PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tien doden op de weg: droeve balans Veilig Verkeersdag Watertoren te Terneuzen door commissaris in gebruik gesteld BILT TWEE WAAGHALZEN WERDEN OP HET NIPPERTJE GEHOLPEN DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 247 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 okt. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 o£ 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. ZEVENTIENDE OKTOBER WERD ONGELUKKIGE DAG Bij de slachtoffers waren ook drie jonge kinderen Toen vannacht om twaalf uur de balans kon worden opgemaakt van de Veilig Verkeersdag, bleek, dat de zeventiende oktober 1956 als een zwarte dag voor het verkeer zal blijven voortleven. Reeds vroeg in de ochtend kwam het bericht van het eerste dodelijke ongeluk binnen; die ongeluksberichten zijn helaas door blijven gaan. De dag van gisteren was niet zoals men zo vurig gehoopt en gepropageerd had er een geworden waarop bewezen werd, dat met grote voorzichtigheid en ver antwoordelijk weggebruik door allen, ons verkeer veilig gemaakt zou kunnen worden. Niet de dag waarop die droeve vermelding „doden in het verkeer" achterwege zou kunnen blijven. De levens van tien mensen, waaronder drie jonge kinderen, heeft het verkeer gisteren geëist, daarnaast nog een aantal zwaar en licht ge wonden. NIJVERDAL, het zesjarig; dochter tje van de familie S. uit Nijverdal, is 's-middags toen zij van school kwam bij het oversteken van de weg nabij het café „Oude Laan" aangereden door een bestelauto en gedood. HILVAKENBEEK, by het uitgaan van de school is het 7-jarige dochter tje van de familie G. te Esbeek plot seling de provinciale weg Hilvaren- beekLage Mierde overgestoken, door een juist passerende militaire jeep gegrepen en gedood. GROENLO, te ongeveer half acht in de ochtend is de zeventigjarige weduwe E. V. by het oversteken van de weg tussen Groenlo en Winterswyk door een uit de richting Doetinchem komende bus van de Gelderse Tram wegen aangereden. Ze overleed vrij wel onmiddellijk. De chauffeur tracht te tevergeefs door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. VLAGTWEDDE, op de provinciale weg VlagtweddeTer Apel is om streeks half tien de 39-jarige land arbeider P. G. uit Rrjsdam (gem. Vlagtwedde), toen hij met een paard de weg overstak aangereden door een vrachtauto, met T uit Nieuwe Schans. De chauffeur trachtte door krach- Lig remmen een aanrijding te voor komen, doch hij slaagde hierin niet. Het slachtoffer werd gedood. ROTTERDAM, in het Sïnt-Francis- cusgasthuis te Rotterdam is in de loop van de middag overleden de 5-jarige N. van IJ. uit de Brielselaan, die des ochtends met zijn autoped van het trottoir was gevallen en was terecht gekomen tussen de voor- en achter wielen van een truck met oplegger, die langzaam reed om te stoppen. Trouw De buitenlandse pers is in de laat ste weken wederom met opzien barende publikaties gekomen over de kwestie Soestdijk. vooral de jongste publikatie in 't Engelse zon dagsblad Sunday Pictorial heeft sterk de aandacht getrokken. Niet in de eerste plaats om bepaalde oncontro leerbare en toch ook wel onzinnige beweringen, welke in dat artikel voorkwamen men sprak van een complot om H.M. de koningin tot ab dicatie te bewegen maar omdat ditmaal de naam van een berichtge ver werd genoemd. Velen in ons land zullen zich hebben afgevraagd hoe het mogelijk is ge weest, dat buitenlandse bladen steeds weer stof vonden voor het brengen van pijnlijke en grotendeels onjuis te berichten over het koninklijk huis. Die bladen zonden medewerkers naar Nederland om deze stof te zoe ken en er moeten dus mensen in Ne derland zijn, die aan deze medewer kers