PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Plotseling bezoek Kroesjtsjew in Warschau verwekt opschudding Waar de vaste verbinding met Z.-Vlaanderen? de BILT Huurverhoging op 1 juli 1957 IN VEILIGHEIDSRAADTEGEN ISRAËL SANCTIES GEËIST EREDOCTORAAT RECHTEN VOOR MEVROUW MIEKE BOUMAN VERWACHT... 199e jaargang - no. 249 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. week; 6.50 p. kw.; fr. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummers 15 cent. Zaterdag 20 oktober '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, BrouweriJstr. 2; Zierlkzee, N'. Bogerdstr. 24. telef. 26. ONRUST EN ONWENTELINGEN DUREN VOORT Verguisde Gomulka weer in bestuur van Poolse communistische partij (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen is in de minis terraad definitief besloten de huur verhoging te doen ingaan op 1 juli 1957, dat is een half jaar later dan aanvankelijk in het voornemen lag, De langdurige kabinetscrisis is aan dit uitstel debet. Wel kon in de pe riode van de kabinetsformatie op de verschillende bij de huurverhoging betrokken departementen doorge werkt worden aan de administratie ve voorbereiding, doch de parlemen taire behandeling van het desbètref- fende wetsontwerp zal nog geruime tijd in beslag nemen. Zoals bekend zal de huurverho ging zeer waarschijnlijk 25 procent bedragen. De dood op de weg Op de ryks weg Breda-Tilburg is donderdag een personenauto met ze ven inzittenden geslipt en in voUe vaart tegen een boom gereden. Ten gevolge daarvan kwam de in de auto zittende negenjarige zoon van de be stuurder, de heer J. H. uit Amster dam, om het leven, evenals de 6-ja- rige P. van der M., die met z(jn moe der en een 4-jarig kindje van het ge zin van der M. uit Amsterdam in de auto zat. De heer H. en zjjn vrouw werden beide levensgevaarlijk ge- kreeg een gebroken arm. Mevrouw van der M. en haar jongste ltlnd, dat eveneens ln de auto zat, liepen geen letsel op. In de nacht van donderdag op vrij dag is op dezelfde weg in de buurt van de vliegbasis Gilze-Ryen nog een dodelijk ongeluk gebeurd, dat aan de heer Van G., een inzittende van de bestelwagen van de firma S. uit Til burg het leven kostte. De mede- inzittende. de heer De K. werd zwaar fewond. De auto slipte door de glad- eid van de weg. Op dezelfde weg is donderdag avond de 65-jarige B. K. uit Dorst by het oversteken van de weg door een passerende auto gegrepen, en op slag gedood. Ontploffing in Noorse munitiefabriek Door onbekende oorzaak heeft zich vrijdag in een munitiefabriek bij Gjoevik, 155 km. ten noorden van Os lo, een ontploffing voorgedaan, die aan vijf personen, onder wie twee vrouwen, het leven heeft gekost. Veertien arbeiders moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Van vier van hen is de toestand zeer erns tig. De explosie deed zich voor in een ondergrondse afdeling van de „Rau- foss'-fabriek. Vele arbeiders werden door het puin van de muren en het plafond bedolven. „Van Galen" en „Banckert" Hr. Ms. torpedobootjagers „Van Ga len" en „Banckert" zullen omdat de algemene toestand van deze schepen van die aard is, dat zij niet meer vol doen aan de eisen, welke aan derge lijke schepen dienen te worden ge steld, van de sterkte van de konink lijke marine worden afgevoerd. Hoewel zij in het begin van de tweede wereldoorlog werden gebouwd als z.g. „Emergency destroyers" met zeer beperkte levensduur zijn zij ge durende de gehele oorlog en ruim 10 jaren daarna in geallieerde en Ne derlandse dienst geweest. Nlkita Kroesjtsjew is gisteren plotseling in Warschau aangekomen. Hy arriveerde er per vliegtuig en was vergezeld van andere hoge leiders uit de Sowjet-Unle, te weten Molotow, Kaganowitsj en Mikojan. Het vliegveld van Warschau was geheel afgezet. Het geheel onverwachte bezoek van de Russen heeft