PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Oostduitse stad Maagdenburg zou een „tweede Poznan" dreigen Heldhaftige mevrouw M. Bouman geridderd In Westkapelle breekt men houten noodwoningen af alle BRITSE STRAALJAGERS NAAR JORDANIË GEDIRIGEERD DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 248 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 oktober '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mtnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuv/straat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24, tclef. 2G. BERICHTEN OVER HEVIGE ONRUST EN STAKINGEN Tweeduizend man van volkspolitie moet voor gewelddaden waken Onbevestigde berichten melden een toenemende arbeidsonrust in Oost-Duitsland, ernstige stakingen, die het gevaar voor een „tweede Poznan" inhouden. Het blad „Der Tag" meldde nit Maagdenburg, dat er in deze stad tweeduizend man volkspolitie uit Oost-Berlijn zou zyn aangekomen om te verhinderen, dat de stakers in deze stad zouden overgaan tot gewelddaden. Ook in Erfurt en Chemnitz zouden stakingen zijn uitgebroken. De stakingen zouden zijn begon nen als protest tegen de eisen tot grotere werkprestaties voor min dere betaling. Volgens de berichten is de produktie in de Karl Marx fabriek in Maagdenburg, waar zware machinerieën worden vervaar digd, by na geheel tot stilstand gekomen. vatten te honen kregen „Wij willen geen woorden, maar daden". Dat er ontevredenheid onder de arbeiders heerste was reeds door een communistisch orgaan toege geven. De „Tribune", het or gaan van de (Freier Deutscher Gewerkschaftsbund" in Oost- Duitsland, meldde dinsdag dat de arbeiders in Maagdenburg tegen de nieuwe arbeidseisen hadden geprotesteerd. Dit was gebeurd in de Karl Marx fabriek, de Karl Liebknecht fabriek en de Dimi- trow fabriek in Maagdenburg. Verkeer De veiligverkeersdag in Neder land is een verschrikkelijk fias co geworden. In plaats van een dag zonder doden en gewonden langs en op de weg, beleefden we een dag, die rouw gebracht heeft over vele huisgezinnen en die bewezen heeft, dat het zó niet langer mag voort gaan. De vraag in het midden latende, wie bij elk verkeersongeval de schul dige. is geweest, moet geconstateerd worden, dat deze vele doden en ge wonden vallen bij het motor-smelver- keer. Het is wel zeker, dat er tien tallen doden en gewonden zullen blijven vallen, zolang er niet een ge neratie van mensen is opgegroeid, die volkomen is aangepast bij deze vorm van snelverkeer en zolang men niet het Nederlandse wegennet aan zienlijk heeft verbeterd. Er is daarom voorlopig althans maar één oplossing voor het ver keersprobleem: het motor-snelver- keer moet via een stelsel van beper kingen aangepast worden bij de ver- keersmentaliteit van het Nederlandse volk en bij de toestand van de Ne derlandse wegen. Enkele dagen geleden heeft het Verbond voor Veilig Verkeer zijn jaarvergadering gehouden en de voorzitter, jhr. Th. Röell, her haalde in deze vergadering de ont stellende mededeling, dat zijn ver bond wel propaganda maakt voor veilig verkeer, maar zulke vraag stukken als de „snelheidsbeperking op de weg" niet aan de orde stelt. Blijkbaar streeft 't verbond slechts naar theoretische veiligheid in de toekomst en bekommert het zich niet om de onveiligheid, die thans be staat. De resultaten van de jongste vei ligverkeersdag zijn daar om te be wijzen, dat het verbond op de ver keerde weg is. Het gaat er om, dat thans het motorverkeer in Nederland meer doden per jaar eist, dan een watersnood en dat aan deze ver schrikking op korte termijn een einde moet komen. Dat kan door beperking van het snelverkeer en door het opleg gen van straffen, die een deug delijke uitwerking hebben. Wat dat laatste betreft, bracht het Nederlandse Juristenblad van 13 ok tober in een artikel van de kanton rechter mr. A. van Vuure, een reeks suggesties, die de moeite van 't over wegen waard zijn. De heer Van Vuure wenst bepalin gen, die het mogelijk maken, dat ook bij minder ernstige verkeersdelicten de overtreders verplicht kunnen wor den het gehele samenstel van ver keersregels nog eens door te nemen. Hij