PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gewapende opstandelingen bleven weerstand bieden in Boedapest Koewacht heeft wekelijks een vlasmarkt BILT REGERINGSVERKLARING OVER DE KWESTIE-SOESTDIJK DE VERWACHT... Ï99e jaargang - no. 254 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; £r. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie f 4.—- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—- „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Kieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzce. N. Bogerdstr^^teleT^ao. STER WORDT UIT VLAGGEN WEGGEKNIPT Partijsecretaris Geroe (stalinist) vervangen door titoist Kadar De Hongaarse regering maakte donderdag via radio-Boedapest of ficieel bekend, dat de opstand in Boedapest in de nacht van woensdag op donderdag onderdrukt was. Echter werd gisteravond door het zelfde radiostation gemeld, dat er toen nog steeds „gewapende op standelingen" in de Hongaarse hoofdstad in actie waren. Klaarblijke- lijk waren de gemoederen nog niet tot bedaren gekomen, ondanks een nieuwe concessie die de communisten aan de opstandelingen hadden gedaan: Emoe Geroe, de stalinistische eerste secretaris van de partij, was opzy gezet en in zijn plaats was gekozen een man, die bijna vijf jaar als titoist in de gevangenis heeft gezeten: Janos Kadar. De ver vanging van Geroe was door radio Boedapest enkele keren bekend gemaakt, hetgeen telkens gepaard ging met het spelen van het Hon gaarse volkslied De schattingen over het dodental van de opstand lopen uiteen van 200 tot 3000. Reizigers uit Hongarije hebben bij aankomst aan de Oostenrijkse grens verteld, dat zq in Boedapest zowel soldaten als burgers gezien hadden, die Hongaarse vlaggen meevoerden waaruit de communis- OOST EUROPA Crisistoestand Bij het lezen van het woord crisis toestand verwacht de „deze-week- se-dagbladlezer" waarschijnlijk 'n beschouwing over de straatgevechten in Boedapest, over de moeilijkheden rond het Suezkanaal, over de span ningen in Algiers of misschien wel een verhandeling over de zo juist be ëindigde kabinetscrisis in Nederland. Het moet hem daarom wel tegen vallen, wanneer hier gedoeld wordt op een crisistoestand die zou bestaan op het (Nederlandse) platteland. Dat woord crisistoestand is ge bruikt door mr. C. Stapel van de volkshogeschool „Allardsoog". Deze volkshogeschool organiseert 2 cur sussen voor plattelandsjongeren bo ven de 18-jarige leeftijd en daarover zegt de heer Stapel: „In deze cursussen gaat men uit van de gedachte, dat het platteland opnieuw in een crisistoestand ge raakt. Door de spanning, welke door de la gere prijzen en hogere kosten en lonen ontstaat tussen inkomsten en uitga ven, door de voortgaande industriali satie en verstedelijking, het steeds nij pender tekort aan arbeidskrachten, de „dreiging" van een vijfdaagse werkweek en het verschil in de op voeding van jongens en meisjes huishoudonderwijs en landbouwonder wijs zijn meestal immers zo sterk ge scheiden, dat het gevaar dreigt van een onharmonische ontwikkeling van de mannelijke en vrouwelijke platte landsbevolking groeit er op het platteland hoe langer hoe meer een gevoel 'van onbehagen. In de huidige na-oorlogse wereld blijkt noch de economische noch de maatschappelij ke zelfhandhaving voldoende krach tig en de vormen daarvan nog te weinig op de hoogte van de tijd dan dat de plattelandsbevolking rustig haar eigen gang zou kunnen gaan. Er zullen, om dit gevoel van onbeha gen op te kunnen vangen, nieuwè we gen gezocht moeten worden, econo misch, maatschappelijk en geestelijk." Tot zover de man van de volksho geschool, die zich altijd