Tribunes overvol bij voorlezing regeringsverklaring Prins Bernhard reikte prijzen uit aan Amerikaanse journalisten KLAhKBOKD BEGIN 1957BOUW RINGDIJK SLUIZENCOMPLEX HARINGVLIET WOENSDAG 24 OKTOBER 1856 PBOVIirOlAla ZBBÜW8B COURANT NIEUW KABINET IN DE TWEEDE^ KAMER Orchidee en hartelijke woorden voor eerste vrouwelijke minister (Van onze parlementaire redacteur) Er bestond 'n nieuwsgierige belangstelling voor de vergadering van de Twee de Kamer, waarin 't nieuw gevormde kabinet voor het eerst ln het openbaar optrad. De publieke en de gereserveerde tribunes waren overvol, de loges waren geheel bezet er waren nog al wat familieleden van de Kamerleden en de ministers en de parlementariërs zelf waren in groten getale op gekomen. Drie televisiecamera's richtten hun lenzen beurtelings op de voorzitter, de minister-president en de andere ministers en op de leden ln de zaal en de belangstellenden op de tribunes. De radio zond de door dr. Drees voor gelezen regeringsverklaring uit. Er werd veel gefotografeerd. Het kabinet kwam pas binnen, nadat de voorzitter, mr. Kortenhorst, de vergadering geopend had. Alleen de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struijcken, nas afwezig. H(j was in de west om afscheid te nemen als gouverneur van de Nederlandse Antillen, Voor mej. minister Klompé werd een vaasje met een prachtige orchidee neergezet, een attentie van de voor zitter en de Kamer. Zij zat tussen de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, en de minister van Justitie, prof. Samkalden. Ook de staatssecretarissen mej. dr. De Waal en de heren dr. Van Rhijn, dr. Veldkamp, mr. Kranenburg en Moorman waren aanwezig. De voor zitter deed van hun benoeming en van die der ministers mededeling. Hy had zich ook nog van een droeve plicht te kwjjten. In een treffende speech, die door allen staande werd aangehoord, herdacht hij het verleden week overleden socialistische Tweede Kamerlid, mej. Tendeloo, wier grote werkkracht, veelzijdige belangstel ling en onvermoeide strijd voor de rechten van de vrouw hij prees. De minister-president, dr. Drees, sloot zich namens de regering bjj mr. Kortenhorst aan. Daarna maakte de voorzitter mel ding van het overlijden van een vroe ger lid der Kamer, de heer Bakker, en tenslotte wijdde hij woorden van na gedachtenis aan de pas overleden di recteur van de stenografische inrich ting der Kamer, de heer Rietjens, die 37 jaar lang van nabij de verrichtin gen der Kamer heeft gadegeslagen en geregistreerd. Installatie van nieuwe leden Na een korte schorsing, in welke tijd vele leden de ministers felici teerden met hun benoeming, be- edigde de voorzitter elf nieuwe leden, die de plaatsen innemen van de Kamerleden, die tot mi-. nister zyn benoemd. Het waren de heer Albering (K.V.P.)Blais- se (K.V.P.)v. d. Born (P.v.d.A.j Franssen (P.v.d.A.); Gerbrandy (A.R.); Janssen (K.V.P.); Ree horst (P.v.d.A.); De Ruiter (C. H.); Schuyt (K.V.P.); v. d. Tem pel (K.V.P.)en v. d. Zaal A.R.) Het was dinsdag voor het eerst in Nederlands parlementaire geschiede nis, dat er een vrouwelijke minister achter de regeringstafel zat. De voor zitter kon niet nalaten op dit bijzon dere feit de aandacht te vestigen. Hij riep mej. Klompé een hartelyk wel kom toe en zag in haar het symbool van de gelijkgerechtigdheid van man en vrouw in ons staatkundig leven. Maatstaf voor een beschaving is nog steeds de plaats, die de vrouw in het maatschappelijk leven inneemt, zeide mr. Kortenhorst. Wat