PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gomulka: „Wij verdedigen ons als men democratisering wil stuiten" Eisenhower: krachtig protest tot Boelganin Nederlands landbouw kan niet in twee dagen gesaneerd worden BILT Rock 'n roll"- relletjes EXPLOSIE RICHTTE RAVAGE AAN IN WINKEL TE ROTTERDAM Vandaag... DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 250 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; G.50 p. kw.; fr. p.p. C.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regclc) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3041 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. „POOLSE TITO" MET KRITIEK VOOR RADIO Rus Rokossowski, defensie-minister, uit Poolse partijfunctie gezet Na zaterdag gekozen te zijn tot eerste secretaris van de Poolse communistische partij, heeft de „Poolse Tito" Gomulka, een radio toespraak gehouden, waarin hjj felle kritiek uitoefende op het beleid van de Poolse regeerders in de laatste jaren. Ondermeer zei hij voorts dat een nieuwe kieswet zal worden afgekondigd, welke het volk niet alleen het recht gerandeert om te stemmen, maar ook om te kiezen. De Russische delegatie onder leiding van partysecretaris Nikita Kroesjtsjew, die vrijdag plotseling naar Warschau was gevlogen, is zaterdag naar Moskou teruggekeerd. Intussen werden troepenbewe gingen gemeld; zelfs was er sprake van botsingen tussen Poolse en Russische eenheden aan de Oostduitse grens. De Poolse minister van defensie en opperbevelhebber der Poolse strijdkrachten, maarschalk Konstantin Rokossowski, is uit het politbureau van de communisti sche partij verwijderd. Tijdens de besprekingen tussen Russen en Polen in Warschau zou Kroesjtsjew hebben gedreigd, Rus sische troepen naar Polen te zen den als de Poolse communistische partij maarschalk Rokossowski uit haar nieuwe politieke bureau zou verwijderen. Rokossowski is een in Polen geboren Russische generaal, 99 Ongeregeldheden in Apeldoorn en Leeuwarden Hoewel de film „Rock around the clock" in Apeldoorn niet wordt ver toond, zijn er om deze film dit week end toch ernstige relletjes geweest in Apeldoorn. Het feit namelijk, dat de film in Apeldoorn heeft verboden, burgemeester de vertoning van deze hééft een aantal jongelui aanleiding gegeven tot het organiseren van een protestbetoging, die uiteindelijk is ontaard in een tarten en uitdagen van de politie. Gewapend met een bord „Wij willen rock 'n roll" trok ken zij zaterdagavond door het cen trum van de stad. Het politiebureau werd met stenen en bierflessen beko geld. Toen de rel bij het politiebureau tè grote vormen dreigde aan te ne men, gebruikte de politie gummi stokken om de jongelui uiteen te drijven. Zondagavond was het in Apeldoorn nog veel erger. Een optocht van met grote borden gewapende demonstran ten moet met behulp van de politie honden en de gummistok uiteen ge slagen worden. Bij de burgemeester sneuvelde een ruit en later op de avond werden van het politiebureau ook diverse ruiten ingegooid. Ver scheidene politieagenten raakten ge wond en een groot aantal rad draaiers werd opgepikt. De gehele avond bleef het zeer onrustig in de stad. Rumoerige jongelui trachtten met gloeiende sigarettenpeuken de vacht van de politiehonden in brand te steken, terwijl passerende automo bilisten met stenen en klinkers wer den bekogeld, zodat extra politie- troepen in de stad moesten blijven surveilleren. De burgemeester van Leeuwar den heeft besloten om in het belang van de openbare orde de vertoning van de film „Roek around the clock" te verbieden. Vrijdag- en zaterdagavond, na de laatste voorstellingen in de Cinema bioscoop te Leeuwarden, is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Een zeker deel van d£ jeugd moles teerde de politie, sleepte rijwielrek- ken de rijweg op, vernielde ruiten en beschadigde auto's. Ook hier moest de rock 'n roll-jeugd met de gummi stok uiteengeslagen worden. die het bevel voert over het Pool- -se leger. De gerehabiliteerde Pool se communistenleider Gomulka zou van zijn kant een ultimatum hebben gesteld, waarby hij dreig de het volk in opstand te doen ko men, indien Moskou Polen geen grotere onafhankelijke status zou verlenen. In officiële communiqué's werd al leen gezegd, dat „hangende proble