WOESTELING KOELDE WOEDE (NOG) OP TWEE FIETSBANDEN CIRCA 500 STORINGEN VAN TELEFOONLIJNEN PER JAAR beroemde geneesmiddelen in tablet doen wonderen! Chejarine „4" 2 %eéZe<te? SANOSTOL isje m t Q- roeit OMSCHAKELING BIJ N.I.S.U. ZONDER DESKUNDIG ADVIES Verlies V<Ul ftUuCïmUl miljoen moeten vertegenwoordigen. 10 PROVINCIALE ZEBU W 8 E OOURANT WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 POLITIERECHTER MIDDELBURG Hij had echter een andere bedoeling met slagersmes Voor de Middelburgse politierech ter rar, P. van Empel, stond dins dagmorgen terecht de 44-jarige land bouwer A. v. d. L. idt Oud-Vosse- meer, die ln de avonduren van de 3e augustus j.l. op weg van Bergen op Zoom naar zijn woonplaats een aan rijding veroorzaakt had met een vrachtauto met aanhanger, bestuurd door H. uit Sint-Anna!and. Er was juist een flinke onweersbui losge barsten, zodat Van der L. niet hard reed. Bij het naderen van de vracht auto had hjj gedimd, maar tijdens het passeren langs de linkervoorzyde van de tegenligger geschampt, waar door deze beschadigd was. .Voordat de chauffeur van de vrachtauto de politie er in wilde mengen, had hij verdachte gevraagd even te wachten, zodat hy de schade aan zijn auto kon opnemen. Na vijf minuten is Van der L. echter doorgereden, daar hij meen de, dat de vrachtauto geen schade opgelopen had. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hp de chauffeur van de vracht auto reeds van jongsaf kende, zodat hij de zaak met een telefoontje wel in het reine dacht te brengen. De officier, mr. J. L. Andreae, wilde bui ten beschouwing laten, wie er schul dig was. De officier legde de nadruk op het feit, dat v. d. L. doorgereden was, ten eerste omdat hij meende, dat H. hem wel zou kennen en ten tweede omdat hij dacht dat er geen schade was. Beide gedachten waren echter niet juist, zodat mr. Andreae een boete eiste van 40 of 8 dagen. De raadsman van Van der L., mr. G. A. Renting, vroeg geen veroorde ling uit te spreken, omdat uit de dag vaarding niet bleek, waarom de identiteit van de auto niet vastgesteld kon worden. Dan had er moeten in staan hoe lang verdachte zou hebben moeten wachten. Verder wees pleiter er op, dat hier geen opzet in het spel geweest is. De politierechter noemde dit verkeersongeval een grensgeval. Mr. van Empel merkte op, dat H. in derdaad volop gelegenheid heeft ge had om te vragen wie hem aangere den had en op grond daarvan sprak hij verdachte vrij. (Advertentie) Een opkomende KOU? U voelt U weer "stralend" ee" AKKERTJE Zeeland-vakantieland (Slot vaD pag 1) procent niet toegankelijk. Elders is de toegankelykheid veel groter. Van de 4,9 miljoen Nederlandse vakantiegangers gaat 8 procent (nameiyk de reeds eerder ge noemde 125.000) naar de bad plaatsen op de delta-eilanden, d.i. evenveel als naar de Wadden eilanden (Veluwe e.o. 16 procent). Op de Zeeuwse eilanden komen van buiten voornamelijk middel bare en hogere employé's en zelf standigen met een inkomen van meer dan f 5000. Men is hier in de eerste plaats aangewezen op Zuidhollanders en Noordbraban ders. In Zeeland en enkele andere gebie den blijkt, dat de vakanties een vrij sterk geconcentreerd bezoek opleve ren, d.w.z. relatief weinig gespreid: 83 procent van de vakanties blijkt er te vallen van de derde week van juli tot de laatste week in augustus. (Ne derland 7.7 procent, Noordhollandse badplaatsen 67 procent). De Zeeuwen zelf daarentegen blij ken met de