REGERING ZET HAAR STREVEN UITEEN Waakzaamheid geboden voor prijspeil; nieuwe sociale wetten Binnenkort voorstel tot huurverhoging 25 pet Landbouwprodukten duurder of verlies egalisatiefonds groter MOEILIJK VERKRIJGBARE SAMENWERKING VEREIST WETTELIJKE VERZEKERING VOOR WEDUWEN EN WEZEN Centrale doelstellingen van het binnenlands beleid der regering zijn, blijkens de regeringsverklaring die de minister-president, dr. W. Drees, gisteren in de Tweede Kamer heeft afgelegd 1. Handhaving van het monetaire en budgettaire evenwicht. 2. Handhaving van een hoog niveau van werkge legenheid, vergroting van produktie, uitvoer en nationaal inkomen. 3. Bevordering van een sociaal rechtvaardige ver deling van het nationale inkomen- 4. Uitbreiding der culturele, sociale en publfeke voorzieningen in overeenstemming met de stij gende behoeften, rekening houdende met de be schikbare middelen. Wij staan voor verschillende problemen ten aanzien van de verhouding van structuurpolitiek en conjunc- tuurpolitiek. Daarbij moet in het algemeen het primaat van de structuurpolitiek worden aanvaard. Deze struc tuurpolitiek betekent expansie van de Nederlandse economie in de breedte en in de diepte. Een conjunc- tuurpolitieke correctie op deze structuurpolitiek is ge wenst, indien en voorzover in de volkshuishouding de bestedingen de middelen dreigen te overtreffen en de expansie in hef bedrijfsleven tot te grote spanningen aanleiding geeft. Bij zulk een afremmen zullen alle bestedingscategorieën onder het oog moeten worden gezien. De middelen van conjunctuur- en structuurpo litiek moeten bij voorkeur van globale aard zijn; fysie ke controles zuilen slechts in speciale gevallen mogen worden toegepast. Overheid beperkt eigen bestedingen Ook het thans verstreken jaar werd op economisch terrein gekenmerkt door een hoog en nog steeds stygend peil van werkgelegenheid, produktie en uitvoer, waardoor het nationale inkomen een nog niet bereikte hoogte verkreeg. In het komende jaar zal veel beleid worden gevraagd om te voorkomen, dat deze op zichzelf gunstige ontwikkeling wordt overspan nen en daardoor in haar tegendeel omslaat. Als een symptoom van deze dreigende overspanning valt in de eerste plaats te wyzen op het te ver wachten tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans als gevolg van de toeneming van de bestedingen. Dit baart temeer zorg omdat zeker onder de huidige omstandigheden enig overschot op de lopende rekening wenselijk moet worden geacht. Inzake het vraagstuk van de bedoelde bestedingen is intussen het advies van de Sociaal-Economische Raad gevraagd. De regering zal niet aarzelen de in dit verband noodzakelijke maatregelen te treffen. Het verloop van lonen en prijzen blijft grote aandacht vragen. Gege ven de recente loonsverhogingen en de aanpassing aan het loonniveau, die in 1957 moet worden verwacht, is ui terste waakzaamheid met betrekking tot ons prijspeil geboden. Het prijs- J)eil van onze export is één van de be- angrijkste factoren, welke beslissend zijn voor onze welvaart op lange ter mijn. Ook met het oog daarop zal de regering het prijsstabilisatiebeleid voortzetten. Eveneens met kracht zal worden voortgezet het kartelbeleid, hetwelk bij voortduring gericht zal zijn op 't bevbrderen van een gezonde econo mische mededinging. Tot een afremmen van de natio nale bestedingen zal ook de over heid haar deel moeten bijdragen. De vraag of, en zo ja welke, overheidsinvesteringen in het ka der van een evenwichtige afrem ming van alle bestedingscatego rieën kunnen worden verminderd of getemporiseerd, wordt onder zocht. Met betrekking tot de an dere uitgaven zal de efficiency en soberheid in de overheidsdienst krachtig worden bevorderd, mede opdat, voor de periode van hoog conjunctuur, de totale uitgaven van de staat minder zullen toene men dan het nationale inkomen. Voor de handhavirfg van het mone taire evenwicht is het niet slechts noodzakelijk, dat een inflatore finan