KAPPIE NIEUWS UIT DE KERKEN LANDBOUW KAN NIET IN TWEE DAGEN GESANEERD WORDEN WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN en de PNEUMASAURUS TviAANÜAU 22 UKTUBLK ltlüö PHuvttiviALL L b Ij ,»l. t i O L l\ A A 1 I (Slot vao pag li gekregen, zodat er geen gelegenheid was om voldoende reserves te vormen voor ongunstige tUÖën, De pryzen zijn nu over hun hoogtepunt heen en zijn reeds dalende, terwijl anderzijds de kosten aanzienlijk stijgen. De boer heeft in de voorbije jaren, onder dwang van de omstandigheden o.a. de afnemende arbeidsvoorziening moéten investeren, doch de hiermee tot stand gebrachte rationalisatie komt echter nog niet tegemoet aan de stijging van de kosten. De lage prijzen waren gedeeltelijk een gevolg van het feit, dat het L.E.I. de kostprijzen baseerde op de betere gemiddelden. Dit betekende echter, dat ongeveer tweederde deel van de Nederlandse boeren deze officiële prij zen niet heeft gebaald. Herziening van de landbouwpolitiek zal daarom van het grootste belang zijn. Ir. Geuze liet voor de zoveelste keer ook een ernstige waarschu wing horen, het bouwplan met verstand samen te stellen. „We doen ons zelf maar a! te vaak schade door teveel van bepaalde gewassen te zaaien. „Laten we toch beseffen, dat we het met een normaal bouwplan beter hebben dan wanneer we ge- Vlissingen Drie koren traden op in Vlissings Concertgebouw Drie Vlissingse koren gaven zater dag dn het Vlissingse Concertgebouw een avond, waarmee meri propaganda wilde maken voor de zangkust. Het is een geslaagd concert geworden, waaraan zowel „Door oefening uit spanning", het Souburgse mannen koor, als het r.-k. dameskoor „St.- Caecilia" eerl bijdrage leverden. Het Vlissings mannenkoor D.O.U. onder Leiding van Thon de Vries opende de avond met het Zeeuws Volkslied. Over het algemeen kon men voor het optreden van D.O.U wel waardering hebben, al bleven er vanzelfsprekend nog enkele wensen. Zo was bijvoor beeld Mendelssohn's „Beati Martui" niet helemaal vlekkeloos. Maar twee volksliedjes in de bewerking van Geraedts en Van Rooyen en de „Jan- sen-cantate" van Claessens daaren tegen werden prijzenswaardig gezon gen. Het Souburgse mannenkoor onder leiding van de heer A. Goedegebure maakte van het eerste ogenblik af een g'oede indruk. Zo werd Palestrina's „O bone Jesu" met name knap uit gevoerd. Maar vooral met „Avond- liedeke" van Jacobs oogstte men groot succes. Na de pauze, trad het r.-k. dames koor „St. Caecilia" op onder leiding van de heer D. j. L. Burm. Ook deze vereniging zong enthousiast. Dë diri gent begeleidde een der werken, na melijk een „Gloria" van Stehle, aan hef harmonium. Toen kwam het Vlissings mannen koor terug. Le rossïgnol, Verdi's Sla venkoor, maar vooral „Die zwölf Rauber" van Imjalof, met soli van de heer C. ten Hacken, waren van goe de kwaliteit. Tot slot volgde er een gezamenlijk optreden van Vlissings en Souburgs mannenkoor in „Domine salvam fac" -onder leiding van de heer De Vries. Een prachtig besluit van deze avond. Eén aanmerking nog op het pu bliek in de zaal: voetengetrappel en fluiten op de vingers kan bij een con cert als dit zeker achterwege bly- ven! Erfpacht Zeehondenwerf Door de heer A. Couperus te Hil versum enerzijds en de heren P. J. Muchal en C. J. Visser, erfpachters van de „Zeehondenwerf" anderzijds, werd aan de Vlissingse raad toestem ming gevraagd, het recht van erf pacht op de terreinen van de „Zee