LEXINGTON C 3x Op zoek naar paddestoelen 3 Doe mee aan de grote ^DO M-prijsvraag j met f 3.000,- aan prijzen colberts en pantalons beter PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 26 OKTOBER 1956 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL „Biefstukzwam" liet in bos van Oostkapelle verstek gaan Nog kort voor de aanvang van de tocht regende het pijpestelen, de weerberichten gaven weinig hoop op verbeteringen en toch drong een zekere gebrokenheid van de wolkenhemel ons er toe het er maar op te wagen. We hoopten, dat de chauffeur zo handig zou zijn ons onder de buien door te brengen naar een plekje, waar het niet re gende. Was het de gekozen route, was het de chauffeur of een gril van de wind? We zagen tijdens de rit over Grijpskerke kletterbuien over ons spoelen, we zagen wat later de wolken zich ter rechterzijde van ons ophopen in loodzwarte lagen, maar waar wij uitstapten was het droog en slechts een enkel uitlopertje van een bui maakte ons het de rest van de middag wat lastig. Met medewerking van een wel willende eigenaar en zyn plaatse lijk goed georiënteerde boswachter doolden we al spoedig langs weinig betreden paden op zoek naar de kleurige produkten van de herfste- lijke bosbodem, de paddestoelen. Kinderen van de duisternis worden ze nog al eens genoemd, maar ook lieden bleek weer, dat men diep in het bos minder zwammen aantreft dan aan de randen en op de wat meer open plaatsen, waar wat meer licht kan toetreden. Zo gezien was het eigenlijk nog wat vroeg. Tengevolge van een geringe bladval kon in het eigenlijke' bos nog maar weinig licht de bodem bereiken. BAREND ZWERFMANS Het eerst vielen ons de honing- zwammen op, brede toefen van zeer verderfelijke zwammen, die ook wel levend hout durven aantasten en daarbij niet kieskeurig zijn, aller hande soorten van hout kunnen het slachtoffer worden van het binnen dringen van de overvloedig geprodu ceerde sporen. Mooi kan men ze niet noemen, de glibberige in allerlei bochten gewrongen hoeden met roeststippen makerj weinig indruk. KORAALZWAMMEN. Neen, dan waren de grauwe struikjes, zich vertakkend als kora len en daarom koraalzwammen ge heten al dadelijk veel interessanter. De eerste omgang bracht niet veel op, we hadden volop gelegenheid de aangeplante en bijzondere boom soorten te bekijken rondom de bui tenplaats. Vreemde soortenkastan jes en o.a. een moseik. Het aardige van deze eik is, dat de schubben van het eikelnapje lang en smal zijn uit gegroeid, elke eikel bevindt zich als >t ware in een mosnestje. De boswachter had nog meer nieuws. Sinds de konijntjes ver dwenen, kregen veel jonge zaai lingen en voorjaarsspruiten, een eerlijke kans om tot volledige ont wikkeling te komen. Sindsdien heeft zich hier een nieuwe groei plaats gevormd van de heide plant, die -vroeger voor Walche ren stond aangegeven, maar sinds enige tijd spoorloos was verdwe nen. Vol trots toonde de opzichter over het bos ons de forse planten, die zich fraai en harmonisch ontwikkelen te midden van het gras. Officieel was reeds bekendheid gegeven aan het voorkomen van deze nieuwe aan- 1 winst; maar we waren heel bljj in het geheimpje te worden betrokken. RUSSULA'S. Allengs kwamen er meer padde stoelen voor de dag. Veel aardappel- bovisten, alle nog m jonge, gesloten vorm, en daarnaast de wat fijner ge bouwde zwart-wordende bovist. Roze en rode Russula's, soms hier en daar een gele er tussen, een enkele rode vliegenzwam of een panteramaniet. Naast de halfscherpe rode mellt- zwam, waarvan het sap eerst zacht, maar later