Friezen juist wel vrij veel aan vakantiespreiding te doen (61 procent over de genoemde weken) Buitenlanders De laatste gegevens verschaft de statistiek van_net vreemdelingenver. totaal 48.070 overnachtingen een be zoek aan onze provincie, voor zover zij in geregistreerde hotels vertoefden (1954: 9000 resp. 22.556). Voor ge heel Nederland waren deze cijfers 306.256 en 647.292. Met 5418 perso nen en 12.900 overnachtingen stond Middelburg op de eerste plaats; met 2759 personen en 5626 overnachtingen Vllssingen op de tweede. Domburg was derde (resp. 1933 en 10.930), Goes vierde (1761 en 2728). Andere geregistreerde plaatsen zijn in volg orde van belangrgkheid: Zoutelande, Cadzand, Hulst, Terneuzen, Breskens, Sluis, Haamstede, Groede. Zierikzee, Koudekerke en Renesse. Sedert 1954 is er dus sprake van een zeer sterke stijging, ook van het aantal nachten per bezoeker. Belde statistieken bevatten rijk materiaal, dat voor een inzicht in de betekenis van het vreemdelingenver keer voor Zeeland, zeer belangryk is. De loonslager I. O. uit LJzendijke had op 12 augustus jJ. in Waterland kerkje de 56-jarige landbouwer M. S. bedreigd met zware mishandeling. O. dacht, dat S. zijn zoon geslagen had en zou ach wel eens gaan wie ken. Voor dit doel had hij een flink slagersmes bij zich gestoken. Toen S. hem zag aankomen heeft hy de deur gegrendeld, waarna verdachte zijn woede gekoeld heeft op twee fiets banden, die hy stuk sneed. De officier betoogde, dat verdachte tekeergegaan is aJs een woesteling. Hij heeft zich opgewonden over ie mand, die hij bovendien nog nooit ge zien had en waarvan hij meende, dat deze zijn zoon wel eens geslagen kon hebben. De officier eiste een zware boete, nameiyk 100 of 20 dagen en toewijzing van de civiele vordering van 10.—. De politierechter vonniste met 75 of 15 dagen, toekenning van de civiele vordering en zes weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proef tijd van 2 jaar. De timmerman A. J. W. uit Zaam- slag en de fabrieksarbeiders J. M. D. en J. K. uit Axel (waarvan de laatste niet aanwezig was) hadden in de nacht van 30 op 31 juli een kist met glas gestolen van een fabriek in Sluis kil. Reeds enige dagen tevoren had den zy de kist naar een kraan ge bracht en op de bewuste dag het hele geval aan een touw buiten fabrieksterrein laten zakken. D. was alleen by de verdeling van de buit aanwezig geweest. De officier eiste 40 of 8 dagen voor alle drie. De politierechter vond het een onaangenaam, misselijk en geraffineerd misdrijf en veroordeelde conform. W. en K. kregen bovendien nog een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Voor vier verschillende data had M. J. uit Tholen een uitkering uit de werkloosheidwet gekregen, hoewel hy wel werkte. Hij had nameiyk enkele formulieren onjuist ingevuld. De offi cier edste voor deze knoeipogingen 40 of 8 dagen, waarmee de politie rechter akkoord ging. De grondwer ker T. C. v. d. S. uit Burgh had op 23 juli j.l. een visnet, dat op 't strand onbeheerd lag. gestolen. Ter zitting verklaarde v. d. S., dat hij er geen erg in gehad heeft om het gevonden voor werp aan te geven. Het kostte hem 25 of 5 dagen, hetgeen ook de eis was. MET NAME IN HERVERKAVELINGSGEBIED Politierechter Middelburg kreeg schadegeval op Schouwen te behandelen Jaarlyks komen er by het telefoondistrict Breda der P.T.T. (omvattende Zeeland en west Noord-Brabant) zo'n kleine vyfhonderd meldingen binnen over