hondenwerf" over te dragen aan de heer A. Couperus voornoemd. B. en W. stelden de raad voor, hier in toe te stemmen. Grond Lange Zelke Door de heer E. C. van Deventer werden aan de gemeente Vlissingen te koop aangeboden de grond met opstal aan de Lange Zelke no. 45 en de ondergrond van het pand Lange Zelke no. 39. Daar het bezit van deze percelen voor een toekomstige sanëring van de oude stad voor de gemeente ge wenst is, verdient, het aanbeveling van dit aanbod gebruik te maken. De heer Van Deventer is bereid bedoel de percelen in eigendom aan de ge meente over te dragen voor een prijs van respectievelijk f 2360 en f 44Ó. Een desbetreffend voorstel wordt thans aan de raad gedaan. Vismijngebouw In de vergadering van 16 december 1955 verleende de raad het college van B, en W. een krediet van f 13.850 voer de aankoop en verplaatsing van een barak van het Ambonezenwoon- oord aan de Koudekerkseweg. Deze barak is inmiddels overge bracht naar en geplaatst op een ter rein, gelegen op de landtong tussen de eerste en tweede binnenhaven al waar zij is ingericht tot vismijnge bouw ten behoeve van de haringaan- voer. Aangezien de grond, waarop deze barak is gebouwd, in eigendom toebehoort aan de Staat der Neder landen (Rijkswaterstaat) en in erf pacht is uitgegeven aan de N.V. Ha ven van Vlissingen, Is het noodzake lijk, dat deze grond met inbegrip van het nodige opslagterrein van laatst genoemde N.V. wordt gehuurd. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor van de N.V. Haven van Vlissingen voor de tijd van 10 jaren, zulks te rekenen met ingang van 1 januari 1956 en mitsdien ein digende op 31 december 1965, te hu ren een tweetal percelen grond, ge legen op de landtong tussen de eer ste en de tweede binnenhaven, ter op pervlakte van respectievelijk 673,3 m2 en 1387 m2, tegen een hüursom van resp. f 572.30 en f 393 per jaar. Collecten De Reclasseringscollecte heeft in Vlls- elrigen 1063.29 opgebracht. zamenljjk naar een overschot streven". In dit verband vond spreker het „rondweg stom", dat er dit najaar weinig wintertarwe gezaaid wordt. Dit zal tot gevolg nebben, dat van andere gewas sen weer een teveel komfc „Streef een beetje naar evenwicht", zo adviseerde ir. Geuze zyn leden. Voor deze met grote aandacht be luisterde causerie, waarop nog een drukke gedachtenwisseling volgde, werden onder leiding van de kring voorzitter, de heef P. J. J, Dekker, eerst enkele kringzaken afgehandeld. In zijn openingswoord wenste de heer Dekker namens de kring ir. Geu ze geluk met zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer1, waarmee het landbouwelement in de volksverte genwoordiging weer is versterkt. Voorts herinnerde hij aan de oogst- resultaten, die door de slechte weers omstandigheden niet zo gunstig zijn geweest. Spreker hoopte, dat de re gering hieruit de juiste conclusies zal weten te trekken en rekening zal hou den met de risico's van de boer. Naar aanleiding van de notulen werd met voldoening geconstateerd, dat de pogingen van de Z.LM., om nog meerdere afgeslagen gronden in de polders Kruiningen en AVaarde te doen opspuiten, met succes bekroond werden. Op 27 november a,s. is er te Kruiningen de jaarlijkse vergadering van het Z.L.M.