bijtend scherp de „tong streelt", vinden we een minder alge— mene, de loodgrijze melkzwam. Deze kan tot dertig cm breed wor den, maar is door zijn groenige lood- kleur heel goed gecamoufleerd. Fel rood-oranje schoteltjes tussen de kletsnatte moskussens woordigen de kleine oranje beker- vertegen- ligen de kleine oranje bek< zwam. Het mos wordt verder verle vendigd door bruine en violette lak- zwammetjes, tere Mycena's laten er hun klokhoedjes boven trillen. Na een intermezzo, waarbij wij de hond van de boswachter alarm horen slaan, wegens het vinden van een egel, waarbij we gelegenheid krijgen te zien hoe snel de aanraking met water de egel zich doet ontrollen, gaan we op zoek naar de stinkzwam men. De oogst van deze naar aas geurende en op flinke afstand reeds waarneembare stinkkaarsen is niet gering, vier vinden we er, maar alle reeds zonder de donkere slijmlaag van het grillig gevormde kapje en in een deemoedige, het hoofd neigende houding. Geen van ons voelt er voor Spanje protesteert over verbod „nieuwe stijl" Spanje gaat protesteren tegen het verbod van de IAAF (internationale atletiek federatie) tegen het gebruik maken van de zogenaamde Spaanse stijl bij het speerwerpen. De Spaanse bond is ook van plan, op het congres van de IAAF, dat in Melbourne zal worden gehouden, een technisch dos sier omtrent deze materie over te leg gen. Ondanks het verbod zal de atleet Felix Erauzquin, die de „nieuwe stijl" lanceerde, gehandhaafd blijven in de Spaanse Olympische ploeg en dus naar Melbourne gaan. De heer Elola, die als woordvoerder optrad van het Spaanse bureau voor de sport en de lichamelijke opvoeding, voegde er aan toe: „Ik hoop, dat Erauzquin in de gelegenheid zal zijn, de speer toch op zijn manier te werpen, zodat 100.000 toeschouwers de uitvinder van deze „atletische bom" in actie kunnen zien. Dat zou onze sterkste verdediging zijn". De heer Eloka merkte verder op dat, wanneer de „Spaanse stijl" de finitief zou worden verboden, de Spaanse atletiekbond zou trachten, het Spaanse staafwerpen op de Olympi sche spelen ingevoerd te krijgen. Zeeuwen slaagden voor jiu-jitsu-examens Aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagde voor de le graad jiu-jitsu J. BUteijn uit Nieuw- en St. Joosland. Voor ..de gele band judo slaagden H. Klootwijk (Vllssingen) en J. Buteljn (Nieuw- en St. Joosland). Voor de oranje band: C. Pauwelse (Westka- pelie). Voor de aspirant gele band: R. Zweedyk (Goes). Voor de aspirant oran je band (jeugd) slaagden aan de sport school te Middelburg: T. Leynse, T. Coppejans (Middelburg), K. Mol (Veere) en M. Donze {St. Laurens). Voor de gele band: Ad. Overtveid, E. Loomans en H. Brandes (Middelburg), R. Otten, Sou burg. Voor de aspirant gele band (jeugd): R. Pfaeltser, G. v. d. Boogert, H. Joziasse, C. de Jonge, T. v. d. Garde, L. Beye en R. Maandag, allen uit Mid delburg. (Advertentie) deze aardige trofee mee te nemen als middenstukje voor een tafelversie ring. BIEFSTUK. Maar de zwam, die als hoofd doel zou worden gezocht, de rode biefstukzwam, bewoner van de oude eiken van de Manteling, laat verstek gaan. Wel zien we enkele fraaie exem plaren van één onzer meest vergif tige amanieten, de dodelijke groene- knolzwam. Met een vrij gevarieerde verzame ling als buit kunnen we terugkeren. Het duistert al wat, we zijn wat „versleten" van het slenteren, we zgn was rustiger dan in de aanvang. Zo tegen wil en dank gedrukt m de juiste, het minst de dieren storende stemming, naderen we zonder het te weten de roestplaatsen van enkele fazantenhanen. Een