Zeeuwse presidenten van N.C.V.B. bespraken winterprogramma i I l I DE VLASMARKT IR KOEWACHT Um\m llmanak .als steeds de Uwe* ARNEMUIDEN ZIET WELDRA DE MAAN DUBBEL Agenda PROVlNU IA LB Z,E1 tii U W E O O U RANT VRIJDAG 26 OKTOBJilR 1956 BIJEENKOMST IN GOES Veel belangstelling voor de sociale en voorlichtende onderwerpen De presidenten uit het gewest Zeeland van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hebben donderdag tijdens een conferentie In de „Prin9 van Oranje" te Goes, verschillende vraagstukken van het werk'In de afdelingen besproken. Tevens bezonnen zij zich op „Christelijke'filantropie", een on derwerp, waarover de heer J. A. van Bennekom, directeur van de Christe lijke Kweekschool té Middelburg in de morgenvergadering een Interessante causerie hield. De gewestelijke presidente, mew. J. de Jong—Bikker uit Middelburg lichtte zich iai haai' openingswoord in het bijzonder toit de afgevaardigde van 't hoofdbestuur mevr. J. Scherp- bier te Den Haag en tot de ere-pre- sïderate, miej. J. J. Domner uit Goes. Met een vriendelijk initroductie- speechje stelde ze die presidentes van de kortgeleden toegetreden afdelin gen Hoek, Kloetiimge en Nieuw- en St.-Jooslaiid aan de vergadering voor. Hierna -was het woord aan de heer Van Bennekom, die zich bij het begin van zijn causerie afvroeg óf er eigen lijk nog wel sprake is van filantropie, daar ieder mens zich tegenwoordig beveiligd kan voelen door de vele sociale voorzieningen. Ook stelde spreker vast, dat er in deze tijd van hoogconjunctuur praktisch geen ar moede meer heerst. Tegen het woord .'.filantropie" op zichzelf had de heer Van Bennekom eveneens bezwaar, ómdat dit altijd -enigszins zweemt naar een soort barmhartigheid uit de hoogte. Spr. bestreed de opvatting dat de mens een egoïstisch wezen is. want vooral als hij afhankelijk vam of ver antwoordelijk voor een ander is, voelt hij zich zeer zeker aangewezen op zijn naaste. De heer Van Bennekom, zelf his toricus, ging aan de hand van de ge schiedenis na. hoe het In de loop dei- eeuwen. mat de filantropie is gegaan. Hij ging zelfs terug tot de tijd vóór Christus, toen de barmhartigheid wel zeer sterk uitkwam in het Jubeljaar bij de Israëlieten. Dan Werden slaven vrijgelaten en schulden kwijtgeschol den. In de Middeleeuwen, toen alles te veel in - dienst van de kerk stond, verslapte het barmhartigheiidsele- menit en kwam het individu in het gedrang. Nadat diit tijdens de Refor-, nuatie weer was hersteld, bereikte del ellende onder de arbeidende klasse, speciaal op hygiënisch en moreel ter rein haar dieptepunt. Men gaf in die tijd, terwille van een 'góede naam,' wol grote aalmoezen, maai- men. kwam niet in de nood van de behoeftige medemens en dus wérd de 'oorzaak van het kwaad niet weg genomen. Een van de uitzonderingen was bij voorbeeld dr. Heldring, die met zijn. stichting van de Zettenee inrichtin gen meer innigheid en warm/te in het geloofsleven bracht. Ook de Staat liet in die tijden niet van zich spre ken, maar greep alleen ln, wanneer de maatschappelijke zekerheden van de „burgers" werden aangetast. Toen kwam in de 20ste eeuw de grote kentering en de koningin be loofde bij haar eed op de grondwet ,,de welstand van haar onderdanen^ naar vermogen te zullen bevorderen en de nood te zullen lenigen." Bijzonder actief Na 1945 zijn staat en kerk bijzon der actief geworden en vraagt men zich wel eens af of er nog iets voor het particulier initiatief overblijft, al dus de heer Van Bennekom. Maar spreker gaf dadelijk zelf het antwoord op deze vraag, door er op te wijzen dat het aspect totaal ver anderd is. Er ligt thans een taak om de geestelijke