een warm pleitbezorger toonde voor de platte lands] eugd. Zonder aan het werk van zijn ho geschool iets tekort te willen doen moet men zich toch afvra gen of het althans voor Zeeland niet te boud gesproken is. dat „het platteland opnieuw in een crisistoe stand is geraakt". Hier is een groot woord wel wat lichtvaardig gevallen. Indien er op het platteland thans naast gevoelens van welbehagen ook sprake is van een „gevoel van onbehagen" dan be treft dat laatste vrijwel uitsluitend de economische kant van het agra rische bedrijfsleven. De landbouwbladen stonden er de laatste maanden vol van en de grote landbouworganisaties hebben niet ge aarzeld tijdens de kabinetsformatie (Vervolg op pagina 3). tisehe ster was weggeknipt. De ster was in 1948 in de vlag opge nomen nadat de communisten de macht in Hongarije overgenomen hadden. Vele Russische soldaten zouden de hamer en de sikkel uit hun vlaggen hebben verwijderd. Een toerist die uit Hongarije te rugkeerde vertelde aan United Press dat enkele Russische eenhe den de partij gekozen hadden van de demonstranten en zich tegen de eenheden keerden, die poogden de opstand te onderdrukken. Volgens een andere reiziger vech ten alleen de Russische troepen tegen opstandelingen. Deze ooggetuige deelde mee, dat de Hongaarse solda ten eerder de zijde der opstandelingen kiezen en weigeren tegen de demon stranten te vechten. In Pest had iemand gezien dat de Hongaren 12 Russische tanks buiten gevecht stel- - - Juan Ramon Jimenez krijgt Nobelprijs voor literatuur De Nobelprijs voor letterkunde voor dit jaar is te Stockholm toegekend aan de Spaanse dichter Juan Ramon Jimenez. Hij kreeg deze prijs „voor zyn ly rische poëzie, die een voorbeeld vormt van verheven geestesgesteldheid en artistieke zuiverheid". Juan Ramon Jimenez Is in 1881 in de Spaanse plaats Moguer, als zoon van welgestelde ouders, geboren. Hij studeerde gedurende een aantal jaren in de rechten en ging naar Madrid om zich aan de dichtkunst te wijden. Hij hield zich in de jaren dertig afzijdig van de politiek en opperde na het uit breken van de burgeroorlog de ge dachte een neutrale ..dichterlijke po litieke partij" op te richten. Zijn dichtkunst kreeg grote bekend heid in Amerika, waar hij aan ver schillende universiteiten voordrach ten hield. In de afgelopen jaren ver bleef hij aan de universiteit van Porto Rico. Looncompensatie van 2 proc. voor komende huurverhoging? Ofschoon dienaangaande nog geen enkele beslissing is gevallen, blijkt men in kringen van de publiekrechte lijke organen, er rekening mede te houden, dat voor de aanstaande huur verhoging een looncompensatie van twee procent zal worden toegestaan, aldus verneemt het Alg. Handelsblad. jllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllll Bewondering en sympathie De raadgevende vergadering i van de Raad van Europa heeft j donderdagmiddag plechtig tiaar bewondering en sympa thie uitgesproken voor de slachtoffers van het verzet in Hongarije. Unaniem gaf de As semblee haar goedkeuring aan 'een resolutie die als volgt luid de: „De Assemblee, vertrouwend dat geen tirannie eeuwig kan duren, zioh ervan bewust, dat de menselijke geest eens de on derdrukking zal te boven ko men, diep bewogen door de menselijke tragedie, die znoh thans in Oost- en Mudden-Eu ropa afspeelt, spreekt op deze dag, 25. oktober 1956, haar be wondering en sympathie uit voor degenen, die op dit ogen blik lijden en sterven, opdat de fakkel der vrijheid niet zal worden uitgeblust." den. Zelfs zeiden sommigen, dat Boe dapest „praktisch in handen van de opstandelingen" was. Imre Nagy, de nieuwe Hongaarse premier, heeft zijn