grote opschudding verwekt. Het te Stockholm verschijnende blad „Espressen"mel dt, dat Warschau 'n „kruitvat" is. Kroesjtsjew zou het niet eens zijn met het opnemen in het centrale comité van de Poolse com munistische party van Wladlslaw Gomulka. Gomulka was enige jaren gele den wegens „Titoïsme" weggezuiverd en in de gevangenis terechtgekomen. Dezer dagen eisten communistische jeugdorganisaties zijn terugkeer in het centrale comité van de party. Gisteren werd hij daarin weer opgenomen, samen met een drietal geestverwanten. De onrust en omwentelingen in de communistische Oosteuropese landen duren voort. Uit Oost-Du itsland ko men berichten, die de stakingen, die daar donderdag gemeld werden tegen spreken, maar niet ontkennen dat er in verscheidene steden ernstige ar beidsonrust heerst. De Westduitse re gering heeft gisteren bekendgemaakt, dat de onrust in de Sowjet-zone al we ken aan de gang is. „De arbeiders in Maagdenburg trachten een verdere verslechte ring van de levensstandaard in Oost-Duitsland te voorkomen, zei een woordvoerder. De woordvoer der zei, dat de voornaamste oorza ken van de onrust zyn: de herclas sificatie van de arbeiders, die voor hen vaak lagere lonen betekent, de voortdurende druk om de werk prestatie te verhogen, de toene mende verslechtering van de voed selvoorziening en het gebrek aan interesse van de zijde van dec om- munistische vakbondfederatie voor de arbeidsomstandigheden. De universitaire jeugd in Honga rije is evenzeer verwikkeld in een strijd voor de vryheid. Zij verlangen: Opheffing van de verplichte Russische lessen, besnoeiing van de verplichte lessen in de ideologie van Marx en Le nin, reorganisatie van de verplichte militaire opleiding aan de universitei ten en een volledig zelfbestuur der universiteiten. Wat hun eerste eis be treft hebben zij gisteren veel gewon nen: de Hongaarse minister van op voeding deelde namelyk mee, dat de verplichte Russische lessen worden afgeschaft. Ook onder de boeren Is er opstan digheid. In Hongarye wensen zy zich niet neer te leggen bij de eis om coö peraties te vormen. De collectieve boerderijen op basis van dwang ver foeien zy. De vice-voorzitter van de Poolse boerenpartij heeft gisteren absolute onafhankelykheid voor zyn partij ge- eist en geiykwaardigheid aan de com munistische party. Hy wilde meer ministerposten, meer regeringsaan- zien en meer diplomatieke posten. Sinds 1946 was dergelyke krachtige taal in Polen niet meer vernomen. De vice-voorzitter wenste afschaf fing van de censuur op de kranten en meer onafhankelijkheid in de buiten landse politiek van Polen. De directeur-generaal van de Pool se staatsradio heeft in het Poolse par lement de vraag geopperd, of het be drag van 83 miljoen zloty per jaar, dat Polen gebruikt om buitenlandse radio- uitzendingen ongenietbaar te maken, niet gebruikt kan worden „voor een doel, dat meer de moeite waard is". Nog zacht met enige regen Na de langdurige regen van s donderdag, waarbij de tempera- tuur in Zeeland tot zestien gra- n M den Celsius steeg, bleef het gis- teren een mooie herfstdag met IT: droog weer. Inmiddels trok een nieuwe depressie vlak langs Ierland in de richting van Schotland. Het warmtefront jp s vergezeld van lichte regen en s{ motregen bereikte vrijdagavond m de Noordzee en zal zaterdag- lp morgen onze omgeving passé- p; ren. Het koufront van de de- pressie zal vandaag ons land ook nog kunnen bereiken, waar- door de kans op enige regen vrij groot blijft. Zondag kan een rug van hoge luchtdruk voor enkele opklaringen zorgen,§p maar boven de oceaan trekt een nieuwe, actieve stormdepressie naar het oosten. Boven de Alpen en Spanje treffen wy een hoge drukgebied aan, waardoor de wind voorlopig nog tussen zuid- west en west blijft waaien en pi voor oktober nog betrekkèlyk H zachte lucht aangevoerd wordt. Wat het verdere weersverloop betreft, is van zeer groot belang de verdere ontwikkeling van de stormdepressie boven de oce- pj aan. Het is waarschynlyk, dat het weer de komende dagen on- p; bestendig zal blijven. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Deze aardige groepsopname werd deze week gemaakt tijdens de ont vangst van de Liberiaanse gasten op het paleis Soestdijk door het konink lijk paar. V.l.n.r.: mevrouw Tubman, koningin Juliana, prinses Marijke, president Tubman, mej. Bankie King, prinses Wilhelmina, mej. Tubman, mevrouw Tolbert, prins Bernhard, prixises Irene, prinses Margriet en prinses Beatrix. Soldaat schoot jongen dood Omstreeks half zeven gisteravond is in Arnhem op de Klarenbaltse weg een tragisch ongeval gebeurd. De dienstplichtige soldaat C. P. van P., die by de Menno van Coehoorn ka zerne op wacht stond, werd door jon gens gegooid met stenen en geplaagd met stokken. De soldaat raakte daarbij over stuur en wilde de jongens vérwyde- ren. Hij ontlaadde zijn geweer en be dreigde er daarna de jongens mee. Hierby haalde hij de trekker over. Tot zijn grote schrik bleek toch nog een kogel in het geweer te zijn ach tergebleven. Hij trof de achtjarige Michael Vermeer dodelijk. Nederlander gearresteerd in Bandoeng Volgens berichten uit Bandoeng is de Nederlander Elias Niehof op be schuldiging van een persoon uit een hotel in Bandoeng te hebben ontvoerd, door de politie gearresteerd. De poli tie weigerde verdere byzonderheden over deze zaak te geven. Gezegd werd, dat hij een voormalig lid was van het K.N.I.L.. Hij was zón der betrekking, toen hy werd aange houden. Het schip, waarvan men hier de ont werptekening ziet, zal het eerste door atoomkracht voortbewogen Amerikaanse koopvaardijschip wor- den. Het xvordt bijna 200 meter lang, ruim 25 meter breed en het zal een snelheid van 21 knopen kunnen be reiken. Het schip zal 100 passagiers en 12.000 ton vracht kunnen vervoe ren. RUSSEN EN BRITTEN ACHTER JORDANIË Israëliërs kopen in Canada 24 Sabre-straaljagers De Jordaanse Monem Rlfal heeft g ligheidsraad krachtige diplomatie t economische sancties tegen Israël ge ëist en gezegd, dat, wanneer de Ver enigde Naties niets konden doen, er andere middelen gevonden zouden worden om de grenzen van Jordanië te beschermen. De raad besprak de Jor daanse klacht over Israëlische aan- valsdaden. Monem Rifal zei, dat die niet als grensincidenten, maar als oorlog moeten worden beschouwd. De Israëliër Kidron stelde Jordanië verantwoordelyk voor het bloedver gieten. De Britse zowel als de Russi sche vertegenwoordiger waren in dit geval op de hand van één party, na- melyk Jordanië, welk land ze prezen om de ingenomen houding. De Franse voorzitter Cornut Gentille deed een beroep op beide partyen de goede wil te tonen. Daarna werd de byeenkomst verdaagd tot begin volgende week. In een rapport aan de Veiligheids raad van secretaris-generaal Ham- marskjöld wordt Israël veroor deeld wegens de aanval op vier Jordaanse dorpen op 11 oktober. In een rapport van de hoofdwaarne mer van de V.N. generaal Burns wordt gezegd dat in de periode van 1 januari 1955 tot 30 september 1956 Israël 121 doden en 332 ge wonden heeft verloren by grens incidenten. De-hierby betrokken Arabische lan den verloren in dezelfde periode 496 doden en 419 gewonden. Burns deelde mee, dat uit de schermutselingen ern stiger vijandelykheden kunnen voort komen. In een onderhoud met een ver slaggever van United Press zei hij verder, dat de rooftochten der Jorda- niërs in dit land gesteund worden. De Israëlische maatregelen zyn van zui ver militaire aard. Alleen een „ster- DE VASTE OEVERVERBINDING van Zeeuwscli-Vlaanderen met overig Nederland was vrijdagmiddag in ho tel Rotterdam te Terneuzen hét on derwerp van gesprek. Hier