Nederland be treft, kon hij dus tevreden zijn. Na dit met applaus van de Kamer leden onderstreepte speechje ant woordde Hare Excellentie dr. Klompé a l'lmproviste. Zij dankte voor het welkom en voor de tot haar gerichte gelukwensen en beloofde, dat zy met Gods hulp alles in het werk zou stel len om de haar opgedragen taak zo goed mogelyk te vervullen. Het onbewogen door de Kamer aan gehoorde voorlezen van de regerings verklaring duurde daarna precies 35 minuten. De debatten zullen ongetwij feld vele uren vergen Dertigduizend kilo hooi in vlammen opgegaan Te Beltrum, gemeente Eibergen, is dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vier, ongeveer dertigduizend kg hooi verbrand, nadat brand was ont staan op de zolder van het achter huis van de boerderij „Klein Falcken- borg." Het achterhuis brandde gro tendeel-s uit. De Eibergse brandweer wist verdere, uitbreiding te voorko men. De oorzaak van de brand is vermoedelijk dat een door het dak geleide kachelpijp van asbest over verhit was geraakt. Stoffelijke resten gevonden van opvarenden „Gruno" De lijken van de drie personen, die bij de scheepsramp met het kustvaar tuig „Gonmo" op 26 september jl. ter hoogte van Ameland zijn verdronken zijn thans gevonden. De stoffelijke resten van de kapitein A. Wieringa uit Appingedam en diens vrouw G. WieringaHartenhof werden aange troffen in het begin van die Bibebocht. De stoffelijke resten van de Duitse matroos Carl Heinrich Beeok werden aangetroffen op een Duits Wadden eiland. 0 Ongeveer 2500 autoriteiten uit het ker kelijke, opvoedkundige, rechtskundige en burgerlijke leven in Groot-Brittannië hebben bij premier Eden een petitie in gediend, waarin zij de regering om af schaffing van de doodstraf verzoeken. MET DIEVEN Mario Fernandes Neves probeerde in Lissabon een po litiemotor te stelen, die voor de ge vangenis stond. Hij werd echter op he terdaad gegrepen: gevangenen zagen hem aan de gang, toen zij uit een cel raampje keken, en waarschuwden de politie. LOON. Mevrouw Theres-W. Gregg, 64 jaar oud, diende een eis tot echtschei ding in tegen haar man Harold Gregg (61) die zij vier dagen na de huwe lijksplechtigheid had verluien. Zij was er toen achter gekomen, dat hij haar alleen maar ten huwelijk had ge. vraagd omdat zijn vacler hem een nieu we auto en wat geld had beloofd, als hjj zou trouwen. Eerste zitting in de zaak tegen De Braai Honderden b el angst ellenden ston den bij het gebouw Vain het landge vecht in-het Indon esische plaatsje Madjalengka, ongeveer 70 km ten noordoosten van Bandoeng, toen land rechter Dwidjono dinsdagochtend een begin maakte met het proces tegen de Nederlander H. de Braai. De 31-jarige beklaagde is aange houden in januari 1954, enige weken nadat Schmidt in Bandoeng was ge arresteerd. Hij wordt ervan verdacht tot de volgelingen van Schmidt te be horen. Twee getuigen werden in deze eer ste zitting gehoord. De Braai, die tijdens de zitting een zeer kaüme in druk maakte, verklaarde onschuldig te zijn. Incidenten deden zich niet voor. De ongeveer 1500 toeschouwers in en buiten de rechtszaal deden geen enkele poging de orde te verstoren. De zitting werd bijgewoond door mr. Van Woerden van het Neder landse consulaat in Bandoeng, volgende zitting werd bepaald op 5 november. Mevr. Bouman spreekt voor het Jungschlagercomité Het bestuur van het Jungschlager- fonds heeft meegedeeld, dat mevrouw M. Bouman het woord zal voeren op de openbare vergadering, georgani