-secretariaat met de besturen van kring en afdelingen. Het aantal aangeslotenen bij de onderlin ge autoverzékerlng bleek in hët afge lopen boekjaar niet 25 procent te zijn toegenomen. Aan het eind vaii de vergadering maakten verschillenden nog gebruik van dë gèlëgenheid om enkele meer persoonlijke vfagen te stëllèn. Jongerenweekend over „Het creatieve spel" In het jeugdcentrum Hedenesse kwam zaterdag en zondag een ze ventigtal leden van de „Jonge Strijd" en A.J.C. uit Vlissingen, Middelburg en Goes bijeen, om ónder leiding van wika Wasterval te praten over het onderwerp „Het creatieve spel." Was de zaterdagavond grotendeels gewijd aan de bespreking van dit onderwerp, zondag werd het gehoorde in praktijk gebracht. Drie groepen deden hun best in het uitbeelden van spreek woorden, beroepen en abstracte be grippen. Het programma was verder gevuld met enkele lelcespelen en 'n ouderen- en jongerenforum. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Zeeuwse propaganda-commissïe van de Nederlandse Vereniging tot afsdiaffihg van alcoholische dranken. Tewaterlating „Melbury Beacon" Op 3 november zal bij de n.v. ko ninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heit motorvrachtschip „Melbury Beacon" te water worden gelaten. Het schip, dat Wordt ge bouwd voor rekening van de Craw ford shipping co. Ira. te Londen, heeft een lengte van 141.50 meter en een breedte van 18,30 meter en meet 10160 tón deadweight. De doopplech tigheid zal worden verricht door me vrouw mr. M. Kroese—Van den Brandhof. Lezing van de heer Hoitsma Voor de afdeling Zeeland vah de Nederlandse vereniging voor weer- en sterrenkunde zal de heer H. Hoitsma op donderdag" 25 oktober a.s. in „De Gouden Poorte" te Mid delburg een lezing houden. Op deze avond, die om acht uur begint, zal de heer Hoitsma het door hem ver vaardigde festauratié-plah voor hef kalenderuurwerk van de toren der Ned. herv. kerk te Arnemuiden be spreken. Middelburg Ds. van 'f Hof sprak over oproep Synode voor Jonge Kerk Op een centrale bijeenkomst van de Jonge-Kerkg roepen te Middelburg sprak ds. I. P. C. van 't Hof, herv. predikant te Ritthem en waarnemend praeses van de Clasis-Walcheren der Ned. herv. kerk, in het Kerkcentrum aan het Koorkerkhof over „Nieuw- Guinea"i zulks in verhand met de synodale oproep tot bezinning over dit vraagstuk. Deze avond stond on der leiding van de jeugdleidster, mej. M. A. Teunlssen. Ds. Van 't Hof be antwoordde de vraag of het op de weg van de kei-k ligt om zich over dit vraagstuk uit té spreken, bevestigend. Spreker meende, dat tegen de con crete situatie in Indonesië veel be zwaren in te brengen zijn. Voorts be treurde ds. Van 't Hof het, dat de sy node de oproep te eenzijdig in de spanning en de verhouding met In donesië heeft geplaatst. De geschiedenis zoals deze zich ten aanzien van Indonesië heeft voltrok ken en ook dë huidige situatie is stellig vóór de synode zoals Wel wordt beweerd geen tweede open- baririgsbron naast de bijbel geworden, aldus ds. Van 't Hof. De geschiedenis van de 20e eeuw heeft dit vraagstuk wel op haar weg geplaatst en de kerk zal dit niet uit dé weg mogeri gaaii. Dit geldt ook voor de daarmee sa^ menhangende vragen over kolonialis me, nationalisme, ontvoogding enz. Naar de mening van ds. Van 't Hof geeft de oproep van dé syhode geen politiek, maar een theologisch ant woord. Zij geeft, aldus ds. Van 't Hof, evenmin een Concrete öplösisrig aan en heeft als ridhtsnoer het bijbelse begrip van de gerechtigheid. Theologisch zal dit vraagstuk, zo merkte spreker op, nog dieper moe ten worden doordacht. Na deze uit eenzetting Volgde een geariimêerdé