nood te lenigen, die mo menteel uitermate groot is. Hiervan is bijvoorbeeld de industrialisatie een oorzaak. Ook op dc terreinen van be jaardenzorg en reclassering kan men zich zeer verdienstelijk maken. Spreker besloot zijn causerie met de opmerking: Alleen in Christus ge wortelde, waarachtige filantropie kan de mens in zijn functie van beelddra ger Gods herstellen. Bij de bespreking van het onder werp kwamen tal van dames met een vraag naar voren, die de heer Van Bennekom op heldere en duidelijke wijze wist te beantwoorden. Tenslotte dankte mevrouw De Jong- Bikker de spreker voor zijn boeiende lezing. Tussen de middag aetymikte men ïzamenlijk de lunch en om twee liur werd de conferentie heropend met het zingen van het bondslied. In een vijftal discussiegroepen be spraken de dames daarna het werk programma voor het nieuwe seizoen, waarbij zij speciale aandacht be steedden aan het orgaan van de N. C. V. B., „De Christenvrouw." Bij de discussie wisselde men ver der van gedachten over de verschil lende lezingen, welke men hoopt te houden over de sprekers die hiervoor zullen worden uitgenodigd. Voor voorlichtende en sociale on derwerpen bleek veel belangstelling te bestaan. Mevrouw Scherpbier sprak aan het eind van deze leerzame conferentie een slotwoord. Commissaris der koningin sprak in Den Haag De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr, ma-. A. F. C. de Casembroot, heeft donderdag avond in hotel „Central" ie 's-G-ra- venhage voor de Dions Clubs" in Ne derland een overzicht gegeven van de wijze, waarop de bijdragen in geld en natura, welke na de overstro mingsramp in 1953 door zeer vele „Dions Clubs" in het buitenland bij een werden gebracht, werden be steed. Het gold hier êen bedrag van ongeveer 180.000. Enige sociale en economische as pecten, welke deze overstromings ramp met zich mee heeft gebracht, werden nog naar voren gebracht. Advertentie Morgen weer 2 bijzondere koopjes in onze reeks van 83 verjaardagsaanbiedingen Kantelbedden A handig en gemakkelijk verplaats- baar. Uitgevoerd met gemoffelde buizen en versterkte gezondheids- spiraalmatras. 9 A 7f% 1 persoons NU 15 jaar garantie Ook in 2 persoons leverbaar Bijpassende ombouwplank In blank of donker eiken, com pleet met rail en a c r\ steunen 81 Zware wollen dekens In leuke moderne, veel kleurige blok- en streep- dessins. 200 150 NU 20.50 220 170 NU 25.90 BELLAMY PARK VLISSINGEN «Slot Pag li cn het is hem er om te doen in de loop van de middag onder het genot van „een pint" dusdanige contacten te leggen, dat hij tegen de avond na bevredigend afgesloten transactie huiswaarts gaat. En de vlasbewerker gaat het even zo. Ook hij komt des donderdags naar Koewacht om contacten té leggen met handelaren en tussenpersonen (uit de .Noqrdoostpolder, de Bies- bosch en Zuid-Beveland') en met di recte afnemers. Waarbij d4n boven dien de financiële transacties worden De collectesnocheid, zoals dat thans heet, diet zvh Wi^'-vr r«!*t gelden in Drieweg r- si 'jn slechts 626 zielen h r voor al lerlei goede m si. Dt Zeeuwse collecte ditmaal ten behoeve van de bejaardenzorg bracht daar niet minder dan 206.25 op. In totaal werd er in één jaar tijds bij de verschillen de collecten bijna 500 gulden opge haald. Voorwaar een prestatie waar aan men in het algemeen wel eens een voorbeeld mag nemen. De leerlingen van de openbare la gere school te Oosterland hebben trou wens de bewoners van deze plaats ook wel thuis getroffen bij de ver koop van de kinderzegels- en kaar ten: Zij konden zodoende de mooie som van 375.voor dit goede doel afdragen. DIAMANTEN BRUILOFT. Zinrijk zijn de namen voor zilve ren. gouden en