PROVINCIALE ZEEUWSE COUBAKT OPSTANDTN HONGARIJE; RUSSISCHE STRIJDKRACHTEN IN ACTIE GEKOMEN Onlusten in Warschau na rede van Gomulka Vlotte gang van zaken bij de aanleg van Breskense veerhaven Verzetsstrijders aangevallen met artillerie en straalvliegtuigen Vand sag. VERWACHT... 199e Jaargang - no. 2S3 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; £r. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 okt. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau V. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, teief. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. Straalvliegtuigen zijn gisteren gebruikt bij pogingen van de Hongaarse autoriteiten, om met behulp van Hongaarse en Russische strijdkrachten een opstand te onderdrukken, die dinsdagavond laat uitbrak in Boe dapest en die ook in andere Hongaarse plaatsen woedt. Een ooggetuige van de onlusten In Boedapest, die gisteren is teruggekeerd in Oostenrijk, heeft aan de Oostenrijkse grens verklaard dat bij de onlusten in de Hongaarse hoofdstad „tot nu toe minstens 350 mensen zijn gedood." Andere berichten spreken var» 200 doden. De opstandelingen wisten voor enige tijd het radio station te bezetten; verscheidene andere gebouwen hadden zij gisteravond nog in hun greep. Verwoede pogingen werden door een grote menigte gedaan, om het reusachtige monument dat na de oorlog ter ere van Stalin werd opgericht, omver te trekken. Dat de communistische heersers geen halve maat- legelen wensten te nemen, bleek uit officiële mede delingen via de radio: militairen in een door opstan delingen belegerde kazerne schoten met tanks; voorts werd van artillerie gebruik gemaakt. Gisteravond waren o.m. zware gevechten gaande bij een kazerne en een gebouw van het communistische partijbestuur in de hoofdstad. De opstandelingen wa ren gewapend met machinegeweren, machinepistolen en handgranaten. Ook in de Poolse hoofdstad Warschau zijn gister avond gevechten uitgebroken. De Poolse staatsvei ligheidsdienst rukte uit om een demonstratie-optocht naar de Russische ambassade tegen te houden. Ook daar waren toen straatgevechten gaande. De vakbonden in Oost-Duifsland hebben gisteren hun leden gewaarschuwd dat „vijandelijke agenten" onrust trachtten te zaaien in de fabrieken en werk plaatsen in Oost-Duitsland. Verondersteld wordt dat men in Oost-Duitsland nieuwe ongeregeldheden vrees de, en nu trachtte om bij voorbaat een schuldige aan te wijzen. Premier Nagy weer aan het bewind De Hongaarse regering riep de hulp ln van de in het land gelegerde Sowjet-troepen om de orde te herstellen, terwyi de voormalige, gezuiverde „tltoïstlsche" Imre Nagy weer premier is geworden na een nacht van straat gevechten waarin vele militairen, leden van de veiligheidsdienst en burgers zijn gedood. Radio-Boedapest, die het beroep op de Sowjet-troepen, vervat in een regeringsbesluit, heeft gemeld, berichtte verder, dat Nagy ook een besluit getekend heeft tot oprichting van krijgsraden in geheel Hongarye ter berechting van personen wegens poging tot omverwerping van het be wind, het verwekken van onlusten, moord en brandstichting. Nagy ver vangt als premier Hegedues, die evenwel lid biyft van het politieke bureau van de communistische parry met Nagy cn de eerste secretaris van de party, Goroe. Na een reusachtige betoging, die dinsdagavond in Boedapest plaats vond en waarbij 50.000 mensen de te rugkeer van Nagy eisten, waren straatgevechten uitgebroken. Er werd een uitgaansverbod afgekon digd. Een en ander was volgens de re gering het gevolg van „de actie van reactionaire elementen in de vorm van aanvallen op openbare gebouwen en de politie". Op de bevolking werd via de radio bij herhaling een beroep gedaan, rustig te blijven, „de activi teit van de bloedige contrarevolutio naire benden" te veroordelen en de ■Sowjet- en Hongaarse troepen te steunen, die aan dezö activiteit een einde moesten maken. De onderteke ning van de besluiten waarin een be roep wordt gedaan op de Russische troepen en waarin krijgsraden werden ingesteld, was Nagy's eerste daad als nieuwe premier. De rebellen zouden onmiddellijk amnestie krijgen, wan