Nieuwe voorzitter benoemd bij Polder Walcheren verstopping WOONHUIS EN BOERENSCHUUR DOOR FELLE BRAND VERWOEST Zeeuwse Almanak Fijn samen bouwen met MODERNE VLAAMSE KUNST OP EXPOSITIE IN VLISSINGEN SIEMENS RADIO MET LEVEND GELUID Agenda 2 PROVINCIALE ZE to W to U O U R A N T WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 MET INGANG VAN 1 NOVEMBER A.S. Jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg Met Ingang van 1 november a.s. Is benoemd tot voorzitter van de Polder Walcheren jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, als opvolger van mr. dr. R. W. Graaf van Lynden. De heer Rutgers van Rozenburg was sinds 1 mei 1948 griffier van de Polder Wal cheren. De nieuwbenoemde voorzitter werd 31 maart 1914 in Utrecht geboren. Aan het stedelijk museum in die ge meente behaalde hij het diploma B, waarna hij aan de rijksuniversiteit rechten studeerde. Van juni 1939 tot juli 1940 was mr. Rutgers van Rozenburg in Utrecht redacteur van het tijdschrift „Spoor, en Tramwegen". In september '40 werd hij secretaris van het contact commissariaat Wederopbouw Walche ren, welke functie mr. Rutgers tot 15 april 1941 bekleedde; met ingang van laatstgenoemde datum werd hij ad junct-administrateur van de Stichting Herbouw Middelburg, hetgeen hij bleef tot 1 maart 1944. Nadien was hij nog werkzaam bij het bouwbureau Wederopbouw Rhenen, als admini strateur van dit bouwbureau en van 1 juli 1945 tot 1 mei 1948 als hoofd van het Bureau Onteigeningen en Toe wijzingen voor Zeeland (ministerie van wederopbouw), sinds oktober 1946 in de departementale rang van hoofdcommies. Voorts was de heer Rutgers van 1942 tot 1947 secretaris van het Prov. College van Toezicht op kerkelijke goederen en fondsen in de provincie Zeeland. Sinds juli 1952 is (Advertentie) Geef de strijd niet op tegen DIT IS de manter om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later doorzorgen. door te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - t 1.20 per flacon. Benoeming De heer L. Schieman, wonende te Axel, is door de Nederlandse Heide maatschappij benoemd tot hoofd werktuigkundige. Hij zal als zodanig te werk gesteld worden bij ontgin ningswerken in Noord Rhodesia. Deze ontginningswerkzaamheden zullen on geveer drie jaar duren. Gewestelijke najaarsvergadering Partij van de Arbeid De Gewestelijke Najaarsvergade. ring (Jaarvergadering) van de P.v.d. A., welke op 17 november a.s. zou worden gehouden, wordt in plaats daarvan op zaterdag, 1 december a.s. f ehouden, in „de Prins van Oranje", e Goes. de heer Rutgers van Rozenburg ook president-commissaris van de N.V. Stoomtram Walcheren. De heer Rutgers verklaarde ons bij zonder verheugd te zjjn over deze be noeming. Doordat hy reeds meer dan acht jaar als griffier aan de polder ls verbonden, ls hij uiteraard zeer ver trouwd met de werkzaamheden van dit waterschap. Maar tot dusver lag zijn werk voor namelijk in de administratieve sector, terwijl dit nu in de beleldssfeer komt te liggen. „Het is voor een water schapsbestuurder zonder twijfel een interessante tijd" aldus de nieuwe voorzitter, „vooral het deltaplan brengt onze polder in contact met al lerlei nieuwe zaken". De benoeming van de heer Rutgers gaat in 1 novem ber. Het is niet de bedoeling dat er een speciale installatievergadering van het polderbestuur zal worden gehou den. Behalve een voorzitter is er ook een dusver commissaris voor de onge bouwde eigendom was. De heer Koene is ook C.H.