seerd door het Jnngschilager-fonds, welke zondagavond a.s. in het Con certgebouw te Amsterdam zal wor- AANBESTEDING 16 DECEMBER Basis voor werkzaamheden: haven bij Heilevoetsluis De deltadienst van de rijkswater staat heeft het oogmerk op 16 decem ber van dit jaar het bouwen van een ringdijk rond de bouwput, waarin het complex der uitwateringssluizen in de mond van het Haringvliet moet wor den gebouwd, aan te besteden. In deze bouwput moeten volgens de deltaplannen 16 uitwateringssluizen van 60 meter breedte ellt met een drempel van 5,50 meter N.A.P., worden gebouwd. Wanneer dit sluizen- complex gereed Is, zal de ringdijk goeddeels weer worden weggebag- gerd. Voor de bouw van deze ringdijk, welke zo vroeg mogelijk in 1957 zou moeten beginnen, zyn thans reeds be- veihgingswerken als basis voor de eerste kleistortingen gemaakt. De werkzaamheden zullen van de bij Hei levoetsluis gebouwde werkhaven uit worden verricht. Men zal er naar stre ven een nabij de Goereese kant te bou wen schutsluis ongeveer tegelijk met de 16 uitwateringssluizen gereed te hebben. Alle sluizen zullen openstaan, totdat de nadien te bouwen aanslui tende afsluitdammen dicht zullen zijn. De spuisluizen zullen op palen en verder op damwanden met betonvul- ling (90 m breed) worden gefundeerd. Daarbuiten zullen brede stortebedden H Zo goed als zeker zal de he- strating van de Vlissingsesin- n gel te Middelburg in de loop van de volgende iveelc gereed es komen, zodat de belangrijke m verbindingsweg vanuit Vlis- sin gen n aar de bin nenstad H weer opengesteld wordt. De straatmakers van de gebr. Geldof uif Serooskerke leggen momenteel de laatste hand aan de linkerzijde van het kruispunt bij de Langeviele- buitenbrug. De rijweg van de Singel is verbreed tot negen meier, terwijl hij bij het kruis- punt Poelendaelesingél-Nieu- we Vlissingseioeg zelfs tot twaalf meter uitloopt. Aan bei- de zijden van de weg zijn nu trottoirs aangelegd, zodat het rijwielpad vervallen is. Ter hoogte van de bushalte van de Stoomtram Walcheren is een oversteekplaats gemaakt. Wanneer dit gedeelte gereed s is, begint men aan de Lange- viéleslngel. Foto P.Z.C.) worden aangebracht om ontgronding bij uit- en -instromen te voorkomen. Over de spuisluizen zal op 18 meter boven N.A.P. een dubbele rijweg wor den aangelegd. Deze weg zal rusten op driehoekspijïers van voorgespannen beton. De dubbelkerende sluisschuiven zullen in betonnen heftorens han- fen. Zij zullen elektrisch worden ediend. Een nood.aggregaat zal bij uitvallende stroom gereed staan De pijlers van de heftorens worden van ijsbrekende kammen voorzien. De buitenste schuiven zullen 5 me ter boven N.A.P. steken, de binnen ste 4 meter. Speciale riolen op 15 meter diepte zullen zwaar zout wa ter, dat eventueel in een te bagge ren kom achter het sluizencomplex terechtkomt, kunnen lozen. Zoals men weet wordt dit spui- sluizencomplex in de afsluitdam van het Haringvliet gebouwd om ijs en overtollig zoet water naar zee af te voeren. Koninklijke Shell bouwt tankers van 60.000 ton Shell Tankers n.v. heeft besloten de tonnage van de vorig jaar voor aflevering in de jaren 1958'60 be stelde en voor het vervoer van ruwe olie bestemde tankschepen te vergro ten. Van de zeven beste We tanksche pen. met een draagvermogen van 32.500 ton.clrst zullen er drie grotere afmetingen krijgen. Ofschoon nog geen definitieve overeenkomsten met de betrokken werven zijn gesloten, ligt -het in de bedoeling