men, die voor de twee partijen van belang zijn" waren besproken, „in een sfeer van vriendschappelijke op rechtheid". Een westers diplomaat, die te Wenen arriveerde uit Polen, ver telde gisteren dat Russische sol daten en Poolse politiemannen in botsing waren gekomen in de stad Lignica (Liegnitz) nadat honder den anti-Russische aanplakbiljet ten in de stad waren verschenen. Volgens een correspondent van de „New-York Times" hebben Pool se grenstroepen gevuurd op een Russisch regiment, dat probeerde, van Oost-Duitsland uit, de haven stad Stettin binnen te rukken. De Warschause correspondent van het Franse blad „Le Monde" meldde, dat Russische troepen en achthonderd tanks uit andere de len van Polen op weg waren naar Warschau. Politieke waarnemers van de wes telijke landen deelden echter" in Warschau m&e, dat zij geen troepen bewegingen, in of om Warschau had den waargenomen. De „New-York Times" meldde gisteren uit War schau, dat de Russische troepen van de Poolse hoofdstad wegtrokken, zonder dat overigens de politieke cri sis over de Poolse eisen voor een van de Sowjet-Unie onafhankelijke koers zou zijn opgelost. Gisteren werd generaal Waclaw Komar, eens tezamen met Gomulka gezuiverd; in ongenade gestoten en gevangen gezet, weer aan het hoofd van de Poolse politieke politie ge plaatst. Zijn mannen bewaakten het gebouw van radio-Warschau, toen Gomulka's rede werd uitgezonden. Gomulka's kritiek gold het econo misch en agrarisch beleid en vooral het regime in het algemeen. Hij be toogde ondermeer, dat Polen zich zal verdedigen, zodat het niet van de weg van democratisering kan worden afgedwongen. Ruim 3000 Hongaarse studenten hebben aangekondigd, dat zy een „onafhankelijke" studentenorganisa tie hebben gevormd, nadat zij hun lidmaatschap van de Hongaarse communistische '"eugdorganisatie hadden opgezegd. Een delegatie van de Russische communistische party is in Praag aangekomen om „leven en werk der partij in Tsjeclio-Slowalqje te bestu deren". CORRESPONDENTIE OVER A-BOMMEN Maarschalk Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie, heeft in een schrijven aan president Eisenhower van de Verenigde Staten een onmid dellijke overeenkomst voorgesteld tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie tot het stopzetten van proeven met atoomwapens. Vrijdag werd deze brief te Washington over handigd; Eisenhower heeft dezelfde dag meteen in krachtige bewoordin gen geantwoord, waarbij hij ver klaarde dat Boelganins brief „per soonlijk beledigend voor mij" is, en „een inmenging inhoudt in de bin nenlandse zaken van de Verenigde Staten". Boelganins brief hield in feite een onderschrijving in van de voorstellen die de democratische kandidaat voor de presidentsverkiezingen, Adlai Ste venson, tijdens een verkiezingsrede voering gedaan heeft, en waarover hij later door vice-president Nixon scherp is aangevallen. In zijn antwoord aan Boelganin stelde Eisenhower vast dat de Rus sische brief in Moskou geopenbaard was, zonder voorafgaand overleg met Washington. Dit, zo verzekerde Ei senhower, betekent een afwijking van de internationale gebruiken, en in meer dan één opzicht. „Ten eerste: het verzenden van uw brief in de tijd van een' nationale ver kiezingscampagne, waarin uw steun wordt uitgedrukt voor de denkbeel den van bepaalde vooraanstaande figuren in de Verenigde Staten, be tekent een inmenging van een bui tenlandse staat in onze binnenlandse Vier topfiguren uit de Poolse commu nistische partij hebben een vergade ring bijgewoond van de centrale raad van de Poolse verenigde arbeiders partij. Bij hun aankomst v.l.n.r.: Jo sef Cyrankiewicz de Poolse premier; Wladislaw Gomulka. de in zijn eer herstelde Poolse leider; Stanislaw Zawadzki, minister van arbeid en Edvard Ochab, eerste secretaris van de Poolse arbeidersparty. De Amerikaanse president stelde dat een buitenlandse ambassadeur naar internationaal gebruik persona non grata zou worden verklaard als hij zich op een dergelijke wijze mengde in de binnenlandse aangele genheden. In ongewoon krachtige bewoordin gen wees Eisenhower Boelganin erop dat de Russische premier blijkbaar „mijn eigen oprechtheid in twijfel heeft getrokken". Eisenhower verklaarde niet, zoals in dergelijke gevallen wel gedaan wordt, opdracht