mededelingen hebben gedaan. Het ligt voor de hand, dat men daarbij enerzijds denkt aan intrigan ten, die duistere oogmerken nastre ven, of anderzijds aan lieden, wier roddelzucht slechts voorbijgeijld wordt door hun gebrek aan verstand. rn de achterliggende maanden, heeft ons blad zich de grootst mogelij ke beperking opgelegd bij het ge ven van inlichtingen over deze bui tenlandse perscampagne. Wat de fei ten te Soestdijk betreft werd volstaan met officiële mededelingen of met het tegenspreken van de nonsens- berichten. De overweging, die tot deze hou ding noopte, was deze, dat de on controleerbare inlichtingen der bui tenlandse bladen betrekking hadden op het particuliere leven van het ko ninklijke gezin en dat zelfs bij moge lijkheid van controle en afwezigheid van intrige-zucht die medelingen toch nog op een terrein lagen dat de Nederlandse dagbladpers niet moet betreden. Dit neemt niet weg, dat thans ge wezen moet worden op de uiter mate schadelijke invloed van de afkeurenswaardige publikaties over ons koninklijk huis. Zij wekken een gevoel van onbe hagen. Door de frequentie waarmee ze verschijnen wordt de indruk ge wekt, dat daarachter een hardnek kige intrige steekt. Een intrige, die beoogt invloed uit te oefenen op de leden van het ko ninklijk huis. Om nu tei'ug te keren tot de aan hef van dit artikel: de Sunday Pictorial heeft mr. I. G. van Maasdijk genoemd als de man, die inlichtingen verschafte over het ko ninklijk huis. Mr. van Maasdyk is kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de koningin. Zijn loyaliteit aan H.M. de koningin is verheven bo ven elke twijfel. (Vervolg op pagina 3). 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 Greta bij Eden M De mysterieuze filmster Gre- H ta Garbo heeft een nog veel eee mysterieuzer bezoek bij de Engelse premier sir Anthony Eden gebracht. Greta Garbo was vergezeld van de bekende i| fotograaf, én oude vriend, Ce- is cil -Beaton, eerder op de dag Ie uit Parijs gearriveerd en bij li nummer lu Downingstreet M schoot ze haastig de deur bin- nen. Een half uur later kwam ze weer tevoorschijn, terwijl ze trachtte haar gezicht met haar hand te verbergen. Drama voor Ierse kust De Spaanse vissersboot „Mardo- mingo" is gisteren in een storm voor de Ierse kust vergaan, zonder dat het zusterschip „Mardomïngo-B" iets kon doen om de twaalf opvarenden te redden, zo maakte het zusterschip ra diografisch bekend. Diepzeeduik-record Picard door zijn zoon gebroken De zoon van de bekende Belgische professor Picard, heeft het diepzee duik-record van zijn vader, dat op 3100 meter stond, gisteren verbeterd. Met zijn batiscaaf daalde hij in de Middellandse zee tot een diepte van 3700 meter onder water af. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (rechts) in gesprek met ir. G. P. M. Dilcotter (met opgeheven hand) en mr. J. H. Klatte in de hal van de nieuwe wa tertoren te Terneuzen. (FOTO P.Z.O.) DOETINCHEM. Op de ICeppelseweg te Doetinchem is omstreeks half acht in de avond een motorrijder tegen de achterzyde van een kraanwagen ge reden. De man was onmiddellijk dood. De kraanwagen stond uiterst rechts van de weg geparkeerd, omdat het licht van de wagen uitgevallen was. De motorrijder heeft de kraanwagen vermoedelijk niet opgemerkt. DEN HAAG, op de hoek Zuider- parklaan-Hoenderlostraat in Den Haag is om drie uur een voetgang ster, vermoedelijk doordat zij onvoor zichtig overstak, door een tramstel van lijn vijftien opzij geworpen. Zij overleed ter plaatse. De identiteit' van het slachtoffer is nog niet be kend. AMERSFOORT, de 55-jarige brom fietsberijder E. van den H. uit de Palmstraat te Amersfoort is om streeks zes uur, bij 'het onverhoeds oversteken