zou bijvoorbeeld van motorrij ders en automobilisten het rijbewijs willen invorderen, waarna' ze op nieuw het vereiste examen voor zo'n rijbewijs moeten afleggen. In lich tere gevallen ?ou het rijbewijs afge stempeld kunnen worden op een ter mijn van bijvoorbeeld twee maanden. Voorts zou hij degenen, die in kor te tijd meermalen „brokken" maak ten, willen verplichten boven de num merborden van hun motorvoertuig een „brokken-kenteken" aan te bren gen. Controle daarop zou mogelijk zijn door een aantekening op het rijbe wijs. Tenslotte acht mr. Van Vuure het wenselijk, dat degenen, die op hun rijbewijs vier of vijf aantekeningen van veroordelingen verzameld heb ben, steeds verplicht worden opnieuw een rij-examen af te leggen. Dit zijn belangrijke suggesties van mr. Van Vuure. Zijn straf fen pakken de verkeerszondaar op het terrein waar hij zondigde, na melijk het terrein van het verkeer. Een geldboete of zelfs een hechtenis- straf liggen teveel buiten dat ter rein en werken daarom veel minder repressief. Drieërlei maatregelen tegen 't on: veilig verkeer zijn geboden. Men zal de rechterlijke macht middelen moe ten geven om verkeersdelinquenten streng, maar ook psychologisch-juist te straffen. Men zal het snelverkeer voor de komende jaren aan banden moeten leggen. En men zal het begrip „in gevaar brengen van het verkeer" aanmerkelijk moeten uitbreiden. Eerst dan zal men in Nederland veiligverkeersdagen kunnen houden, waarop minder doden en gewonden vallen1 Verdere berichten zeggen, dat in de fabrieken door mannen van de volkspolitie wordt gepatrouilleerd. De directie van de Karl Marx fa briek zou haar ontslag hebben inge diend. Het anti-communistische co mité van vrije juristen heeft van Maagdenburgers gehoord, dat in deze „Der Tag" meldde, dat vakbonds functionarissen, die trachtten de ar beiders te bewegen het werk te her- stad door de politie vier grote fabrie ken zijn afgezet om een tweede Poz nan te voorkomen. De stakingen zyn fericht tegen de lage televensstan- aard der arbeiders. Van verschillende zyden worden de berichten over de stakingen ook tegengesproken. In telefoongesprek ken, die United Press met een der fa brieken en een krant in Oost-Duits land had, werden de berichten „ver zinsels" genoemd, terwijl de Oost duitse radio de berichten als „leu gens" kenschetste. Sowjet-troepen in Polen met 80000 man versterkt In alle stilte hebben de Sowjets de laatste tijd hun veiligheidsmaatrege len in Polen en de door Polën be heerde Oostduitse gebieden aanzien lijk versterkt, zo heeft de werkge meenschap van Duitse wetenschappe lijke werkers donderdag in Goettin- gen bekendgemaakt. De sterkte van de Sowjet-troepen is meer dan verdubbeld, zo vernam de werkgemeenschap uit Poolse bron. Daartoe zouden ongeveer drie- divi sies uit Oost-Duitsland en een uit de Sowjet-Unie naar Polen zijn ver plaatst. Het totale aantal Sowjet- manschappen in Polen en in de Duit se gebieden aan de Poolse kant van de Oder-Neisse-linie zou daarmee van 60.000 tot 140.000 zijn gestegen. DE SPANNING IN HET MIDDEN-OOSTEN Werkzaamheden voor dam bij Assoean gestaakt Twee Britse Hunter-straaljagers zijn gisteren in Jordanië aangekomen en gevoegd bij het eskader van 16 Verom-jagers, dat de R.A.F. reeds in Jordanië heeft. Britse functionaris sen wilden niet bevestigen, dat deze versterking geschiedt met het oog op mogelijke agressie van Israëlische zijde. De Britten hebben toegezegd als Jordanië daar het onschuldig slachtoffer van zou worden dit land 13zullen bijstaan. De raad van de Arabische Liga, die te Cairo vergadert, heeft eenstemmig besloten de militaire 'steun van de Arabische landen aan Jordanië te vergroten om dit land in staat te stel len aan de „herhaalde agressie van de gemeenschappelijke vijand Israël" b-t hoofd te bieden. Brand in Ambonezenkamp Een felle brand in een barak in 't woonoord der Ambonezen „Kamp Al- mere" te Huizen heeft donderdag ochtend tien gezinnen dakloos ge maakt. De inboedels van deze gezin nen zijn bovendien geheel verloren gegaan. De noodwoningen in Westka pelle zjjn waarlijk nog zo slecht niet, zoals deze foto laat