discussie. Naar de mening van ds. P. F. Th. Aalders was het theocratisch aspect in de oproep niet voldoende tot zijn recht gekomen. Ds. Aalders plaat ste het probleem-Indonesië in het licht van de verhouding tot de Islam en andere anti-christelijke machten. Ds. Van 't Hof besloot deze interes sante bijéénkomst. Uitvoering „De kleine stem" Zaterdag 3 növëmber a.s., des avonds otn half acht geeft het kinderkoor ..De kleine stem" té Middelburg ón der leiding van zijn dirigent, de heer Ab Liehtendahl, een uitvoering in het Schuttershof. Vóór dë pauze zullen de klassen A en B afwisselend enkele nummers ten gehore brengen, waarna na de pauze het zangspel in twee be drijven „Goudmuiltje" opgevoerd zal worden door klas B. Jaarvergadering groep Middelburg P.v.d.A. Onder voorzitterschap van me vrouw Van RooBiesen hield de groep Middelburg van de Partij van de Arbeid haar jaarvergadering in 't gebouw „De gouden poorte" te Mid delburg. Nadat de gebruikelijke jaar verslagen onder dankzegging werden goedgekeurd, las de secretaresse haar jaarverslag voor. Hieruit bleek, dat het ledenaantal in het afgelopen jaar aanzienlijk gesctegen is4 't Financieel verslag toonde bevrediehde saldi. Het bestuur werd in. zijn geheel herko zen. De presidente deelde mede, dat op 7 november in Middelburg de Vrouwendag gehouden zal worden. De radio-spreekster Rita de Brüyn Oübo- ter zal hier een rede houden. De le den van de groep zullen dan het spel „De levende poppenkast" opvoeren. Aan het begin van dé vergadering werd mejuffrouw N. S. C. Tendeloo herdacht. Grijpskerke Raad vergadert De gemeenteraad van Grijpskerke die tegen dinsdagmorgen 9 uur bijeen; is geroepen, zal zich o.m. beraden over een verzoek van het bestuur der bijzondere school om medewerking te verlenen bij de aanleg van rijwiel- relckén en een nieuwe verlichting. De kerkèraad der gereformeerde kerk wil een perceel grond aankopen voor de bouw van een pastorie. Voorge steld wórdt aan heit gemeenteperso- nsel bij wijze van voorschot een uit kering ineens toé té kennen óver het tijdvak 1 september 1956 tot 1 ja nuari 1957 en tot voorlopige goed keuring van het plan tot onteige ning van enige percelen met opstal len in het uitbreidingsplan. Officiële publikaties VLISSINGEN. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEK GEDEELTE VAN DE BONEDIJKESTRAAT. Burgemeester en wethouder van Vlis singen brengen ter openbare kennis: dat dè Boned Ijk est ra at tussen de Schuit- vaartgracht en de Sottegemstraat zal zijn afgesloten voor alle verkeer met uit zondering van voetgangers vanaf 23 okto ber tot en met 1 december 1956 of zo- Veel korter als mogelijk of langer als nódig zal blijken. Vlissingen, 20 oktober 1956. HOOG EN LAAG WATER 23 oktober Vlissingen Terneuzeïl Hansweert Zievikzee Wemeldinge Ü.+NA.P. U.+N.A.P. 3.50 4.21 4.59 5.21 5.38 2.22 2.36 2.48 1.62 1.86 16.02 16.32 17.09 17.32 17.47 2.28 2.42 2.50 1.61 1.84 10.15 10.43 11.18 10.38 11.13 2.10 2.28 1.43 22.38 23.06 23.41 23.05 23.34 2.01 2.13 2.3i 1.49 ZUID-BEVELAND Goes ZoeklichtMaranatha-conferentie Op dinsdag 23 en woensdag 24 ok tober zal In zaai Krijger te Goes een Zoeklicht-Marariatha-conferentie ge houden worden. Als algemeen onder werp heeft men gekozen: „De bruiloft des Lams". Hierover zullen spreken ds. J. Karelse, vrij evangelisch predi kant te Goes, ds. J. P. van Roon, Ned. hervormd predikant te Zierikzee, ds. H. Timmerman, vry evangelisch pre dikant te Yerseke, de evangelisten J. Kits te Doorn en J. vari Oostveen te Driebergen en ds. J. Servaas, predi kant der Belgisch Evangélische Zen ding te Gent, in wiens handen tevens de leiding van deze conferentie is. Medewerking wordt verleend door een zangkoor. Op belde, dagen worden zowel des middags ais des avonds bijeenkom sten gehoUdén. Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond De C.JB.T.B. (Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond) afd. Goes, heeft vorige week in „De Landbouw" haar vergaderseizoen geopend. De bijeenkomst, die onder leiding stond van de voorzitter de heer J. de Jager, stond in het teken van de her verkaveling. waarover de heer A. Markusse een inleiding hield. Er volg de een bespreking over dé verschillen de werkmethodes, die door de Cul tuur Technische Dienst worden toege past. Na de pauze hield men een Impro visatie-wedstrijd. Drie bezoekers ga ven zich op als lid. Kruiningen Vergadering N.C.V.B, De afdeling Kruiningen van de N.- C.V.B. hield haar maandelykse ver gadering onder leiding van mevrouw A. Lighthart SchenkVan Zijtveld. Drie leden der afdeling, n.l. de dames E. KoleVan Iwaarde, T. Hovestadt Poleij en M. Polderman—Boogaard, vertelden over hun indrukken van een reis. die ze deze zomer gemaakt heb ben naar Canada en de Verenigde Staten. Ieder van hen bezocht een ge- emigreerde zoön met diens gezin. Met talrijke bijzonderheden wisten zij de aanwezigen zeer te boeien. Me vrouw C. KoolstraSteketee had de avond ingeleid met een beschouwing over Abraham, die ook zijn geboorte land vërliet. Ds. j. Koolstra vertóöndé enkelë films over Canada. Afscheid ds. G. Zomer Zondagmiddag nam ds. G. Zomer na een verblijf van vier éh eert half jaar afscheid van de gereformeerde kerk (onderh. art. 31) te Vrouwen polder. Ds. Zomer had als tekst II koninthe 6 vers 1 en 2. Aan de pre diking ging eerst de bevestiging vart drie nieuwe lidmaten vooral Ds. Zo mer wees op het gevaar de mens in het middelpunt van deze dienst te zien. „Wij moeten niet naar deze lid maten zien en U moet niet naar mij zien", aldus ds. Zomer. „Het gaat im mers om Hem, die. ons Zijn genade geschonken heeft". Ds Zomer wees er op, dat de predikant weggaat, maar dat God blijft. Hij wees er zijn toe hoorders op, dat zij de genade Gods niet tevergeefs ontvangen hebben. „In heel ons leven moet de genade Gods tot uitdrukking kohi.en, in huwelijk, gezin, Zaak of werk, God en Christus zien, dat is het feest Van deZé dag", aldus ds. Zomer. Onder de belangstel lenden bevond zich o.a. de burgemees ter vah Vrouwenpolder, de heer A. de Kam NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Voorburg (Wljkgetrt. Noordélnde): B. J. Ldetaert Peerbolte, woonachtig te Hulzuih. Bedankt voor Hedèl A G. Haring te Loon óp Zand. Beroepen te Andel- Mi Ottevangef te Lelden. Bedankt voor Lelden A. A. Koolhaas te Amersfoort. GEREF. KERKEN'. Aangenomen naar Knijpe: G. de Rui ter te Noondwolde; naar Molenaarsgraaf- Brandwijk T. S. van Leeuwen, kand. te Schèvenihgen. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K. O. Bedankt voor IJmulderi J. Faber të DéVentèr. 2 Aangenomen naar Zwolle Jé predipl.: C. Bos te Emmeloord. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rotterdam-krallngèrt: B. Bijleveld te Noordeloos DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Beroepen te Hoofddorp-Haarlemmer meer: F. R. van der Méulen te Ternaard. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Giesséndam: ti. Van Giïst te Dlrksland. Intrede ds- P. Homburg Zondagmorgen zal ds. P. Homburg uit Ommen In de gereformeerde kerk te Vlissingen bevestigd worden door de plaatse!^ke predikant ds. A. Ver schoor. In de namiddagdlenst zal ds. Homburg z\jn in trede-predikatie hou den. OUD GEREF GEMEENTEN. Bedankt voor Giessendam: J. Willink in Doetinchem. Collecten De Zeeuwse collecte bracht te Schoon- dljke 335.71 op. Térheuzêri Zestig jaar Leger des Heils in Terneuzen. Op zondag 4 november a.s. zal het istig jaar geleden zijn, dat de eerste r Leger des Heilssoldaten in Terneuzen kwamett, teneinde eeh korps te ves tigen. iajoor W. Palstra was de leider van de openingssamenkomst en Ensign M^ Visser, een Zeeuw van ge boorte, werd toen aangesteld als lei der van het in oprichting zijnde korps. Na de moeilijke beginjaren kreeg het Leger des Heils in Terneuzen meer atmslag toen men ln 1901 in de Donze Visserstraat een eigen ge bouw kon betrekken. Vanuit dit ge bouw, waar regelmatig Evangefie- samenkomsteii worden gehouden, heeft het Leger zyn arbeid niet alleen in Terneuzen, doch ook ln een groot deel van Zeeuwsch-Vlaanderen ver richt. Weliswaar lagen de omstan digheden hier geheel anders dan in de gróte steden, maar bij verschillen de gelegenheden heeft het Leger des Heils toch ook hier zeker zijn be staansrecht bewezen. Het jubilerende korps zal de op richting herdenken door een reeks bijzondere samenkomsten in de pe riode van zaterdag 3 tot en met zon dag 11 november a.s. De openingssamenkomst in de open lucht op zaterdag 3 november en de saménkoinsten op de daarop volgen de zondag, zullen worden geleid door de veldsecretaris van het Leger des Hèils, majoor Hoenderhen en het muziekkorps uit Middelburg zal daarbij medewerking verlenen. De sluitingssamenkomsten, een week later, worden geleid door de divisie-officier, majoor Nijman. In de tussenliggende week wordt verder riög een reeks bijzondere bijeen komsten gehouden. Botsing Op de hoek HerengrachtNoord straat te Terneuzen ontstond vorige week een botsing tussen een vracht auto, bestuurd door de heer P. L. de B. en een bestelwagen, bestuurd door M. v. d. V., belden uit Terneuzen. Persoonlyke ongelukken deden zich niet voor, maar wel werd aan de wa- fens enige materiële schade toege- racht. Proces-verbaal werd op gemaakt. Axel Verjaardagsfonds Gedurende het dèrdé kwartaal 1956 bracht het „Verjaardagsfonds" der ned. herv. kerk te Axel ëen bed op van 384.32. Hiervan wérd 350 afgedragen aan het „Orgelfonds", waarmee de renten en aflossingen van het onlangs geplaatste nieuwe orgel worden betaald. Lezing over „Israël" Ds. J. Tabaksblatt, die onlangs een reis maakte door Palestina, zal op woensdag 24 oktober a.s. in het To renlokaal der ned. herv. kerk té Axei een lezing houden over Israël. Ds. Ta baksblatt, die als een goed vërtêllèr bekend staat zal zijn lezing toelich ten met lichtbeelden en opnamen van Israëlische muziek. Hontenïsse Jeugdgebouw De ned. herv. kerk te Hontenisse kreeg uit het „Rampenfonds" een be drag van maximaal 4000.