van de Utrechtse weg na bij het kruispunt Daan Fokkemalaan, door een bestelauto gegrepen. Hij j was vrijwel op slag dood. OUDENBOSCH. Gisteravond om streeks kwart over tien is op de on bewaakte overweg bij Oudenbosch van het spoorwegtraject Roosendaal- Lage Zwaluwen een personenauto aangereden door de Amsterdam- Parijs express trein. De bestuurder van de auto, de 18-jarige D. D. was onmiddellijk dood. WANROOY, De motorrijwielbe stuurder A. van der Z. uit Wanrooy is gisteravond te Mill bij een bot sing met een bromfiets, die 'n paard geleidde, om het leven gekomen. Zijn verloofde, die op de duo zat werd zwaar gewond. De bromfietser werd eveneens zwaar gewond. Zwaar gewond Drie religieuzen werden ernstig gewond bij een autobotsing op de rijksvyeg Rotterdam-Delft. Zij wa ren afkomstig van het klooster in Pijnacker. "Voor het leven van één van hen, de moeder-overste Louisine R. v wordt gevreesd. Onder Harmeien werd een mo torrijder zwaar gewond toen hij op rijksweg 12 met zijn motor kwam te vallen. In Rotterdam, dat tweemaal zoveel ongelukken- meldde dan normaal, moesten alleen gistermorgen reeds twee personen ernstig gewond in zie kenhuizen worden opgenomen. Bij een aantal ongelukken liepen verscheidene personen lichte verwon dingen op. 1 Vorig jaar op 17 oktober gebeurden er drie ernstige ongelukken, waarbij totaal vijf personen het leven lieten. In totaal kostte het verkeer vorig jaar oktober aan 125 mensen het le ven. Dat komt neer op een gemiddel de van vier doden in het verkeer per dag. 1 II Op pagina 9 vindt men een be- schouwing over de problemen van de sanering van de oude H stad in Vlissingen en over het waagstuk van de noodwonin- gen, zoals die nu door velen m II reeds meer dan tien jaar wor- den bewoond in Havendorp of elders in de stad. Deze foto geeft een treffende illustratie van de noodzakelijk- M heid de sanering van dit ge- m deelte van de binnenstad van Vlissingen Lange Zelke en omgeving zo snel mogelijk n verder aan te pakken. Want al moge de romantiek hier 'niet geheel verdwenen zijn, voor de bewoners is al deze wanorde maar moeilijk te verdragen, m (FotoP.Z.C.) g lllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÏH Prins Bernhard heeft lichte beenontsteking Niet aanwezig bij officieel vertrek van president Tubman Het secretariaat van Z.K.H. de Prins der Nederlanden deelt mede: Prins Bernhard zal wegens !n lich te beenontsteking het officiële ver trek van de president van Liberia, hedenmorgen in Amsterdam, niet bij wonen, doch afscheid van deze nemen tijdens de informele thee, die H.M. de Koningin hedenmiddag in paleis Soestdijk aan de lieer en mevrouw Tubman aanbiedt. De prins zal he denmiddag ook aanwezig zijn bij de ontvangst ten paleize van mevrouw Bouman, Koningin Elisabeth opende atoomcentrale Calder Hall Koningin Elizabeth van Engeland heeft woensdag de eerste Engelse atoomkrachtcentrale geopend. De centrale, die te Calder Hall in Cum berland is gebouwd, heeft ruim 16,5 miljoen dollar gekost. Volgens de Engelse deskundigen is dit de eerste volledige atoomkracht centrale ter wereld. De Amerikanen hebben tot dusverre kleine hoeveel heden elektriciteit met behulp van atoomenergie opgewekt en ook de Russen hebben een achterstand bij En geland, aldus deze Engelse deskun digen. Duitsland niet in staat beloften na te komen Leden der Christendemocratische Bondsdagfractie hebben verklaard dinsdug j.l. op een besloten bijeen komst van bondskanselier dr. Aden auer vernomen te hebben dat West- Duitsland niet in staat zal zijn zijn belofte, dat het eind 1957 270.000 man onder de wapenen zal hebben, na te komen. Er wordt thans naar gestreefd op die datum te beschikken over een Westduits