-raadslid van Meliskerke. Jhr. mr. G. C. D. RUTGERS VAN ROZENBURG. NACHTELIJK ALARM IN OOSTKAPELLE Slechts deel van huisraad kon gered worden Omstreeks kwart voor tien gister avond brak in de boerderij van de heer K. P. in Oostkapelle een brand uit, die zeer snel om zich heen greep. Hoewel de vrijwillige brandweer van Oostkapelle spoedig ter plaatse was en het vuur energiek met vier stra len bestreed, kon zij toch niet voor komen, dat het woonhuis en de schuur nagenoeg geheel verwoest werden en dat vrijwel al het huisraad en het in de schuur opgeslagen deel van de oogst verloren ging. De 34-jarige, ongehuwde landbouwer K. P., die samen met zijn- 69-jarige moeder en een 'ongetrouwde zuster in deze boerderij aan de Grijpskerkse- VAN TOT ADOPTIE. De plaatselijke afdeling van de Vrouwenbond van het N.V.V. te Goes heeft in een bestuursvergadering be sloten om het kindertehuis „Iepen- EXCURSIES In velerlei kringen heeft zo lang zamerhand de overtuiging -postgevat, dat men veel van anderen kan leren. Dat men moet profiteren van de er varingen, eerder door anderen opge daan, voor en aleer men zelf tot da den komt. Ge kunt dat telkens op nieuw constateren wanneer er bij voorbeeld in 'n gemeente iets nieuws moet worden gebouwd. Het kan gaan om een raadhuis, maar ook om een speeltuin. De raad gaat dan zo heet dat op excursie naar een gemeente el ders in den lande, alwaar men reeds jaren in verrukking is over het nieu we raadhuisabattoir of dorpshuis, of over de speeltuin. „Kijk, ddt. moe ten wij ook hebbenmompélen de bezoekers dan, na zich uitvoerig te hebben laten voorlichten over het hoe en waarom van het nieuwe bouw werk. Misschien hebben de leden van de raad uit een Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeente, die dezer dagen op excur sie waren geweest naar een stad in Brabant, dat ook gemompeld over de speeltuin, die zij bezichtigden. In ie der geval lieten zij zich uitgebreid voorlichten; zó uitgebreid, dat alle heren er een beetje van in de war raakten. Toen ze thuis kwamen hadden velen namelijk verkeerde jassen aan en nu mompelt men daar in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, dat de heren van die vroedschap bij volgende excursies be geleid zullen worden door hun echt genoten. Teneinde de zaken in de juiste banen te leiden oord" ln Oostkapelle te adopteren voor de V.A.R.A.-SInt Nicolaas-actie „1, 2, 8, 4, 5 De Goese dames stellen de goede Sint hiermee in staat 51 kinderen uit dit tehuis op zjjn ver jaardag te verrassen met speelgoed. LOOS ALARM. Vele bewoners van Kapelle werden maandagavond opgeschrikt door het loeien van de sirene. Menigeen liep naar buiten om te zien of er brand was uitgebroken. Maar het bleek loos alarm te zijn. De brandweercomman dant had zijn mannen nodig voor het uitvoeren van enkele werkzaamheden, zoals het controleren van de slangen, en hij trommelde ze op een originele wg'ze bij elkaar. SIRENE. Sint Annaland heeft sinds maandag ook een brandweersirene. Na lezing van het voorgaande bericht zal het de inwoners van de Thoolse plaats wel duidelijk zijn geworden dat zij, wan neer de sirene loeit, niet al te vlug in paniek moeten geraken, want de Sint Annalandse brandweercommandant houdt wellicht ook van zulke grapjes. IN DE SLOOT. Over de Kruierdamseweg te Renes- se reed een dezer dagen de heer C. B. van S. met zijn auto. Het wegdek was glad en op een gegeven moment begon de Wagen te slippen. De heer Van S. raakte de macht over het stuur kwijt en het gevolg was, dat de auto in een langs de weg lopende sloot belandde. De bestuurder kon zijn wagen onge deerd verlaten. De auto werd na ver loop van tijd op het droge gehaald, waarbij bleek, dat deze vrij ernstig was beschadigd. weg woonde, ging op de zolder van het woonhuis een fles butagas halen. Vermoedelijk is er door een lek uit deze fles gas ontsnapt, want er was plotseling een grote