werd na melijk het rapport-Haccou bespro ken, het befaamde boekwerk dat professor Haccou uit Amsterdam menstelde voor de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel over het keer van dit deel van Zeeland met de rest van ons land. Bijna tweehon derd afgevaardigden van allerlei in stellingen en organisaties hebben zich onder leiding van de commissa ris der koningin enige uren in het rapport verdiept. Bovendien deden De senaat van de rijksuniversiteit te Groningen heeft in zijn verga dering van gistermiddag besloten, een eredoctoraat in de rechtsge leerdheid toe te kennen aan mevrouw M. S. Bouman-van den Berg, wegens de voortreffelijke wijze, waarop zij hoewel zelf geen juriste de verdediging van de in Indonesië gevangen genomen Nederlan ders Jungschlager en Schmidt heeft gevoerd, en de bijzondere moed, die zij daarbij aan de dag heeft gelegd. Als promotor van mevrouw Bouman zal optreden prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het strafrecht en het strafprocesrecht. De dag van de promotie zal nog nader worden vastgesteld. Discussie over rapport- Haccou te Terneuzen niet minder dan negentien sprekers er hun licht over schijnen, een licht dat overigens naar twee kanten scheen: naar Brabant en naar Zee land. Er waren namelijk heren slechts weinigen evenwel die met professor Haccou betoogden, dat de verbinding over het in te polderen land van Saaftinge naar Brabant diende te lopen. Van dit „Brabantse licht" was burgemeester Lockefeer uit Hulst de geestdriftigste fakkel drager. Er waren ook heren, de mees ten zelfs, die de verbinding westelij ker wilden, omdat het hier niet om een oplossing uitsluitend voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen gaat, doch voor geheel Zeeland en zeker voor gehéél Zeeuwsch-VIaanderen, dus oost en west samen! Dit standpunt werd met name door burgemeester F. A. van Roosevelt uit Schoondijke verdedigd. Overigens, allen waren 't roerend eens over dit éne punt: een vaste verbinding móet er komen!! De bijeenkomst werd ingeleid door de voorzitter van de Zeeuws-Vlaam se kamer van koophandel, ir. C. A. L. Horstmann, die professor Haccou dank bracht voor zijn werk en voorts ook Ged. Staten dankte voor hun medewerking. „Het Deltaplan geeft voor het gebied boven de Wester- schelde de oplossing van de verbin- „het woi'dt thans tijd, dat ook voor het gebied beneden de Schelde af doende maatregelen worden getrof fen". Hierna droeg de heer Horstmann de voorzittershamer over aan de commissaris, die onmiddellijk de discussie deed beginnen. De hoofdzaken van hetgeen door de deelnemers aan deze discussie werd gezegd, zijn als volgt samen te vatten: Mr. P. II. W. F. Tellegen, burge meester van Terneuzen. „De vaste oeververbinding dient niet te lopen door het ingepolderde land van Saaf tinge, zoals het rapport voorstelt, doch westelijker, dus meer naar het midden van de provincie, zoals ook door de Werkgroep Deltazaken Zee land is voorgesteld". Mr. K. A. M. Bastiaansc, secretaris kamer van koophandel, Breda: „Er ligt hier een parallel met Brabant, namelijk onze verbinding via de Moerdijk. Wanneer de verkeersbrug daar destijds niet was gekomen, dan had West-Brabant niet die ontwikke ling gekregen zoals thans het geval is. Maar waarom wordt in het rap port zo weinig over het Deltaplan gesproken? U moet er naar streven uw vaste verbinding met West-Bra bant te timen met het Deltaplan, zo dat U aansluiting krijgt op de Zoom- se weg". Drs. H. J. P. Verschaf fel, voorzitter van de kring van werkgevers in de kanaalzone. „De integratie van dingen aan", aldus ir. Horstmann, ropa gaat sneller dan men zich wel voorstelt. Daarmee moet rekening worden gehouden". „Wat is er bijvoorbeeld in Bel gië aan de gang? Sluiting van on rendabele kolenmijnen in de Bo- rinage, waardoor