leger ter sterkte van 200.000 man. Dr. Adenauer heeft dinsdagavond j.l. in een radiorede verklaard, dat West-Duitsland zijn bijdrage tot de veiligheid der westerse wereld moet en zal leveren. „De regering had anderhalf jaar militaire dienstplicht voorgesteld. Dit is nu een jaar geworden, doch hier mede is ook de uiterste grens bereikt AL 14 DAGEN ALS VERDRONKEN BESCHOUWD Zij waren door hun familie twee we ken lang als verdronken betreurd. „Blijf aan boord" pleitte kapitein Angelides „en vaar mee naar Rotter dam". De kapitein, die gistermiddag het anker voor de Maasstad liet val len, gaf een levendig verhaal van de beide oceaanvaarders. Smith en Battersby vroegen echter slechts om water. Zij wilden ondanks hun gebroken giek, waardoor ze slechts met klein zeil konden varen, toch zien op eigen kracht Engeland te bereiken. Teneinde raad gaf kapitein An gelides opdracht voor 35 a 40 da gen proviand aan boord van de „Orenda" te brengen. De beman ning sleepte suiker, brood, aard- Maar ze zetten gevaarlijke tocht toch voort „God zy dank, kapitein. God is goed". Dit waren de eerste woorden van Ar- toen zyn 27-voets jacht gepraaid werd door het stoomschip „Mariblanca" thur Bertram Smith (31) uit Toronto, (Liberiaans) op 46.18 noorderbreedte en 16.30 westerlengte, midden op de Atlantische Oceaan. Dat was op zaterdag 13 okt. '56 om 3 uur 's middags. Bert Smith en zijn maat Allan Patrick Battersby (29) hadden in vyf dagen niet gegeten en alleen maar wat thee gedronken. Het scheepje, „Orenda" had een ge broken giek en gescheurde zeilen. Het was op 1 oktober door de „American Liner" als verlaten drijvend op de oceaan gesignaleerd. Verleden zater dag zag kapitein Leonidas Angelides (39), geboortig van het eiland Chios in Griekenland, het scheepje in de storm en de woeste golven drijven. Hij draaide bij en zag twee personen, die zich beijverden de „Orenda" langszij te brengen. Bert Smith en Allan Bat tersby klommen moeizaam aan boord van het laag# liggende 10.000-tons schip „Mariblanca", waar zij met kof fie en hete melk op hun verhaal wer den gebracht. OP SYMBOLISCHE WIJZE Ir. G. P. M. Dikötter gehuldigd Met het uitstorten van een glas zout water in een schaal, waardoor de conducten in werking traden, die de fantastische verlichting van de wa tertoren deden ontbranden, verrichtte woensdagavond de commissaris der koningin m Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vanaf een po dium op het terrein van de watertoren, de symbolische ingebruikstelling van de nieuwe watertoren der waterleidingmaatschappy Zeeuwsch-Vlaan deren te Terneuzen. Deze ingebruikstelling, die gepaard ging met het offi cieel m gebruik nemen van het uitgebreide hoofdkantoor der maatschappij stond m het teken van de erkenning der buitengewone verdiensten van de directeur der maatschappij, ir. G. P. M. Dikötter. Vrijwel alle sprekers! ^eze. seieqenheul het woord voerden brachten hulde aan de werk kracht en het doorzettingsvermogen van deze energieke directeur, die voor de ontwikkeling van de Zeeuwsvlaamsewaterleiding zo van onschat bare betekenis is geweest. Het openingswoord van de offi ciële bijeenkomst in het hoofdkan toor der maatschappij werd gespro ken door de president-commissaris, de heer B. A. T. M. Truffino, die 'n overzicht gaf van de geschiedenis van het Zeeuwsviaamsê waterlei dingbedrijf, dat thans met deze inge bruikneming drieënnegentig procent van alle woningen in naai- gebied is aangesloten, de eerste fase afsluit. Spreker noemde de totstandko ming van het fraaie hoofdkantoor een treffend bewijs van de samen werking in Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar hij wees er daarnaast op, dat bijna een kwarteeuw