Israëliërs beklagen zich over Jordanië bij Veiligheidsraad f KLANKBORD j INDONESISCHE ONTKENNING VAN NEDERLANDS VERWIJT BINNEN TWEE WEKEN NIEUWE SUEZONDERHANDELINGEN DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 PROVINOIALE ZBBÜWSB O OU R AN T JORDANIË EIST SANCTIES TEGEN ISRAËL Engeland en Egypte zullen bij agressie gewapend optreden Israël heeft gisteren een klacht ingediend by de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, wegens de „voortdurende, niet-uitgelokte schendingen van de wapenstilstamdsovereenkomst". Engeland heeft doen weten, dat het krachtens het Brits-Jordaanse verdrag Jordanië te hulp zal komen wan neer het wordt aangevallen. De beslissing over een dergelijke militaire steun zal in dat geval in Londen worden genomen. De Egyptische minister, van oorlog heeft verklaard, dat zijn eenheden de stryd zullen aanbinden in geval van agressie of dreiging met agressie tegen Jordanië. De Israëli sdie premier David Ben Goerion heeft gisteren in het Israëlische parlement gezegd, dat de „fascistische dictator Nasser Israël van de kaart wil vegen". Ben Goerion was van oordeel, dat de grootste dreiging van de Egypti sche heerser kwam. Andere geva ren voor Israël zouden volgens hem voort kunnen vloeien uit de bekende en onbekende plannen van Engeland Hij verklaarde veel hoogachting te hebben voor de Verenigde Naties, maar te moeten constateren, dat Israël niet altyd rechtvaardig behan deld is. Ben Goerion onderstreepte de noodzakelijkheid van sterke en van goede wapens voorziene strijdkrach ten. Hij zei, dat bureaus van de Vere nigde Naties Israël behandeld hebben alsof het geen onafhanke lijke staat is. Alleen de communis ten en de extreme nationalisten konden zich niet met zijn politiek sche regering deelde mee, dat 37 Israëliërs gedood zijn en 45 ge wond door Jordaanse aanvallen sinds de secretaris-generaal van de V.N. beide partijen er in het voorjaar toe had gebracht het vu ren te staken. Jordanië heeft enige dagen geleden zich bij de Veiligheidsraad beklaagd wegens agressie door Isi'aël. Een Jor daanse woordvoerder maakte giste ren bekend, da>t Jordanië tijdens de besprekingen economische en diplo matieke sancties tegen Israël zal (la ten) eisen. United Press verneemt uit welinge lichte bronnen, dat Frankrijk en En geland Jordanië zullen verzoeken de voor zondag vastgestelde verkiezin gen. voor onbepaalde tijd uit te stel len. Engeland is namelijk bevreesd, dat er op dit ogenblik een parlement ge kozen zou kunnen worden, dat over weldigend sterk sympathiseert met 't Egyptische standpunt in de Suez- kwestie. De Verenigde Staten hebben een beroep op Israël gedaan om de groot- Trouw (Slot van pag. 1) Op verzoek van een hofdignitaris heeft mr. van Maasdijk aan een hem onbekend journalist van de Sun day Pictorial een lift gegeven toen hij per auto van Soestdijk naar Den Haag reed. Deze journalist verzekert nu, dat mr. van Maasdijk hem tijdens de rit de inlichtingen gaf, die hij in zijn blad publiceerde, hetgeen mr. van Maasdijk ontkent. Niet ontkend wordt echter het aanbieden van de „lift" en dat op zichzelf is toch wel ongewoon. Men ontkomt niet aan de indruk, dat mr. van Maasdijk een poging heeft willen ondernemen om een journa list te beïnvloeden. Het dagblad Het Parool weet ove rigens te melden, dat de Britse jour nalist tijdens de autorit met mr. van Maasdijk aantekeningen op een blocnote maakte. Is de mededeling van Het Parool juist, dan verrijst hier het beeld van de contra-intrige... van de poging om een ongewenste publikatie over het koninklijk huis te voorkomen of te vervangen door een nuttige publi katie. Een poging, die bepaald niet geslaagd is. Al deze onverkwikkelijkheden to nen aan, dat de buitenlandse perscampagne tegen H.M. de koningin toch wel een zeer ernstige zaak is geworden. Een zaak. waaraan de Nederland se regering thans ongetwijfeld haar volle aandacht schenkt. Zij zal wegen moeten vinden om H.M. de koningin bescherming te verlenen tegen degenen, die achter deze perscampagne