van één der schepen- een 46.000 tonner, te maken en de twee andere een draagvermo gen van ongeveer 38.000 ton te ge ven. Voorts is Shell Tankers Ltd. te Londen voornemens, het draagvermo gen van negen -van de vijftien voor haar in aanbouw zijnde tankschepen van 32.500 ton te vergroten tot drie van. 60.000 ton, twee van 46.000 ton en vier van ongeveer 38.000 tot 40,000 ton dwt. Ter dood veroordeelde Cyprioot kreeg gratie Voor:he eerst heeft de Britse gou verneur 1 Cyprus gratie verleend aan een ter dood veroordeelde Cy prioot. Sir John Harding wijzigde 't dood vonnis, dat was uitgesproken over Nicos Xenophonotos, in levenslange gevangenisstraf. Xenophonotos was veroordeeld om dat hij een employé van het Britse leger, Aygherinos Poppadopoulous, in april van dit jaar met een schot ver wond had. Uitslag van de nationale paardenploeg wedstrijd De uitslag van de vandaag in Vor- den gehouden nationale paarden- ploegwedstrijd van de Plattelands Jongerengemeenschap Nederland luidt: 1 J. Huting uit Gieten, 80 pnt.; 2 J. Lammertink uit Laren (Gld.), 79 li pnt. en 3 H. Lief tink uit Eiber gen, met 71 pnt. Op de tentoonstelling van moderne Vlaamse kunst uit ilc verzameling- Volkaert te Meclielen. welke zaterdag wordt geopend in het Stedelijk mu seum in Vlissingenis ook dit werk van Jean Brusselmans: winterland schap. Onder een grauwe hemel ligt een dikke sneeuwlaag over de hui zen en tuinen der groeiende voorstad gespreid. Foto P.Z.C.) ^lllllllll!IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllj|l Depressies naderen §j (Van onze weerkundige 1} e= medewerker.) M £2 Enige dagen werd het weer. in ons land bepaald door een' hogedrukgebied, met het een- 13 trum boven Midden-Europa, waardoor er maar weinig neer- if |e slag viel en de zuidwestelijke j|j wind betrekkelijk zachte lucht bleef aanvoeren. Gisteren was i- het zelfs nog een fraaie herfst- 35 dag, waarbij tijdens zonnige perioden de temperatuur in Zeeland tot 16 graden C. steeg, i In Oost-Brabant en Limburg werd zelfs 19 graden C. ge- H meten. s 3; De barometer blijft langzaam ff dalen als gevolg van het lang- if zaam' afnemen van het genoem- 3: de hogedrukgebied. Hierdoor kunnen de oceaandepressies f| ff dichter bij ons land komen. M j3 Een vrij actieve storing, die dinsdagavond Schotland nader- de, zal in de loop van de dag _=j over de Britse eilanden naar de Noordzee trekken. een t zuidwestelijke wind rekenen en ook de re genkansen worden iels groter. Het zal daairom in de komende dagen minder fraai en minder zacht zijn, dan het weer giste ren nog in onze provincie was. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll REPORTAGE OVER OPBOUW NA WATERSNOOD BEKROOND Willem de Zwijgerfonds stelde ditmaal ook een studiebeurs beschikbaar Tijdens een galadiner ln het Sheraton Carlton hotel te Washington, in tegenwoordigheid van prins Bernhard der Nederlanden, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, de opperste rechter Earl Warren, en vele kopstukken uit de Amerikaanse diplomatieke en jour nalistieke wereld, heeft het Willem de Zwijgerfonds voor de vijfde keer Amerikaanse journalisten bekroond, wier werk heeft bijgedragen tot het scheppen van heter begrip tussen Nederland en Amerika. De gouden medaille van het fonds, benevens een geldbedrag van 1500 dollar, werd door een jury, bestaande uit drie prominente Amerikaanse journalisten, toegekend aan Don Cook, hoofd van het Londense bureau van de New York Herald