nodig was om de bevolking van het gelest de no dige voorlichting te geven, waarbij hy in het bijzonder noemde de voor trekkers uit het verleden, professor Krul en dr. ir. Carrière, die destijds op de fiets en met het projectie apparaat achterop erop uit trokken. De heer Truffino wees verder o.m. op de gevolgen van de oorlogshandelin gen voor het bedrijf en op de gro te kracht, waarmede door de direc teur en zijn medewerkers het herstel van de schade werd aangepakt Hij bracht daarbij hulde aan dr. Drees, destijds minister van sociale zaken en aan de Belgische buren, die daar bij tot grote steun zyn geweest. Na gewezen te hebben op de watersnood van 1953, die verdrijving van 't zou te water noodzakelijk maakte en waardoor tenslotte ook het boerde- ryen-plan ontstond én op de waters nood van 1955, toen de Gentse vrien den de helpende hand moesten bie den. verklaarde de heer Truffino ver der, dat men in de Zuidbevelandse waterleidingmaatschappij een vriend heeft, die voor de watervoorziening van het Zeeuwsvlaamse gebied een geruststelling betekent. Spreker bracht tenslotte nog hul de aan de architecten van beide bouwwerken, dr. ir. A. J. van Eek en F. J. Gouwetor en aan de directeur der maatschappij ir. Dikötter, die hij de dynamische kracht van het bedrijf noemde. „Langs drie leeuwen", aldus de heer Truffino, betreedt men liet waterleidinggebouw, de vierde appelen, rozijnen, boter, kaas, melk vlees, worst, haring, appels, bis cuit, citroenen, sigaretten, lucifers, petroleum en een paar flessen cog nac aan. Bovendien werden hout, spijkers, touw canvas aan boord gebracht, om de giek en de zeilen te repareren, alsook 20 gallons wa ter in de tanks van het oootje. Anderhalf uur bleven Smith en Bat tersby aan boord. Daarna stootte de „Orenda" van het gastvrije boord van de „Mariblanca" af om zijn eenzame worsteling met storm en ontij te ver volgen. „Gekkenwerk", mompelden de man nen van de „Mariblanca, toen zy het scheepje tussen de torenhoge golven zagen verdwijnen. Ze varen immers met speelgoed". De marconist van de „Mariblanca" haastte zich naar zyn radio om mevr. Violet Smith te Londen van het wel zijn van haar man en zijn maat te verwittigen. De „Mariblanca" zette opnieuw koers naar Rotterdam. echter zit in de directie-kamer". Namens de minister van sociale zaken voerde vervolgens de secreta ris-generaal, mr. J. H. Klatte het woord, die er daarbij o.m. op wees, dat, ofschoon de Westerschelde veel al voor vele zaken een" barrièreweg is. dit voor de waterleidingaangele genheden gelukkig niet het geval is geweest. Spreker bracht hulde aan commissarissen, directeuren en per soneel der maatschappij en sprak 't vertrouwen uit, dat. ofschoon nog vele moeilijkheden zijn te overwin nen, o.m. in verband met de leve ring van het benodigde water aan de industrie, deze toch overwonnen zullen worden. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bracht eveneens hulde aan ir. Dikötter en uitte de wens, dat men in geheel Zee land over water van zulk een kwali teit als in Zeeuwsch-Vlaanderen zou kunnen beschikken. Jhr. De Casem broot vroeg verder aan de vertegen woordiger van de minister te willen bevorderen, d^t er een tweede, een derde en een vierde boot, maar liever nog een vaste verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen zal komen. De commissaris besloot met de (Vervolg op pag. 10) TIJDELIJK REGEN Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar in het noordwesten van het land aanvankelijk nog enkele opkla ringen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 19 oktober. Zon Maan ZON EN MAAN op 7.14 onder 17.40 op 17.15 onder 06.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1