staan. Van een ding zal onze regering daarbij altijd zeker kunnen zijn: van de trouw die ons Nederlandse volk bezielt jegens zijn koningin! GEIT. Vrouwe Justitia moge een be dachtzame dame zijn, zij heeft een ontzaglijk lange arm. In dit geval reikt die aam van de oever van de Don tot in Treviglio (Italië). Vier Ita liaanse soldaten uit de Tweede We reldoorlog zullen daar dezer dagen te rechtstaan wegens de diefstal van een Russische geit in 1943. De benadeelde was 'n boer in Oroviski. Vrouwe Jus titie had deze appel 5 jaar kunnen de 4 mannen er volgens art. 188 van het militaire strafwetboek voor krij gen destijds al in Rusland willen schillen. Doch op dat ogenblik werd het Italiaanse leger op de vluchtge- Groot. De 22-jaiige Guy Zanelli is in Praag opgesloten wegens wat de poli tie schertsend de grootste diefstal in de geschiedenis" noemde: hij had een afstand van ongeveer 100 km. af te leggen en stal daartoe een 43-tons vrachtwagen met. oplegger, waarop een 13-tons bulldozer. ste mogelijke matiging en voorzich tigheid te betrachten, tegenover Jor danië op dit kritieke moment van de Midden-Oostelijke aangelegenhe den. In gezaghebbende kringen in Amman werd vernomen, dat Jorda nië een Russisch aanbod voor wapen zendingen heeft afgewezen. De wa penzendingen vanuit Syrië gaan voort In gezaghebbende kring te Cairo wordt vernomen, dat de vertegen woordigers van de Arabische gene rale staven het er op hun bespreking in Riad over eens zijn geworden dit jaar de Jordaanse nationale garde te steunen met een bedrag van twee en een half miljoen pond. De volgende jaren zal 8,6 miljoen worden verstrekt. Egypte, Saoedi-Arabië en Dak zou den ieder 25 procent voor hun reke ning nemen, Syrië tien procent en Libanon en Jordanië elk 7'/2 procent Egypte heeft al drie partijen oorlogs materiaal naar Jordanië verstuurd. Volgens de Israëlische radio zyn er dinsdag Syrische soldaten in Jor daanse steden gezien. President Tubman bezocht Rotterdam en Den Haag Tijdens de derde dag van het staat- siebezoek van de president van Libe ria Tubman, zijn gisteren Rotterdam en Den Haag bezocht. Hartelijk toegejuicht arriveerde het hoge gezelschap te circa 11 uur in Rotterdam, waar burgemeester Van Walsum in het stadhuis een begroe tingswoord sprak. Spoedig daarna volgde een boottocht door de Rotter damse havens. In de zaal van de Ka- 'mer van Koophandel in het Beursge- bouw werd een noenmaal aangeboden door het Afrika instituut. Om drie uur 's middags vertrok men naar Den Haag. Door deze stad werd een rijtoer gemaakt. Ook werd het gezelschap officieel in de raads zaal ontvangen. Tijdens het bezoek aan Den Haag voegde Prins Bernhard zich bij het gezelschap. In de resi dentie van de Liberiaanse gezant bo den de heer en mevrouw Tubman la ter een gala-diner aan, waarbij vele autoriteiten aanzaten. Wijziging Brits kabinet? In Londense politieke kringen doen hardnekkige geruchten de ronde over komende wijzigingen in het Britse kabinet, waarbij de huidige minister van landsverdediging, sir Walter Monckton, zou worden vervangen door de minister van oorlog, Anthony Head, die hierdoor lid van het kernka binet zou worden. MEVROUW BOUMAN TEGENGESPROKEN Verschillende reacties in Indonesische kranten Naar aanleiding van de verklaring van minister Luns, waarin de Indone sische regering beschuldigd wordt van onwil Inzake de berechting van de Ne derlandse arrestanten In Indonesië, heeft een woordvoerder van de Indo nesische regering in Den Haag ver klaard, het herhalen van deze beschul digingen te betreuren. Hy stelde, dat de verbetering van de betrekkingen tussen belde landen hierdoor slechts bemoeilijkt worden. De onwil van Indonesië ontkende hij. Hij zei, dat buitenlandse advoca ten niet zonder meer tot de Indonesi sche bali kunnen worden toegelaten, dat er voldoende Nederlandse advoca ten in Indonesië ingeschreven staan, dan dat men nog verdedigers uit het buitenland zou moeten aanstellen, dat de bevoegdheid iemand als verdediger in een zaak toe te laten uitsluitend bij