zien van een knus hoekje by de haard, waar Hendrik Lievense (26) de thee krijgt aangeboden door zijn ook jon ge vrouw Neeltje (2S). Maar hoe aantrekkelijk ook voor jonggehuwden, deze noodwo- ningen verdwijnen en in dit dorp is bewezen, dat het kan. (FOTO P.Z.C.) In Israël bestudeert men op het ogenblik aanwijzingen, dat in Jor danië Syrische troepen gelegerd zouden zijn. In Caïro is gisteren het proces begonnen tegen de Engelsen Swin- burn, Pïttuck, Zarb en Stanley, die van spionage verdacht wor den. Alle voorbereidende werkzaamhe den voor de aanleg van de dam in de Nijl bij Assoean zijn door de Egyp- tenaren gestaakt, totdat de politieke situatie het mogelijk maakt met het werk te beginnen. Uit Algiers zijn gisteren de eersten van de ruim 150.000 Franse reservis ten, die weer onder de wapenen ge roepen waren om het verzet in Alge rije te breken, naar Frankrijk en naar huis teruggezonden. Donderdagmiddag hebben H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard de heer en §1 mevrouw Bouman op het pa- js leis Soestdijk in audiëntie ont- vangen. Tevens heeft H.M. de Koningin de versierselen van M ridder in de orde van de Ne- M derlandse Leeuw aan mevr. M. S. BoumanVan den Berg overhandigd. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) de heer H. Bou- man, H.M. de Koningin, mevr. M. S. BoumanVan den Berg s en Z.K.H. Prins Bemhard. Russen protesteren tegen aanhouding Tania Chwastow Dtp Russische regering heeft donder- <ug een officieel protest laten horen over de aanhouding van Tania Chaws- tow, dochter van AJexis Chwastow, die onlangs in de Londense haven van een Russisch schip was gehaald. De Britse minister van staat, An tony Nutting, deelde de waarnemen de Russische ambassadeur in Londen, Alexei Roshchin echter mede, dat de Britse regering niets met de zaak te maken heeft. De zaak zal door de jus titie borden beslecht. Head tot Brits minister van defensie benoemd De Engelse minister van defensie sir Walter Monckton is vervangen door Antony Head. Sir Walter Monck ton is benoemd tot „paymaster gene ral", praktisch een minister-zonder portefeuille-schap. Antony Head is 50 jaar oud, en was bij het ministerie van oorlog belast met de legerzaken sinds 1951. Koningin overhandigde versierselen H.M. de Koningin heeft mevrouw M. S. Bouman-van den Berg bij Koninklijk Besluit van 27 september 1956 benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hare majesteit heeft gistermiddag op het paleis Soestdijk de heer en mevrouw Bouman ontvangen en daarbij de versierselen van deze onderscheiding overhandigd. Mevrouw M. S. Bouman-van den. Berg heeft zich bijzonder onderschei den door haar heldhaftige houding als verdedigster van de Nederlan ders Jungschlager en Schmidt voor het landgerecht in Djakarta. Nadat haar echtgenoot mr. H. Bou man Indonesië in het geheim moest verlaten in mei 1955, omdat ver dachtmakingen gevaar voor zijn per soon hadden doen ontstaan, nam zijn echtgenote de verdediging over. Door de wijze waarop zij dit heeft gedaan verwierf ze over de gehele wereld bekendheid. Met grote intelligentie en taaie vasthoudendheid steeds de zaken met grote zuiverheid stellend, trachtte zij recht te verkrijgen voor de beide beschuldigden. Op 17 september bracht haar hoge „GEEN NA-OORLOGSE BOUWSELS" „Vestigingskraan is dichtgedraaid" Er Is een dorp in Nederland, waar men in betrekkelijk snel tempo de houten noodwoningen afbreekt. Van de 200 noodwoningen zijn er thans nog 90 over en in dit dorp Westkapelle hoopt burgemeester mr. M. Tyde- man jr., dat zij te zijner tijd geheel overbodig zullen zijn. „Wy willen weer een gewoon dorp worden", aldus de burgervader, „zonder een verzameling na-oorlogse bouwsels". Het opruimen kon mede geschieden omdat de vestigingskraan is dichtge draaid en er praktisch niemand zich meer kan vestigen in Westkapelle, waar trouwens de werkgelegenheid zou ontbreken. Opruiming, terwijl dc houten nood woningen nog zó in trek zijn, dat men er wel voor moest waken niet talrijke ongenode elementen naar het kraak zindelijke en door en door heldere dorp te krijgen. Natuurlijk gaat het niet allemaal