwen uit het Londense politiecorps, die hij na elkaar persoonlijk bij zich liet ko men, maar in de avonduren en op ontmoetingspunten buiten het hoofd bureau van politie. Zijn kandidaten stelden hem niet teleur, en allen na men zyn aanbod ann, nadat hun de gevaren van deze nieuwe werkzaam heden duidelyk waren gemaakt. Heel onopvallend verdwenen zij toen van hun toenmalige posten. Meestal heette het, dat zy waren „overge plaatst" of „gepensioneerd". Zo drupten zij langzamerhand binnen in de onderwereld. Bepaalde geldbedragen waren hun ter beschikking gesteld, enigen kregen ook een wagen. Aan elke „geest" werd een nummer en een code voor het contact met de Yard meegegeven. Zo de „geesten" al aan hun colle ga's bekend zijn, dan is dat nog maar alleen als stem aan de telefoon. Zeer zelden vinden samenkomsten in een café in de bioscoop of in een rijdende auto plaats voor uitwisseling van inlichtingen. Het duurde enige maan den, voordat de „geesten'r in hun nieuwe omgeving ondergedoken wa ren en him wantrouwen tegen nieu we gezichten hadden overwonnen. Hun werkzaamheid eiste veel geduld. Het hoogste gebod was, geen nieuws gierigheid te tonen en niet overijld te handelen. Eerste resultaat. Tenslotte bleek, dat Howes plan succesvol was. Op een dag in april 1947 belde een vrouwenstem naar Scotland Yard: „Hallo G. H. Hier 62. Overval op loongeldtransport en roof beraamd voor morgen in Slogne Street". Dat was de eerste boodschap van een lid van het geesten-eskadron van de Yard. Dadelijk werd daar een plan voor de slag ontworpen, en de volgende dag was de lange Sloan Street in het Londense West-end be zet met politiemannen, verkleed als voorbijgangers, postboden, loopjon gens en glazenwassers, die onopval lend op de overval wachtten, waar van men immers niet precies wist, waar hij zou plaatsvinden. Zo kwam het 's middags tot aanhouding van de gehele bende. De betrokken agen te had zich met veel handigheid by de leider van de bende „ingelikt" en tijdens de rechtszaak heette het dan: „Wij hebben gehandeld na infoima- ties te hebben verkregen", een niets zeggende zin, die sedertdien al in veel gevallen verwezen heeft naar de activiteit van de „geesten", met wel ker hulp in de afgelopen jaren een reeks van de gevaarlijkste Londense misdadigers onschadelijk kon worden gemaakt. In de regeringsverklarig, aldus de heer Mertens, is met de drie eerstge noemde onderdelen van de rekening verband gelegd. Het vierde punt, dat der landarbeidersionen, is niet recht streeks aangeroerd. Wel is in de sociale paragraaf van de verklaring gesproken over verdere mogelijkheden tot differentiatie van lonen. Mede in verband met de kwes tie der- werkklassificaties is men be vreesd, dat met de landarbeidersionen in het geheel van de agrarische pro- duktievoorwaarden niet of te weinig rekening wordt gehouden. Men vreest, indien dit inzicht op de regeringsver klaring juist is. dan ook aanzienlijke moeilijkheden in de agrarische sector. De heer Mertens roerde voorts het vraagstuk der kleine bedrijven aan. Hij stelde zich teweer tegen de thans vaak gestelde bewering, dat het klei ne bedrijf niet rendabel zou zijn en daarom moet verdwijnen. De rentabiliteit van een boerenbe drijf hangt niet uitsluitend af van de omvang der bebouwde gronden. Daar bij komen zeker teeltplan, intensivi teit van teelten, veredeiingsproduktie, grove tuinbouw en teelt van klein en ander fruit een woordje meespreken. Gezien het feit, dat de toeloop naar de landbouwscholen vermin derd is en dat, zelfs na de oor log gestichte landbouwscholen wegens gebrek aan leerlingen moesten sluiten, gepaard aan net sterk dalende cijfer van beroeps- genoten in de landbouw, speciaal ook in het zuiden des lands, en de toenemende beroepscyfers in de industriële sector ten platte- lande, kan gesteld worden, dat zich in de kleine bedrijven ver anderingen voltrekken, die wyzen •op een aanpassing in de heden daagse agrarische structuur, al dus de heer Mertens. jll!l!lllllll!lllll!llllllllllllllllllllllll!!!l!llllllllll[|||lilll!llllllllllllillllini|l Plannen voor autosilo's Enkele Rotterdamse firma's in het bouwbedrijf hebben plan- §1 nen om door het bouwen van „autosilo's" een oplossing te vinden voor het parkeer- en stallingprobleem in de grote H steden. Zij hebben met elkaar de „Combinatie Autosilo Hol- land" gevormd. H De „Sicomatic A.G." te Zürich, die zes jaar geleden begonnen g is met het ontwerp van dit stal- lingsysteem, heeft een contract met deze combinatie gesloten. In enkele andere landen was dit M reeds gebeurd en zo werd vorig m jaar in Karlsruhe reeds een autosilo geopend. §1 Een autosilo is een gesloten ge- bouw met vijf tot veertig ver- s diepingen, waarin de auto's naast en boven elkaar worden opgeborgen. Daarbij gebruikt men een geheel automatische verrijdbare lift. De ontwerpers menen, dat het voordeel van een autosilo boven een torengarage is, dat het no- ee dige grondoppervlak veel klei- ner is. De plannen zijn in ons ëe land nog in een voorbereidend stadium, maar er zou volgens de organisatoren in Utrecht, Den Haag, Eindhoven, Delft, Arnhem en Rotterdam wel be- langstelling voor autosilo's be- staan. lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll^l Oud-president van Finland overleden De voormalige president van Fin land. Risto Ryti, is donderdag in de leeftijd van 67 jaar overleden. Risto Heikki Ryti. was Fins pre mier gedurende de winteroorlog 1939- 1940 en president van 19 december 1940 het einde van tweede wereld oorlog. Na de oorlog werd hij veroordeeld tot tien iaar gevangenisstraf, daar hij gedeeltelik schuldig werd bevonden aan het feit. dat Finland zich in de oorlog bij Duitsland aansloot. Na vijf jaar werd hij echter vrijgelaten. Minister Cals opende letterkundige tentoonstelling Donderdagavond heeft de minister van Onderwijs, "lunsten en Weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals, in het gemeentemuseum te 's-Gravenha- ge de tentoonstelling „Van jaar tot jaar: van boe - fot boek" geopend. Deze expos'"v wordt gehouden ter gelegenheid n de conferentie dei- Nederlandse 'otteren, belegd als on derdeel van de tienjarige herdenking van het BelgischNederlands cultu reel akkoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5