de rechter ligt en dat de toelating van mr. Van Empel geweigerd was om het proces 'niet langer dan nodig te laten duren. Te bevoegder plaatse herinnert men er aan, dat mr. Van Empel. aan alle door Indonesië gestelde eisen voldeed, dat hem aanvanke lijk toestemming was gegeven als verdediger op te Deden, maar dat hem later toch een visum gewei gerd werd. De procureur-generaal Soeprap- to heeft gisteren met nadruk de verklaring van mevrouw Bouman ontkend, dat de openbare aankla ger en een grote groep vooraan staande Indonesiërs overtuigd zou zijn van de onschuld van Scnmidt. De reacties in de Indonesische bla den waren verschillend. „Abadi" be treurde de demonstraties en de „dood aan Schmidt"-campagne. die de uit spraak van de rechter in een kwaad daglicht gesteld hebben. Het communistische blad „Harian Rakjat" vindt dat het vonnis een overwinning is van de acties vooral van de jongeren. Het vonnis mag dan wel niet de doodsDaf zijn, maar er is heel wat bij de eis van 15 jaar gewon nen, aldus het blad. Het Nederlandse blad „Nieuwsgier" schrijft: Het ging om de vraag of de Nederlanders Schmidt en Jungschla- ger de vijanden van Indonesië hebben gesteund. In de zaak Jungschlager heeft de dood het menselijk pogen doorkruist, In de zaak Schmidt heb ben de onsmakelijke onlusten op straat het de rechter onmogelijk ge maakt tot een onbevooroordeelde con clusie te komen. Bestuur produktschap acht zich handelingsbekwaam Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft woensdag zijn eerste besloten vergadering gehouden. „Hoe wel door de daartoe aangewezen or ganisaties van ondernemers nog geen leden in dit bestuur zijn benoemd, heeft het bestuur geconstateerd, dat het volkomen bevoegd is, rechtsgel dige besluiten te nemen en dat dus de werkzaamheden van 't produktschap voor zuivel voortgang kunnen vinden. Het bestuur is van mening dat er zo veel mogelijk naar dient gestreefd te worden zijn beraadslagingen in het openbaar te doen plaatsvinden", aldus heeft het bestuur na de vergadering meegedeeld. Mevrouw Tubman en Prins g Bernliard verlaten het Huis ten Bosch in Den Haag op weg naar de ontvangst door 't ge- M meentébestuur van de residen- tie. „Pelikaan" en „Blonde Piraat" voor rechter. Voor de Almelose rechtbank zijn gevangenisstraffen van resp. dne maanden en 14 dagen geeist tegen eigenaren van clandestiene zenders. Zij werden beschuldigd van het ver zorgen van clandestiene radio uitzen dingen. De 26-jarige opperman J. E. ooit Enschede gaf toe gedurende twee a drie maanden te hebben uitgezonden onder de naam „De Pelikaan". Op 25 augustus jl. had een politieman na voorafgegane peilingen een-inval ge daan in zijn woning waar* hij een com plete radio-elektrische zendinrichting had aangetroffen. „Ik deed het voor de sport", zei verdachte, maar een der rechters merkte op dat „De wedstrijd altijd verloren wordt en eindigt voor de rechtbank". De officier van justi tie. mr. A. W. Rosingh vorderde tegen deze eterpiraat drie maanden gevan genisstraf en inbeslagneming van de apparatuur. De tweede verdachte was de 20-ja- rige schilder H. B. uit Enschede, die, zoals hij toegaf, had uitgezonden na de aankondiging: „Hier ia de blonde piraat". Hij deed dat door middel van de apparatuur van de voiige verdach te. Hij was daar toevallig binnenge komen na eens alcoholische dranken gebruikt te hebben. Tegen B. werd 14 dag-en gevangenisstraf gevorderd. Griekse koning Paul bezuinigt drastisch Koning Paul van Griekenland heeft als maatregel tot bezuiniging op dracht gegeven tot sluiting van het paleis te Athene. Naar verluidt, zal het koninklijk gezin thans een woning met twee ver diepingen in Athenes voorstad Psy- chiko betrekken. Deze maatregelen staan in verband met de weigering van de koning een verhoging van 400.000 gulden van zijn inkomen, die vorige week door een Ïarlementscommissie werd goedge- eurd, te aanvaarden. Het aantal hofdignitarissen wordt verminderd van tweeentwintig tot tien. Groot aantal vacatures bij lager onderwijs Per 16 september bestaan bij het lager onderwijs in Nederland 410 va catures bij het onderwijzend personeel, zo blijkt uit een brief, die de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen aan de Tweede Kamer ge richt heeft. Hiervan zijn er bij het gewoon lager onderwijs, het voortgezet lager onder wijs en het buitengewoon lager onder wijs, 95 voor wat betreft het verplicht personeel. 