zo eenvoudig. Bij een toespraak tijdens een bruiloft richt de burgemeester zich dan ook vaak over de hoofden heen van het bruidspaar tot de jonge re mensen .n de trouwzaal. Hij wijst hen er op dat een eigen huis goud waard is en dat zij niet behoeven te rekenen op een noodwoning. Weliswaar ontbreekt het begrip wei eens maar op de duur zal deze burge meester niet anders dan de vruchten plukken van dit werk, want hij voor komt dat zijn gemeentenaren komen te wonen in een omgeving, welke daar uiteindelijk niet op berekend is, terwijl de huizen er tenslotte evenmin ge schikt voor zijn. Goedkope huur Zo gaan ze dan verdwijnen a raison van 275 galden per stuk. wel een ver schil met de kostprijs van 10.000 gul den toen de noodwoningen gebouwd werden. De koper moet er voorts voor zorgen, dat de zware betonnen vloer verdwijnt, anders dient hij 125 gulden te betalen. De huur is fantastisch goedkoop, n.l. vier gulden zonder waterleiding. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat deze woningen in de toekomst een hogere huur zullen moeten opbrengen, ook al in het -streven naar opheffing. Op de gemeente-secretarie is een grote kaart waar de situatie van dag tot dag wordt bygehouden. De kruis jes geven de hulzen aan, die niet meer bewoond zyn of de plaatsen, waar reeds lege plekken zyn. Van achteren en van voren wordt aan h,et gehele resterende complex geknabbeld en (Vervolg op pag. 2) Foster Dulles zal prins Bernhard verwelkomen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken zal op 23 oktober Z. K.H. Prins Bernhard begroeten by de plechtigheid van de uitreiking van de „Willem de Zwijger"-prys in Wash ington. Functionarissen te Washington, die te maken hebben met de betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten, geloven dat door de ontmoe ting tussen de minister en de prins de ontstemming in Nederland over de mislukte onderhandelingen over nieu we KJLM.-routes zal worden wegge- nomer- opvatting van haar taak mevrouw Bouman in levensgevaar, toen een woedende menigte op haar aanviel. Enkele dagen later vertrok ze, aan gezien ze voor beklaagde Schmidt toch niets meer kon doen, onopge merkt uit Indonesië. Maandag bracht minister mr. Luns haar de hulde van de Nederlandse regering over. De dood op de weg Op de rijksweg AmersfoortApel doorn in de kom van het dorp Voort huizen is donderdagochtend de 40- jarige handelsreiziger K. uit Amster dam met zijn auto in botsing geko men met een militaire vrachtauto. De heer K. werd bij deze botsing zwaar gewond en is later overleden. Een persoon werd gedood, twee ern stig gewond en een vierde licht ge wond, toen donderdagmiddag een auto op de rijksweg Leeuwarden Harlingen tussen Marssum en Dron- rijp slipte en tegen een boom reed. Er zaten twee echtparen uit Den Haag in de auto. Hiervan werd de 40-jarige E. A. M. C. gedood, zijn echtgenote A. M. van C.-W. (36) werd ernstig gewond, de heer L. C. (34) werd licht gewond en zijn echt genote W. C.-W. (40) kreeg ernstig - letsel. Op de rijksweg ten zuiden van Wol- vega is een auto tegen een met paard bespannen bodenwagen gereden. De bestuurder van de auto, dè heer A. S. uit Heemstede werd gewond, zijn mede-passagier, de heer G. K. uit Amsterdam werd gedood. In Zwolle is het 5-jarige meisje J. v. d. S., toen zij plotseling de straat overstak, door een auto gegre pen en op slag gedood. Gisteravond is de commissaris van po litie van Gouda, de heer C. Hess, by een verkeersongeval in zijn gemeente omgekomen. De heer Hess (63) wilde per rijwiel een weg oversteken en werd gegrepen door een auto. In het St. Josephpaviljoen, waar zyn echtge note verblijft, is hij overleden. Anne Crawford overleden In een Londens particulier rusthuis is woensdag de toneel- en filmster Anne Crawford overleden. Zij was 33 jaar oud. In 1944-1945 werd Anne Crawford uitverkoren tot de beste actrice. PERIODEN MET ZON Droog weer met opklaringen. Over wegend matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere cratv ui. ZON EN MAAN 20 oktober. Zon op 7.15 onder 17.38 Maan op 17.44 onder 08.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1