ciering van de overheidshuishouding wordt vermeden, doch mede dat de overheidsfinanciering zonodig een te gendruk geeft tegen elders optreden de inflatore spanningen. Een onderzoek zal worden inge- Objectieve normen subsidies jeugd, ontwikkeling De regering streeft er naar de be moeienis van de overheid op het ter rein van de jeugdvoiming, de volks ontwikkeling en de kunst zoveel mo gelijk een wettelijke grondslag te ge ven, Zij gaat ook overigens na hoe het subsidiebeleid der diverse depar tementen op elkaar kan worden afge stemd en subsidiëring kan plaatsvin den met hantering van objectieve normen, zoveel mogelijk in wettelijke regelingen vastgelegd. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid ener herziening van het vennootschapsrecht met het oog op medezeggenschap der werkne mers en ter verbetering van de pu blieke verantwoording der open ven nootschappen. Bijzondere aandacht voor Deltaplan Minister-president dr. W. Drees heeft in de dinsdagmid dag in de Tweede Kamer afge legde regeringsverklaring over het Deltaplan en de waterwe gen o.a. het volgende gezegd: Wat de Rijkswaterstaat be treft, zal de uitvoering van het Deltaplan de bijzondere aan dacht vergen. De regering zal met de Belgische regering in overleg treden over de kwesties van het kanaal van Terneuzen naar Gent en de stop van Ter- naaien. Verschillende belangen van westelijk Noord-Brabant ver eisen een spoedige regerings beslissing. Met het oog daarop is het noodzakelijk, dat op kor te termijn een beslissing wordt genomen over de voorstellen van de heren Steenberghe en Van Cauwelaert met betrek king tot de Schelde-Rijnverbin- ding. De regering zal zich hier over ook met de Belgische re gering verstaan. steld naar de wenselijkheid en uit voerbaarheid van een belasting op rechtstreekse vermogensvermeerde- rïngen, waarby ook onderzocht zal worden in hoeverre hierbij rekening zal zyn te houden met vermogensver- liezen. Ontwerp-atoomwet wordt voorbereid De snelle ontwikkeling op kern energetisch gebied maakt het nood zakelijk te komien tot de opstelling van een meerderjarig programma, waarbij bijzondere aandacht zal wor den gegeven aan de bouw van kern energiecentrales ten behoeve van de elektriciteitsvoorzieninjg. Voor de ver wezenlijking' van zulle een program ma zullen zowel de Nederlandse we tenschap als de stichting Reactor centrum Nederland, de elektriciteits producenten en de Nederlandse indu strie een belangrijke taak kunnen vervullen. Daartoe is het noodzake lijk, dat de regeling beschikt over bevoegdheden om recht te doen dervaren aan de talrijke belangen die| met de toepassing dei- kernenergie zijn gemoeid. Een ontwerp-atoomwet wordt daaróm voorbereid. Helft verhoging geblokkeerd Een voorstel tot verhoging van de huren der vooroorlogse wonin gen met 25 procent zal op korte termijn bij de Staten-Generaal worden aanhangig gemaakt. En kele categorieën van gedurende en na de oorlog gebouwde woningen, waarvan het huurpeil momenteel op het niveau van de vooroorlogse woningen ligt, zullen mede in de huurverhoging worden betrokken. Tegelijk met het voorstel tot huurverhoging zal een wetsont werp worden ingediend, krachtens hetwelk gedurende tien jaren 50 procent .van die verhoging door de eigenaar van een verhuurde wo ning op een geblokkeerde rekening moet worden gestort. Naarmate de- situatie op de arbeids markt het mogelijk maakt om behal ve aan de nieuwbouw, ook aan ver nieuwing en verbetering van bestaan de woningen meer aandacht te schenken, zal deblokkering der inge schreven bedragen kunnen geschie den naar rato van de bedragen, wel ke dè eigenaar voor vernieuwing en verbetering van de desbetreffende woningen neeft besteed. Ook het nieuw opgetreden kabinet van oordeel, dat aan de woning bouw een hoge prioriteit moet wor den toegekend. Daarbij zal er voor moeten worden gewaakt, dat de bouw Verbod arbeid gehuwde vrouw bij Rijk wordt afgeschaft Met betrekking tot het salarisstel