55 voor het boventallig per soneel, 111 wegens ziekte, militaire dienst, enz., voor het verplicht perso neel en 10 wegens dezelfde redenen voor het boventallig personeel. Deze cijfers zijn voor het uitgebreid lager onderwijs respectievelijk 38, 60, 35 en 6. MOLLET ZAL VERTROUWEN VRAGEN Geschil internationaal beheer nog even levend De voornaamste politik© adviseur van president Nasser van Egypte heeft gisteren als zyn oordeel gege ven, dat spoedig nieuwe onderhande lingen over de kwestie van het Suez- kanaal zullen worden gehouden, mis schien in Genève. De besprekingen zouden binnen tien of veertien dagen kunnen beginnen. Hij zei, dat Egypte voelt voor internationale samenwer king, maar niet voor internationaal beheer van het Suezkanaal. In Parys werd als datum voor her nieuwd Egyptisch-Engels-Frans Suezoverleg genoemd 27 of 28 okto ber. Na zes uur vergaderen hebben de premiers van Engeland en Frankrijk nzmt (jejoeh voor jCondens {mrgemeesfer gisteren in Parijs bekendgemaakt, dat hun landen zulien blijven a dringen op internationale garanties inzake de vrije doorvaart door het Suezkanaal; hun standpunt is wat dit betreft onveranderd. De Franse ambassadeur in de V.S. zei gisteren, dat Frankrijk staat op internationaal beheer of een dei-gelijke exploitatie van het kanaal. Engelse functionarissen zeiden gisteren, dat de onderhan- delingen over het Suezkanaal niet heropend zullen worden, wanneer Egypte niet komt met voorstel len voor een oplossing. Als Egypte niet met voorstellen zou komen meenden zij, dat een situatie zou ontstaan, die „zeer ernstig en ge vaarlijk is". Een wooi-dvoerder van de Israëli sche i-egering heeft verklaard, dat men in Israël nooit is benaderd of heeft ingestemd met het zenden van een Israëlisch schip door het kanaal by wijze van test van de goede bedoe ling van Egypte. De Franse ministerraad heeft pre mier Mollet gemachtigd aan het eind van de debatten in de nationale ver gadering over de Suezpoliöek de ver- Douwenskwestie te stellen. Duitse weduwe won kapitaal in voetbalpool Een 62-jarige weduwe uit Wup- H pertal heeft bij het wedden in de Duitse voetbalpool 261.822 Dm. (ongeveer 235.640 gulden) n gewonnen, voor een inzet van 1 mark. -- De oude dame had geen ver- stand van voetbal en liet daar- om iedere week haar wedfor- muiier invullen door een buur- H man. Daar zij jarenlang niets won besloot zij verleden week, dat dit de laatste maal zou H zijn. De fortuin heeft haar ein- delijk toegelachen en zij kan nu in volle gemoedsrust haar oude dag tegemoet gaan. Aan de buurman schonk zij een be- drag van 130.000 mark, de helft van de gewonnen prijs. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Wereldgebeuren Vervangen De oud-meubelmaker Theodor Blank is dus als minister van defensie in West-Duitsland ver vangen door Josef Strauss, die be kend stond als een deskundige op het gebied van de oude talen, voordat hij enige tijd geleden tot minister voor atoomzaken werd benoemd. Blank is als eerste na-oorlogse Duitse defen sieminister herhaaldelijk 't doelwit geweest van felle kritiek, waarbij men zowel de moeizame opbouw van de strijdkrachten als de organisatie van het ministerie onder de loep nam. Had men hem tevoren gekend ais 'n nuchter en zakelijk parlementslid; na op de ministerszetel te zijn geplaatst spraken de daden van Blank en zijn woorden elkaar herhaaldelijk tegen; niet zelden ook kwam hij ruw uit de hoek, wanneer hij evengoed met een kalme tactische opmerking had kun nen volstaan. Menigeen merkte op, dat deze selfmade-man, die nog op zijn 31ste jaar begon wiskunde en natuurkunde te leren, zich piet hele maal opgewassen