te hebben gegeven om de brief te verwerpen. „Dit is niet omdat ik deze afwijkingen van het internationaal gebruik toesta, maar omdat ik nog steeds de hoop koester dat rechtstreekse gedachten- wisseling tussen ons de zaak van de vrede kan dienen", aldns de pre sident. Deze twee foto'sdoor een amateur-fotograaf gemaakt if vanaf de kotter ,_Pontchar- train" van de Amerikaanse kustwacht, geven een uniek beeld van het verongelukken van een viermotorige strato- cruiser van de Pan American World Airwaens, die ter hoog- te van San Francisco, doch ver uit de kust, door een motor- storing in de Stille Oceaan stortte. De bovenste foto toont het moment, waarop de machine het water raakte, waarbij de staart onmiddellijk afbrak. De onderste opname toont het vliegtuigwrak op het water. Op de voorgrond een van de reddingsboten van de kotter, waarmee alle 31 inzittenden §f van de stratocruiser konden worden gered. llllUIIIIIIIIlllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Scheepje zonk: twee kinderen verdronken. Twee kinderen zijn verdronken, toen door tot nu toe onbekende oor zaak het circa 130 ton metende schip „Nieuwe Zorg", dat in het Wilhelmi- nakanaal te Oosterhout voor de wal lag, is gezonken. Het schip was ge laden het zand. Schipper Van der List merkte toen hij om half zes zaterdagmorgen wak ker werd, dat zijn schip zinkende was. In paniek wisten hij en zijn vrouw en het oudste kind van vijf jaar zich te redden. De jongste kin deren die in het achteronder sliepen, dat reeds byna geheel onder water gelopen was, kon men niet meer be reiken. Omstreeks half acht arri veerden zes man van het detache ment torpedisten uit Keizersveer om hulp te bieden. Slechts een klein ge deelte van het schip stak toen nog boven water uit. Enkele uren later werden de lijkjes van de twee kinde ren geborgen. OOK OMGEVING KREEG SCHADE Nachtwaker opgenomen in ziekenhuis Gistermorgen omstreeks half zeven heeft zich een explosie voorgedaan in het dameskleding- en stoffenma- gazijn van H. Both aan de Keizer- straat-Vissersdijk te Rotterdam. Er werd een grote ravage aangericht, een nachtwaker liep lichte brandwon den op. De man moest in hét zieken huis C'oolsingel worden opgenomen. De explosie, die door de hevige klap tal van omwonenden met schrik deed ontwaken, ontstond in de keu ken, gelegen op de tussenverdieping, en ging gepaard met een enorme steekvlam, die enige gordijnen in vlam zette. Na de explosie zag het er in en rond het magazijn uit of er een gra naat was ingeslagen. Glazen deuren waren stuk en ontzet, plafonds be schadigd, stoelen omvergesmeten, de vloeren vol kalk, cement en glas. Minstens dertig étalageruiten be gaven het en ook de straten rondom de winkel waren bezaaid met glas scherven, die zelfs twee buitenstaan de auto's hebben beschadigd. Gordij nen hingen naar buiten en de geëta leerde goederen lagen als het ware voor het grijpen. De ravage heeft zich gelukkig beperkt tot een ge deelte van de begane grond en de tussenverdieping; de eerste étage bleef intact. Op het ogenblik van de ontploffing kwam de 32-jarige PTT-monteur G. van der G. van zrjn werk en liep aan de Blaak. Hij schrok van de klap en het glasgerinkel en rende naar de plaats van het ongeluk. Door een étalage stapte hij naar binnen en drong door tot in de keuken. Hij rook gas en zag de hoofdkraan van het gasstel openstaan. Direct sloot hij de toevoer af, pakte een melkkoker. IR. GEUZE SPRAK IN KRUININGEN Prijzen waren onvoldoende voor het vormen van reserve In zijn causerie voor de kring Oost Zuid-Beveland van de ZJL.M., heeft de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze, zaterdagmiddag in „De Koren beurs" te Kruiningen, stelling genomen tegen de vorige week door ir. J. A. Emmens, voorzitter van het Genootschap voor Landbouwwetenschap, ge dane uitlating over de kleine landbouwbedrijven, die samengevoegd zouden moeten worden. „Hier is de Industrieel Emmens en niet de landbouwkun dige aan het woord geweest", zo was de conclusie van ir. Geuze. „We weten ook wel, dat er iets aan de structuur van onze landbouw ontbreekt, doch we zijn druk bezig hierin verbeteringen aan te brengen. Niet voor niets wordt met de herverkaveling tweederde van Zeeland op haar kop gezet. Het gaat nu eenmaal