vlam, die dé kurkdroge zolder en het dak in korte tijd in lichterlaaie zette. De heer P. waarschuwde zijn familieleden en gedrieën trachtten zij te x-edden wat er te redden viel. Veel meer dan wat huisraad en enige kledingstukken was dit niet. IJlings toegeschoten buren redden ht?t varken, het enige stuk vee in de schuur, van een wisse dood. Toen de brandweer arriveerdé, was het woonhuis reddeloos verloren, het dak was door de uitslaande bra<nd ingestort. Daarom werd alle aandacht geconcaitreerd op de schuur, die men voor vernietiging hoopte te kunnen, behoeden. Met vier1 slangen, aangeslo ten op de motorbrandspuit, hield men de houten schuur, waarin^ tarwe en gerst was opgeslagen, nat,' maar het was vergeefs. Ook dit gebouw moet als verloren worden beschouwd. De burgemeester van Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger, was op liet terrein van de brand aanwezig en (Advertentie) Met een vriendje maak je op een Woensdag- ol Zaterdag middag ook zo'n mooie hijs kraan. waar je nog van alles mee kunt doenl Zells met de kleinste doos is hel al moge lijk ettelijke constructies te maken Steeds ga je beter bouwen Op je verjaardag ol met Sinterklaas krijg je er on derdelen bij. Je construeert als een echte ingenieur het speelgoed dat meegroeit MECCANO Vervaardigd in Engeland door MECCANO LTD Alleenvertegenwoordiger voor Nederland HAUSEMANN HOTTE N V. Amsterdam-C, IN HET STEDELIJK MUSEUM Het is ongetwijfeld een belangrijke tentoonstelling welke zaterdagmiddag geopend wordt in het Stedelijk Museum te Vlissingen. Een deel uit een ver zameling Belgische kunst van de heer W. Volkaert sr. te Mechelen, thans beheerd door zijn zoon, die kunstgeschiedenis studeert en uit dien hoofde ook veel In Parijs vertoeft. Een contact van de gemeente-archivaris, mr. W. D. de Bruine, met de heer Volkaert jr., leidde tot de organisatie van deze expositie, waarbij de kunstschilder H. M. van der Spoel uit Kloetinge als adviseur optrad. Op zijn advies werd in deze tentoonstelling ook werk opgenomen van Edgard Tytgat, dat men verkreeg uit particulier werk en dank zij de bemiddeling van de kunsthandel Martinet en Michels in Amsterdam. Aldus werd een expositie verkregen met namen als Constant Permeke, Rik Wouters, Ernest Wijnants, Floris Jespers, Jean Brusselmans, Frits van den Berghe, Paul Joostens, Dis. van Raemdonck, André Lhote, e.a. Een bijzondere omstandigheid is voorts, dat men deze tentoonstelling opent op zaterdag, de dag waarop in Den Haag 't 10-jarig bestaan van het Belgisch-Nederl. cultureel akkoord wordt herdacht. De heed Volkaert sr. heeft een grote triplexhandel in Mechelen en op de zolder van zijn. pakhuis had hij gelegenheid tot de in richting van een voortreffelijke expo sitie-ruimte. In 1920 begon hij met deze verzameling van in hoofdzaak moderne Vlaamse kunst en het is wel een gelukkige factor, dat zijn zoon er voor zorg draagt dat deze verzame- lin intact blijft. De heer Volkaert jr. zal ook tegen woordig zijn bij de opening der expo sitie door de heer A. Schout, lid der i Advertentie nam daadwerkelijk aan het blussings- -werk deel. Ruim een uur na het uitbreken van de brand kon men met de na blussing beginnen. Van het huis ston den toen nog de buitenmuren; van de schuur, die aan 't woonhuis was vast- gebouwd, bleven slechts geblakerde wanden en een gedeelte van het dak over. De heer K. P. was tegen brand verzekerd. Ged. Staten van Zeeland, in zijn kwa liteit als vice-voorzitter van de stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De tentoonstelling duurt van 27 ok tober tot 18 november. Voor deze expositie is een goed ver zorgde catalogus verschenen, voor. zien van een uitstekend