Regering wilde niet dat Den Haag zetel Suezkanaalvereniging werd Franse en Tunesische troepen in gevecht mmokv Prins Bernhard: Geschillen tussen V.S. en Europa kan men mijden VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 PROVINCIALZEEUWSE COURANT 3 POLITIEKE BESCHOUWINGEN TWEEDE KAMER Inroepen van internationale hulp in proces-Schmidt wordt overwogen (Van onze parlementaire rdacteur) De minister-president, dr. Drees, heeft donderdagmiddag in de Tweede Kamer enkele belangrijke mededelingen gedaan. Zo hoopte hy, dat het mogeljjk zal zijn de belasting op de vermogensaanwas binnen vier jaar tot stand te brengen. In Amerika, zo voegde hij er aan toe ter aanbeveling, bestaat een dergelijke belasting reeds. Blijvende steun aan de landbouw aehtte dr. Drees onontbeerlijk, doch dat wil niet zeggen, aldus waarschuwde hij, dat de regering tegemoet zal komen aan de vergaande eisen van het Landbouwschap. Tjjdens deze algemene politieke beschouwingen noemde hy het proces- Schmidt een voorbeeld van een bedroevende rechteloosheid. Grote bewon dering had hy voor mevrouw Bouman, uier zeldzame vasthoudendheid en moed hy prees. Het was voor hem de vraag of het internationale hof van justitie zich bevoegd zal verklaren aLs om een advies gevraagd wordt, want Indonesië heeft zich tot dusver angstvallig bulten deze internationale rechtsspraak gehouden. Deze zaken zullen worden bezien, zo zegde dr. Drees toe. De gevolmachtigde ministers van Su riname en de Antillen hebben geen principiële bezwaren geopperd tegen het laten voortbestaan van het depar tement van overzeese rijksdelen, nodh tegen de opheffing daarvan. De minister-president vond, dat de moge- gelijkfheid moet worden opengelaten alsnog een bewindsman voor dit de partement aan te trekken. Dit laatste had allerminst de instemming van de fractievoorzitter van de K.V.P., prof. Romme, zo bleek bij de replieken. Nieuw-Guinea en de West behoren miet door één departement te worden beheerd, betoogde de K.V.P. fractie voorzitter. Na de vestiging van de Schipperszoon gedood bij aanvaring in Rotterdam By een botsing tussen het 689 ton metende m.s. „Vertrouwen" en het 333 ton metende m.s. „Actief" in de mond van de Maashaven te Rotter dam is de-28-jarige zoon van de schip per van de „Actief", W. K. uit Raams- donkveer, gistermorgen verdronken. De „Vertrouwen" voer met stuk goed uit de Maashaven en raakte daarbij met de voorsteven de achter kant aan bakboordzijde van de „Ac tief", die juist leeg binnenvoer. Het lege schip liep zware schade op en de schipperszoon, die op het dek stond, werd door de schok in het water ge slingerd. Zijn vader wierp hem nog een reddingsboei toe. maar dit mocht niet haten. nieuwe rechtsorde van het koninkrijk heeft men hier te maken met twee zaken die niet meer bij elkaar thuis behoren. Daarom drong prof. Romme op splitsing aan. Zijn oordeel over de samenstelling van het kabinet gevend, zeide dr. Drees donderdagmiddag in de Twee de Kamer, dat de vijf grote partijen niet altijd in het kabinet vertegen woordigd behoeven te zijn. Er is ech ter ook geen reden om er bij voorbaat een uit te laten. Enkele kwesties uit het regerings program besprekende, vestigde hij er de aandaebt op, dat een speciale com missie ter bestudering van het vraag stuk der bezitsvorming moeilijkheden heeft gehad bij de samenstelling van haar rapport, hoewel bekwame man nen uit de kring van de K.V.P. eraan hebben medegewerkt. Hij meende, dat men onder deze omstandigheden begrijpen kan, dat hij niet met con crete toezeggingen kon komen. Dr. Drees verzekerde, dat de regering alle aandacht wijdt aan de onontwik kelde gebieden. Wat Suez aangaat, vond de regering het raadzaam met Engeland en Frankrijk een eensge zinde politiek te voeren. Nederland heeft zich voorzichtig gedragen. Het heeft het denkbeeld om de zetel van de vereniging van Kanaalgebruikers in Den Haag te vestigen en ons land als administrateur te doen optreden, afgewezen. Onjuist noemde de bewindsman het, dat Nederland zich voor de geweld- politiek van Engeland verklaard heeft. Wat onze economische positie aangaat, was dr. Drees van oordeel, dat er geen enkele reden bestaat voor een paniekstemming. Laat men