sel van het overheidspersoneel zal aandacht worden geschonken aan de beloningsstelsels, geldende in 't par ticuliere bedrijf en aan de ontwikke ling van het algemene loonpeil. De regering acht maatregelen no dig tot sanering van het algemeen burgerljjk pensioenfonds en 't spoor wegpensioenfonds. Het ligt in de bedoeling het verbod van arbeid van de gehuwde vrouw in de overheidsdienst te doen verval len. Beslist zal moeten worden om trent een meer blijvende regeling ten aanzien van de ziektekosten van het De provmciale wet behoeft wijziging ten gunste van verruiming van pro vinciale bevoegdheden. De regering zal wetsvoorstellen voorbereiden met betrekking tot dë financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor 1958 en vol gende jaren. van woningen voor arbeiders en klei ne middenstanders niet een te klein gedeelte van de woningproduktie vormt. In verband hiermede zal aan de bouw van woningwetwoningen ten behoeve van deze categorieën der be volking bijzondere aandacht worden geschonken. Ter bevordering van de tot stand- koming van een zo groot mogelijk aantal woningen zal moeten worden festreefd naar modernisering van het ouwapparaat en naar grotere con tinuïteit in de bouw. De regering zal daarom opdrachtgevers, aannemers en bouwondernemers blijven stimule ren om bij voortduring in deze rich ting werkzaam te zijn; zij zal initia tieven op dit gebied krachtig steunen o.a. door het verlenen van medewer king aan grote woningopdrachten. De controle op de prijsvorming bij de woningbouw zal worden voortgezet en waar nodig en mo gelijk worden uitgebreid. De regering zal streven naar voortzetting en uitbreiding van de coördinatie van het beleid met be trekking tot de ruimtelijke orde ning. Bijzondere aandacht zal in de komende jaren moeten worden besteed aan de problemen, welke worden veroorzaakt door de toe nemende bevolkingsdichtheid in ons land. MINISTER-PRESIDENT DR. DREES ...oproep tot samenwerking.... Geleidelijke verlaging van defensie-uitgaven Terwijl de in de laatste jaren op de begroting uitgetrokken bedragen voor de defensie In verband met de stijging van lonen en prijzen verhoogd zullen moeten worden, zullen de wer kelijke uitgaven, waarvoor tot nog toe mede uit gelden van vorige dienst jaren werd geput, geleidelijk verla ging ondergaan. Ons volk wordt, te midden van een verheugende ont wikkeling van produktie en werkgelegenheid, geconfron teerd met nieuwe moeilijkheden op economisch en mone tair terrein. De regering is er echter van overtuigd, dat het die zal weten te overwinnen, zoals het 't hoofd heeft weten te bieden aan de gevolgen van de oorlog, van de breuk met Indonesië, van de watersnood en van ongun stige internationale ontwikkelingen. Daartoe is echter een mate van samenwerking vereist, die op het ogenblik moeilijker schijnt te verkrijgen dan op andere tijdstippen het geval is geweest. De lange duur van de kabinetsformatie was in dit op zicht een waarschuwing. In de loop ener parlementaire periode is in den régel echter een grotere eensgezindheid mogelijk gebleken dan het verloop van de formatie deed verwachten. Bij alle diepgaande verschillen van inzicht hebben wij de wil gemeen de geestelijke vrijheid en de waardigheid der men selijke persoonlijkheid te handhaven en ons volk te doen zijn een eenheid in verscheidenheid. Wij weten ook, dat om de de mocratie sterk te doen staan daarnaast een geleidelijke ont wikkeling der maatschappelijke structuur in de richting van grotere sociale rechtvaardigheid geboden is. De ontwerpen, die m deze verklaring werden besproken, be wogen zich voor een groot deel op het materiële vlak. De re gering wil echter met nadruk stellen, dat zij er zich van be wust is, dat wy leven in een wereld van omvorming, waarin het meer dan ooit aankomt op de geestelijke krachten in ons volk. Zij zal alles in het werk stellen om naar haar vermogen de versterking daarvan te bevorderen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Aandacht