telefoonkabels, die in het district en met name in de herverkavellngs- gebleden in vele gevallen door de dragllnemachlnisten al of niet per ongeluk stukgestoten worden. In dit uitgestrekte gebied, waar ongeveer 5400 kilometer lokale en interlokale telefoonverbindingen liggen, werden in 1954 458 schadegevallen gerapporteerd, in 1955 504 en in de eerste negen maanden van 1956 reeds 420. In 1954 werden 208 derden aansprakeiyk gesteld voor deze beschadigingen, in 1955 229 en in het genoemde tydvak over 1956 142. Van dit laatste cyfer betrof het in 43 gevallen storingen op Schouwen-Duiveland. De juridische nasleep van een dezer storingen op Schouwen werd dinsdagmorgen behandeld voor de politierechter te Mid delburg, mr. P. van Empel. De draglinemachinist E. M. had twee kabels met zyn machine stuk getrokken tijdens werkzaamheden in de buurt van Zierikzee. Als getuige in deze zaak heeft ir. E. H. M. Ter heggen, adjunct-directeur in het dis trict, een verklaring gegeven over de omvang van de schade en de manier om deze storingen zo mogeiyk te voorkomen. Ir. Terheggen verklaarde, dat P.T.T. de laatste twee jaar een toenemend aantal storingen geconsta teerd heeft. Uiteraard trachten de P.T.T.-mensen deze gevallen zo veel mogelyk te voorkomen. Afgezien hiervan concludeerde de heer Terheg gen, dat de P.T.T., maar bovenal ae gemeenschap er de narigheid van on dervindt. i Advertentie Hoewel men enerzyds een groel_ end aantal schadegevallen te zien krijgt, tracht men anderzyds de grootst mogelijke souplesse by het verhaal van de kosten te be trachten. Indien men moet be talen, dan moet de schuld vast staan. Om deze gevallen enigs zins te voorkomen, bevordert de P.T.T. een doelmatige ligging van de kabels ongeveer 50 tot 70 cm diep in de grond. Voorts worden de kabels in kaart ge bracht. Als regel stelt de aanne mer de P.T.T. in kennis, wanneer er in een bepaalde sector werken uitgevoerd worden, zodat maat regelen van beide zyden genomen kunnen worden. Vier schadefactoren Volgens de heer Terheggen valt de schade in vier factoren uiteen. Ten eerste zijn dit de kosten van herstel, „en die zyn nogal peperig", aldus ir. Terheggen. Wanneer de kabels stuk- gestoten worden, treedt er uitzetting van de hoofdbestanddelen van de ka bel op. Uiterlyk merkt men dit niet zo, maar het kan gebeuren, dat er links en rechts van de storing wel tien meter kabel vervangen moet wor den. Bij verhaal op derden is geble ken, dat P.T.T. steeds moeilykneden heeft met de verzekering. Ten tweede krijgt men door deze ongelukken verstoring en ontwrich ting van de normale dienstuitvoerin gen, waarby het dikwijls genoeg voor komt, dat men des nachts moet door werken. Ten derde ondervindt P.T.T. der ving van gesprekskosten, daar het gebruik wegvalt. Door een ongeluk kunnen vry veel abonnees gestoord worden, soms variërend van enkele uren tot een dag. De grootste schadefactor achtte de heer Terheggen de narigheid, die toe gebracht wordt aan de gemeenschap zelf, omdat het beschikbaarheidsnut van belangryke instanties wegvalt, zoals brandweer, politie, B.B., mili taire apparaat, enz. De aannemers nemen tegenwoordig wat meer risico omdat de draglines nu eenmaal sneller werken dan hand- kracht zodat zy er de schade best voor over hebben. De beste methode om deze storingen tot een minimum te beperken Is een tekening van het terrein te maken, waarby dan ook een P.T.T.