landgenoten be loofd dat de Hongaarse regering spoedig het initiatief zal nemen tot onderhandelingen met de Sowjet- Unie over de terugtrekking van alle Sowjet-troepen die op het ogenblik in Hongarije zijn gestationeerd. Zodra de orde zou zijn nersteld, zouden de Russische troepen alvast naar hun bases terugkeren. Intussen brandden in Boedapest nog verscheidene gebouwen, waaron der het nationale museum „De nodige maatregelen" had de regering volgens radio-Boedapest ge troffen, om een groep opstandelingen, die in vrachtwagens naar de westelij ke grens van het land vluchtten, te arresteren. President Eisenhower van de Ver-' eiügde Staten heeft gisteren gezegd, dat de Amerikaanse regering de In terventie van Russische strijdkrach ten in Hongarije betreurt. De aanwe zigheid van dergelijke Sowjet-troepen heeft niet, zoals thans wordt gede monstreerd, ten doel Hongarije te be schermen tegen agressie, doch veeleer om een bezetting door troepen van een vreemde mogendheid ten bate van haar eigen oogmerken voort te zet ten." Op een receptie ter ere van de Bel gische premier Van Acker en diens minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, verklaarde de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Sje- pilow, onder meer, dat de Sowjet- troepen in Hongarije te hulp waren geroepen om een desorganisatie van het nationale leven aldaar te voor komen. In Oost-Berlijn hebben gisteren duizenden leden van de bedrijfs- milities een mars door de stad gehouden. Het Westberlijnse blad „Der Abend" heeft bericht, dat Oost-Duitsland in een toestand van alarm verkeert. De Poolse communistische partij heeft don derdag een door het nieuwe cen trale comité van de partij aange nomen resolutie gepubliceerd, waarin het anti-semitisme en na tionalistische neigingen worden veroordeeld. Genietend van het mooie land- H schap en het zomerse weer, p brengt H.M. Koningin Juliana een vakantie door in Taormina op het eiland Sicilië in de Mid- dellandse Zee. Deze foto, ge- maakt met tele-lens, omdat 't de persfotografen is vei'boden p de landsvrouwe lastig te vallen, toont de koningin rechtsin gezelschap van een hofdame op de trappen bij het oude Griek- se theater va W Taormina dat zij bezocht. m lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Relletjes in Singapore Te Singapore is het donderdag tot relletjes gekomen naai' aanlei ding van het verbieden van de bond van Chinese middelbare scholieren, die onder communistische invloed zou staan. Dertig personen werden ge wond. Er is een uitgaansverbod afge kondigd. De- ongeregeldheden ontstonden, torn de politie trachtte tweeduizend Chinese scholieren, die zich uit pro test in hun schoolgebouwen hadden verschanst, te verwijderen. Betogers trokken partij voor de scholieren en gingen de politie met stenen, fles sen en andere projectielen te lijf. De politie moest van traangas gebruik maken om de menigte uiteen tè drij ven. De autoriteiten hebben een beroep op het leger gedaan. Intussen wordt het beleg van de schoolgebouwen voortgezet, Zes koeien door bliksem getroffen in Graftermeer Tijdens een kort doch hevig onweer zijn gistermiddag bij de veehouder P. Mul in de Graftermeer 6 koeien door de bliksem getroffen en gedood. Eventueel maatregelen tegen inspirators persberichten In zijn gistermiddag in de ver gadering der Tweede Kamer ge houden redevoering ter beantwoor ding van de opmerkingen gemaakt over de regeringsverklaring en de rijksbegroting is de minister-pre sident, dr. Drees, gistermiddag allereerst ingegaan op de verkla ring der vijf fractievoorzitters, de beren Oud. (v.v.d.), Bruins Slot (a. r.), Burger (arb.), Romme (k.v.p.) en Tilanus (c.h.u.) nopens de „kwestie-Soestdijk" en de opmer kingen dienaangaande van de heer De Groot (c.p.n.). De minister-president zeide het vol gende: „Alvorens de verschillende sprekers die bij de algemene beschouwingen het woord hebben gevoerd, te ant woorden, wil ik, zoals ik gisteren reeds aanduidde, ingaan op de korte verklaring, welke de heer Oud, mede namens de heren Bruins Slot, Burger, Romme en Tilanus bij de aanvang van zijn rede heeft afgelegd. Tegen de achtergrond van uiterst be treurenswaardige buitenlandse pers- publikaties, waarop ook reacties van binnenlandse zijde zijn gevolgd, geeft de afgelegde verklaring blijk van een grote terughoudendheid. Bankbediende stal 11 miljoen De Romeinse poUtie heeft gisteren een 49-jarige, ex-bankbediende gear resteerd, die ervan wordt verdacht dat hij zich heeft uitgegeven voor kas sier van de Bank van Italië. Hij zou zich daarmee 150 miljoen lire, dat is ruim 11 miljoen gulden, hebben eigen gemaakt. De man werd betrapt toen hij 'n visitekaartje van zijn vroegere functie bij de Bank van Italië gebruikte om zich te identificeren en een aantal val se kwitanties te innen. Nieuw snufje op zwingelgebied HET VLAKKE LAND rond Koewacht in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen is doortrokken van een wee-zoete geur, die de vreem deling in deze gebieden enigszins onaangenaam aandoet, maar die voor de bewoners van deze stre ken al sinds jaar en dag geenszins vreemd meer is. Het is de geur van vlas, dat ge root en gezwingeld wordt. Dat in particuliere roterijen'en in coöpe ratieve fabrieken verwerkt wordt van strovlas tot vlaslint en dat voor velen in deze streek het da gelijks brood betekent. Koewacht is het vlascentrum van Zeeuwsch-V laanderen, van Zeeland, en sinds 1948 vinden vlas bewerkers, zowel als handelaren en tussenpersonen elkaar elke donderdag in de „staminees" van Koewacht. Op donderdag is er vlasmarkt. - Die is er sinds 1948, toen de toen malige voedselcommissaris, de heer D. W. Lindenbergh uit 's Heer Arends- kerke, er de eerste vlasmarkt, gebo ren uit een initiatief van een aantal ingezetenen van Koewacht, officieel opende. Nu dus reeds acht jaar lang vinden elke donderdag vlasbewerkers en handelaren elkaar in dit beschei den grensplaatsje, waar men met één voet in Nederland en met de andere in België leeft. De bezoeker merkt overigens wei nig van de markt. Het kan hem hoog stens opvallen, dat er op donderdag vrij veel personenauto's in de dorps kern geparkeerd staan. Er is geen bepaald handelscentrum, waar kopers en verkopers elkaar treffen. Dat handelscentrum is namelijk verdeeld over een vijftal estaminees. „Estaminees", omdat men in dit grensgebied bezwaarlijk kan spreken van „café's"; dat is 'n term, die nau- Het land rond Koeivacht in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is een vlasge- bied bij uitstek. Er hangt een wee- zoete geur, de geur van het stro- vlas, dat hier geroot en gezwingeld wordt tot vlaslint en dat tevoren op het land „gebundeld" wordt. (Foto P.Z.G.) welijks aanvaard wordt. Die in feite ook niet past in dit land, waar de conversatie in rad Vlaams wordt ge voerd en waar het kan voorkomen, dat een „staminee" tegelijkertijd kan toor is voor het in- en uitklaren van goederen! Met een breed venster, dat uitzicht geeft op een bescheiden, hou ten optrekje van de Nederlandse douane-beambten en met in het na bije verschiet, aan het einde van een straatje, een typisch Belgisch, rijke lijk geornamenteerd katholiek gods huis. Dat is dan één van de vijf sta minees, waar de vlassers elkaar tref fen. Sociëteit Voor de