diamanten bruiloft. Niet omdat in de praktijk van het da- WIE De treinstoptezoals te doen gé- bruikelyk', in Bergen op Zoom en in Rilland-Balh, in Krabbendijke eti in Kruiuiugen-Yérsekein Goes en in Middelburg. En toén kon dat 'zevenjarig kdaapje het niet langer voor zich houden. Hij zat vermoedelijk voor het eerst in de trein .en heel dat mechanisme intrigeerde hem bij zonder. Met stijgende verbazing had hij telkens dat stoppen en weer op g'ana komen meebeleefd en in Mid delburg tenslotte móest. het. hern van hét hart. i „Pappa", zo Sprak hij tot. zijn va der. ..pappa'", wie draait de locomo tief hou. steeds weer op...*" Jawie doet dat eigenlijk f gelijkse leven de echtgenoten er veel al toe zullen overgaan elkaar kost bare voorwerpen in dezelfde stijl te schenken, maar wel omdat men hier mede aangeeft van welk een grote waarde deze langdurige echtverbinte- zijn. En een felicitatie is beslist verdiend wanneer het een z.g. diamanten, dus een zestigjarig huwelijksfeest betreft. Op 30 oktober zullen de heer L. Goedbloed en mevrouw A. Goedbloed De Voogd dit feit herdenken. Zij verblijven thans in het tehuis voor ouden van dagen in Vlissingen. waar het hen op die dag zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. VERKEERSSLACHTOFFER. Het verkeer eist niet alleen onder de mensen moor ook onder de dieren veel slachtoffers, hetgeen in vele ge vallen ook bijzonder onaangenaam treft. In de gemeente Vogelwaarde werd binnen korte tijd voor de twee de maal een viervoeter de dupe van het snelverkeer. Ditmaal was het een losgebroken paard, dat op de provin ciale weg Zaamslag—Perkpolder door èen passerende vrachtauto werd aan gereden. De gevolgen waren zo ern stig, dat het dier ter plaatse moest worden afgemaakt. iAdvertentie Als de blaren bij duizenden sneven En de herfstkllt ons weer gaat omgeven, Zeg dan niet ln mineur: „Winter staat voor de deur", TEP geeft altijd weer zon ln het leven. TTT! Op drie bedrijven in Koewacht, 0.771. i?i de coöperatieve vlas- M fabriek !rDe Roterij", is do7i- derdag een nieuwe machine s gedemo7istreerd, waarvoor veel belangstelling bestond. De ma- chine wordt als voorzetappa- s raat" aan de vlasturbines ge- H monteerd(Foto P.Z.O.) iiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü afgehandeld, want evenals dat in St. Maartensdijk op Tholen, op de be faamde „beurs" het geval is, zetelen ook in Koewacht tijdens de vlasmarkt de vertegenwoordigers van de diverse bankinstellingen en menige betaling komt dan ook op zo'n dag via hen tot stand. Iets nieuws De gisteren gehouden donderdagse vlasmarkt had nog een bijzonder as pect.. De Belgische fabrikant van zwingëlmachines, de firma gebrs. De- pooxtere uit Beveren-Lele, is name lijk met een nieuw snufje aan de markt gekomen, dat een vereenvou diging in- het zwingel-procédé in houdt. Op een drietal bedrijven wer den demonstraties gegeven met deze „snuit-hekelxnachine"; een soort „voorzetapparaat" waarmede het stro- vlas nog zorgvuldiger kan worden uitgesorteerd (met besparing van ar beidskrachten) voor en aleer het in de ingenieuze vlasturbines tot limt wordt verwerkt. Een bedrijfsteehnische verbetering derhalve, waarvoor van de zijde dei- Vlassers bijzonder grote belangstelling bestond en waar men het er in het algemeen over eens was, dat het hier inderdaad een verbetering be trof. Zowel ten aanzien van het eind- produkt als uit een oogpunt van ar beidsbesparing. Maar men was het er evenzeer over eens, dat aanschaffing van een derge lijke nieuwe machine voor de meeste vlassers voorlopig nog bijzonder moeilijk zal zijn. Het streven naar meer efficiency vindt wel meer in gang hetgeen