-man aanwezig is, die voorlich ting kan geven. Vervolging bij schuld Het speet de officier, mr. J. L. An dreae, dat de verdachte niet aanwe zig was, want daar het hier een tegenstelling van belangen betrof zou deze ook belangryke factoren voor zyn groep naar voren kunnen brengen. „De schop is er uit, we wer ken thans met draglines", aldus mr. Andreae, die er verder op*wees, dat hieraan risico's verbonden zyn. Maar de justitie stelt alleen dan een ver volging in, wanneer de storing ver oorzaakt is door onnauwkeurig of on verschillig werken, dus wanneer schuld aanwezig is. En dit nu was by de verdachte in deze zaak het geval, zoals uit de ver klaringen van de opzichter bn de P.T.T., L, van S. uit Zierikzee, bleek. De officier achtte dan ook bewezen dat de storing aan de grove schuld van M. te wyten was. Hy eiste om met ir. Terheggen te spreken een „peperige" boete, namelijk 150 gulden of 30 dagen. Mr. Van Empel merkte nog op, dat men deze kwestie modern-zauelyk bezien moet. Met een beetje goede wil over en weer kan die schade best voorkomen worden vond de politie rechter. Hy achtte het noodzakelyk, dat hier een compromis tot stand ge bracht wordt tussen P.T.T., elektnci- teitsbedryf en waterleiding met de draglinegebruikers. „Knalspel" hinderlijk voor blindengeleidehonden Men schrijft ons: Gedurende de laatste weken houdt de Zeeuwse jeugd zich in vele plaatsen bezig met een oud en thans weer nieuw „spel letje". Een zogenaamd „knalspel" zou men het kunnen noemen. Het aanschaffen brengt hoegenaamd geen kosten met zich mee, want het mate riaal bestaat uit enkele schroeven, een moer en een paar doosjes klap- pertjes. Nadat de klappertjes tussen de schroeven bevestigd zijn, wordt het apparaat op de grond gesmeten. Het resultaat is een flinke knal. Hoe plezierig dit vermaak voor de jongelieden moge zijn, er is een groot aantal mensen, dat het minder aan genaam vindt. Afgezien van de vele oudere mensen, die de schrik op het lijf gejaagd wordt, bedoelen wy hier de blinde mensen. Zoals de jeugd on getwijfeld weet, worden deze mensen geleid door een hond, die zyn baas of bazin moet brengen, waarheen deze wil. De blinde man of vrouw loopt alleen veilig, wanneer de hond rustig kan lopen. Nu worden de honden bij het horen van de klappen ontzettend zenuw achtig, zodat er totaal niets met de dieren te beginnen is. De hond is dus niet meer in staat om zijn werk te doen. Het is dus te hopen, dat de jeugd zijn schutterscapaciteiten in toom houdt, opdat de blinde mensen én vele anderen hun weg rustig kunnen vervolgen. Provinciale Bijbeldag Zeeland in Oostburg Dinsdag 30 oktober a.s. wordt in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg de provinciale Bijbeldag Zeeland gehou den. De dag begint 's morgens om half elf met een vergadering voor de afgevaardigden der plaatselijke afde lingen. De agenda voor deze vergade ring vermeldt o.m. de vervulling van de vacature wegens het periodiek af treden van de heer A. de Lange. Eventuele tegen-kandidaten dienen te komen uit de gereformeerde kerk. Na de koffiemaaltyd om ongeveer 1 uur volgt om half drie de middag vergadering, die voor iedereen toe gankelijk is. Prof. dir. L. Onvlee van Amsterdam zal spreken over „Wat wy ikunnen en wat wy niet kunnen". lag, die samen roet zusterorga- C.P.M.B. wordt georganiseerd, Bestuur Zeeuwse C.J.B.T.B. in vergadering bijeen Het bestuur van die Zeeuwse C.J. B.T.B. kwam bijeen om zich te be raden op haar