de wo ningnood buiten beschouwing, dan leven wij in een verblijdende situa tie. Er is volop werkgelegenheid, er is een grote produktie en er is een stijgend nationaal inkomen. Toch zijn beperking van de overheidsuitga ven en van de investeringen en enige voorzichtigheid met de uitgaven in de consumptie-sfeer noodzakelijk om spanningen te voorkomen en met het oog op het te verwachten tekort op de lopende rekening. De katholieke fractievoorzitter, prof. Romme, beval aan het de partement van minister Witte niet volkshuisvesting en bouwnijver heid te noemen, maar eenvoudig volkshuisvesting. Zeer nadrukke lijk drong hij er bij de regering >p aan met het treffen van maat delen ter verkrijging van een advies van het internationale hof van justitie in de zaak-Schmidt, onverwijld te beginnen en niet het vonnis in hoger beroep af te wach ten. Minister Drees zegde toe dit te overwegen. Op dinsdag 6 november komt de Kamer weer bijeen. Dan zullen de vijftig nieuwe leden worden ge ïnstalleerd. Het Wereldgebeuren Crisistoestand (Slot van pag. 1) duidelijk te zeggen wat zij verlangden van het nieuwe kabinet. Het waren echter voornamelijk de volwassenen, die zich over de econo mische zorgen bekommerden. De jeugd brak zich gelukkig maar! niet zo heel sterk het hoofd daarover. Vermoedelijk wachtte en wacht zij nog met optimisme het resultaat 'af, dat de ouderen ook ditmaal wel zul len bereiken. Juist omdat er geen grote crisis- Jiroblemen voor de jongeren bestaan, elden de landbouwjongerenorganisa- ties zo'n rustig om niet te zeggen moeizaam leventje. En of de plattelandsjcugd zo'n gro te vrees heeft voor een portie „verstedelijking" of zo benauwd is voor een onharmonische ontwikke ling op het platteland Och, men kan daarop heel verschillend antwoorden, maar volkomen bevestigend kan zo'n antwoord toch moeilijk zijn. Het is nu eenmaal zó, dat het platteland in tensiever wordt opengelegd door het toenemend verkeer, dat er betere scholingsmogelrjkheden zijn ontstaan voor de jeugd en dat die jeugd gelei delijk uit de betrekkelijke besloten heid van het dorp groeit. Maar het is niet zó, dat die jeugd zich daarover bijzonder ongerust maakt of naar vergaderingen snelt om daarover te filosoferen. Neen, ze aanvaardt dit alles met een blijmoe dige gelatenheid, ondanks de nood kreet van de heer Stapel. Daarmee willen we niet zeggen, dat de volks hogeschool geen goed werk doet door landbouwjongeren te interesseren voor de problemen van het platteland. Dat goede werk doet ze zeker. Maar men kan zich ook aan overdrijving schuldig maken. En dat doet men door te spreken over een crisistoe stand op het platteland. WAT ZE ZEGGEN. De Amerikaanse dichter William Faulkner: De mens is het enige levende wezen, dat bloost. Hij is ook het enige levende wezen, dat daartoe aanleiding heeft. De Russi sche stalinist Molotow zou tegen de Hongaarse stalinist Rakosi hebben gezegd: „Je moet nooit iemand reha biliteren die nog niet dood is", ONTHOOFDBAAR. Te Wenen wordt i verteld, dat thans in Boedapest door een handelaar Stalin-standbeeldjes worden aangeboden met afschroef- baar hoofd. JOYRIDER MET TANK. De 20-jari- j ge Amerikaanse soldaat Walter Brown van het tank-eskadron stapte woensdagavond in een 45-tons tank van het type M-47 en reed er tien km j mee door en om Mannheim voor hi.i werd gearresteerd. Het is niet bekend of Walter dronken was, maar volgens 1 zijn superieuren maakte hij deel uit van een tankbemanning en vond hij het altijd al vervelend, niet eens te mo ten rijden.1 Marokko roept zijn ambassadeur terug De Tunesische premier Habib Bourguiba heeft gisteravond me degedeeld, dat Franse troepen aan de Algerijnse grens slaags zijn geraakt met Tunesische. Premier Bourguiba, die tot de Grondwetgevende Vergadering sprak, zei, dat er aan beide zijden slachtoffers zijn gevallen. Over de gevechtshandelingen had hij geen verdere bijzonderheden. Het gevecht, was begonnen, toen Franse troepen uit Algerije Tune sië trachtten binnen te komen. Tunesische eenheden kregen bevel verzet te bieden en versperringen op de wegen op te richten. De eerste minister zei: ,Wrj verkiezen de dood boven vernede ring en strijd boven slavernij". Na deze woorden