geschreven inleiding door de heer W. Volkaert jr., waarin deze enkele behartigenswaar dige opmerkingen maakt over de rol van de verzamelaar. Men hoede zich er voor, aldus de schrijver, meer in deze tentoonstelling te zoeken dan het genot van enkele merkwaardige en meestal zeer weinig bekende kunst stukken. Maar, zo kan men er aan toevoe gen, een expositie die dan toch werk bevat van grote Belgische kunste naars en op zeer behoorlijk peil staat. Rik Wouters is zowel met beeldhouw werk zelfportret en buste van Ja mes Ensor als ander werk verte genwoordigd. Van Ernest Wijnants kan men onder andere het beeld „Brutale dans" zien, alsmede portret studies. Eén der bovenzalen is geheel ge wijd aan Edgard Tytgat, die naar be kend in de huidige Vlaamse kunst, gelijk de heer W. Volkaert schrijft, een verhalende strekking vertegen woordigt, beïnvloed door de oude volksprenten en door de Franse school van Raoul Dufy en Marc Cha gall. Men heeft de tentoonstellingsruimte gevonden in de grote zaal beneden in het Stedelük museum en in twee zalen boven. Het is te hopen, dat ve len de gelegenheid zullen aangrijpen om deze expositie te zien, temeer daar zij op deze wyze nog eens ken nis kunnen maken met een aparte visie op de moderne Vlaamse kunst. Helikopter veroverde 414 personen van en naar Axel De heldkoipterdienst BrusselZ- VlaanderenRotterdam, die weke lijks wordit gevlogen, bestond deze maand precies een jaar. Gedurende deze periode werden er in totaal op de lijn AxelRotterdam 44 vluchten gemaakt, waarbij 189 passagiers heen en 225 personen terug werden ver voerd. Dit betekent een gemiddelde van 3 a 4 personen per vlucht met een helikopter, die zes passagiers kan vervoeren. Met inbegrip van de personen op de wachtlijst was het ge middelde 5. Op de lijn Rotterdam Axel was het gemiddelde aantal pas sagiers 5. In de maanden juli en au gustus waren deze cijfers zelfs nog hoger. De dienst werd gevlogen met S o5 helikopters, maar nog dit jaar wordt, zoals door ons reeds werd gemeld, de S 58 in dienst gesteld, die plaats biedt aan 12 passagiers. Twee aanrijdingen te Goes Binnen het uur kreeg de Goese po litie dinsdag weer twee verkeersonge vallen te behandelen. Rond elf uur 's morgens verleende een personenauto, bestuurd door zekere T. uit Rotter dam, die op het kruispunt bij het Ceres-beeld de hoofdverkeersweg wil de opdraaien, geen voorrang aan de vrachtauto van de fa. Z. uit Kamper land, die over deze voorrangsweg kwam gereden. Een botsing ont stond, waarbij vooral de personenau to nogal wat schade opliep. Ongeveer drie kwartier later kwa men een bromfiets, bestuurd door G. uit Goes en een personenauto van B. uit Middelburg, op de Kleine kade met elkaar in botsing. De bromfietser kwam uit de Mabth. Smallegange- buurt, doch het uitzicht werd hem belemmerd door een vrachtwagen, met als gevolg dat hij de uit de rich ting J. A. v. d. Goeskade komende auto niet opmerkte. De bromfiets werd flink beschadigd. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 10 KUNST „Detective Story" Vlissingen, „Britannia"; „Nieuw Nederlands Toneel gezelschap". MET „DETECTIVE STORY", een enigszins merkwaardig toneelspel in drie bedrijven van Sidney Kingsley, heeft het „Nieuw Nederlands Toneel gezelschap" de talrijke bezoekers van de gisteravond in „Britannia" te Vlissingen gegeven voorstelling, on der auspiciën van de Z.V.U. en ,,'t Nut", een boeiende avond bezorgd. „Een enigszins merkwaardig to neelspel". De schrijver streefde er namelijk klaarblijkelijk naar een mi lieu-schildering te geven van een politiepost ergens in een wereldstad (New York in dit geval), en tegelij kertijd een psychologisch conflict in