neer zij op een telkens later tijd stip de strijd zouden staken. Naast de kettingbrug over de Donau heeft een groep van 120 contrarevolutionairen de witte vlag gehesen en zich over gegeven. Onder de opstandelingen zouden zich ook militairen bevinden; in of ficiële bekendmakingen heet het, dat „gewapende elementen een vreedza me demonstratie van Hongaarse stu denten waren binnengedrongen. Daarna was de opstand uitgebro ken. In een radiorede, die herhaalde lijk werd onderbroken voor be langrijke mededelingen, heeft Nagy beloofd, dat de regering met alle macht zijn program van juni 1953 zou uitvoeren. Dit pro gram omvatte de democratise ring van het land op alle terrei nen van de partij en het open bare leven. Over de pogingen van de opstan delingen, het Stalinmonument omver te gooien, waarbij stalen kabels en snijbranders werden gebruikt, zijn de berichten tegenstrijdig. Volgens som mige berichten is de opzet gelukt; volgens andere zou Stalin, evenmin als de levende communisten, die zijn leer weer in praktijk brengen, hebben toegegeven aan de druk. Volgens het eerste ooggetuigever- haal over de betogingen van dinsdag begonnen de gevechten, toen een me nigte, die in koor leuzen riep als „Het Sowjet-leger moet verdwynen", „Volg Polens voorbeeld" en „Wy zweren dat wy nooit slaven zullen zyn" op drong naar het radiostation van Boedapest, dat door de politie werd bewaakt. Het scheen dat de Hongaarse mili tairen zich over het algemeen buiten de stryd hielden. Het merendeel van hèn had, volgens ooggetuigen, de communistische kentekens van zyn kwartiermutsen gerukt. In een te middernacht omgeroepen communiqué werd gezegd, dat de toe stand „over het algemeen beter werd. De opstandelingen zijn meer en meer geïsoleerd, hoewel zij op enkele plaat sen plotseling aanvallen hebben gedaan", aldus radio-Boedapest. Minister Cals reikt prijs Nederlandse letteren uit Wegens haar verblijf buitenslands kan koningin Juliana geen gevolg ge ven aan haar voornemen om a s. za terdag in de ridderzaal te Den Haag de prijs der Nederlandse letteren uit te reiken aan Herman Teirlinck. De prijsuitreiking zal nu geschieden door de minister vain onderwys, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Bloedbad in Marokkaans Meknes: 29 doden Ook in Libië demonstraties tegen arrestatie rebellen Tunesië en Marokko zullen spoedig een bondgènootschapsverdrag sluiten, zo werd officieel in Tunis medege deeld. Verklaard werd voorts, dat de twee landen dezelfde mening hebben over de Algerijnse kwestie en volkó men achter het Algerijnse volk staan. Woedend over de arrestatie van vijf Algerijnse leiders door de Fran sen, hebben Mohammedanen in de Europese wijk van Meknes (Marok ko) dood en verderf gezaaid. Negen entwintig Europeanen werden gedood en nog 25 gewond. Zesentwintig boerderijen in de omgeving van Meknes werdén in brand gestoken. Demonstranten hebben woensdag morgen stenen door de ramen van de Britse ambassade in Tripoli (Libië) gegooid. In de straten verzamelden zich me nigten, die protesteerden tegen de arrestatie van de Algerijnse opstande lingenleiders door de Fransen. Koningin in Taormina Koningin Juliana heeft een lange wandeling gemaakt door het kleine stadje Taormina. Zij interesseerde zich in het bijzonder voor kunstnijver- heidsvoorwerpen en handwerken. Na verscheidene uren op het strand te hebben doorgebracht, heeft de konin gin wier vakantie op Sicilië door prachtig weer begunstigd wordt net dorpje Castel Mola bezocht en 't heiligdom van de „Madonna della roc- ca". Vrijdag zou koningin Juliana zich naar Cortina d'Ampezzo begeven, waar afgelopen winter de Olympische Winterspelen zijn gehouden. „Polen bedreigd door Duitsers" In Warschau zijn in de loop van gisteravond gevechten uitgebro ken. De Poolse staatsveiligheids dienst rukte uit om een demon stratie-optocht naar de Russische ambassade tegen te houden. Er ontstonden straatgevechten. De twisten begonnen, toen bezoe kers van een betoging, waarin Go mulka gesproken had, naar de Hon gaarse ambassade stroomden en luid keels blijk gaven van hun sympathie voor de bevolking van Boedapest. Knokploegen van de