Tribune. Het bekroonde artikel „Holland again fights back the sea", het ver haal van hoe Nederland op even he roïsche als efficiente wijze en hoofd zakelijk door zelf de handen uit de mouwen .te stelten, cle gevolgen van de overstromingsramp van 1953 te boven is gekomen, was verschenen in het bekende Amerikaanse zondags blad „This Week", waarvan de gemid delde oplage 11,7 miljoen exemplaren bedraagt. Het Willem de Zwijgerfonds, dat is opgericht en gefinancierd wordt door Nederlandse particulieren, en waar van Albert Balink, directeur-hoofd redacteur van het NederlandsAme rikaanse maandblad „The Knicker bocker" voorzitter is, heeft voorts het vooraanstaande blad te Washing, ton de „Washington Post" onder scheiden wegens ,Jiet uitmuntend ka liber van de buitenlandse correspon dentie". Een nieuw, en in Amerika steeds zo gewaardeerd menselijk element werd dit jaar geïntroduceerd door het beschikbaar stellen van een studie beurs. Deze eerste studiebeurs is toe gekend aan een 12-jarige Amerikaan se jongen uit Thetford, in de staat Vermont, Burton Heath jr. Afgezien van de goede rapportcijfers van de winnaar speelde in dit géval de over weging een rol, dat diens vader, Bur ton Heath, vooraanstaand Ameri kaans journalist lu dienst van het perssyndicaat Newspaper Enterpri se Association, tot de journalisten be hoorde, die in 1949 bij het ongeluk te Bombay zijn omgekomen. Mevrouw Burton Heath was aan wezig toen prins Bernhard haar zoon de cheque voor de studiebeurs over. handigde. Het diner werd voorgezeten door Frank Holeman, president van de National Press Club te Washington. De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen. in troduceerde prins Bernhard. De voor zitter van het Willem de Zwijger fonds, Albert Balink, maakte bekend, dat het fonds het eerste lustrum aan gegrepen had om een studiebeurs uit te loven een geste van Nederlandse particulieren die niet zou nalaten tot het hart van Amerikanen te spreken. De prijs van Don Cook, die in En geland verblijft, werd namens hem in ontvangst genomen door mr. Luke Carroll, redacteur buitenland van het New York Herald Tribune Syndicate. Onder de aanwezigen bevonden zich verder 2 rechters van 't op perste gerechtshof, Harold H. Burton en Tom C. Clark, kardi naal Spellman. verscheidene se natoren en leden van het Huis van Afgevaardigden en tal van kopstukken uit de Amerikaanse dagblad- en uitgeverswereld. Het Wereldgebeuren Geuangen Het zijn twee oud-gevangenc-n van de Fransen, die in Tunis de hoof den bij elkaar gestoken hebben: sultan Ben Yoessef van Marokko en de premier van Tunesië Hablb Bour- guiba. De sultan werd in 1953 door de Fransen by een plotselinge politieke manoeuvre verbannen naar Madagas car. Vorig jaar november keerde hij er terug m groter luister dan bij zijn vertrek. Tevoren hadden de Fransen, onder druk van de terreur in Marok ko, met de sultan afgesproken dat zijn land onafhankelijk zou worden. Wat Habib Bourguiba, de Tunesische pre mier betreft: die heeft al bij herhaling kosteloos maar gedwongen gastvrij heid vdn de Fransen ondervonden, zo wel in gevangenissen als in verban ningsoorden. Uiteindelijk heeft Ma rianne het echter ook met hem op een akkoordje gegooid en sinds voorjaar 1956 is hij premier van een Tunesië, dat onafhankelijkheid heeft gekregen, net als Marokko „in onderlinge af hankelijkheid met Frankrijk". Over de details van cle verdragen tussen Frankrijk en de nieuwe staten van Ben Yoessef en van