nog onlangs in deze kolommen werd betoogd maar het speculatieve karakter van het vlasbe- drijf maakt het voor velen vooralsnog moeilijk dergelijke investeringen te doen. Avondconcert in „Vrederust" Als ontspanning' voor de patiënten en omwonenden werd In de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom een concert gegeven waaraan de muziek vereniging „Euphonia" en de zang vereniging „Zangluist" medewerkten. Daatst genoemde vereniging bracht 6 nummers ten gehore o.m. werken van Bach en Mozart. Ds. v. d. Berg, die de avond geopend had, dankte tot slot namens allen. Reorganisatie bij de „Alginac" Bij de „Alginac", de zeewierverwer- kende industrie te Schore, ls momen teel een Interne reorganisatie aan de gang. De directeur, drs. C. Veldkamp, heeft, ontslag genomen, terwyi voorts enkele personeelsleden zyn ontslagen. Naar de president-commissaris, de heer Van Vemde te Amsterdam, mee deelde, wordt de produktie en de af levering gewoon voortgezet. Marionettentheater in Middelburgse Schouwburg Het Salzburg er Marionetten Thea ter, dat het winterseizoen 1956-1957 na een tournee van vijf jaar door de Verenigde Staten, voor Europa be schikbaar gesteld heeft, geeft onder auspiciën van de Z.V.U. maandag avond 29 oktober a.s. om acht uur in de Schouwburg te Middelburg een volledige uitvoering van Mozarts ope ra „Die Zauberflöte". De geschiedenis van; 't Salzburger Marionetten Thea ter is feitelijk de geschiedenis van de familie Aioher. Opgericht in 1913 door An ton Aicher, staat het thans onder leiding van diens zoon prof. Herman Aicher. Met zijn vrouw El- friede en zijn dochters Frick en Gretl heeft prof. Aicher -vele revolutionaire verbeteringen aangebracht, zodat het thans het beroemdst marionetten theater ter wereld is. De zangstemmen van deze opera zijn „geleend" van de sterren van het Salzburger Festival'-', o.a. Irmgard Seefried, Wilma Lipp en Anneliese Kupper en het S taatsoperakoor met begeleiding van het Weena Philhar- monisch Orkest. Zaadhandel D. J. v. d. Have in Kapelle werd N.V. In Kapelle-Biezelinge is opgericht de Koninklijke Kweekbedrijf en Zaad- handel D. J. van der Have N.V., die ten doel heeft het kweek- en zaad- teeltbedrijf, de zaadhandel, het boom kwekers-, landbouw-, fruitteelt- en fruitverwerkingsbedrijf uit te oefe nen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 1.000.000 verdeeld in vier aandelen A en 996 aandelen B, alle groot 1000. Geplaatst zijn daarvan de aandelen A en 546 aandelen B, die volgestort worden door inbreng van de tot dusver onder dezefde naam ge dreven commanditaire vennootschap. Deze omzetting van commanditaire in naamloze vennootschap is het ge volg van de geleidelijke uitbreiding, die het bedrijf de laatste jaren heeft ondergaan. Zo is het vorig jaar een groot verwerkitngsmagazijn gereedge komen 'voor het drogen, schonen en verwerken van gecontracteerde za den. Directeuren van de N.V. zijn de he ren D. J. van der Have, P. van der Have en A. Dirkzwager; commissaris sen mevrouw A. G. van der Have— Lucieer en de heren W. A. Ochtman en J. C. van der Have. Maatschappelijke werkers bezochten Hulst De leerlingen van de katholieke school voor maatschappelijk werk uit Amsterdam deden tijdens hun drie daagse excursie door Zeeland woens dag Hulst aan. Het gezelschap werd door burgemeester A. L. S. Lockefeer namens net gemeentebestuur ln de burgerzaal van het stadhuis ontvan gen. In zijn openingswoord heette de bur gemeester alle aanwezigen hartelijk welkom, waarbij hij zich in het bijzon der tot de docenten wendde. Hij gaf een kort overzicht van de ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen zowel