communistische party probeerden de juichende menig te tot doorlopen te bewegen met knuppels en daarop ontstonden schermutselingen. De menigte wend de zich toen maar van de Hongaarse viert de befaamde in Span- m je geboren surrealistische schil- der, beeldhouwer, graficus en m pottenbakker Pablo Ruiz, zich noemend Pablo Picasso, te Pa- rijs zijn 75e verjaardag. wordt de Nederlandse to- M neelspeler Johan Valk, verbon- den aan de „Haagsche Come- die", ter gelegenheid van zyn veertigjarig acteursjubileum gehuldigd in de Koninklijke M Schouwburg te Den Haag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ambassade af en marcheerde in de richting van de Russische ambassade. Doch halverwege werd zij opgevan gen door sterke afdelingen van de staatsveiligheidsdienst. Onderweg „deed" de optocht nog even de Joego-Slavische ambassade aan en hief voor dat gebouw spreek koren met „Tito, Tito, Tito" aan. De staatsveiligheidsdienst was ge wapend met automatische wapens, menigte deinsde terug zonder te pogen, het breken. De staatsveiligheidsdienst heeft de wacht betrokken bij het parlements gebouw, het hoofdkwartier van het centraal comité en andere openbare gebouwen. De Poolse communistenleider Go mulka had verklaard, dat de aan wezigheid van de Russische troe pen in Polen slechts weinig ver band houdt met de legering van Sowjet-troepen in Oost-Duits land. Volgens hem wordt Polen in het westen bedreigd door het Atlan tisch Pact en aè Westduitse eisen met betrekking tot de grenzen. „De aanwezigheid van het Russi sche leger is verenigbaar met ons bestaan", aldus Gomulka. Het Vaticaanse blad „Osservatore della Dominica", heeft dinsdag de hoop uitgesproken dat het volk van Polen niet de wapens tegen de com munistische onderdrukkers zal opne men. Het blad vreest, dat een dergeiyke opstand kunstmatig zou kunnen zyn uitgelokt, en dat een opstand ver- schrlkkeiyke gevolgen zou kunnen hebben voor de Polen. Finland Is toegetreden tot de Unesco, de organisatie der Ver. Naties voor on derwijs, wetenschap en cultuur. Het aan tal leden van de Unesco Is daarmede ge stegen tot 77. NA „DREUNENDE OUVERTURE" „Aanzet" van de Westhavendam thans in eerste aanleg gereed De aanzetvan de Westhavendam voor de nieuwe veerhaven in Bres- kens is in eerste aanleg tot een- hoogte van acht meter plus N.A.P. 'gereed. Dit aan de landzijde gele- 1>lus ïw.pf«0™Ln! Opadèvoorgrond I twintigtal bunkers door middel van springstoffen opgeruimd en toen de nieuwe as fait glooiing, met flauw dat eenmaal gebeurd was kon met de definitieve werkzaamheden hellende taluds, waarop de golvenhefrnnnen vrij kunnen uitlopen. woraen begonnen. (Foto P.Z.CJ I De „ouverture" tot de aanleg van de nieuwe veerhaven in Bres- kens is in juli van dit jaar met dreunende paukenslagen begonnen. In het duinterrein rond de Nieuwe Sluis alwaar zoals bekend de toekomstige veerhaven wordt aangelegd heeft men namelijk een mmSsas Sindsdien is het werk met voort varendheid aangepakt en een van de resultaten is, dat de „aanzet" voor de Westhavendam thans reeds tot een hoogte van rond acht meter plus N.A.P. in eerste aanleg gereed is. De bijzonder gunstige weersomstandigheden hebben hier in niet geringe mate toe bijgedragen. Een legertje van rond tachtig werk- .ïeden is sinds juli dag en nacht al naar gelang het tij gunstig ;s in de weer om dit zo bij uitstek waterbouwkundig object uit te voe ren. Hoog op de dijk hebben Rijks waterstaat en de aannemers Jac. G. van Oorschot N.V. uit Utrecht hun tenten opgeslagen om van daaruit leiding te geven aan de uitvoering van dit project, dat rond vijf nrijoen gulden zal kosten. De eerste fase is intussen in volle ;ang. Het gaat hier om de aanleg /an de walerkerende Westhavendam, die begint bij het oude fort Frede- rik Hendrik en die een lengte zal krijgen van circa 500 meter. Met aan het begin een hoogte van 11 meter plus N.A.P., aflopend tot 7 meter plus N.A.P. aan de „kop". Deze Westdam zal constructief zwaarder worden dan de naderhand aan te leggem Oostha ven dam meer landinwaarts die van lichter formaat wordt en die een lengte zal krijgen van rond 450 meter. De hoogte van de Oostdam