schrik ze te ho ren, maar een machtig schouwspel ze te zién opvliegen en van uit hun hoge kruinen als donkere kometen tegen de hemel te zien afsteken. Werkelijk met dit natuurvuurwerk als slot mogen we blij zijn de tocht toch maar te hebben gewaagd. N.V. DON - Herenkledingateliei Nijmegen VRAAG INLICHTINGEN BIJ UW MODEHUIS AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Stemming ter beurze volkomen down 25 okt. 26 okt. Nederland 1951 (3%) 13% b. Nederland 1948 (3%) 38 87% Nederland 1955 (3%) 87% 87% Nederland 1947 (3% 3 90 90% Nederland 1937 3 86% 86% Dollarlening 1947 3 pet. 93 93% Investeringscertificaten 3 91% 92 Nederland 1982-64 3 91% 91% Nederland N.W.S. 2% 67% 60% 1. Ned. Indië 1937 A 3 90 90 Nat." Handelsbank 107 1. 107 Ned. Handelmy. 180% A.K.U. 226% 228% Bergh's en Jurgens 272% 270 Oalvé-Delft 333%—328 Kon. Ned. Hoogovens 331 329% Ned. Kabelfabriek 301 295 Philips 275% 290% Unilever 400% 395% Wilton-Fey eno ord 322 Kon. Petroleum My. 809% 801% Amsterdam Rubber 75 73% Holland Amerika Lyn 196 191 Kon. Paketvaart 156% 157% Rotterdamse Lloyd 164 165% Ned. Scheepvaart Unie 167 164% Stv. My. Nederland 185 185 H.V.A. 96% 95 Deli My. 105% 105 Bank van Ned. Gem. 4% 98% 99 Bank van Ned. Gem. 0-5-10 123 Van Berkels Patent 129 126 Centrale Suiker 217% 216 Kon. My. De Schelde N.B. 216 210% Baltimore-Ohio 51% New York Central 40% 40% Pennsylvania 23% 23% Anaconda 77% 76 Bethlehem Steel 168% 167% General Motors 46% 46% Intern. Nickel 102% 101% Kennecofct 129% 126% Republic Steel 54% 53% U.S. Steel 68% 67% Shedl Union 77% 77% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 Breda 1954 9 Eindhoven 1954 91 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 II 10i Rotterdam 1952 I 10 94'/a 993/4 107% HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. U.—N.A.P. 27 oktober Vllssingen 7.08 1.53 19.56 1.67 1.04 1.43 13.44 1.59 Ternéuzen 7.35 1.71 20.24 1.85 1.32 1.56 14.12 1.71 Hansweert 8.02 1.83 20.51 1.97 2.02 1.73 14.40 1.89 Zierikzee 8.21 1.27 21.07 1.50 1.54 1.18 14.29 1.32 Wemeldinge 8.43 1.44 21.24 1.66 2.00 1.39 14.33 1.54 AAfWWVV\\\i\»\A<V\\»\*V\*VN Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 25 olotober. Lon den 10.63 10.63%, New York 3.83%—3.83%, Montreal 3.93ft— 3.93ft, Parijs 1.0810—1.0820, Brussel 7.59%7.59%, Frankfurt 90.77— 90.82, Zürieh 86.84%86.89%, Zü- rlch (vr. fres.) 89.21%—89.26%, Stockholm 73.36—73.41, Kopenha gen 54.93%—54.98%, Oslo 53.14%— 53.19%, Milaan 60.59%—60.64%, Ja panse verr. dollar 3.78ft—3.78ft, Turkse verr. dollar 3.80%—3.80%. 107% 111% 112 Intern. Concerns Industrie Scheepvaart Ind. Algemeen 287.13 186.13 283.45 163.59 162.43 161.32 173.71 174.11 170.53 133.33 131.53 129.73 103.60 102.87 102.60 212.24 211.29 209.30 BEURSOVERZICHT. De fut ter beurze Is er de laatste wé ken volkomen uit en het ziet er niet naar uit, dat hierin binnenkort een ver andering zal komen. Wallstreet wacht nog steeds op de uitslag van de presi dentsverkiezingen en van dit flinanciëje centrum gaat geen enkele Invloed uit. Ook de politieke onrust in de yzeren gordynlanden l noopt zowel publiek als beroepshandel tot grote terughoudend heid. De stemming was gistermiddag dan ook lusteloos en de activiteit had zo goed als niets te betekenen. By de interna tionals onderscheidde AKU zich door by opening 4 punten te stygen tot 231. Later op de middag volgde een lichte achter uitgang tot 228%. AKU was hiermede het enige fonds dat nog een kleine v< uitgang kon boeken. Kon. Olie daalde per saldo 7 punten tot 802%, Philips en Unilever