— toege wezen voor de bouw van een jeugd gebouw. Voor een dergelijk gebouw heeft men echter circa 6000 nodig. Daar dé kerkeraad dit meerdere be drag van 2000 niet uit eigen mid delen kan financieren, overweegt men de organisatie van een bazaar, verlo ting o.d. ten einde dit gebouw toch te kunnen doen verrijzen. Oostburg „Tot vijf over twaalf". In hotel „Du Commerce" te Oost- burg werd een tweetal filmvoorstel lingen gegeven van de rolprent „Tot vijf over twaalf". Deze film handelt over de opkomst en de ondergang van het nazi-Duitsland van de eerste we reldoorlog af tot de capitulatie 1945. Uit verschillende documentaires heeft men deze rolprent samenge steld. De film laat onder meer zien de meedogenloze bombardementen op Warschau, Rotterdam en Londen, de feraffineerde overval op Pearl Har- our door de Japanners, het privé le ven van Hitier en de chaotische terug tocht van de Duitse troepen uit Rus land. Aan deze beklemmende film ging een wat lichter programma voor af. Zo kreeg men een muziekfilm te zien en verder een kleurenfilm over bloemen. Beide voorstellingen waren uitverkocht. 42. De zaak was nu snel be klonken. Hoewel teleurge steld over het verlies van wat aantrekkelijk wand- verslerlngsmaterlaal durfde Mallekorso niet ln te gaan Legen de uitdrukkelijke wéns van zijn niéuwe me dicijnman. Spoedig waren Kapplé en Okki bevrijd vah hun boeien. Zij vielen hon gerig aan op dè smakelijke frultvoórraad van de Maat. „Hoe kom je hier nou weer verzeild?" vroeg Kap- ple verbaasd. „Als een soort van medicijnman nog wel. Ik moet zéggen, je hebt ons net op tijd uit de nesten gehaald!" „Nou, dat zat zo", begor de Maat. stralend van trot; op het welslagen van zij; plan. „Toen jullie achte die pneuehdraal aanliepen ben ik wat ach tergebleven. niewaar? Eerst kwam Rlvaldi hö^ langs en toen kwamen die negers. Ik mee, hè? Recht naar die grote tent,liièr mi el fruit èh zo. Niet dat 't daarom nou zo gezel ,vas, dat nietl Maar ln leder geval geert hongei ,n m'h pijp op een apart tafeltje. Die negers zlji. er erg zuinig op, hè, die pijp. Omdat ik daar dait eerste monster meé heb laten ontploffen. Zodoende ben ik noii de Gro- te Nieuwe Medicijhman En m'n pijp heet Rokende Geestenbezweerder!" Hij zweeg bescheiden en staarde bewonderend naar z'n schuimkop. „Alle gMmpiepers, Ome Tjeerd!" begon Okkl vol bewondering. „Dat heb je fideel opgeknapt. En wat noofd? Het lijkt voor lelhorens heo ie da. wel...." De rest van zijn woorden s.hó verloren ln een adembenemend gebrul dat het drietal verschrikt deed terugdeinzen. Leraren hielden in Eindhoven protestvergadering. In do aula van het gymnasiuniAtl- gustinlftnum te Eindhoven Is de/.er dagen een regionale proteatvergade- ring van rectoren, directeuren en do centen werkzaam bij het voorberei dend hoger eh middelbaar onderwijs en het middelbaar nijverheidsonder wijs in Midden- en Oost-Brabant, Noord- en mlddeii-Llmburg gehouden, die door ongeveer 300 personen 18 be zocht. Dr. A. la Fleur, voorzitter van de raad van leraren uit Overveen, hield een uitvoerig betoog waarin hij ver klaarde dat het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs op Schande lijke wijze is- en wordt verwaarloosd. Hij voorzag als gevolg hiervan de in voering van een beperking van het jaafltfks toe te laten aantal leerlin gen. Bij het voorbereidend hoger-middel» baar onderwijs en middelbaar nijver heidsonderwijs ls een schreeuwend ge brek aan bevoegde docenten, aldus de heer La Fleur, die voorts mededeelde dat een door de Raad van Leraren ge houden enquête heeft uitgewezen dat op 15 september op 374 scholen 944 lesuren per week waren vervallen we gens gebrek aan bevoegde leraren. De vergadering besloot tele grammen te zenden aan de