werkzaamheden in 't komende werikseizoen. Hoewel de waarnemend voorzitter, de heer G. Roole uit Souburg, opmerkte, dat het eigenlijke werk in de afdelingen ligt, was men eenparig van gedachte, dat ook de Provinciale Bond wat moet doen. Besloten werd dan ook in ja nuari kaderdagem te organiseren, dit maal te Goes, waar behandeld zullen worden de onderwerpen verantwoor de landbouwmechanisatie, bezitsvor ming, en het overfe evoJkings vraag stuk. Onderwerpen dus, waarmee de landlbouwjoingeren direct of indirect zullen worden geconfronteerd. Het is ook nu weer de bedoeling die laatste zaterdag van jamurai de pro vinciale bondsdag te houden. Noord- Beveland valt de eer te beurt de bondsda< nisatie te ontvangen. Door het vertrek van drs. J. J. Knitotoe uit die provincie is de verkie zing van een nieuwe voorzitter no dig. Uit een zestal door verschillende afdelingen genoemde namen, werd na twee stemmingen de volgende voor dracht opgemaakt: 1 P. S. Marinus- sen te Goes; 2 A. de Feijiter te Axel. De afdelingen worden nu in de gele genheid gesteld uit dit tweetal him :euze te doen. Een der bestuursleden werd aan- ewezen tyldelyk zitting te nemen in e onlangs opgerichte prov. jeugd- Universitair examen Aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde dinsdag voor het kandidaatsexamen Rechten, mej. C. Y. van Melle te Goes. Haring in Breskens De haringvissers in Breskens brach ten dinsdag voor het eerst in het nieu we seizoen een behoorlijke vangst mee naar huis. Twaalf schepen voerden in totaal ongeveer 55.000 kg haring aan. De prijzen variëren van 30 tot 33 èent per kg. De ln Den Haag gehouden algeme ne vergadering van aandeelhouders der Nederlandsch Indische Suiker Unie werd geschorst, opdat het be stuur zich kon beraden over een mo tie, waarin werd vastgesteld de stem ming over de jaarstukken en daar mede de decharge van het bestuur uit te stellen tot de spoedig te hou den buitengewone vergadering van aandeelhouders, zodat het bestuur de gelegenheid zou hebben nadere toe lichting te geven op de ter vergade ring gestelde vragen. Deze vragen betreffen bezwaren over te weinig contact tussen aandeelhouders en be stuur en in verband daarmede het verlangen, te komen tot eventueel een commissie van bijstand of een Sint-Nicolaasveemarkt te Goes Dinsdag 4 öecemibetr a.s. wordt er Advertentie) FEUILLETON DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM Zonder ijdel te zijn, was Hildreth zich ervan bewust, dat zowel haar fi guur als haar bewegingen en geba ren, de wijze waarop ze zich kleedde, etcetera een zeer aantrekkelyke in druk maakten. Haar hele optreden had iets flinks en voortvarends en haar levendige blik zei als het ware: „Daarginds om de volgende bocht van de weg, aan de andere kant van die heuvel, wacht my een zo wonder- lyke belevenis als me nog nooit is overkomen". Toen ze naar beneden gingen, nam ze Paul aan de hand. In de grote eet zaal keek ze rond naar Alan Guy, maar hy was er niet. Dat speet haar nogal, want ze had de ondeugende wens gekoesterd, dat ze hem zou kun nen toelachen en dan me te an de ver- wytende bilk in John Granger's don kere ogen te zien! Ze aten dikke osselappen met toe behoren, die hh zonder naar te raad plegen besteld nad. „Ik heb maar aan genomen dat ieder die van de over kant komt hiervan houdt", zei hy. „Ze beweren, dat het prima rundvlees is en misschien spreken ze wel de waarheid". Het maal met ys en koffie