voor bevordering van de bezitsvórming Op het gebied van de sociale poli tiële worden de volgende regelingen voorbereid. Een kinderbijslagregeling als volksverzekering, van het derde kind af, met een aanvullende regeling voor de groepen, die tot dusverre al van het eerste kind af kinderbijslag ontvangen. Een wettelijke verzekering voor weduwen en wezen, eventueel vooraf gegaan door een noodregeling. Herziening van de invaliditeitswet en de ongevallenwet. Voortzetting van unificatie, codifi catie en vereenvoudiging der sociale verzekering. Wettelyke regeling van het zieken fondswezen. Gehandhaafd zal worden de moge lijkheid tot loondiffererutiatie met be heersing van de lonen binnen de gren zen gesteld door de centrale doelein den van het sociaal-economisch be leid. Geleidelijke verwezenlijking van gelijke beloning van mannen- en vrouwenarbeid zal worden bevorderd. De verdere ontwikkeling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal krachtig worden gestimuleerd, op dat deze binnen redelijke termijn over de gehele linie van het bedryfsle- ven wordt verwerkelijkt. Ter bevordering van «de bezitsvor ming wordt gedacht o.a. aan reeds ingediende of voorbereide voor stellen inzake eigen woning, toe kennen van premies aan jeugdige spaarders en een spaarregeling ten behoeve van het overheidsper soneel, bevordering van het bouw- sparen overeenkomstig wetsont werp 4273 (voorzieningen met be trekking tot werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen) met uit breiding van de daarin voorziene maatregelen tot werkgeversbij dragen in andere nader aan te vij zen op duurzaam bezit gerichte werknemersspaarfondsen. Voorts zal naar gelang van de ërva- ringen, met deze voorzieningen in dc praktijk opgedaan, onderzocht wor den of die gevolgd zullen worden door andere maatregelen van soortgelijke strekking ook voor andere groepen. Bevordering van winstdeling met spaarregeling, zowel voor d'e bezits vorming als tor vermijding van infla tore spanningen zal worden overwo gen. Vervanging van de armenwet door een wetgeving op de maatschappelij ke zorg en het maatschappelijk werk ligt in het voornemen. Hangende de voorbereiding hiervan zal op korte termijn een wetswijziging worden aanhangig gemaakt tot beperking van de verhaalsmogelijkheid. Bij de voortschrijdende ontwikke ling van het maatschappelijk werk zullen in het bijzonder de integra tie bij het particulier initiatief en een juiste verhouding tussen de bemoeiingen van de plaatselijke, provinciale en rijksoverheid op het gebied van het maatschappelijk werk worden bevorderd. Op het gebied van de middenstand zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenselijkheid ener wettelijke re geling ter bevordering van vrijwillige sanering met medewerking van de overheid. Wettelijke maatregelen tot groter be scherming van huurders van bedrijfs panden zullen in overweging worden genomen. Middenstandsvoorlichting, ook be- drijfstaksgewy'ze voorlichting door het georganiseerde bedrijfsleven, zal krachtig worden bevorderd. Medewer king za1 worden verleend aan een raad voor midden- en kleinbedrijf. Een wettelijke regeling van het middenstandsonderwijs wordt voorbe reid. WORDT HET LEVEN DUURDER Deze grafiek geeft een overzicht van het verloop van een aantal prijs- indices sedert 1951. Hierbij valt op dat b.v. voor voedingsmiddelen de prijs van 19531954 een vrij belang rijke sprong heeft gemaakt, terwijl ook 1956 opnieuw een belangrijke stijging te zien geeft. De kosten voor woningen lopen uiteraard gelijkmatiger doch een be langrijk verschil is merkbaar met de situatie van 1952. Tevens is in deze grafiek aangegeven op welke manier de verschillende kostensoor ten over het gezinsbudget verdeeld zijn. AGRARISCHE BEDRIJFSRESULTATEN ONGUNSTIG Wettelijke maatregelen ter voorkoming van versnippering boerenbedrijven De regering is er zich van bewust, dat de bedrijfsresultaten in de