minis ter-president en aan de ministers van onderwijs, kunsten en weten schappen en van binnenlandse za ken alsmede aan de politieke par tijen. waarin geprotesteerd wordt tegen uitsluiting der leraren bij de saTarisverbetering der hogere amb tehareri en erop wordt aangedron gen dat „aan de leraren alsnog die plaats wordt teruggeven welke zij naar recht en billijkheid dienen in te nemen ln het midden van de ho gere ambtenaren". Onbloedige revolutie in Honduras Een militair trimviraat heeft gis teren in Honduras een staatsgreep -uitgevoerd en de macht overgeno men. De staatsgreep ging gepaard aan een onbloedige revolutie. In een officiële verklaring werd gezegd, dat het staatshoofd Jullo Lozano de macht heeft moeten af staan aan generaal Roque Rodriguez, directeur van de militaire acn-f-mie, kolonel Hector Carraccioli. bevelheb ber van de luchtmacht, en majoor Roberto Galves. Mau-Mau-leider aangehouden Een Britse patrouille heeft zondag Dedan Kimathi, de leider van de Mau-Mau in Kenia, gevangen geno men. Kimathi, dié aan het been werd ge wond, is in een ziekenhuis opgeno men. Hij Werd aangehouden, toen hij op ongeveer 200 km ten noorden van Nairobi zijn toevlucht wilde zoeken in een reservaat van de Kikoejoes. Door zijn gevangenneming is er ln feite een einde gekomen aan de ver zetsbeweging van de Mau-Mau tegen de Britten. Buitengewoon lidmaatschap voor mevrouw Bouman De Nederlandse Vereniging van vrouwen met een academische oplei ding te Groningen heeft aan mevrouw Bouman het buitengewone lidmaat schap der vereniging aangeboden. De aanbieding van dit buitengewone lid maatschap der vereniging, die 2600 leden en drie buitengewone leden telt, zal geschieden op 26 januari 1957. Naar wy vernemen, zal mevrouw Bouman dit buitengewone lidmaat schap aanvaarden. Israëlische auto's reden op mijnen: drie doden. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft medegedeeld dat drie Israëlische soldaten om het leven zijn gekomen en 21 gewond, toen de mili taire voertuigen, waarin zij zich be vonden, ten noord-westen van El Au- ja op door Egyptenaren gelegde mij nen reden. De woordvoerder voegde hieraan toe dat de mijnen op geruime afstand van de grens op Israëlisch gebied wa ren gelegd, en wel nabij de kolonie Kzioth, in het gebied van Matzana. Nederlandse Bank heeft disconto verhoogd. De Nederlandsche Bank heeft be kendgemaakt, dat zij met ingang van heden haar rentetarieven als volgt heeft Vasfgesteld: Wisseldisconto 3 promessen- disconto 4 j rente voor voorschot ten in rekening-courant en belenin gen voor particulieren 5 voor anderen 4 Onder „particulieren" zijn te ver staan alle natuurlijke en rechtsperso nen, behalve: de staat der Neder- den, de ingevolge de wet toezicht kredietwezen in het register der kre dietinstellingen ingeschreven han delsbanken, centrale kredietinstelling gen, landbouwkredietbanken en alge mene spaarbanken, zomede de leden van de vereniginger, die aangeslot- ten zijn bij de Nederlandse organisa tie van het effectenbedrijf en de leden van de Vereeniging van Valutamake laars en Discontohandelaren. De Nederlandsche Bank is tot ver hoging van haar rentetarieven over de gehele linie met overgegaan op grond van de tendentie tot voort gezette expansie van de kredietverle ning door het bankwezen gepaard gaande met een minder gunstige ont wikkeling van de betalingsbalans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7