hieven de parle mentsleden het volkslied aan. De vergadering heeft vervolgens met algemene stemmen een resolutie aamgenomen, waarin terugtrekking wordt geëist van de in Tunesië gele gerde Franse troepen en uiting wordt gegeven aan hun solidariteit met het Algerijnse volk. (Er liggen ongeveer 50.000 Franse militairen in Tunesië. Bij het gevecht tussen Fransen en Tunesiërs waren deze troepen niet betrokken, aldus werd te Tunis, ver nomen In zijn toespraak tot de Grond wetgevende Vergadering zei Bourguiba, dat op de Drie-par tijenconferentie die in het begin van deze week in Tunis is gehou den, een plan van actie voor Al gerije werd 'voorbereid. Marokko heeft gisteren zijn am bassadeur uit Frankrijk teruggeroe pen, terwijl ondertussen 40.000 leden van het Franse overheids-personeel in dit vroegere Franse protectoraat voor 24 uur in staking gingen. Deze twee gebeurtenissen hebben de spanning tussen Frankrijk en Ma rokko over het gevangen nemen van vijf Algerijnse rebellenleiders door de Fransen nog verhoogd. Franse burgers hielden gisteren in I de Marokkaanse hoofdstad Rabat een betoging voor het politiebureau om wapenen te vragen ter zelf-vcrdedi- gins- De Franse regering heeft don derdagavond het vertrouwen van de Nationale Vergadering gekre gen. De verhouding was 330 stem men voor en 140 tegen de rege ring. Negenenveertig afgevaar digden onthielden zich van stem ming. De Nationale Vergadering moest een uitspraak doen over de regeringspolitiek ten aanzien van dé Suezkwestie, Algerije en de economische vraagstukken. Twee blinden verdronken Twee nagenoeg blinde mannen, ver pleegden van het blindentehuis „Licht en Liefde" te Maastricht, zijn woens dagavond in het kanaal Maastricht- Luik geraakt en verdronken, aldus IJet Vrye Volle. De 24-jarige A. Maas uit Li erop (Noord-Brabant) en de 36-jarige A. Vohs uit de Achterhoek maakten hun gebruikelijke avondwandelingetje in gezelschap van de 28-jarige Jan Warns uit Sliedrecht. die geheel blind is. De laatste hoorde zijn metgezellen in het water vallen, wierp zich on middellijk plat op de grond en schreeuwde om hulp. Enige passerende militairen spron gen te water. Het duurde echter vrij lang, voordat de drenkelingen gevon den en met behulp van touwen op de hoge kademuur getrokken waren. Politie, brandweer en Rode Kruis waren zeer snel ter plaatse. Langdu rig toegepaste kunstmatige ademha ling bleek echter vruchteloos. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii 1 Monteur moest als 1 I acrobaat optreden s Een 34-jarige monteur uit Rotterdam kreeg woensdag- middag de schrik van zijn le- H ven, toen de uitschuifbare-lad- H der, waarop hij stond, plotse- ling naar beneden zakte en hij s op negen meter hoogte opeens de „grond" onder zich voelde p wegzinken. Hij had zoveel te- genwoordigheid van geest, dat H hij zich vastgreep aan een draad van de verlichting en zo pp hing hij opeens negen meter boven de straat, waar tal van voorbijgangers "het ongewone schouwspel gadesloegen. Als een pp volleerd, acrobaat begon' hij zijn handen te verplaatsen tot pp hij de naar rechts omgedraaide pp ladder 'weer kon bereiken. Een zucht van verlichting werd ge- slaakt, toen-het. publiek de mon- ip teur langs de ladder naar be- n pp neden zag komen. p§ iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Prins Bernhard. heeft zich in de Amerikaanse stad Jacksonville enige ogenblikken onderhouden met drie schepelingen van de Nederlandse ma rine, die een cursus volgen aan het technische oefencentrum van de ma- rineluchtvaart in deze stad. Vijf jaar gevangenisstraf geëist voor kindermoord De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Groningen, heeft donderdag vijf jaar gevangenis straf geëist tegen de 32-jarige D. N. uit Vriescheloo, die verdacht werd van moord op een pasgeboren kind. Verdachte zou in juli 1954. nadat zijn vrouw een meisje ter wereld had gebracht, het kind met het hoofd In een emmer water gehouden hebben tot de dood intrad. Daarna begroef hy' het lijkje in de asput achter het huis. Voor de buitenwereld was tevoren verzwegen dat er een kind op komst was. Verdachte had de radio op de dag van de bevalling hard laten spe len. om geruchten te