verplaatsing van industriële kerüen in Zuid- en Oost-België verwacht kan worden. In dit verband zijn gunstige ves- tigingsfactoren van de kanaalzo ne v3n groot belang. Vergelijk maar eens wat er na de oorlog langs het Belgische deel van het kanaal tot stand kwam". „Ged. Staten moeten alles in het werk stellen om een vaste oeverver binding te krijgen, maar in de periode daarvoor moeten die maatregelen worden genomen dat het vervoer en vooral ook het goederenvervoer niet zal vastlopen". Mr. A. J. van der Hoeven, afdeling Zeeland Vereniging van Nederlandse Gemeenten: „Het vaststellen van de plaats is een zaak waarover nu nog niet kan worden beslist. Men zal dat aan de deskundigen moeten overla ten". WAAR?? Burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst: „Het gaat hier om een nationale zaak! Ik neem gaarne de conclusie van prof. Haccou over, namelijk verbinding via Saaftinge 'en ik neem stelling te gen de opvatting van de burge meester van Terneuzen. Zeeuwsch- VIaanderen zal onverdeeld moe ten zijn wanneer het op de plaats van deze verbinding aankomt". (Vervolg op pag. 2) ke wens naar vrede" zou de basis kun nen zyn voor een goede oplossing. De Israëlische regering heeft in Canada een contract getekend voor de levering van 24 sabre-straaljagers. De Canadese premier heeft verklaard, dat het besluit om Israël straaljagers te leveren grotendeels Is beïnvloed door het feit, dat Egypte ze van Rus land krijgt. KORTE PREDIKATIE In Mattheüs 9 vers 9 lezen we, dat Jezus een mens genaamd Mattheüs in het tolhuis zag zitten, en tot hem zeide: Vólgt Mij." En hij opstaande vólgde Hem. Het zon de kortste pre dikatie genoemd kunnen worden met de grootste gevolgen. Dit is immers het doel van het gesproken of ge schreven woord uit de Bijbel: Ge hoorzaamheid aan datgene wat daar door tot ons komt. Dit korte gedeelte leert ons tivee zeer belangrijke za ken, die de moeite waard zijn om over na te denken. I. Aan hen die zo gaarne Gods Koninkrijk zien uitbreiden, xoordt hier xcel heel duidelijk getoond, hoe het wél en hoe het moet. Dus niet door veel omhaal van xcoorden, redeneren, of door trachten te over tuigen. Eens xoerd mij gezegd, dat ik op de gestélde vragen, nog het beste antwoord had gegeven tot dusver. Dit geschiedde op een huis-bezoek, maar bij het heengaan, wist ik, niets bereikt te hebben. Laten we recht op ons doel afgaan, zoals Jezus dit deed. De toepassing liet Hij aan Mat theüs zélf over „Volgt Mij" en Mat theüs begreep xvél wat dit wilde zeg gen „Jezus volgen." Het oude ge makkelijke zondige leven vaarwel zeggen en het nieuwe reine, zuivere leven, zonder bedrog aanhangen. Hij gehoorzaamde xvant hij xoist en voelde het, door Gods genade; dit is het beste! II. Dit geldt dus ook voor hen die nog op de oude plaats van Mattheüs staan, die strijden en xcorstelen om iets van het leven te verkrijgen, soms langs kromme en ongebaande xcegen, als het hun maar zou gelukken hun xcensen in vervulling te doen gaatu Dit xüil dus ook zeggen, dat zy die de wetenschap dienen, doch de eer voor zichzélf opeisen, en niet aan God geven, op die plaats staan. Dus ook zij die alleen maar grootsheid des levens zoeken en met God geen reketiixig lioxiden. Mattheüs besefte het: God heeft recht op heel zijn leven, en vraagt dus geheel zijn hart en hij geeft het! Vaxidaar dat hij nu Jezus volgen kan. Jezus zegt tot allen en dus ook tot U „Volgt Mijlangs rechte en ge baande wegen. Hy is de Weg, de Waarheid en het Leven. Wie zich evenals Mattheüs ge wonnen geeft, ontvangt het eeuwige leven Yerseke. F. Kor. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 21 oktober. Ton op 7.17 onder 17.35 Haan op 18.20 onder 09.23 22 oktober. Zon Maan op 7.19 op 19.05 onder 17.33 onder 10.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1