ten op zichte van overig Nederland als van België. Ook besprak de heer Locke feer de economische positie van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer P. Brand gaf een relaas over de historie van Hulst, waarbij hij opmerkte, dat deze stad reeds in de negende eeuw een grote bekendheid genoot. Mej. T. Roosmalen, maatschappelijk werkster te Hulst, vatte tot besluit van de bijeenkomst in de burgerzaal, in het kort de werkzaamheden van de afgelopen jaren samen. Onder leiding van de heer Brand werd 's middags een excursie door de stad gemaakt. Chr- Gereformeerde vrouwen te Biezelinge bijeen In de consistorie der christelijk ge reformeerde kerk te Biezelinge was woensdagavond een bijeenkomst van de christelijk gereformeerde vrou wenverenigingen uit Middelburg, Vlis singen, Goes en Kapelle-Biezelinge. Deze samenkomst, welke druk be zocht was, stond onder leiding van de voorzitster van laatstgenoemde ver eniging. Vanwege de vereniging te Middelburg werd een inleiding gehóu den over „Rachab", en door Kapelle- Biezelinge over „De opvoeding van het kind". Op beide referaten volgde een geanimeerde bespreking. Besloten werd de volgende gecom bineerde bijeenkomst in maart 1957 te Vlissingen te houden. Ook werd de mogelijkheid onder het oog gezien, de vrouwenvereniging te Zierikzee aan deze gecombineerde de vergaderingen te laten deelnemen. Collecten De collecte ten bate van de Nationale Reclassering heeft in de gemeente Oostburg 75.70 opgebracht. *U behoort lot de mensen van smaak en versland omdat U Kianzle klost voor klokken, raiswokkers en wekkers. Klonzlo: Om de artistieke modellen en voorat om de kwaliteit ven het uurwerk! Binnenkort zal Arne muiden een opvallende bezienswaardigheid bezit ten: een kalenderuur- werlc in de toren, dat aan geeft tijd, schijngestalten va7i de maan, alsmede eb en vloed! Dit merk waardige raderwerk i« te danken aan Jan Dirlcszoo7i Coop uit Delft in 1589 en aan de heer H. Hoitsma uit Middelburg i?i 1956. De eerste vervaardigde destijds het uurwerk en de tweede stelde een plan voor de restauratie op, o77idat het al sinds' jaren niet meer compleet was. Waarschijnlijk werd het uurwerk reeds in defecte staat in de huidige toren aangebracht, nu al btfna honderd jaar geleden. Dat defect verdroot het hui dige gementebestuur zeer, en toen onlangs B. en W. van Arnemuiden in con- tact kwamen met de heer Hoitsma, een „vrijetijds- knutselaar zoals hij zelf zegt en te vens iemand, die veel af weet va7i zo7i, maan en sterren, bleek hij dé aan- gewezen man om het uur- werk te restaurerenaZ- thans om het plan daar voor op te stellen. De uit voering daarvoor ver keert thans in 'het. eind stadium en bi7i7tenkort zal het uurwerk opnieuw hi de toren worden aange bracht, waar het zovele jaren icerkloos in een boogvenster hing. Als - „aandrijving" zal de „ge wone", torenklok wordeii gebruikt. Donderdagavond heeft de heer Hoitsma de leden van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Ster renkunde tijdens een bij- eezikoyist in de „Gouden Poorte" te Middelburg al lerlei frappante bijzonder heden van uurwerk en restauratie verteld. Het was een uiterst deskundig relaas,toegelicht met lichtbeelden, iverktekeniv- gen en met ingewikkelde berekeningen op een schoolbord. Dat ingewik kelde zat voornamelijk, in het uitrekenen van dc vertragingdie in de be weging van het „gewone" torenuurwerk moet wor den aangebracht om deze bijzondere klok precies te laten lopen. Welnu, de heer Hoitsiha is er uitge komen, hoewél een af- loljking blijft, zo merkte hij bescheiden óp: Deze af wijking zal namelijk pas te zien zijn, nadat de klok een eeuw heeft