toe, was inderdaad voortreffelijk. De beide Grangers deden het alle eer aan en verwachtten van haar biykbaar het zelfde, maar ze was te opgewonden om veel te eten. By de koffie bood John een sigaret aan. Ze stak die op, terwyl hun blikken elkaar in 't licht van de aansteker even kruisten. Maar de zijne was totaal zonder uitdruk king. In de koffiekamer werd John ge waarschuwd, dat de bagage was op geladen. Hildreth wachtte met Paul terwijl hij de rekening betaalde. „Ben je biy, dat je weer naar huis gaat, Paul?" vroeg ze. „Houd je van verre reizen?" Terwyl de jongen even over die vraag nadacht, kwam juist Alan Guy door het café aanlopen. Hij zag haar en wuifde haar toe. „Ik moet me haasten om het vlieg tuig te pakken, mevrouw Granger. Nogmaals goede reis. Ik ben heel blij, dat ik U ontmoet heb, maar de ken nismaking was helaas slechts kort". Biykbaar in opgewektë stemming boog hij zich over haar hand en kus te die vluchtig. „Ik had dat al eerder willen doen, maar durfde het nooit", zei hij snel. „Goedendag!" Meteén was hij verdwenen. Hildreth had hem blozend nagestaard, maar keek eensklaps verschrikt naar de ver boven haar uitstekende forse schouders. Toch lag er iets uitda gends in haar ogen toen ze die van de Grote John ontmoette. „Ik neem aan, dat het een gewoon te is", zei hy op gedempte toon, „maar je moet die afwennen. Je dient je in acht te nemen, begrijp je." Zyn blik dwaalde even af naar de kleine Paul, die nog altyd Alan Guy's rich ting uitzag. ,,Ik neb je in myn brief gezegd, wat ik zou doen, als „Is U soms myn voogd?" vroeg ze op everi zachte, maar met minder ge- vaarlyke toon. „Hoor eensbegon hij, maar haalde toen de schouders op. „Neen, niet hier en niet nu", ging hy voort. „Het is tijd dat we vertrekken. Ben je helemaal klaar?" „Helemaal klaar", antwoordde Hil dreth. „Mooi", zei Paul. „Waarom kuste die man U daareven, mama?" „Omdat hij een verre reis ging ma ken, Paul. Hy wilde me goedendag zeggen." „O, ia." Er lag een harde trek om John's mond en blijkbaar was hy in gedach ten verdiept. Hildreth wist niet of ze bly of ontstemd moest zyn. Ongetwij feld meende hij, dat zy en die voort varende kolonel aan boord met elk aar hadden geflirt. Nu ia, hij mocht geloven, wat hij wilde. In elk geval paste het bij de rol, die zy als Iris BEZWAREN VAN AANDEELHOUDERS ir ,.1* commissaris, die aandeelhouders zal Het bestuur verklaarde, dat het akkoord ging met het uitstel van de uitspraak der vergadering over de jaarstukken tot de buitengewone ver gadering van aandeelhouders. Als ge volg van deze mededeling behoefde de motie niet in stemming te worden gebracht. Zoals ook uit de motie blijkt, is 't voornaamste bezwaar van aandeel houders tegen de tegenwoordige gang van zaken bij de maatschappij, dat er te weinig contact is van aandeelhou ders met het bestuur. De heer De Rooy wenste nog even in t,e gaan op het afgestoten belang in de Eerste Zeeuwse Vlasspinnery te Axel, voorheen Mariakerke N.V. Hy achtte het verlies van l'/z miljoen gulden daartoe groot genoeg. Z. i. is «luidelyk gebleken, dat vorige op positie gerechtvaardigd was. Spreker wees o.a. op de tegenstrijdigheid van de factoren, die in het jaarver slag worden genoemd (liet tekort aan arbeidskrachten en de bescher mende maatregelen in het buiten land) als motieven voor de afsto ting. Het bezwaar van de heer De Roóy was met name, dat het be stuur, .ulat geen ervaring als indus trieel