verloren circa 5 punten. Opcde scbeepvaartafdeling was de stem ming enigszins verdeeld, doch kleine koersverliezen waren in de meerderheid. Stoomvaartmaatscbappy „Nederland" kon 2 punten avanceren. Cultures stil en fraotioneel lager. Guldensbeleggin gen konden hier en daar een kleinigheid verbeteren. Bankaandelen, die woens dag reeds flauw waren, zetten de daling gisteren verder voort. Lorraine Crapp stelt wereldrecord nog scherper De achttienjarige Australische zwem ster Lorraine Crapp heeft het we reldrecord op de 100 meter vrije slag noig scherper gesteld. Zij heeft deze afstand tijdens wedstrijden in hef Olympische zwembad te Melbourne thans afgelegd in 1 min 2.4 sec. Het officiële werèldrecord staat op naam vain' onze landgenote Cockie Gaste laars met 1 min 4 sec. Lorraine Crapp had in augustus de 100 meter al ge zwommen in 1 min 3.3 sec en zaterdag j.l. in 1 min 3,2 sec. Ook de Australische Dawn Fraser, die als tweede aantikte, bleef met 1 min 3.1 sec beneden de tijd van Cockie Gastelaars. Tijdens hetzelfde programma werd het wereldrecord 4 x 100 meter vrije slag estafette dames gebroken. De Australische ploeg noteerde een tijd van 4 min. 19.7 sec. Het offioiële record wordt met 4 min 24.4 sec gehouden door Hongarije. Ook deze prestatie is j.l. zaterdag reeds door de Australi sche meisjes Crapp, Fraser, Gibson en Jackson verbeterd. Toen hadden zij 4 min 22.3 sec nodig. Advertentie Het merk „dat het hardst gaat AMERICA'S BEST TOBACCOS ZELFS MET DE BEST onderhouden wagen kan men wel eens pech heb ben. En dat gebeurt dan 7iatuurlyk altijd op het meest ongelegen mo ment, bijvoorbeeld midden in de nacht ergens op een stille weg. Het nare is dan altijd, dat er meestal wél een hoop licht ter beschikking is, maar dat men daar zo weinig nut van heeft, als er onder de motorkap ge zocht moet worden, of ergens onder de wagen. Of als een band moet wor den verwisseld. Er zijn mooie en dure looplampen, sommige zélfs met standaards, te krijgen. Maar het kan ook eenvoudi ger. Zorg er voor, altijd een goede zaklantaarn in de wagen te hebben en koop bovendieyi een magneetje. Voor een paar gulden heeft men zo een prima toerklamp, die overal aan de wagen kan worden bevestigd. Bo vendien zijn, voor wie niet voor knut selen voélt, dit soort magnetische looplampen voor niet veel geld in de handel. Een overbodige wenk? Misschien. Maar vraagt U voor de aardigheid eens een paar kennissen alléén maar, of zij een goede zaklantaarn in de wagen hebben EN NU WE HET DAN toch over verlichting hebben: kimt U met de hand op het hart verklaren, dat U geregeld controleert, of uio achter lampen en nummerbordverlichling behoorlijk branden? Vraagt U dat óók eens aan een paar collega's. Ze zullen misschien zeggen: „lk wel Maar waar komen dan die ontelbare hélemaal niet of half brandende ach terverlichtingen vandaan, die we iedere keer weer zien? FEUILLETON DOOR LOUIS 8 Hildreth nam het kind mee naar haar kamer. Ze begreep ten volle zijn blijdschap. Het heerlijke zekere gevoel, dat hij nu iemand had, die werkelijk zgn eigen was, die bn hem behoorde. Paul was ">en flinke kleine baas, die zichzelf kon uitkleden en al aardig op eigen benen stond. Zijn avondgebedje was een mengsel van Engels, Frans en Indiaans en er kwam een reeks namen in voor, die zowel dieren als mensen konden toe behoren. De laatste woorden waren echter aan de Grote John en „mijn eigen mammie" gewijd. Toen hij even nadat zijn blonde hoofd het kussen had aangeraakt in slaap was gevallen, sloop Hildreth op de tenen ae kamer uit. Ze