gelopen en dan nog znaar alleen door deskundigenEr is nu een stelsel ontworpen van raderen en radertjes, van wormen en kettingwielen, waardoor bereikt wordt. dat de icijzer, die ae tijd aanwijst zo'n ouder wetse, die alleen de hele uren aangeeft om wentelingen per etznaal maakt, de znaanbol, die daarboven is aangebracht 1 omwenteling in 29 en 17132 etmaal en de schijf onder de uuriuyzer, die in combinatie met de uur wijzer het hoog- en laag- water aangeeft 1 omwen teling in 11/ en dag De „maan" bestond vroe ger uit een vry zware bol met een diameter van 1/5 cm in twee kleuren ge schilderd. Nu is een nieu we gemaakt van licht ma teriaal in twee kleuren, terwijl in de bol een lamp zal worden aangebracht, die aangesloten wordt op de straatverlichting. Daardoor zal men 's avonds in Arnemuiden de maan dubbel kunnen zién: één op de normale plaats aan het firmament en één onder de galmgaten van de toreii. Honni soit qui mal y pense De heer Hoitsma vertél de dat dit oude en tege lijkertijd zo nieuwe uur werk een zeldzame zaak is. Voor zover hem be kend is er in Nederland slechts één zo'n klok, bui ten Arnemuiden, name lijk in de Friese plaats Wier bij Leeuwarden, waar een ondergedoken student iets dergelijks construeerde en het na de bevrijding het gemeente bestuur aanbood. De vraag is nu nog van welke plaats de klok het hoogwater moet aanwij zen. Van Veere, de thuis haven van de Arnemuidse vissers f Of van Vlissin gen1 Burgemeester W. H. van der Heide uit Arnemui den, die met wethouder B. J. la Soe, de vergade ring bijwoonde, verklaar de ons dat hierover nog geen beslissing was geno men. „Maar tjaHet ziet er naar uit, dat Veere aan stil water komt te liggen", zei de burge meester. In elk geval zal men binnenkort een be sluit nemen. En wanneer dan het uurwerk is aan gebracht, dan zal men in 'Arnemuiden niet. alleen de maan dubbel ziei\, maar ook de tijd, name lijk op de „moderne?' wij zerplaten van de „gewo ne" klok én op de wijzer plaat van het kalender- uurwerk. En bovendien nog de stand van de zee Over dat Itiatste, het hoog- en laagwater, ver telde gisteravond na de pauze de heer 8. W. Kel der, leraar aan de „De Ruyterschool" te Vlissin gen nog een aantal be langwekkende bijzonder heden. De bijeenkomst stond onder leiding van. de afdelingssecretaris, deI heer J. Sonier. Lekespelweekend in Kapelle Het aanstaande weekend, zal er te Kapelle bij voldoende deelname in het verenigingsgebouw „Obadja" een le kespelweekend worden gehouden. Een en ander gaat uit van de provinciale commissie Zeeland van het C.J.M.V. en C.J.VJF". meisjesverbond. Speciale aandacht zal besteed worden aan de verzorging van programma's voor jaarvergaderingen. Verder zal er een vrolijk stuk en een kerstspel inge studeerd worden. De verzorging van de instructie berust bij mej. W. van Zijl, secretaresse van de Culturele commissie van het C.J.V.F. De deel nemers zullen voor onderdak van za terdag op zondag bij particulieren worden ondergebracht. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Jacht zon der genade", (18 jr.), 20 uur; Electro: „You're never too young", (a.l.), 19 en 21.16 uur; Markt: Tentoonstelling „In Zulvellaoid", 10—12, 14—17 en 19 22 uur; Provinciale Bibliotheek: Bel gische boekententoonstelling, 10—12,30 en 13,30—18 uur. Vlissingen Alhambra: „Serenade", (14 Jr.), 19 en 21 uur; Liuxor: „The Dam- busters", (14 Jr.), 20 uur. Goes Grand: „Slssl", (a.l.), 20 uur. Boekhandel Sturm: tentoonstelling Oude Zeeuwse kunst, 9—18 uur. Pr. v. Oranje: Oprichtingsvergadering „d' Oprechte Amateur", 20 uur. |Gent Kon. Opera: „Fallstaff",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2