voelde tegen de zware taak, die hem op de schouders was gelegd. Als hij één ding nodig had, dan was het juist de tact die hem vroeger kenmerkte. Het was immers zaak, een leger op te bouwen dat zo wenig mogelijk herinneringen op wekte aan de nazi-strijdkrachten; 'n strijdmacht, die geschikt moest zijn om een rol te spelen in de Navo. Toen bekend werd gemaakt, dat de diensttijd van de Duitse solda ten beperkt zou blijven tot twaalf maanden, was Theodor Blank wederom het middelpunt van een vu rige pennestrijd. DaIt onder bepaalde voorwaarden oud-S.S.ers zouden mogen toetreden tot het nieuwe Duitse leger, was even eens een punt van geschil. Voor Blank werd het er niet mooier op, toen bondskanselier dr. Konrad Adenauer officieel meedeelde, dat hij er een stokje voor gestoken zou hebben, wanneer hij van tevoren had geweten dat er zo'n regeling op stapel stond... Dit betekende een klap in het gericht van de heer Blank, die het zich boven- dien zal hebben aangetrokken, dat de nieuwe soldaten door de bevolking helemaal niet zo enthousiast werden bejegend, als hij wel wenste. Een be- roep op de Duitsers,' om de soldaten te beschouwen als burgers in uniform heeft aan die houding niet veel kun nen veranderen. Nu ex-meubelmaker Blank niet meer timmert aan 't Duitse leger omdat hij dinsdag eruit is gevlo gen bij de reorganisatie van dr. Ade nauers kabinet, zal Josef Strauss het werk voortzetten. Gelukkig maar, dat hij taalgeleerde is; hij zal weliswaar de oude talen laten rusten, maar van de moderne talen zal hij een ruim ge bruik moeten maken om aan zijn col lega-ministers van andere Navo-lan- den duidelijk te maken, dat West- Duitsland niet in staat is, rijn belof ten op het punt van de militaire by- drage na te komen. Het zal de Duitse regering namelijk niet mogelijk zijn, om op het eind van dit jaar 270.000 man onder de wapenen te hebben. Men zegt, dat Strauss ook het aan werven van vrijwilligers voorlopig wil stoppen, al is het bekend dat hij meer voelt voor een goed getraind en terdege uitgerust leger van 300.000 man. dan'voor een minder geoefend leger van 500.000 soldaten. Hij zou het leger bovendien ruim willen voor zien van tactische atoomwapens. Zal Strauss aan de ene kant dus excoises moeten aanbieden voor hef achterblijven van de Duit sers tot nu toe aan de andere kant zal hij willen proberen om zijn plannen voor een „kleiner, maar geducht" le- f er bij de collega's erdoor te krijgen, n de Engelse pers gaan al stemmen op, om Strauss met „zijn vrienden on- dei- de hoogste beroepsmilitairen van Duitsland die minachting hebben voor parlementaire controle" op zijn minst geducht in de gaten te houden. Wat hij wenst, een sterk beroepsleger is immers meer dan wat de bondgenoten hebben. Of Strauss straks minder een lijdend voorwerp van kritiek zal zijn dan rijn voorganger, is nog een grote vraag. THEODOR BLANK .eraiitlcrd als minister.. Het beroemde ballet van het Mos- lcouse Bolsjoi-Theater is op bezoek geweest bij Aldermansir Cuthbert Ackroyd, de burgemeester van Lon den. die met zijn indrukwekkende ambtsketen veel bekijks had. Het ballet treedt, zoals bekend, dit sei zoen op in het Roual Opera House in Convent Garden te Londen. De burgemeester temidden van zijn charmante bezoek. Honderd inwoners van Virginia naar Nederland Een delegatie uit de Amerikaanse staat Virginia, bestaande uit meer dan honderd vooraanstaande inwo ners van deze staat; zal van heden tot zondag onder leiding van gouverneur en mevrouw Thomas B. Stanley een kort bezoek aan Nederland brengen. Het verblijf hier te lande is een onder deel van de ..Virginia 350th anniver sary torn-", waarmee de Virginians belangstelling willen wekken voor het ..Jamestown Festival", dat volgend jaar naar aanleiding van het 350-ja- rig bestaan van Jamestown in Virgi nia zal worden gehouden. De Europese reis. gedurende welke de Virginians de geboortelanden van de meeste hunner voorouders zullen bezoeken, is op 29 september begon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3