overstemmen. De zaak kwam in juli van dit jaar aan het licht, toen de vrouw opnieuw èen baby ter wereld had gebracht. Het voornemen zou hebben bestaan ook dit kind te vermoorden, maar verdachte ontkende dit toen de president hem hiernaar vroeg. Zijn wouw raakte echter overstuur, stak haar woning in brand en moest in een inrichting wor den opgenomen, waar zij de gebeurte nissen van twee jaar geleden vertelde. Het rapport, dat over het echtpaar was uitgebracht, sprak van vermin derde toerekeningsvatbaarheid en ad viseerde tot onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. De officier van justitie achtte moord be wezen en eiste vijf jaar gevangenis straf en on voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Uitspraak over veertien dagen. Met tractor in het water gereden Door tot dusver onbekende oorzaak is donderdag de 21-jarige ongehuwde G. van de W. uit Bergambacht met zijn tractor in het water langs de Bo venberg aldaar gereden. Daar de man onder de tractor bekneld zat, duurde het enige tijd voordat men hem kon bevrijden. Hij bleek gestikt te zijn in de modder. Meer voorafgaand overleg nodig Prins Bernhard heeft te New Orleans voor de Vereniging tot Be studering van Internationale Vraagstukken een rede gehouden over de betrekkingen tussen Euro pa en Amerika. Er van uitgaande dat onbekend heid met elkanders omstandighe den in de groeiende Atlantische ge- den soms tot spanningen kan leï- meenschap, zei de prins, dat der gelijke dingen geen reden voor on gerustheid geven maar dat het wel van belang Is dat het gemeen schappelijke ideologische stand punt sterk blijft en dat eventueel gerezen geschillen dusdanig wor den opgelost dat er geen wrok overblijft. Veel meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en Europa zouden waarschijnlijk voorkomen kunnen worden wanneer meer voorafgaand overleg werd gepleegd voordat open bare stappen verklaringen, het uit brengen van een stem in de Verenigde Naties, diplomatieke stappen wor den gedaan. Prins Bernhard betoogde voorts, dat Niet iedereen is in staat om zo'n ncrobatiselie „Rock and RólV'-dans uit te roeren als de inwoners van Kenya, dit doen. Op het ritme van de tam-tam brachten de dansers van de Akamba-stam een uitvoering van enkele inheemse dansen toen prinses Margaret van Engeland. die mo menteel een toer nee door Oost-Afri- ka maakt het Machakos district ruim tachtig kilometer van de hoofd stad Nairobi, bezocht. onze militaire samenwerking, wil zy effectief zijn, behalve dat zij geba seerd is op een door onze gemeen schappelijk idealen begeesterde gemeenschap, aangevuld moet wor den door nauwe samenwerking op an dere gebieden. Een van de meest be lovende schijnt wat dat betreft het vreedzaam gebruik van atoomenergie te zijn, zo besloot hij. Luchtvaartouerleg Tijdens zyn kort verblyf in Wash ington heeft prins Bernhard geen be sprekingen gevoerd over de ontwik keling van de burgerluchtvaart, of de toepassing daarvan op de verhoudin gen tussen de Verenigde Staten en Nederland. Dit werd gisteren in Washington bekend. In zyn toespraak tijdens het diner dat volgde op de uitreiicing van de Willem de Zwijgerprijs, ver klaarde prins Bernhard echter dinsdag, toen hij sprak over de historische rol van Nederland bij het tot stand brengen van de vrij heid van navigatie, in even sterke mate voorstander te zijn van vrij heid van luchtvervoer. Daar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, aan het diner naast prins Bernhard zat, moet worden aangenomen, dat deze op merking niet verloren is gegaan, /rins Bernhard heeft geen plannen ..»or de eerste drie maanden na zyn aankomst in Nederland op 1 novem ber, zeker niet voor verre reizen. Zo als de prins zelf het uitdrukte: Hij is ongeveer zeven weken uit Nederland weg geweest, en wil nu zijn werk In halen en by zijn gezin zijn. Als een stier Ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlande.n zijn dezer dagfn in Pineau's ministerie op de Quay d'Orsay in Parijs bij elkaar geweest om overleg te plegen over het instellen van een gemeenschappe lijke markt en over de Europese atoomgemeenschap die de naam Eura tom zal krijgen. Men had gehoopt, dat hier spijkers met koppen zouden