wordt 9 meter plus N.A.P., aan het begin, aflopend tot 5 meter N.A.P. aan de „kop". De diepte van de haveningang, tus sen de beide dammen, zal 9 meter N.A.P. bedragen. Beide dammen zullen 1 september 1957 gereed moeten zijn. Dat is in kort bestek het werk schema, waar tot nu toe zoals op gemerkt mede dank zij het bijzon der gunstige najaarsweer volkomen de hand aan kon worden gehouden. Zo is bijvoorbeeld het leggen van de zinkstukken, nodig voor de con structie van de kop van de Westha vendam, waarmede men begonnen is, bijzonder vlot verlopen. Van de elf zinkstukken (van duizend vierkante meter elk), die men naar berekening dit seizoen nog had kunnen leggen, zijn er thans reeds zeven geplaatst. Een resultaat, dat men nauwelijks had durven venvachten. Maar iedere morgen kijken zo wel de mensen van rijkswaterstaat als de directieleden van de aanne mersfirma met bijzondere belang stelling naar de vuurtoren van Nieuwe Sluis. Niet vanwege de op vallende esthetische verdiensten van deze toren, maar alleen maar omdat er aan die toren een storm bal bevestigd is. En wanneer die stormbal „harde wind" aanduidt, dan worden er in de directieke- teu wenkbrauwen gefronst.,. .(Vervolg op pag. 7) Ter gelegenheid van het be. zoek van een Joego-Slavische M parlementaire delegatie aan Warschau, werd een staats- receptie aangericht, waar o.a. de m inister van defensie en op- perbevelhebber van het Poolse leger, de in Polen geboren Russische maarschalk Rokos- soivski verscheen. Rokos- sowski in gesprek met. de lei- der van de Joego-Slavische de- m legatie, de heer Slambólic. Siiiiiiiiiiiiiin Verklaring over kwestie-Soestdijk Prof- Oud sprak namens vijf fracties Tweede Kamer Gistermiddag bij de aanvang van de beraadslaging over de rege ringverklaring in de Tweede Ka mer heeft prof. mr. P. J. Oud (V. V.D.) de volgende verklaring af gelegd inzake de kwestie-Soestdijk, mede namens de fractieleiders Bruins Slot (A.R.), Burger (P.v.d. A.), Romme (K.V.P.) en Tilanus (C.H.U.) „De publikaties in de pers in binnen- en buitenland omtrent het geen men de „kwestie-Soestdijk" is gaan noemen, hebben in ons land een ernstige verontrusting gewekt. Het betreft hier een aan gelegenheid, waarbij de hoogste be langen van ons koninkrijk zyn be trokken. Zij kan daarom niet ge zien worden als een zaak, die al leen de draagster der Kroon per soonlijk raakt en waarvoor haar raadslieden geen verantwoordelijk- beid dragen. Wij vertrouwen, dat het kabinet zich die verantwoorde lijkheid ten volle bewust is en dat, met name ten aanzien van de in richting van het huis der koningin, de maatregelen zullen worden ge nomen, die in het belang van de ongereptheid der monarchie nood zakelijk blijken." Tranen in „Kijk in de Pot" Ei* hebben dinsdagmiddag heel wat oge»n getraand van degenen, die zich tussen 4 en 5 bevonden in de omge ving vam „Kijk in de Pot" te Bergen op Zoom. De schoolkinderen kwamen huilend thuis, de huismoeders die zich naar buiten begaven om een oorzaak te ontdekken van het huilen van hun kinderen, liepen spoedig met tranen uit de ogen, de een stond in de ogen te wrijven, de ander depte met haar zakdoek de waterlanders weg, maar huilen deed men, of men wilde of niet. De politie werd van het geval in ken nis gesteld en constateerde, dat mili tairen een traangasoefening hadden op „Kijk in de Pot". De militairen liepen met gasmaskers voor en in tussen dreef de westenwind de gas sen naar de Borgvlietsedreef, waar de bewoners het zonder gasmasker moesten stellen. De oefening werd ge staakt. Zelfs des avonds laat was de gaslucht nog merkbaar, maar van invloed op de traanklieren was ze niet meer. Jongen door verstikking omgekomen De twaalfjarige W. Z. te Delfzijl is door verstikking om het leven geko men, doordat hij een broekriem cm zijn hals had gegespt. Het ongeluk ge beurde toe® de ouders een ogenblik afwezig waren. MINDER ZACHT. Minder zacht weer met wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, en langs de kust af en toe harde westelijke wind. ZON EN MAAN 26 oktober. Zon op 7.26 onder 17.25 Maan op 23.37 onder 13.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1