niet om vandaag geheel Nederland op de schop te leggen en hiermee morgen klaar te zijn. Er zullen enkele tientallen jaren nodig zijn om financieel en technische het saneringsprogram voor het gehele land te kunnen uitvoeren." Met voorbeelden toonde spreker aan, dat het buitenland op dit gebied evenmin stilzit. Daarom zullen we steeds moeten blyven werken aan de structuurverbetering van onze vaderlandse landbouw. De algemeen voorzitter van de Z.L.M. betoogde, dat de boer van nu zijn opvolgers een goede technische opleiding zal moeten geven. In dit verband was ir. Geuze van mening, dat er hiertoe op de duur in alle pro vincies een middelbare landbouw school zal dienen te komen. met sporen meer aan de bodem wordt toegediend, terwijl door de veel gro tere oogsten aanmerkelijk meer spo renelementen aan de grond worden onttrokken. Ook adviseerde hij met het gebruik van geconcentreerde meststoffen te beginnen, doch niet op te grote schaal. „Vindt zoekend en tastend uw weg hierin". Uitvoerig stond ir. Geuze stil bij een vreedzame toepassing van de atoomenergie, ook in het belang van de landbouw. Door met bestraling een „shock" in het zaad te veroorzaken, is het b.v. in Ca nada reeds gelukt, gerstrassen te krij gen, die veel sneller rijpen en dus op noordelijker breedte uitgezaaid kun nen worden. Ook bij conservering van granen, vlees e.d. kan van de stra lingstechniek gebruik worden ge maakt. Van radio-actieve meststoffen kan eveneens nog veel verwacht wor den. Met al deze vraagstukken zal de landbouw in de zeer nabije toekomst worden geconfronteerd. ,w - TE LAGE PRIJZEN. de enorme ontwikkeling van de tech- niek, welke ook niet aan de landbouw beschouwing van de con- voorbijgaat. Hij riep de boeren op zich jnncturele situatie van de landbouw, meer te gaan verdiepen in de sporen- kwam ir. Geuze tot- de conclusie, dat elementen. Ook op de kleigronden landbouw ln de voorbije jaren te gaan zich „honger"verschijnselen lage pryzen voor zyn produkten heeft voordoen, omdat er weinig stalmest (Vervolg op pag. 7) J vulde deze enige keren met water en weldra waren de brandende gordij nen gedoofd. Inmiddels was middel alarm gegeven en kwamen brand weer en politie te hulp. Bij onderzoek is gebleken, dat de gasleiding van het door de ontplof fing getroffen winkelpand niet lek was. Toen de 74-jarige nachtwaker H. L. S. een lucifer afstreek om water voor thee te gaan koken, had de ontploffing plaatsgevon den. Vermoedelijk heeft de gas kraan voordien lange tijd openge staan. De dood op de weg Zaterdagmiddag is te 's-Hertogen- bosch de 73-jarige wielrijder F. van der B. te Nieland door een auto ge grepen en gedood. In Bussum werd op dezelfde dag de 72-jarige mevr. C. M. W.-de J. door een auto, bestuurd door de heer W. F. uit Amsterdam, aangereden en gedood. Zondagochtend werd de 59-jarige wielrijder H. D. uit 's-Hertogenbosch door een auto gegrepen. Hij overleed tijdens het vervoer naar het zieken huis. Zondagmiddag reed in 's Herto genbosch een bestelauto, die onder toezicht door een dame zonder rijbe wijs bestuurd werd. Ter hoogte van het paleis van justitie raakte zij de macht over het stuur kwijt en reed tegen een gevel op, juist toen twee kinderen passeerden. Het 3-jarig meisje W. J. raakte zodanig tgeen de muur bekneld, dat zij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis over leed. Haar zusje, de 14-jarige Th. J. kreeg inwendige kneuzingen. Zondagmorgen reed in Zevenber gen de 30-jarige A. de K. met zijn bromfiets tegen een voetganger op. K. kwam te vallen en is in een zie kenhuis overleden. ...is het 50 jaar geleden, dat de H befaamde Franse landschap-, stilleven- en portretschilder I Paul Cézanne te Aix-en-Pro- vence overleed. Hij was een voorloper van het expressionis- me en de wegbereider van het kubisme, In 1954 werd zijn atelier in Aix-en-Provence als museum ingericht. ...is het 100 jaar geleden, dat M de Duitse componist Eduard s Schütt te St.-Petersburg werd e geboren. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIII WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust la ter vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 23 oktober. Zon op 7.21 onder 17.31 Maan op 20.00 onder 11.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1