had, zich desondanks ais in dustrieel is gaan gedragen en is in gegaan op industrialisatie op een on bekend terrein. De heer De Rooy vroeg zich ver der af, wat de bestaansreden van de N.I.S.U. nog is. nu de dochtermaat schappijen op dood spoor zyn geko men. Het bruto-renaement raamde spreker by een reëel werkzaam ver mogen van 13 miljoen op 3 procent. In het gaan beheren van deze 13 mil joen voor de aandeelhouders kon de heer De Rooy deze bestaansreden niet zien. De aandeelhouders hopen op een veel grotere terugbetaling dan de 20 procent, welke de voorzitter by de opening der vergadering in uit zicht stelde. De voorzitter merkte op, dat de heer De Rooy wel zou in zien, dat het bestuur niet op zijn opmerking ten aanzien van de be staansreden der N.I.S.U. was voorbe reid, en dus wel zou willen toestaan, dat hy het antwoord op deze vraag schuldig bleef. De heer Sternfelcl, sprekend namens de vereniging effectenbescherming, had begrip voor de positie van het bestuur, dat getroffen door de ge beurtenissen in Indonesië, daarom heeft getracht de activiteit naar Ne derland te verplaatsen. Toch is er iets mis gegaan, niet in de eerste plaats door het verlies, dat werd ge leden. Belangrijker is, dat niets werd voorkomen. Sprrker vroeg zich af, of het bestuur zich wel had gewapend tegen het gevaar van dergelijke te leurstellingen en zich door deskundi gen had omringd. op de Beestenmarkt en Vlasmarltit te Goes een St. Ndcolaasvetveenwkt, met de daaraan, vertoornden keuringen gehouden. Het vee van de handelaren en van de veehouders zal in afzon derlijke klassen worden gekeurd, ter wijl daartoij bovendien nog een schei ding zal worden gemaakt tussen roodbont en zwartbont vee. Behalve rundvee zullen ook vette varkens en schapen aangevoerd kunnen worden. Directrice benoemd Mejuffrouw C. Hartog, ambtenares bij de inspectie van het Nyverheids- onderwijs te Leiden, is met ingang van 1 november a.s. benoemd tot di rectrice van de Landbouwhuishoud- school te Tholen, behoudens goedkeu ring. Gwynn speelde. Indien ze werkelyk Iris was geweest, zou John het wel by het rechte eind hebben gehad. Hildreth was bly dat ze in de auto zat, gemakkelyk leunend tegen de warmbruine rugleuning en mét Paul dicht naast haar. Weldra hadden ze de stad achter zich en ontrolde het brede lint van de weg zich onder de voortsuizende wielen. Het was augus tus en de hoog opgaande esdoorns, d'de bochtige weg omzoomden, prykten nog in hun volle zomertooi. Door dorpen met vreemd klinkende Indiaanse namen en steden, die in hun naam herinneringen aan Frank rijk, Engeland of Schotland bewaar den, langs een schilderachtig meer en over een wat slaperige rivier ver volgden ze hun tocht. De Grote John richtte zelden het woord tot Hildreth, maar des te meer tot Paul, die zich blijkbaar uitstekend vermaakte, nu eens vol belangstelling voor zyn reis gezellen, dan weer levend in een ei gen wereld, bevolkt met feeën, reu zen en woudlopers. Soms zong hij met zijn aardige hoge stem een men gelmoes van oude Franse liedjes, als byvoorbeeld „Mère Michel", „Mal- brouck s'en v t'en guerre" of „Bon Roi Dagobert". Hildreth hoorde hem graag zingen en dit streelde zyn jongensachtige ydelheid, zodat hy geleidelyk steeds meer uit zyn repertoire putte. Het waren merendeels vrolyke liedjes, maar sommige, in de taal van de Micmac-Indianen, klonken somber en spookachtig. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12