oppervlakkige toeschou wer is het overigens meer een so ciëteit dan een handelsbeurs. Men drinkt er opgewekt „een pint", de „jukebox" dat veelkleurige, mo derne, alsmaar lichte muziek produce rende mechanische apparaat ver vult er een belangrijke rol, evenals gecompliceerde speelautomaten, zoals men die tegenwoordig in vrijwel alle koffiehuizen kan aantreffen, en zo op het oog wordt er uitsluitend over koetjes en kalfjes gesproken. Maar ook hier is het de schijn, die bedriegt. Want de vlashandelaar uit Hulst is wel degelijk met een vastomlijnd plan naar Koewacht gekomen. Hij weet nauwkeurig welk kwantum vlaslint hij die middag wil aankopen (Vervolg op pag. 2) Ook in mijn antwoord stel lk er prijs op terughouding te betrachten. Met name omdat, hoewel inderdaad ernstige verontrusting in den lande is verwekt, hier mede aan de orde zijn aangelegenheden, die ten nauwste het privéleven van ons koninklijk gezin raken. Op 15 oktober is medegedeeld, dat Hare Majesteit de Koningin zich rus tig wenst te beraden op de voorzienin gen. welke zullen moeten worden ge troffen tot het bereiken van een doel matiger coördinatie van de verschil lende diensten van het Koninklijk Huis. Krachtens artikel 25 van de Grondwet behoort dit tot de taak van de koningin. Ik verwacht, dat deze voorzie ningen binnenkort zullen leiden tot mutaties in genoemde diensten. Het is mijn overtuiging, dat dit zal moeten worden afgewacht, alvo rens men zich een mening terzake kan vormen. Het kabinet is zich bewust van zijn verantwoordelijkheid het mo gelijke te doen tot het hooghouden der monarchie en van Hare Ma jesteit koningin Juliana, die zo zeer de liefde geniet van de bevol king van het koninkrijk. Wat de opmerkingen van de geach te afgevaardigde, de heer De Groot betreft, kan ik mededelen, dat het ka binet met H.M. de koningin overlegt op welke wijze het beste kan worden vastgesteld hoe bepaalde perspublika- ties tot stand zijn gekomen. Indien zou blijken, dat deze vanuit Neder land zijn geïnspireerd, zo zullen maat regelen niet achterwege blijven. In verband met de veelal fantas tisch onjuiste voorstellingen In som mige publikaties, stel lk er pry's op, zij het ten overvloede, nog eens uit te spreken, dat al wat Hare Majesteit de koningin In de loop der jaren op pu bliek terrein gezegd en gedaan heeft natuurlijk ten volle komt voor verant woordelijkheid van de ministers. Tot zover de minister-president over de kwestle-Soestdjjk. De dood op de weg De 50-jarige T. S. uit Epe, is woens dagavond te Epe door een militaire vrachtwagen aangereden en op slag gedood. S. was juist uit een bus ge stapt, en liep met een buurman aan de rechterzijde van de weg, toen de auto hem achterop kwam. Donderdag is de 71-jarige C. S. uit Wormerveer op een onbewaakte over weg tussen Wormerveer en Kromme nie dodelijk gegrepen door de stop trein Amsterdam-Alkmaar, die om 8.40 uur uit Wormerveer was vertrok ken. De heer S. liet de sneltrein uit de richting Alkmaar passeren en stak daarna op zijn fiets de overweg over, zonder acht te slaan op de trein die uit tegenovergestelde richting nader de. Donderdagmiddag is te 's-Graven- hage de 65-jarige voetganger A. de M. aangereden door een auto. Het slachtoffer, dat bij het oversteken van de rijweg werd gegrepen, kreeg o.a. een sehedelbasisfractuur en overleed ter plaatse. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele bul- en, voornamelijk in de kustprovin cies. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde noordweste lijke wind. ZON EN MAAN 27 oktober. Zon op 7.28 onder 17.23 Maan op onder 14.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1