was nu heel blij, dat ze de hachelijke reis had ondernomen. Eerst vas ze bang ge weest en er bijna zeker van, dat er niets anders aan narigheid uit zou voortkomen, maar tot nu toe was alles goed gegaan, al. had de wrede ontdekking van daareven haar diep bedroefd. Ze had de jonge Paul al dadelijk lief gekregen en ze mocht niets meer verlangen dan een goede pleegmoeder voor hem te zijn. Iris ïsjem f roew ARTHUR CUNNINGHAM had gelijk gehad: zij was niet ge schikt voor het moederschap. Hildreth slenterde over het terras achter de herberg, dat uitzag op de brede, kronkelende Memramcook- rivier, die zijn modderige water in de verder op gelegen Fundy-baai loosde. Er begonnen zich al sterren te ver tonen, terwijl de lichten van de ge vangenis in het bijna roerloze water werden weerkaatst. De Grote John had zich op een gro te houten ligstoel uitgestrekt. Hil dreth kreeg hem niet onmiddellijk in het oog, maar de lucht van zijn pijp liet geen twijfel of hij was het. „Ik geloof, dat Paul Bunyan in de rust ls merkte hij op. „Hij was aar dig ln zijn schik, zowel door de rit als het feit, dat hg zijn moeder had gevonden. Wil je niet gaan zitten?" Aldus uitgenodigd nam Hildreth een stoel naast de zijne. Ze had het gevoel, dat zgn woorden méér bete kenden dan de aanloop voor een praatje. Dus vatte ze al haar moed bijeen om hem zo goed mogelijk het hoofd te bieden. Ze maakte zich over deze man hoegenaamd geen illusies; hij was niet alleen krachtig, maar ook gevaarlijk en meedogenloos. Toch wilde ze de komende strijd liefst nog even uitstellen. „AI3 U met „in de rust" bedoelt, dat hij slaapt, kan ik niet anders dan „ja" antwoorden", antwoordde ze. „En waarom noemt U hem Paul Bunyan?" „Hm", grinnikte de Grote John, „omdat Paul Bunyan zgn held is. Paul Bunyan is de afgod van de hout hakkers, een soort van mythische reus, eigenaar van een blauwe os, Babe genaamd, een kerel beroemd van Quebec tot Oregon, om zgn fabel achtige daden. Zo zou hij in één dag een groot bos hebben omgekapt en eens een heel vaatje bier hebben ver zwolgen om zgn eetlust wat op te wekken. O, er zgn boekdelen over hem geschreven en ik heb houthak kers ontmoet die zelfs nog groter leugenaars waren dan hg geweest moet zijn. Tussen twee haakjes: Ver baasde het je, dat je vriend in de gevangenis zat?" Hildreth bevroor als het ware. Ze kon haar oren nauwelijks geloven. Welk een wrede vraag, aan het slot van dat verhaal over de legendari sche Paul Bunyan! Een gemene streek, een welberekende verrassing, om haar in de war te brengen. Maar hij moest wel tot haar spreken als tot Iris, niet als Hildreth Hall. Het beste was maar onwetendheid te veinzen, tenminste totdat ze wist wat er aan de hand was. „Wat bedoelt U meneer Granger?" „Doe rnaar niet, of je van de prins geen kwaad weet. Ik heb wel gezien hoe bleek je werd en hoe je handen beefden toen Paul er over sprak. Ik zou het je in elk geval gezegd hebben zodra de jongen er niet bij was. Hij weet van dat alles niets en het zou ook niet goed voor hem zijn als het wel zo was. Jon Wren heeft eerst na Stevie's dood aan mij verteld, dat Iris Gwynn en hij nu ja heel goede vrienden zijn geweest." „O!" riep Hildreth. wie de situatie met één slag duidelijk werd. Haar hart scheen een ogenblik stil te staan, maar onmiddellijk daarna herinnerde ze zich de vluchtige blik vol medelij den in Iris ogen en de bijna spottende trek om haar mond op die mistige dag te Liverpool. Iris had zeker gedacht: „Jij dwaas, jij goedgelovige sukkel, om zo een man te vertrouwen als jij het Jon Wren