wor den geslagen en dat men een stuk zou vorderen op de weg naar verdere Europese integratie. Maar, zoals de Nederlandse minister van buitenland se zaken, mr. Luns, na afloop van de laatste vergadering der conferentie verklaarde: „Weliswaar is op talrijke punten overeenstemming bereikt, maar een aantal meningsverschillen s blijven bestaan, waarover overleg met. de respectievelijke regeringen noodzakelijk is. Er blijft een zeker gevoel van teleurstelling Men mag aannemen, dat de Wesf- duitse minister van buitenland se zaken, Heinrich von Bren- tano er ook met een zeker gevoel van teleurstelling heeft gezeten. Hij wu waarschijnlijk nog niet de tegenslag te boven, die de wijziging van het Westduïtse kabinet voor hem had op geleverd. Hij behoorde immers tot de serieuze kandidaten voor de functie vay Duits vice-kanselier, oftewel „kroonprins". Franz Blüeher van de Vrije Volks Partij had reeds voor het vice-kanse- lierschap bedankt. Men verwachtte, dat in zijn plaats iemand zou worden benoemd van de Christen-Democra tische Partij, de partij van bondskan selier dr. Konrad Adenauer. Voor zo'n C.D.U.-man zou het vice-kanselier- sehap praktisch betekenen, dat hij kanselier zou worden wanneer de tachtigjarige dr. Adenauer door een of andere oorzaak zijn functie in de huidige periode zou moeten opgeven. Er waren verscheidene gegadigden voor het baantje: onder hen was de minister van economische zaken Lud- wig Erhard en de minister van finan ciën Fritz Schaffer. Minister Von Brentano schaarde zich tenslotte in de rij op speciaal verzoek van de perschef der bondskanselarij, Felix von Eckardt. Hijzelf en anderen ver onderstelden daarom, dat hij de fa voriete kandidaat van de bondskanse lier was. Hei viel echter tegen. Plotseling kwam Audenauer tot de conclu sie, dat Blüeher niet kon worden gemist. Dat de grijze bondskan selier zich danig ervan bewust was. dat hij met deze omzwaai zijn minis ter van buitenlandse zaken voor het hoofd stootte, bleek uit een onvoor zien incident: Voordat Adenauers re de over de kabinetswijziging op een bandje werd opgenomen in de radio studio. zat de kanselier met zijn pers chef Von Eckardt nog wat ongedwon gen ie praten. Door een technische vergissing werd dat praatje opgeno men. Het werd niet ui; tezonden, raaar het weekblad Der Spiegel kwam er achter en gaf het gesprek woorde lijk weer. Over de kabinetsombouw zei Von Eckardt: Wat ben ik blij. dat dat voorbij is Adenauer, zuchtend: Ja Eckardt: Dat was iets ontzettends, h ah ah a Konrad Adenauer fluisterde vlak bij de microfoon zijn perschef in het oor; Nu is Von Brentano nog wild als een stier...." Eckardt: Ja, ik heb vanmorgen me* hem getelefoneerd. Hij was al hy zocht naar een passend woord gematigder. Eckardt vertelde toen. dat Von Brentano hem Telefonisch had ge vraagd, het weekeinde 'bij hem te komen in Parijs wanmeer de gesprek ken over Euratom en de gemeenschap pelijke markt, zouden worden behan deld. Von Brentano was bang. dat ook Erhard, ;le minister van economische zaken, r< meegaan. En die zou dan immers zijn eigen persconferentie houder. Erhard heeft zich bij mij bitter beklaagd...antwoordde de bonds kanselier. ..Von Brentano moet niet.." Op dat ogenblik werd het teken ge geven, dat de eigenlijke opname kon Inderdaad is Von Brentano niet in zijn eentje naar Parijs gereisd, maar in gezelschap van Erhard en bovendien van de nieuwe minister van defensie, Strauss. Zij hebben zich niet druk in het gesprek gemengd, maar kennelijk voelde Von Brentano zich, onder de gegeven omstandighe den. met deze pottekijkers erbij niet bijster op zijn gemak. Beide heren wa- en overigens representatief voor di- erse belangen, de een voor de in dustrie in net algemeen, de ander, als oud-atoomminister, voor de atoom- belangen. Verscheidene van dit be langen verzetten zich nog tegen de Europese markt en Euratom. Ook van Franse kant zijn uiteraard voorwaar den gestelden nu geven beide lan den eLkaar de schuld. Intern beraad van de regeringen moet een oplossing brengen. Het lijkt vooral moeilijk, om in Bonn de gewenste harmonie te be reiken. DR. HEINRICH VON BRENTANO illusie verstoord

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3