landbouw, ook afgezien van de slechte weersomstandigheden geduren de de laatste zomer, over het algemeen geen gunstig beeld vertonen. Haar streven blijft gericht, aldus de regeringsverklaring, op produk- tiviteitsverhoging, waarbij speciale aandacht zal worden gewijd aan die gebieden, waar de voorwaarden voor de uitoefening van een rationele landbouw onvoldoende zijn. In het bijzonder moet door middel van cultuurtechnische werken en verbetering van bedrijfs gebouwen door overheid en bedrijfsleven een structurele aanpassing van de landbouw aan de zich wijzigende omstandigheden worden bevorderd. Voorts zal worden gestreefd naar de sanering van onrendabele kleine bedrijven door gebruikmaking van nieuw gewonnen grond of tot dit doel aangekochte gronden. Wettelijke maatregelen zullen wor- I versnippering van bedrijven, waar den voorgesteld tei' voorkoming van I herverkavelingen en saneringen heb ben plaatsgevonden. Blijvende voor zieningen dienen te worden getroffen tot prijsbeheersing der landbouw gronden. De regering zal een spoedige wet telijke regeling van het landbouwon derwijs, passend in het kader van de overige onderwijsvoorzieningen, be vorderen. Haar streven blijft verder gericht op behoorlijke bedrijfsuitkomsten op goed geleide, sociaal-economisch ver antwoorde bedrijven. Te dien einde zullen de kostprijsberekeningen wor den herzien en zal met name aan dacht wórden geschonken aan de vraagstukken van de eigenaarslas- ten en de beloning van de arbeid van de boer. Prijsverhoging van enkele land bouwprodukten of verhoging van het nadelig saldo van het landbouwega- lisatiefonds of beide, zullen hiervan het onvermydelijk gevolg zyn. De re gering overweegt nog, welke keuze uit de verschillende mogelijkheden moet worden gemaakt, ook met het oog op de consequenties voor prijs- en Ioonbeleid, in verband met de mo netaire en budgettaire situatie. De moeilijke betrekkingen met republiek Indonesië De betrekkingen tussen ons land en de Republiek Indonesië zijn in de loop van dit jaar zeer moeilijk gewor den. Wij staan voor het feit, dat In donesië zich veroorlooft geldende in ternationale overeenkomsten, die tot stand zijn gekomen onder medewer king van een commissie van de Ver enigde Naties, eenzijdig te verbreken en verplichtingen te annuleren, ter wijl bovendien bij ons volk veront waardiging is gewekt door de rechte loosheid, waarvan verschillende on zer landgenoten daar te lande het slachtoffer zijn. Ook worden de nor male diplomatieke betrekkingen tus sen de beide landen door Indonesië belemmerd, aldus de regeringsverkla ring. Bij de stelling van Indonesië, dat deze maatregelen zijn gegrond op de omstandigheid, dat het vijf jaar lang vergeefs gepoogd heeft door overleg met Nederland een wijziging in de verdrags verhouding te bereiken, wordt verzwegen, dat in 1954 onder het bewind van het eerste kabinet- Ali Sastroamidjojo tussen beide lan den een protocol is gesloten waarbij in belangrijke mate aan Indonesische wensen wend tegemoet gekomen. Aan deze situatie, waarvoor in ver schillende delen van de wereld be langstelling bestaat, zal door het ka binet nauwkeurig aandacht worden besteed. Eventuele aanwijzingen, welke er op zouden kunnen duiden, dat de Indonesische regering wezen lijk bereid is mede te werken aan her stel van een goede verstandhouding, zal de regering uiteraard niet ver waarlozen. B enelux-markt De %rorming van de gemeenschappe lijke markt binnen het kader van de Benelux vindt gestaag voortgang. Het feit, dat nog dit jaar Nederland, België en Luxemburg gemeenschap pelijk zullen optreden in handelsbe sprekingen met andere landen, moge in dit verband als een verblijdend symptoom worden genoemd. Het streven der regering is erop gericht binnen afzienbare tijd het verdrag inzake de economische unie, dat de lotsverbondenheid tussen Bel gië, Nederland en Luxemburg zal be zegelen, te doen tot stand komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7