de boezem van een rechercheür uiteen te rafelen. Het merkwaardig ste is nu wel, dat de auteur in deze tweeledige opzet volledig geslaagd is. „Detective Story" het is nog gis teren in een reportage in dit blad naar voren gekomen, naar aanleiding van de in Axel gegeven voorstelling is een stuk met een opvallend grote rolbezetting (32 rollen, waarbij 6 dubbelrollen) en die rolbezetting vloeit voort uit het feit, dat de schrij ver een milieu-schildering gaf van eén politiepost im een wereldstad. In het drie bedrijven tellende stuk wordt als het ware een revue gegeven van typen, die naar wij gaarne aanne men op één avond zo'n politiepost kunnen passeren. Dat is, hoewel aan vankelijk misschien ietwat verwar rend, op zichzelf al een interessant aspect. Wanneer dan echter in het tweede bedrijf tekening komt in het psychologisch conflict, wanneer dui delijk wordt dat rechercheur Mc Leod (Guus Hermus) een door jeugd ervaringen verbitterd mens is, die zijn moeilijkheden afreageert in zijn ambt, dan voert „Detective Story" duidelijk en bijna voelbaar naar een climax, die in net laatste bedrijf dan ook prompt en verantwoord komt. Afgezien van enkele zwakke plekken; een op de rand van het melodrama zwevende scène bijvoorbeeld tussen rechercheur Mc Leod en zijn echtge note, heeft Sidney Kingsley een su bliem toneelspel geschreven, dat in de gisteravond gegeven voorstelling met name in de twee laatste bedrij ven een voortreffelijke vertolking kreeg. „In de laatste twee bedrijven", om dat in het eerste bedrijf het tempo te sterk werd opgejaagd, hetgeen vooral bezwaarlijk was omdat de enigszins gecompliceerde inhoud van de toeschouwer een maximum aan concentratievermogen vraagt. Niettemin over het geheel genomen een voortreffelijke opvoering én oin uit de 32 rollen dan enkele te noe- mei: Guus Hermus maakte van de verbitterde, nerveus gespannen re chercheur een bewonderenswaardige creatie, met als tegenspeler een kos telijke Johan Elsensohn in een voor hem om deze versleten term-dan nog maar eens te gebruiken „op het lijf geschreven rol". Andrèa Dom burg zorgde, voor een overtuigende, in het begripsvermogen vah haar man diep teleurgestelde vrouw en John Gobau voor een aanvaardbare politiecommissaris. Ook Gerard Schild voldeed uitstekend als de phi- losoferende journalist en Anita Me nist en Frans Vasen deden dat even zeer in hun rollen van respectievelijk het verliefde meisje en de „door omstandigheden" in narigheid ge raakte jongeman. Herman Bouber zorgde „en passant" voor een raak getekend zakenmannetje, zonder veel eigen oordeel, evenals Ellen de Thouars dat deed met de ontwape nend kinderlijke dievegge. „Met Detective Story", gebracht onder regie van Edward Deleu, heeft het „Nieuw Nederlands Toneelgezel schap" ook in Zeeland een debuut gemaakt, dat een volgend optreden met belangstelling tegemoet doet zien. (Advertentie). Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid VANDAAG. Middelburg Electro: „Mens durf te le ven", (a.l.) 19 en 21.15 uur; Markt: Tentoonstelling „In Zuivel land", 10— 12, 14—17 en 19—22 uur; Provinciale bibliotheek: Belgische boekententoon stelling, 10—12.30 en 13.30—lfl uur. Vlissingen Alhambra: „The Indian fighter", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Sergeant York", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Het bataljon der ge- doemden", (14 jr.), 20 uur. Goes Boekhandel Sturm: tentoon stelling Oude Zeeuwe kunst, 918 u. Zaal Krijger: Zoeklicht-Maranatha- conferentle, samenkomsten 2.30 en 7.30 uur); Prins van Oranje: Toe spraak ds. H. J. Smit, 20 uur. Gent Kon. Opera: ,Si j'étais Roi",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2