doet!" Och, in elk geval had Jon blijkbaar zijn oude bevlieging overwonnen. Hij had haar, Hildreth, liefgehad, en naar haar .verlangd. Ze zou hem niet on gehoord veroordelen. Die andere his torie moest dateren uit een tijd lang voor hij haar ten huwelijk had ge vraagd en had verzocht te wachten tot hg' haar een passend tehuis zou kunnen aanbieden. „Ja", antwoordde ze naar waar heid. „Jon Wren en ik waren indertijd zoals U het hebt uitgedrukt heel goede vrienden". „Het doet me plezier, dat je het niet ontkent". Zgn diepe lage stem klonk haar helder en genadeloos in de oren. er moeten nog anderen zijn geweest. Wren heeft er alles van vèrteld in zijn pogingen om de arme Stevié, die er niet meer vatbaar voor was, nog meer verdriet te doen en la ter om mg te kwetsen. Wat me volko men koud liet behalve 't geen hij mijn. broer had aangedaan. Stevie was jonger dan ik; hij was mijn lievelings broer". „En dus „Dus meende ik eerst, dat ik naar je toe moest gaan en je de nek om draaien", hernam de Grote John op gedempte toon. „Ik zei dit Stevie, die toen niet lang meer te leven had en vermoedelijk nogal zachtmoedig ge stemd was. Och, hij nam de zaken al tijd vrij gemakkelijk en luchtig op, was nooit bestand tegen een aardig snoetje en een lief stemmetje. Maar hoe dan ook, hij verzocht me, je nog een kans te geven, je zo mogelijk hierheen te laten komen ter wille van de jónge Paul. Ik beloofde het hem en zo kreeg ik je in Canada, maar ik zag, dat je op de boot zowaar al een nieu we verovering had gemaakt. Ik heb er met het oog op de kleine jongen in Halifax niet veel over gezegd, maar ik waarschuw je, dat ik je in de ga ten houd. Ik ben Stevie niet". „En evenmin oppermachtig", zei Hildrecht zacht. „U moogt dan voor uw houthakkers de Grote John zijn, een soort koninkje, maar voor mij..." „Dus je wilt met me vechten, Iris of misschien zou Tijgerlelie juister zijn. Nu ik zeg je vooruit, dat je dit niet zal baten. Je laat me volkomen koud. Als ik Stevie was geweest, zou ik korte metten met je hebben ge maakt. Van luitjes als jij zijn we niet gediend. Denk erom, bij de minste of geringste misstap zal ilc zonder gena de met je afrekenen". Ofschoon zijn optreden haar woe. dend had gemaakt, was ze ook bang geworden. Ze besefte nu, dat Iris heel verstandig had gehandeld met niet in zijn buurt te komen. Deze man meen de letterlijk elk woord dat hij sprak. „U jaagt me schrik aan, meneer Granger". Ze probeerde het spottend te zeggen, maar het klonk écht, In het licht van de sterren voelde ze als 't ware zijn doordringende blik „Ik denk alleen maar aan Paul. Hij heeft ccn moeder nodig. De meisjes St. Onge hebben hem veel goed ge daan, maar geen enkele vreemde kan ten volle de plaats van een moeder innemen. Uit het feit van je komst leid ik af, dat je in elk geval wilde proberen, ie plicht te doen. Nu lk zal je daarbij helpen en zorgen, dat je die plicht inderdaad nakomt". „En is U nogal optimistisch wat be treft de manier waarop ik mijn taak als dierbare mammie zal vervullen?" vroeg Hildreth, met opzet zo luchtig mogelijk. „Niet buitengewoon. Ik heb nooit geloofd, dat ze een slecht ei in een goed kunnen veranderen. Aan de an dere kant staat, dat de kleine jongen kennelijk op je gesteld ls en dat is het eerste punt in je voordeel. Je hebt het kind in een ogenblik voor je gewon nen. Heb je komedie gespeeld Ik wil het liever niet aannemen en ik denk trouwens- w«i. dat Paul het zou heh- ben gevo^'-i als je zo'n streek had uit gehaald". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4