Bourguiba Is men het nog niet eens geworden, De be sprekingen tussen Fransen en Marok kanen zijn maandag door de Fransen opgeschort. Deze opschorting was een gevolg van de gastvrijheid en het har telijke welkom, dat Marokko in Rabat had bereid aan enkele Algerijn se nationalistische leiders, die het cen trum van hun agitatie, Cairo, hadden verlaten om met de sultan van ge dachten te wisselen. Onderwerp van de gesprekken was de strijd van de nationalistische rebellen in Algerije en de vraag, of aan die strh'd op be vredigende manier een eind Kon wor den gemaakt. Men wist, bij Ben Yoes sef een aandachtig gehoor te vinden; nog onlangs heeft hij in het openbaar betoogd dat het hoog tyd wordt om met het bloedvergieten in Algerije op te houden. De reis die Ben Yoessef maandag ondernam naar Tunis, stond ook in het teken .van de Algerijnse moeilijkheden. Men nam aan, dat op de agenda voor zijn besprekingen met Bourguiba een ontwerp stond voor ,.rn Noordafrikaans blok", dat sterke banden met Frankrijk zou onderhou den en waartoe Marokko, Tunesië en Algerije zouden moeten behoren. Ook de stem van Algerijnen zou over dit onderwerp gehoord moeten worden; vandaar dat de sultan aan de Algerijn se opstandelingenleiders die naar Ra bat waren gekomen, zijn eigen vlieg tuig beschikbaar stelde voor hun over tocht naar Tunis. Waren de Fransen gebelgd over de ontvangst van de Al gerijnse terroristenaanvoerders in Marokko, van de vliegtocht der Alge rijnen naar Tunesië hebben zij een dankbaar gebruik gemaakt door het toestel tot landen te dwingen en 'de Algerijnen in te rekenen. Frankrijk heeft hiermee, zoals in politie-aangelegenheden wel wordt gezegd, een goede slag ge slagen. Niemand minder dan cle ge droste sergeant All meel Ben Bella en Mohammed Krider bevonden zich on der de gearresteerden. Velen zullen zeggen, dat het niet sportief was om deze mannen te overvallen tijdens een min of meer officiële reis, die was on dernomen om een oplossing te vinden voor een probleem, dat ook de Fran sen parten speelt. Daar tegenover kunnen de Fransen aanvoeren, dat ook in de laffe overvallen die de Alge rijnse nationalisten ondernemen wei nig sportiviteit spreekt. Een andere vraag is, of deze handige politiemaat regel ook in politiek opzicht handig kan worden genoemd. Ben Yoessef en Bourguiba zijn beiden in hun wiek ge schoten; deze arrestatie van gesprek partners betekent een klap in hun eerst zo goedwillende gezicht en hun bereidheid om de banden met Frank rijk niet helemaal te verbreken zal hierdoor sterk worden aangetast. Maar misschien, dat zij elkaar troos ten met de gedachte, dat voor henzelf de nationalistische glorie pas goed be gon, nadat zij door de Fransen gevan gen en verbannen waren. HABIB BOURGUIBA vergeefs gewacht Nieuwe commandant van koninklijke marechaussee Bij beschikking van de minister van oorlog is bepaald, dat met ingang van 1 november 1956 brigade-gene raal der Koninkliijke Marechaussee W. Kist eervol is ontheven van zijn huidige functie van commandant der Koninklijke Marechaussee en tot 1 januari 1957 ter beschikking van de minister wordt gesteld. Verder werd bepaald, dat kolonel der Koninklijke Marechaussee L. de Zeeuw bestemd wordt voor de functie van com man- dant der Koninklijke Marechaussee onder gelijktijdige eervolle ontheffing van zijn huidige functie van chef van de staf van de commandant der Ko ninklijke Marechaussee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5